De Wilde Olijf. FEUILLETON. verzoek in den geest van het Raadsbesluit tot de Ne- derlandsche Regeering te richten. Met nadruk is in de toelichting tot het voorstel be toogd, dat, waar in het voorstel van bevordering van „vrede" wordt gesproken, vanzelfsprekend daarmede bedoelt wordt een „rechtvaardige en duurzame" vrede, en dat het b v. ondenkbaar moest worden geacht, dat eenige onzijdige staat zijn bemiddeling zou aanbieden tot een vrede, die niet de volkomen onafhankelijkheid van België zou verzekeren. BINNENLAND. Mr. L. H. W. REOOUT. H. M. de Koningin ontving gisteren rnr. L. H. W. Regout, lid van. de Eerste Kamer der Staten-Oeneraal, Pauselijken Stoel JUBILEUM VAN DEN HEER J. A. LAAN TE WORMERVEER. Zooals we reeds meldden, vierde de heer J. A. Laan te Wormerveer, lid van de firma Bloemendaal en Laan het feit dat hij 50 jaar in den handel trad. De associés en medewerkers der firma boden hem volgens Engelsch gebruik een fraai bewerkt zilveren kistje aan, waarin een oorkonde. Door het Kantoor personeel werd aan den heer Laan aangeboden den molen „de jonge Prinses" in zilver, den pelmolen waar mede de firma 42 jaar geleden het bedrijf begon. Door hetzelfde personeel werd ook nog aangeboden een fraaie foto van het tegenwoordige kantoor, die in be trekking tot het bedrijf eigenaardig was versierd met vlashalmen en paddi. De schippers der firma hadden tot feestgeschenk een zilveren motorboot, die door den chef-schipper met een toepasselijk woord overhandigd werd. Daarna had des middags, weder ten kantore der fir ma de receptie plaats, waarvan door zeer veler;, vooral uit de handelswereld werd gebruik gemaakt. Ongeveer 250 personen kwamen den heer Laan met zijn 50-jarig koopmanschap geluk wenschen, die allen hun namen plaatsten in het receptieboek, dat mede door het kan toor personeel ten geschenke was aangeboden. Als feestgave schonk de heer J. A. Laan ten behoeve van de ouden van dagen onder de werklieden der fir ma een terrein met daarop te bouwen woningen en aan te leggen park in het verlengde van de Wannoesstraat, welke stichting den naam zal dragen van ,,'t Hof Saen- den." Bovendien schonk de heer Laan een flinke som ter versterking van het pensioenfonds der arbeiders, waar door voor hen in de toekomst een flink pensioen is ge waarborgd. Voorts heeft de heer Laan een bedrag van vijftig duizend gulden beschikbaar gesteld, ten einde de spoe dige totstandkoming van eene ambachtschool aan de Zaanstreek te bevorderen. De gever heeft hieraan de voorwaarden verbonden, dat binnen den tijd van 2 jaar de plannen voor den bouw en het beheer der school ge heel gereed moeten zijn naar goedvinden van een com missie, welke in overleg met den heer Laan zal worden 1!Ufn eindelijk heeft hij een bedrag van tienduizend beheerd zal worden door het departement Zaanstreek van de Maatschappij. LION SOLZER. t De Telegraaf ontving een bericht dat velen m tooneel en variété-wereld smartelijk zal treffen de Llon Solzer, de beken de^en zoo gewaardeerde karaster-ko miek is gisternacht te Rotterdam ten gevolge van een noodlottig ongeval is overleden. Reeds Tang was hij ongesteld en kon soms zijn rot niet vervullen. Vooral bij de voorstellingen van „Weet je 't al van Schellevis-Mie?" moest zijn zuster Adrien- ne vaak voor hem invallen of heeft men de vertooningen afgelast. Lion Solser was dan ook de ziel van hee zoo'n vertooning. Niet alleen, dat hij de meestdl vrouwelijke hoofdrol vertolkte, ook de regie - en welk een regie had hij geheel alleen verzorgd. Niet on vermeld mag blijven, dat ook de intrige van de steeds zoo verrassende Solser-en-Hesse-volksstukken geheel door