ZWEDEN. AMERIKA. JAPAN Nederland. Telegrammen van lieden. log zal verklaren dan twee maanden na de sluiting van het yerdrag. Het bericht uit Boecharest, volgens hetwelk aan alle grensstations last is gegeven met de meeste nauwkeu righeid alle goederenwagons uit Oostenrijk en Duitschland komende, op weg naar Turkije te onder zoeken en te beletten, dat vervoer van wapens en mu nitie plaats heeft over Roemeensch grondgebied, wordt officieel door de Roemeensche legatie te Parijs beves tigd. Er zijn eenige uiterst handige pogingen tot zulk een vervoer gedaan, zoodat de Roemeensche regeering aan de geallieerde mogendheden verzocht heeft om de hulp van geoefende douane-beambten en detectives, ten einde krachtig mee te werken tot het verhinderen van den doorvoer van oorlogsmaterieel. EEN ZWEEDSCH VREDESCONORES. Het bestuur van bovenstaand congres, gehouden te Varberg aan het Skagerrak op 2527 Juli en waarop ongeveer 300 personen als vertegenwoordigers van tal van vereenigingen met een gezamenlijk ledental van et telijke honderdduizenden vereenigd waren (behalve door een Deensch en een Noorsch Rijksdaglid en een enkel Nederlander, dr. Hoogvliet, werd het door niet- Zweden niet bijgewoond), terwijl de daaraan verbon den groote volksbijeenkomsten op een bergtop aan het zeestrand vele duizenden hoorders vereenigden - heeft thans aan alle staatsregeeringen en parlementen en aan alle staatsbesturen binnen Zweden toegezonden een in blauwe letters gedrukt aanplakbiljet, vermel dende de genomen besluiten. De korte inhoud is: lo. Protest tegen den oorlog onmogeüjkmaking van oorlogen in de toekomst. Het congres dringt aan op krachtig streven naar de volgende drie zakena. een verbond tusschen alle staten voor vrijheid, vrijen han del en vrij verkeer; b afschaffing van nationale legers en bestrijding van militaristisch patriotisme, en c her vorming van het onderwijs in bovenomschreven zin. 2o. Volledige organisatie van alle vredesstrijders binnen het land. Krijgstoerustingen leiden tot oorlog; daartegen moet men gezamenlijk optreden. 3o. Taak der Skandinavische volken in het vredes werk. Deze drie volken zïjn aangewezen om door voorbeeld van vredebewaring de overige natiën voor te gaan. Een verbond van deze drie (toen aan het of- ficieele congresmaal een der voornaamste woordvoer ders van het congres op „de vier Noorsche volken" dronk, was met het vierde Nederland bedoeld) zij een aanvang tot een later algemeen Europeesch verbond 4o. Geheelonthouding van alcohol worde aan hef vredesstreven verbonden. 5o Gewetensvrijheid tegenover dienstplicht is een onafwijsbare eisch van recht en zedelijkheid 6o. Aan onderdrukte bevolkigingen (Polen, Fin land, Elzas-Lotharingen, voor zoover Fransch be volkt, Noord-Sleeswijk) moet een recht van zelfbepa ling worden verleend, een recht tot aansluiting aan de natie hunner keuze. 7o. De neutraliteit van Zweden moet zonder eenig voorbehoud in striid met elke propaganda voor kriivs- toersting worden gehandhaafd. 8o. België's rechtherstelling. Tot het afeischen hier van moeten zich allp natiën vereenigen; het is een al lereerste eisch van het recht. Aan het slot van het plakaat staat niet vette letters de oproep: On dus ten strijde tegen het georganiseer de geweld en vóór een blijvenden vrede. ONDERZEEëR-JAGERS. De Smith Boat and Engine Cy te Nieuw-York heb ben van de verbonden mogendheden de opdracht ge kregen, plannen over te leggen voor den bouw van ster ke en snelle motorbooten, die twee of meer lichte kanon nen kunnen voeren en voor de jacht op onderzeeërs te gebruiken zijn. Eng >d zou 100, Rusland 30 tot 30 zulke booten, die me ten snelheid van 50 mijl per uur moeten kun nen varen, willen aanschaffen. KABINETSCRISIS. In politieke kringen te Tokio, baart een aanklacht te gen burggraaf Oura, minister van