YARIA. i\ EDEKLAND. de werkelijkheid, hun rustige kracht, die door geen minister, v^rdat de Nederlandsche wn daarop de leu machtige berichten, luide vredesijprotesten, mam- i aandacht vestigde, volledig bekend uit teleg> a ische be fes ten vau den vijand, vleiende of trouwelooze woor richteu eu seiiril lelijke tucdedeeltngeu van ces Neder- dtn, welke verdachte agenten aan de ooren der neutra- '-""*"»■"* Par,i* len fluisteren, getroffen wordt. De eenige vrede, wei ken de republiek kan aanvaarden is die, welke de vei ligheid van Europa waarborgt, ons in staat stelt rus tig te leven en te arbeiden, het vaderland in zijn ge heel herstelt, uit de puinhoopen nieuwe huizen doet verrijzen en ons voldoende beveiligt tegen een herha ling van Duitschland's eerzuchtig streven. De genera tie, die thana in Frankrijk tegenover het nageslacht verantwoordelijk is, zal het pand niet laten ontwijden of verkleinen, dat door de voorouders aan haar tijde lijke hoede is toevertrouwd. Frankrijk wil overwinnen en het zal overwinnen. UITZICHT OP VREDE? Door tusschenkomst van een barer buitenlandsche correspondenten ontving de N. Rott. Ct. een beschou wing van diplomatieke zijde, waaraan wij het volgen-1 de ontleenen: „De loop van den oorlog is tot dusver vo! verras singen geweest. Niet het minst wat betreft het weer standsvermogen van de Donau-monarchie. Dit was misschien wel de grootste verrassing. Niemand zal willen betwisten, dat de kansen der centralen beter zijn dan ooit tevoren, in den oorlog, maar ook <kze gunstige toestand geeft nog niet het recht daaruit ai te leiden dat binnen afzienbaren tijd Rusland zoo ver slagen zal zijn, dat hij om vrede zal smeekea. Ditzelfde geldt van den toestand op het Westelijke oorlogste: - rein, Ook daar geen resultaten, welke den tegenstander machteloos maakt. De oorlog heeft alleen dan reden van bestaan als het einddoel, dat men bereiken wil, namelijk den vijand den vrede voor te schrijven, mogelijk is. Maar de over tuiging, dat dit niet zoo is, dat de oorlog wordt voort gezet zonder een bepaald doel, is smartelijk en er be hoort sterke wilskracht toe om zich dit voor oogen te houden. Maar toch zal het betere inzicht op den duur baan breken, zij het niet bij de regeeringen dan toch bij de volken. Het gezonde verstand van den Engelsch- man heeft voor het volhouden van een onderneming zonder gunstig vooruitzicht de typische uitdrukking van „goed geld naar kwaad geld gooien", en het is niet uitgesloten dat dit volk, welks leger en vloot niet verslagen zijn, ten slotte aan de stem van het verstand en niet aan die van het chauvinisme gehoor zal geven. En er is geen enkele reden dat de tegenpartij voor waarden zal stellen, die de mogelijkheid van toenade ring uitsluiten en den oorlog al te zeer verlengen De kansen om den vrede te verkrijgen door den vij and te laten doodbloeden, zijn, als men den staat van zaken onbevooroordeeld beschouwt, voor alle oorlog voerenden gering. De lievelingswensch van den gesie- ralen staf der verschillende landen om den vijand een vrede op te leggen, die het hem een of twee menschen- geslachten onmogelijk maakt de vijandelijkheden hervatten, heeft weinig kans op verwezenlijking entegen heeft de w.ensch van de socialisten der te Daar- ver- schluendê landendat de overwinnende partij geen volk van ander ras en taal zal inlijven, meer kans den grondslag van toekomstige onderhandelingen te vor men. Zulks echter met inachtneming der verkregen re sultaten op het oorlogsterrein. Ik geef toe, dat op den eersten blik deze twee eischen moeilijk te vereenigen zijn, maar er zijn behalve ver overingen in Europa nog talrijke andere compensa.se- objecten, waardoor het evenwicht zou kunnen worden hersteld. De voorteekenen, dat de internationale haai aan het mindemren is, nemen toe. Geen twijfel, dat de kinderachtige uitingen van dien haat, dooi de staats lieden van alle landen worut afgekeurd. Is de verwachting dan zoo ongegrond dat in een niet al te ver verwijderden tijd de volken van Europa aan het minderen is, nemen toe. Geen twijfel, dat de lang nog!" KORTE BERICHTEN Piet Orobier, lid van den Z.