NEDERLAND. Telegrammen van heden. Yan het oostelijk oorlogsterrein. Nederland. Een nieuwe truc is dezeMen neemt een ton, zonder bodem of deksel, welke men met dik bordpapier van binnen en van buiten bekleedt. Deze ton wordt ge bracht tussdien de twee onderste van de drie draden, die boven elkaar zijn gespannen, en men kruipt door de ton. Zijn de nachten wat donker, dan helpt een dubbele ladder ook vrij goed. Moge het hier en daar dus toch nog eens gelukken over de grens te komen, toch doet de nieuwe versper ring haar werk goed; en is het een uitzondering zoo er nog iemand over komt." HERDENKINOEN. Ter gelegenheid van den verjaardag van den oorlog, is in dè St. Paul-kathedraal een plechtige bidstond ge houden. De koning en de koningin waren aanwezig. ra een vergadering in het Operagebouw te Lon den heeft de heer Balfour den nadruk gelegd op de misrekeningen van Duitschland in dezen oorlog en voorts gezegdWij hebben meer gedaan dan van ons was verwacht en wij doen nog meer. De Duitsche Keizer benoemde, op den jaardag van de gedenkwaardige Rijksdagzitting, den voorzitter van den Rijksdag Kampf tot Werkelijken Geheimraad met den titel Excellentie. HOERA! HOERA! Als in de provincie Oberhessen een overwlnningsbe- richt aankomt, wordt het 't eerst bekend gemaakt in school, waarna de kinderen vacantie krijgen en onder luid hoera-geroep het aan de bewoners gaan mededee- len. Dezer dagen snelden de kinderen weer de straat op en riepen uit alle macht: „hoeral"!" De menschen liepen uit en bestormden de kinderen met de vraag, hoeveel Russen er weer gevangen genomen waren. „Geen enkele", was het antwoord, „maar onze onder wijzer moet naar het front. HoeraHoera KORTE BERICHTEN. Het moet gebleken zijn, dat de pijlen door Fran- sche vliegérs op de Duitschera geworpen, door de Fran sche regeering, toen het nog vrede was, besteld waren te Solingen naar het to enheette, om te dienen voor weefspoelen of boren. Op 1 Juli hebben in Duitschland ruim 200 Duit sche couranten en tijdschriften opgehouden te verschij nen en 1200 vakbladen. In Amerika wil men door het maken van fiscale maatregelen de staatsinkomsten met 500 millioen dol lar doen stijgen, welk bedrag' dan bestemd zal zijn voor leger en vloot. Uit Nieuw-York wordt gemeld, dat destaking van de machinisten thans een grooteren omvang aanneemt. Zij wordt door denzelfden man geleid als kortgeleden de staking in de Bamington-fabneken. BOMMEN NAAR EEN MOTORBOOT. De te Terneuzen binnengekomen en daar thuisbe- hoorende motorboot „Comelis" is de vorige week Donderdag, op de vaart naar Engeland, ter hoogte van Schouwenbank, uit een tweedekker met 4 bommen be stookt, die evenwel hun doel misten. De bommen ont ploften met geweld en van de stukken, die er-aan boord van de „Comelis" terecht kwamen, dragen cenige nummers. De marine-autoriteiten zijn van het gebeurde in kennis gesteld. REGEERINGSVARKENS. In eeu gisteravond te Leiden gehouden vergadering van de Spekslagersvereeniging „Sassenheim", op wel ke vergadering ook de spekslagers uit tal van dorpen jjondom Leiden tegenwoordig waren, is besloten een adres aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handei te zenden, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd, ook aan gemeenten die minder dan 50 regee- ringsvarkens per week kunnen betrekken, regeerings- vackens te verstrekken. DE DUURTE DER LEVENSMIDbELEN. Volgens de „Nederl." hebben het hoofdbestuur van den Ch' Nat. Werkm. Bond en het Nederlandsch Lu- thersch Werkliedenverbond, te zamen ongeveer 15000 werklieden vertegenwoordigende, aan de regeering een adres verzonden met dringend verzoek stappen