binnenlandsche za ken, wegens omkooperij tijdens de verkiezingen, opzien, vooral omdat daarna het geheele kabinet is afgetreden De crisis begon gisteren toen Gura zijn ontslag aan bood. Een langdurige kabinetsraad volgde. Gister is officieel aangekondigd, dat Oura's ontslag j is aanvaard, en kort daarop heeft het kabinet zijn ont slag genomen. De raad der ouden zou vermoedelijk heden bijeen komen om een aanbeveling voor een nieuw ministerie aan den keizer te doen. Intusschen wordt de omvang van het onderzoek naar omkooperij grooter. itengewoon gezant en consul-generaal van ije-Vrijstaat, op de meest eervolle wijze onthe- landsch verbruik moeten afleveren of beschikbaar stel len, en dat alle fabrieken verplicht zijn 10 pet. der productie te reserveeren voor het Rijks Centraal Bu reau voor den uitvoer van boter. Deze 10 pet mag niet door de fabrieken zelf worden verkocht. REQEERINOSCOMMISSARIS - VLUCHTOORD.- Bij Kon, besluit van 28 dezer is, raei ingang van 1 Augustus, op zijn verzoek, dr. Hendrik Muller, voor ma hg buit den Oranje ven van de functie van regeeringscommissaris van het vluchtoord te Nunspeet, mei dankbetuiging voor de belangrijke diensten dea lande bewezen. Bij Kon. besluit van 30 dezer is, mei ingang van 1 Augustus, benoemd tot regeeringscommissasis van het vluchtoord te Nunspeet, de gepensionaeerde luitenant- generaal S. A. Drijber, laatstelijk regeericgscommisaa- ris van het vluchtoord te Veenhuizen. De N. Crt. teekent hierbij aan: Deze dankzegging is meer dan een bloote formaliteit Dr. Muller is de eerste geweest die, in de bewogen da gen van Augustus 1914 door de Regeering belast werd met de zware en volkomen nieuwe taak van huisvesting en bestuur der duizenden arme Belgen die uit hun ge teisterd land in wilde vlucht onze grenzen overstroom den Het kamp van Oldebroek werd aan zijn bew>ad toevertrouwd, hij voerde er op bekwame wijze een be perkt self-government in, waardoor onder moeilijke ele menten, toevalligerwijze samengevloeid, reeds terstond eenige orde en organisatie werd tot stand gebracht Op zijn aanwijzingen en onder het toezicht van hem en zijn «taf werd vervolgens het groote vluchtoord bij Nunspeet gebouwd, ingericht en bevolkt. De critiek «s hem kon het ander», daar zijn bewind noodzakelijk autocratisch moest zijn? -— jaiet gespaard gebleven Maar het beste bewijs voor de voortreffelijkheid van zijn beheer, is wel geweest, dat die critiek sinds maan- zijn beheer, is wel geweest, dat die critiek sinds gen daarvan de adressen, door de groote massa der der aan hem toevertrouwde bevolking en van het be ambten personeel dezer dagen tot hem gericht om hem te bewegen op zijn besluit tot heengaan terug te komen. Dat hij daarvoor niet is gezwicht, laat zich begrij pen. Het is geen gering werk, wat deze goede vader lander, wien geen enkel te verkregen voordeel daartoe drong, die integendeel voor onoepaalden tijd een aan genaam leven in onze Residentie moest prijsgeven, te het jaar zijner buitengewone werkzaamheid heeft ver richt. Het groote vluchtoord is onder zijn leiding een ordelijke kolonie geworden, waar het leven voor de ar me bevolking alleszins dragelijk te; hij kan het be stuur thans overdragen, hij ia niet onmisbaar meer Doch wat hij deed om hei zoo ver te brengen, kan moei lijk hoog genoeg worden geschat te meer waar hij aan bekwaamheid van organisatie, met succes het zeki- zajge streven heeft gepaard om van 's lands penningen, zonder daartoe van regeringswege verplicht te iajn als een goed huisvader ets in eik opzicht econoodsch gebruik te maken. Dr. Muller behoort tot de „vrijwill: die aan ons vaderland oorlogsdiensten hebben fkwezen van de beste soort. UITVOER-ONTDUIKING. uit- KORTE BERICHTEN. Een Bulgaarsch militair-vliegtuig is boven sofia naar beneden gevallen. De twee militaire vliegers