DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN s m m B m m j m m m a m m a m a m S Damrubriek. B H B B M SI El 3 fe* p ii B B HH B fl B fl B gg B B ii BS B Honderd en zeventiend© Jaargang. 1915 ZATERDAG BI JULI Uitbreiding van den Landstorm. m m ij mn Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. In het Pestgebledo jj m M gp m Ëf üfe jVoo 177 De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algeraeene kennis, dat Ingevolge de wet tot uit breiding van den landstorm van 11 Juni 1915 S242 tot den landstorm zijn komen te behooren: oud-militieplichtigen, die hebben behoord tot de lichtingen 1903 en 1904 van de bereden korpsen en het korps torpedisten, tot de lichting 1Q04 van het korps pantserfortartillerie en tot de lichting 1906 en 1907 aer zeemilitie; oud-landweerplicbtigen die hebben behoord tot de lichtingen 1904 en 1905 en voorts allen die in 1911, in 1912, en in 191.3 voor 24 Mei, den verplichten of- vrijwilligen dienst bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepen hebben verlaten. Teneinde een nauwkeurige inschrijving dezer nieuw, landstorsnplichtigen te bevorderen, worden zij die tot een der bovengenoemde categoriën van personen behooren, uitgenoodigd zich ter Secretaris der gemeente a&ira te melden, voorzien van hun zak boekje, bewijs van ontslag en andere bescheiden op hun vroegeren militairen dienst betrekkelijk. Voor het geval belanghebbenden zelve verhinderd zijn ter secretarie te verschijnen, wordt aanbevolen de aan melding schriftelijk of wel door een familielid of een ander persoon te doen geschieden. De aandacht wordt er op gevestigd dat de secre tarie voor het publiek geopend is eiken werkdag van. des voormiddags 9 uur tot des namiddags 2 uur. Alkmaar, 29 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, JAN DE WIT Dz., Io. Burg. Voor ruim een maand scheen het aantal pestgeval- len, zoowat overal in 't Malangsche, af te nemen en we hoopten reeds dat deze verbetering in den toestand blijvend zou zijn; want wel zijn er steeds up3 and downs geweest in de epidemie sedert 1911 (toen te de controle der ziektegevallen begonnen) maar 't ver schil met de vorige jaren was nu toch wel opvallend groot; aber ach de mensch wikten al zou ik niet gaarne veronderstellen, dat een of ander straffende oodheid onzen bruinen broeders deze bezoeking opiegt en nu en dan eens een extra boos gezicht zet toch te 't zeker dat de machten die de Pest öeheerschen yooir vele opzichten En hier, temidden der evolutie in gedachte en hypo these en methode, waar dit emorm ingewikkeld epl- demielogisch vraagstuk van alle kanten werd aange pakt en onderzocht; want met de bekende rat-vlooi- menschtheorie alléén 'is heu-sch 't laatste woord in deze kwestie nog lang niet gesproken - hier staan we tel kens weer voor nieuwe raadsels, en beseffen we_ hoe langer hoe meer, dat we nog in geen jaren volledig op de hoogte zullen komen aan alle factoren, die deze ziekte beheerschen. Zoo zijn er allerlei strijdpunten: welke rat is gevaarlijk waar en hoe tast hij den mensch aan hoe geschiedt de infectie door de vïoo spelen andere insecten ook eene rol hoe staat hei met de virulentie in hoeverre komt de longpest in aan mprlring voor de verbreiding etc. etc.ik noem hier maar eenige voor de hand liggende punten I En ais je dan soms een idee hebt gevormd C/ver 't een of ander onderdeel, dan blijkt je heele mooie the orietje toch inééns weer absoluut niet juist te zijn en dan denk je: „We komen er nooit achter!" A/laar die moeilijkheden prikkelen ook weer tot onderzoek en volhouden en één ding is wel zeker, dat nog nooit een zóó systematische, onvermoeide strijd is gevoerd tegen de Pest als in Nederlansch Oost-Indië, den laatsten tijd! En er mogen