DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet oostelijk oorlogsterreln. Van het westelijk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogstooueel/ Stremmïng verkeer. Uitkeering vergoedingen LANDWEER en MILITIE. No, 188 Honderd en zeventiend© Jaargang, 1915 Mmwispii per i maanden f 1 Jr. p, post 11.25. Adtertentiepriji; 10 et pt regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. Vc Boek- en Handelsdrukkerij y.b. HERffls. COSTER4Z00Nf Voordam CS. Telefoennr. 3. V E IJ DAG 13 AUGUSTUS Ter zee. VARIA. A El) E KL AA ALKMAAR, 13 Augustus. De operatie in Koerland schijnt op het oogenblik door nog niet opgehelderde oorzaken geen vorderin gen te maken. Het Russische communiqué spreekt van hier behaalde successen en van gemaakte gevangenen Of misschien Kowno, waarop de Duitsdters nog steeds tevergeefs aanvallen doen, eerst moet vallen? Sinds Lomza veroverd is, zijn de Duitsche legers er in geslaagd weer voorwaarts te dringen in oostelijke richting is men Bialostok genaderd. Het bruggenhoofd Wizna (gelegen waar de rivier de Bobr in de Narew valt), werd, nadat de Russen den vorigen dag een aan val hadden afgeslagen, veroverd, zoodat de Duitsche troepen op geen 50 K.M. van het belangrijke knoop punt van spoorwegen staan ea Ossowietz ook van het zuiden dreigt te worden afgesloten, hetgeen de inslui ting dezer vesting beteekent. Van de ingesloten vesting Nowogeorgiewsk is er niets nieuws. Het belang bij het lot dezet vesting is thans alleen maar meer dat er bij haar val troepen zullen vrijkomen. De legergroep van prins Leopold van Beieren, die van haar basis Iwangorod1Warschau in oostelijke richting optrekt, is goed vooruit gekomen. Zij bezette Loekow, een spoorwegknooppunt, hetgeen bewijst, dat de achtervolging snel gaat. Nog steeds wordt zoowel bij Wizna als bij Loekow in de richting Brest- Litowsk gemarcheerd. Van het zuiden uit (Cholm) werd echter langen tijd door de Russen hardnekkige tegenstand geboden aan de Boeg, zoodat de Duit schers en Oostenrijkers niet vooruit konden komen en de terugtocht van het Russische centrum van dit ge bied uit tot dusverre geen gevaar heeft geloopen. Ech ter meldt het Duitsche communiqué, dat de Russische stellingen met succes bestormd zijn en dat de Russen in dit gebied over het geheele front in vollen aftocht zijn. Het laatste Russische communiqué bespreekt de gebeurtenissen van 11 dezer, ierwij 1 deze terugtocht den 12den moet hebben plaats gehad. Intusschen leert het Russische communiqué hoe zwaar hier de strijd is geweest en hoeveel offers de voortgang den Duitschers heeft gekost Van het Westelijk oorlogstooueel is geen ander nieuws, dan dat de Franschen in de Argonnen een ge deelte van een verloren gegane loopgraaf hebben her wonnen. Terwijl er sprake is van een verkoeling tusschen Roemenië en Duitschland, zijn de verbonden mogend heden druk bezig om Bulgarije tot meedoen te verlok ken. liet heet, dat Bulgarije ten koste van Servië en Griekenland bevredigd zal worden en Servië en Grie kenland ten koste van Oostenrijk en Turkije en dat Roemenië en Bulgarije met elkaar verzoend zouden worden De „Times" zegt, dat de Balkanstaten nu zelf maar moeten weten wat ze doen en de „Daily Mail" betoogt, dat het allereerste besef van eigenbelang de Balkan-staten zal dwingen hun onderlinge geschillen ondergeschikt te maken aan de verdediging van hun toekomst, van de vrijheid om te leven, om te bloeien. Voorts wordt gemeld, dat de ltaliaansche minister Sa- landra naar het front zal vertrekken om met den Ko ning over het Balkan-vraagstuk te spreken. De „Mor- ningpost" meldt, dat Duitschland en Oostenrijk van plan zijn om een gezamenlijken zet tegen Servië te doen, hetgeen Italië niet kan toelaten. Eigenaardig wordt hieraan toegevoegd, dat de zware taak om de Duitsche plannen te doen mislukken, aan Italië