werden gedood. In Amerika wordt een ernstig onderzoek ingesteld naar aanleiding van de berichten, dat Duitsche Spion nen in Engeland gevangen genomen, van Duitsdie of ficieren Amerikaansche paspoorten waren voorzien- Een Oostenrijker is in Nieuw-York die dreigbrie ven aan president Wilson had geschreven in vrijheid gesteld, wijl zijn geestvermogens tijdelijk gekrenkt zijn, doordat hij in de onmogelijkheid verkeert naar zijn vrouw en drie kinderen in Oostenrijk terug te keeren. Te Toulon is een groote militaire loods met voe der voor paarden afgebrandDe schade moet zeer groot zijn. i In het Duitsche bericht van den 29sten van het oostelijk oorlogsterrein was in de eerste alinea een fout geslopen. Ten N.O. van Suwalki zijn niet 2910, maar slechts 210 gevangen gemaakt. Havas meldt uit H&vre dat de verkoop van de lading katoen aan boord van de Dacia 1.750.000 heeft opgebracht. VISCHVERKOOP. De Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, de heer Posthuma, zeide in de vergadering der I weede Kamer van 22 December 1914 in verband met het Cen traal Bureau voor den afzet van visscherij-producten Ik heb gemeend, dat ik op deze wijze te hulp moest komen en dat het moest geschieden door de visscherij- inspectie, omdat dit instituut naar mijne meening liet meeste contact heeft met dé visschers, maar et kan geen sprake van zijn dat deze werkzaamheden ook m de toekomst aan dit instituut zullen moeten blijven op gedragen. Er bestaat nu plan dat de visschrij-orgamsaties zich zoodanig zullen hervormen, dat dit bureau kan blij ven bestaan, doch geheel in handen der visschers komt. BOTER. Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van bo ter maakt bekend, dat voor de week van 1 8 Augustus voor 60 pet. der productie certificaat van uitvoer (-.au worden verleenddat 5 pet. der productie met bijge- kochte consenten mag worden uitgevoerd; dat de fa brieken 25 pet. der productie zelf voor het binnen- Ten einde de prijsstijging tegen te gaart, te de voer van boter beperkt. Men deelt nu aan het N. v. d. D. mede, dat sommige exporteurs eenvoudig al hun echte boter de grens doen overgaan, verpakt in vaten met het merk „Margarine" erop. Voor margarine geldt namelijk het uitvoerverbod niet. Dergelijke wetsontduikers verdienden dat de afne mers ze aan hun woord hielden en de ontvangen waar ook slechts als margarine betaalden. DUITSCHER GEÏNTERNEERD. Men meldt aan de Maasbode uit Breskens d.d. 30 Juli: Heden kwam aan de Nederlandsche grens nabij Sluis een Duitach matroos over de grens. Hij wist te ontvluchten door de versperring te ondergraven en zoo door de uitholling op het Nederlandsche gebied te komen. De matroos te geïnterneerd en naar Middel burg overgebracht, om vandaar naar een interneerings- kamp gezonden te worden. SMOKKELENDE DAMES OPGEBRACHT. Door twee maréchaussées werden nabij de grens onder Ottersum drie „dames" van de Milsbeek aange houden, wegens poging tot uitvoer van verboden goe deren. Het opbrengen dezer chic gekleede vrouwen moeder en twee dochters te voet, tusschen twee maréchaussées op de fiets, verwekte heel wat opzien EEN VREDESMANIFEST VAN DEN PAUS. De „Osservatore Romano" publiceert een pauselijke e nnaning om de vrede te sluiten. De paus klaagt, iat zijn streven tot verzoening totoutoe mislukte Niet temin heeft hij de hoop niet verloren Op den jaardag van den oorlog smeekt hij om een spoedige beëindi ging. De paus bezweert derhalve de leiders van alle naties zijn bede te verhooren, want zij rijn voor God. verantwoordelijk. Het oogenblik is gekomen over vre de te spreken en alle ware vredesvrienden mogen hem bijstaan. Gezegend rij hij, die als eerste den olijftak van den vrede tot de oorlogvoerenden brengt. De pau selijke vermaning wordt in de Italiaansche pers afge wezen. Aan een particulier telegram uit