ons telkens weer wapens ontvallen (zoo is de veelgeroemde uitzwaveling gebleken, slechts in een deel der gevallen afdoende hulp te brengen ge woonlijk is 't zeer tijdelijk van nut!) we loeren voort durend de ons gestuurde hulpmiddelen beter gebruiken en hanteeren; en zoo is't onze overtuiging dat de streng doorgevoerde, gecontroleerde woningverbetering de Pest in Oost-Java zal terugdringen tot het rijk der duisternis, waarin alléén 't lugubere rattengespuis dan 't slachtoffer zal zijn. En als dan, zooals de laatste maand het geval was, ineens weer 't aantal ziekte- en sterfgevallen toeneemt, dan ben je eerst wel teleurgesteld en kom je haast tijd en krachten te kort soms, om je er doorheen te slaan, om weer de baas te worden! Maar volhouden is de boodschap taai en ge duldig de medewerking der Inlanders zien te winnen, meer en meer; en dan weet je, dat binnen afzienbaren tijd 't succes, ook in de ongunstigste districten, moet komen. Want we hebben nu een machtig wapen er bij ge kregen, de Woningwet; en deze geeft de Pestbestrijding en 't Burgerlijk Bestuur de noodige vrijheid van han delen de bevolking moet nu (met 3teun en hulp, ook finaucieel, van 't Gouvernement) hare woningen ver beteren naar 't voorbeeld en de aanwijzingen van den Technisclien Dienst der Pestbestrijding. Deze wet was noodig tegenover de Inlanders* hoofdzakelijk om hen te kunnen helpen en voorlichten; tegenover vele „Europeanen" (en hen, die hiertoe gaar ne worden gerekend) en de „vreemde Oosterlingen' 'Chineezen, Arabieren, enz.) die eene Wet vaak moet iwingen zich zelf en anderen te beschermen. Want het moet mij eens van "t. hart: met de laat ste categorieën heb je de meeste moeite;- bij dezen is verzet soms, tegen onze maatregelen: gelukkig voor ons gevoel van „superieur" ras Is t nu niet bepaald t allerbeste deel der blanke Indiërs, dat sputtert, en kan- 'kert, en gekant is tegen deze noodzakelijke verbeterin gen Maar tochsoms moet je bij je zelf 't „Mensch, ar- gere dich nicht!" voortdurend repeteerc-n als je praatjes hoort dat die heele Pestbestrijding eigenlijk maar één. onzin is, feitelijk in hoofdzaak bestemd om sommige „armen" cultuur- en fabrieksmenschen lastig te zijn. Dergelijke uitingen heb ik hier wérkelijk, in t Pestgebled zelf, hooreu uiten, en b.v- eens overluid, in een hotel, dat die •beroerde pestdokters 't toch maar eens goed hooren konden." Dat is héél andere taal. dan in Hollandsche af scheidsspeechen bij ambulancevertrek, in Champagne stemming. en zeker is 't voor een deel ook de re actie hier, in 't land zelf, op die wei .rat opgeschroefde enthousiasterij en overdrijving in Holland en dit is dan ook éénigszins een excuus voor dergelijke onaange name 'uitlatingen, die vooial de ambulances en de wijze van uitzending daarvan, niet werden gespaard dooi 't Indische Jan-Publiek. La critique est aiaee en gedachtig hieraan zai .k me wel wachten, hier kritiek te gaan uitoefenenen bovendien het zou zwarte ondani.baarheid znij! Want sinds eenige weken is de 3de ambulance hier in Toeren „gevestigd" en welk een voordeel en ge noegen het is, om bij eene ambulance werkzaam te zijn, waar je je patiënten kunt doen opnemen en behandelen, en élken dag 't verloop volgen dat zal voor den nic t-medischen lezer duidelijk zijn 1 En bovendien al eerder -had ik veel profijt vair de hulp der verpleegsters dezer ambulance bij 't inci- dee:ren der bubonen, 't verbinden etc van de pestlijders in de isolatie-barakken; en als je zoo een tijd op je zélï bent aangewezen I 'j dit „kampengwerk," dan ap precieer je toch wel extra, ais weer een geschoolde zus ter.' je assisteert, behulpzaam is, en je verbandtrommel ha orde houdt enz. enz.! En voor de verpleegsters waren deze weken