Solser werd bedacht. En zijn regie: er was steeds maar één roep over De wijze, waarop Lion aol- ser zulk een volkstoon eel en-scène wist te zetten, was inderdaad eenig. t Was zoo de typische werkelijkheid op het tooneel gebracht. Men moest Solser eens aan 't werk zien, wanneer er weer wat nieuws op stapel lag. Nachten lang kon bij op een plattegrond met bordpapieren figuren zijn mise- en-scène en bewegingen vóórbereiden. Dan had rui geen rust vóór aTies klopte, dacht hij niet aan eten of slapen, tot alles was, zooals hij het wilde. En dan de repetities. Niets wilde hij aan het toeval overlaten. De kleinste beweging deed hij voor, herhaalde hij met en gelen-geduld tot in het oneindige. Van figuranten maakte hij artisteu, doordat hij nen met zijn voorbeeld wist te bezielen. En men werkte graag onder Lion Sol Roman naar het Engelsch. 50) o Waarom moet zij met Conquest trouwen 1 lij trachtte zich een weg dorr de menigte te banen, toen die vraag zich met zooveel kracht aan hem opdrong, dat die hem helderziende maakte en hij ei terstond het antwoord 'op gaf Hij wandelde gedeeltelijk om de drukkende spanning, waarin hij deze dagen had door gebracht, te verdrijven en gedeeltelijk, omdat htj meende gemerkt te hebben, dat zijn gangen werden na gegaan. Hij had daarvan geen volkomen zekerheid, maar hij wilde zich liever uit eigen beweging aange ven dan gearresteerd te worden. Misschien was net bij slot van rekening slechts toevallig, dat hij op versche lende oogenblikken van den dag telkens dezelt le iwee mannen had gezien en het amuseerde hem ze nu op de proef te stellen en in touw te houden Hij was tot de conclusie gekomen, dat hij zich vergiste of ze m slimheid overtroffen had, toen die dwaze vraag, die ;i 't geheel niet in verband stond met wat hij juist m zijn hoofd had, zich aan hem opdrong, alsof die wer gedaan door een stem buiten hem. aarom moet zij met hem trouwen? „„„,w Tot dusver zou zijn weinig ontledende geest geant woord hebben wat zij op dezelfde vraag zou heb ben geantwoord als het iemand anders had betrota dat zij met hem ging trouwen „wijl zij dat wenscm te". Hii zou dan gevonden hebben, dat de vra^e daarmee volkomen tevreden moest zijn. Opeens echter was dat antwoord voor hem niet meer voldoende e scheen alsof de straat plotseling ook niet meerwoldee aan de eischen en in een afgrond uitliep Hij storm plotseling stil om als 't ware hoogte te nemen van CLe verbijsterende ledige ruimte, welke iedere ingewikkel de zielstoestand hem altijd toescheen te zijn. Op een punt te komen, waar zijn eenvoudige stellingen niet eer, omdat ook den kleinsten medewerker 't idee bij bracht, dat hij een onmisbare schakel in het geheel vormde en ook van het werken vaa den minsten figu rant een deel van het succes afhangt- Hij ga! zijn raenschea gevoel van eigenwaarde. En daardoor wist hij zulke wondere resultaten te bereiken. Solser had het geluk zich te kunnen associeeren met een „business"-nian als Piet Hesse. Van het oogenblik af, dat de firma Solser en Hesse gesticht was, ging het Lion Solser uit maatschappelijk oogpunt zeer naar wensch, Solser en Hesse de twee onafscheidelijken, wier namen als 't ware saAmgegroeid zijn, wisten reeds vroeg, hoe hun kunst productief te maken. Zij waren de eerste artisten, die de waarde der provincie ontdek ten de pioniers, die heel ons vaderland van Noord tot Zuid, van Oost tot West doortrokken en overal hun vrooiijke duetten en liederen lieten weerklinken en blij heid en vroolijkheid brachten. Zij hebben vele navol gers gehad en thans wordt de provincie gereisd door honderden en honderden. Maar in dien goeden ouden tijd