Oorlogskroniek. Traag, en Aanbod. Bekwaam SCHILDEK T.É Je zou dus bij je arbeid in de school willen blij ven, begreep hij. —Ja, dat bedoel ik. Ook als we getrouwd waren Ja, ook dan, stemde ze toe Neen, zei hij, als ik trouw, dan begeer ik mijn vrouw in mijn huis, in mijn tuin, overal om me, be zig in- en tevreden met de huishouding. Een fijn spotlachje trilde om Ada's mond. Ook als zij niet van het huishouden houdt? vroeg zij, Een vrouw die trouwt, houdt van het huishou den, zei hij beslist. Ada voelde haar besluit nu onwankelbaar. Zij begreep, dat er tusschen hen een onoverkome lijke muur stond. Zij naderden nu de laan voor de school. Ada stak 't eerst de hand tot afscheid uit. Wij moeten vrienden blijven, ook al blijf ik mijn roeping getrouw. Heel graag, fluisterde hij aangedaan. Toen ging Ada flink op de school af* Zij voelde, dat Hein nog eens naar haar omkeek, maar recht liep zij door, als onbewogen. (Overzicht van 1 April1 Augustus). OORLOOSLIJSTJE. 1 April. Een Engelsch—Fransch eskader hervat het bombardement der Dardanellenforten. Een Fransch oorlogsschip boort, volgens Fransche berichten, ter hoogte van Dieppe en Duitschen onderzeeër in den grond. De Engelsche schepen Crown of Castille en Flaminian worden door een Duitschen onder zeeër getorpilleerd. Bij Bevezier wordt het Fransche stoomschip Emma getorpilleerd, bij Beachy-Head de Engel- 2 April. Üe Duitsche „U 10" boort bij Shields 3 Engelsche trawlers in dien grond. Bij Finistene wordt een Engelsche stoomboot door de ,,U 28" getorpilleerd. 3 April. Het Engelsche atoomschip „Lockwood" bij Startpoint getorpilleerd. De Turksiche kruiser „Medjidieh" loopt aan de Russische Zwarte Zee kust op een mijn en zinkt. De Russische schepen Provident en Vastoch- naja bij Odessa door de Turksche vloot in des grond geboord. 5 April. De Engelsche stoomboot Olwine en het Russische zeilschip Hermes in het Kanaal ge torpilleerd. Bij Beachy Head wordt het Engelsche stoom schip Northlands getorpilleerd. 6 April. Het Engelsche stoomschip „Acantha bij Longstone getorpilleerd. 7 April. De Duitsche onderzeeër „U 29" kapitein von Weddigen is met de geheele bemanning vergaan. 8 April." De Duitsche hulpkruiser „Prinz Eitel Friedrich" te Newport News geïnterneerd. Het Fransche zeilschip Chateaubriand en het Portugeesche zeilschip Douro door een Duit schen onderzeeër in den den grond geboord. 10 April. Het Engelsche stoomschip „Harpalyce" bij de Nederlandwhe kust getorpilleerd. 12 April. De Duitsche hulpkruiaer „Kronprinz Wil helm" wordt te Newport News (Amerika) ge ïnterneerd. Het Engelsche stoomschip „Wayfarer" door een Duitsdien onderzeeër bij de Scilly-eilanden getorpilleerd; het schip naar Queeastown ge sleept. 13 April. Aan de Perzische Golf trékken de Turken zich met 700 man verliezen Noord-Westelijk van Zobeir terug. 14 April. Een Duitsche Zeppelin doet een luchtaanval op de Engelrein» kust, boven Northumberland en de Tyne-monding Er wordt weinig schade aangericht. 15 April. Het Engelsche stoomschip „Ptarmigan" bij het lichtschip „Noord-Hinde?' door een Duit schen onderzeeër getorpilleerd, 8 man der equi page verdronken. 16 April. De Engelsche onderzeeër „E. 15" in de Dardanelles aaa den grond geloopen. 