DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het oostelijk oorlogsteireln. Van liet westelijk oorlogsterrein. Yan het zuidelijk aorlogstoanecl. Uitkeering vergoedingen MILITIE en LANDWEER. ,No, 181 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 m 3 mfttot II Jr. p. pt f 1.25. .y?tóifepnii 11 et p. regel, grwie letters laar plaatsruimte. Brieven fr. N. Beek- en Hastednikkerij T.fe. HERMs. COSTER ZOON, leerton CS. Mmt. 3. D O N D E R I) A G 5 AUGUSTUS Ter zee. VARIA. mm Ossowietz» fi Lomza Ostrolenka Wilna Grodno Ntemen Narew nj Putusk ïJeortelwwKk «JSerosk IwHnierod \5! Clioimi! Lublin 1 t|Krasnik(^ ALKMAAR, 5 Augustus. Warschau bezet. Dit is het belangrijke nieuws van heden. De Times-correspondent, die de vorige week seinde, dat de val dezer vesting slechts een kwestie van da gen was, heeft dus wel gelijk gehad. Was het te voorzien, dat de groote Weichsel-vesting wel niet aan een langdurig beleg blootgesteld zou worden, de bezetting komt toch als een verrassing. Toen wij vanmorgen lazen, dat de Russen uit de Blonie-linie waren teruggeworpen op Warschau en dat de vesting werd aangevallen door het leger van prins' Leopold van Beieren nadat natuurlijk de zwakste plaats van de forten-linie, welke ongeveer in een omvang van 50 K.M. rondom de vesting ligt, was gevonden hebben wij onmiddellijk een herhaling van hetgeen bij Antwerpen gebeurd is, vermoed De gehelde-vesting toch werd 28 September verleden jaar van den zuid-westelijken kant aangevallen en toen eenmaal maar een gat in den kring was geboord, was er voor de verdedigers geen houden aan en moest de stad binnen tien dagen worden overgegeven. De gang van zaken voor Warschau zal, dachten we, niet on waarschijnlijk deze zijn, dat weldra de Alexander- citadel, met een eigen forten-gordel, die de groote spoorwegbrug over den Weichsel ten noorden van de stad beheerscht, zal worden beschoten met het 42 c.M. geschut of met andere zware belegerings-artillerie. Valt de citadel, dan hebben de Duitschers de sleutels der stad in handen. Dat de vesting zoo snel bezet zou worden, viel echter niet te denken Het is mogelijk, dat de Russische weerstand totaal gebroken is, maar waarschijnlijker achten we het. dat het voornaamste deel der bezetting bijtijds ontkomen is, m. a w dat de vesting ontruimd was. Men zal er spoedig meer van hooien. De val van Warschau, de hoofdstad van Polen, een stad. met een bevolking van 1 millioen, na St. Peters burg en Moskou de belangrijkste Russische stad, is een oorlogsfeit van groot gewicht. Zoowel in militair politiek als moreel opzicht hebben de Duitsch-Oosten- rijksche troepen hier een belangrijk succes behaald vermelding verdient het, dat den Beieren de eere van den eersten intocht werd gegund. Polen is nu tijde lijk tenminste -voor Rusland verloren. Niet onwaar schijnlijk roept Duiischland hier een geheel nieuwen toestand in het leven. In de tweede plaats vernemen we, dat het op den iinker-ccver van den Weichsel gelegen westelijk ge deelte van Iwangorod in Oostenrijksche handen is. Het was te voorzien dat de Russen, die hier enkele da gen geleden kanonnen verloren en overhaast moesten terugtrekken, op dit punt wel niet lang meer weer stand zouden kunnen bieden. In het Russische communiqué wordt hieromtrent ge zegd: „Bij den rivierovergang nabij Iwangorod ver kleinen onze troepen geleidelijk volgens ontvangen be velen het front op den linkeroever van de rivier Maar de Duitsche en Oostenrijksche legerberichten makèn melding van andere belangrijke vorderingen Het Duhsche leger dat in het noorden een ernstige be dreiging kan worden voor de hoofdverbindingswegen tusschen West-Polen en de Russische hoofdstad St. Pe tersburg, en dat eenigen tijd niet vooruit kon komen, is thans weer gevorderd en komt al aardig dicht bij Dunaburg aan de Duna, welke rivier bij Riga in zee uitmondt Mag men de ..Morning Post" gelcovcn, dan is de aanval tusschen Njemen en Dwina de hoofdon derneming, waaraan alle andere bewegingen onderge schikt zijn Het Engelsche blad deelt mede, dat de Russen op dit front geheel voorbereid waren en het schreef het hieraan toe dat de Duitschers in een week tij.