DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het cosieüjk ooriogsterreln. Van liet westelijk oorlogsterrein. Van liet zuidelijk oorlogstooneel. Luxe Automobielen Adres JAC. MET. no. 186 Honderd en zeventiende^aargang 1915 ilogo6ffigstspfi|s pur 3 -Jr. p. post f 125. Mïertów II et p. regel, groot# ieite saar jjiaatSMts. Brisreo Ir. 1.1 EëÉ- m HftötódnÉkgrii n. HERils. COSTERIMi fsÉi Cl Mém WOENSDAG 11 AUGUSTUS Ter zee. VARIA. tegen billijk tarief. NEDERLAND. ALKMAAR, 11 Augustus. De vraag, of de hoofdmacht van het Russische leger kan ontkomen of zal worden ingesloten, blijft de be langstelling-van allen, die den oorlog volgen, beheet- sehen. Ontkomt het leger, dan kan dit worden toege schreven aan de voortreffelijke leiding van den Russi- scheii terugtocht en met name aan de uitnemendheid van de Russische flankdekkingen in het noorden en in het zuiden. Ontkomt het leger niet, dan zal deze over winning van de Duitsch-Oostenrijksche legers toe te schrijven zijn aan het snel indrukken der Russische Jlankdekkingen en aan het zich plaatsen in den rug aer Russische legers. In het noorden beschermen de Russische legers, die aan den Narew-linie smnd houden, den terugtocht, in het zuiden geschiedt zulks door de legers tusschen Weichsel en Boeg. Terwijl 'aan den eenen kant niet ontkend kan wor den, dat de Russen, die zoowel wat moreel als wat materieel betreft, onder de minst-gunstige voorwaar den moeten vechten, taaien weerstand bieden, moet aan derf anderen kant worden opgemerkt, dat de Duit- schers en Oostenrijkers geleidelijk dien weerstand we ten te breken. In het geweldige spel-van-strategie, dat thans op het Oostelijk oorlogstooneel wordt afge speeld, komt het echter niet alleen aan op de hande ling en de plaats, maar vooral op den tijd. De tegen standers van het Russische leger moeten niet alleen handelen en terrein winnen, zij moeten zulks ook snel doen. Snelheid der actie is een heel voorname factor. L.n eerstachterna zal kunnen blijken of de Duitsch- Oostenrijksche vorderingen, die wij thans bijna van dag tot dag kunnen vaststellen, elkaar in het gewensch- te tempo zijn opgevolgd, zoodat het beoogde doel is bereikt. Een der belangrijkste mededeelingen van heden is, dat Lomza door de Duitschers is veroverd, nadat den vorigen dag reed3 een der forten in hun handen was gevallen. Deze vesting belemmerde den Duitschen op- marsch naar het zuiden, welke noodig is voor het in drukken van den Russischen flank, lhans zijn alle vestingen aan den benedenloop der Narew door de Duitschers bezet, met uitzondering misschien van Os trolenka, want hoewel Engelsche bladen verzekeien, dat de vesting bezet is, is dit uit de officieele commu nique's, voor zoover wij weten, niet gebleken In elk geval moesten de Russen, die tusschen Narew en Boeg stonden, terug, maar over deze rivier kunnen ze niet trekken, omdat ze dan gevaar loopen aangetast te worden door de Duitschers, die ten Oosten van Warschau optrekken. Zij trachten stand te houden bij Ostrow, dat ten noorden van de spoorlijn Warschau Bjelostok—St. Petersburg is gelegen. Intusschen dreigt Bjelostok thans ernstig gevaar en dit is een belang rijke spoorwegknooppuut met lijnen in alle richtingen, die de Russische terugtocht moeielijk zal kunnen ont beren. Zoo naderen de Duitschers van het noorden uit Brest-Litowsk. Waarschijnlijk zal dé eerstvolgende vesting, die valt de Njetnen-vesiing Kovno zijn, waar Krupp en Skodra reeds hun zwaarste bazuinklanken hebben doen hoo- ren, waartegen geen vestingmuren lang bestand zijn Tenzij Ossowietz, dat ook geducht beschoten wordt, nog eerder valt, waardoor het gevaar voor Bjelostok nog weer grooter zal worden. Omtrent den gisteren besproken aanval op de golf van Riga vernemen We thans van Duitsche officieele zijde, dat het geeh grooten aanval is geweest, doch slechts een verkenning van de Russische mijnversper- ring, waarbij geen drie Duitsche schepen, doch maar twee kleine