Rome aan „De Maasbode" ontleeuen wij nog de volgende passage# uit het schrijven van den paus Het is het bloed van broeders, dat men te land en ter zee vergiet. De schoone streken van Europa, de schoonste lust tuinen der wereld, rijn met lijken en ruïnen bezaa;d Daar waar eenigen tijd geleden handel, industrie e» landbouw bloeiden, buldert nu het kanon, en brengt overal in steden en dorpen en op de velden dood en ver nieling. Gij, die voor God en voor de menschen de verschrik kelijke verantwoordelijkheid van vrede en oorlog draagt luistert naar Ons smeeken; hoort de vaderlijke stem van den plaatsvervanger van. den eeuwigen en hoog sten Rechter, aan Wien gij rekenschap zult moeten af leggen. zoowel van uwe openbare als van uw particu liere daden. De overvloedige rijkdommen, waarmede God de Schepper uw landstreken begunstigd heeft, stellen u in staat den strijd voort te zetten. Maar ten koste van welken prijs? Daarop mogen de duizenden jonge menschenlevens, die dagelijks op de slagvelden verbloeden, een ant woord geven. Daarop mogen antwoorden de ruïnen van zooveel s teden en dorpen, van zoovele monumenten door de godsvrucht en het genie der voorvaderen opge richt. Daarop mogen antwoorden zoovele bittere tra nen, in de stille huiskamers gestort en de gebeden, wel ke tot God opgezonden zijn aan den voet der altaren. Getuigen ook rij niet, dat de prijs van het voortzetten van den strijd groot, te groot is? En men kan niet zeggen, dat aan dit geweldige con flict geen einde kan gesteld worden zonder wapenge weld. Dat men afstand doet van het besluit om elkaar te vernietigen; dat men wel begrijpe, dat de naties niet vergaan. De vernederde? en verdrukten dragen het hun opgedrongen juk met weerzin en bereiden een re vanche voor, door aanhun nakomelingen een erfdeel van haat en wraakzucht na te laten. Waarom zou men niet reeds met kalm overleg de rechten en rechtvaardige aspiraties der verschillende volkeren overwegen? Waarom kan men niet reeds nu vol goeden wil een reehtstreeksche of cnrechtstreekscLe gedachtenwisseling beginnen om zooveel mogelijk reke ning te houden met deze rechten en aspiraties en aldus eea einde te maken aan dea verschrikkelijke» strijd, zoo ais het ook vroeger in gelijke omstandigheden ge schiedde? Het evenwicht der wereld en de voorsposd en de rust ■der aatits staiaeo op de wederrijdsebe wehvillenrihrid en op de eerbiediging van. de rechten en de waardig heid der anderen, vee'; meer dan op een groot leger en, eea geweldigen vestinggordel. Dit is de kreet des vredes, welke op dezen droeven dag uit het diepste van Onze ziel opstijgt, en Wij noo- digert alle vrienden van vrede in de geheele wereld uit om Ons de hand te reiken, ten einde het einde van den oorlog, welke sinds een jaar Europa in een uitgestrekt slagveld heeft veranderd, te helpen verhaasten. Dat de volkeren in de broederschap des vredes mo gen terugkeeren tot den vredelievendien wedstrijd op het gebied van. kunst, wetenschap en industrie. Dat zij v anneer het nieuwe rijk der rechtvaardigheid weder hersteld is, in de toekomst hun geschillen mogen oplosstai, niet door het zwaard, maar door middelen van rechtvaardigheid en billijkheid, welke met de noo- dige kalmte bestudeerd ea overwogen rijn. Dat zal de schoonste en roemvolste verovering rijn In het zoete vertrouwen, dat de boom des, vredes wel dra de wereld met rijn zoo begerenswaardige vruchten kome verkwikken, verkenen wij Onzen Apo&toli&chen Zegen aan allen, die tot de mystieke kudde, welke Ons is toevertrouwd, behooren en ook aan hen, die nog niet tot de Roomsche Kerk toegetreden zijn. Smeeken wij God, dat Hij hen met ons- door de banden der volmaak te liefde verbinde. Over geruchten omtrent een beweerde vredesaeHe van den Heiligen Stoel, me',dit „De Tijd": De „Messagero" spréékt een door de