DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het oostelijk oorlogsterreln. Van list westelijk onrlojsterrsin. Van liet zuidelijk oorlogstooneel. no. m 1) IN 8 I) A U 8AUGUSTUS Honderd en zeventiende jaargang,, 1915 Iteuwtipi rn 3 mdm II.-Jl mi 1125. HdTerlentiepriis 10 ct p. rei el, groote letters naar plaatsruimte. Brieven lrt N. I Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERMs. COSTER 2001 Voerdai CS. Telefoonor. I Ter KÜSLUm YAJUA. N'KDRK LAM). ALKMAAR, 3 Augustus Cp hel Oostelijk oorlogstooneel dringen de Duitsch- Oostenrijksche troepen langzaam maar onweerstaan baar op Het gaat we! niet zoo snel, als de Engelsche en Russische berichten van de vorige week zouden doen vermoeden, maar de-Russen kunnen toch nergens den opmarsch van den tegenstander voorgoed tot staan brengen. En ai maken de Duitschers en Oostenrijkers geen vorderingen van overweldigende beteekenis, zij slagen er toch steeds in verder te komen. In Koerland hebben ze thans Mitau genomen. Er is nog wel om de stad gevochten, doch uit de ntededee- ling, dal er in de stad geen schade van beteekenis is veroorzaakt, mag worden afgeleid, dat de regenstand niet groot is geweest. Het hoofddoel van de operatie in deze street, is de vermeestering van Riga. Deze ha ven- en hoofdstad ligt op 50 K M afstand van het thans genomen Mitau. Nu de belangrijkste hindernis overwonnen is, (ook van Mitau uit zonden de Russen den Duitschers steeds troepen tegemoet) zal de zteves- ting, misschien ook met behulp van strijdmiddelen ter zee, wel spoedig' in Duitsche handen overgaan. Slaan de hier opei terende' troepen onder bevel van von Falkcnhayn, het leger van ven Eichiiorn, cat ten zuiden hierbij aansluit is er in. geslaagd den tegen stand der Russen te breken en heeft de Narcw-linie be reikt. Kan dit succes worden, voortgezet, dar» wordt het terugtrekken der Russen hoe langer hoe moeielijke: Immers dan dreigt ven Hindenburg (die over de le gers van v. Falkenhayn, v. Eichiiorn en het Narew- leger van v. Bülow het opperbevel voert) van het noorden uit en v. Mackensen, die tusschen Veichsel »-n Boeg voorwaarts dringt, van het zutuen uit, tt/wiji het leger van generaal von Woyrsch van het westen uit hoe langer hoe meer opdringt. Tusschen Lublin en Iwangorod heeft een Oostenrijk sche divisie stormenderhand het spoorwegstation van Nowo-Alexandria veroverd. Het Russische communiqué, dat meestal de gebeur tenissen een etmaal achter is, deelt mede, dat de Duit schers aan den Narew na dagen»ang vechten 1 Augus tus op den rechter'oever zijn overgegaan, iat in den avond van denzelfden dag de Russische Iroepen op den linker oever „teruggingen naar een meer gecou centreerde stelling" en dat „de Russische troepen links van den Boeg het nieuwe front noordelijk van Choim bezetten, zonder dat de vijand het belette". Te ver wachten is echter, dat de Duitschers en de Russen hiei wel spoedig weer met elkaar in aanraking zullen zijn, immers hoe sneller eerstgenoemden evenwijdig aan den Boeg noordwaarts kunnen oprukken, des te beier kunnen zij ue teruglocuu, mie eter Russen tem immers achter den Boeg moeten terugtrekken) ook bedreigen. Al is dus noch Warschau noch hvanguruo gevallen, de Duitschers vorderen toch in Polen, al le veren de Russen hardnekkige achterhoede gevechten het Russische centrum-leger tusschen Warschau en Iwangorod is nog niet aan cie k'em ontsnapt die Je Duitsciie strategen in Po.iui hebben gelegd Dat zu» eerst het gevat zijn, indien de Russische troepen on danks munitie- en kadergebrek zonder overhaasting, zonder wanorde zijn teruggetrokken tot aan den Boeg- In de historische Doema-zitting, waarin de ontrui ming van Polen niet ontkend werd en waarin de hoop