toebe deeld zal zijn, daar Italië tegenwoordig het grootste aandeel heeft in de plannen van het viervoudig ver bond ten opzichte van Oost-Europa. In elk geval laat men in de verbonden landen de hoop nog niet varen, dat de Balkan-staten, die onzijdig zijn gebleven, partij zullen kiezen. Officieel zijn de geruchten over vredesvoorstellen thans door de Duitsche regeering tegengesproken. De Duitsche regeering heeft dergelijke voorstellen aan Rusland niet gedaan - zij zal redelijke voorstellen, wanneer die haar soms mochten worden gedaan, niet bij voorbaat afwijzen, maar de tijd om harerzijds vre desvoorstellen te doen zal eerst gekomen zijn, als de andere regeeringen het mislukken van hun gewapende onderneming erkennen. Dat klinkt wel heel boud, maar er valt over zulk een officieele verklaring te praten. En er zal ongetwijfeld over gepraat en geschreven worden! Het Duitsche legerbericht luidt: Legergroep-Hin denburg. In Koerland en Samagitien is de toestand onveranderd. Ten zuiden van de Njemen sloegen de troepen van het leger-von Eichhora een door aanzienlijke strijd krachten ondernomen aanval af in den Dowinasector. De vijand liet 700 gevangenen in onze handen. Het leger-von Scholz nam het bruggehoofd van Wizna, en wierp den vijand ten zuiden van den Naref over de Gacrivier. Sinds 8 Aug. maakte dit leger 4950 krijgsgevangenen, onder wie 11 officieren, en veroverde 12 mitrailleurs. Het leger-von Gallwitz bestormde Zambrof; zuide lijk voorwaarts in oostelijke richting. Bij Nowo Georgiewsk niets nieuws. Een van onze luchtschepen bombardeerde hef stati on van Bialostokeen zware ontploffing werd waarge nomen. Legergroep-Prms Leopold van Beieren Onder veelvuldige gevechten met de vijandelijke achterhoeden werd de vervolging voortgezet en den Machawkasector overschreden. Lukof is in bezit genomen. Legergroep- Mackensen. Nadat de verbonden troepen op verschillende plaat sen in de hardnekkig verdedigde stellingen waren bin nengedrongen, zijn de Russen sinds hedennacht over het geheele front tusschen den Boeg en de stad Part schef op den terugtocht. Het Oostenrijkaehe legerbericht0 De ten noorden van den Beneden-Wieprz den vijand vervolgende Qos- tenrijksch-Hongaarsche strijdkrachten hebben heden Lukof genomenzij trokken over de Byshzyca ten wes ten van Radzijn. Tusschen de Tysmienica en den Boeg werden gisteren de Russchen door onzen bondgenoo- ten op velschillende plaatsen achteruit geworpen. De vijand ontruimde hedenmorgen vroeg het gevechtster rein en trekt terug. Overigens is de toestand onver anderd. Het Fransche staf-communiqué van gistermiddag meldt: Bij de gevechten langs den weg van Binarvil- le—Vienne le Chateau maaktal wij gevangene! van een Würtembergsch korps. In den nacht van 11 op 12 dezer vielen de Duit schers tweemaal de Fransche loopgraven in de streek van Marie Thérèse en Fontaine au Charmes aan. Zij werden volkomen teruggeslagen. In het Priesterbosch had een vrij hevig gevecht van loopgraaf naar loopgraaf met granaten en groote bommen plaats. In de Vogezen deden de Duitschers een aanvalspo- ging bij de Linge, welke na een granaatgevecht werd afgeslagen. Het rapport van den Duitschen generalen staf luidt: In Argonne veroverden wij ten noorden van Vienne- le-Chauteau een groep versterkingen, het z.g. Martin- werk, waarbij wij 74 ongekwetste gevangenen maakten o.w. twee officierenwij veroverden twee mitrailleurs en zeven mijnwerpers. De vijand leed zware verliezen Bij het bezetten van een vijandelijke loopgraaf ten noordoosten van La Hanrazé vielen eenige gevange nen in onze handen; de rest van de bezetting, met achterlating van veertig dooden. Het Oostenrijksche stafbericht luidtAan het front in het kustgebied werden in den afgeloopen nacht een krachtige vijandelijke aanval op het vooruitspringend deel van het Dorberdo-plateau, twee