DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van tiet costeiijli oorlogsterreln. Van liet westelijk oorlogsterreln. JNo, llè Honderd en zeventiende jaargang, 1915 «MM**m 3 «swWII -.If, m tl& Mwteaferts 1( si. j. nsgti, grocte aten naar ftaMM Meten it. 8 V. Boet- en HandelsMkerii U. HERfc COSTER«1008, Mia Cl TcMmnl 1 MAANDAG 2 AUGUSTUS Verwisseling van Brood- 811 Meelkaarten. illllGI fil Openbare Vergadering DUITSCHLAND. RUSLAND. VARIA. ALKMAAR, 2 Augustus. Terwijl uitgezien wordt naar berichten over de ont ruiming van Warschau, van de Weichsel-lime, van Iwangorod, van Nowo Georgiewsk, brengen de tele grammen geen ander feit, dan dat Cholir» door de Du/tseh-Oostenrijksche troepen is bezet. De commu nique's uit Weenen en Berlijn deelen mede, dat men door de stad is getrokken en het kgerbericht uit St. Petersburg verklaart, dat men tusschen Cholm en den Boeg onder den druk van een in aantai sterkere macht, na een verbitterd geveciit, eenigszins terggetrokken ':s in noordelijke richting. Minder overeenstemming is er iusschen een manifest van den Dudscheii Keizer en een legerorder van den 'I saar, uitgegeven ter gelegen beid van den venaaidag van het begin van den oor log Beide i easchers zijn overtuigd, dat de stand van zaken red.n tot dankbaarheid geeft. En ook in of- ficieele telegiamuieu en in dagblad-artikelen wordt betoogd, dat men na een jaar van oorlogvoeren er be ter is kómen voor te staan. Men meent, aat te Londen, te Parijs, te St. Petersburg, te Berlijn, te Weenen. Het heeft geen doei hier bij deze éénzijdige beschouwingen laag stil te staan wij worden er niet wijzer uoor. Wij weten nu eenmaal, dat er in dezen oorlog veel plannen mislukt zijn en dat hierdoor een geheel ver schillende waardeering ea voorstelling van den toe stand mogelijk is. Lu ook weten wij, dat nog nergens in Europa een definitieve beslissing gevallen is. De tijd za! den verderen afloop leuren Alleen kan worden gezegd, dat Duitschland en Oostemijic verreweg liet grootste gedeelte vijandelijk gebied hebben bezel en ook het grootste aantal gevangenen hebben genomen. Bij het sluiten van den vrede zijn dii twee beiangujke factoren, die echter door beslissender grootendeels terrijde kunnen worden gesteld. Wij wezen er reeds op, dal van iict Oostelijk oor logsveld in het Westen hebben bijna alleen artille rie gevechten en vliegdeinonstraties plaats geen belangrijke feiten worden gemeld lntusschen wordt met nadruk volgehouden, dat de Russen de Duitschers vei in het binnenland zullen lokken en hen daar zul len uiiputlen. o. m. door het land tot een woestenij te maken en de Duitsche soldalen aan den hongerdood over ie ieveren. Maar de Duitsche generaal von Below moet verklaard hebben, dat men daarvoor niet be vreesd was. Zulk een strategie, zeide hij, kon in 1S12 wel slagen, maar nu niet meer, nu het brood, dat de soldaten heden in Windau aten, gisteren te Breslau werd gebakken. In een tijdperk, waarin men spoorwe gen aanlegt siechts één K.M. achter de oprukkende troepen, waarin duizenden automobielen achter ons staan, waarin asphaltwegen uit de aarde schijnen te groeien, kan zulk een krijgskunde geen succes inca hebben. Wij drinken Apollinaris en eten verseli vleesch, dat direct uit Bei ::jn komt, en wij kunnen een weg van 50 K M. zoo nocdig in twee dagen aanleg gen Daarom is het onzin, heden te praten over Je krijgskunde in Napoleon's tijd, zeide de Duitsche be velhebber. Uit de langzaamheid der vorderingen blijkt, dat de Russen hun terugtocht goed weten ie dekken