DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van liet oostelijk oorlogsterrefn. V» 1st westelijk loiltiptoin. Van het zuidelijk oorlogstooneel. Ijjdelijke leeraren No, 184 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 MAANDAG 9 AUGUSTUS Ter zee. Deze Gpurant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven* Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ffranco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 9 Augustus. Ook heden is er weinig belangrijks te melden. Hoe wel er elk oogenblik berichten kunnen komen over den val van Dunaburg, Nowogeorgiewsk, Üssowite, Grodno of Kowno, zijn deze tot dusverre uitgebleven. Wel echter blijkt, dat de acties, waaraan de namen de zer steden verbonden zijn, worden voortgezet. De Russen, die nog ten Westen van Dunaburg staan, wor den hoe langer hoe meer naar het Oosten teruggedre ven, maar het schijnt wel, dat zij hier versterkt zijn, zoodat de Duitschers er niet zoo snel vooruit komen, als zij wel wilden. Tusschen Narew en Boeg moei evenwel de Russische tegenstand gebroken zijn. De Duitsche troepen hebben ien zuiden van Wyshof den Boeg bereikt en Serock, aan de monding van deze ri vier, bezet. De gevolgen van dezen vooruitgang heb ben zich doen gelden voor de vesting Nowogeor- giewsk, welke reeds van het noorden en westen uit was ingesloten. Thans zijn de bij de vereeaigieg van Boeg en Narew gelegen forten Dembre ea Zegre ge nomen. Beide versterkingen liggen ten zuiden van Sieradz en ten oosten daarvan bevindt zich nog een versterking, n.l. Benjaminow. Bij Warschau werd ter rein gewonnen op den oostelijken Weichsel-ocver. No- wogeorgiewsk komt dus hoe langer hoe meer in ge drang. Eerlijk gezegd, begrijpen wij den stand van zaken daar niet al te goed. Eenige dagen geleden we zen we er op, dat het zeer de vraag zou zijn of de Rus sische bezetting nog wel ia. staat zou zijn de vesting te veriaten. Voor de hand -lag dus, dat de Russen ook deze stad ijlings zouden prijsgeven. Het schijnt echter, dat de Russen voorloopig nog niet aan ontruiming denken, doch de vesting willen verdedigen.. Misschien lidopt men te St. Petersburg den Duitscnen opmarsch hierdoor eenigszins te vertragen wij denken aan het voorbeeld van de Russische slede-menners, die uit lijfsbehoud soms iets van waarde aan de wolven offe ren om de vervolging voor een wijle tot staan te bren gen en aldus een voorsprong te krijgen. Uit het bo venstaande blijkt echter dat Nowogeorgiewsk reeds bijna geheel is ingesloten, zoodat de Duitschers met tie ingesloten vesting in den rug hun opmarsch wel zullen kunnen voortzetten. Wij moeten hierbij echter aannemen, dat de vesting nog niet ontruimd is, daar de ontruiming nog niet gemeld werd. De Duitschers schijnen thans krachtige pogingen te doen om Ossowitz, dat eenigszins afzonderlijk tus schen Narew- en Njemen-linie is gelegen, te nemen. Tusschen Weichsel en Boeg maken de Duitschers en Oostenrijkers eveneens vorderingen. De rechtervleugel van het leger van aartshertog Ferdinand bereikte het gebied rondom Lubertow, en daarbij sluit zich de lin kervleugel van von Mackensen's leger aan, die de Rus sen naar het noorden op de Wieprz terugsloeg. De op marsch gaat hier naar iiet belangrijke spoorwegknoop- punt L.ukow, waar de lijnen van Warschau en Iwan- gorod naar Brest-Litowsk samenkomen en waarvan men thans nog 50 K M. verwijderd is. Aan de Dardaneilen is een Turksch slagschip getor- piileerd door een onderzeeër van niet-genoemde nati onaliteit. Het is de oude „Haireddin Barbaro6sa", die in 1891 van stapel liep en een inhoud had van 10060 ton. Een groot gedeelte der bemanning werd gered. Tot commandant der Fransche troepen aan de Dar daneilen is thans generaal Sarrail van het Argonnen- leger benoemd. Dit is de vierde Fransche generaal die op Gaïlipoli het bevel voert. Tenslotte zij vermeld, dat er te Cadzand (Zeeuwsch- Vlaanderen) 