waren Solser en Hesse de eenigen, die de vreugden der variété-kunst in de provincie verspreidden. Zij wer den alom ten zeerste gewaardeerd. Nutadepartementen betwistten elkaar de eer hen in hun midden te zien, om voor de even deftige als saaie lezingen van geestes-aris- tocraten een welkome afwisseling te vormen. Jarenlang waren zij in „Flora" de vaste September- niet. Hij begon de duiten met kleine één-aders af te wisselen." Wie herinnert zich niet zijn schitterende creatie in „Een half uurtje op het kantoor van 't Mo derne tooneel," waarin Solser zes verschillende trans- fonnatierollen vervulde? Bliiven zal de herinnering aap dezen artist, de her innering aan de uren van vroolijkheid die hij ons be zorgde. Die vroolijkheid, hij bracht ze ons met lachend gezicht en wist voor ons te verbergen de opofferingen die ze hem gekost had. Doch zijn vrienden zagenreeds langen tijd dat dit vrooiijke masker siechis verborg de zenuwkwaal die zijn gestel verwoestte en hem thans ter grave doet dalen. Barbarossa, de tooneelcriticus van de Telegraaf, schrijft o. m. Hij had het accent van de hoofdntad en speciaal van de Jordaan in zich en nooit was hij beter op dreef dan in het Jordaansche pak, het witte jak, de baaien on derrok en het polka-haar met dé „spuuglokken". Dan glom hij van pret, dan ging zijö joviale mond open van oor tot oor, dan werd zijn stem die van den lolli- gen driedekker uit de Ooudsbloemdwarsstraat en geen die zoo onstuimig en met zooveel hartstocht bij een orgel de Jordaan-step kou dansen Dan werd er ge gierd Het groote succes van „De bruiloft van Mietje" en van „Schellevis-Mie" was voornamelijk aan hem te danken, in wien de ware Jordaan-geest was gevaren en die hem als geen ander tot uiting wist te brengen dit mengsel van goedhartigheid, „ponteneur" en „lik- me-vessie". Buiten het tooneel was deze drukke, lollige komiek een stille, die de natuur liefhad, en die zich vermaken kon met het gewiemel van insecten gade te slaan of het kleurenspel van zijn goudvisschen in hun kom. EEN ZOET WINSTJE. In de Streek wordt het volgende verteld Dinsdag was een critieke dag voor den aardappel- handel. De boeren kwamen te Hoogkarspei met hun producten., geen markt 1 Dan onmiddellijk naar de ochtendmarkt te Bovenkarspel 1 Ook geen markt 1 Toen waren er een paar kooplieden, die de menschen gaarne op risico van hun aardappelen wilden afhelpen eu ze kochten tegen 0.80 h 1 per zak. Zoo kochten ze een enonnen voorraad en dat ging te gereeder, daar algemeen aangenomen werd, dat de grens reeds geslo ten was. Daarop kwam 's middags het telgram van de beide afgezonden bestuursleden„Nog tot en met Za terdag" en de ondernemende kooplui van 's morgens gooiden hun opgekochtea voorraad op de markt, die nu gemiddeld 2.75 opbracht. Zij lachten vuistje, maar de boeren mopperen. in bun (Tijd.) 1MRAAK BIJ EEN BEDELAAR. in de Jacobstraat. 21 te Haarlem, waar de bedelaar D H. K. W. woont, is tijdens de afwezigheid van den bewoner ingebroken. De man was om 5 uur uit z'n huisje gegaan en werd om kwan-over-negenen door een meisje thuis gebracht, meldt het Haarl Dagblad. Toen zij de deur open deed, liepen twee jonge man na van omstreeks 2Q jaar het huis uit. Blijkbaar hadden zij eens willen nagaan, wat er mee te nemen viel. Maar voor zij daartoe in staat wa ren, werden zij gestoord. Er werd dan ook niets vermist. 