24 man werden gered en gevangen genomen door de Turken. Drie Duitsche luchtschepen ondernemen een aanval op het Engelsche graafschap Kent, waarbij weinig schade is aangericht. Fransche vliegers Terpen bommen op Metz, Rottweil, Haltingen en Leopoldehöhe. Engelsche vliegers bombardoeren Ostende. Aan de Turksche Zwarte Zeekust schieten Russische torpedobooten 4 Turksche aitoomscht pen en verscheidene zeilschepen in den gronu 17 April. Een Turksche torpedoboot valt het Engel sche transportschip „Manitou", in de Egeïsche jij miss Strange zoo hoogschat, want ik weet niet of je het gehoord hebt zij en ik trouwen binnen kort Hij keek Ford aan om te zien, of deze mededeelin,. hem ook deed ontstellen en verwonderde er zich over, nat hij die zoo kalm opnam. /Ja, ik wist dat Ik was van plan je geiuk te wen- schen als de tijd daarvoor was aangebroken. Mij dunkt, dat is nu het geval Er sprak een oprechtheid uit zijn toon, die Con quest moeilijk kon wantrouwen, ofschoon hij zich tr niet te veel op wilde verlaten. „Dank je, ouwe jongen. Ik wist niet, dat je zoo goed op de hoogte was Mag ik vragen hoe „O, ik wist het al heel lang. Miss Strange heeft het mij verteld vóór dat ik van 't voorjaar naar Zuid- Amerika ging." Dit bewijs van een vertrouwelijke verhouding tus- iien die beiden gaf hem een tweeden schok, doch hij ilde daar voor 't oogenblik niet verder over naden- n, maar stelde zich tevreden met Ford duidelijk te ïaken dat „handen thuis" de eerste regel van het spel moest zijn. Zijn volgende zet had ten doel het spel over te brengen op het terrein van den tegenstander. „Ik heb je eigenlijk ook nooit geluk gewenscht", zei ij o genschiinlijk bedaard „En ik wist^het toch ook al eenigen tijd van jou en Evie maar f. O dat is totaal uit. In de gegeven omstandigheden voe'de Evie zich niet in staat het vol te houden Dat is wel wat al te bar Men heeft je wel hard be handeld, hè? Als iemand zich zoo kranig houdt ais ij moest een meisje hem trouw blijven. Maar ik ken Evie. 'k Heb haar van de wieg af gekend Zij zal weer bijdraaien dat zul je zien Als wij je er doorhalen, zooals wij zullen doen. zal zij alles van een ander standpunt bekiiken 'k Weet dat zij tot over de ooren oo ie verliefd is geweest van haar reis naar Buenos \vres af." To?n Frrd niets 7p' 'eek het Conquest dienstig wat rorrr op zjjn doel af te {"an Wij kunnen daar n al'en meehelpen, oude jongen; mi i' Hint op ons r knv,en zocwel nr> miss Slrange als op mij Niemand bezit zulk een invloed cp Evie als Zee aaa. De Turksche torpedoboot wordt op het strand gedreven en vernield. Aan Engei- sche zijde .rdriakea 100 man troepen. 19 April. De Framche militaire vliegers Garros bij Kortwijk door de Duifechers gevangen genomen 20 April. De Engelsche trawler Vanilla getorpilleerd. De Russische hulpkruiser Bakoe in de Zwarte Zee op een mijn geloopen. De Japanners bezetten den Shantoeng-spoor- in China. Unie troepen bezetten Keetman&hoop in Duitsch Zuid-West Airtka. 21 April. Te Belfort vermeien Duitsche vliegen» kruitmagazijnen en vliegerioodsen. 22 April. Bij Sjatt el Arab lijden de Turken een Nederlaag tegen de Engetschen. Bij Sjaiba verliezen ze 6000 man. 24 April. Achteruitwijking der FranschEngelsche troepen bq Yperèn. Het Fransche stoomschip „Fraack" in de Oostzee m den grond geboord. 26 April. Een Engelsch expeditieteger landt op i GalLipoli en bij Koem Kale aan de Aziatisch- Turksche kust. Het Fransche slagschip „Leon Qambetta" wordt bij de Italiaansche kust m de Adriatische Zee door den Oostenrijkschen onderzeeër U 5, in den grond geboord." 