mijnvisschers verloren zouden zijn gegaan. Overigens blijken de Russen in de streek ten westen Dunaburg weer een taaien tegenstand te bieden. Wat de opmarsch der zuidelijke Duitsche en Oosten- rijksche legers betreft, het leger van generaal von Woyrsch, dat aanvankelijk ten Oosten van Iwangorod en Lublin streed, heeft thans op 30 K.M. afstand ten noorden van eerstgenoemde plaats weer voeling ge kregen met de Oostenrijksche troepen, die over den be nedenloop der Wierprz zijn gekomen. Is het waar, wat iiet Oostenrijksche communiqué zegt, dat de Russische achterhoede op het front tusschen Ostrof (ten noorden van Lublin) en Boeg op de hoofdmacht is teruggewor pen, dan bewijst dit, dat de achterhoede niet lang ge noeg stand gehouden heeft, hetgeen dus den terugtocht der hoofdmacht in de war kan sturen. Trouwens de positie der Russen lijkt ons hier uiterst hachelijk. Het is immers best mogelijk, dat de Russen, die genood zaakt werden over de Wieprz te trekken, zich plaatsen op de terugtochtelinie der Russen, die van den Weich sel af worden opgedrongen, waaruit dan die wanorde moet ontstaan, waarop wij gisteren zinspeelden, I loe het ook zij, dat de krijgsverrichtingen op het Oostelijk oorlogstooneel met den dag spannender wor den, zal niemand willen ontkennen. Bij deze operaties valt natuurlijk geheel weg hetgeen thans elders geschied. Wij stippen dan ook slechte aan, dat Duitsche lucht schepen weer een raid op de Engelsche oostkust heb ben gedaan, waarbij verschillende personen gedood of gewond werden, maar waarbij een luchtschip volgens de Engelsche voorstelling vernield werd. Tenslotte zij slechts terloops melding gemaakt van Engelsche couranten-artikelen, die krachtig opkomen tegen vredespogingen op dit oogenblik, welke zij door Duitschland geïnspireerd achten. Hierover een vol genden keer wat meer. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: De vervol ging van den uit het Weichselgebied wijkenden vijand wordt voortgezet De troepen van generaal Von Koe- vess hebben ten zuidoosten van Keletsjof terrein ge wonnen. Bij hen sloten zich aan de over den beneden Wjepr opgerukte afdeelingen van het leger van den aartshertog Joseph Ferdinand. Ook in de bocht der rivier bij Kozk is men de Wjepr op verschillende plaat sen overtrokken. Verder oostelijk in het front tot den Boeg namen onze bondgenooten een reeks vijandelijke achterhoedestellingen, Aan den Boeg en de Zota Lipa is de toestand onveranderd. Bij Tsjernelica aan den zuidelijken oever van den Dnjester vermeesterden onze troepen een stelling, die het karakter droeg van een bruggehoofd en welke de Russen tot dusver hardnek- nig wisten te behouden. De vijand vluchtte over de rivier en liet 22 officieren en 2800 man gevangenen in onze handen. Wij maakten zes mitrailleurs en vee' wagens en oorlogsmateriaal buit. Officieel wordt door den Duitschen generalen staf gemeld: Aan het Westfront van Kowno werd de aanval on der voortdurende gevechten tot dichter aan de front lijn gebracht. Hierbij werden weder eenige honder den Russen gevangen genomen en vier kanonnen buit gemaakt. De troepen van generaal v. Scholz braken gisterna middag door de frontlinie van Lomsja, bestormden fort No. 4 en namen hedenmorgen, bij het aanbreken van den dag, de vesting. Ten Z. van Lomsja werd de straatweg naar Ostrof strijdende overschreden. Ostrof is nog in handen der Russen. Van de Bojany, ten westen van Brok, tot aan den mond van den Boeg, bereikten onze troepen de rivier. (Brok ligt 12 K.M. ten noorden van Ostrof). Sedert 7 Augustus werden hier 23 officieren, 10,000 man gevangen genomen. Ten O. van Warschau kwam het leger van prins Leopold van Beieren tot aan den straatweg Stanis- lowofNovo Minsk Het leger van v. Woyrsch bereikte bij de vervolging het gebied ten N. en ten O. van Selechof. Het kwam daar in contact met den uit het zuiden opdringenden linkervleugel van het leger van v. Mackensen. Aan het front van Ostrof (benoorden Lublin) tot aan den Boeg werden de vijandelijke achterhoeden op de hoofdmacht teruggeworpen. 