D© Wilde Olijf. FEUILLETON. NEDERLAND. ziek terugkeerden, hen vooral, die in vreemden bodem r o! op den bodem dér zee uitrusten van den. strijd. Met de moeders en de vaders, de weduwen en wee zen gevoel ik zware smart over hun lievelingen die voor het vaderland stierven. Innerlijke kracht en een onverdeelde nationale wil in den geest van den schepper van het Rijk, waarbor gen de overwinning. De dijk, die, in 't vooruitzicht van nog eenmaal te moeten verdedigen wat wij in 1870 hebben verworven, opgericht werd, heeft den grootsten stortvloed van den werelgeschiedenis getrotseerd. Na de voorbeeldelooze bewijzen van persoonlijke flinkheid en nationale levenskracht, koester ik het blij de vertrouwen (kt het Duitsche volk, trouw bewarend de loutering door den oorlog, op de beproefde oude en met vertrouwen betreden nieuwe wegen verder in ontwikkeling en beschaving flink voorwaarts zal schrijden. Oroote gebeurtenissen maken eerbiedig en sterk van hart. Met heldendaden en door te lijden arbeiden wij zonder te wankelen, totdat de vrede komt, die vrede die ons de noodzakelijke waarborgen op militair, po litiek en economisch jerrein biedt en de voorwaarden vervult voor de onbelemmerde ontplooiing van onze scheppende krachten in eigen land en op de vrije zee. Zoo zullen wij den grooten strijd voor Duitsch- land's recht en vrijheid, hoe lang die ook duren zal, met eer doorstaan en, tegenover God, die onze wa pens ook verder zegenen moge, een overwinning waardig zijn. Bij gelegenheid van de verjaring van den oorlog heeft de Tsaar een dagorderuitgegeven aan de troe pen van leger en vloot. Hij zegt daarin: Ofschoon gij, nieltegenstaahde uw inspanning, die uwe vaandels met nieuwen roem hebben overdekt, den vijand nog niet hebt kunnen funiken, moet gij toch niet den moed verliezen tegenover de nieuwe opofferingen en beproe vingen, noodig om den Russen hun goederen te her winnen. Het lot bracht het vaderland dikwijls pijnlijke be proevingen, maar iederen keer kwam het land er uit te voorschijn met nieuwe krachten en nieuwe hulpbron nen De Tsaar verklaart dat hij rotsvast vertrouwt en hoopt op een gelukkigen uitslag van de worsteling «.-n smeekt de zegen des Heeren af over de Russische strijd krachten. EEN VESTING OP EEN VULKAAN. Ook de natuur heeft zich bij de moderne oorlogsbe hoeften aan te passen. Rivierbeddingen, worden ver legd, wouden neergeveld, heuvels afgegraven en dui nen afgezand, uitsluitend voor strategische doelein den Zoo zijn reeds tal van natuur-monumenten ont sierd en vernield. De Amerikanen hebben thans op d>t gebied een werk voltooid, dat zijn gelijke nog niet heeft Op Hawaï, het grootste der Sandwich-eilanden, bevindt zich een vesting in of op een vulkaan. Het ei land is bijzonder bergachtig en is ook rijk aan vulka nen, waarvan de 4253 meter hooge Mauna Kea en de 4194 meter hooge Mauna Loa de voornaamste zijn De bovenste kraterruimte van de Diamond Yead is voorfien van een aantal kustverdedigingsbatterijen. Dieper in den krater zijn vier groote mortieren opge steld, die ieder een draagwijdte hebben van bijna ne gen Engelsche mijlen. De regeering der Vereenigde Staten heeft aan de ver dediging van Hawaï meer dan 13 millioen dollar ten koste gelegd. In Pearl Harbor bezit het thans een be langrijke oorlogshaven. KORTE BERICHTEN. De vroegere Frcnsche minister van Oorlog, kolo nel Messimy, is in de Vogeezen door een granaatsplin ter zwaar aan de dij gewond. De gisteren te Wilhelmshaven van stapel geloo- pen groote kruiser die de Hertha zal vervangen, heeft den naam Hindenburg gekregen. Het heet dat er bij het torpilleeren van de Heri een Engelsch stoomschip, ook een Amerikaansch Amerikaansche vrouw is omgekomen. Te Konstantinopel heeft weer een zware brand ;ewo«j, waarbij 1500 houten huizen, afbrandden. Een Jnderzikenhuis werd aangetast, maar het vuur kon hier gestuit worden. REGEERINGSVARKKENS. Naar het N. v. d. D. meldt, zal, te beginnen met 9 Augustus, de regeering wekelijks weer beschikbaar stellen voor de slagers de z.g. regeerings-varkens om te beginnen zes duizend per week. De prijzen zijn in Duitschland weer stijgend, zoodat de export daarheen opnieuw begint.