-Afr. Volksraad, wegens hoogverraad veroordeeld tot twee jaar gevv genissitraf en 6000 boete, zoo meldt Reuter uit P torla aan eenige bladen. ju, Met een bijzondere vergunning kan men de uit werking der 42 t.Ai.-kanonnen op de forten oi] Luik bezichtigen. Hiervpor wordt een entreegeld geheven, ie versiering der zich in de nabijheid fee Jat ge- hen, die m door in bet ge- ten bate van de versiering vindende graven der gesneuvelden De Duitsche regeering heeft officieel erkend, het Noorsche stoomschip (Minerva" bij vergissin, torpilleerd is door een Duitsche onderzeeër, ue L us - sche regeering heeft haar leedwezen betuigd en scha- devergoeding aangeboden. DE, KOLENKWESTIE. Naar vernomen Wordt is namens de Engelsche Ke- geering bezwaar getaaakt tegen de wijze waarop het Kolenbureau is samengesteld. Om eventueel in verde ren uitvoer te bewilligen wordt verlangd, dat ook c e vrije importeurs, dat zijn dus degenen d:e thans buiten het Bureau staan, daarin zeggenschap zullen nebben. lutusschen is, naar men weet, de uitvoer in Enge land verboden. Zijn wij echter wel ingelicht, dan gel dit den uitvoer tegen de vroeger gecontracteerde pi ij zen. Wanneer aan de voorwaarde betreffende de sa menstelling van ons Kolenbureau is voldaan, dan zou de mogelijkheid bestaan dat, tegen prijzen welke m overeenstemming zijn met de huidige bedrijfskosten, de uitvoer weder zal worden toegestaan. ONZE NEUTRALITEIT. In de Nederlandsche pers, met name in een cories- pondentie van 20 Juni 1.1. uit Parijs, voorkomende in het „Algemeen Handelsblad" van Dinsdag 9 Juni iy (avondblad), wordt de aandacht gevestigd op uitingen in toongevende en gezaghebbende organen der rran- -sche pers, waaruit een opnieuw oplevend sterk on trouwen spreekt tegen de wijze waarop liet Nederlan - sche volk en in sommige opzichten ook de Nederland sche regeering, de aan onze neutraliteit verbonden plichten zouden opvatten en nakomen. Met het oog hierop heeft de heer Van Mamel d.d. Juli de volgende vragen tot den Minister van buiten landsche Zaken gericht: M Acht de Minister het met mij gewenscht, dat de Ne derlandsche legatie te Parijs, ingevolge haai ,rc*pmg in deze spannende tijden, aan bedoelde sjroommgen m de Fransche pers haar aandacht schenkt en teg doeld wantrouwen als ongegrond opkomt Kan de Minister verzekeren, liefst met opgave van feiten, dat de Nederlandsche gezant te Parijs die roe ping nauwgezet nakomt? In zoover dit onzeker is, of wel de gezant in dit op- zich blijkbaar niet waakzaam mocht zijn, heeft de Mi nister dan wellicht reeds den gezant op zijn roepuig in deze gewezen of is Z. Exc. voornemens di g D^Mmister van Buitenlandsche Zaken heeft daarop d.d. 4 Augustus het volgende antwoord ingezonden. De bedoelde uitingen der Fransche pers, waarui wantrouwen spreekt tegen de wijzigingen waarop tier Neder'andsche volk. en in sommige opzichten ook Nederlandsche regeering, de aan onze neutraliteit ver bonden plichten zoude opvatten en naleven, waren den iandsdiÉU gezant te Parijs. Het behoort te allen üjde tot de taak der gezanten <ie regeering in te lichten nopens de uieer belangrijke uitingen van de pers in het land hunner vestiging, welke die belangen van Nederland raken. In de span nende ujde. die wij beleven, eischt hetgeen in het bui tenland wordt geschreven aangaande Nederland zeer bijzonderlijk de aandacht der diplomatieke vertegen woordiging. Indien in de buitenlandsche pers onwaarbeden voor komen, die door haar strekking en door het orgaan, waarin rij verschijnen, nadeelig kunnen rijn voor de internationale positie van Nederland of voor de belan gen van Nederlanders, dient tegen de strekking