Telegrammen van heden. werd aangewezen om namens allen te handelen |w»teritW add* gfiHdd tot kfeond van de verschillende mededeellngen bleek, dat vele slagera thans met nadeel hun bedrijf uitoefenen, BINNENLAND. TWEEDE KAMER. POSTBESTELLING OP ZONDAG. De heer Rutgers had den 27en juli j.L de volgende vragen gedaan ls het waar dat op Zondag 11 Juli te 's-Gnivenhage in strijd met bestaande voorschriften het weekblad ,„De Vrijzinnig-Democraat" in de postbestelling is opgeno men? Zijn door den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie of door den Minister naar aanleiding daar van maatregelen genomen, of zullen maatregelen wor den genomen? De Minister van Waterstaat heeft daarop d.d. 10 Augustus 1915 schriftelijk geantwoord: Inderdaad zijn op Zondag 11 Juli j.l. te 's-Graven- hage exemplaren van het weekblad „De Vrijzinnig- Democraat" in de postbestelling opgenomen. Van eene zending, bestaande uit vele duizenden exemplaren van dat blad, den avond te voren per post bezorgd, zijn ten gevolge van een misverstand, enkele honderden gevoegd bij de poststukken, welke bestemd waren om dien Zondag te worden besteld. Deze misvatting is onder de aandacht van het be trokken personeel gebracht. Gemengd Nieuws. UITVOER VAN TAARTEN. In een ingezonden stukje beklaagt een Indisch lezer van het Handelsblad er zich over, dat hij, toen hij, in Groningen zijnde, en een paar z.g.n. „Grunotaarten" naar kennissen in Batavia wilde zenden, een brief kreeg van den fabrikant, waarin deze meldde, dat de taarten aan het postkantoor geweigerd waren, omdat ze boter bevatten, waarvan de uitvoer, evenais die van voedingsmiddelen in het algemeen, naar Indië verbo den is. Indië zal, aldus de inzender, dus, ofschoon neutraal, eerder in de termen vallen om „uitgehongerd" te wor den dan een der Europeesche oorlogvoerende naties. DE BEDRIEGER BEDROGEN. Iemand uit Duitachland wilde van een boer uit Wanssum (L.) een paard koopen. Deze was echter te eerlijk om te smokkelen en weigerde. Nu nam de Duit- scher een bekend smokkelaar in den arm, welke de koopsom h 2400 mark ontving en het paard op de be kende manier zou „stelen", door n.l, de koopsom in de ruif te leggen. De man verdween echter met het geld, weshalve hij is aangeklaagd wegens oplichting, welke zaak door de rechtbank te Roermond wordt be handeld. Wel een eigenaardige combinatie van overtredin gen: poging tot diefstal, poging tot smokkelen en op lichterij, het eene uit het andere voortvloeiende. VERGIFTIGING VAN HONDEN. In de gemeente Almelo heeft den laatsten tijd hon den-vergiftiging op groote schaal plaats, door middel van strychnine. Niet alleen op jachtgronden wordt het vergif ge legd, maar ook langs publieke wegen. Gedurende de laatste weken zijn niet minder dan een vijftig dieren, waaronder verscheidene luxe exemplaren, gedood. Ge regeld wordt de politie met de vergiftigingsgevallen in kennis gesteld, doch het mag haar niet gelukken den daders(8) te ontdekken. In de plaatselijke pers wordt het denkbeeld geop perd om een paar rechercheurs aan te stellen. EEN EIGENAARDIGE QUAESTIE Men schrijft aan het Hbld. Bij de laatst gehouden verkiezingen werd tot lid van den gemeenteraad te Wageningen gekozen de heer J H. W. Th. Reimers. In de raadsvergadering van 24 Juli werden de geloofsbrieven van den lieer Reimers onderzocht en werd tot diens toelating besloten. Ech ter was inmiddels de heer R. benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwlnterschool te Utrecht, van welke benoeming de Staatscourant van 23 Juli melding maakte. De heer R. werd dus toegelaten, hoewel hij als raadslid uit hoofde van zijn betrekking als leeraar bij het M. O. niet zal mogen zitting nemen (art. 23 i, Gem. Wet) en zijn verkiezing is ook niet van rechts wege ongeldig, omdat tot zijne toelating werd besloten na zijn Benoeming tot leeaar. De heer Reimers blijkt niet voornemens zijn mandaat vrijwillig neer te leg gen, zoodat hij dus alleen door cassatie van het raads besluit door Gedep. Staten zal kunnen ophouden lid van den Wageningschen gemeenteraad te zijn. NOO EEN EIGENAARDIGE QUAESTIE. Na de laatste gemeenteraadsverkiezingen te Haar lem liet het Raadslid, de heer v. d. Kamp (R.