* Er kunnen nu voor net Nederlandsche publiek weer evenveel varkens tegen verlaagden prijs worden beschikbaar gesteld als er naar Duitschland gaan. UITVOERVERBOD AARDAPPELEN. Het uitvoerverbod is nu voor de derde en inder- daad de laatste maal gewijzigd. Alle vroege mui zen, de z.g.n. niervointige aardappelen, die gisteren nog verladen zijn en dus voor transport gereed zijn, in ;en in de eerste dagen nog over de grenzen ver voerd worn en. Wat verder gerooid wordt, blijft nier. Eigenheimers en andere late soorten mochten, in het geheel niet meer verladen worden; die kunnen du® dè grenzen niet meer over. Deze mededeeling ontvingen, we van 'i Regeerings- bureau. In „Het Friesch Weekblad", orgaan van. de Friesche Landbouwvereeniging, schrijft de voorzitter van de Friesche Landbouwxnaatschappij, dr. E. van Weideren baron Reegera: De uitvoer met horten en stouten is weer aan den gang. 't Is nu maar de kunst wie het eerst een be richt heeft, want zoo iemand kan profiteered Eerst verscheen aan het eind van de vorige week in enkele bladen een uiededeeling dat de „Staatscourant" het uitvoerverbod van aardappelen zou bevatten op Maandag 26 Julidaarna kwam er een dag bij en weer later kreeg de Friesche Maatschappij van Landbouw officieel bericht, dat uitvoer werd toegestaan tot en met 31 Juli van soorten, die hier niet gegeten wor den, dus muizen en dergelijke. E)e itvoer diende te geschieden onder toezicht van de Maatschappij van. Landbouw. Nu schijnt er na dien tijd weer een andere regeling te zijn gekomen, maar daarvan hebben wij geen bericht gekregen enkele handelaren echter wel, zoódat enkele gelukkigen weer een mooie verdienste hebben kunnen maken, want naar 't schijnt mogen ook weer Borgers worden uitge voerd, Aan de stations maakt men ook geen bezwaar meer om alle soorten aardappelen aan te nemen; ze dienen echter 31 Juli 12 uur 's nachts over de grens te zijn. Onder de vele maatregelen die de regeering nu neemt, zou ook een rubriek „bemoeiingen in zake de bevordering der belangen van enkele speculanten" zoo langzamerhand een plaats kupnen vinden, want opzet telijk tot dit doel genomen maatregelen konden voor die heeren geen beter resultaat hebben, dan zoo'n reeks van veranderingen in besluiten. Voor onze maatschappij wordt de taak om zooveel mogelijk juiste inlichtingen te verschaffen, wel zeer moeilijk. Wat wij, op prima gezag, mededeelden, bleek alweer onjuist te zijn en met veranderde inzichten worden wij door derden in kennis gesteld, wat men dan op 't laatst moet gelooven weet men niet meer. KAAS. Het Rijks Centraalbureau voor den uitvoer van kaas maakt bekend, dat met ingang van 7 Augustus dè bij voornoemd bureau ingeschreven exporteurs 70 pet. van hun inkoop van volvette Goudsche kaas en 85 pet. van hun inkoop van Edammer kaas 40 -f-' mogen ex porteeren; 20 pet. van de kaasproductie in de provin ciën Friesland, Groningen, Drenthe en Overijael moet voor binnenlahdsch verbruik worden bestemd. BURGERLIJK OF MILITAIR GEZAG. Van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bij het gemeentebestuur van Velsen bericht ingekomen, dat de nieuwe politie-verordening thans is goedge keurd door het Burgerlijk Gezag, waarmede dus is be slist dat daarop artikel 22 der wet tot uitvoering-van artikel 187 der Grondwet, waarbij