van dergelijke uitingen te worden gereageerd. Ten aanzien van de wegen, die daarvoor te volgen zijn, worde een onderscheiding gemaakt. Indien het geldt onjuiste voorstelling van feiten, dan is een tegenspraak door den diplomatieken vertegen woordiger gegeven op haar plaats. Tegenover mislei dende redeneeringen en tendentieuze beschouwingen is evenwel rechtsireeksche weerlegging van offcieele zijde ontoereikend. Doeltreffend te dien aanzien, zijn alleen uiteenzettingen waarbij een juiste voorstelling van den toestand wordt gegeven. Voor zoodanige ar tikelen kunnen van officieele rijde slechts feitelijke ge gevens worden verstrekt In de tweede vraag vindt de Minister een welkome gelegenheid om de verzekering te geven, dat de Ne derlandsche gezant te Parijs zijn roeping in deze met voorbeeldige nauwgezetheid nakomt. In herinnering moge gebracht worden de reed3 op pag. 4 der Memo rie van Antwoord nopens de Buitenlandsche Zaken- begrooting 1915 vermelde gevallen, waarin de grond van de berichten, destijds officieuse tegenspraak in de lorganen zelf wettigde en deze dan ook geschied is Zonder in een opgave van feiten te treden, kan gezegd worden, dat ook sedert dien langs verschillende wegen het noodige is en wordt gedaan om ten aanzien van het door de gezaghebbende pers in schier alle landen van Europa als correct en loyaal erkende standpunt van Nederland in den oorlog, ook in de Fransche pers een meer zaakkundige opvatting ingang te doen vin- De derde vraag heeft haar antwoord gevonden het geheel op de tweede gegevens. SLAGERS EN LANDBOUWERS. Vanwege den Nederlandsehen Slagers-Boud is volgende adres aan den Minister' van Landbouw richt. Vanaf het begin der maand October 1914 hèert het Bondsbestuur zich onvermoeid bezig gehouden met het vraagstuk „de sluiting van de grenzen voor den uit voer van vee en varkens." Het is bekend de voortduren de uitvoer van vee en varkens billijke onrust verwekte. Hoewel van af het eerste oogenblik vaststond, dat slui ting der grenzen, zoowel voor den uitvoer van varkens als voor ara uitvoer van vee noodzakelijk was, werd toch in de allereerste plaats op die van varkens aange drongen. Reeds in de eerste Conferentie, die op dit Ltsvoorganger gehou- ins van slagen er te verwachten was. Toch bleef het bondsbeshmr op het zelfde aanbeeld doorhameren en werd daarbij gesteund door den toestand, die geregeld verergerde. Ondanks de daarop gevolgde veelvuldige verzoeken onzerzijds, welke verzoeken allen werden beheerscht door den drang der omstandigheden, mocht het niet gelukken van Uwe Excellentie die maatregel te verkrijgen, welke eenig en alleen kon leiden tot opheffing van den hoogst benarden toestand, waarin het Slachtersbedrijf in Ne derland en de Nederlandsche slachter zich bevinden. En thans is die benarde toestand een noodtoestand ge worden! Het zal Uwe Excellentie bekend zijn hoe reeds nu vele slachters zich genoodzaakt zien hun be drijf stop te zetten. Het instituut der zoogenaamde Regeeringsvarkens heeft niet gebracht, datgene wat er van kon worden verwacht. Integendeel is de markt prijs stijgend gebleven, hetgeen allerminst wijst op een voldoenden aanvoer ter markt. Buitendien is de sla ger door genoemde instelling gekortwiekt geworden In verschillende steden zijn door de gemeentelijke over heid maximumprijzen voor den verkoop vastgesteld, waarbij volstrekt geen rekening is gehouden met het feit dat voor 72% Regeeringsvarkens worden verstrekt, maar voor 28% tegen exhorbitante marktprijs moet worden bijgekochi. Er zijn daardoor toestanden geko men, als n«oit gekend en nooit gedacht. Komt hierin geen verandering dan is het bedrijf ten doode opge- khreven en zal een groot deel onzer middenstanders ten gronde worden gebracht. Dit kan de bedoeling van Uw Excellentie niet zijn 1 Het éénzijdig bevoordeelen van den landbouwer, die tonnen gouds in den mobilisatie-tijd