te wil len doen om zoo mogelijk de meest voorkomende le vensrnicldelcn coedkooper beschikbaar tc stellen. Dit adres, hetwelk verzonden werd, voor dat nog het uit voerverbod van aardappelen genomen was,- legt met name den nadruk op de hooge prijzen van dit meest voorkomend voedingsmiddel van den werkman, alsook op enkele groentesoorten, spek en vet. levens wordt de aandacht gevestigd op den hoogen prijs der brand stelten en dien van het brood van gebuild tarwemeel Met dankbare erkenning voor het vele goede door de regeering gedaan, wordt met vrijmoedigheid de weuscb kenbaar gemaakt, dat ook ten opzichte van ge noemde punten zal worden getracht, de arbeidersin u- gen tegemoet te komen, en dezen in hun zwaren strijd om het bestaan te helpen. OPEISCHING VAN WOL- Naar aanleiding der klachten van de veehoudeis over te late betaling der aan het Rijk geleverde wol, bezochte vergadering gehouden van de Algemeene Vereeniging van Pohshouders van Lotisico onoei voor zitterschap van den heer mr. B. H. Vos Aanwezig waren de vertegenwoordigen} van de kringbesturen 's-Gravenhage en Alkmaar. Na een levendig debai werd de volgende motie aan de orde gesteld en met algemeene stenmen aangeno men „De algemeene vergadering van leven der Alge meene Vereeniging van Polishouders, vernomen heb bende, dat de aandeelhouders van Lotisico aan directie en commissarissen hun vertrouwen hebben ontzegden aan het openbaar ministerie verzocht hebben de vema- cati van ae boeken en bescheiden te verrichten, slui zich bij deze motie aan en steunt het verzoek aan Tret openbaar ministerie." EEN STRIJD OP LEVEN EN DOOD. Uit Cheribon schrijft men aan de Jav. B. Heden, Dinsdagmiddag, deed het bericht de ronde, dat er een inlandsch knaapje van de kampong Tjang- ko! in de kaiie Krian, achter de Kraton-Kasepoehan, döor een kaaimaan was aangevallen. - Om de ware toedracht van de zaak te weten te ko men, zocht ik de woning van dè ouders van het jongen tje op. Spoedig zag ik verscheidene Inlanders voor een woning staan. Van een der familieleden kreeg ik het volgende, haast ongeloofelijk verhaal, te hooren. Noe Rahman, een veertienjarige jongen, wilde op dien bewusten middag in de kali Krian een bad ne men. Nauwelijks was hij in het nat of een kaaiman hapte in een der dijen van den. jongen. Een worsteling volgde. Het knaapjejmkie zich los, doch het dier sloeg hem met een der voorpooten in hei water. Weer kwam de jongen boven water, weer viel de kaaiman Rahman aan. Wat nu gebeurde was het behoud van Rahman. In de worsteling moet Raman zijn vingers in de beide oogen van den kaaiman gesto ken hebben en toen gaf het beest den strijd op en ver dween. Rahman strompelde, badende in zijn bloed, naar den oever Een voorbijganger bracht den nogeiukkige naar diens huis. HET ZANGERSFEEST OP „DUIN EN KRUIDBERG". Naar vernomen wordt is het bericht, dat de Prins hei voornemen heeft te kennen gegeven het zangers feest op „Duin en Kruidberg", ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité, bij te wonen, onjuist HET KUNSTMATIG VEROUDEREN VAN KAAS. Een Rotterdamsch kaashandelaar heeft vóór enkele jaren beproefd, kaas kunstmatig te verouderen door toevoer van electriciteit; een wisselstroom van 10.000 volt en een stroomsterkte van niet meer dan 0,2 ampère zou in staat zijn, de kaas binnen een etmaal alle eigen schappen van oude kaas te geven. Men heeft sedert van de toepassing van deze Hollandsche vinding niets gehoorn Thans lezen wij echter in een Deensch zuivel- blad, da» men in enkele Deensche kaasfabrieken gere geld kaas veroudert, door kunstmatig de electriciteit en de lucht op de kaas te laten