de bevoegdheid aan het Militair Gezag aléén wordt toegekend, niet van toe passing is. DE GLAZEN BOLLEN. Een medewerker (chemicus) schrijft aaa de Tel Ook ik ben zoo gelukkig geweest aan het strand een glazen bol te vinden. De inhoud kón alleen uit „gas" of „luchtledig" bestaan. Bij verbrijzeling was echter met 'n zeer geleerden neus niets waar te nemen. Na tuurlijk volgde er ook.geen knal. De bollen zijn uit ordinair flesschenglas geblazen. Behalve als drijffkogel voor vischnetteu, kunnen ze als 3ignaalkogels van duikbooten in hei genre van snippen bij vossenjacht gebezigd zijn?? Maar nog meer voor de hand ligt de volgende hypothese: Een der Buitempaarue en stappen te dots, teneinde de J saai was die bezig was te gorgelen. Badge ©ogenblik* voor de haven en daarmede samenhangende wreken be- j ken later zij inderdaad Briddel uit het kamertje komen, j noodigde terreinen in eigendom te verkrijgen, zoodra Hij liep een uur lang da woning op en neer. Juffrouw gmtswijsigiag der gemeente op ruime «maai zal zijn i Kemper maakte nog tegenover naar buurvrouw de op- verzekerd In hup prae-advies zeggen B. en W., dat aanleg van een haven gepaard meet gaan h. i. de met een ruime en W. schuit is vergaaü met een vrachtje van deze glasbollen naar Afrika of het is kermisklungeldboel voor aan boord. liet zijn dan negerfetischen voor expert 'boel voor een huishouden-van-Jan Steententje geweest. Stikbommfeu zijn het echter niet; zoomin als knal- bommen. BINNENLAND. Roman naar het Engelsch. 48) o Zijn overtuiging vond steun in zijn geloof aan de heiligheid van menschelijke rechten. Tiet beveiligen van rechten, het bepalen van rechten, de bescherming van rechten was van zijn vijf-en-twintigste jaar af zijn ambacht geweest. Het inbreuk maken op rechten be hoorde volgens hem tot de grootste misdaad. In het onderhavige geval konden zijn rechten niet ter sprake komen, zij waren onschendbaar. Miriam Strange was vrijwillig bij hem gekomen en had hem willens en we tens haar woord gegeven. Hij had niets gespaard, geen tijd, geld of moeite om zijn deel van het contract na te komen. Het zou du3 monsterachtig zijn als nem zijn belooning werd onthouden. Dat Ford of Miriam dit zouden probeeren geloofde hij niet, zelfs indien het ergste wat hij vreesde zoo erg mogelijk was. Maar hij was bang, dat een vaag, dwaas principe, dal zien rid derlijkheid noemt, maar in werkelijkheid een verwhiü- heid van wil is, hem kon trachten te ontwapenen door een beroep te doen op door hem verachte gewetensbe zwaren. Hij vreesde die omdat hij naar waarde den krachtigen, stillen dwang wist te schatten, dien een sentimenteele beschaving en een naïf volk kan uitoete- nen op het individu. Hoewel hij wist dat hij zeer veel weerstandsvermogen bezat, wist hij ook, dat de beste zwemmer tenslotte in 'n lachende, spiegelgladde zee kan verdrinken. Zijn verbitterde stemming was evenzeer te wijten aan den twijfel omtrent zichzelf, als aan onzichtbare machten, die hem bedreigden. Driftig liep hij van de eene kamer naar de andere om de lichten uit te doen, voordat hij naar bed ging. Ai les wel beschouwd, was het resultaat van zijn overwegingen bedroeveno onbe vredigend aangaande het tragische element want hij Gemengd Nieuw». DE K. E. M. De Kennemer Eiectriciteits-Maatschappij ie Bloemeu- daai verzocht het gemeentebestuur van Velsen het ge ven van borgtocht met meer verplichtend te stellen, omdat dit voor haar tamelijk hooge kosten met zich brengt, welke volkomen nutteloos worden gemaakt, wijl, nu de provincie Noord-Holland nagenoegalle aaudèelen der maatschappij in handen heeft, daarin .accis voldoende waarborg is gelegen, dat de K. E. iw hare verplichtingen zal nakomen en de provincie uesgeweuscht zich daarvoor