pers circulee- rend bericht tegen, dat de Heilige Steel een nieuwe groote vredesadie. waaraan alle bisschoppen der oor logvoerende landen zullen medewerken, voorbereidt met het oog op een wapenstilstand. Het bericht als zooda nig is onjuist, doch de Heiiige Stoel is wel doende op andere "wijze aan het herstel van dea vrede te werken ec wacht het gunstige oogenblik af om dat herstel te voltrekke» BINNENLAND. EERSTE KAMER. Aan de orde was gisteren het ontwerp tot bestendi ging van den staat van oorlog. Na een door den minister van oorlog gegeven ophel dering werd hei wetsontwerp aangenomen Bij de behandeling van het wetsontwerp tot uitbrei ding van den landstorm betreurde de heer Staal (U.- L., N.-Holland), dat de minister uit het ontwerp heeft weggehaald het beginsel van den algemeenen weer- plicÊt. Voorzoovet onze middelen het toelaten, moeten wij komen tot algeaeecea dienstplicht voor de jongelie den ea tot aïgeneenen oefenpliefct daarnaast. De minister verdedigde het ontwerp en rijn verander de houding te dien aanzien. De heer Staal repliceerde. Het wetsontwerp werd aangenomen, evenals een aan tal andere wetsontwerpen, waarbij nog een korte ge dachtewisseling plaats heeft. Voorts was aan de orde het ontwerp tot vlootuitbrei- ding. De heer Staal meende, dat Nederland aan duifcboo- ten van 800 ton inet betrekkelijk geringe snelheid niet veel heeft. Daartegenover zijn de kruisers z. i. te groot. De minister blijft échter verantwoordelijk en. spr. bracht hem hulde voor de wijze, waarop hij rijn standpunt heeft gehandhaafd De heer van Wassenaer v, Catvvtjk (C.-H., Gelder land) verdedigde het ontwerp. De minister van marine wees er op, dat men van de groote onderzeeërs in verscbi Uende landen reeds terug komt. Ook verdedigde spr. zijn kruisers. De torpe do's zegt hij, hebben in uezen oorlog nog niet veel ge- praesteerd. De vloot moet harmonisch opgebouwd worden. Het wetsontwerp werd z. h. s. aangenomen, evenals het buitengewoon crediet voor Jndië voor hetzelfde doel. Zondesr debat ol hoofdelijke stemming werden met een korte toelichting van den betrokken minister alle overige ontwerpen, op da agenda vermeld, aangenomen waarna de Kamer tot nadere l%mroeping uiteenging. DE TOESTAND VAN Mr. TROELSTRA. Naar vernomen wordt, gaat mr. Iroelstra's gezond heidstoestand iangza&m vooruit. De patiënt onder neemt eiken dag de voorgeschreven kieine wandelin gen. Wel zai het nog geruimen tijd duren eer van een algeheel herstel kan worden gesproken, doch de me dici, die mr. Troelstra behandelen, zijn over het ver loop der ziekte niet ontevreden. Gemengd Nieuws. DE ZAANDAMSCHE KERMIS. De gemeenteraad van Zaandam besloot in de Don derdagavond gehouden vergadering de kermis dit jaar wèl te laten doorgaan. Het voorstel van de zes raadsleden, om met het oog op de tijdsomstandigheden de kermis niet te laten doorgaan, werd met 9 tegen 8 stemmen verworpen. CONFLICT IN DE ONDERWIJSWERELD, De directeur en leeraren aan de. H. B. S. m. 3-j. c. in Raamstraat te VGraveahagt zijn in conflict met dan directeur der veleden jaar opgerichte gemeentelijke Handelsschool met 2-jar. cursus, dr. Van Bercum, en hebben de tusschenkoiust: ingeroepen van B. en W. De vergadering van het lecrarmpersoneel aan eerst genoemde inrichting van onderwijs besloot daartoe eenstemmig. Zij beklagen zich er over dat de directeur der Handelsschool zich minachtend uitlaat over het onderwijs en de leeraren in sommige vakken aan de bovengenoemde school aan de Raamstraat. Adressanten meenen, dat derelfde harmonie, die tusschen leeraren aan dezelfde school behoort te be staan, ook gevonden moet worden tusschen de ver schillende onderwij3-inrichtingen, die samenwerken tot hetzelfde doel. Zij achten het althans ontoelaatbaar een slechte ver standhouding tusschen twee scholen, waarvan de