inwerken. Men zou er uitstekende resultaten mee hebben. EEN NIET-ALLEDAAOSCH HUWELIJK. Men schrijft uit Naarden aan het N. v. d. Dag: Woensdag is alhier een huwelijk gesloten iusschen een jongeman, wier eigen zuster cfe tweede vrouw ia van den vader des bruigoms. Men begrijpt dat daar uit zonderlinge combinaties bestaan De vader van dien bruigom ia nu de zwager van zijn eigen zoon, ter wijl de zuster der bruid nu tevens haar schoonmoeder is. De zaak wordt nog ingewikkelder als men weet, dat uit het tweede huwelijk van bruigom's vader een dochtertje is gesproten, een half-zustèr dus van den bruidegom, die nu de behuwdoom is geworden van zijn zustje. terwijl de jonge vrouw, die dè eigen tante is van dit kind, nu tevens haar schoonzuster is. Men kan natuurlijk nog meer nlet-alledasgsche ver houdingen bedenken, ook in verband met mogelijke nieuwe geboorten. INMAAK VOOR DEN WINTER. Eenige intnakers en fabrikanten schrijven aan dé N. R. Crt. De overtuiging van alle exporteurs van versche groenten is, dat als er aan den uitvoer van versche boonen geen paai en perk wordt gesteld de inmaak- boonen een weelde-artikel zullen worden en er voor de huismoeders zoowel als voor groote en kleine inmakers geen kans zal zijn, om voor voor winter-provisie eeni- gen voorraad te maken. De prijzen zijn op heden reeds dubbel zoo hoog als in vorige jaren om dezen tijd. Hierbij de veel hoogere te dalen. De prijzen stijgen na echter weer en zijn even hoog, zoo niet faooger, ais ze geweest zijn En kele partijtjes werden grieverd tegen 5,per H.L. Dinsdag verdronk het 5-jarig zoentje van den heer S. te Enkhuizen in de sloot achter het huis. Vóór 6 weken trof dit gezin een dergelijk ongeluk De Raad der gemeente Axwitjk (N.-H.) heeft inge trokken het vroeger vastgestelde besluit, om in de in structie van het onderwijzend personeel de bepaling op te nemen, dat onderwijzeressen, bij huwelijk, zullen worden ontslagen. -- Van de familie van der Meer te Bovehknijpe wei den na het gébruik van visch allen ernstig ongesteld. Vermoed wordt, dat een of ander insect vergiftige be- standdeelen op de visch heeft achtergelaten. In Tilburg hebben Zondag en Maandag, in ver band! met heerachende ontevredenheid onder de daar- gelegerde militairen relletjes plaats gehad. De 150 balen koffieboonen, welke ten aadeele van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij waren opgelicht, zijn döor twee rechercheurs te Rotterdam in beslag genomen. Bij de voorbereidende werkzaamheden voor het leggen van de gas- en waterleiding te Velsen is gister middag een gedeelte van dra zinker uif de takels der schuiten gevallen en in. de diepte gezonken. Aanzien lijke vertraging zal het gevolg zijn. wordt aan het N. v. d. D. gemeld dat nu in de provin- eic Noord-Holland de burgemeesters in staat zijn ge steld alle vorderingen terstond te betalen. ONEERLIJKE MEDEDINGING Staatscourant no. 181 bevat de wet tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met .een nieuw artikel ter bestrijding van de oneerlijke mededinging. BINNENLAND. Da. A. S. CARPENTIER ALTING. Te 's-Gravenhage Is gisteren op 77-jarige leeftijd overleden ds. A. S. Carpentier Al ting, oudpredikant te Hoorn, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De crematie van het stoffelijk overschot zal Zatredag a.s. te 12uur te Westerveld plaats hebben. MAARTEN MAARTENS. Op 56-jarigen leeftijd is te Zeist overleden mr. J. M. W. van der Poorten Schwartz, die zich als schrijver onder het pseudoniem Maarten Maartens groote be kendheid heeft verworven, vooral in Engeland. Te Amsterdam geboren, waar zijn vader predikant was, ontving hij achtereenvolgens