No. m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ¥an liet oostelijk oorfogstsrrein. Van lid westelijk oorlogsterreln. Hoftflerd on zeventiende jaargang 1915 -X j. mlUi ttwMkMi II tt ag* iiMle Mm hm ptotBsimts. trina Ir. S. I. M-BafebÉittsl ik HERÜs. COSTER 4ÜM8,hnti El TÉhtar. 1 Z A T K R A O 1 A G U S TU S VARIA, NEDERLAND. Dit nwffiwi®? fce*(att uit 3 bUdwi, ALKMAAR, 7 Juli. Lr is weinig nieuws vandaag, (an het Oostelijk ooriogstooned werd sinds giste ren niets bijzonders gemeld. Van de operatie- l<iga wordt in het Duitsche communiqué alleen mel ding gemaakt van succesvolle luiter-gevechten, van de operatie-Narew-Weichsel-linie wordt medegedeeld, dat de Russen aan de Narew hardnekkigen tegenstand bie den, maar opnieuw terrein verloren en dat het inslui- tiftgslcger van Nowo-Georgiewsk van het Oosten uit iets nader is gekomen. Van Russische zijde wordt weinig meer medege deeld. Omtrent Warschau vernemen we, dat de stad ctruimd is om haar te vrijwaren voor een bom bardement. Maar van Duitsche zijde wordt opgemerkt, dat de vesting thans vanuit Praga (op den rechteroever van den Weichsei) beschoten wordt met artillerie- en infanierie-vuur Voorts wordt uit St. Petersburg aan de Daily Chronicle geseind, dat alles wat militaire waarde had door de Russen uit de vesting was wegge haald. De politie was tot tiet laatste oogenblik geble ven en tenslotte met 'de troepen vertrokken. 1 Iet Pool sehe burgerlijke bestuur beheerde de stad totdat de Duitschers het gezag hadden aanvaard. In den Rijksraad is o m. over de ontruiming der Weichsel-vesting gezegd „Het feit, dat Warschau heden aan den vijand is overgeleverd, kan de Rijksraad nier stilzwijgend vooi- bijgaan. Wij buigen het hoofd voor den goddeiijken wil en putten kracht uit het bewustzijn, dat hoe groe ier het lijden van onze zielen is, des te krachtiger ons verlangen wordt om den oorlog tot een goed einde tt brengen. Een waarborg voor de overwinning is de on bedwingbare geest- en wilskracht van het Russische leger. „Wij hebben diepen eerbied voor de macht van onze Poolsche collega's. Schept moed, oroeders, draagt uw lijden nog ecitigeu tijd; de dag der overwinning zal ouk voor u aanbreken. Wij betreuren het verlies van de Poolsche hoofdstad, de zuster van Rusland; maar Rus land zegt niet: vaarwel, Warschau, doelt; tot weder- ztens." Nadat ten Pool gezegd had, dat de Polen tot den laatsten adem zullen strijden en nimmer het Slavische vaandel zulten verraden, riep de voorzitter: „Leve het Poolsche volk". Aan den anderen kant verluidt, dat de Duitsche Kei zer en een hooge vertegenwoordiger der Donau-mo- narchie Warschau spoedig zuilen bezoeken, dat er ge wichtige stukken via Beriijn en Weenen tusschcn mili taire en regeeringsoverheden worden gewisseld dat ei n bijeenkomst van de verantwoordelijke dragers van het gezag in de Bondsstaten zeer nabij is, evena.s de opening van den Rijksdeel Het heet, dat toevoeging van de aan Duitschland en Oostenrijk behoorende Poolsche gebieden bij het thans veroverde gebied, dus herstel van iiet oude Poolsche Koninkrijk, te wachten is Een Poolsche opper-gouverneur met een bestuurs raad, waarin ook Duitschers en Oostenrijkers naast Polen zetelen, zou het gezag voeren, zoolang tot het a s vredescongres een biijveuden toestand schept. Zeiis verluidt, dat Kaïel Stephanus van Oostenrijk, door het huwelijk van zijn dochters verwant aan den hoo gen Poolschen adel koning van tiet Polen zou worden. Wij zullen maar rustig aiwaenten, wat er van ai de ze vermoede plannen tot stand zat worden gebracht. Alleen