4 bommen zijn neergekomen, die vermoe delijk door een Fransch, Engelsch of Belgisch vlieger werden geworpen, voor de Duitschers bestemd wa ren, doch verkeerd terecht kwamen, maar gelukkig geen belangrijke schade hebben aangericht en geen personen ernstig hebben getroffen alleen de sluis meester werd onbeduidend gewond. Het Duitsche Iegerbericht luidt: Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld: De Duitsche Narew- grocp nadert den straatweg van Loinza—-Ostrof - Wyezkof, Op enkele plaatsen biedt de vijand hardnek kig tegenstand. Ten zuiden van Wyezkof is de Boeg bereikt Serock aan de monding van de Boeg, werd bezet. Onze troepen, die Nowo-Georgieuwsk insluiten, namen de versterkingen van Zegrze. Bij Warschau kwamen we op den oostelijken Weich- seloever. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel wijken de Russen van den druk door de troepen van "eneraai Wov sch uitgeoefend naar 't Oosten terug. Tusschen Weichsel en Boeg heeft de linkervleugel van de legers van Von Mackensen den vijand naar het noorden tegen den Wjepr geworpen. De rechtervleugel bevindt zich nog in gevecht. Het Oostenrijksche Segerbericht luidt: Het leger van aartshertog Joseph Ferdinand zette gisteren >n het gebied tusschen Weichsel en Wjepr den aanval voort De onmiddellijk ten Westen van dea Wjepr ageerende groep wierp den vijand uit verschillende liniën, bezette des middags Luberstof en drong naar het Noorden tot de rivierlinie door. De verdreven vijand vluchtte ia wanorde over den Wjepr. Ook ten Zuiden en ten Zuid westen van Miechof behaalden onze troepen volledig succes. De vijand ging hier om onzen aanval te pa- reeneu tot een tegenaanval over, die tot een handge meen leidde. Hij werd echter jn front en flank aange grepen en over den Wjepr teruggedreven. Het aantal der bij Lubertof en Miechof tot gistereavond aange brachte gevangenen bedraagt 26 officieren en 6000 man. De buit bedroeg twee kanonnen, elf mitrailleurs, twee munitiewagens. Bedreigd door onze van uit het Zuiden zegevierend tegen den Benedei-Wjepr oprukkende troepen, begon nen, heden in de vroegte ook de nog in Weichselgebicd ten noordwesten van lwangorod gebleven Russische korpsen den terugtocht naar hei Noordoosten. De Oostearijksch-Hongaareche en Duitsche strijdkrachten vervolgen hen. Tusschen Wjepr en Boeg' wordt verder ;estreden. In Ooat-Galicië is de toestand onveran d. gfcS" den Het DuHsche Iegerbericht luidt In de streek van Riga verdreven we den vijand uit het gebied tusschen de Dwina, de rivier de Êckau en den benedenloop van de Aa Aan de wegen ten oosten van Ponewiesh duren de gevechten voort zonder be langrijke wijzigingen te brengen. De vijandelijke aan vallen op Kono en Ossowetz, die op 6 Augustus wer den afgeslagen, werden den volgenden dag niet her nieuwd. Aan de Narew linie zet de vijand zijn heftige aanvallen langs het geheele front voort. De vijande lijke hoofdmacht is daarbij gericht tegen dm sector Loma-Ostrof. Aan. den rechteroever van den midden Weichsel ging de dag van gisteren zonder belangrijke botsingen yoorbij. Aan den linkeroever van de Wjepr hadden hardnek kige achterhoedegevechten plaats. Bij de tegenaan vallen maakten we eenige honderden gevangenen, Tusschen Wjepr en Boeg kwamen geen belangrijke veranderingen tot stand. Aan den linkeroever van de Boeg tusschen de rivie ren 1 oerta en Loega oeienden wij niet goed gevolg ovci een breed front druk uit op de vijandelijke voorhoeden. Aan aen Boven-Boeg, de Zoia Lila en Dnjestei plaatselijk artillerievuur. liet Fransche iegerbericht luidt: h den loop van t Augustus nad er eenige ariiLene- actie piaais in Artois, om Souchez en Rocnncourt en tusscueu Oise ea Aisne op het Nouvron-ptateau üm Souchez hadden ue gebruikelijke gevechten met hand granaten piaats. In de Argonnen hernieuwden de Duitschers gisteren twee malen hun aanvallen op heu- vei 2li, zij