in Engeland en Duitschiand zijn opvoeding, studeerde te Li reen., waar hij in de rechten promoveerde, en was voor korten tijd privaat-docent aan de universiteit. Daarna wijdde hij zich geheel aan de letteren. Hij schreef in het Engelsch een aanmerkelijk aantal boeken en novellen, waarmede hij een groot succes bezaaide. Wij noemen „The sin of Joost Avelingh „An old maid's love", „Some women 1 have known „The new religion." Ook schreef hij een tooneelstuk ,,Ie jail bird", dat in 1904 te Londen werd opgevoerd. De heer Schwartz, die veel buitenlands vertoefde, bewoonde hier te lande het buitengoed „Zonheuvel <>ij Doorn. R1JKS-NAJAARSHENGSTENKEURING. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de ge wone Rijks-najaarshengstenkeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1915 gehouden zullen worden, voor Noord-Holland op 27 September as te 1 exel en Terschelling; op 22 September a s. te Schagen en Wie- ringen op 23 September a.s te Hoofddorp. Gemengd ieuws. LOTISICO. Te 's-Gravenhage werd Dinsdagavond een zeer diuk prijzen voor blik- en vaatwerk, waardoor het op deze manier vanzelf spreekt dat de boonen een luxe-artikel zullen worden, onbereikbaar voor den werkman en den middenstatui. Wordt dit niet spoedig onder de oogen gezien dan zijn de boonen voor gedeelte de grens over en is tijd voorbij om nog iets in ons goede va derland te houden voor volksvoeding. UIT HEILOO. De Harddraverij Vereeniging alhier houdt den 15den dezer in de prachtig daartoe aangelegde baan tegenover „Nijenburg" een groote Handicapdraverlj], waarvoor prijzen van f 100, f 50 en f 25 zijn uitge loofd De Inschrijving voor deelnemers siuit Zaterdag a.s. Ongetwijfeld! zal het aan een groot getal deelnemers niet ontbreken. Als handicapper en «tarter zal de heer F. Oiij uit 's Gravenhage optreden en men kan er dus staat op maken, dat de paarden goed geplaatst zullen wor den en dat er dus mooie ritten te verwachten zijn. Worden er de* laatsten tijd op meerdere plaatsen kortebaan-draverijen gehouden, zelden of nooit aai dit geschieden in een zoo bosehrijke omgeving. Het Heilooër fanfariesorps zal de draverijen bovendien met muziek opluisteren Met ziet dus, dat het ondernemende bestuur der Harddraverij-vereeniging alles heeft gedaan oks deien wedstrijd goed te doen Slagen. UIT AKERSLOOT. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school in den Kogerpolder is door Burgemeester en Wethouders benoemd nsej. C. de Groot te Zaandam. KORTE BERICHTEN. Te Susteren geraakte een vierjarig kindje van den heer W. in een privaat-put; het lijkje werd spoedig op gehaald. Een jongentje te Noordharen geraakte op dra Meppeleistraatweg onder een wagen met rogge bela den Men vreest het ergste. De arbeiders, werkzaam aan het leggen van de aarden baan voor den straatweg RoldeHooghalen Hijken hebben het werk gestaakt. Zij eischen hooger loon. I Iet Land van Heusden werd deze week bezocht door Duitsche paardenhandelaars. Voor anderhalf- jangen besteden zij 600 h 650, soms daarboven. Ook trachten zij reeds veulens te koopen en geven daarvoor 200 225, zelfs voor één 300 per stuk. Zoodra het verbod van uitvoer van aardappelen bekend werd, begon in het Land van Heusden de prijs WARSCHAU BEZET. BERLIJN, 5 Aug. (Officieel). Het leger van Prins Leopold van Beieren doorbrak gisteren- en hedennacht de buitenste en binnensre linie van Warschau, waar de Russische achterhoede non hevigea tegenstand bood. De stad werd heden door ons bezet. RUSSISCH LEGERBERICHT. ST. PETERSBURG, 5 Aug. (Officieel). In de richting van Riga en Baoudik hadden dra 3ra Augustus aan de Moessa gevechten plaats De