borg wilde stellen. Het gemeentebestuur van Velsen heeit echter geen termen "gevonden om aan het verzoek te voldoen en dus afwijzend beschikt. De vroeger gestorte waarborgson wordt dus niet te ruggegeven. HAVENPLANNEN TE HAARLEM. B. en W. van Haarlem stellen aan den Raad voor, hen uit te noodigen tot het maken van uitgewerkte plannen, met begrootingen van kosten, voor den aanleg van een open spoor- en overlaad-haven, aan het Noor- vond het tragisch dat plotseling in zijn leven was geslopen. Nu zijn geluk op het spel stond, was het eenige middel om dat te behouden een voorzichtig ignoreeren van alles wat het oog niet zag en aan te ne men, dat alles wat hij in de laatste maanden had ge droomd, waar was. Er was ook werkelijk niets, dat aanduidde, dat het niet waar was en dus was het ver standigst af ie wachten of er ook van den anderen kant een stap werd gedaan om hem de oogen te openen. En toch vond hij den volgenden dag deze lijdelijke houding zeer moeilijk vol te houden. Als hij nog iets meer noodig had om te weten dat liefde liefde was, dan was liet deze rusteloos vorschende jaloezie, die hij maar al te gaarne van zich wilde afzetten. Na een ver- rnoeienden dag op het kantoor, waarop hij zijn com pagnons had geiniteerd en het zijn klerken lastig ge maakt, verscheen hij laat in den namiddag bij Miriam op een uur, waarin hij gewoonlijk naar zijn club ging. Hij wist, dat zij hem niet zou verwachten. Denkende Ford bij haar re zullen vinden evenals de achter dochtige echtgenoot in een Fransche comedie, zooals hij zichzelf grimmig bekende gevoelde hij iets als teleurstelling toen hij twee oude dames bij haar vond theedrinken." Hij bleef totdat die waren vertrokken. Toen zij afscheid namen sloeg hij Miriam gade en zocht naar een onmogelijk bewijs van haar liefde voor Fordhij kreeg echter slechts opnieuw een betooveren- den indruk van haar gratie en rustige charme „Hoe staat het -met Evie's geluk?" Miriam trok haar wenkbrauwen bij die vraag op, voordat zij zich voorover boog om het spirituslichtje uit te doen. „Wel, hoe dat zoo?" vroeg zij zonder op te kijken. „O niets behalve dat wij dat niet schijnen te ver zekeren." Zij keek hem nu met een verbijsterde uitdrukking aan. Hij had voor thee bedankt, maar zij behield haar gewone plaats achter de theetafel, terwijl hij zich be- hagelijk in den lagen leuningstoel bij den haard uit strekte, waarin zij zelf veelal zat. gepaar naai' alle zijden en dat oi lie niet tot stand, dan achten aanneming van hei havenplan niet geraden. SMOKKELEN. Men meldt aan de Tel. uit Enschede: Vrijdagmorgen toen de arbeiders van hier, die te Gronau werken, met den specialen arbeiders trein, daar heen zouden vertrekken, stelde de douane een onder zoek in, of zich ook smokkelaars onder de arbeiders be vonden. Dit onderzoek, waarbij de politie hulp ver leende, had tot gevolg, dat een 11 -tal personen, op wie aanmerkelijke kwantums spek, rijst, meel enz. werden bevonden, werden aangehouden. Enkele van hen had den speciale binnenzakken in hunne kléeren laten ma ken. MOORD. Een afschuwelijke moord heeft Zaterdag plaats ge had te Amsterdam. Het Hbld. schrijft hieromtrent het volgende: Op de 3de verdieping van het perceel le Nassau- straat 12 woonde de 51-jarige weduwe Weinreidi, ge boren Mosheuvel, met haar ongeveer 10-jarig zoontje. De weduwe verdiende haai' brood met het houden van commensaals, van wie een viertal bij haar in huis woonden. Om hun slaapgelegenheid te geven was zelfs een gedeelte van den zolder als slaapkamer ingericht. Op aie slaapkamer heeft het misdrijf plaats gehad. Omstreeks 4 uur Zaterdagmiddag is daar het ontzielde lichaam van de weduwe gevonden, geworgd, met het hoofd onder een stoel liggende. De vrouw is