dua hardnekkige achterhoede-gevechten. En dat de vijan delijke troepen heel weinig te eten en te drinken zullen krijgen, volgt hieruit vanzelf Maar aan den anderen kan; - meerdere munit'e krijgen de Russen hierdooi ook niet! Het Russisch legerbericht luidt: (Bericht van den Grooten Generlaen Staf.) In den nacht van 30 Juli en den daarop volgenden ochtend deden de Duitschers vruclitelooze aanvallen op Bauske (ten zuiden van Riga). Meer naar het zuiden aan het front Konstantinowo Krintsjin—Soebotsje Trasjkoeny wierpen wij de vij andelijke voorhoeden terug. 1 en westen van Kowno. verdreven wij den vijand in den avond van 29 Juli in een hevig bajonetgevecht uit verschillende stellingen, die hij 's ochtends genomen had. Aan de Naref zette de vijand op 30 Juli met niet zeer talrijke hoepen zijn pogingen voort om over den rechteroever van de rivier te trekken bij de monding van de Skwa en ten oosten van Rojane. Hij deed ver schillende plaatselijke aanvallen in de buurt van de dorpen Jabine en Rembisjen. Wij hebben ons oude front gehandhaafd. Aan den linkeroever van de Weichsel sloegen wij op 30 Juli een vijandelijkcn aanval ten noordwesten van Blonie at. De vijandelijke troepen, die op het front Maghnoesjcf Kozenitze o\er de Weichsel waren getrokken, werden in den loop van den dag krachtig door ons aangeval len. Aan den sector beneden de monding van de Rodo- mirka verdreven wij den vijand uit de bosschen aan den rechteroever en wierpen wij hem terug op de eilanden en zandbanken van de Weichsel. Aan den bovenloop van de Weichsel handhaaft de vijand zich in de buurt van het gehucht Matzewitze. Tusschen de Weichsel en de Boeg moesten enze troe pen in den nacht van 30 Juli overgaan naar stellingen achter hen in gereedheid gebracht. De vijand verhinderde geenszins de bezetting van het nieuwe front, waar onze troepen zich den iOsten zonder gevecht veisterkten. Wij hebben de stad Lublin ontruimd benevens den spoorwegsector tusschen de stations Novo Alexandrya en Reiowets. Aan den Boeg gaan onze troepen voort den vijand te verdrijven uit enkele sectoren van zijn stellingen ten zuiden van de stad Sokal. Volgens de krijgsgevangenen heeft de vijand hiet in de laatste dagen zware evrliezen geleden. Aan de andere fronten geen wijzigingen. Uit het Duitsche üioote Hoofdkwartier wordt ge meld: Ten noorden van de. Njemen werden plaatselijke gevechten geleverd. Ten noordoosten van Roshen maakten wij wederom vorderingen, Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. In juli werden tusschen de Oostzee en de Pilitza 95,023 Russen gevangen genomen en 41 stuks geschut (waaronder twee zware kanonnen), vier mijnenwerpers en 230 machinegeweren buitgemaakt. Onze ten noorden van Iwangorod over de Weichsei ageerende troepen sloegen hevige tegenaanvallen af Bij de vervolging veroverden wij de tioogiec bij Pcd- zameze en maakten wij meer dan 1000 man krijgsge vangen. lussdien boven-Weichsel en de Boeg begon de vij and gisteren opnieuw een gevecht. De Duitsche troe pen wierpen hem in den loop van den dag uit zijn stel lingen bij Koelof (ten oosten van Nowo Alexandrijn), ten zuioen van Lemsjma, ten zuidwesten en ten zuiden van Cholm en ten zuidwesten van Doebienka De vij and zette daarop zijn terugtocht aan beide zijden van de Boeg voort. Door Cholm zijn wij bij dt vervolging reeds heengetrokken Op het zuidoostelijk oor logs tooneei vielen m juli in handen der Duitsche troepen 323 officieren en 75,719 mansdiappen, tien stuks geschut en 126 machinegewe ren. Het Weensche