verdiende, mag in geen geval met zich brengen het rechtstreeks benadee- len van den slager, die in dien zelfden mobilisatie-tijd niets dan verlies leed. Waarom wordt voor velen de toestand nog moeilijker, nog benarder gemaakt, door het verbod van den huidenuitvoer, waardoor kapitaal wordt vastgelegd, dat juist in den zoo hoog gespannen nood, zoo noodig productief diende gemaakt te worden. Welk belang heeft de Regeering hierbij, waar toch de huidenclubs bereid rijn om ook bij opheffing van dat uitvoerverbod een gedeelte van den enorm en voorraad vast te houden, waarmede de lederhandel die blijk baar ook voorgaat voldoende kan worden bevre digd? Hoe is de uitvoer van bevroren vleesch naar Oostenrijk te rijmen met bet tijdelijk verbod van uit voer van rundvleesch En wat te zeggen van den uit voer der zoogenaamde kalfkoeien, waarbij het een pu bliek geheim mag genoemd worden, dat onder die be naming eveneens honderden vette runderen uit de markt worden genomen? Welke ellende is er ten slot te nog voor den Nederlandschen slager weggelegd, als straks de oorlog is geëindigd en de verschillende lan den weêr als kóopers van het Hollandsche vee zullen optreden, terwijl nu reeds kan worden geconstateerd- het op 't oog schatten vaa hu gewicht van zich aan zijn critisch oog (ook we! eens get era critisehen tastzin) willen onderwerpen. Eeu weeg toestel levert de proef op de som. Verschilt de uit komst meer dan drie pond van de schatting, dan be taalt men niets, anders een dubbeltje. Maar de schat ter heeft zulk een.menschenfennis gekregen, dat hij zich zelden meer dan drie pond vergistzoo gebeurde het dat zich een dame liet taxeer en op 208 pond en dat de weegschaal maar twee pond minder' aanwees. Ver maak, natuurlijk, onder 't publiek waaronder iemand opmerkte: „En dan zeggen ze nog dat die man een menscheiijkE zwakheid exploiteert man en. een 3-jarig Vind zoo errwtig gewond, dat; voor hun leven wordt gevreesd. STADNISWa, Hoe jammer voor dezen schatter dat de fiscus of de rechtbank hem niet kunnen gebruiken als beëedigd taxateur. Maar in een groote.slachters. Wie weet? EEN DUBBELE AANRANDING EN AFPERSING. De beide inspeeteurs van politie hebben Woensdag avond te Middelburg een goede vangst gedaan. Toen zij in den omtrek van den Kanaaldijk liepen, hoorden zij van dien dijk een vrouw herhaaldelijk luidkeels om halp roepen. Zij begaven zich daarheen en oul- moeiien de vrouw, die hun zoo goed en zoo kwaad ais hel ging mededeelde, dat zfj door eaa onbekend manspersoon met minder goede bedoelingen was aangerand, en dat deze getracht had haar in het ka naal te werpen, terwijl de man met wien zij in ge zelschap was het hazenpad gekozen had. Ook een tweede paartje bleek aangerand door een onbekende, die bet meisje ook bedreigd had met verdrinken en den man een gulden had afgeperst, onder belofte hen dan verder met rust te laten. De inspecteur Van den Dolder zette zijn onderzoek in de richting van Vlissingen voort, toen de held, die zijn gezelschap in den steek had gelaten, terug was gekeerd en had gezegd, dat de aanrander een bekend persoon, zeke ren D. J. S. was. De inspecteur Schrander bleef bij de getuigen. Na eenig zoeken vond eerstgenoemde inspecteur S. op den Vlissiugschen Singel en hield hem aan, waarop een hevig verzet volgde. De in specteur wierp S. op den grond en hield hem in bedwang tot een sergeant der grenadiers te hulp schoot en S. naar het politiebureau kon wordan over gebracht, waarheen ook de getuigen kwamen. Hier werd hei onderzoek voortgezet en proces-verbaal op gemaakt, terwijl S. in arrest werd gehouden en heden morgen voor "den officier van justitie werd geleid. Op S. werd het afgeperste geld teruggevonden. UIT BERGEN. Hei wordt den bezoekers en logeergasten van Hotel „de Rustende Jager" alhier wel aangenaam ge maakt. Niets wordt door de Directie nagelaten om hei verblijf in het Hotel zoo