op het meedoen van andere onzijdige staten van re- geeringswege werd uitgesproken (van Roemenië werd alleen gezegd dat het den agenten der tegenstanders niet was gelukt dit rijk in verzoeking te brengen) is een motie aangenomen, welke van beteekenis is. We» wordt daarin hulde betuigd aan de roemrijke daden van de strijdmacht te land cn ter zee, we. wordt de overtuiging uitgesproken dat een spoedige overwin ning mogelijk is, waarvoor echter volstrekte eenheid tusschen regeering en volk noodig heet, doch tenslotte wordt het absolute vertrouwen uitgesproken, „dat de tot dusverre in de verzorging van het leger bestaande tekortkomingen omniddeliik zullen worden verholpen met medewerking van de wetgevende macht en cl groote openbare lichamen en dat de schuldigen voor 'straf- ue Ciè begane verzuimen ,i misdrijven ernstig zulien worden, zonder aanzien van hun officieelc pust tied Verder nieuws is er met. Curiositeitshalve zij nog even vermeld, uai het NouiSLiie smomsentp Drontjlïe-ii» ïjoid" na door een Engeischen hulpkruiser gekapeid eu vooi goeden p»ijs verklaard te zijn, door Engelsciie mauozeii naar een En^elseLe haven vervoerd zou wor den, ducii onderweg door eut Duitschen onderzee- r is getorpilieerd. De Noorsche bemanning en ook de En geisüie piijs-bentarming wetu gered. Het offirieele legerbericht van den Duitschen genc- ralen staf luidt: Mitau werd gisteren door onze troepen, na een ge vecht «nomen. De stad is over hel algemeen onbe schadigd. Oostelijk van Ponjcwisj ontwikkelen zich gevechten, die voor ons ee t gunstig verloop nemen. Ten N.-O. vau Soewalki werd hoogte 108, ten Z.-O van Kaleinik bestormd. Ten N.-W. vm Lutnsja bereikten onze troepen, na dat zij up verschillende piaatseu den taaien tegenstand der kussen haüuen gebroken, de Narew. Een officier en iuOo man vve.eü in onze handen. Op liet gehee.v ousu:iij« trom tot aan dm MC eichsei gingen wq vooruit! öoo gevangenen, waarbij een offi cier, vielen ut onze handen. \uor Warschau is de toesiand onveranderd ien Noorden aaasiuugnu aan de op 31 Juli verover de h'oogctn bij Podsjanisje drongen jjioicien ue tioe- pen vau genet aai von W oyi scit onder hevigen strijd door tie, boschrijke terrein naar het oosten voort 'ut terugtrekkende vijand verloor 1500 gevangenen en 8 nnuaiLeurs Voor Iwangorod leverden de Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen zegerijke gevechten; de insluiting van de stad wordt voortgezet. Bij liet leger van von Mackensen houdt de vijand nog stand tusschen den Weichsei en de streek ten Z.- W'.- van Lentsjna De Duitscne troepen hadden een nieuw succes ten oosten van Koeroï; zij maakten hier 600 gevangenen, russchen Lentsjna en Saw in (ten N.-O. van Qiolm) wordt de vetvoiging voortgezet. Aan den Boeg bereik en wij de streek ten noorden van Dubienko. De Oos- .ciiiijxsch-f longaarsche troepen drongen ten Z.-W van W'iadimir Wolynsk over den Boeg. Het OostenrijKSch legerbericht luidt: Gisteren beitaaiden onze bondgenoofen bij Damas- zof, tegenover de monding van tie Radomka, opnieuw successen. Ten westen van Iwangorod ontnamen onze Zeven burger regimenten den vijand met de bajonet ach.t ver- diepiugsgewijze aangelegde gebetonneerde steunpun ten Viet dezer werken werden door net infanterié- regiraun No 50, dat grooiendeeis uit Roemenen be- sUtJe. veroverd. De haivë c.rkel <-rn Iwangered werd aanmerkelijk nauwe» gemaakt Wij namen 15 officieren en 2300 man gevangen en veroverden 20 kanen ten waarvan '.0 van zwaar kaliber, en 11 miltrailleurs, vucrts het werktuigparkt veel munitie eu krijgsmatetiaal Cnze dappere Zevenburgsche troepen nogrn dezen dag tot den schoonste van hunne eervoile geschiedenis renetten Juist ten oosicn van c:en