communiqué van gistermiddag luidt' Tusscnen den Weichsei en den Boeg ontbrandde gisteren weder op versthiiienuc punum ten uevige strijd Onze bondgenoottn wierpen uta vijand ten Zuid-Wtsiui van den Duojenko, ten Zuineu van Uiiüiin en nu Zuiden van Lcczuu terug. '1 en Nooraeu van Lublin sloegen onze troepen ster ke tegenaanvallen al en zeilen daarna den aanval voort. Bij Kurow veroverde een in. liet troepenverband van aaitstitnog joseph 1 eidmand opereerenae Duitsclie divisie stonnenüernand twee achter elkaar gelegen vij andelijke linies. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen veroverden zien een weg tot Nowo-Aiexandrija terwijl de vijand hier, op den Oostclijkeu oever van den Weichsel en bij Lubhn nog tegenstand biedt, zet hij meer ten Oosten in de streek tot de Boeg sinds he denmorgen zijn terugtocht voort, In den loop van den morgen trokken Duitsche regimenten bij de achtervol ging door Cholm. In Oost-Galicië is de toestand onveranderd. Ten Noord-Ooslen van iwangorod veroverden gis teren de op den Oostelijken oever doorgedrongen Duit sche Lroepen een gewichtig steunpunt op de Russen. De troepen, die onder Oostenrijk-Hcngaarsch cp perbcvel staan, hebben in Juli 527 Russische officieren en 126 311 manschappen gevangen genomen en 16 ka nornen en 202 machine-geweren buitgemaakt. Het Fransche legerbericht luidt: In Artois, Angres en te Atrecht de gewone artillerie gevechten. Rondom Souchez werden eenige pogingen der Duit schers om aanvallen te doen met granaten afgeslagen. Een verdragend kanon schoot op Compiègne negen granaten af, die slechts materieele schade aanrichtten Een begin van brand werd spoedig gebluschi. In Argonne» in de streek van Fontaine-aux-Charmes en Four-de-Paris, van weerszijden bijna onafgebroken beschieting der loopgraven. In het Le Prêtre-bosch hevig kanonvuur. In de Vo gezen beschoot de vijand de Fransche stellingen van heuvel 627 af tot Fontenelie en het dorp Metzeral. In het midden van den nacht van 31 Juli op 1 Augustus deden de Duitschers zonder succes een aan val op de Fransche stellingen op de Schratzmannrie en den Reichsacketkopf en leden daarbij vrij gevoelige verliezen. Door een vlieger werden eenige bommen op Duin kerken geworpen. De aangerichte schade is onbedui dend. In den ochtend van 31 Juli wierpen zeven Fransche vliegtuigen bommen op het station en de vliegtuigen- fabriek ie Freiburg in Breisgau. Een huner moest op den terugweg ten gevolge van een defect aan zijn motoi landen in, de Duitsche linie. Op 31 Juli wierj>en Fransche vliegers 30 bommen op liet vliegkamp te Dallheim. Ook werden zes bommen geworpen op een militairen trein bij Chateau-Salins. Uit het Duitsche Groote Hoofdkwartier werd giste ren gemeld: Dé aanval der Engelschen op onze nieuwe stelling bij Hooge mislukte volkomen. Even weinig succes hadden nachtelijke aanvallen der Fransche op Souchez In Argonne hevig artilleriegeveclit. Laat op den avond werden onze stellingen op den Reichackerkopf in de Vogezen aangevallen. Ook gisteren heersdite groote bedrijvigheid in de lucht. Op het Engclsche vliegterrein St. Pol bij Duin kei ken werden 30 bommen geworpen. Op het Duitsche vliegterrein bij Douay werd door een vijandelijk essdril- le zonder succes een aanval gedaan. Lén onzer vlie gers schoot hiér een vijandelijk vliegtuig naar beneden. Op het Fransche vliegterrein bij Nancy werden he den in den vroegen ochtend 103 bommen geworpen. Wij konden waarnemen, dat 18 tenten getroffen waren Dc tot afweer opgestegen vijandelijke vliegers