28 April. Op de ZeppelinhaLlen te Friedriehahafen worden bommen geworpen door een Fransche vlieger. 29 April. De Turksche Dardianelleniorten boren twee torpedobooten en een transportschip der verbon denen in den grond. Een Zeppelin werpt bommen op het Engel sche district Suffolk.. 30 April. Beschieting met een zeer vèr-dragend kanon van Duinkerken, door de DuitBchera. De Engelsche trawier „Lilydale" en het ko- lenschip „Nobile" reap, bij de Tyne en de Hebri- den getorpilleerd. Aan de Dardanelien boort het Engelsche slagschip „Queen Elisabeth" een Turksch transportschip in den grond. De Australische onderzeeër AE. 2 wordt bij de Zee van Marmo ra tot zinken gebracht. 1 Mei. Herhaalde beschieting van Duinkerken. De Duitsche „U 23" boort bij de Iersdie kust het Russische steenkolenschip „Ivorona" in den grond. 2 Mei. Gevecht op de Noordzee tusschen Duitsche en Engelsche torpedobooten, waarbij twee Duit sche torpedobooten in den grond worden ge boord. Aan Engelsche zijde worden de torpe doboot „Recruit" en die trawler „Columbia" tot zinken gébracht. De Amerikaansche „Gulflight" en de Engel sche „Ediale" bij de Scilly-eilanden, de Fran- Fransche „Europe" bij Corawallis en de traw ler „Fulgent" bij Shannon door Duitsche onder zeeërs getorpilleerd. Engelsche vliegers laten de Duitsche munitie depots te St. Quemtin in de lucht vliegen. 3 Mei. Begin van den terugtocht der Russen uit de Karpafchen. Aan den Bosporus worden Turksche trans portschepen door de Russische Zwarte Zeevloot in den grond geboord. De Zweedsche schepen Elsa Heimstadt, Elli- dia, de Noorsche schepen American, Baldwin en La li a in de Noordzee, het Fransche stoom schip Minteme bij de Scilly-eilsnden en drie Engelsche trawlers door Duitsche onderzeeërs in den grond geboord 4 Mei. Bij de beschieting van den Engtelschen traw ler Cruiser door een Duitschen onderzeeër wor- den 4 man gedood en 4 gekwetst. 5 Mei. Het Engelsche stoomschip Earl of Chatham en zes Engelsche trawlers door Duitsche onder zeeërs in den grond geboord. 6 Mei. Het Deensche stoomschip Cathay loopt bij Ramsgate op een mijn en zinkt. De Enigelsdie trawler Straften door een Duit schen onderzeeër in den grond geboord 7 Mei. Het Engelsche stoomschip Itusitania van de Cunardlijn ter hoogte van Queenstown door een Etoifschen onderzeeër getorpilleerd en in den grond geboord. Japan stelt aan China een ultimatum. De Engelsche schepen Centurion, Candidate en Truro dioor Duitsche onderzeeërs, het laatste door de U 39 getorpilleerd. 3 Mei. De Duitschen bezetten de Russische Oostzee haven Libau, waarhij een Duitsche toipedbboot op een mijn loopt en zinkt. Aan de Belgische kust wordt de Engelsche torpedojager Maori door de Duitsche kuatbat- terijen in den grond geboord. 