natuurlijk ook niet zonder nut ze leerden de pest kennen in de dessa ze zagen de me dische bestrijdingsmaatregelen toepassen etc. en vooral ze kwamen in de gelegenheid 't volkje te leeren ken nen, dat haar over eenige weken in de atnbulanoebarak- ken hun zieken zou brengen. En opmerkt, iijk was het toen zéker, hoe gauw die con servatieve Javanen en -Madoereezen, die toch het vrouwelijk geslacht nu niet bepaald zoo érg hoog aan slaan (zoo iets als: „een vrouw is iets meer waard dan V» man!met deze blanki „norma-zusterrr's" ver trouwd waren, en hare hulp leerden apprecieexen. Ze begrepen natuurlijk absoluut niet t wezen en de bedoelingzelfs werd in den beginne 't Roode Kruis met een zeker wantrouwen geschouwd de Hadji's mompelden reeds van godsdienstige propaganda 't Kruis tegen den Islam 1 Hierom werden alle, hier trouwens ook absoluut overbodig, Roode-ki uia dinstinc- tiva weggelaten maar dat 't den dessa-man nog niet Volkomen duidelijk is, bleek me een dezer dagen: toen t.en „dan-.baar patiënt," die wonder boven wonder van een zeer ernstige huidpest er nog boven óp was ge komen, me bij 't ontslag uit de barak z'n allermooisten haan aanbooden torn sinjeur merkte, dat ik ietwat verlegen was met z'n Chaatecter, liet hij er als aanmoe diging volgen, „Ook voor da beide Njcaja'a vaa Toe- wan dokter lil" De haan werd natuurlijk in dank geaccepteerd je zoudt zoo'n armen kerel gewoon beleedigen, als je wei gerde: hij was 's morgens heel in de vroegte zélf al naar z'n dessa gegaan om hem te halen.1 En ik maar niet getracht hem aan het verstand te brengen, wat 't Roode Kruis is, en welke altruïstische motieven hem de hulp dier beide zusters deed gewor den. en we hebben eens hartelijk gelachen om de logische conclusie van zijn polygamen geest in dat barakkenkamp bén en blijf ik Mormoon 1 Als je zoo eenigen tijd achter elkaar, dag-in, dag- uit, in dezelfde streek werkzaam bent geweest, wordt je werk toch wel voortdurend interessanter en veelzij- diger al dient de Pestbestrijding natuurlijk steeds vóór te gaan bij al 't andere „materiaal" (om dit lee- lijke woord eens te gebruiken) van patiënten op aller lei gebied. Want nóg erger dan de Drentsche boer, wil de In lander eerst den kat eens uit den boom kijken: en zoo zal hij in den beginne z'n zieken maar bij uitzonde ring rapporteeren. Maar langzamerhand verandert dit en dan zie je eerst allerlei wonden en oude zweeren en malariapatiënten verschijnen 't zalfverband, de Jood Kali en de „pil-tablet" (chinine) zooals de Ja vaan zegt, worden al gauw ten zeerste gewaardeerd. En dan brengt 't meerdere of mindere succes de thera pie, die gewoonlijk zeer dankbaar is, ze hoe langer hoe meer tot je m'n brief zou té medisch worden, als ik u de merkwaardigheden ging opsommen, die je zoo onder de oogen krijgt. Natuurlijk moet de hulp die je brengt in vele geval len erg oppervlakkig blijven wét een zegenrijken arbeid is hier op den duur weggelegd voor den civie- len geneeskundigen dienst!!! Natuurlijk zal dit eerst na verloop van ettelijke ja- ,ren in zóóverre gevorderd kunnen zijn, dat althans dé ernstige Volksziekten (syphilis, melaria, dyssenterie, kinderziekten enz.) op voldoende wijze kunnen worden behandeld: men vergete niet dat Jave 30 millioen In woners telt!! Maar gelukkig er Is nu althans een begin! En de Pestbestrijdingsdienst heeft zeer zeker ook dit groote nut, dat nu reeds gebleken is, dat een systematische medische dienst in de dessa zelf zeer goed mogelijk is en dat er nu, óm en dóór de Pest, een flink aantal me dici 't corps van den Burgerlijk-Geneesk. Dienst zijn komen versterken, zoodat de zaak hier eenigszins „grootscheeps" kon worden aangepakt; en alleen grootscheeps werk heeft hier iu Indië eenige