werden echter afgesiagen. Door twee mij nen te laten ontploffen, kregen ztj voet ui een Fran sche loopgraaf, waaruit ze echter door een tegenaanval onmiddellijk verdreven werden, legen het einde van den dag slaagden de Duitschers er in door te dringen in een vooruitspringend Fransch aardwerk, in het westelijk deel van het bosch ten noorden van Fontaine Loyette. Zij werden door een tegenaanval verdreven en konden zich slechts handhaven in een post voor de eerste Fransche linie. Hedennacht deden de Duitschers een aanval op de Fransche stellingen in den sector Fille-Mone. Zij kregen voet in een loopgraaf, maar werden dadelijk weer verdreven, behalve over een gedeelte ter lengte van 30 Meter. lil de Vogezen bombardeerden de Duitschers her haaldelijk de Fransche posities van den Lingekopf en den Schratsmannele. Tegen twee uur deden zij ten oosten van den Scliratzmannele, aan den weg van Honnack, een aanval, die door ons vuur tot staan werd gebracht. Laat in den namiddag werd een nieuwe Duit sche aanval met de bajonet en handgranaten afgesla gen. Deze aanval droeg een uiterst heftig karakter en was gericht tegen de stellingen op den Lingekopf en den SchratzinSnnele en op den heuvel tusschen deze beide hoogten. De aanvallers werden volkomen afge slagen en leden zware verliezen. Voor het front van een enkele Fransche compagnie bleven meer dan 100 Duitsche lijken tussclien.de draadversperringen liggen. Het Duitsche iegerbericht luidt: Fransche aanvallen met handgranaten bij Souchez en tegenaanvallen tegen de eergisteren den vijand ont nomen loopgraven in de West-Argonnen werden afge slagen. De gevechten in de Vogezen ten noorden van Miinster zijn met grooter levendigheid hervat. Gister middag en -nacht verliepen daar echter rustig. Het Italiaansche Iegerbericht zegt: Twee Oostenrijksche aanvallen tegen de troepen, die de veroverde stellingen in den Plava-sector versterkten, werden afgeslagen. Een hardnekkig vechten den geheelen dag van Vrij dag op den Karst, eindigde des avonds met het nemen door ons van een gedeelte van den hoek van het dal dat afdaalt naar Doberdo, waarbij wij 140 gevangenen maakten. De vijand vuurde met brandbommen op de dokken van Monfalcone en veroorzaakte een grooten brand. Niettegenstaande den hevigen vijandelijken bommen regen werden onze détacheinenten, die uitgezonden werden om de vlammen te blusschen, het vuur meester vóór dat groote schade was veroorzaakt. Tiet Oostenrijksche Iegerbericht luidt: Na een nieuwe hevige voorbereiding door de artil lerie deed een sterke Italiaansche infanteriemacht des avonds een aanval op den plateaurand in den sector Rolazzo-Vermig!iano. Ook deze aanval, evenals alle vroegere tegen den Monte Dei Sei Busi. werd volko men afgeslagen. Overigens kwamen in het kustland, in Karinthië en Tirol slechts artillerie-gevechten voor. Op 6 dezer des avonds en in den nacht deed Italiaan sche infanterie met twee batterijen over Forsellina di Montozzo. ten zuidwesten van Pejo, een inval in Tirol. De door deze strijdkrachten in den morgen van 7 Au gustus beproefde aanval werd door ons artillerie- en infanterievuur verijdeld. De Italianen trokken ijlings terug onder de kreten: „Leve Italië! Weg met Oosten rijk F GETORPILLEERDE SCHEPEN. L.loyds meldt, dat de Zweedsche stoomboot „Malm- land" (3700 ton, in 1904 gebouwd) de Britsche stoom boot „ülenravei" (1100 ton in 1906 gebouwd) van rond ge. Belfast en de trawler „Oceaa Queen" in den zijn geboord. De bemanningen zijn aan lan bracht. KORTE BERICHTEN. „De beide plaatsvervangende comirtandeerenJe generaals te Dresden en te Leipzig hebben opnieuw bevelen uitgevaardigd, waarbij de vrijheid van druk pers en het recht van vergadering beperkt worden In de badplaats Gross Salze vindt men overal bordjes met het opschrift geen toegang voor gewonden. Een daar verschijnend blad schrijft o m. hierover: „De bad-directie