-K.), in een intervieuw uit, dat hij niet meer behoort tot de rechterzijde, wier optreden hij bij de laatste verkie zingen ten zeerste afkeurde. Gisteravond heeft nu de R.-K. Kiesvereeniging eene motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat thans het meest elementaire begrip van politieke moraliteit eischt, dat de heer v. d. Kamp zijn zetel ter beschik king stelt der kiezers en dat hij, zulks niet doende, zich schuldig maakt aan misbruik van politiek vertrouwen, over welke handelwijze de vergadering hare strengste afkeuring uitspreekt. HET ORGEL VAN VOLKSZANG. Thans heeft de politie de R.-K. Vereeniging „Volks zang" vergunning verleend, in de straten van .kinster- dam propaganda te maken voor haar streven door het uitvoeren van orgelmuziek. Echter maakte de politie de voorwaarde erbij, dat een Amsterdamscb orgel draaier met vergunning den Volkszanger moet verge zellen. DE VERSCHEURDE BANKBILJETTEN Omtrent het vinden van twee verscheurde bankbil jetten van 200 te Tiel, verneemt het N. v. d. D. dat deze bleken te zijn van den landbouwer O. de L., uit Everdingen, die blijken gaf van verstandsverbijstering, tengevolge van drankmisbruik en in den toestand de bankbiljetten verscheurd en weggewoipen had. Hij was zaterdagmorgen uit de gevangenis te Tiel ontsla gen waar hij een vonnis van drie dagen had onder gaan. Toen had hij een bedrag van ongeveer 6UU in zijn bezit, waaraan later bleek de 400 te ontbre ken. Twee personen, met wie hij in gezelschap was gezien, weraen aangehouden doch deze d leken gehee. onschuldig te zijn. De vinder kreeg een beloonmg van 10 en de eigenaar van de bankbiljetten keerde met de snippers huiswaarts. Oelukkig voor hem, dat de nummers niet verloren zijn. KORTE BELICHTEN. Gistermorgen sloeg te Leiden een hit voor een broodwagen aan den Haarlemmervveg op hol, ue eigenaar viel, kwam onder het rijtuig teredit en werd gedood. Zijn dochter, die er afsprong kreeg geen letsel Te Honselersdijk is Maandag op de veiling een druiventros, Black Alicante, aangevoerd, die ÖH pond woog. Er hangen dit jaar, vooral in de soort Alican te, zware trossen in de kassen. Onder Vogelzang botste een auto, waarin vier personen zaten, tegen een telefoonpaal, en viel omver. Fen der inzittenden, een dame, die bewusteloos onder den omgekeerden auto lag, werd, met behulp van om standers bevrijd. De familie werd naar haar woning te Noordwijk gebracht. De Vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer te Velsen, heeft tot den minister van pont. Biermodf» hfbbfp 650 persen® Instemming be tuigd. Volgens de Tel, keeren de gezamenlijke zuivelfa brieken in Friesland tegenwoordig per maand 6 tnil- lioen gulden meer uit, dan in normale jaren. Even buiten het dorp Erichem (gem. Buren) was iemand' op een hollen boom geklommen en bij ongeluk binnen in den hollen stam gevallen. Een timmerman moest eene groote opening in den boom maken om den man te bevrijden, De heer Piet Fjesse verzoekt te melden, dat het bericht aan de „Opr. Haarl. Cit", als zou hij zich met den heer Bol associeeren, onjuist i3. De zaak is zelfs niet ter sprake gebracht. UIT HEILQO. De Raad vergaderde hedenmorgen in voltallige zitting. Van de directie der Post en Telegrafie