een zoozeer heeft voort te bouwen op den grondslag door de andere gelegd Zij beschouwen de gewraakte uitla tingen, waartoe van hun kant nimmer eenige aanlei ding gegeven is, ais gevolg van een niet voldoende kennis van den aard en het karakter van het onderwijs, gegeven aan de schooi aan de Raamstraat. Adressanten vragen daarom aan B. en W. maatrege len te nemen, opdat de directeur der Handelsschool zich in. het vervolg oathoude van quaiificatiën. die zoo schadelijk zijn voor het aanzien der H. B. S., het daar gegeven onderwijs ea den daaraan verbonden direc teur en leeraren. EUROPEESCH-CANADEESCHE HYPOTHEEKBANK. De directie van bovengenoemde Bank meldt, dat zij van af 1 Augustus a.s. de koers van haar 5 pet. pand brieven zal stellen op 97 'A pet. UIT HEILOO. Het kennis-terrein achter de Protestantsche Kerk is dit jaar voller dan anders. Bij den ingang vindt men het oud-Hol landsch Cabaret-theater van het duo Rosely, welk theater de bezoekers van oud-Alkmaar vermoedelijk nog wel zullen herkennen. Voor de eer ste maal verscheen alhier Janvier's-electrisch verlichte stoomcarousse! een fraaie inrichting, waarvan het or gel gisteravond al vroolijk speelde. De familie Blanus wie denkt er niet aan zijn jeugd en hoevelen hebben j niet dea eet sten tol hunner bewondering voor paar- cten-dressuur ea artiesten-vaardigheid aan sea lid* dier i familie geofferd? ia met oen circus overgekomen. Voort» kunnen genoemd worden Vallen tgoads torpedc- sch.om.uieI, Lamoris Zeppeiin-carousael, Schuurman's schiettent, Vsderis Hoepla-inrichting en Turksclie schommel, en Grinsvec's (Herentent, waarin verschil lende levréde merkwaardigheden te zien zijn Dan zijn er natuurlijk verscheidene kramen ec tent jes, waarin de jeugd zich kso vermaken met koekhak ken en oliebollen-eten en waarin speelgoederen kun nen worden gekocht, die, al zijn ze nog zoo goedkoop, voor de kinderen groote waarde hebben, omdat zij van de kermis komen Wanneer het weer meewerkt, mag een druk bezoek worden verwacht. Natuurlijk zal er dan in de café's druk ged&nsi wor den. De directie van het horel „de la Promenade" heeft in den lommerrijken achtertuin een overdekten dans vloer laten maken en voor de muziek gebr. Dekker van Castricum geëngageerd, STADNIEUWS. DE INBRAAK (N DEKEMA-STATE De verdachte, v. D., onlangs te 'a-öravenhage gear resteerd, heeft bekend zich aan den diefstal door mid del van braak te hebben schuldig gemaakt ten hui:'!, van jhr. de Beijer alhier. De man is oud-verpleegde van het Rijks opvoedingsgesticht alhier. BENOEMD. Door den Minister van Waterstaat is benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken tot verdediging van de Noordzeekust in Noord-Holland de heer A. Brouwer, alhier. Tot werklieden bij den gemeente-reiniging zijn be noemd J. Bont, J. de Boer en H. J. Scheffel, allen wo nende alhier. MfLIT AIREM ARSCH. Onrier commando van den 1ste Luitenant van Has selt (O.-I. leger) en den lste Luitenant Wüst (Ned. Leger) heeft gisteren eene Compagnie van Alkmaar, bestaand*: uit ol. m. 260 manschapen een afslands- marach vaa 40 K.M. afgelegd van Alkmaar via Krom menie, Zaandam, Buiksloot, naar Amsterdam. Hoewel allen reenden, hebben zij, naar men ons mededeelt den tocht geheel volbracht mei volledige wapenrusting en bepakking. Het eigenaardige van dezen tocht was hier in gelegen dat alle proviandeering en slaapgelegenheid medegebracht was en in eigen veldkeuken cie maaltij den werden bereid. Het einddoel van dea tocht was de bekende binten- gelegenheid aan de overkant van het Y hei z,g, Tolhuis waar de gérant,' de heer Schmit, niet alleen kosteloos logies verstrekt en consumptie uiterst billijk verkrijg baar stelde, maar ook in de tuinen es tot eer: gedeelte- van de terrassen vrije toegang verleende. Het mannen koor en muziekcorps der Amsterdamsche Politie dat in de tuin eene uitvoering gaf, verleende aan de Alkmaar- 8che militairen gulle gastvrijheid voor de uitvoering waarvan begrijpelijke wijze danbaar gebruik werd ge maakt. 