1 let rapport van den Duitschen generalen staf luidt Ten oosten van Yperen gelukte het aan sterke Engel sche strijdkrachten zich in het bezit van het westelijk deel van I looge te stellen. De Franschen heten zonder succes mijnen springen bij het dorp Beauséjour. Na de vernieling van het viaduct ten Westen van Dammerkirch door onze artillerie op 30 Mei hebben de Franschen vöor een hulpspoorweg om die brug heen aangelegd, over de Larg ten zuiden van Maus- bach een brug geslagen. Nauwelijks was deze brug klaar of onze artillerie heeft ook deze gisteren dooi eenige voltreffers vernield. Aan den zuidelijken boschrand ten westen van Ver dun hebben wij een Franschen kabelballon naar bene den geschoten. In den avond van 9 Augustus wierp een vijandelijke vlieger op het Nedeiiandsche Cadzand bommen Tusschen Bellingen en Rheinweiler ten zuiden van Mühlheim moest een Fransch vliegtuig in het vuur van onze artillerie dalen. Bestuurder en waarnemer werden gevangen genomen. Bij Pfirt week een vijan delijke vlieger voor ons vuur op Zwitsersch grondge bied. Het Fransche legerbericht luidt: Gisteren artillerie-actie in Artoi3, tusschen Somme en Oise en in het Aisnedal. Ten noorden van het station van Souchez deden de Duitschers hedennacht twee aanvallen met granaten, maar zij werden, iu hun loopgraven teruggeworpen door ons vuur. Reims werd gebombardeerd. In Argonne deden de Duitschers in de richting van Fontaine-aux-Charmes een poging óm Fransche luis terposten. op te lichten, maar "zij werden overal afge slagen. In het oostelijk deel van het Argonnewoud artillerie- en infanterievuur zonder infanterie-gevech- ten. Bij Vauquois gevechten met handgranaten en bommen. In het Priesterbosch deden de Duitschers na een hevige artillerie-beschieting gisteravond om 8 uur bij Croix-des-Carmes een aanval op onze loopgraven, niaar werden door ons vuur tegengehouden. In den af- geloopen nacht werd de aanval herhaald, waarbij bom men met vergiftige gassen werden gebruikt. Ook deze aanval werd door het Fransche artillerievuur verhin derd In Lotharingen werd een Duitsche verkenning tegen het station en den molen van Moncel gemakkelijk belet. In de Vogezen alleen artilleriebeschieting, Het Britsche legerbericht zegt: Maarschalk French meldt, dat de Engelschen ten noordwesten van Hooge en in de ruïnen van het dorp zelf het gisteren gewonnen terrein bevestigden. Zwak ke infanterie-aanvallen gedurende den nacht werden afgeslagen. Gistermiddag werd een hevig artilleriege vecht geleverd, dat tot resultaat had, dat alle open loopgraven ten zuiden van Hooge aan weerszijden on houdbaar werden. Wij trokken onze linie, welke ten zuiden vyi het dorp lag, een weinig terug Dit brengt geen beteekenende wijziging in onze positie. AAN DE DARDANELLES Het persbureau meldt, dat generaal Hamilton be richt over belangrijke vorderingen op Gailipoli. In de zuidelijke zone werden op een front van 300 meter 200 meter gewonnen ten oosten van den weg van Kri- thia. De medewerking der Franschen was van hooge waarde. Bij Choenoch-hahr en Saribahr werd terrein gewonnen en de kam van den berg bezet. De vijande lijke verliezen zijn aanzienlijk. Elders werd een nieuwe landing uitgevoerd. Wij maakten 630 gevangenen en vermeesterden een Nordenfeldt-kanon, twee mortie ren en negen mitrailleurs. Het Turksche groote hoofdkwartier meldt: Op 9 dezer sloegen wij ten noorden van Ariboernoe op nieuw een vijandehjken aanval af en brachten we den vijand zware verliezen toe. Verder noordelijk verdre ven we den vijand door een krachtigen aanval. Wij namen vier oliicieren en vijftig man gevangen en maakten twee mitrailleurs en vele wapens buit, bene vens heliographische en telefonische inrichtingen. Bij Ari-boernoe heroverden wij door een bajonet-aanval aan den linkervleugel een deel van de door den vijand in de laatste dagen bezette loopgraven. Bij