blijkbaar overvallen toen zij bezig was het bed van haar com mensaals op te maken. Gedeeltelijk afgehaald lag het beddegoed nog op het ledikant. Onmiddellijk na hei bekend v/ordten van. het misdrijf werd een uitvoerig onderzoek ingesteld. Het bleek, dat juffrouw Weinmch den geheetea dag niet was gezien. Haar zoontje was echter uit logeeren, zoodat het den buren, eveneens kamer-vmiraurstera, niet was opgeval len, dat het boven zoo s.tii bleef, juffrouw Kemper, de bewoonster van de 2e verdieping, meent wel omstreeks 8 uur 's morgens een gerochel gehoord te hebben, doch heeft daarop toen geen acht geslagen. Omstreeks i 1 uur kwam de boierman, die boter bracht. Deze werd aangenomen door den commensaal Briddel, een man van ongeveer 50 jaar. Tegen den boiennan zeide hij, dat juffrouw wekaeich niet thuis was. Briddel bleèk echter eenigszins van 6ireek, want in zijn verbouwereerdheid liep hij -met den boterpot bij juffrouw Kemper binnen. Eenige oogenblikken later kwam de schilleman. Ook tegen hem zeide Briddel, dat de bewoonster afwezig was. Intusschen hoorde juffrouw Kemper den man voortdurend heen en weer loopen. Weder ging een poosje voorbij,toen Brittel naar beneden kwam bij juifrouw Kemper. „Och," dus verzocht hij, „wilt u asjeblieft even mijn boordje vast maken? De juffrouw is niet thuis en zelf kan ik het niet!" Juffrouw Kemper, van den prms geen kwaad wetend, hielp den man zijn boordje omdoen. Wel viel het haar op, dat de man krabben op zijn haud had, maar op dat oogenblik sloeg zij daar geen bijzondere aandacht op. Briddel dankte de juffrouw voor haar moeite en ging heen. Tot heden te hij niet teruggekeerd. Omstreeks 4 uur kwam een van de heeren, die ook bij: juffrouw Weimeich een kamer in huur had, doch daarvan niet geregeld gebruik maakte, thuis. De juf frouw niet op haar kamer vindende, ging hij naar bo ven en zag daar de veralagene in de houding welke wij hiervoor beschreven. 5t Spreekt vanzelf, dat hij onmid dellijk de politie waarschuwde. Spoedig na het bekend worden van het misdrijf was mr. O. J. Cluysenaer, substituut-officier van Justitie, en mr. B. M. de Vos, reek ter-commissaris, op de plaats van het misdrijf, ten einde de noodige onderzoekingen te doen. Daarbij was mede tegenwoordig de scheikun dige der Justitie, de heer Van Ledden Hulsebosch. Verschillende photographisdie opnamen werden ge daan. In alle richtingen deed men nasporingen naar het verblijf van den commensaal Briddel, waartoe ook gebruik werd gemaakt van een tweetal politiehonden. Vermeld' zij nog dat. voor zoover gisteravond kou worden nagegaan, diefstal niet de aanleiding tot het misdrijf ia geweest. De gouden sieraden van het slachtoffer werden althans onaangeroerd gevonden De toestand waarin de kleeren op het slachtoffer wer den gevonden wezen trouwens op een andere drijfveer van den misdadiger. Briddel, dè commensaal van de vermoorde weduwe Weinreich, die het laatst in de woning ia geweest voor dat het lijk werd gevonden, is tot dusver niet terugge keerd. De politie is er ook nog niet in geslaagd zijn. verblijfplaats te ontdekken. Zooals wij reeds mededeelden, heeft de be woonster van de 2de verdieping, juffrouw Kemper, s-morgens eenig gerochel op het slaapkamertje ge hoord. Juffrouw Kemper was toevallig eve; naar zol der gegaan om wat beddegoed .e halen. Waarschijn lijk had juist op dat oogenblik dat misdaad plaats. Juffrouw Kemper meende echter dat het de cemmen- „Ik geloof', zei zij, ateof zij even. had nagedacht, „dat Evie's geluk niet in,onze handen ligt." „Dat is waar maar er i s veel wat wèï in onze han den ligt. Bijvoorbeeld ons eigen geluk." „Tot op zekere hoogte ia." „En tot op die hoogte moeten wij er zorg voor dra gen. Vindt je niet?" „Zeker. Maar ik