offensieve bewe gingen bij Zagora, voorafgegaan door een krachtige voorbereiding der artillerie onder zware verliezen voor de Italianen afgeslagen. Voor het bruggenhoofd van Görz heerscht rust Aan de overige fronten duren de artillerieactie en de schermutselingen voort. Gistermorgen beschoten onze schepen den Italiaan- schen kustspoorweg van Molfetta tot Seno San Gior gio. Te Molfetta werden vier fabrieken, twee tramvi aducten zwaar beschadigd. Een viaduct stortte in, een fabriek geraakte in brand. Te San Spirito zijn het station en verschillende magazijnen tot den grond afgebrand. Te Bari werden het kasteel, de semapho- reijinrichting, de spoorweg en vijf fabrieken beschoten; een der fabrieken werd door brand vernield. Geheel Bari was in stof- en rookwolken gehuld. Onder de bevolking heerschte paniek. De ltaliaansche kanon nen van middelbaar kaliber richtten tevergeefs hun vuur op onze torpedoboot jagers. Ook een aanval van vijandelijke duikbooten mislukte. De spoorwegviaduct over de Seno San Giorgio is door ons vuur zwaar be schadigd. Onze schepen keerden allen ongedeerd te rug. Van vijandelijke strijdkrachten ter zee was, be halve de vernielde duikboot voor Bari, niets te zien. AAN DE DARDANELLES Het Turksche hoofdkwartier meldt: Aan het Darda- nellenfront sloegen wij 10 dezer vier vijandelijke aan vallen .op onze stellingen af. De vijand verloor drie duizend dooden bij een aanval op een Turksche divisie. Onze troepen deden een tegenaanval, wierpen den vij and uit zijn stellingen en maakten twee mitrailleurs buit. Bij Sedd-ul-Bahr liet de vijand in den middag van 10 dezer voor onzen rechtervleugel twee mijnen springen. De aanval werd met verlies afgeslagen. In den morgen van 11 Augustus vernietigden wij een vijandelijke strijdkracht, geschat op de sterkte van een compagnie, die een deel van onze loopgraven aan onzen linkervleugel trachtte aan te vallen. Van de-andere fronten geen belangrijk nieuws. De Britsche admiraliteit meldt, dat een Britsche on derzeeër aan de Dardanellen opereerend, in den mor gen van 8 dezer aan den ingang van de Zee van Mar mora een Turksch slagschip in den grond boorde. (Be doeld is blijkbaar de „Barbarossa Haireddin", van welks ondergang reeds melding werd gemaakt) De Turksche kanonneerboot „Berki satoet" (waar schijnlijk is bedoeld de kleine torpedokruiser „Berki-i- Satoet) en een leeg transportschip zijn eveneens door een Britsche duikboot aan de Dardanellen getorpil- leerd. AANGEHOUDEN EN VERNIELDE SCHEPEN. De Noorweegsche postboot „Iris" is door een Duit schen onderzeeër een uur van de kust aangehouden. De onderzeeër loste twee schoten, die voor den boeg van het schip voorbij gingen. Een officier en eenige matrozen kwamen aan boord. Een passagier verhaalde, dat een aantal voor Rusland bestemde pakketten over boord werd geworpen De onderzeeër verdween daarna in Zuidelijke rich- ting. Een Lloyd's bericht meldt het zinken van de trawlers „Oceansgift", ..Esteraste" en „George Bor row". De bemanningen werden gered. De Engelsche smak „Humfries" uit Grimsby was gisterenmorgen visscheode bij het vuurschip Leeman, toen van een Duitsch vliegtuig uit bevolen werd het schip te verlaten. Daarna werden er twee bommen op geworpen, die het schip vernietigden. Na ruim 5 uur in haar boot rondgedreven te hebben, werd de beman ning opgepikt door de Sch 321, d'ie de mannen te Vlaardingen aan land bracht. VREDESGERUCHTEN. Volgens een bericht in de „Gazette del Pcpolo" te Turijn, afkomstig van kringen te Rome, die gewoonlijk omtrent kwesties, het Vaticaan betreffende, goed inge licht zijn, zegt een Duitsch bericht, zouden Amerikaan- sche kardinalen, op uitnoodiging van den Paus, een vredescongres willen beleggen, waaraan vele kardina len en bisschoppen zullen deelnemen. De primaten van Spanje hebben reeds hun medewerking