gezellig mogelijk te maken. Eenige dagen geleden waren het de Zang- vereeniging „Nieuw Leven" eu het mannenkoor „Or pheus" die in den tuin eene uitstekend geslaagde uitvoering gaven. Thans zijn er tot 8 Augustus da gelijks diner- en avondconcerten georganiseerd. De muziek die er gegeven wordt is werkelijk mooi en verheffend. Het zitje zoowel in de Restauratie- zaal ais in den praetatlgen tuin is verrukkelijk en is de moeite van een bezoek overwaard. Dat velen er dat met het geloof aan een spoedige wederopenstellmg der grenzen reeds enorm veel vee wordt opgekocht? Verder bestaat er nog de grief, dat de Regeering lijde lijk toeziet, dat in de groote bladen steeds marktno- teeringen worden opgenomen, die geheel bezijden de waarheid en waardoor het publiek den indruk krijgt, dat de toestand veel gunstiger is, dan inderdaad het geval is. Kan en wil de Regeering een dagblad aan wijzen, waarin de marktnoteeringen op het gebied der veeprijzen worden opgenomen zooals ze in werkelijk heid zijn? Het is aan het slot van dat exposé, dat ondergetee- kenden, namens hen die zij vertegenwoordigen, tot Uwe Excellentie komen met het allérdringenst verzoek „Bescherm den Nederlandschen slager tegen den Ne derlandschen landbouwer." Wil ook thans ingrijpen door het bepalen van een maximum-marktprijs! Die prijs moet zijn loonend voor den boer, loonend voor den slager en tegemoet komend aan de belangen van den consument. Maar daarenboven en vooral verzoeken zij Uwe ExcellentieHoudt de grenzen gesloten voor den uitvoer van rundvee en rundvleesch, aoe ze sluiten voor den uitvoer van varkens en varkensvleesch BINNENLAND. Gemengd Nieuws. GEWICHTSSCHATTING. Te Scheveningen is iemand volgens het den lumineusen inval gekomen om zich te Hbld. oefenen is op in van komen genieten is begrijpelijk. Van de gelegenheid tot het betrekkken van goed koop regeeringsbrood en meel wordt in deze ge meente tot heden door 204 hulsgezinnen te zamen uitmakende 1204 personen gebruik gemaakt. ONTEVREDEN JANTJE. De vacantie begint en jantje wordt van de kost school, vertelt het Hbld. „Wel, hoe vond je 't er nou wel?" vraagt vader. ,,'t Gaat nogal: 't eten is erg slecht," zegt Jan tje, die zooiets heeft hoorat zeggen door de grootere jongens. „Wat scheelt er dan wel aan?" vraagt pa met een verbaasden blik naar jantjes roode wangen. „Och 1 de meneeien eten de rabarber en wij krij gen de stelen I" KORTE BERICHTEN, Gistermorgen is uit het Noordhollandsch Ka naal nabij Buiksloot het lijkje opgehaald van de ö-ja- rige W., wonende in de Hugo de Grootstraat te Am sterdam, waarnaar reeds een paar dagen is gezocht. In een hui3 te Staveniase, dat al ongeveer een eeuw oud is, werd dezer dagen voor het eerst een kind geboren. De huiseigenaar schonk den ouders een spaarbankboekje met, inschrijving op naam van den kleine. Woensdagnacht is ingebroken bii den heer G. T. A., secretaris-kerkvoogd! van de Ned. Herv. Kerk te Abbeues. De inbreker vergat een uit een kast gehaalde blikken trommel met papieren en geldswaarde van de kerk mede te nemen. Zoodoende wordt er niets ver mist. - Een der mannelijke verpleegden in het St. Anto- niusgesticht te Mondoort, de 58-jarige Jan Wessels, is, toen hij zich in den tuin Li zijn karretje voortbe woog, te water geraakt en verdronken. Te Middelburg wierp Woensdag een vrouw, wo nende op den Noordsmgel, een hoeveelheid warm wa ter op straat, juist toen twee nog jeugdige kinderen passeerden Eén dezer liep ernstige brandwonden op. De „Algemeene Hotel-Maatschappij", die het be kende hotel „Suisse" ia de Kalverstraat te Amsterdam exploiteerde, is in staat van faillissement verklaard. De openbare verkooping van het gebouw zal niet temin doorgaan. Een dronken veldartillerist maakte de straten van Tilburg onveilig door voorbijgangers en soldaten met een revolver te dreigen. Een sergeant schoot daarop op den woesteling, waardoor deze