was een schrijven ingekomen, waarbij bericht werd, dat het Rijk voor een door de gemeente te bouwen post- en te legraafkantoor thans 6Y% pet. rente van de kosten, van het gebouw en 5 pet., van de kosten van den grond als jaarlijksche huur wil betalen. De voorzitter zeide, dat B. en W. van oordeel wa ren, dat de Raad maar moest beslissen. De condities zijn wel wat beter, maar het geld is ook duurder. De heer Zwart vroeg of het Rijk, indien de gemeente maar een afwachtende höuding bleef aannemen, niet zelf tot den bouw zou overgaan. De voorzitter achtte dit niet onmogelijk en wees er op, dat men eerst een telegraafkantoor ver weg scheen te werpen, doch nu wordt op de kwestie met de tele grammen niet meer terug gekomen. De heer Maas Geesteranus was van meening, dat de gemeente met de rente wel voldoende uit kon. De heer v. d. Molen dacht, dat wie de kosten heeft, ook de lasten maar moest dragen. De aflossing zal in 30 jaar moeten plaats hebben en na 30 jaar wil het Rijk weer een ander gebouw en is dat gebouw voor de gemeente het geld niét meer waard. De heer Maas Geesteranus veronderstelde, dat- het Rijk niet tot eigen bouw zou overgaan. Spreker wees er op, dat ook daarom in Broek op Langendijk beslo ten was om zelf een post- en telegraafkantoor te bou wen De heer v. 't Veer informeerde naar de kosten. De voorzitter veronderstelde, dat deze wel een 25.000 h f 26,000 zullen bedragen. De heer Bakker was van meening, dat men er dan ook wel zal wezen. E>e heer Maas Geesteranus achtte het gewenscht, dat B. en W. eens met een officieele meéedeeling over de kosten en een terrein kwamen. De heer Mulder wae het hiermede eens. De heer v. d. Molen was van meening, dat hiervoor evengoed een, commissie benoemd kon worden. De heer Butter meende, dat het bouwen door de ge meente op schadie zou uitloopen. De heer Bakker merkte op, dlat het toch geen be zwaar kon hebben om eens te informeeren naar de eventueele kosten. De voorzitter was het hiermede eens en stelde voor om bij het Rijk-naar de te stellen eischen te informee ren. De heer v. d. Molen was ten slotte ook van mee ning, dat hier niets tegen was, waarna dienovereen komstig werd besloten. Op het verzoek van de Kiesvereeniging „Vrijheid door Orde", om boekjes van het kohier van den hoof- delijken omslag voor belanghebbenden verkrijgbaar te stellen, werd afwijzend beschikt. De heer v. d. Molen oordeelde, dai de 3-maandelijk- sche ter visie ligging voldoende was en was bovendien van meening, dat zij, die er wat meer van wilden we ten, maar ten hunnen koste afschriften moesten ne men De voorzitter oordeelde mede, dat het geen zin had, aangezien de aanslag niet naar eigen aangifte ge schiedde, doch volgens aanslag van den Raad. Een te laag aangeslagene had zich dus daarvoor bij het pu bliek worden niet te schamen en zou daardoor toch niet tot het doen van een hoogere aangifte overgaan. Van den heer P. Vos was het verzoek ingekomen, om hem met ingang van 1 Augustus vrijstelling te ver- leenen van zijn pensioenstorting voor het weduwen- fonds of zijn traktement zoodanig te verhoogen, dat hieruit de pensioenbijdrage betaald kon worden. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden, aldus adressant, drukte deze bijdrage van 30 te zwaar op hem. De voorzitter merkte op bij de vaststelling van de pensioengrondslagen reeds voorstander te zijn geweest ó:n die bijdragen voor rekening van die gemeente te ne men. Nu eenmaal is aangenomen oen de kosten voor het weduwenpensioen geheel op de ambtenaren te ver luien, gaat het z. i. echter niet aan om voor de politie een uitzondering te maken. Als die het krijgt, moeten allen het hebben. De heer v. d. Molen wenschte het salaris alleen te