zij tie wensch uitgesproken, dat er geen nieuwe Poolsche Landdag woldt ingesteld! Vermelding verdient het dat de 1 imes-correspon dent te St. Petersburg nog eens liitcitukkeiijk verklaart, dal de Russen den toestand best hadden kunnen be- heerschen, wanneer de Duitschers maar niet voortdu rend versterkt werden door pas uit Frankrijk gekomen divisies. Men weet, dat de Times-redactie in dergelijke mede- deelingen een aansporing ziet voor de verbondenen, om itu maar in het Westen tot het offensief over te gaan en dat zij hiervan niet gediend is, daar het oogen- blik tot een hernieuwden algemeenen aanval nog niei gekomen geacht wordt. En tenslotte zij er de aandacht op gevestigd, dat cje. Turken nu ook de Russen schijnen terug te drijven in den Katikasus en dat aan de Dardanellen de verbonde- iu:n hernieuwde pogingen doen orn de zeestraat te forceeren - met een landing in Klein-Azië schijnt het nu te zullen worden beproefd. P. S. Door foutief opmaken is het overzicht giste ren in mi deel der oplage door elkaar geraakt. Na den zin over de eigenaardigheid dat Warschau den noor- delhl en Weichsei overgang en lwangorod den zuide lijken verspert, had moeten volgen hetgeen van Russi sehe zijde omtrent de ontruiming van beide vestingen vas meegedeeld en hetgeen door het Tageblatt werd opgemerkt Het betoog dat de Russische hoofdmacht thans aan zoo groot gevaar b'oot staat was dusdanig dat tta de aanhaling over den terugtocht van de Rus sische legers, diende te volgen dat het de bedoeling der Russen is een rechte frontlinie Grodno Brest l i towsk in te nemen, d i. de Njetnen Boeg-linie met haar opgesomde zwakheden en daarin zich bevindende bedreigde Russische hoofdspoorwegen naar St. Peters- burg, naar Moskau en naar Kiew i Officieel werd uit het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld ln Koerland hebben, in de omstreken van Polen (60 K.M. ten noorden van Poniewietsj) en bij Kowarsk en Kurkli (ten N. W. van Wilkomir) ruitergevechten plaats gehad met voor ons gunstig succes. Aan den Naref, ten 2. van Lomsja gingen de Duit sche legers, ondanks den kraciitigen Russischen tegen stand opnieuw vooruit. Tusscher. den mond van den Boeg (bij Serozk) en Nasjelsk sloegen de insluitingsfroepen voor Novo Ge- orgiewsk zich door zich door vijandelijke stellingen bij Blendostwo en drongen verder vooruit. Ons luchtschipeskader wierp bommen op de stati onsinrichtingen van Bielostok.' Zooals wij gisteren reeds mededeelden, hadden de Russen, dat zij uit de buitenste en binnenste fortenlinie van Warschau waren verdreven, de stad ontruimd, zon der dat. deze eenigszins had geleden, en waren zij naar Praga, op den rechteroever van den Weichsei terugge trokken. Van daaruit beschieten zij sedert gisteren de binnenstad van Warschau met artillerie- en infanterie- vuur. Vooral schijnen de Russen het gemunt te heb ben op het oude Poolsche koninklijk paleis, dat zij wilden verwoesten. Onze troepen lijdden m een stad, van ue groote van Warschau, door zulk strooivuur, natuurlijk geen ver lies. Men kan, na zulk optreden, moeilijk geloof hech ten aan de bewering der Russen, dat de stad ontruimd werd, om haar te ontzien. Onze op het Z. O. oorlogsterrcin over den Weichsei vooruitgerukte troepen namen eenige vijandelijke stel lingen; tegenaanvallen van den vijand bleven zonder resultaat. De legers van v. Mackensen zetten de vervolgingsge vechten tegen de Russen voort. Ten N.