Sedd-ul-bahr bezetten wij op den linkervleugel een groot deel van een loopgraaf, die afgezonderd tus schen ons en den vijand lag. Aan de overige fronten niets van belang. EEN TORPEDOJAGER TE GRONDE GEGAAN De Britsche admiraliteit meldt, dat de Britsche tor- pedobootjager „Lynxop een mijn gestooten is en in de Noordzee is gezonken. Vier ofiiciéren en 22 man zijn gered. EEN VLIEGERAANVAL. Uit Berlijn wordt otfiueel gemeld: Maandagmorgen deden zes a acht vijandelijke vliegtuigen een aanvai oj< de buiten het operatiegeoied liggendeplaaisen Zwei- briicken en St. lngbert. lil Zweibrücken werden viji- tien a twintig bommen waargenomen. Er werd slechts geringe materieele schade aangericht. Te St. lngbert zijn er acht dooden en twee gewonden EEN ZEPPELIN VERNIELD. Officieel wordt uit Londen gemeld: Een eskader vijandelijke luchtschepen bezocht in den afgeloopen nacht de oostkust. Er werden eenige branden veroor zaakt door brandbommen. Deze branden werden ech ter spoedig gebluscht. Er werd geen materieele scha de aangericht, maar een man, acht vrouwen en vier kinderen werden gedood, vier mannen, zes vrouwen en twee kinderen gewond. Een Zeppelin werd ernstig beschadigd door kanonvuur van de artillerie te land. Er wordt bericht dat dit luchtschip vanmorgen naar Ostende werd gesleept. De Zeppelin werd daar toen onophoudelijk aangevallen door vliegtuigen uit Duin ken en moet door een ontploffing volkomen vermeld zijn DUITSCHLAND EN TURKIJE. De lamp door den Duitschen keizer gteschonken voor de graftombe van Saladin, is in den nacht van 7 dezer, den 27sten van de Mohammedaansche vasten Eaniasan, in de Omedzjidenmoskee overhandigd, zoo wordt uit Damascus geseind. De opperbevelhebber Dzjemal pasja en de wali Konloessi hebben met de hoofdofficieren en hooggeplaatste ambtenaren, nota belen en sjeichs het feest bijgewoond. Aanwezig wa ren voorts duizenden Turken en alle hier verblijvende Duitschers. De eerste spreker was de Duitsche consul, die de lamp uit naam van den Duitschen keizer overhandig de als eeuwig gedenkteeken van trouwe wapenbroeder- schap tusschen den Duitschen keizer en den chaüef Even rein en warm als het licht der heilige lamp, mo ge ging spreker vöort steeds de geest van de Duitsch-Turksche vriendschap zijn en "blijven. De wali antwoordde met een toespraak, waarin hij uiting gaf aan den dank der moslimsche bevolking voor het nieuwe bewijs van vriendschap des keizers en der Duitschers. De opperbevelhebber dankte uit naam van het Turk sche leger en huldigde in geestdriftige woorden de Turksch-Duitsche wapenbroederschap. KORTE BFRICHTEN. De Amerikaansche slagschepen New Hampshire TE HUUR, Telefoon 572. en Louisiana zijn naar Vera Cruz (Mexiko) gestoomd waar betoogingen tegen de buitenlanders worden ge ducht. Zoo noodig zijn nog andere Amerikaansdie oorlogsschepen beschikbaar. r— Een ontsnapte Russische krijgsge- v a n g e n e was Belgii doorgezworven, toen op Ne- derlandsch gebied aangekomen, had echter een ver keerde richting genomen en was weer in België aan geland, waar hij uitgeput aankwam op een boerderij, welker bewoners met angst hiervan kennis gaven aan de Duitsche militairen, die den stakkerd wede arresteerden. De Oostenrijksche generaal v. Auffenberg, be schuldigd de veiligheid van het leger in 1912 in ge vaar te hebben gebracht door het doen van mede deelingen aan een gep. kolonel, is gisteren v r ij- gesproken, De Times meldt dat men op Duitsch gebied in Zuid-Afrika 27000 geweren en machine geweren heeft gevonden en het blad voegt er aan tog, dat generaal de Wet verklaard beeft, dat hij naar de Duitsche grens marcheerde om munitie te haten. Een Oostenrijksch officier van gezondheid werd te Przemysl door zijn oppasser gered, doordat deze hem met afgebrande lucifers bespikkelde met zwarte vlekken en toen de Russen kwamen ver zekerde, dat zijn meester vlektyphus gekregen had. De Russen maakten dat ze wegkwamen, toen ze dit hoorden „The Times" schrijft