verhoogen. De heer Bakker wilde dit dan ook voor de anderen. De heer v. d. Molen merkte op, dat die er niet om vroegen. De heer Maas Geesteranus gaf de verzekering, dat zij wel zullen komen. Het tractement als politie agent oordeelde spreker echter reeds lang te laag. De heeren Bakker en Zwart waren van meening, dat hier voor den veldwachter ook heel wat bij kwam. De Voorzitter oordeelde dat bij een nieuwe toestand het bestaan van die verschillende emolumenten onge- wenscht was. Het bodeschap achtte spreker evenwel wel vereenlgbaar met de functie. De heer v. d. Malen stélde voor om het salaris van den veldwachter met 25 te verhoogen. De heer v. 't Veer kon zich hiermede wel vereenigen indien, ook aan de anderen een verhooging werd toe gekend. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten om aan B. en W. op te dragen in een volgende vergade ring te komen met een herziening van de tractementen van de ambtenaren in de gemeente. Van H. M de Koningin was een schrijven ingekomen, waarin te ken nen werd gegeven, dat voor het verleenen van eervol ontslag aan den gemeente ambtenaar Blankenstein en wel met ingang van 1 Januari, geen gegronde redenen bestaan en daarom het desbetreffende besluit In strijd werd geacht met het algemeen belang. Gelet op art. 353 van de gemeente wet, de Raad van State gehoord, gelet op hét nader rapport van den minister-afdeeling Binneniandsch bestuur, had H. M. daarom goedgevonden om het besluit van B. W waar bij aan den heer Blankenstein eervol ontslag werd ver leend, te vernietigen. De Raad werd uitgenoodigd om het tractement van bedoelde ambtenaar weder op de suppletolre begroo ting te plaatsen. De heer v. d. Molen merkte op dat zulks op advies van den burgemeester en- niet van B. en W. geschied was. De Voorzitter wees er op, dat dit ook wat al te ek geweest zou zijn aangezien B. en W. tot het ver eenen van ontslag besloten. Dit geschiedde echter niet op advies van B. en W. De heer v. d. Molen„daar staat in dat hij in alle opzichten tot tevredenheid van elkeen gewerkt heeft en daar zijn wij het niet mede eens. De Voorzitter: „Er staat in dat genoemde ambte naar tot groote tevredenheid is weikzaatn geweest De Vev v Mèlat. J.,m feet steg «aar coat'' Voondtter las d<> gewraakte die aVv volgi luidde' Dat genoemde ambtenaar 8 jaar tol groote tevre denheid is werkzaam geweest eri in alle opzichten rijn plicht heeft vervuld De heer v. d. Molen- „Maar w?j hebben er over ge sproken, dat hij niet rijn plicht heeft vervuld." De Voorzitter: „Dai hij wel eens fouten heeft ge maakt, maar toen u daarover met de commissaris eer Koningin aprak, zeide deze, dat er maar één catagorte van mensdien was, die nimmer fouten maakten en dat waren de menschen die niets uitvoerden. De heer Zwart: „Dus er moet met de beslissing vrede genomen worden?" De heer v. d. Muien: „Natuurlijk, wij rijn nu aan het hoogste ressort. Het schrijven werd hierop voor kennisgeving aange nomen. Na het onderzoek van de geloofsbrieven werd tot toelating van de herkozen leden Mulder en Maas Geesteranus besloten. Tot onderwijzer werd uit de volgende voordracht 1. E. Smit. te Enkhuizen, 2, C. J. de Wijn te Texel en 3. K. Bos te Alkmaar, na een zitting met gesloten deuren, met algemeene sternen benoemd. No. één der voordracht, waarna de suppletoire begxooting over 1914 werd vastgesteld op een bedrag van 38069.445, De gemeente-rekening sluitende met een batig saldo van 12,13 werd in handen gesteld van de heeren Bakker, Mulder en v. 