-ls slechts oen dagmarsch vooruit kwamen Thans blijkt dat zij nu v/ecr vooruit zijn gegaan Het Riissischc communiqué zegt, dat de Duitschers hun strijdkrachten hadden samengetrokken eu dat de gevechten zich de laatste dagen met afwisselend suc ces ontwikkelden. Dit is een beetje eigenaardig, maar volkomen juist gezegd, immers men kan er uit lezerf, dat de Duitschers hier het sterkst zijn, dat eenige da gen geleden liet succes nog voor de Russen was en dat het thans is overgegaan op de Duitschers. Ten noorden van Lomza weerden de Russen terug gedrongen, terwijl bij Ostrolenka na hevigen tegen weer de door veldversterkingen verdedigde Narew- overgangen werden veroverd, waarbij vele duizenden gevangenen cn vele machine-geweren buit gemaald werden In het Russische communiqué heet dit, dat de troepen onder hevige gevechten terugtrokken op een nieuw front. Minner snel gaan de vorderingen der Duitschers en Oosten: ijkers tusschen Weichsel en Boeg. Daar bieden de Russen heldhaftigen tegenstand, telkens nadat zij een klem eindje teruggeslagen zijn. Niet onwaarschijn lijk staat dit in verband met den Russischen opzet om het land leeg te maken, d. w. z. zoo onherbergzaam mogelijk aan de indringende troepen over te laten door alles te verbranden of op andere wijze te vernie len 't Oostenrijksche communiqué wijst cr uitdruk kelijk op, dat er groote branden worden waargenomen Maar tegenover dit voordeel staat een gevaar. 1 loe lan gtr de Kussen dralen, des te ernstiger worden hun verbindingen bedreigd, des te moeielijker zal hun het terugtrekken vallen. Immers wanneer de linie3 niet vast in hun handen zijn, clan is de kans groot, dat zij groote troepenmassa's in 's vijands handen zullen moeten achterlaten. De „Times" meldt thans, dat Rusland sedert de oor log begon tusschen 6 a 7 millioen soldaten in het veld gebracht heeft en dat er nog evenveel beschikbaar zijn om geoefend te worden. Als de binneulandsche fabrie ken en die van de bondgenooten het leger van alles voorzien zuilen hebben wat er noodig is, zullen de Russen den invaller slag leveren. Maar die munitie-aanmaak gaat zoo gauw niet. En op munitie op dit cogenblik kemt het aan De cor respondent der „Times" te Warschau schreef, dat voet al het vreeselijke arlillerie-vuur der Duitschers hun sucets brengt zij trekken hun artillerie op één plaats samen en vernietigen dan met de verdedigings werken de verdedigers. Daarbij komt. dat Ruslanö's bondgenooten zelf ook munitie hard ncodig hebben en dus we! niet veel zul len te missen hebben. De redactie van de „Titnes" is overigens niet er best te spreken over de Russen, die h. i. niet het recht hebben te klagen over de verliezen en die nog niet mogen liepen cp verlichting door een offensief dei verbondenen op het Westelijk front. Wij, betoogt het blad, hebben vooral niet minder verliezen geleden, wij hebben van het begin, af aan tot nu toe. nog altijd de hoofdmacht der Duitsche legers op ons dak. Is dit juist, dan blijkt hieruit, hoé de Duitschers tegenover de 7 millioen Russen ver in de minderheid, zich ia het Oosten hebben moeten weren ert h. e de Duitschi krijgskunde moet zijn geweest, om de Russen over de heele linie van het offensief tot het defensief te brengen Van het. Westen is er geen nieuws. Alom vinden oorlogsherdenkingen plaats, maar men leert er enkel uit, dat alle landen vol strijdlust en vol goeden moed zijn. Bij geruchte verluidt, dat er beraadslaagd wordl over samenwerking van Italiaansche strijdkrachten te land en ter zee met de Fransche cn Britsche tegen Turkije. Ter zee werd het Belgische stoomschip „.Koophan del" (in 1911 gebouwd, metend 1700 