Duitschera vervolgden hun offensief tra oosten van Poniwice nadat zij zich geconcentreerd had dra. De gevechten hadden dan voor de eene, dan voor de andere partij succes. De hevige aanvallen van den vijand in de streek van Kolno ra Lomcha werden afgeslagen. Wij trokken terug' aan den mond van de Skwa en in dra sector Ostrolenka op een nieuw front. Ook aan de Weicbsel trokken wij terug op de stelling van Warschau krachtras be velen Van de Blome-Nadarzin-linie. De vijand kon die beweging niet belettra. Duitsche troepen, die bij Mariwico de Welchsel waren overgetrokken, concentreerden dra 2dfen Augustus era grooten strijdmacht teneinde terrein ie winnen, maar de aanvallen hadden geen succes. Bij Iwangorod bij den overtocht der rivier volvoerden wij ons plan en maak tra wij het front op dra linkeroever van de Weichst! korter, De duurt voort tuaschra Weichsel en Boeg. Rechts van de Wjepr bij het meer van Tarof ten noordoosten van het dorp Lentsjna op den weg Gbota-Vlodava bij Gora Lvsaja deed de vijand Dinsdag met aanzienlijke strijdkrachten een poging om het front door te bre ken. De strijd was zeer heftig. Daarbij onder scheidde zich' de 42ste divisie infanterie onder steund door het '19c regiment en de 18e en 70ste divisie. Den geheelra dag viel een regen van oro- jeciielen op onze loopgraven, maar voorgenoemde troepen hielden stand. Tegen den nacht deden zijn een verwoeden aan val en wierpen vijandelijke troepenmassa's terug Bij den tegenaanval in de richting Choim hadden de gepantserde automobielen een groot aandeel in het succes. Aan de Boeg, Ziota Lipa en de Dn.jes ter is de toestand ongewijzigd. CONSENTEN VOOR UITVOER VAN AARDAPPELS, 'b-GRAVENHAOE. 5 Aug. Door dra Minis ter van Landbouw ia heden Lu het belang eener juiste uitrekening van de consenten voor uitvoer van aardappelen van dra oogst 19151916 als afdedtng van de cospmissie voor de nijverheid van het Koninklijk Nationaal Steuncomité, de commis sie van advies geïnstalleerd, waarvan Jhr. Mr E van Beresteyn burgemeester van Veendam als Voorzitter is aangewezen. De minister wees er op dat het gewenscht was, dat aan producenten eerst uitvoerconsentra worden uitgereikt, nadat voor binnealandsdi gébruik voldoende, voorraad gere serveerd was. De commissie zal tra gemeente- huize Vera dam gevestigd worden. DE ZEEMACHT IN 5ND1Ë. 'ï-QRAVENHAGE, 5 Aug. Het ligi in de be doeling, ora behalve het personeel der zee macht, dat met het gciuvernementsstoomschip naar indië verbrokkel" is en dat, hèfwelk met H. Ms. do Raijter in het najaar derwaarts ver trekken zal, per particuliere gelsgenheld nog 2000 personen van die benoodigde categorieën uit te zenden, opdat althans diegenen, die tegen het einde van 1911 Ir Oost-lndfë aankwamen, voor het einde van dit jaar weer vervangen worden. DE PRINSES NAAR HET LOO. '•-QRAVENHAOE, 5 Aug (Hofbericht). Naar wordt vernomen, zal de Prinses sen klein ge deelte der Bcboolvacantle op het Looi doorbrei en. De Koningin keefl het voornemen, de rinses naar het Loo te brengen en dan een dagen met dt Prinses te blijven, terwijl plan is om dit daarna nog eens te paar H. M. van herhalen. De Koningin za! door eea kleiner gevolg dan ewooniijk van het Loo worden vergezeld. De uishouding aidaar zal zeer worden beperkt en H.M. wetischt deze dagen geheel als een tijd van ontspanning beschouwd te zien en hoopt met de Prinsen veel van deze dagen van ont spanning te kunnen genisten. EEN TEGENSPRAAK. 