8 EIEREN 4 JAAR. Twee g lazenwasschers was ten laste gelegd dat zij „p een nacht te Bussum zich door inklimming toegang nadden verschaft tot een villa en daar eenige voorwer pen benevens S eieren hadden gestolen. De beklaagden van toepassing waren, gaf hem die onbehagelijke ge waarwording, die ieder schepsel gevoelt, dat niet in zijn element is. f iet was een bewijs van de afhankelijkheid waarmede hij in zijn zaken, die ervaring van verstand en gevoel eischten, had leeren steunen op Miriam. En dat gevoel van afhankelijkheid deed hem plotseling rechtsomkeert maken en in oprechten eenvoud tot haar gaan om hulp. In snellen pas richtte hij dus zijn schreden naar haar woning Siechis een paar minuten tevoren had Conquest haar verlaten ea in die oogenblikken na zijn vertrek had zij zijn tactiek begrepen, zijn krijgslisten ontdekt en voel de zich voldaan over de houding, die zij daartegen over had aangenomen. Zij begreep hem voikomen zoowel op het punt van zijn vrees dat hij haar zou moeten laten gaan als van zijn schaamte, dat hij haar vasthield. Met iiaai handen op den rug stond haar tengere ge stalte in fiere houding voor het groote erkerraam en keek zij neer op de van licht schitterende stad, zonder echter iets te zien, zooals engelen misschien in hun verhevene gedachten verdiept, over den Melkweg gaan. Zij glimlachte even bij de gedachte hoe zij dezen man zou leiden, die, ter wille van haar, zooveel voor Nor- rie Ford had gedaan, opdat hij zijn rust en de achting voor zichzelf terugkreeg. Als Norrie Ford werd vrij gesproken, dan wilde zij voor niets anders leven dan voor het geluk van den man, die zijn naam gezuiverd en hem aan de wereld teruggegeven had. Het zou een soort wijding voor haar zijn, zooals die van de non, die ter wille van een leven vol goede werken en gebe den de dierbaarste banden verbreekt. Conquest had ge zegd, dat zij een hoogeren prijs voor de bewezen diensten betaalde dan noodig was, maar dat hing eenigszins van de waarde af. die men aan de diensten toekende. In dit geval zou zij riiet tevreden zijn ge weest als zij minder had moeten betalen. Als zij dat deed, zou het lijken of zij niet dankbaar was. Nu zij had gemerkt, dat het eischen van zijn belooning hem gewetenswroeging veroorzaakte, geraakte zij als 't ware in vervoering bij de gedachte hem die op te drin- beweerde», in die buurt te zijn gewest om werk op te nemeu en de eieren gekocht te hebben, De eisch luidde tegen ieder der beklaagden IH jaar gevangenisstraf. De AmRierdamsche rechtbank veroordeelde nen, met vrijspraak van hef verder ten laste gelegde, wegens diefstal van de eieren ieder tot 2 jaar gevangenisstraf. EEN WAARSCHUWING VOOR OUDERS. fa aanvulling met het bericht uit 's-Gravenhage van gisteren, deelt de „Avp." mede, dat personen van aller lei stand in de jammerlijke misdrijven met jongens zijn betrokken, een lid van een zeer aanzienlijke familie zoowei ais meer nederig geplaatsten. Voor de arrestatie van een der twee aangehoudenen is zelfs de tusschen komst van het departement van Buitenlandsche Zaken moeten worden ingeroepen, aangezien hii behoorde tot het dienstpersoneel van een der gezanten te 's-öravenhage en een gezantsdiapsge- bouw onschendbaar is, naar men weet. Behalve een oud-leeraar, die wegens minder eerbare handelingen indertijd moet zijn onislagen, zijn er nog meer personen bij betrokken, maar, om 't onderzoek der politie niet te schaden, zal het blad voorloopig niet meer vertellen. Daarentegen herhaalt de „Avp." nadrukkelijk nog eens de waarschuwing aan de ouders om toch bijzon der op hun kinderen te passen. Want de mobilisatie en al wat er mee samenhing en ook de gebeurtenissen in België hebben tot gevolg gehad, dat velen, die hun schunnige practiiken en verkeerde neigingen buiten den Haag en onze grenzen bot vierden, nu in den Haag vertoeven. UIT HEILOO. Aan de gisteren bij het café „de Nachtegaal", van deu heer