ten, thuishoo rend te Antwerpen) getorpilieerd. De Amcrikaansche regtcring gaat nu proiesteeren tegen de door het Fransdie prijzenhof goedgekeurde aanhouding der „Dacia", de Duitsche regeering be toogt ui een nieuwe nota aan Washington nogmaals, dat men in zijn recht was ten aanzien van de vernieti ging van de „William P. Frye", maar wil de schade vergoeding betalen, te bepalen door een door Amerika en een door Duitschland aan te wijzen ex pert of wel door liet Hof van Arbitrage te 's-Graven- hage. Het officieele bericht van den Duitschen generalen staf luidt: Bij de vervolging van den terugtrekkenden tegen stander bereikten onze troepen gisteravond de omstre ken var Koepisjki, ten O. van Penjewietsj (tusschen deze plaats en Dunaburg). Ten N. van Lomsja werden de Russen in de voorui* geschoven verdedigingsstelling van de vesting tenig god rong en. Oost en West-Pruisische regimenten namen de door vcldvei sterkingen bevestigde Naref-overgangen bij Ostrolenka na hevigen strijd. Eenige duizenden Rus sen werden gevangen genomen, 17.mitrailleurs buit gemaakt Ook hier is de vervolging begonnen. Voot Warschau werden de Russen uit tie Blonu stelling ir> de buitenste fortenlinie gedreven Het leger van prins I eopold van Beieren begint den aanval op de vesting. Bij de over den Weichsel getrokken Duitsche troe pen van het leger van v Woyrsch gaat de aanval voor uit. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen van dit le ger zijn in het bezit van de Westelijke deelen der ves ting Iwangorod tot aan den Weichsel. Tegenover de verbonden legers van Mackensen poogde de vijand ook gisteren de vervolging tot staan te brengen; hij werd echter bij Lentsjna, ten N.-O. van Choim cn Westelijk van de Boeg opnieuw verslagen. Sedert hedenmorgen is de verslagen vijand algemeen op den terugtocht tusschen Weichsel en Boeg hi Noordelijke richting Ook bij Ustilug aan de Boeg en ten Zuiden van die plaats wijkt de vijand. Het Oostenrijksche legerbericht zegt: 1 usschen den Weichsel en den Boeg bieden de schrede voor schrede wijkende Russen op verschillende plaatsen den gewonen tegenstand. Hevige gevechten weiden geleverd bij Dubienka. Cholm, aan de Swinka en aan de linie Lentsjna-Nowo-Alexandnja Op ver- sch'llende punten van het front deed de vijand korte te genaanvallen teneinde ons opdringen te belemmeren; hij kon echter geen stand houden, werd teruggeslagen en zette te middernacht-den terugtocht naar het noor den VOOH Het aan den linkeroever van den Weichsel gelegen westelijk gedeelte van Iwangorod is in onze handen. De tegenover de monding van de Radomka aan den oostelijken oever van den Weichsel staande Duitsche troepen hebben opnieuw vorderingen gemaakt. Tussenen Wiadimir Wolynski en Sokal joegen onze troepen een kozakken-regiment uiteen. Men ziet tiet in de verte hevig branden. In Oost-Galicië niets nieuws. Het Fransche middag-communiqué luidt: In Artois hadden in den loop van den algeloopcn nacht slechts gevechten met handgranaten plaats ten noorden van het kasteel Carleul. In Atgonne werd gisteren den geneden dag het le vendig gevecht met handgranaten voortgezet in het westelijk deel van het bosch tot de omgeving van St Hubert De afgelcopen nacht was zeer bewogen. De Duitschers deden twee aanvallen, een tegen hoogte 213 eu het ravijn bij Foutaine-aux-Charenes, den ande ren bij Marlie-Thérèse. De aanvallers werden overal in hun loopgraven teruggeworpen door ons artillerie ën infanierie-vuur. Bij Tour-de-Paris en in de richting van Haute Che- vouchée onafgebroken geweervuur van loopgraaf tot loopgraaf. Voor Vauquois lielen de Duitschers twee mijnen springen, waardoor echter geen schade werd toege bracht aan de Fransche loopgraven. In het Apremontbosch en bij Ban-de-Sapt levendige beschieting. In de Vogezen verliepen vannacht gevechten met handgranaten bij Lingekopf en Schratzmannele in het voerdeel der Franschen Bij den