kans van slagen; gepruts-iu-'t klein is er tegen ééaenmale on nut: alles gaat over reusachtige getallen en uitgestrek te gebieden I Dat de Inlander wel vertrouwen stelt in den blanke, als hij maar inziet dat deze met goede bedoelingen komt daarvan zie je soms de meest treffende staal tjes; en zelfs in de meest treurige omstandigheden, als hij door verdriet overmand is dan sta je soms ver baasd, hoe hij eenvoudig élles toevertrouwt aan den blanke, dien hij toch niet aliéén blijkt te vreezen.... Er is een geval gerapporteerd een vrouw, vóór 5 dagen bevallen, is overleden 't is een afgelegen dessa, en aan 't eind van je dagtaak ga je er heen een lan ge autotocht langs een hobbeligen, met een lialvcn voet mulzaud bedekten dessaweg; zoodat je voortdu rend moet zorgen, in evenwicht te blijven, en nu en dan met je bol gevaarlijk dicht bij den kap van den wagen langs geslingerd wordt; eindelijk ben je er het' sterfhuis is dadelijk te herkennen aan de baar vari vcrsch gekapte pisangstam, en aan de groote hoeveel heden water op 't erf, die gebruikt zal worden om straks 't lijk te wasschen. Voor dit werk heeft de licelc buurt al mee geholpen 't zijn Madoereezen, en de mannen zitten nu op eenigen afstand gehurkt te wach ten, de vrouwtjes zien we niet, die hebben zich ver dekt opgesteld, en zijn gewoonlijk in een huurwoning druk bezig met de bereiding van 't begrafenismaal welk een vreemd gebruik, die eterij bij een sterfgeval en toch, hoe ólgemeen verbreid, ook bij ons! We gaan binnen, door de lage schuifdeur, in 't donkere hutje en zien daar 't lijk volgens den adat in een bepaalde richting neergelegd, en met een sarong be dekt; we kennen al de eigenaardige zoetige geur der wierook, die óveral wordt gebrand en evenmin ont breekt 't lichtlampje, dat walmend tracht het weinige daglicht aan te vullen, dat. door de reten en spleten van 't bouwvallig huisje binnendringt. De heer des huizes zit naast 't lijk gehurkt, en op mijn verzoek ontbloot hij 't cadaver, dat onderzocht móet worden; 't lijkt geen pest er wordt een ver haal gedaan van groot bloedverlies bij de bevalling en ze is sedert 5 dagen al ziek geweest; en als ik dan het lijk inspecteer, zien we ineens dat er nog wat op de baleh-baleh ligt een klein pakje, waarin 't kindje der overledene is gewikkelden dat wurmpje dat daar zoo tegen 't lijk aan ligt, blijkt te leven, en grijpt met z'n handjes, en begint te zuigen op z knuistjes „Och ja", zegt dé vader ,,'t bind moet dood gaan, Toewan: dé moeder is overleden, en de vrouwen uit dé buurt moeten allemaal riet snijden." En dus had men 't schaap maar vast naast de doode neergelegd En dit wordt je als iets zóó vanzelf sprekend ver teld, dat je enkel voelt de diepe tragiek van dit natuur uren als de moeder dood is gegaan, kan 't lijk gebeuren kind niet blijven leven. Er was bij dit voorval eene pleegzuster met me meegereden: en onmiddellijk hadden we 't zelfde idee (de ambulances waren toen net aangekomen)trach ten dit leventje te redden als eerste patiëntje voor 'i Roode Kruis i Maar we stonden toch wél paf, toen op onze vraag, of we 't kind mochten meenemen, onmiddellijk en mei graagte toestemmend werd geantwoorden alle om standers deze oplossing bleken toe te juichen! En we hebben 't kleine zwartkopje triomfantelijk mee genomen in 't hotel werd de kleine wereldburgeres met vreugde begroet en vertroeteld en verzorgd als waarschijnlijk weinig Madoereesjes te beurt is geval len 1 Zóó iets moet men zien beschrijven gaat moei lijk: het verschil tusschen 't viezige hoopje lappen naast dat koude lijk en 't teere bruine lichaampje in een geïmproviseerd wiegje, in schoone witte kleertjes k study of black and white. En twee dagen lang heeft 't pleegmoedertje toen