ij. Blokker, gehouden wedstrijden in rmgrijden en sleuteltrekken, werd deelgenomen door 12 dames en heeren. De uitslag was van het ringrijdenle prijs de heer M. van 't Veer, 2e pr. de heer K. van 't Veer, 3e pr. de heer O. Muijs (de prijzen .bestonden in comtonten) en van het sleuteltrekken: le pr. mej. T. Bakker Jb.d., 2e- pr mej N. Govers (de prijzen bestonden in kunst voorwerpen). Ook nu weer was er veel belangstelling, ondanks de regenvlagen. (Waar in het berichtje van gisteren over de hard draverij stond, dat de heer T. Baars den eersten en tweeden prijs had gewonnen, had moeten staan de heer T. Broers. Onze vroegere dorpsgenoot da heer S. H. Boot is geslaagd voor de hoofdacte. urr SCHAOEN. In de gisteren, gehouden raadsvergadering werden allereerst de geloofsbrieven van de nieuw gekozen Raadsleden onderzocht daar de desbetreffende stukken in orde werden bevonden werd tot hunne toelating der heeren Trapman, K. Blaauboer, P. Boekei en P. Buis besloten. Tot leden der commissie van onderzoek der gemeen terekening, dienst 1914, werden gekozen de heeren J. Koster, P. Meurs en P. Snel. Den ambtenaar ter Secretarie, O. Muurling werd 50 gulden verleend, wegens buitengewone werkzaamheden in verband met de mobilisatie; dfen pianteoeoarbeider K. Veenstra 25 gld. wegen werkzaamheden buiten zijn gewone dienstwen in de kweekerij. De plaatselijke verloskundige werd een gratificatie van 50 gld. toegekend in verband met de tijdsomstan digheden. (Veie gratis verlossingen). Den gehuwden gemeentewerklieden in vasten dienst, die niet onder de wapenen zijn, werd eene tegemoetko ming vrleend van I op het werkloon, tot ultimo December 1915. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van de ver ordening, regelende de Jaarweddien oer onderwijzers. Van B. en W. luidde: Aan de gehuwde onderwijzers, die niet langer, dan een jaar onder de wapenen zijn, wordt de volle jaarwedde toegekend voor langer dan een jaar wordt van de jaarwedde 25 pet ingehouden ongehuwde onderwijzers genieben eea half jaar de volle jaarwedde; daarna wordt 50 pet ingehouden. Deze voorstellen werden met 2 tegen 7 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren P, Buts sa P. Hopman, de bei de wethouders). De vaststelling van de balans met winst ea verlies rekening der gasfabriek werd aangehouden. Nadere inlichtingen zullen den accountam worden gevraagd omtrent sommige poten. B. en W. stelden voor den gasprijs met 1 een! per M* te verhoogen. Dit voorstel werd aangenomen met 7 togen 2 stemmen, voor die der heeren P. trapman en F. v. d. Kamp. Hierna sluiting. UIT BROEK OP LANOENDIJK. Voor het beroep bij de Gereformeerde Gemeente alhier'heeft bedankt ds. H Meulink, te Hendrik-Ido Ambacht. gen. In dit oogenblik van extase werd Ford aangediend. Haar gedachten waren zoo van hem vervuld, dat, of schoon zij hem niet verwachtte, zijn verschijnen haar niet verrastte. Dat bevorderde zelfs haar romantische stemming en deed haar zijn komst op dat oogenblik als iets vanzelfsprekends, iets heel gewoons beschou wen. „Kom eens hier naar de sterren kijken", zei zij op een toon, alsof zij tot een vau haar huisgenooten sprak, die toevallig was binnengekomen. „Het gezicht hier 's avonds geeft iemand het gevoel alsof men bo ven den hemel wordt gevoerd." Zij had zich half naar hem toegekeerd, maar'' stak hem haar hand niet toe, toen hij naast haar kwam staan. De eerate seconden zei hij nieis en toen hij sprak nam zij zijn woorden op dezelfde manier op als zijn komst. „Dus je gaat met Conquest trouwen 1" Deze plotselinge opmerking scheen haar niet van haar stuk te brengen, want zij knikte toestemmend en