9 Mei. China willigt alle door Japan in het ultima tum gestelde eischen in. Mei. Een Duitsche luchtaanval op de Engelsche kustplaatsen Westcliff en Southend, waarbij enkele burgers gedood worden. Het Engelsche stoomschip „Queen Wilhelmi- Miriam en ik weet, dat zij zeer gaarne zou zien, dat jij en zij ik bedoel jij en Evie het samen eens eerden. Ik zie cr geen bezwaar in je te vertellen, dat ik mij, ter wille van Miriam's bezorgdheid omtrent Evie, met jouw geval heb bemoeid. Ik wil daarmee niet beweren, dat ik geen belangstelling voor je koester ter wille van jezelf, maar zij heeft mij daartoe in de eerste plaats aangezet. Het is voor haar een kwestie van groot belang, dat je er goed doorkomt en met Evie trouwt Ford glimlachte zijn eigenaardig verwrongen glimlach maar toen hij niets zei, besloot Conquest het onderwerp te laten varen. Hij was reeds zoo ver gegaan als zijn begrip van den toestand hem veroor loofde en het zou licht een verkeerde uitwerking heb ben als hij verder ging. Tusschen eischen en contra- eiscben verlangens van het hart en aansporingen van een hoogere wet kon hij zijn rechten alleen handhav t. door even behoedzaam te wezen als een koorddanser op het stijve koord. Dit werd hem later op den avond nog duidelijker, toen Ford was heengegaan en hij ongestoord over dc omstandigheden kon nadenken met het heldere oor deel, dat zijn cliënten zoo dikwijls ten goede was ge komen. Uit de vele gegevens koos hij twee. als zijde de eenige belangrijke. Als Miriam met hem trouwde omdat zij hem lier had, dan behoefde er niets anders in aanmerking ge nomen te worden Dit feit zou alles aan zich onderge schikt maken en er waren argumenten ten gunste van de bewering dat zij dat deed. Een voor een ging hij ze na, van de eerste, vage mogelijkheid tot aan het bewijs dat op alles de kroon zette en hierin bestond dat zij hoegenaamd geen reden had met hem te trouwen als zij het niet wenschte Hij had dat duidelijk tegenover haar doen uitkomen, op den dag toen zij bij hem kwam om haar condities te maken. Hij had zich bij die ge'e- genheid schuldig gemaakt aan een dwaze edelmoedte heid, want dat met billijkheid en eerliikheid overeen te brengen was, om voordeel te trekken van een an ders onwetendheid of impulsies beh ^rde tot de ste' regels van zijn beroep En toch had hp «r neen be rouw van haar deze ongevraagde gunst bewezen te m" wordt door s® Daiisdiss «sderzeeër tea ccojTte van BSyth ia des groed geboord. Bij Libau boort sec Russisch?, onderzeeër een Duitsdi transportschip in den grond, 11 Mei. In «b mgeveeht bij het Nederlandsche lichtschip Noord-Hinder worden de Engelsche hulpkruiaer „Columbia" en twee Duitsche tor pedobooten vernield. Een Duitsche vli^machiae werpt beamen op Parijs, waardoor 5 personen gewond werden. 12 Mei. Aan de Dardanelien boort een Turkache tor pedoboot het Eagelsehe slagschip „Goliath" in den grond waarbij ongeveer 5Qu man verdrin ken. Ia de Zee van Marmora boort een Engelsche onderzeeër twee Turksche kanonneerbooten in den grond. De Zuid-Airikaansche Unietroepen bezetten Windhoek in Duitsch-Zuid-West-Afrika. Op het westelijk oorlog»terrein behalen de Franschea een plaatselijk succes bij Carency en Atrecht. 13 Mei. Het Italiaansche ministerie Saiandra treedt ai. In de Zuid-Airiikaansche steden Johannes burg en Kaapstad hebben, tengevolge van het torpilLeerea der „Lusitania" ongeregeldheden plaats. 14 Mei. Het Deenache stoomschip „Martha" wordt door een Duitschen onderzeeër ter hoogte van Aberdeen in den grond geboord, 16 Mei, Het afgetreden Italiaansche kabinet Saian dra wordt door den Koning gehandhaafd. Opstand en ministercrisis in Portugal. 17 Mei. De DuitschOostenrijksche troepen staan voor Przemysl. 