toegezegd. Het congres zal in Zwitserland worden gehouden en zal door de Vereenigde Staten van Amerika, Spanje en Nederland gesteund worden. De offcieuze „Nordd. Allg. Ztg." schrijft: Boecha- rester bladen publiceerden onlangs telegrammen, die van den Keizer afkomstig heetten en gericht waren aan de Koningin van Griekenland, en waarin de Kei zer de vernietigende overwinning der onverwinbare Duitsche wapens over het Russische leger geprezen zou hebben en de aanstaande beëindiging van den oor log zou hebben aangekondigd. Daar er merkwaardi gerwijze in het buitenland nog lichtgeloovigen zijn, die de Roeineensche courantenverzinsels ernstig op vatten, zij hier na informatie te bevoegder plaatse na drukkelijk geconstateerd, dat dit telegram van a tot z verzonnen is. Het officieuze blad schrijft verder: Van jonden uit werd onlangs een met allerlei bijzonderheden opge sierd bericht verspreid, volgens «welk de Duitsche re geering de vorige week door bemiddeling van den Ko ning van Denemarken te St. Petersburg vredesvoorstel len zou hebben gedaan, die de Russische regeering weigerde. Dit bericht is verzonnen De Duitsche re geering wijst verstandige vredésaanbiedingen, indien zulks haar eens zullen worden gedaan, zeker niet bij voorbaat af, maar de tijd om harerzijds vredesvoorstel len te doen zal eerst gekomen zijn, als de vijandelijke regeeringen bereid zijn het mislukken van hun militaire actie tegen ons te erkennen. De „Voss. Ztg." merkt op, dat er telkens vredesge- ruchten opkomen, wanneer Rusland een nederlaag heeft geleden. Het verdachte van het geval is, zegt het blad, dat deze geruchten telken male. en steeds op de zelfde leest geschoeid, bekend gemaakt worden door den vroegeren Russischen politieken politie-detective Manuilof in de „Novoje Vretnya" en door den ontsla gen voormaligen Russisehen secretaris van de legatie te Berlijn, Schelking, in de „Birsiewva Wjedomosti". Telkenmale zouden genoemde personen die geruchten uit Kopenhagen hebben vernomen Dergelijke berich ten worden door de Russische regeering geduld, om dat die den slechten indruk van een nederlaag bij het courantenlezend publiek voor een tijd wegnemen. EEN EERBEWIJS. Koning Albert is door Koning George van Enge land tot Colonel-in-chief van het 5de rigifnent Dra goon Guards benoemd. „HOLLAND IS HOLLANDSCH". Aldus luidt het opschrift vau een artikiel van den Ainsterdainschen correspondent van het „Berliner Ta- gcblati', den heer Paul Raché. De schrijver betoogt, dat üe Duitschers Holland zoo moeten zien, zooais liet is en zeit gezien wil worden en niet zooals velen liet smüs twintig jaar door een gekleurde orn gewoon zijn te zien. Het wachtwoord van het „stamverwante' aieine Holland met zijn taai, die „eigenlijk Duitsch is", dat in den grond „zoo goed als Duitsch volk" en met zijn volle sympathie zien tot Duitschland wendt, den grooten broeder, op wien steunend zich aan te leunen nem een behoefte is dat wachtwoord moet eindelijk maar eens voorgoed bij het oud-roest worden gewor pen, meent de correspondent. Wij zullen, zegt uij, al leen dati vrijer en met minder vooroordeelen naderen, wanneer wij er ons aan gewennen, meer, dan tot dus verre Hollands eigen aard te erkennen en in het licht te stellen, hem als Hollander te zien en niet als Neder- Duitscher als ook-Duitscher. Dat mag niet gemakkelijk vallen, mag nog zoo zeer tegen het Duitsche gevoelen ingaan, is echter noodzakelijk, daar het een gebod van politieke wijsheid is. Juist in een tijd, waarin het Duitsche nationale bewustzijn zoo sterk is toegeno men, moeten wij ook voor het nationale gevoel van anderen een begrip hebben. Holland is noch Engelsch noch Fransch, maar ook niet Duitsch. Holland is niets anders dan Hollandsch. Wij moeten, om tusschen bei de landen een'vertrouwelijker verhouding tot stand te brengen, elkaar beter