zal spoedig omtrent deze onge hoorde beleediging van Duitsche soldaten eene nadere verklaring moeten geven." De staking van twee duizend arbeiders van de Remington wapenfabriek in Nicuw-York, die een weck duurde, is geëindigd. De eischen der werkuren zijn gedeeltelijk aanvaart. De door de vlucht van Londen naar Manchester bekende vlieger Paulhan, die daarmee 120.000 ver diende is benoemd tot kapitein bij het Fransche vlie gerskorps. Voor den oorlog was hij bloemkweeker Ernst von Glasenapp, poütie-president in Keulen, is benoemd tot polilie-president te Warschau. De bekende Engelsche vlieger Oraham White is benoemd tot directeur van het materieel der Britsche lucht-vloot. Fransche bladen melden, dat het Rocmeeusche kabinet den 4den Augustus een besluit nam ten aan zien van den credict van vijftig millioen gulden voor oorlogsdoeleinden De vroegere Fransche minister van Buitenland- sche Zaken, Cruppi is met een bijzondere missie voor de Balkan-stalen, te Boekarest aangekomen. NEDERLAND. AAN DE GRENS. Te Herkenbosch (L.) heeft gisteren de Duitsche grenswacht aan den z.g. Meinweg een 19-jarigen jon gen, Wel Iers genaamd, die op Hollandsch grondgebied liep, met een kogel in het been geschoten en hem ver volgens op Duitsch gebied gehaald. Wel Iers is een zoon van Duitsche ouders, die daar op op Hollandsch gebied wonen. In October zou hij in Duitschland sol daat worden, meldt de N. R. Crt. De verwonde moet reeds in een Duitsch ziekenhuis opgenomen zijn. Naar de oorzaak van dit optreden der grenswacht wordt slechts gegist. VROEG NAAR BED. De territoriale bevelhebber in Zeeland enz. heeft voor de gemeente Clinge voor wat betreft het gedeelte gevormd door den Kleinen Kieldrechtpolder en den Clingepolder ten Noord-oosten van den spoorweg Hulst-Sint Nicolaas, eene poütie-verorderiing vastge steld, waarbij het verboden is zich tusschen negen uur des namiddags en vier uur des voormiddags zonder schriftelijke vergunning van den détachements-com- mandant te Clinge buitenshuis op te houden. Verder is verboden stil te staan op den publieken weg, tenzij de te verrichten werkzaamheden zulks ver- eischen; samenscholingen waaronder te verstaan het zich opzettelijk bevinden op een afstand van 5 me ter of minder tot twee of meer andere personen, zijn verboden. Ten slotte moeten alle sociëteiten, koffiehui zen, tapperijen en andere lokalen, bestemd toi gezellig verkeer, gesloten zijn van een uur vóór zonsondergang af tot twee uur na zonsopgang. DE GLAZEN BOLLEN. In aansluiting op de vorige berichten omtrent de aan het strand gevonden glazen bollen kan nog worden medegedeeld, dat door den Hoofd-Commissaris van Politie te Amsterdam een rapport is ontvangen van de directie der Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug, waaraan het volgende is ontleend Het gewicht der bollen varieert tusschen 247 en 556 gram; het drijfvermogen (opwaartsche druk onder water) is van 500700 gram. Men heeft getracht een der bollen tot ontploffig te brengen door middel van een slagwikpijpje, er werd een gat in den bol geslagen; deze vertoonde verschil- "SBBÈËF* Aan de HANDELSDAüSCHOOL met 3-jarigen cursus (Directeur de heer A. VERSTEEGE) en (of) aan de met September te openen HANDELSSCHOOL met 2-jarigen cursus worden tegen September a.s. gevraagd voor de vakkenboekhouden (13 uur), handelsrekenen (12 uur), wiskunde (10 15 uur), Nederlandsch (8 uur), geschiedenis <12 uur) en Duitsch (8uur); combinatie van vakken is mogelijk. Bezoldiging flOO—f 130 per wekelijksch lesuur, period, verh. inbegrepen. Nieuwe salarisregeling wordt voorbereid. Oeen persoonlijk bezoek dan na uitnoodiging. inzending van stukken aan het Gemeentebestuur vóór 12 Augustus e.k. lende scheuren, maar een bepaalde ontploffing volgde niet. Van een anderen bol werd de inhoud onderzocht; het bleek dat de bol gewone lucht bevatte onder ver minderden