's-GKAVENHAQE, 5 Aug. Het Duitsdie ge zantschap deelt mede: Het blijkt dat onder Hol landsche arbeiders in 't bijzonder der lederindus trie de meening Is verspreid, dat iedere buiteniand- sche werkman'in Duitschland era oorlogsbelasting van 7 mark per week heeft te betalen. Dit gerucht is natuurlijk geheel en ai uit de lucht gegrepen. Werklieden uit neutrale landen kunnen thans in Duitschland hun beroep ondier precies dezelfde voorwaarden uitoefenen als in vredestijd. BENOEMD. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van den datum waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot 'eeraar aan de Rijks tuinbouwwinterschool alhier de heer E. van der Laan te Leeuwarden. HF.T N. G. G. Op dé voortgezette jaarvergadering van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap werd medegedeeld, dat in de huishoudelijke verghdering op voorstel van de al- deeling Alkmaar besloten is het hoofdbestuur te mach tigen een periodiek uit te geven,met de bedoeling de belangstelling voor onderwijszaken in bet algemeen en de openbare school in het bijzonder bij het publiek te wekken en te versterken. MUZIEK IN DE OPENLUCHT. De Liedertafèl zang en Vriendschap van Amsterdam directeur L. C. Keereveen zal ter gelegenheid van haar 20 jarig bestaan op Zondag 8 Augustus een groot Concert geven in de Stedelijke Muziektent van Alk maar, welwillend door B. en W. voor dit doel afge staan. Aanvang 1 uur. Programma. In 't Woud Het Kerkklokje Vertrouwen Jesu dulcis De Rots in Zee Zondagswijding Lente Omhoog 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. L. C. Keereweer L. C. Keereweer Fr. Abt. B. Koihe. Rich Hoi. Fr. Abt, L. C. Keereweer G. A. Heinze. DE KUNSTSTAD. STADNIEUWS. GESLAAGD. Geslaagd voor Engelsch M, O. (Acte A.) mevr C. E. van Araerongen, voor Engelsch L. O. mej. Jl. F. J. Dubois, beiden alhier en ie heer J. H. v. d. Steen, thans hoofdonderwijzer te Wychra, vroeger alhier Van heden ai aan stelt onze stadgenoot, de heer J. Jansen, in de kleine zaal van de „Harmonie", de door hem na jarenlangen geduldigen arbeid vervaar digde Miniatuur-Kunststad ten toon, welke het vorig jaar gereed kwam en ook toen reeds door hem met veel succes ter bezichtiging werd gesteld. Waar dé entrée thans zeer laag gesteld is, daar zul len zij die hiertoe nog niet in de gelegenheid waren, ongetwijfeld goed doen deze geheel in werking zijnde Miniatuur-Stad te gaan bezichtigen. Voor kind -ren is dit zeer leerzaam. Deelnemers aan dra ersus van de vereeniging tot bevordering van den handenarbeid in Nederland zullen, zeer zeker gaarne eens willen zien wat door jarenlangen vrijen handenarbeid tot stand gebracht kan worden. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel vergaderde gisteravond ten 854 ure in hei Stadhuis. De voorzitter, de heer Prins, deelde mede, dat de héeren Bosman, Henneman en Boom bericht hadden gezonden de vergadering niet te kunnen bijwonen. De secretaris deed voorlezing van een uitgegaan schrijven aan B. en W. inzake een. missive van den In specteur der Posterijen. in dat schrijven werd te kennen gegeven, dat naar het oordeel der Kamer dé telefooncel op het Waag- plein in de drukste tijden tot 4 uur open zal moeten zijn, ia de gewone tijden werd tot 2 uur voldoende geacht. Ook werd het noodig geoordeeld, dat er op de graanmarkt een telefooncel kwam met de bevoegd heid tot het opgeven van telegrammen en wel tot des middags 1 uur. Ook voor de botermarkt werd het wcnschelijk geoordeeld, dat dezelfde gelegenheid des Zaterdags opengesteld werd. Op verzoek van den heer Cloeck las de secretaris mede net aan dra burgemeester verzonden schrijven voor inzake de vrijstel ling, van miiitieplicht van den concierge van het stadsuhis. Ia dit schrijven werd er op gewezen, dat hetgeen hierover in „Ons Biad" was gemeld, niet juist was, gelijk