Weichsei bestormde een onzer divisies liet spoorwegstation van Nowo Alex- andrija en eenige m de nabijheid gelegen stellingen Bij Koerof drongen de Duitsche troepen nadat zij gisteren twee vijandelijke linies genomen hadden, nog in een derde duor Meer oostelijk tot aan den Wjepr houdt de vijand zrn stellingen nog bezet. Tusschen de Wjepr cn de Boeg wordt de vervolging voortgezet'. Ónze troepen die tusschen So leaf en Krylof over den Boeg trokken trekken in de richting van Wladimir Wolvnskv voort. In Oost Galicië is de toestand onveranderd Het Fransche legerbericht van gistermiddag luidt: Gisteren had krachtig artillerievuur plaats iii het middengedeelte van het Argonnenwoud en in het dal van de Aisne, heviger ten N.-W. van Reims en in den omtrek van de hoeve Luxembourg, tusschen Cauroy en I.oivre en in de westelijke Argonnen, in den omtrek van Fontaine Charmes en bij hoogte 213. De avond van Zondag en de daaropvolgende nacht werden gekenmerkt door verschillende ihfanteriege- veehten In Artois namen de Franschen, na verschil lende Duitsche aanvallen met handgranaten te hebben afgewezen een deel van een loopgraaf in den hollen weg van Ablain naar Angres. Ten N. van den weg van Bethune naar Atrecht, en om Souchez, wordt de strijd met granaten en bommen voortgezet, zonder dat de posities aan beide zijden ge wijzigd worden. In Champagne op het front Pert.ies Beau Séjour, had een mijnstrijd plaats, waarin de Franschen voordeel behaalden. In de Argonnen, in den omtrek van Marie Thérèse en St. Hubert, ondernamen de Duitschers na een leven- digen strijd met bommen en granaten verschillende aanvallen, die werden afgeslagen. Aan de Maashoogten, tusschen Eparges en de Tran- chée de Calonne, deden de Duitschers driemalen een aanval op de Fransche stellingen bij Bois Haut. Het Fransche artillerie- en infanterievuur deed deze aan vallen mislukken. Tusschen Maas en Moezel, ter hoogte van Haye, werd een Duitsch bataljon verrast in een gesloten for matie in het dorp Vicey aan de Tray en onderworpen aan het krachtige en goedgerichte sneivuur van ver schillende Fransche batterijen. Pont-a-Mousson, en de dorpen Maidières en Manon- cottri aan de Seille. werden met brandgranaten bescho ten. Duitsche vliegtuigen wierpen op het plateau van Malzeville bij Nancy een twintigtal bommen, die geen verliezen of schade veroorzaakten. Het rapport van den Duitschen generalen staf luidi In het westelijk deel van Argonne namen wij door een. bajonetoverval verschillende loopgraven in bezit en maakten daarbij vier oliicieren en 142 man krijgs gevangen, terwijl wij een mitrailleur veroverden. s Avonds vielen de Franschen wederom in de Voge zen de linie SchratzmanneleBarrenkopf aan Den geheeleu nacht werd verbitterd gevochten. Ook aan den I ingekopf werd de strijd hervat. Op verschillen de plaatsen van het irent brachten wij met succes vel schillende mijnen tot ortnioffing. v>r» zuiden van ftan-de-Sapf schoot onze artillerie een Fransche kabelballon naar beneden. Een Duitsch vlieger dwong bij Longemer ten oosten van Gorardmer een vijandelijken vlieger tot dalen. Officieel werdt uit Rome gemeld, dat de Italianen 17 *(X)0 gevangenen maakten, c-nder wie 330 officieren, voornamelijk in de gevechten aan de Isonzo Het Oostenrijksche legerbericht luidt: Aan het front in Tirol werd eene vijandelijke afdet- ling in hei Leclio-dal, ten westen van bezztcca over vallen en met groote veriiezeu teruggeworpen. In judecarië verdreven onze patrouilles twee Rati aanscua waarnemingsposten, dit zich op de itoogu.it ten iioüidwesten van Candiua genesteld hadden. In het Karimbische grensgebied ia niets belangrijks gebeui d. in -iet kustland heerseht in de noordelijke sector».n