konden den aanval niet verhinderen. Zes Duitsche vliegtuigen vielen boven CMteau-Sa- lins 15 Fransche aan. ïn het gevecht dat drie kwar tier duurde, werden verscheiden Fransche vliegtuigen genoodzaakt te landen. Toen nog een ander Fransch escadrille kwam deelnemen aan het gevecht, trokken onze vliegers zich zonder verliezen terug Ten noor den van Saargemünd (Duitsch Lotharingen, aan de samen-vloeiing van Blies en Saar) moest een Fransch vliegtuig een noodlanding doen. De inzittenden wer den gevangen genomen. In de gevechten in Argonne namen wij van 20 Juni tot 20 Juli 125 officieren en 6616 mansdiappen ge vangen, terwijl wij bovendien 52 machinegeweren en een groote hoeveelheid adder matriaal buitmaakten. Ter gelegenheid van den jaardag van het begin van den oorlog geven de Berlijnsche bladen de navolgende statistiek. lo. Duitsohland en Oostenrijk bezetten tot nu toe in vijandelijk gebied: in België 29.000 K.M', in Frank rijk 21,000, in Rusland 130,000 in totaal 180,000 K.M' De verbondeden bezetten in Elsas 1050 K.M'., in Galicië 10,000 in totaal 11,050 KM'. 2o. Het aantal krijgsgevangen bedroeg na afloop van het eerste oorlogsjaar: in Duitsche gevangenkam pen en lazaretten: 898,869, als arbeiders bezig 40.000 in de laatste weken gevangen genomen en nog onder weg naar de kampen 120.000. In Duitschland in liet geheel 1,058,869. In Oostenrijk Hongarije in t geheel circa 636,534. Hetgeen dus een totaalcijfer geeft van rond 1,695,400. Fr zijn aan krijgsgevangen Russen in Duitschland alleen 5600 officieren en 720,000 onderofficieren en manschappen. In (Oostenrijk Hongarije zijn 3190 of- eieren en 610,000 onderofficieren en manschappen waarvan het grootste deel door de Duitsche troepen gevangen genomen is Het totaal Russische krijgsgevangenen is 8790 offi cieren en 1,330,000 onderofficieren en manschappen 3o. Aan krijgsbuit werden in de Duitsche stapel plaatsen tot juni gesteld 5834 buitgemaakte en kanon nen en 1556 mitrailleurs Het overige groote gedeelte van de veroverde kanon nen en mitrailleurs is met terug gezonden maar bleef bij de troepen om tegen den vijand gebruikt te worden. Nauwkeurige getallen hierover ontbreken. In 't geheel kan men rekenen op een krijgsbuit van zeven tot acht duizend kanonnen en 'wee tot drie dui zend mitrailleurs, DE ZITTING VAN DE DOEMA. Om 1 uur is gistermiddag te St Petersburg dp Doe ma bij Keizerlijke oekase geopend Alle minisiers en het diplomatieke corps waren aanwezig. De tribunes voor het publiek en de journalisten waren overvol. De president hield een rede en zeide daarin het vol gende: Hoe verschrikkelijk de oorlog woedt, hoe meer Rusland doordrongen wordt van het krachtige en on wankelbare besluit om de worsteling tot een goed ein de te brengen. Dit nu eischt de volkomen eenheid van aiie klassen der bevolking en de uiterste ontwikkeling van alle productieve aachten van de natie. De president noo- dig. Ie de afgevaardigcen uit de gew ijzigde regeaing te zegfeen, hoe dai doe! moei worden bereikt. Hij bra ent het dappere ieger zijn groet, het leger, dat dap per en onvermoeid de verwoede aanvallen des vijands afslaat. De president heet de diplomatieke vertegen woordigen van de bondgenoolen welkom, waarop de afgevaardigden en lie; publiek dezen een warme ovatie brachten, die geestdriftig werd ioen de president in naam van het Russische volk den nieuwen bondge noot, het Italiaansche volk, dank heette en hij sprak ovei de Poolsche broeders, die het eerst en meer dan de andere bewoners van het land de slagen