Barrenkopf sloegen zij een tegenaanval af. Het Duitsche legerbericht zegt enkel: Op het Weste lijk ooi logstooneel geschiedde niets nieuws. Een officier van het Italiaansche leger is volgens een Reuterbericht uit Parijs in het hoofdkwartier van de Engelsche expeditionnaire strijdmacht in de Mid- dellandsche Zee aangekomen, teneinde in overleg te treden omtrent maatregelen tot samenwerking tusschen de Britsche en Fransche strijdmachten en de Italiaan sche zoowel te land als ter zie in den strijd tegen Turkije. Het Oostenrijksche legerbericht meldt: In het gebied van Görz werden in den nacht van 2 op 3 Aug wederom verscheiden aanvallen der Itali anen afgeslagen, o a. ten zuiden van Sdraussina en ten oosten van Polazzo, waar de vijand tweemaal met de bajonet een aanval deed, maar telkens werd terug gedreven. !n den middag van 3 Aug. deden de Italianen bij regen en mist, na een hevige voorbereiding door de artillerie, wederom een aanval op onze stellingen op den Monte dei Sei Busi. Ook deze aanval werd afge slagen. In het Karinthische en Tiroolsche grensgebied heerscht op sommige punten levendige bedrijvigheid bij de artillerie. Italiaansche infanterie, die ten aanval zou doen op den Cellon-top, trok terug, daar zij door de eigenartil lerie beschoten werd op de westelijke helling van de hoogte. Een aanval van twee vijandelijke compagnieën op de grensburg ten zuiden van Schludeibach en een vrij hevige aanval bij Col di Lana (Bucheustein) werden afgeslagen. AAN DE DARDANELLES Een Turksch communiqué zegt: Aan het Dardanellenfront hebben op 3 Aug. bij Ari Boemoe loopgravengevechten van weinig beteekenis plaats gehad! Onze artillerie vernielde een vijande lijke stelling voor bommenwerpers op onzen linkervleu gel. Een vijandelijke kruiser beschoot Chiteure zonder succes: Onze artillerie beantwoordde het vuur en trof een vijandelijke torpedoboot, die daarop wegvoer Een vijandelijke vlieger wierp een bom op het hospi taal Eznie ten zuiden van Koem Kaie, waardoor een gewonde werd gedood. Op 3 Aug. lieten een kruiser en vier torpedobooten boven Sighadji Kliman ten zuiden van Smyrna een vliegtuig opstijgen, waaruit drie bommen werden neer geworpen. Eén persoon werd gedood. Genoemde schepen schoten zes granaten af op genoemde open plaats, waardoor een huis werd verwoest. Aan de andere fronten gebeurde niets van belang. BELGISCH STOOMSCHIP GETORPILLEERD. Lloyds meldt, dat liet Belgische stoomschip „Koop De BiirgeiU(-e»ler van Alkmaar brengt ter keiiutM van belanghebbenden«lat «Ie uit keering «Ier verg«»e«Uiigen ral geselileden op Vrijdag 8 A ngiiMtutt a.x, in oan der lokalen van de Handels dagschool aan de Doelenstraat en wel voor «Ie I.AXmVKEU lunchen 10—11 uur eu voorde MILITIE liiMMehen 11 12 uur. l>e betaling Mrekl over het. tijdvak van 20 lull tot en met 5 AuguwtiiiL Alkmaar, 4 Aug. 1915, De Burgemeester voornoemd, O. RIPPINO. handel" op zee gezonken is. Negen man van de équi page zijn gered. (De „Koophandel" was een stoomschip van 173b ton bruto, dat in 1911 werd gebouwd en toebehoorde aan de „Scheepvaart-Maatschappij" te Antwerpen). EEN KLEINE VERGISSING. „FIL" en „FILLE." Het te Frankfurt verschijnende Zondagsblad „Die Gemeinde" deelt in de volgende vermakelijke geschie denis mede, verteld door zekeren dr. Kayser „Op zekeren dag kwam een dragonder bij mij, die weten wilde, hoe men in het Fransch een draad garen vraagt. Zijn mouwen waren onder de armen Iogetornd en ook zag men op zijn borst eenige knoopen, die er niet waren." Hij herhaalde voortdurend „un fil", ging toen vastberaden naar de boerin, die rustig in een hoek zat en aarappelen schilde. „Hela! boerzjewase(bourgeoise) begon hij zij toespraak in het dialect en den tongval, die hij van d boeren in die streek had afgeluisterd, maar een weinig- je „Duitsch" uitgesproken, en de boerin antwoordt, ten tedcen dat zij hem verstaan heeft, met een vriendelijk „Monsieur?" Eerst zal ik eens gaan zitten, merkt de krijgsman op en laat dadelijk de daad op het woord volgen. „Comprends pas!' antwoordt de vrouw „Dat weet ik, wacht toch 'n oogenblikje, het zal wel komen„Mats, monsieur, certainement, je ne comp rends pasce que vous allez me dire!" „Dat aie vrouwen nou overal geen twee minuten den mond kun nen houden!" „Mai6. „Nix mah! Donnerwet- ter! Jetzt parle je!" Half verschrikt, half vroolijk kijkt de vrouw den drittigen man aan en zwijgt nu werkelijk een paar minuten, tijd genoeg om hem de ge legenheid' te geven, zijn zin samen te stellen. Wat garen beteekent heeft hij intusschen a! half vergeten; maar toch herinnert hij zich nog flauw zoo iets en bij roept uit: „Madame, avez-vous une fille? Donnez- moi une fille pour ici! Comme ?aT' En tegelijker tijd wijst de ongeluksvogel met de rechterhand op zijn borst en breidt dan met een trouwhartig gezicht de ar men uit, met geen ander doel, dan om de vrouw de plaatsen te toonen, waarvoor hij de „fille" noodig heeft. Maar zij barst in een onbedaarlijk lachen uit en de ont ketende woordenstroom is niet meer tegen te houden. Eindelijk loopt zij de deur uit, terwijl zij roept: „At- tendez, mon bon gar^on, je vais vous présenter votre fiancéeKomt met een zuigeling terug en laat haar verbluften „schoonzoon" in spe, die nu werkelijk den „draad" van zijn verhaal kwijt is, alleen met zijn ge dachten, die vermoedelijk wel hierop neer zullen komen „Of ze is stapel gek geworden of ze hebben mij voor den gek gehouden." STRAF KWIJTGESCHOLDEN. Kanoniek Vrancken, secretaris van kardinaal Mer rier, was wegens verzet tegc-n de Duitsche wacht bij de uiteendrijving van een samenscholing aan de poort van Mechelen, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Die straf is hem thans volgens een Wolffbericht door den gouverneur-generaal kwijtgescholden. EEN VERZAMELWOEDE. De oorlog heeft de verzamelwoede, die in Parijs al tijd geheerscht heeft, nog zeer doen toenemen. Voor eenigen tijd vestigde de „Intermédiaire des Cherchetirs et des curieux" op die verzamelwoede weer eens de aandacht, en men kon lezen, welke voorwerpen in Pa rijs niet a! verzameld werden: oude pennen, unifomi- knoopen, manchetknoopen, hoofddeksels van allerlei aard speelkaarten, haar, lucifersmerken, orthografi sche fouten der veertig onsterfelijken, je zelfs valsche gebitten werden gegaard door oude en jong. Zoo kwam voor enkele jaren op een veiling te Parijs een collectie van niet minder dan 1700 verschillende portretten van Napoleon I onder den hamer. Thans verzamelt men geen manchetknoopen meer, evenmin wandelstokken, sigarenpijpjes of vreemde munten; daarentegen bewaart men alles, wat den oor log betreft. Ieder ontwikkeld Parijzenaar heeft een oorlogsarchief aangelegd, en hierin vind men o.m. kiekjes van alle mogelijke generaals der gealliëerden reproducties van veldslagen, autografieën van men- schen aan het front, stukjes uit militaire kleeding, waar een kogel doorheen gegaan is, of waar een bloed- spat op gekomen is, enz. De handel in deze rariteiten schijnt een voordeelig werk te zijn, en de autografieën- bureaux verdienen geld als water, handteekening van Jöffre brengt niet zelden 40 fr. op. DE ELECTRISCHE DRAAD. Men is nu aan de Belgische grens bezig het laatste stuk der electrische afsluiting: MiddelburgKnocke aan te leggen, schrijft een correspondent van het Alg. Hbl. „Merkwaardig is hoeveel honden, katten en kippen in den draad blijven hangen. En de Duitsche soldaten organiseeren nu en dan drijfjachten, waarbij de hazen worden opgejaagdnaar de electrische geleiding, die voor hen haar doodelijk werk verricht. Toch i9 het te begrijpen, dat de echte smokkelaar er koerier zich'niet door het gevaar laat weerhouden, cr groot is de vindingrijkheid, waarmede nten er aai tracht te ontkomen. X «>v«? IVttnti'üttii

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1