wel meer de verslagen van de Kamer in deze en andere couranten opgenomen niet betrouwbaar zijn, soms wel onjuist, gelijk bet ver slag van de vergadering van 2 Juni, zooals dit in de „Nieuwe Courant" voorkwam. lil deu regel zal men goed doen, aldus het schrijven, die verslagen te laten voor wat ze zijn. In bedoelde vergadering was besproken het verzoek van twee ingezetenen, ter ondersteuning van zakenver- lof, er was daarbij geen sprake van het verleenen van vrijstelling. Naar aanleiding daarvan werd terloops door den voorzitter opgemerkt, dat dit iets anders was, dan met den bode van het stadshuis was geschied, die was ont heven omdat hij was afgekeurd. Omtrent de reden van afkeuring was den voorzitter niete bekend. Een der leden deelde mede, wat men verteld had, als gerucht. Hierna kwam het advies van den voorzitter en den secretaris inzake hef verzoek van de Mandelsvereeni- ging te Zutphen, om haar verzoek tot invoering van het giro verkeer te steunen. Dienovereenkomstig werd adhaesie aan het adres verleend. (De heer Boom kwam ter vergadering) De heer Cloeck bracht aan den voorzitter en den se cretaris zijn dank voor het zeer uitgebreide en wel doordachte praeadviea. Aan B. en W. was door den Rijksontvanger goed keuring gevraagd om de kantooruren voor het ontvan gen van invoerrechten en accijnzen voortaan te dóen zijn van 9 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur De uren voor de directe belastingen bleven ongewijzigd. B. en W. hadden hiertegen geen bezwaar, doch wenschten hiervoor gaarne advies van de Kamer. De voorzitter zeidë hierover de slagers en wijnhan delaars, als de meest belanghebbenden, te hebben ge hoord. De Slagershond haa geen bezwaar en ook de fteeren Preijer en Kraakman hadden er niets op tegen, waarom spreker meende, dat z. i. tegen het voorstel bij de Kamer ook geen bezwaren konden bestaan. Dien- sverrenkomatig werd besloten. De heer v. d. Klei zeide in verband met zijn voorstel over het aanleggen van de Alkmaar-Packet aan de Handelskade, aat hij, waar hier slechts voor 3 maan den vergunning was verleend, waarvan reeds 6 weken om waren, de zaak te klein vond öm hierover een be sluit te nemen. Spreker stelde voor om, indien de an dere hteren zich daarmede konden vereenigen, zijn voorstel van de agenda af te voeren. De heer Cloeck merkte op., dat regeeren vooruit zien is. Spreker vond het gelukkig, dat de vergunning maar voor 3 maanden verleend was. Nu had het raison om de zaak te bespreken, was de verguning voor goed ver leend, dan gaf napraten weinig. Spreker heeft informa ties ingewonnen en verklaarde te kunnen zeggen, dat het in de bedoeling ligt om de vergunning voorgoed aan te vragen Spreker heeft tegen den heer Bosman gezegd, dat indien de heer v. d. Klei gelijk had met te beweren, dat het den handel benadeelt, dat het de in dustrie in den weg staat, dat het dan goed zou zijn indien in deze zaak werd ingegrepen. Wanneer de heer v. d. Klei hierin geen gelijk had, dan kon het nootiig zijn, dat de Kamer zich voorstander voor het aanleg gen der passagiersbooten verklaarde. Voorts had spr. echter cok op de inrichtingen over de Vlotbrug, die daar het vele openmaken nadeel ondervinden, gewezen De heer Bosman antwoordde, dat het wel erg lijkt als men beweert, dat de bruggen 32 maal open en dicht moeten, maar dat dit voor beide bruggen was, voor iedere brug was het 16 maal. Indien de rails inderdaad zoo dicht langs de wa1- muur komt, zeide de heer Bosman, dan zal ik er toch met mijn booten vandaan moeten, zoo niet, dan heb ik I IV» KUV. ut lUUUf, Viv J O t

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2