levensge vaarlijk werd gewond. Partijen in het bekende Groninger waterieidings- proces zijn niet tot een minnelijke schikking gekomen. De procureur-generaal neemt nu 29 Sept. a.s, conclu sie. De ongeveer 20-jarige boerenzoon B., te Leus den, is aan nekkramp overleden. Den 21 sten dezer hoopt G. A. Meijer te Emmen, zijn 102den verjaardag te vieren. De man is nog in het I bezit van zijn vermogens. Door een sergeant werd te Groesbeek aangehou den een voerman met paard en kar, welke laatste schijnbaar beladen was mei bussen gevuld met melk. Onder een laagje melk echter bevond zich een bodem, waaronder de "olie aanwezig was. In de gemeente Winschoten hebben de varkens slagers besloten van Maandag 9 Augustus a.s. af voorloopig geen varkens meer te slachten. Te Well (L.) gemeente Bergen, is gearresteerd een soldaat der grenswacht, verdacht van poging tot verboden uitvoer van rijwielbanden. Bij de begrafenis van L. Solser op de Israëlieti- sche begraafplaats te Amsterdam, drong het publiek zoo op, dat familieleden weggeduwd, bloemen en kransen vernield werden. Het blijkt, dat er met regeeringsmeel geknoeid is. Naar het Maandblad tegen Vervalsching meldt, werd er te veel watergehalte geconstateerd in meel, buiten deze provincie gemalen. Bij Lonneker is een paard aangehouden, dat over de grens gebracht zou worden, doch geverfd bleek, om aan het signalement op de vergunning te voldoen, o.a. was het dier era kol voor den kop gemaakt. Bij het op ho! slaan van een paard door het flui ten van een stoomboot zijn te Almelo een 76-jarig VRAGEN VAN DEN HEER VERKERK. Naar wij vernemen zijn door den heer O. J. Verkerk, lid van den gemeenteraad, onderstaande vragen aan den voorzitter van den Raad verzonden Aan den voorzitter van den gemeenteraad, geeft ondergeteekende zijn verzoek te kennen om in de eerstvolgende raadszitting de volgende vragen te stellen: lo. Bestaan er bij Burgemeester en Wethouders be zwaren om te onderzoeken of bet inkoopen van brand stoffen en levensmiddelen tegen den komenden winter mogelijk is, om dezen later tegen den kostenden prijs aan gemeentenaren te leven; 2o. de cokes der gemeentelijke gasfabriek aan de in woners dezer gemeente te leveren tegen den prijs waarvoor anders aan tusschenpereoüen verkocht wordt 3o. mede te deelen waarom de vischverkoop van gemeentewege geëindigd is, GESLAAGD. Voor de acte Fransen L. O. slaagde halen te '-sGra- venhage mej. A. M. C. Schade, alhier. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN, Hedenmorgen ten 11 ure vergaderde de Bond vaa Zuivelfabrieken in Noord-Holland, in het café Central ter bespreking van het voorstel van de Ver- eeniging van Kaashandelaren in Noord-Holland om, in verband met de te nemen Regeeringsmaatregeien, het percentage Regeeringskaas voor bineenlandsch gebruik te verhoogen van 10 tot 15 pet. De vergadering kenmerkte zich door een groote belangstelling. Voor heden volstaan wij met ie be richten, dat na een nitvoerige discussie, met op één na algemeene stemmen de volgende motie van Dr. Scheij werd aangenomen: De Vergadering besluit te berusten in het voorstel van de Vereeniging van Kaashandelaren,'ost iq bet vervolg 15 pet, van de verkochte hoeveelheid tegen den regeeringsptijs te verrekenen en draagt het be stuur op alles in het werk te stellen, dat de pro ducenten de waarborg hebben, dat de afgeeischte hoeveelheid gemotiveerd is. VOLKSONDERWIJS. Bij den onlaags op initiatief der afd. Alkmaar op- gerichten kring "„Kinheim" hebben zich nu ook de atdeelingen te Heer-Hugowaard en St. Pancras aan gesloten. Alle bestaande afdeelingen uit Alkmaar's omge ving zijn nu in dien kring vereenigd. In enkele gemeenten wordt de oprichting van nieuwe afdeelingen voorbereid. MUZ IE K-U ITVOER ING te srevra door het. STEDELIJK MUZIEKKORPS, Directeur: HL A. MAAS, op ZONDAG 8 AUGUSTUS, 's avonds van 7>L tot 9 uur, ui den Stadshout. in den Hout. Programma .1. „Sans nom", marche militaire G. Anderson. 