't Veer. Bij de rondvraag deelde de Voorzitter op verzoek van den heer Butter mede, dat voor het witten van den toren, Doorn ilcsche kalk in het bestek was voorgeschre ven. Deze meest uit België komen en was tot nog toe niet te krijgen. De aannemer had evenwel thans iemand daarvoor gevonden. Het contract tusschen den aannemer en de gemeente was ook in orde. De heer v. d. Molen informeerde naar een verslag van de commisie van het electrisch bedrijf, spreker zag gaarne, dat ook de wethouders de maandstate ont- vii r gelegenheid van de kermis werd alhier een ring- rij en harddraverij gehouden. 'oorzitter deelde mede, dat het rapport spoedig te wachten was en zegde rondzending van de maand staten toe. Op voorstel van den heer v. d. Molen werd aan B. en w. opgedragen uit te zien naar terreinen voor een begraafplaats en hierover in de volgende vergadering mededeeiing te doen. Op voorstel van den heer Maas Geesteranus werd besloten om over het gemeente plantsoen advies van een deskundige in te winnen. Op de vraag van den heer Bakker deed de Voorzit ter êenige mededeelingen over het puin van de „Rus tende Jager," waaruit bleek dat de eigenaars het voor 40 per M' niet wilde afstaan, terwijl 8, en W. het niet meer waard oordeelden. Op het wenschelijke van de verbetering van een paar wegen vestigde de heer Bakker mede de aan dacht. De overlast van de woonwagensbevolking ge durende de kennis werd door den heer Zwart mede besroken. De Voorzitter oordeelde, dat deze klaag zoolang er geen wettelijke bepalingen werden gemaakt wel zou blijven bestaan. Voor de volgende kennis zal spreker echter vroeg tijdig bekend maken dat voor draaiorgel en straatmu ziek geen vergunning verleend zal worden. Op verzoek van den heer van 't Veer zegde de Voor zitter toe inzake de rogge in de gemeente, die maatre gelen te zullen nemen die genomen kunnen worden. Hierna sluiting. UIT AKERSLOOT. Ter rijderij Aan de ringrijderij namen 16 paartjes deel. De prij zen waren in contante. Ie prijs C. Balvers en Schut, 2e pr. R. Kaptein en K. Kaptein, 3e pr. G. Apel doorn en M. Meijne, 4e pr. J. de Groot en G. de Groot. Aan de harddraverij namen 8 paarden deel. Ie prijs een werkhaam, werd gewonnen door het paard van J P. Kraakman, berijder T. Couvasie; 2e pr. door het paard van A. Kaptein, berijder R. Kaptein; 3e pr. door het paard van N. Polle, berijder J. Buur. UIT HOORN. Het door den jongeheer S. Augurkie alhier uitge vonden toestel, genaamd „de Hoomsche Koker", zal door de firma M. Prins Co. te Dordrecht in den handel worden gebracht Op de gisteren gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 94 paarden, luxe-paarden 700, werk paarden 250 h f 350. slachtp.wden 150 h 300, hitten 80 I 300. Handel matig. STADNIEUm GESLAAGD. Voor het eerste gedeelte van het Notarieel Staats examen siaagde de heer W. S. Wijnands, alhier. LOONSVERHOOGING OF TOESLAG. De afdeeliag Alkmaar van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Bond van Bakkers en Cacao-, Chocolade- en Suikerwerkers heeft aan de werkgevers, in verband met de tijdsomstandigheden, een loonsver- hooging of loontoeslag verzocht. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 10 Augustus. (Vervolg.) BELEEDIGINÓ. Mej. M, S., huisvrouw van K. M., te Enkhuizen, stond terecht omdat zij op 23 Juni mej. G. Amsterdam aldaar had beleedigd, door haar toe te voegen, dat zij voor een te wachten gebeurtenis naar Amsterdam was geweest en. haar op niet weer te geven wijze had uit gemaakt. Beklaagde ontkende de woorden te hebben gebezigd Mej. Outjers. als tweede getuige gehoord, verklaar de alleen het woord doerak te hebben gehoord De president wees getuige er op dat zij bij de politie verklaard had ook het andere wel gehoord te hebben. Het ging hier om het hoogste goed, ,de waarheid". De getuige moest begrijpen, dat ze geen valschen eed mocht doen, aangezien de rechtbank daar niet malsch mede was. Getuige