van den wreeden vijand hebben moeten opvangen. Tot slot zeide de president, de heer Rodzianko: Ons leger heeft ons een schitterend voorbeeld gegeven van plichtsvervulling tegenover ens vaderland Laten wij nacht en dag werken om dit leger alles te verschaffen wal het noodig heeft. Maar daarvoor moet de geest en ook de wijze van bestuur worden veranderd Laten wij strijden tot de vijand volkomen is vernietigd. De vergadering juichte den spreker luide toe. De heer Goreniykin, de voorzitter van der. minister raad, sprekende vervolgens, zeide: De verschrikkelijke oorlog vraagt reusachtige en vele opofferingen. De regeering was vast besloten al die offers te brengen en heeft bijeengeroepen om u nier den waren staat van zaken bekend te maken en met u middelen te beramen om den vijand te overwinnen De oorlog heeft aange toond. dat wij niet voldoende voorbereid waren. Om den vijand te overwinnen moeten al de krachten der natie ontv ;kkeld worden De regeering zal aan uw oordeel slechts wetsontwerpen voorleggen, die betrek king hebben op den oorlog en wel op het gebied, dat voor het oogenblik bovenal een levenskwestie is. Gij ,zult een groot veld van werkzaamheid hebben Het is thans niet het oogenblik voor een program-redevoe ring over verbeteringen Deze zullen met uw medewer king tot stand komen. Maar ik sta er op nog vandaag een kwes'ie te berde te brengen, n 1. die Polen betref fende. welke in haar vollen omvang niet opgelost kan worden dan na den oorlog. Maar in deze dagen is het voor het Poolsche volk van belang om te weten welke zijn toekomstige organisatie zal wezen. Deze is onherroepelijk vastgesteld door de proclamatie, door grootvorst Nicolaas aart het begin van den oorlog tot het ridderlijke, edele en trouwe Poolsche volk gericht. (Bravo-gercep). De Tsaar draagt mij op u te verklaren dat Zijne Ma- jes'c't den min-'sterra-id "heeft bevolen wetsontwerpen uit te werken, waarbij aan Polen na den oorlog het recht wordt toegekend om zijn nationaal, sociaal en oeccnomisch leven vrijelijk te regelen op den grond- sla f van zelfbestuur onder den scepter van de Tsaren van Rusland Naast de Polen hebben ook andere na'ies van het groote onmetelijke Rusland bewijzen gegeven van hun trouw aan het vaderland Overeenkomstig daarmee meet onze binncnlandsche politiek worden doordren- De Burgemeester der gemeente ALKMAAR brengs ter algetneene kennis, dat de verwisseling van brood en meelkaarten za! plaats hebben op morgen, 3 At gustus a.s. De houders dier kaarter, worden in het belar, van eene doeltreffende contróle mei den meeste aandrang uitgenoodigd ELKE AFNAME VAN BROOD" door den hakker op de achterzijde van de kaart aan te qeven en te waarmerken NAUW GEZET TE CONTROLEEREN EN DIT VOORAL BIJ DE AFNAME OP DEN LAATSTEN DAG VAN DEN GELDIGHEIDSTERMIJN NIET TE VERZUIMEN, ZOODAT DE KAART NIET EER DER TER VERWISSELING WORDT AFGE GEVEN, DAN NADAT DE ONTVANGEN HOE VEELHEID BROOD DOOR DEN BAKKER !S AANGEGEVEN GEWAARMERKT EN DOOR DEN HOUDER GECONTROLEERD, flitbkcr* eu wcclltaiulclaiwii worden voorts herinnerd aan limine verplichting «in tedereH dj»K per formulier aan mij kenniw te geveu van do den vorigen dag dan wel op den dag der ken nisgeving verstrekte hoeveelheden lirood eu meel. Het nakomen dezer verplichting laat tot heden bij sommigen te vvenschetr over en zou bij voort during er toe kunnen leiden, dat aan de nalatigen geen goedkoop meel meer werd verstrekt. Alkmaar, 2 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, G RIPPING. te ALKMAAR. ten STADHUSZE, op