ge tracht het kind in 't leven te houden, en werd er al een mooie naam bedacht en allerlei toekomstplannen ge maakt voor de kleine bruin-oog, die maar niet wilde drinken, en die maar nooit 's goed schreeuwde, als een menschkind betaamt. ,En na 2 dagen sliep 't voorgoed door en den vol genden morgen brachten we weer 't pakje terug naar den vader in een beroerde stemming, al was 't maar zoo'n onoogelijk mager bruin kindje, dat héést nog niet geleefd had En toen we bij 't huis kwamen, stond daar alwéér de roode vlag voor; en toen lag op de baleh-baleh al wéér een lijk een jong sterk lichaam nu van eene bijna volwassen dochter.En in den hoek zat de oude groot moeder, die niet kon opstaan, zóó ziek was ze, en wier oogen al die eigenaardige angstige uitdrukking had den, die zoo dikwijls bij pest voorkomt maar die natuurlijk zei, in 't gehéél niet ziek te zijn.al vond je ook een flinken bubo in de lies, zoodat ze 't heele ge zicht vertrok van pijn, toen je er op drukte. En de man zat weer achter 't lijk, en toen ie wilde helpen bij 't onderzoek, viel hij er over heen bijna, en kon moeilijk weer overeind komen.En de hand die ik pakte, was ijskoud, maar z'n body voelde aan als gloeiend vuur en toen was 't wel duidelijk, wéarom ons kleintje zoo stilletjes weggekwijnt was, ondanks al le zorgen 't had óók z'n dosis van 't gift, dat de moeder doodde, al meegekregen. Van die heel familie bleef alleen de vader over ten slotte alle anderen gingen binnen 3 dagen aan bu- bonenpest te gronde; terwij! hij nog in de barak ziek lag, werd in een huis in de buurt een vrouw ziek, en ze vertelde me. dat zij de vrouw was van dezen zieke; toen dacht ik toch eens flink bedot te zijn die was immers reeds vroeger, al lang overleden! Maar al gauw was dit raadsel opgelost onze brave Madoe- rees hield er twee wettige en trouwe echtvriendinnen op na en toen was me z'n ijver, om 't kind kwijt te zijn, ook duidelijk geworden.de beide vrouwen kon den n.l. niet met elkaar overweg en dén is het zeker voor zoo'n wurm 't beste, maar te verdwijnen.Dat komt in de beschaafde wereld óók voor. Ook dit vrquwtje overleedmaar toen onze Madoe- rcesche vriend genezen ontslagen werd trok hij wélge moed weer naar z'n kampong tegen 't noodlot en de booze geesten vechten dat helpt immers toch nietl? En na een paar weken, toen hij zich nog eens vertoon de, was hij de opgeruimdheid zelve.is 't feitelijk geen geluk, zóó gauw te kunnen vergeten althans Berusten Ze leven bij den dag 't verdriet te meestal snel vergeten.de zorgen van gisteren zijn vandaag al weer verdwenenwie zou niet voor een tijdje eens Javaan willen zijn? II v. L. AAN DE DAMMERS! Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 348. Stand Zwart: 6/10, 14, 19, 20, 21, 23/27, 29, 36. Wit: 28, 32, 33, 37/41, 44/50. Op lossing 1. 37—31 1. 26:37 2. 48-42 2. 37 43 3. 39—34 3. 48 30 4. 47—42 4. 36 47 5. 28—22 5. 27 18 6. 44—39 6. 30 28 7. 33:15 7. 47 33 8. 35—30 8. 24 44 9. 15:11 9. 6:17 10. 50 10 Prachtige ontleding! Goede oplossers in de volgende rubriek. DAMZET. De heer J. v. Geemen maakte in 't V. A. D. tegen N. V. een pracht van en damzet BB - A ppf PP BB 1 ma 1. 33—28 1. 22:42 2. 3228! Dit is de fijne zet. 't Maakt geen ver schil hoe zwart slaat. 2. 23:41 3. 36 38 3. 21 43 4. 49 38 4. 26 37 5. 48—42 5. 37 48 6. 30—25 6. 48:30 7. 35: 2! Ons compliment 1 STUDIE! In zeven zetten kan wit hier een aardigen dam halen Ui mk SS*! Hf - en wel op de volgende wijze: 1. 30—24 2. 39—33 3. 37—31 4. ,38—33 5. 31 42 6. 26:10 7. 25 lü 1. 19:30 2. 30:28 3. 28:37 4. 29 47 5. 47:21 6. 15: 4 Ter oplossing voor deze week: I LiU.Wi wuuviijtt vu viiüMw wa «iji» 1 it' 4y5v/u /Jia/sA Y'Vy/'Yt, WEM WW//

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 5