1 ledenmorgen 8 uur is de troep met frisschen moed weder naar Alkmaar vertrokken. EIND-EXAMEN R. H. B. SCHOOL. Geslaagd zijn van de 4de groep de candidaten: B. D. de Roo3, J. Weijerman, G. M. Steijn. van. Alk maar; C. Mesman, mej. C. E. Schouten van Gelder, mej. E. G. Veenhoven, J. Faber, G. Lenné, P. F. N. van de Graaff, van Haarlem W. Schermer, Stelling, P. de Vries, E. J. O. Wiebols, van Hoorn; A. j. Bruin en J. Elte, van den Helder; S. S. Hoogterp, J. J. van der Horst, A. C. van dei- Kuip en M. A. Pelt, van Zaandam; L. G. H. Jansen en F. A. N. Wagenaar, van Amsterdam. Afgewezen 4 candidaten. TAPTOE MET FAKKELOPTOCHT. Maandagavond om 9 uur zal, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, een militaire taptoe worden gehouden op het Waagplein. Gemarcheerd wordt vervolgens met fakkellicht langs den Dijk, over de Vlotbrug, langs de Bierkade, Laat, Payglop, Langestraat, Koorsteaat en Ritsevoort naar de Cadettenschool. Wij vermoeden, dat vele ingezetenen door het ont steken van Bengaalsch vuur aan deze betooging gloed zuilen bijzetten. DE CADETTEN. Op 2 Augustus worden de leerlingen van de Cadet tenschool alhier, die gedurende korter tijd dan. anders den cursus hebben gevolgd, gedétacheerd bij verschil lende regimenten infanterie, om aldaar practischeu dienst te verrichten totdat het 1ste studiejaar aan de Kon. Mil. Academie begini dag- en weekbladen lezen Ge-durende dien tijd wor den er evenwel geen boeken uitgeleend. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Naar men ons verzoekt te meiden, zai de Openbare Leeszaal en Boekerij van Maandag 2 Augustus tot en met Zaterdag 14 Augustus wegens schoonmaak geslo ten zijn Wel echter kan men eiken dag, van 10 uur voormid dags tot half één 's namiddags, in de uitleenkamer de DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIOING. De Nederlandsche Reisvereeniging zal van 2 tot en met 7 Augustus een rondreis maken door Nederland, waarbij ook Alkmaar, Bergen en Schoorï zullen wor den aangedaan. Aanstaanden Maandag 12 uur komt de groep, welke uit ongeveer 60 dames en heereo bestaat, met de Alkmaar Packet alhier aan, opgewacht wor dende door den correspondent der vereeniging, den heer C. Nannes Gorter. Om 2.25 gaat het per stoom tram naar Schoor! en vervolgens om 7.55 per tram naar Bergen aau Zee. 's-Avonds 11.14 uur arriveert het gezelschap dan weer hier, terwijl het den volgenden dag om 7.49 ver trekt naar Enkhuizen. ALKMAARSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Van 23 tot en met 30 Juli zijn aan bovengenoemde inrichting genomen^ 142 baden door heeren, 16 door dames, 87 door onvermogenden, totaal 245 baden. Hoogste temperatuur van het water 66 graden, laag ste temperatuur 62 graden. RUSSISCH LEGERBERICHT. PETERSBURG, 31 Juli. Communiqué van den generalen staf: Tusschen den Njemen en de Dwi- na hadden Donderdag voorhoede-gevechten plaats ten zuiden van Boesk. op den linkeroever van de Moucha. In Frans-Njemeu vernieuwde de vijand in den nacht van 29 Juli zijn aanvallen ten N -O. van Soewalki, bij het dorp Klenoreyzy. In de buurt van Kowno naderden vijandelijke voorhoeden, uit het Z.-W. komende, de daarvoor gelegen versterkingen. Aan den Naref had over het algemeen slechts een artillerie-duel plaats. Tusschen het dorp Ka- metika aan den Naref en den spoorweg oefenden wij een druk uit op de Duitschers. Aan den rechteroever van den Narew, ten N. van Serozk, sloegen wij met succes verschillende aanvallen van den vijand af. Aan den Weichsel, aan beide oevers van de sa menvloeiing met de Radomka, bracht de vijand op

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2