Woensdag 4 Aug. 1915, dc« strandt* half negen A. PRINS Az,, Voorzitter. Mr. 1 VERDAM. Secretaris. gen van het beginsel van onpartijdigheid cd welwil lendheid tegenover alle inwoners, die Rusland trouw zijn, zonder onderscheid .an nationaliteit, geloof en taal (Toejuichingen) Laten wij ons veieenigen tot de gemeenschappelijke inspanning, waartoe ons onze mouarch roept. De re geering'is overtuigd, dat vroeg cf iaat dt overwin ning ons zal zijn (toejuichingen) eu die overtuiging wordt door heel Rusland gedeeld. Laten wij vereenigd zijn in een enkei programma, dat van de overwinning, (Lange toejuichingen van alle banken). KEIZERLIJKE PROCLAMATIES OP DEN OORLOGSHERDENKINGSDAG De Duitsche Keizer vaardigde naar aanleiding van den jaardag van het begin van den oorlog, uit het grOote hoofdkwartier de navolgende proclamatie aan net Duitsche volk uit: Een jaar is voorbijgegaan sedert ik het Duitsche volk te wapen moest roepen. Een ongehoord-bloedige tijd brak aan voor Europa en de wereld. Voor God en de geschiedenis is mijn geweten zui ver Ik heb den oorlog niet gewild. Na voorbereidingen gedurende wel tien jaar, acht ten de verbenden mogendheden, in wier oog Duitsch land te groot was geworden, het oogenblik gekomen om liet Rijk, dat voor een eerlijke zaak trouw naast zijn Oostenrijksch-Hongaarschen bondgenoot stond, te kunnen deemoed igen of in een overmachtige worste ling te vermorselen. Het is geen veroveringszlucht die ons zooals ik reeds een iaar- geleden zeide -- in den oorlog heeft ge dreven. Toen in de Augustusdagen allen die voor de wapenen geschikt waren, onder de wapens ijlden en de troepen uittrokken voor den verdedigingsstrijd, voelde ieder Duitscher op de wereld, na het aanmoedi gend voorbeeld van den Rijksdag dat gevochten moest worden voor het hoogste goed der natie, voor haar le ven en haar vrijheid. Wat ons boven het hoofd hing wanneer het hc vreed geweld geiukie om over liet lot van ons volk er. van Europa te beslissen hebben de lotgevallen van mijn geliefde provincie Oost-Pruisen getoond. Door het bewustzijn van een opgedrongen oorlog, is een wonder volbracht: de politieke meeningsstriid is verstomd, en alle tegenstanders begonnen elkaar te begrijpen en te achten De geest van trouwe gemeen schap vervulde alle leden van het volk en vol dank mo gen wij heden zeggen,.God was met ons." Vijandelijke 'egers die zich aanmatigden eenige maanden geleden Berlijn te Willen binnentrekken, ziin met geduchte slagen naar het Westen en het Oosten vèr achteruit gedrongen Tallooze slagvelden, in verschillende deelen van Europa en zeegevechten aan kusten, dichtbij en veraf, getuigen waartoe Duitsche toorn en zelfverdediging en Duitsche krugsHmde in staa' z:in. Geen schending van de artikelen van het volken recht door onze vijanden was in staat cm de economi sche grondslagen van onze oorlogvoering te doen wankelen De Staat en de gemeenten, de landbouw, de 'n dustric en de hand*! de wetenschappen en de techniek wedijverden met elkaar om de oorlogsnooden te ver zaakten Begrijpende de noodzakelijke ingrijpende maatrege len voor het vrije handelsverkeer en geheel zich toe wijdende aan de verzorging van de broeders op het oorlogsve'd spande de bevolking tehuis al zijn krach ten in om het gemeensrhappelrk gevaar af te wenden. Met dicne dankbaarheid herdenkt heden en altijd het vaderland ziin ri rijders en hun die met doodsverach ting den vijand het hoefd bieden, hun die gewond of ALRMAARSCHE RANT,

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1