-O. van Novo Alexandria werden de Russen door de Oostelijksch-Horigaarsche troepen, bij Sawin (noordelijk van Cholm) door de Duitsche troepen u't hunne stellingen geworpen. Het Oostenrijksche legetbericht luidde: Ten noord westen van lwangorod wonnen onze bondgenooten ter rein. Tusschcn Weichsei en Boeg duren de vervol- gingsgevechten voort. In Oost-Galicië is de toestand onveranderd. Russisch legerbericht Het rapport van den generalen staf verklaarde: Tus- schen LHina en Njemen geen wijziging van beteekenis. Nadat de Duitschers ons op 5 Aug. hadden aangeval len bij de bronnen van de Pivessa, hebben wij hen ze gevierend teruggeslagen Aan den linkeroever van de Naref duurde in den nacht van 5 Aug. en den geheelen volgenden dag het gevecht voort bij Roshan, Ostrolenka en Ostrof. Een reeks tegenaanvallen hield den vijand tegenover een breed front en op een afstand van ongeveer 10 werst van de rivier. Wij maakten eenige honderden krijgs gevangen. Het lievige vuurgevecht wordt voortgezet. Op het front van den Midden-Weichsei is alles na onzen terugtocht op den rechteroever rustig. Warschau is ontruimd teneinde de stad te vrijwaren voor een bombardement. De vergeefsche pogingen van den vijand om het be zette gebicc! te verruimen werden alleen voorgtezet bij Mazejowitse. Tusschcn Weichsei en Boeg waren de gevechten op 5 Aug. ten oosten van straatweg TrawnikiWlodawa het verbitterdst; daar de vijand het vuur van zijn ge- heeie artilleriemacht had geconcentreerd, moestén onze troepen een weinig naar het noorden terugtrekken. Aan den rechteroever van de Boeg, aan de Zlota Lipa en Ditjes ter geen wijziging in den toestand Het Fransche legetbericht van gistermiddag luidt: ln Artois bommengevechten om Souchez, bijna den geheelen nacht door. Voor Neuville St. Vaast werd een Duitsche aanvals- pogmg gemakkelijk tot staan gebracht. in de Argomien bommen- en granatengevechten, ge steund door artilleriebeschieting, die in hevigheid toe nam in den nacht van 5 Augustus, voornamelijk om heuvel 213, in den omtrek van Fontaine Charmes en bij St. Hubert. Ten westen van hoogte 213 poogden de Duitschers uit hunne loopgraven te komen, magr zij werden dade lijk weerhouden door het Fransche vuur. Op de Maaslioogten, bij Bois Elaut, vielen de Duit schers tweemalen aan, zonder succes. De aanvallers werden met bommen en infanterievuur teruggedreven. In het bosch van Apremont hevige beschieting. In Lotharingen beschoten de Duitschers in den nacht van 5 op 6 Augustus het dorp Emberinesnil en de Fransche stellingen bij Reilion. In de Vogezen werden zeer hevige gevechten gele verd, om de hoogten, die de noordelijke Fecht belicer- schen, voornamelijk oin den Schratzmannele, waar de Duitschers, na zich van een Fransch blokhuis te heb ben meester gemaakt, in een onmiddellijk daaropvol- genden aanval weder daaruit werden verdreven. Het Fransche vuur bracht den Duitschers zeei zware verliezen toe. Officieel werd uit het Duiische groote hoofdkwartiei gemeld De strijd om den Lingekopf en zuidwaarts daarvan duurt voort. Door ons geschut werden vier vliegtui gen gedwongen te landen. Fen verbrandde, een werd stukgeschoten. Aan de kust viel een Fransch watervliegtuig mot de inzittenden in onze handen. EEN LEERAAR VOOR GEKWETSTEN. In den laatsten tijd bëzocht een merkwaardige leer- aar de Oostenrijksche hospitalen. Het is de monteur Rudolf Giirtelschmied, die 8 jaren geleden door een ongeluk zijn beide onderbeenen en onderarmen verloor, zoodat hij van vier kunstmatige ledematen gebruik moet maken. Na voldoende oefening heeft hij het zoo ver gebracht, dat hij 16 tot 20 kilometer aaneen kan loopen. trappen bij verschillende treden tegelijk opgaat springt, ladders bestijgt, zonder