grootendeels rust. Bij uci piattau duurt het artilieriegevedu voort, hevige aanvatten uoor ludiaausuic troepen op onze stellingen ten oosten van Poiazzo weioen ten gevolge vv.it Ce»» tegenaanval van onze uhanteiu tot aente-r (it oorspronkelijke aielimgen van utn vijanu volkomen teruggeslagen. FEN SCHIP ÜEKAPFRD EN CETORPJLLEERD TLt Noorsche stoomseïtip „Trondlijemsfjordis door den Britschen hmpkruUer ..Hildebrauil» geha perd, acht man van den ituipkruiser werden aan boet van Let scinp gezet, out het naar Kitkwaii te brengen. Den votgeneten etag werd het door een Duiisetten on derzeeboot aangehouden De comntandam van de L boot gat de bemanning iast het schip te ver aten. Zoo dra de bemanning in de booten was gebracht, vuuide de onderzeeër ee:t torpeao op liet schip af waardoor het ntidacheeps werd getroffen Het zonk in een uur. De duikboot sieepte de boot. met de bemanning, tot bi] de bark ..Glance", die ze aan boord nam. Later werden ze door het stoomschip Orlando" overgenomen. De Engelsche bemanning (de adit man van den huipkruisei) werd dooi een Engeischen vischtrawlcr opgenomen. SCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD Het Engelsche stoomschip Benvorlich" (3400 ton, gebouwd in 1806) is in dm" grond geboord De eerste stuurman en 16 matrozen werden ontscheep'. De kapnein en de rest der équipage verlieten het schip in een roeivaartuig. Het stoomschip ..Ciintonia" (3830 ton, gebouwd in 1007) is in den grond geboord 54 man van de équipage werden gered, 11 moeten om het leven zijn gekomen - Op 26 Juli is een Duitsche torpedojager door een onderzeeër in don grond geboord. De Minister-president, de heer Sasonof heeft in de Doema een uitvoerige redevoering gehouden. Hij wees de verantwoordelijkheid van dezen oorlog voor Rusland af, begroette Italië als bondgenoot, hoopte, dat ande ren onzijdige staten het Italiaansche voorbeeld als nog zullen volgen, doch dat Zweden zijn onzijdigheid zou handhaven, zinspeelde er op, dat het strenge antwoord van president Wilson aan de Duitsche regeering nog gevolgd kan worden door krachtige maatregelen, zeide, dat Roemenië weerstand blijft bieden aan alle Duit sche en Oostenrijksche verzoekingen. Over de verhouding tot Japan zeide de minister „De tien jaar, die sedert het verdrag van Portsmouth zijn verloopen, hebben bewezen, dat een vreedzame buurschap tusschen Rus'aud en Japan volkomen moge lijk en voor beide partijen voordeelig is. Onze thans bestaande bestr» kkingen met Japan moeten de voorbo de zijn van nog nauwere betrekkingen. 1 iet gewapend optreden van Japan tegen de Duitsche vesting Tsing- tao had ten gevolge, dat deze mèt het gebied van Ki- amtsjau in handen van de japanners over ging Ir verband met dit feit hebben de Japansche en de Ch'- neesche regecring bespreking ingeleid, die tot een en tente hebben gevoerd, waarin cie bijzondere rechten van Japan in het gebied van China, waar de Japansche belangen zich concentreeren, z'ijn vastgesteld. Onze vriendschappelijke betrekkingen met Japan en China gaven ons de verzekering, dat die onderhandelingen de Russische belangen niet in gevaar zouden brengen en maakten het mogelijk ze in alle kalmte te volgen, zelfs op de kritiekste oogenblikken. Japan en China hebben onze houding ten zeerste gewaardeerd. Dezelfde op vertrouwen berustende betrekkingen met de Chineesche regeering hebben het mogelijk gemaakt tot een defini tieve overeenkomst betreffende buiten-Mongolië te ko men. Den 7den Juni is te Kiakla de overeenkomst ge- teekend, die binnenkort openbaar gemaakt zal worden. Ingevolge die overeenkomst wordt buiten-Mongolië er kend als een onafhankelijke staat, vazal van China De Mongolen van buiten-Mongolië verkrijgen