18 Mei. Het Engelsche stoomschip „Drumcree" wordt ter hoogte van Barry door een Duitschen onder zeeër getorpilleerd. In het Engelsche parlement deelt de minister president Asquith mede. -dat een nieuw minis terie van nationale verdediging zai worden sa mengesteld. 19 Mei. Het Engelsche stoomschip „Dumfries" wordt bij Hartiand Point door een Duitschen onder zeeër getorpilleerd. 20 Mei, De italiaansdie Kamer verleent met 407 van de 582 stemmen aan de regeeriug buitengewone volmacht in geval van oorlog. Aan de Sehobche kust worden de Engelsche trawlers „Chrysolite" en „Luceme," bij Star- point de Fransche trawler „St. Just" in dien grond geboord. 21 Mei Het Engelsche stoomschip „Gienholm wordt bij Berbhavea door een {Duitschen onderzeeër getorpilleerd. 22 Mei. De koning van Italië teekent het mobilisatie- decreet. De scheepvaart in de Adriatische Zee wordt gestaakt. 23 Mei. Italië verklaart Oostenrijk-Hongarije den oorlog. De Oostenrijksdie vloot bombardeert op enke le punten tusschen Venetië en Barietta de Itali aansche kust. In de Dardanelien boort een Engelsche on derzeeër de Turksche kanonneerboot „Peleng- i-deria", een torpedoboot en drie troepentrans portschepen in den grond. 25 Mei. Het Engelsche slagschip Triumph, in de golf van Saros door een Duitschen onderzeeër getor pilleerd. In Engeland wordt een Colalitie- Ministerie gevormd. 26 Mei. De Italiaansche troepen trekken over de Ooa- tenrijksdie grena. 27 Met. Het Engelsche slagschip Majestic in de Dar danelles door een Du i toeten onderzeeër getor pilleerd, De Engelsche huipkruiser Princess Irene in de lucht gevlogen. 29 Mei. De Dultschens Verdreven uit Ablain (ten noorden van Atrecht). 29 Mei. Aan de bonzo beginnen de gevechten. 31 Mei. Antwoord van de Duitsche regeering aan de Amerikaansche inzake het torpilleeren der Lusitania. 3 juni. Prezmys! door de Duitschera en Oostenrij kers heroverd. 4—6 juni. Mislukt offensief der bondgenooten tegen de Dardanelien. 7 Juni. Een Zeppelin door een Engelsche vlieger vernield. 8 Juni. Het Italiaansche luchtschip Citta«di Ferrara vernietigd. Montfalcone door de Italianen bezet. De Amerikaansche Minister van Buitenland- sche zaken Bryan treedt af. 9 Juni. Nieuwe nota van de Amerikaansche regeering aan de Duitsche inzake de Lusitania. 10 Juni, De Franschen veroveren Neuville. 22 juni. Leuiberg door de Duitsehers en Oostenrijkers hernomen. 24 Jluni. De Montenegrijnen bcmetten Skoetari. j 26 juni. De Russische Minister van Oorlog afgetre den, j 29 Juni 1 Juli. Mislukt offensief der bondgenooten aan de Dardanelien. 2 juli. De Duitsche Eujnenlegger Albatross gezonken voor Gothland. De Russen berichten het torpil leeren van een Duitsch slagschip van het Deutoeh land-type (later heette het de Pommei r. (e zijn, officieele bevestiging ontbreekt). 4 juli. E>e Serviërs bezetten Durazzo. 5 Juli. Mislukte aanval der Italianen op Görz. 7 Juli. De Italiaansche kruiser Amalfi ia de Adri atische zee door een Oostenrijksche onderzeeër getorpilleerd. 8 Juli. Nota van Duitschlanö aan Amerika over den onderzeeërs-oorlog, 9 Juli. In Duitsch Zuid-West-Afrika geeft de Duit sche strijdmacht zich over. 14 Juli. Oostenrijksche nota aan de Amerikaansche regeering over Amerikaansche munitie-levering aan de verbondenen. 15 juli. Praznytz door de Duitsehers bezet. 18 Juli. De Italiaansche kruiser „Gruseppe Garbaldi getorpilleerd door een Oostenrijkschen onder zeeër. 21 Juli. De staking der Engelsche mijnwerkers (in Zuid-Waies) geëindigd. 