hulp of stok, knielen en weer opstaan kan. Hij eet met vork en mes, draagt zware lasten en schrijft zeer mooi. Nu geeft hij den verminkten les in het gebruik van kunst-ledematen en, wat meer is, door zijn voorbeeld geeft hij menigen wanhopigen invalide moed en ver trouwen weer. DE ONZIJDIGEN EN DE VREDE. In het Julinummcr van The International Review be toogt prof. Schiiching uit Marburg, dat de regeeringen der oorlogvoerende landen niet openlijk hun vredes voorwaarden kunnen bekend maken, maar dat de on zijdige staten, die zulke groote economische nadeelen van den oorlog lijden, hun stem kunnen doen hooren over het vraagstuk van den vrede. Het beste wat gedaan kan worden, zou zijn een vol komen vrij en onafhankelijk comité samen te stellen van personen van groote beteekenis en internationale bekendheid, een comité, waarin zooveel mogelijk alle neutrale landen zouden vertegenwoordigd zijn wij berinneren aan het gisteren opgenomen telegram over den anti-oorlogsraad. Dit commite, waarvan de juiste samenstelling vooral van gewicht zou zijn, zou in de eerste plaats inlichtin gen moeten trachten in te winnen omtrent de allervoor naamste doeleinden, die de oorlogvoerende staten op het oog hebben. Dan zou het comité moeten onderzoeken, of en in .hoeverre deze doeleinden zich aanpasten aan den mili tairen toestand en hoe zij staan ten opzichte van de Europeesche belangen voor het verkrijgen van een duur zamen vrede. Reeds door van dit gezichtpunt uit te gaan, zouden alle fantastische annexatie-plannen van Europeesch grodgebied met inwoners die een andere taal hebben, hun weg naar de prullerriand vinden; wenschen voor grensverbeteringen, hetzij om strategische of om nati onale redenen, en voor bescherming van de vrijheid der zeeën, zouden daarentegen nauwkeurig overwogen worden, als basis van mogelijke praktische oplossing eri en ten slotte zou zonder twijfel oen gelijkheid van belangen wel bereikt worden. Wanneer Duitschland b v. den waarborg kreeg, dat zijn overzeesche handel nooit weer door ruw geweld zou worden lam geslagen, dan zou men van Duitsch land kunnen en moeten venvachten, dat het van zijn kant zijn oorlogsbewapening zal beperken binnen zeke re vooruit vastgestelde grenzen. De leden van het comité zouden moeten trachten de goedkeuring van hun onzijdige regeeringen te verkrij gen op de uitkomsten van hun werkzaamheden en alle regeeringen zouden dan gezameüjk deze voorstellen aan de oorlogvoerende moeten voorleggen. Van de ooilogvoerenden wil niemand het initiatief tot vredesvoorstellen nemen uit angst een indruk van zwakheid te maken. Een voorstel van één der onzijdige landen zou argwanend worden opgenomen. Slechts een door zoo mogelijk alle onzijdige stahm gedaan voorstel zou de nocdige kracht bezitten. Mochten de onzijdigen er in slagen dit tot stand te brengen, zij zou den zich onsterfelijken roem verwerven in de achting der menschheid. KORTE BERICHTEN. Het Fngelsche stoomschip Midland Queen ('903 ton, gebouwd in 1901) is gezonken. Het Italiaansche luchtschip letta di jessi is te Pola door de Oostenrijkers naar beneden gescholen. Gisteren werden te Berlijn wegens den val van Warschau door de garde-veldartillerie 60 schoten ge lost ter viering van de overwinning. Een Oostenrijksche onderzeeër heeft een lialiaan- schen onderzeeër van het Nautilus-type doen zinken. HET MIJNENGEVAAR. Sedert de vorige opgave zijn benoorden den Helder in den grond geschoten 16 mijnen, vernietigd 13 en ge borgen 1, totaal 30, waaronder 15 Engelsche, 2 Fran sche en 2 Duitsche. Tusschen den