verklaarde de waarheid te spreken en de eerste getuige nog bij het gaan naar het bureau gezegd te hebben: „zeg dit er nu niet bij, want dat heeft ze niet gezegd". De eerste getuige zei: „ben je gek, dat kan je er wel bij zeggen, wij zullen haar wel in de kast krijgen, ik geef je er wel wat voor." Dé president zeide niet te weten wat de Officier zal doen, doch hij wees getuige nog eens met nadruk op de ernst van den eed. Ook beklaagde werd er op gewe zen, dat zij er veel toe doen kon, opdat de tweede ge tuige niet in de gevangenis geraakte. De zaak werd tot half twee geschorst, opdat de tweede getuige zich nog eens ernstig kan bedenken. Getuige Outjers bleef er bij dat zij niet anders kon verklaren. Haar werd medegedeeld, dat zij zich niet mocht verwijderen. De eerste getuige vroeg het woord, eveneens de man van de beklaagde en wel van de publieke tribune af. Het woord werd aan de eerste getuige geweigerd en de man werd verwijderd. Des middags bleef getuige Outjers bij haar verkla ring. De president vroeg waarom rij. foce hm werd, aarzelde den eed af te 'eggen Getuige zeide niet te hebben geweten of zij den eed moest doen voor het hooren van het woord „doerak" of voor ai het andere, aangezien zij het eerste wel en het andere niet kon verklaren. Getuige zeide hierop woordelijk wat er in het proces-verbaai stond, dit was haar door den agent wei voorgelezen, doch zij had niet begrepen of dit bedoeld werd ais een door de eer ste getuige afgelegde verklaring of eene van haar zelve. De Officier van Justitie eischte hierop tegen de be klaagde een geldboete van 10 of 5 dagea hechtenis, kinderwettenzaakT De volgende zaak stood in betrekking tot de Kin derwetten en werd mitsdien met geslote deuren be handeld. DIEFSTAL C. Z., koopman alhier, niet verschenen, had een rij wiel van A. Bood, rijwielhandelaar alhier, toen hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, ver kocht voor 7, welk rijwiel beklaagde in huurkoop van hem had. Beklaagde had het rijwiel voor 22.50 gekocht, doch slechts 3 maai 2 betaald. Het Q. M eischte voor dit feit een gevangenisstraf van 3 maanden,. VERNIELING. Voor het stukslaan van twee ruiten in den nacht van 8 op 9 Juni te Opmeer en wel van de comruissietet van de Landbouwtentoonstelling, had zich te verant woorden N. K,, schippersknecht te Opmeer. In deze zaak werden gehoord G. Glinster, veehou der, P. Stammes, barbier, en P. Boots, bakker, allen aldaar. Hun verklaringen waren van dien aard, dat het O. M. hierin aanleiding vond om tegen beklaagde een ge vangenisstraf van 14 dhgca te eischen. BEDREIGING EN VERNIELING. Bij het afroepen van de volgende beklaagde, P. K., stoker te Schagen, gaf deze reeds dadelijk vanaf de pu blieke tribune met verheffing van stem'te kennen pre sent te zijn, Overigens toonde hij al aanstonds, met de jusitiezaken niet onbekend te zijn, door al ongevraagd achter elkander de gewenschte mededeelingen te ver strekken. De president vond hierin aanleiding cm beklaagde, die zich blijkbaar aardig voorzien had van spraakwa ter, er op te wijzen, dat hij zich behoorlijk had te ge dragen, aangezien andera de zaak zonder hem behan deld zou worden. Getuige G. Bakker, landbouwer te Anna Pauiowna, zeide sinds zijn verklaringen in deze zaak (waarvoor beklaagde in verzet was gekomen) vrees voor beklaag de te hebben, aangezien deze gedreigd had, dat hij hem wei zou vinden. De president merkte op, dat getuige niet bevreesd behoefde te zijn, aangezien de rechtbank de zaak zeer ernstig behandelde. Getuige verklaarde hierop, dat beklaagde den 3den Mei in kennelijken staat op zijn werf aan zijn woning kwam en om brood vroeg. Getuige verzocht hem heen te gaan, waarop beklaagde met een mes