weet eigenlijk niet wat je bedoelt." J Hij liet zijn zenuwachtig lachje hooren, dat hem over oogenblikken van verlegenheid moest heenhelpen „Ford was gisteravond bij me. Hij vertelde me, dat het tusschen hem en Evie uit was." „Mij dunkt, het lag ook op zijn weg je dat te ver tellen." „Zoodat", ging hij voort, met een gedwongen glim lach, waarmede zijn stem en maniereu niet in overeen stemming waren, „aangezien onze onderneming mis lukt is, de eigenlijke reden niet meer bestaat. Zie je dat niet in?'1 merkmg dat ze niet begreep dat die vreemde man zoo maar baas in het hpis werd gelaten. ,,^n ze vertrouwt dèn man, die pas 14 dagen bij haar inwoont, niet eens!" dus merkten de buurvrouwen onderling op natuurlijk geheel onkundig van het drama dat zich had afgespeeld Toen Briddel beneden kwam om zijn dasje vast te laten maken, zeide hij dat zijn hospita uit was om een andere woning te zoeken. „Ze ia maar bang dat ik niet bij haar zal blijven," voegde de man er nog aan toe. Zooals gezegd verliet hij ongeveer 11 uur de woning en keerde sedert niet terug. EEN GRIEZELIG STERFGEVAL. Men schrijft aan het N. v. d. D. uit Middelburg: In de aan onze stad grenzende gemeente Grijpskerke werd bfj een molenaar Herhaaldelijk graan vermist. Bij een oaderzoék dat de politie instelde, verklaarde de 17-jarige dienstbode, dat een man en een vrouw uit Middelburg bij afwezigheid van de bewoners op bet erf waren gekomen om te steles, Zjj werd met den dood bedreigd als zij er iets van mede deelde. Deze verklaring iegde zij Donderdag af Vrijdagmorgen werd zij levenloos uit een zooge- naamden koeput in een weide op eenigen afstand van de woning gehaald. In verband met een en ander werd hier door de rijks- en gemeente-politie aangehouden de 23-jarige P, H. A. D. en enkele ureu Sater ook diens moeder. Beiden zijn thans naar het Huis van Bewaring over gebracht. Da justitie, van hier stelde Vrijdagmiddag een onderzoek te Grijpskerke in, welk onderzoek zal moeten uitmaken of hier aan iaisdad moet wor den gedacht. UST HEILOO. Door het gemeentebestuur alhier Is heden de vol gende voordracht opgemaakt ter benoeming van een onderwijzer aan de 2e gemeenteschooll. E. Smit, te Bakhuizen, 2. C. j. de Wijn te Texel, 3. K. Bos te Alkmaar. VAN W3ERÏNGEN. Zaterdag is ia den ouderdom van 69 jaar over leden notaris H. A. J. van der Speek Obreen. De overleden was 28 jaar raadslid, waarvan 25 jaar wethouder. Hij maakte deei uit vaa verschillende besturen. UIT HOORN, Behalve dat het pas herkozen geniearderaadsiid, de heer B. Schemer, (R.-K.), zijn benoeming niet heeft aanvaard, heeft thans ook de heer G. J <ie Boer (Lib bedankt als ltd van den Raad der gemeente t loom. Vanwege het Rundveestamboek Noord-Holland en de afdeeling Hoorn e, o. der Hollandsche Maat schappij van Landbouw werd te Hoorn een keuring van 1-jarige stieren met zuiver zwartbont haar gehou den Ingeschreven waren 25 stieren: lste prijs Pieter II van Jb. Mouter te Schellinkhout; 2e pr. Frans X van P. v. Beers te Noord-Beeaister; 3e pr. Rey III van G. Vis Cz. te Venhuizen. Bestuursprijzen werden toegekend aan Willem 2, ei genares Wed. R. Koomen, Hauwert; Max, eigenaar E. Koster, WognumPieter XI, eigenaar H. de Boer, Ou- dijkPieter X, eigenaar K. Ham Jbz., Schellinkhout; Vic Oscar, eigenaar M, Haringhuizen, Berkhout; Adelbert, eigenaar P. Kooij, Heiloo; Ceres VI, eige naar C. Stapel Pz„ Hoogcarspel; Frans Max II, eige naar P. Stapel Cz., Hoogcarspel. UIT KOEDIJK. Ter verkrijging van bruinbrood, zijn bij den burge meester ongeveer 80 broodkaarten aangevraagd. De aanvraag was opengesteld van 16 tot 31 Juli. UIT BROEK OP LA.MGENDÏJK Van 2631 Juli werd aan de veiling aangevoerd 110600 bloemkool, 196500 roodekool, Ï55UQ gele kool, 7450 wittekool, 73600 bos wortelen, 31365 zak aardappelen, 4230 pond siaboonen, 1900 bos uien en 96 baal zilveruep, UIT OBDAM. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft de heer H. Tamis ontslag gevraagd als gemeente-secretaris. Tal van jaren heeft hij met de meeste nauwgezetheid dit ambt vervuld Tijdelijk is thans/ais zoodanig aan gesteld de heer Muhren, alhier. Intusschen wordt een nieuwe functionaris gevraagd op een salaris van 250. UITBERGEN. In de Zaterdag-avond gehouden vergadering van „Hulp in Nood" alhier, werden in de plaats van de heeren Jb. Min, I. Mein en N. Weycns die bedankt had den, tot Bestuurslid, gekozen de heeren C. F. Blankm- daai, C. J. van 't Sant en A. Wokke. De uitgaven van het Ie halfjaar 1915 bedroegen 842.78, de ontvangsten 662.10, zoodat het resul taat was een nadedig slot van 180.68. KORTE BERICHTEN. De Minister van Landbouw heeft goedgevonden den uitvoer van oude hanen en oude hennen, ïoowel levend ais geslacht, van af 9 Augustus 1915 toe te staau. Te 's-Gravenhage zijn twee werklieden xader en zoon, door gasverstikking bewusteloos geraakt. De zoon is overleden en de vader is ernstig ongesteld naar het Ziekenhuis gebracht. Zij was zoo verbaasd, dat zij in zijn val liep, juist zooais hij had venvacht. „Ik begrijp er niets van. Ik dacht dat onze onder neming zooals jij het noemt bijzonder naar wensch verliep." „Naar wensch hoe dan Hij liet zijn glimlach varen en keek haar aan op een wijze, die maakte, dat zij nog steeds niet op haar hoede was. „Wel, als je bedoelt, dat met de getuigenis van Ama- lia Gramm alles in het reine zal komen „O, ik begrijp het. Je beschouwt de zaak van dien kant." „Beschouw je die dan ook niet van dien kant?" Hij glimlachte weer, toegevend, maar toch veelbetee- kenend. „Neen, ik moet bekennen, dat ik dat niet doe ten minste, ik deed het niet. Ik dacht misschien heb ik het mis dat het ons beider wensch was Ford vrijge sproken te krijgen, opdat hij met Evie kon trouwen Nu hij niet mei haar trouwt', wel natuurlijk kan het ons niet meer zooveel schelen of hij vrijgesproken wordt of niet." „O maar Zij bedwong zich, en werd zelfs een weinig bleek, want zij begon vaag te begrijpen waarheen hij haar wilde leiden. „Ik wil daarmee niet zeggen, dat wij hem aan zijn lot moeten overlaten", ging hij voort, „maar "t is niet langer hetzelfde geval, wel? Ik vind het niet meer dan billijk je daarop te wijzen, want 'dat geeft je een aan nemelijke reden om je besluit weer in overweging te nemen." „O, maar dat wensch ik niet te doen." Terwijl zij precies had gezegd wan hij hoopte te hooren, zoo had zij het toch niet op de wijze gezegd, waarop hij het gaarne zou gehoord hebben. Er wa ren schakeeringen van toon en deze miste den klank waarnaar zijn oor luisterde. Niettemin zou een ver standig man dit gesprek hebben gestaakt, aldus bere deneerde hij bij zich zelf en niet zoo dwaas wezen hei voort te zetten en toch deed hij dat. „Dat staat natuurlijk aan jou te beslissen. Maar als j wij zoo voortgaan, dan moet wel bedacht worden, dat wij onze basis was gewijzigd hebben." „Ik heb de mijne nie gewijzigd." „Niet zooals jij dat opvat zooals jij het mogelijtc al dien tijd kebt beschouwd. Maar je hebt dat vol gens mijn opvatting wel gedaan. Toen je bij nuj kwam op mijn kantoor Zij hief haar hand op alsof zij haar gezicht wilde verbergen, doch vermande zich dadelijk tot kalm luis teren. „Jouw doel was toen", ging Conques wreed voort, „om Ford vrijgesproken te krijgen, zoodat hij met Evie kon trouwen. Nu begrijp ik dat het alleen was om hem vrij te krijgen." Zij keek hem aan met oogen vol droefheid en protest en het duurde een paar minuten vóórdat zij sprak. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2