Helder en den Hoek van Holland wer den geene inijnen aangetroffen en bezuiden den Hoek van Holland zijn 7 mijnen in den grond geschoten, 3 vernietigd en 6 g. borgen, totaal 16 ln het geheel zijn sedert het uitbreken van den oorlog 607 mijnen op onze kust aangetroffen waarvan 325 Engelsche, 57 Fransche, 65 Duitsche en 160 van onbe kenden ootsprong. BOTER Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van bo ter maakt bekend dat voor de week van 8—15 Augus tus voor 60% der productie certificaat van uitvoer kan worden verleend; dat 5% per productie niet bijgekoch- te consenten mag worden uitgevoerddat de fabrieken 25% per productie zelf voor het binnenlandsch ver bruik moeten afleveren of beschikbaar stellen; en dat alle fabrieken verplicht zijn 10% der productie te re serveeren Voor het Rijks Centraal Bureau voor den uit voer van boter. Deze 10% mag in geen geval door dc fabrieken zelf worden verkocht. KON. NAT. STEUNCOMITé. De 49e lijst van ingekomen bijdragen bij het Kon. Nationaal Steuncomité van 1824 Juli, vermeldt een totaal van 139.676.57, makende met het totaal der vorige lijsten ad 2,357,021 78een totaal aan ent- vangen bijdragen en toezeggingen van 2.496.698 35% UITVOER VAN SCHAPEN. De 's Gravenliaaesche lamslagers hebben den Minis ter van Landbouw verzocht, van 15 Augustus tol April 1916 de grenzen te sluiten voor den uitvoer .van alle vrouwelijke schapen, welke éénmaal en meer zijn geschoren, daar de schapenstapel door de buitenge woon hooge prijzen gevaar loopt uitgeroeid te wor den. Adicssanie voert aan, dat, waar nu de dektijd be gint, de schapen, welke heden ter markt worden aan geboden voor de fokkerij, door de hooge prijzen toch ter slachtbank worden gevoerd. Ook is het vette scha- penvleesch tegenwoordig een volksartikel geworden, aangezien dat nog binnen veier bereik valt. Worden dus. nu het nog tijd is. geen strenge maatregelen ge nomen. dan zullen de lamslagers hun bedrijf moeten stop zetten en hebben, zij geen schapen en lammeren voor het komende jaar. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ONBEHEERDE LAMMEREN. De wet gebiedt, dat onbeheerd vee moet worden overgebracht naar den schutstal. In de gemeente Fer- werderadeel werden pl m. 200 lammeren onbeheerd cp den publieken weg aangetroffen en tijdelijk op een stuk land opgesloten. Voor al die blaters was geen stal genoeg. De burgemeester moet nu als wetsover treder voor den kantonrechter verschijnen De wet spreekt immers van stal en aan dat voorschrift is niet voldaan. INSTALLATIE BURGEMEESTER DEN HELDER Gisteravond had in eene buitengewone raadsverga dering te den Helder de installatie plaats van den nieuw benoemden burgemeester, den heer W. Hou wing. „DE NED. DAGBLADPERS.'' Te 's-Gravenhage in het hotel „De Wittebrug" is de jaarvergadering gehouden van de vereeniging van uit gevers van dagbladen „De Ned. Dagbladpers." Een uitvoerige gedachtenwisseling had plaats over de bronnen voor telegrafische berichten uit het binten- land en' over de betaling van den toeslag tijdens den oorlog, alsmede over de onbehoorlijke advertenties, be treffende abortus provocatus, prostitutie e. d. De coin- missiën voor deze aangelegenheden in het leven ge roepen, werden bekrachtigd en aangevuld Het bestuur aanvaardde de opdracht, zich tót der Minister van Justitie te wenden, om te verkrijgen, da voortaan pro deo-advertentiën door 't rijk zullen wor den betaald en toi den secret.