2. Ouverture „Prinses Juliana" H. A. Maas. 3. Valse d'après les motifs de l'opéra „Les cloches de Comeville" Planquette-Metra. 4. Marcia I Schubert. 5. Fantaisie de l'opéra „Kosiki" Lecocq. Pauze. 6. Potpourri over populaire melodiën No. 11 Vanham. 7. Walzer aus der Operette „Die lustige Wittwe" Léhar. 8. Finale. UITVAART W. SMIT. Onder enorme belangstelling, bij het sterfhuis hadden zich reeds lang tevoren honderden bij honder den opgesteld werd hedenmiddag het stoffelijk overschot van het tweede slachtoffer van het droevig tramongeval te Heiloo, de heer W. Smit, ter aarde be steld. Een 10-tal kransen, waaronder wij er opmerk ten van de Noord- en Zuid-Hollandsche Tramweg- maatschgppij, van de Alkmaarsche Handelsreizigers- vereenig mg en van het personeel van den Bazar Alc- maria, dekten de baar. Op de begraafplaats, waar eveneens honderden te voren dé beschikbare ruimte hadden bezet, werd de lijkkist door buren en vrienden grafwaarts gedragen. De heer R, Velthuis sprak namen? de Alkmaarsche Winkeliersvereeniging en zeide ongeveer het volgen de: Waarde Vriend Smit. Het is het bestuur van de Alkmaarsche Winkeliersvereeniging eer. behoefte aan uwe groeve te getuigen van haar deernis met het u ge troffen smartelijk ongeval. Voor uwe omgeving waart gij als man, vader en winkelier een voorbeeld. Met taaie volharding hebt gij u als winkelier opgewerkt. In onze vergadering waart gij een zeer geziene per- - soonlijkheid, wiexi3 nagedachtenis wij steeds in eere zullen gedenken. Uit naam van de Alkmaarsche Win keliersvereeniging roep ik u een laatst vaarwel toe. „Rust zacht, vriend Smit". De heer B. Kuijper sprak als vriend daarna het vol gende: Wie had kunnen vermoeden, toen wij de vorige week nog samen in den trein zaten, dat ik reeds nu aan uw graf zou staan, om een afscheidswoord te spre ken. Ik kan niet nalaten u een laatst vaarwel toe te roepen en den wensch uit te spreken, dat uw vrouw en familie voor verdere rampen gespaard mogen blijven. Bij al het verdriet, dat uw vrouw heeft, zal het haar zeker een troost rijn te ervaren, dat gij hebt achterge laten iets, waarop de familie trotsch kan zijn, en wat nooit iemand hun kan ontnemen, n.l. een goeden naam. Uw aangename toon en prettige omgang met ieder, zoowel in uw handelsreiatiën, als bij uw vrien- J dra, zul steeds bij ons in herinnering blijven. Uw naam zal nog tal van jaren aan vele middenstanders tot voorbeeld gesteld kunnen worden. Rust zacht, vriend Smit. De heer H. Jansen bedankte namens zijn zuster en den vader van den overledene de aanwezigen voor de belangstelling, betoond bij het weemoedig gebeuren In het bijzonder bracht de heer Jansen dank aan de beide militairen, waarvan de een onbekend was geble ven, doch dien de familie gaarne wilde leeren kennen en waarvan de ander, de onderofficier Wilbrink, uit Hoorn, de begrafenis bijwoonde. Verder bracht spre ker dank aan allen die voor zijn zuster in deze droe vige omstandigheden iot steun waren geweest, waarna de indrukwekkende plechtigheid, die door een deputa tie van de Alkmaarsche Winkeliersvereeniging en eene van de Alkmaarsche Handelsreizigersvereeniging werd bijgewoond, was geëindigd. CADETTENSCHOOL. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs door cadetten dér Cadettenschool afgelegd overgangs-exa men naar de Kon. Mil. Academie, komen voor een plaatsing bij die inrichting voorloopig in aanmerking bij: a. inf. h. t. 1. J. K. van Prehn, F. H. A. van Langen, J. Vermaes, G. F. Immink, jhr. F. L. G. Leyssius; b. cav. h. t. 1.: E. R. J. G, Verspyck, jhr. G. H. A. van Kinschot c. art. h. t, 1.: H. J. Hamerslag, J. R. H. Lagas, H. W. Linck, A. J. Th. Boester, J. P. Linck; d. genie h. t. 1.: M. D. A. Glerum, H. W. Tersteege; is an- re- u^uvuvui iw "ij* - oV 11*

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2