nog met den glimlach waarmede zij hem bij zijn bin nenkomst had begroet. „Waarom?" Óndanks haar zelf toonde zij eenige verbazing. „Waarom vraag je dat nu?" „Omdat ik er niet eerder bij heb stilgestaan, dat daarvoor een speciale reden zou kunnen wezen." aNu ja, er is er een." „En heeft die iets inet mij te maken?" Zij schoof wat van hem af, naar den gebogen kant van het raam, waar dat tegen, de rechte lijn van den muur aansloot. In die positie kon zij hem beter aan zien, „Ik zei wel, dat er een reden was", antwoordde zij na eenige aarzeling, „maar niet, dat ik jou zou vertel len, waarin die bestond." „Neen, maar dat doe je toch wel, niet waar?" „I zie niet in waarom jij die zou moeten weten." „Is dat volkomen waar?" vroeg hij, terwijl hij haar door zijn strak aankijken min of meer schrik aanjoeg. „Begrijp je het niet? Zie jij 't niet in?" „Ik begrijp niet waarom in omstandigheden als UIT OUDKARSPEI Bij de gisteren, gehouden stemming voor de benoe ming van twee Hoofdingelanden voor het Bestuur der Banne Oudkarspei, wegens de periodieke aftreding van den heer C. Butter Jr. en tengevolge van de benoeming van den heer j. Pranger Jbz. tot lid van 't bestuur, zijn uitgebracht 19 stemmen, waarvan op C. Butter Jz. 10, O. Bakker 12, C. Wonder Cz. 6 ea D. Slot 1 stem, zoo dat met volstrekte meerderheid vaa stemmen zijn ge kozen tot Hoofdingelanden van de Banne voornoemd de heeren C. Butter Jz. en O Bakker. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Bij de gister gehouden verkiezing van een lid voor bet Bestuur der Banne Zuid-Scharwoude wer den uitgebracht 32 geldige stemmen en 1 van on waarde, Hiervan verkregen de heeren P. Berkhou wer (aftr.) 15 stemmen en Abr. Klingeier 17 stem men, zoodat laatstgenoemde gekozen is. De vooruit strevende Kiesvereetiiging alhier had hare bernoeiïn- en bij deze verkiezing verleend ten gunste van den eer KÜngeler. UIT PURMEREND. De commandant van de Padvinder-organisatie is gevankelijk naar Haarlem overgebracht wegens het plegen van oneerbare handelingen, KORTE BERICHTEN. Door de recherche te Utrecht is de 20-jarige S. al daar garresteerd, verdacht van inbraak in een tennis baan nabij het station De Bilt. De gearresteerde heeft reeds bekend. Op de Melkmarkt te Rotterdam is aangehouden de 17-jarige A. F. B. Deze jongen was door den Voogdijraad uitbesteed bij een bakker te Etfen. Hij ontvluchtte met medeneming van 761 aan geld en vele gouden sieraden. Bij zijn arrestatie werd al het gestolene nog op hem bevonden. Vrouw D. E., van Woen&el, die voor enkele dagen aan een tweeling was bevallen, is zoodanig door haar man mishandeld geworden dat zij aan de gevolgen is overleden. De justitie heeft den man gearresteerd. Door de douane te Oennep werden eenige risten klompen aangehouden, omdat ze waren voorzien van lederen riempjes, omdat de uitvoer van leder verboden is. De klompen gingen naar den afzender terug. Aangezien bij de keuring van de 89 stuks t'okvce, die Zaterdagavond door de douane te Gennep werden aangehouden, vier ossen werden aangetroffen, weid de uitvoer van oe heele zending door de regeering ver boden. Dat de houtaanvoer te DelMji druk ia, bewijst wel, dat in de laatste acht dagen binnenkwamen adsi stoomschepen en vier zeilschepen, allen met gezaagd hout van Zweden. Sedert het begin van den oorlog mist Maastricht haar tram. Thans hebben B. en W, bekend gemaakt, dat zij in onderhandeling willen treden met personen, die bereid zijn de paardetram van de gemeente te ex- ploiteeren, of, al dan niet gesteund door gemeente-sub sidie, een autobusdienst zouden wiiien openen voor het verkeer van de stad naar het