23 Juli. Botha van zijn veldtocht te Kaapstad terug gekeerd. Amerikaansche nota te Berlijn overhandigd. 24 Juli. Generaal Kemp in Zuid-Afrika veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf en 12.000 gulden boete. 25 Juli. In het Morste Nero-gebic-d wordt de Italiaan sche opmarsch voortgezet. hebben, in zoover deze den spontanea, vrijwilligen aard van haar handeling boven eiken twijfel verhief. Tot laat in den nacht wandelde hij door de stille, groote kamers van het huis, waarop zijn karakter den stempel had gedrukt. Voorzien van kostbare met ge duld uitgekozen voorwerpen van wedde en gerief, misten zij alleen het laatste vereischte wat er leven in moest brengen. Nadat hij dit belangrijkste van alles met zooveel zorg had gekozen en er voor haar een veel warmer gevoel bij hem was ontstaan dan de trots over het 'bezit, die aanvankelijk zijn overheerscbende gewaarwording was geweest, was het een vreeselijke gedachte, afstand van naar te moeien doen. Dat deze mogelijkheid bestond, viel niet te ontken nen Het was de tweede van de beide voornaamste punten. Ofschoon Ford's geestdrift niets anders dan geestdrift wilde zijn, was het niet moeilijk te zien, wat die eigenlijk was. Maar het zou een passie zijn om te beklagen en te ignoreeren als zij van Miriam's kant liet werd beantwoord Maar dat was een punt, dat mdanks al zijn argumenten zijn twijfel opwekte. Of- hoon hij zeldzaam onwetend op het punt van vrou wen was, wist hij ze toch in eén opzicht goed te be- lordeelen. Uit menig brokstuk van huiselijke ellende, waarvan zijn beroep hem de vertrouwde had gemaakt. ad hij de opmerking gedistilleerd die hij Ford in 1 et begin van den avond had meegedeeld: „Het gebeurt niet dikwijls, dat de heldenmoed van een vrouw in een wen rechte lijn werkt als die van een soldaat of van een brandweermanOndanks haar oprechtheid oor deelde hij dat Miriam Strange juist het type van vrouw was op wie deze woorden van toepassing zou den kunnen zijn. Als zij. door met een man te trou wen van wien zij niet hield, dacht een ander dien zij liefhad te kunnen helpen was een schuldige zelfopof fering iuist iets waartoe zij in staat kon wezen. Hij noemde het met eenigen nadruk een sche'djge zelfop .fferinT want in zün oogen was a'le zr'fopoffering schuldig Deze was meer dan schuldig wijl zij grens de aan het onzinnige Er waren weinig leerstellingen van een onlogischen godsdienst, weinig inblazingen van een verkeerd geleide enernde waarvoor het groo- err verachting koesterde dm v°cr den grondregel dal Advertentiën van 1—5 regels 25 Cts. Jb. HARTLAND, Koningsweg B 69. Beleefd aanbevelend voor in- en verkoop van 2e hands Kin derwagens, Sportkarren, Ledikanten, enz. Ook aan huis te ontbieden. Aan hetzelfde adres te koop een best Veerenbed. STEENHOUWERIJ - A. KALLANSEE. NIEUWESLOOT No. 1. Specialiteit in GRAFZERKEN. Foto gratis TE KOOP GEVRAAGD geheele tri gedeeltelijke INBOEDELS en aiie voorkomende GOEDEREN, is ook aan huis te ontbieden. Adres K. VERWER, Koningsweg 65, Alkmaar. J. B. L. SIMON, Steenhouwer, Koningsweg 46, MARMERSLIJP tot onderhoud van marmeren vloe ren MARMERPOLITOER voor Schoorsteenmantels, Waschtafels enz. Onovertroffen kwaliteit. Alhier wordt te huur aangeboden twee HEEREN HUIZEN op netten stand met TUIN, GAS- en WATERLEIDING en andere gemakken, huurprijs