dreigde. Toen getuige met een rijwiel om de politie ging, was beki. vertrokken. Bij L. de Beurs, bierhuishouder in de Zijpe, had be klaagde des avonds een paar fieachjes pils zonder be taling gedronken en den volgenden dag de ruiten stuk geslagen. Beklaagde verklaarde met nadruk geen rechter te zijn, doch in hooger beroep te zijn gegaan met het oog op de straf, want die was zwaai. Met een mea had beklaagde niet gedreigd. Toen hij de fieachjes bier gebruikte, dacht hij geld bij zich te hebben, wat niet het geval bleek te zijn, toen het op betalen aankwam. De ruiten had beklaagde stukgeslagen omdat men zijn negotie naar buiten had geworpen. Men had: gedacht hem te vangen, maar beklaagde was zoo gauw als een haas. Vroeger had hij gevaren en H. M.'s marine ge diend. De boer waar hij nu werkte, had hem gaarne terug. Dit alles en nog meer bevatte de met verheffing van stem gevoerde verdediging van beklaagde. De president had nog al moeite om beklaagde tot de zaak te houden. Bij rijn requisitoir merkte de Officier van Justitie op, dat de moed die beklaagde dezen dag door het ge bruiken van een flinken bone! verzameld had, hèm niet van zienswijze had doen veranderen. Z.Eci.Achtb. requireerde bekrachtiging van het vonnis, n.l. 8 maan den gevangenisstraf en weas er op, dat beklaagde bij de minste uitvoering van eenlge béó dging to hem een eisch voor een paar jaar te wachten was. Beklaagde merkte nog op: „ik zie er bezwaar In, mijnheer de presideuf*...., De president oordeelde echter, dat beklaagde vol doende aan het woord geveest was en bepaalde de uitspraak op heden over 14 dagen EEN RUSSISCHE VERKLARING St. PETERSBURG, 12 Aug. (Hbld.). De „Daily Mail" verneemt uit Petersburg, dat een commissie van onderzoek is benoemd om de beschuldigin gen tegen den ex-minister van oorlog, generaal Soekhomlinof, en anderen te onderzoeken, in ver band met het tekort aan ammunitie. Het geeft groote Voldoening, dat de regeering aldus dén weg volgt, door dé Doema aangegeven. De generale staf publiceerde vandaag een ge ruststellende verklaring, waarbij op de onwaar schijnlijkheid van eenige actie tegen Petersburg gewezen wordt en waarbij de aandacht wordt ge vestigd1 op de sterke verdedigingswerken van de hoofdstad, zoowel natuurlijke als militaire. De Russische successen in de laatste paar da gen bij Riga. Kofno en Wilkomir zijn van groot nut geweest om tijd te winnen, ten einde den te rugtocht op een behoorlijke wijze te volbrengen. Dat de groote terugtocht niet ernstig werd be dreigd, kan blijken uit den afstand tusschen de Duiteche legermachten in het Noorden en in hei Zuiden. Een afstand van 80 K.M. scheidt de Duitsche troepen aan den Wieprz den rechtervleugel van het leger van v. Oaliwitz aan den Benedea-Nard, terwijl zijn linkervleugel te Lomsja nog bijna 150 K.M. van Mackensen's leger bij Wlodawa verwij derd is. Echter moet het vooralsnog twijfelachtig wor den genoemd, of wij in staat zullen zijn de linie NjemenBoeg te behouden, daar de vijand reeds achter die Unie bij Wilkofhir en bij Kovel staat. HET FRANSCHE COMMUNIQUé. PARIJS, 12 Aug. (Officieel). Fransen com muniqué van II uur: Tea noorden van Atreebi had een artillerie-ac tie plaats. Het bombardement in de Argonne verdubbelde in hevigheid, en er werd een groote hoeveelheid bommen met verstikkende gassen ge bruikt, Be artilleriebeschieting werd door ren zeer hevigen Duit&chen aanval gevolgd van drie regimenten tegen de stellingen tusschen Binarvil- le en den weg Vienne Ie Chateau-Houyette. i Iet centrum der Duitschers is er in geslaagd de stel lingen binnen te dringen, doch werden in den loop van den dag door tegenaanvallen er uit ver-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2