station. -- De Officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo eischte tegen iemand, wegens poging tot uitvoer van een paard, 8 maanden gevangenisstraf of betaling van 300, subsidiair 1 maand hechtenis. Uit een bestelwagen van de H. IJ. S. M. is nabij het Maasstation te Rotterdam een pak ontvreemd, in houdende 14 kistjes, tezamen bevattende 1000 sigaren. Van de Middelburgsdie boot zijn te Rotterdam twee vaatjes margarine, samen 20 K. O. wegende, ge stolen. Een bouwkundig teekenaar te Haarlem, thans in militairen dienst heeft een kwitantie van 400 val- schelijk onderteekend met den naam van zijn voogd en is met het geld verdwenen. Bredel, de dader van den moord te Amsterdam reed Donderdagnacht zonder licht per fiets van Win schoten naar Bourtange doch werd te Wedde door een rijksveldwachter bekeurd Bij zijn schoonouders, die vlak bij de Duitsche grens wonen, werd hij gevangen genomen. Bij Delft is Zondagmiddag een met groote snel heid rijdende militaire auto in. botsing gekomen met een particuliere auto. De bestuurder en 2 inzittende da mes der laatste auto werden door de glasscherven ver wond, terwijl de militaire auto met onverminderde snelheid doorreed. ZANGERSFEEST OP DUIN EN KRUIDBERG. Naar vernomen wordt zal Z. K. H. Prins Hendrik het zangersfeest bijwonen, dat in het laatst dezer maand ten bate van het Nationaal Steuncomité op den huize „Duin en Krtudberg" van den oud-sninisier Cre- mer wordt gegeven. deze een man zou wenschen te weten, wat een vrouw hem niet vertelt." „Dan zal ik dat uitleggen. Ik verlang het te weten, omdat.... ik geloof..., dat je met Conquest gaat trou wen.... ofschoon je hem niet liefhebt „Hij heeft mij nooit om mijn liefde gevraagd. Hij be weerde dal hij zonder die tevreden zou zijn." „.reterwijljij... iemand anders.... liefhebt" Zij dacht na voordat zij sprak. Onder zijn onderzoe kenden blik kreeg haar gelaat weer de smeekende uit drukking als van wild, dat in het nauw is gedreven. „Zelfs als dat waar was", zei zij eindelijk, „zou daarin geen kwaad steken, wanneer daarvoor, zooals je mij eerst vroeg, een speciaie reden bestond." „Is er ooit een reden voor zulk een stap? Ik geloof het niet.'" „Maar ik wel, dat maakt verschil." „Het zou een nog grooter verschil maken als ik je vroeg het niet te doen, niet waar?" Zij schudde het hoofd. „Dat zou het niet nu niet." „Ik heb je gisteren laten merken, dat ik ik je lief had." „Daar je mij dwingt dat te bekennen ja." „En jij hebt mij getoond", waagde hij te zeggen, „in deze laatste minuut.... dat je mij liefhebt Haar gestalte werd nog rechter tegen dén achter grond van de duisternis buiten. Zelfs de hand, die op het houtwerk van het venster rustte, werd gespannen. Een vurige flikkering in haar oogen de gloed, die hij niet Arisch placht te noemen, verving den schichti- gen blik van het wouddier, maar zij behield haar kalmte. „Nu, wat dan?" „Dan zou je heiligschennis aan je zelf plegen als je met iemand anders dan met mij trouwde Ai bonsde haar hart ook bij die woorden, zij deed niets om het te verraden. „Je zegt dat, omdat het zoo lijkt. Ik denk er anders over. Liefde behoeft in mijn oog niet noodzakelijk het zelfde te zijn als huwelijk evenmin als huwelijk nood zakelijk liefde insluit. Er zijn gelukkige huwelijken ge weest, zonder liefde en er kan oprechte liefde zijn, die het huwelijk niet begeert. Als ik nu met je trouwde, zou het voorkomen alsof ik een hoogere beweegreden voor een lagere prijs gaf." (Wordt vervolgd.) 1 ICmUCiö-UcljGf"- VIA nTVMUWWiW. -f - tooneei eri vaneie-wcieiM wuuumj. 1 J J1 m -.1 /\<vn C. -

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2