-gen der posterijen en telegrafie om te overleggen, of het mogelijk zal zijn een bijzonder tarief te verkrijgen voor pers-telegrammen cn vrijstelling van het „dringend"-tarief voor intercommu nale gesprekken. Krachtig verzet werd aangeteekend tegen her kénmerkbare besluit, dat openbare instellin gen niet meer hun oproepingen en afkondigingen ais advertentiën plaatsen in de couranten, doch alleen in de Staatscourant," waarbij de verwachting is uitge sproken, dat de couranten den inhoud ervan als bericht zullen opnemen. Besioten werd dit niet te doen. Voorts hield de vergadering zich bezig met een be spreking van de vereenvoudigde spelling en werd een motie aangenomen, waarin de wensch weid uitgedrukt, dat de couranten algemeen de dateeriug zullen stellen op den dag van verschijnen. Ten slotte werd een commissie benoemd, die zal on derzoeken, hoe de marktberichten door de dagbladen op goedkoopere wijze zullen verkregen kunnen worden. UIT SCHERMERHORN. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad in voltallige zit ting (een vacature). Na opening en voorlezing van de notulen van de vorige vergadering werd medegedeeld: Jat de heeren Rodf, Weslerhcf en Schoon ziju Jiei be noemd tct leden van den gemeenteraad en dat in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer P. Al- blas. bij herstemming was benoemd de heer E. Voer man die allen hunne benoeming hebben aangenomen; dat de nieuwbenoemde gemeente-ontvanger de ver plichte zekerheid heeft gesteld door de Vereeniging van tot Zekerheidstelling verplichte gemeente-ambtena ren; dat op 27 Juli is aangevangen met het verstrek ken van ongebuiid tarwebrood en tarwemeel. Ingekomen waren: Bezwaarschriften tegen hunnen aansjag in de 1 lood. Omslag door de heeren J. de- Bakker en G. Borsjes, die werden gesteld in handen van de daarvoor benoemde commissie; ctn schrijven van C. Visser, waarin hij zijne benoe ming tot lid van 't Burgerlijk Armbestuur aanneemt; een dito van J. Klippel met dank voor zijne benoe ming tot gemeente-ontvanger; van het Burg Armbestuur de rekening over 1914, welke aangeeft in ontvangsten een bedrag van 1965 68. in uitgaven van 1408.74% met een saldo van 556 83%, welke voor onderzoek zal worden ge steld in handen van een daarvoor te benoemen com missie. Hierna werden door den heer J Klippel in handen van den voorzitter de vereisclite eeden afgelegd voor de aanvaaiding van zijn ambt van gemeente-ontvanger, De heer Klippel sprak ziju dank uit voor het aan hem geschonken vertrouwen. Vervolgens werden de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden onderzocht, waarna tot toela ting werd besloten. Door den voorzitter werd voorgelezen eene missive van Ged. Staten in verband met de salarieering van het onderwijzend personeel, dat zich onder de wapenen bevindt. Volgens de daarvoor geldende regeling in deze gemeente wordt de jaarwedde verminderd met de tijdelijke waarneming. Tot 15 April is de waarneming geschiedt door het hoofd der school en de onderwij zeres en alzoo tot dien datum het volle salaris uitge keerd aan den zich onder de wapenen bevindenden on- cieiwijzer Sijlstra Met 15 April is voor tijdelijke waarneming aangesteld een onderwijzeres, die het sa- 'aris van den onderwijzer, geniet, zoodat voor dezen thans niets overschiet en hij zelfs zijn pensioensbijdra ge uit eigen kas moet betalen. De voorzitter deelde mede, dat hij had voorgesteld aan Ged Staten de pensioensbijdrage nog te nemen voor rekening der gemeente, maar Ged Staten verzoch ten den Raad de regeling te wijzigen en een gedeelte salaris te doen uitbetalen. B. in V* Stelden nu voor aan den onderwijzer S. lï «rW»Hpot 34»

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1