recht op zclfregeering in het binnenland, vrijheid van handelen in kwesties van handel en industrie, tot aan het recht om over deze kwesties internationale overeenkomsten aan te gaan. Slechts op het gebied der buitenlandsche politieke betrekkingen is de onafhankelijkheid van Mongolië beperkt. Eindigende, sta ik er cp u te zeggen, dat, zoo de re sultaten van zooveel machtige inspanning niet naar verhouding van den omvang van deze inspanning schijnen te zijn. men niet moet vergeten, dat de waar borg voor slagen gelegenheid is in vastbeslotenheid en volharding. Ik kan de volle verzekering geven, dat de regeering, die zich ten nauwste aan de openbare mee ning verbonden voelt, er niet aandenkt tot vrede over te gaan voor de vijand voor goed vernietigd is (Bravo-ge: roep; langdurige toejuichingen). Onze trouwe bond- genooten zijn met dezelfde onwrikbare vastbeslotenheid bezield. (Toejuichingen) Laat ons het vaste geloof in de eind-zege en in onze rechtvaardige zaak behouden! (Langdurige toe juichingen). De minister van oorlog Polwanof verklaarde o.a. Op dit oogenblik heeft de vijand tegen ons een bui opzicht steeds het zwakke punt waren van onze wester- grens. Onder deze omstandigheden zullen wij mis schien den vijand een gedeelte van die streek overlaten en ons terugtrekken naar stellingen, waar ons leger zich zal voorbereiden op hervatting van het offensief. Het einde kroont het werk. Dat wordt bewezen door 1812. Wij zullen thans wellicht Warschau opgeven om ons de eind-overwinning te verzek ren. Dit gevoel bchceischt geheel Rusland, evenals dat van liefde en eerbied voor ons leger, aan hetwelk wij onzen zegevie renden intocht in Lemberg en de overwinningen in Ga licië en bij Przasnycz te danken hebben, waar wij een ongehoord aantal trofeeën vermeesterden, (langdu rig»:, levendige toejuichingen). De minister somde de militaire ontwerpen op, die hij bij de Doema zal indienenhet oproepen van de lich ting 1916 en van eenige categorieën der reserve. Hij stelde vast, dat dank zij de samenwerking tusschen Je intendance en het ministerie van landbouw de voor ziening in de behoeften van het leger onafgebroken met de gunstige resultaten heeft plaats gehad. Nooit is in eenigen oorlog het vraagstuk der proviandeering van een ontzaglijk leger zoo uitstekend geslaagd ai thans. (Toejuichingen). De minister voegde daaraa» toe, dat gebleken is, dat de economische toestand geens zins geschokt is door den oorlog, daar het land, dank zij den goeden oogst, weder overvloedig van alles voor zien is en den oorlog jaren zal kunnen volhouden. Tenslotte drong hij aan op uitbreiding van den aan maak van munitie. Nadat de minister van marine de Russische vloot ge prezen had, zeide de minister van financiën, dat in weerwil van de reusachtige oorlogskosten Rusland niet alleen daarvoor heeft kunnen putten uit de nationale welvaart, doch dat het ook het gat heeft kunnen stop pen, dat veroorzaakt was door liet verbod van verkoop van sterken drank, die de schatkist per jaar bijna een milliard rb. opbracht. De oorlogskosten zouden aan het einde van 1915 7.242 millioen rb. bedragep. De minister zegde een aantal crediet-operaties tot dekking toe, waarvan het succes buiten twijfel zou zijn, want de besparingen waren met 1800 millioen toegenomen, waaruit bleek, dat het land over voldoende hulpbron nen. beschikte. Spreker wees op de noodzakelijkheid om bovengenoemd verbod, dat ook na den oorlog he>l- zaatn zou werken, te handhaven. Hij besloot met ver zekering, dat het land een machtig antwoord zou ge ven op al de door den oorlog gestelde eischen en, me- degesleept door een gieote opwelling van vaderlands liefde, al zijn krachten en gaven zou weten te