f 325 p. j. Te bevragen bij J. DE GRAAFF, 4.aat 103, Alkmaar. TE KOOP: Een nieuw eikenh. SALONAMEU BLEMENT, bestaande uit Canapé, 2 Crapaux, 4 Stoelen en Tafel (nieuwste stel!) voor spotprijs. Ook afzonderlijk te koop. Adres: A. DEKKER, <§ed. Baansioot 1. TE KOOP Een nieuw Penantkastje, 6 Stoelen, mahoniehouten Naaimachineiafeltje en een Pronktafel. Te zamen voor spotprijs van f 26. Ook afzonderlijk. Adres: DEKKER, Ged. Baansioot 1. Een juffrouw vraagt een nette ONGEMEUBI LEERDE KAMER, huurprijs f 1.— Adres te bevragen bureau van dit blad. HENGELAARS. De grootste sortaering Hengelsportartikelen vindt U bij P. M. W. NAP. Hekelstraat. Nog voorradig Hengels, hout in hout, 3- en 4-deelig. Haast U. De voorraad kan niet meer worden aangevuld. Een zeer goede 2de hands Heeren- en Dames- RIJWIEL te koop. Merk „Premier Titania". Alle met Duniopbanden, Tevens één uitstekend Motor- RIJWIEL Eijsink, 2 P. K- Schelphoek 2, Alkmaar. TERR AZZO-GRANiET VLOEREN voor Portiek, Serre en Winkels. N„ LAN DM AN ZOON, Ramen. ADVEKTEN i lëN. gevraagd bij W. BAKKUM, Koningsweg 26. de sterke moet lijden voor den zwakke of de eene mensch voor den ander, Ieder voor zich, was de stel regel volgens welke hij leefde; en zijn afkeer van alles wat daarvan verschilde, was voor 't oogenblik des te sterker nu hij zich in een positie bevond, waarin van hem verwacht kon worden, dat hij zijn overtuiging zou verzaken. Maar de publieke opinie zou hem in zekere omstan digheden ter verantwoording kunnen roepen, hem om grootmoedigheid smeeken, een beroep doen op zijn barmhartigheid, hem vragen twee andere wezens ge lukkig te maken door zichzelf te verloochenen, liet was een feit. Hij meende haar reeds te hooren bewe ren, dat, nu Miriam Strange hem haar woord in over dreven toewijding had geschonken, het zijn plicht was haar dat terug te geven. Hij kon haar argumenten na gaan en het applaus hooren, dat op zijn edele daad zou volgen. Hij had dat eerder gehoord vooral in het theater en het inwendig uitgeschaterd. Hij had er in romans over gelezen en dan zulke boeken ter zijde geworpen. Meermalen had hij beweerd, dat het „edele afstand doen" iets ziekelijks, iets sentimenteels had, dat 't niet tusschen de gezonden en verstandigen kon tieren En hij had dat niet alleen gezegd, maar hij had het ook geloofd. Hij geloofde het nog en gedroeg zich daarnaar. Zoodoende had hij een bescheiden fortuin bijeen verzameld en een anchtenswaardige positie in de wereld veroeverd. Hij had niet midden in het leven gestaan zonder dat dé gelegenheid zich telkens aan hem had aangeboden anderen een broeder of een zuster of een vriend te helpen en te redden en bij had die laten voorbijgaan. Hij had de verzoeking ge voeld en daaraan weerstand geboden met 'het resultaat, dat hij in de wereld was vooruitgekomen, terwijl hij aan lager wal had kunnen zijn en benijd werd door de genen die hem zonder aarzelen zouden hebben veracht als zij hem hadden afgetroggeld wat hij kon geven Terugziende, begreep hij, hoe dwaas het zou zijn ge weest als hij aan impulsies had toegegeven, die ieder sentimenteel mensch zou hebben geprezen. Hij was zich volkomen bewust, dat het oogenblik van gevaar iedere minuut kon terugkeeren en hij daarop voorbe reid moest wezen. Wordt vervolgd I p vpiium Cpoo

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 10