dat een groep van afge vaardigden naar een bericht in de „Humanité" moeite doet om de buste van wijlen den heer Jaurèste plaatsen in de Kamer van Afge vaardigden. UITVOER VAN RUNDVLEESCH. De minister van Landbouw heeft goedgevonden in te trekken zijne beschikkingen van 22 Mei 1915 en van 26 Mei 1915; te bepalen, dat, met ingang van 12 Augustus as., alleen ontheffing van het verbod van uitvoer van rund- vleesch wordt verleend: le. voor gedroogde, bevroren en gezouten organen; 2e. voor verduurzaamd rundvleesch voor zooveel het, vermengd met varkensvleesch, in den vorm van worst, met consent van den directeur van het distribu tiebureau van varkens en varkensvleesch wordt uitge voerd. REGEERINGSVARKENS. De burgemeester van Giethoorn moest aan den Raad zijner gemeente mededeelen dat geen regeerings- varkens konden worden verstrekt, hoewel hij herhaal delijk bij het centraalbureau had aangedrongen. Hij kreeg dan telkens tot antwoord't komt wel in orde. Eindelijk bleek het echter dat op de brieven van Giet hoorn geen acht was geslagen en zoodoende geen op dracht voor levering aan Giethoorn was verstrekt. H. M. DE KONINGIN EN DE VREDE. Naar aanleiding van het uit Genève geseinde be richt, als zou de Koningin, in verband met het herstel van den vrede, een schrijven hebben doen toekomen aan den Paus, kan de Tel. met zekerheid verklaren, dat het bedoelde gerucht volstrekt ongegrond is. Al ZEI VAN V1SSCHERIJ-PRODUCTEN. Gisteravond werd door den Minister van Land bouw, Nijverheid en 1 landel in zijn departement geïn stalleerd de commissie, welke zal hebben te onderzoe ken, of, en zoo ja, op welke wijze de werkzaamheden van het Centraal-Bureau voor den afzet van visscherij- producten zouden moeten óf kunnen worden voortge zet door de visscher-vereenigingen, hetzij nu reeds, hetzij na afloop van den oorlogstoestand, en omtrent de uitkomsten van dat onderzoek te rapporteeren, even tueel onder overlegging van een uitgewerkt plan tot voortzetting der werkzaamheden 7 Exc. sprak hierbij een rede uit, waarin hij het ont staan van het Centraal-Bureau naging. Hij meende, dat nu de tijd gekomen was, om te overwegen, of, en zoo ja, pp welke wijze, de werkzaamheden van het Centraal Bureau konden worden voortgezet, hetzij thans reeds, hetzij na afloop van den oorlogstoestand, en in verband met de vroeger uitgesproken verwach ting, dat de visscherij-organisaties zich zoodanig zou den hervormen, of vormen, dat het Centraal Bureau zoude blijven voortbestaan, maar dan in handen van de visschers zeiven, wat hij van oordeel, niet beter te kunnen doen, dan de verschillende visscher-organisa- ties uit te noodigen tot het aanwijzen van enkele per sonen, welke zitting zouden kunnen nemen in een commissie, welke een uitgewerkt plan voor de voort zetting van de werkzaamheden van den arbeid van hi Centraal-Bureau zal opmaken. Met den wensch, dat de werkzaamheden der con missie mogen strekken tot bevordering van de belai gen der visscherij in het algemeen en tot verbetering van de wijze van afzet van de visch in het bijzonder, alsmede ter uitbreiding van het vischgebruik hier te lande, verklaarde Z Exc. de commissie voor geïnstal leerd en gaf hij de leiding der vergadering over in handen van den voorzitter. De voorzitter der commissie, de heer A. B. Brou wer, antwoordde hierop met zijn dank en die der commissieleden'te betuigen voor het geschonken ver trouwen en verklaarde dat de commissie zeer op prijs stelde de uiteenzetting van de overwegingen welke ge golden hebben bij de oprichting van het Centraal- Bureau en verzekerde den Minister, dat de commissie alles in het werk zal stellen om aan de aan haar ver strekte opdracht te voldoen. Tot slot sprak hij den wensch uit dat de beraadslagingen der commissie mogen voeren tot het ontwerpen van een plan voor de voortzetting van den arbeid van het Centraal-Bureau ALIMAARSCHE COURANT, JVovu

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1