vereeni- gen, om aan de behoeften van het leger tegemoet te komen. De „Meierijsclie Courant" meldt: Op het stations-emplacement te Hamont, even over de grens te Budel, zijn dooi de Duitschers opgegraven oü kisten kruit, naar men zegt inhoudende 20.000 ki lo's. Naar het schijnt is dit kruit daar reeds verborgen ui het begin van den oorlog, want de plek was geheel met gras begroeid. In verband met deze ontdekking, er valt nog Kief uit ie maken of deze toevallig of verraderlijk'is, zijn gevankelijk weggevoerd de stationschef, de onder- chei en de heeren Fonteiju, A Velser en F. Kluntjes. Gisteren is nog gehaald de heer A. van Heugten. KORTE BERICHTEN. Melding wordt gemaakt van c-en aanstaande deelruming van Italiaansche troepen aan de krijgsver richtingen tegen de Dardanelten en in Frankrijk. In havenplaatsen moeten belangrijke strijdkrachten op hun inscheping, nog deze week, naar de Dardanellen wachten. Het Beiersche ministerie van eeredjenst heeft een rondschrijven gericht aan de onderwijsinrichtingen, waarin het onderwijzend personeel wordt aangespoord de slechte gewoonte om onze vijanden te beschimpen tegen te gaan. De totalen Engelsche verliezen van 1 tot 31 Juli bedroegen 1202 officieren en 29.947 man lil Me' en Juni bedroegen deze cijfers resp 3600 en 26 346, voor iuni 2193 en 62.710, zoodat de totale verliezen in laat ste drie maanden op alle fronten waan: 6995 officie ren en 119.003 minderen. Aan het gebrek aan eieren in Duitschland zegt het Berl. Tageblad'', zal nog lang geen einde komen, daar de hoeveelheid uit Oosienrijk-Hongarije, in ver houding tot de eieren, die het in vredestijd daaruit tn vooral uit Rusland betrekt, slechts zeer gering is MAXIMUM PRIJZEN. De Staatscourant (No. 179) bevat de volgende lijst van eemge der meest voorkomende artikelen met daar voor aangenomen maximumprijzen. (Deze prijzen heb ben uitsluitend betrekking cp de gewone kwaliteiten. De luxe-sorteeringen, waarvoor in gewone tijden reeds veei hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking) üroothandelprijzen Regeeringstarwemeel (bij ver koop op meeikaart) per 100 KG. 13 50; tarwebloe»n (gebuild inlandsch) per 100 K.G. 20.75; tarwemeel (ongebuild) per 100 KG, 17.50; boter (bij verpak king 'n wit fust van 50 K.G.) 1.40; boter (bij ver pakking in wit fust van 25 K G.) 1 41boter (bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G 7 1 45; boter (bij verpakk'ng in Delftsch of Leidsch fust van 10 K G 1 46 alles per K.G.; volvette jonge Goudsche en Edammerkaas met rijksmerk C) 42; volvette jonge Goudsche kaas 40; jonge Edammer kaas (40 39jonge Goudsche kaas (40 38kaas in Edammer- en Goudsch model (30 C) f 33; kaas in Edammer- en Goudsch model (20 4 C) f 28; magere Edammer- en Goudsche kaas 18; Friesche nagelkaas p) 21alles per 50 K.G.; suiker (witte geraffineerde) per 100 K.G. 48.50; zeep (zach te, Qroerie of gele) per 120 K.w. 30.25. Klcinhandelprijzen. Regeeringsbrood (bij verkoop op meeikaart) 0 12; tarwewaterbrood (gebuild) 0.24; tarwewaterbrood (gebuild) (gebakken onder rabbinaal toezicht) f 0.25tarwebrood (ongebuild; bruinbrood) 0 20X roggebrood (zie noot 2); re geeringstarwemeel (hij verkoop op meeikaart) 0 16; tarwebloem (gebuild inlandsch) 026; tarwemeel (ongebuild) 0 22; boter 160, alles per KG.; vol vette jonge Goudsche en Edammer kaas met rijksmerk 0 57 M volvette jonge Goudsche kaas (4) 0.55; jonge Edammer kaas (40 -f) (4) 0.55; jonge Goudsche kaas (40 4-) (4) 0 50; kaas in Edammer- en Goudscli umdel (30 -f-) 042K; kaas in Edammer- en Gouc'sch model (20 -J-) 0.37'A magere Edammer- en Goudsche kaas 0 27'/.; Frie sche nagelkaas (4) 0 30, alles per R» K.G.; koffie

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1