druk. Het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat de bollen gediend hebben als drijvers voor netten of vischlijnen. Het blijft raadzaam bij vinding de bollen bij de poli tie te deponeeren. BINNENLAND Gemengd Nieuws. AFSCHEID Dr. HENDRIK MULLER. Woensdag 1.1. iieeft dr. 1 lendrik Muller afscheid ge nomen van zijn vluchtelingen in het kamp te Nunspeet» Het feest, dat alom met groote toewijding was voor bereid, diende om den geliefden meester blijk ie geven van de oprechte genegenheid die men hem toedroeg. Reeds Zaterdag 30 juli hadden 1800 kinderen gym nastische oefeningen uitgevoerd, zij werden onthaald op chocolade en krentenbroodjes. Op den voorlaatsten avond werd hem een serenade gebracht door het muziekgezelschap uit het kamp, en werd nem ais blijvend aandenken door de kantwerk sters eeu kussen aangeboden, dat onder een toespraak werd aangeboden en ontvangen. DE WILDPLAAG. Men schrijft uit 's-Heerenberg aan de „Geld": Ten gevolge van het inleveren der wapens en het niet verleenen van akten tot het dooden van schadelijk gedierte, bevinden zich in deze omgeving enorm veel kraaien. Des avonds ziet men duizenden vogels naar de Plantage vliegen, om daar den nacht door te bren gen. Het is daar een oorverdoovend gekras. De land bouwers, die nog (arme of haver op het veld hebben staan, klagen ever de schade, die de vogels aanrichten. Ook treft men zeer veel konijnen en eekhorentjes in de bosschen aan Vooral de konijnen hebben zich sterk vermenigvuldigd. VERSCHEURD BANKBILJET. De telegrambesteller Stuivenberg te T iel vond Za terdagmorgen voor het kantoor der Geldersche Land- bouwbank in de straatgoot lal van papiersnippers, die bij nadere beschouwing stukjes bleken te zijn van twee bankbiljetten van 200. Hij stelde ze ter beschikking van de politie. Later meldde zich als eigenaar daar aan een welge steld landbouwer uit E verdingen die ten gevolge van een gevangenschap van een paar dagen malende schijnt te zijn Zijn opgaven worden door de politie gecontro leerd. Een kruier van het spoor, F B., die een oogenblik in gezelschap van den boer was gezien, werd in ver band met deze vondst gefouilleerd. Het toeval wil, dat B. tijdens zijn dienst aan het station een bedrag van ruim 7000 aan gevonden gelden bij de politie heeft gedeponeerd. EEN SCHADEPOSTJE. Door een defect aan een der wielen van de melkwa gen van den te Buiksloot wonende melkboer Schlöter, is gisteravond aan den Valkenweg nabij de Tolhuisboot, de wagen met een inhoud van 1000 liter melk omge kanteld. OPSLUITING. Gisteravond omstreeks half tien werd de politie te Amsterdam door buren gewaarschuwd, dat van uit een loodgieterswerkplaats aan de St. Willebrordusstraat het geschreeuw van een jongenstem vernomen weid. De politie drong de werkplaats binnen en vond daar een twaalfjarigen knaap, die door middel van een dun ne ketting om een zijner beenen was vastgebonden. De jongen deelde mede, dat hij den vorigen dag door zijn vader aldus was opgesloten, vermoedelijk door wijze van straf voor het wegnemen van eenige centen; ien slotte had de honger hem er toe gebracht door schreeu wen de aandacht te trekken. De vader, die in een andere wijk woonachtig was, is door de politie gehaald. DAAR HAD HIJ WEL TIJD VOOR. „Haal jij mij eens een pond tabak", zei de sergeant tegen een van de soldaten, die Hobbe heette. „Ja, goed. sergeant", zei Hobbe, „maarmaar. ik heb geen tijd, ik moet zoo dadelijk op wacht staan." „Nu, dan weet ik we! raad, haal dan eerst maar een ons, dan kun je de rest morgen wel halen." „Goed, sergeant", zei Hobbe, en hij slenterde heen. DAPPER AFGESLAGEN. Te Arnhem vervoegde zich 's avonds iemand aan de woning van den heer T. aan de Turfstraat. Na te zijn binnengelaten "eischte hij geld van genoemde heer. Toen hem dit werd geweigerd, ging hij, naar de Arnh. Crt. ALKMAARSCHE URANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1