leeren kennen. Wij Holland, doordat wij zijn eigen nationalen aard meer erkennen Holland ons, doordat het zich er eindelijk meer aan gewendt, ons zoo te zijn, als wij zijn, en zich vrij maakt van een dwaze annexatie-vrees en de hand, wel ke het toegestoken wordt, niet met aarzelend wantrou wen, maar met vol vertrouwen aanpakt. In Duitschland beschouwt men het als iets natuur lijks, dat Holland na den oorlog nader tot ons zal ko men In Holland is men van dat natuurlijke nog niet zoo doordrongen, maar zal zich niet er aan kunnen onttrekken Men zal er zich aan moeten gewennen. Duitschland meer zonder vooroordeelen tegemoet te treden. Gelijk wij ons er aan moeten gewennen het moet steeds meer gezegd worden den Hollander meer als Hollander te erkennen, het nationaal sterke, bewuste, eigene in hem te begrijpen. CENTRALE LAND- EN TUINBOUWBANK. Gister is gelijk we reeds melden, te 's-Gravenhage opgericht de centrale land- en tuinbouwbank met winstdeeling. Deze onderneming is eenigermate te beschouwen als een gevolg van het door H. M. de Koningin genomen initiatief )ot het in het leven roepen van een Regee- ringscommissie inzake het Midaenstandscrediet. Toen, onder leiding van minister Treub, bovenge- Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat d© KUIPERSBRUG over het LUTTIK-OU- DORP bij de APPELSTEEG op 10, !7 en 18 AUGUSTUS a.s„ voor het rijtuig- en scheepvaartverkeer en voor voetgangers zal zijn GESLOTEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorz DONATH, Secr. Alkmaar, 13 Augustus 1915. De BnrgemeeBter vau Alkcianr brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de alt keering der vergoedingenioopende over het tijdvak van tot on met 15 Augustus, val plaats hebben ten Stadhnlzo op Haan- dag 13 Angn&tms rs-, voor soever de LAND WEER aangaat van 1311 unr envooraoo- veel de MILITIE betreft van 11—13 hup Alkmaar, 12 Aug. 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. noemde commissie ia het leven was geroepen, bleek al spoedig, dat zeer bepaaldelijk enkele categorieën van personal, o.m. de bollen- ai boomkweekers, in sterke mate van de tijdsomstandigheden hadden te lijden en dat hun bedrijven die in vredestijd op zoo verrassende hoogte staan, in verscheidene gevallen met ondergang zouden bedreigd worden, indien niet op doeltreffende wijze in credietverschaffing te hunnen behoeve werd voorzien. Zoo rees dus bij eenige vooraanstaande mannen het denkbeeld om, in samenwerking eenerzijds met de Re- geeringscommissie inzake het middenstandscrediet. anderzijds met het onlangs opgerichte Tuinbouwwaar borgfonds, een bankinstelling in het leven te roepen die aan twee belangrijke categorieën van producenten op billijke wijze credieten zal verschaffen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. BAKKERS-N ACHT ARBE ID. De heeren A. Hillebregt en I Goudsmit te Amster dam, hebben in hunne qualiteit van voorzitter en secre taris van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Arbeiders (sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Sui- kerbewerkingsbedrijf, een adres gezonden aan den Mi nister van Landbouw, waarin zij hunne ontstemming kenbaar maken over de maar al te weinige aandacht die aan het behartigen der belangen van de bakkersge- gezellen wordt geschonken ten aanzien van de afschaf fing van den nachtarbeid. Zij dringen er bij den minister op aan ten spoedig ste gevolg te geven aan zijn voornemen tot het indie nen van een wetsontwerp, waarin zal worden neerge legd: a. Verbod van nachtarbeid in het bakkersbedrijf; b Eene regeling van den arbeidsduur tot ten hoog ste 60 uren per week c. Opname van bepalingen welke bedoelen be schermd op te treden voor de in het bedrijf werkzame personen, zoomeede voor het broodetende publiek, door alle arbeiders (sters) in het Brood-, Koek- en Banket bakkersbedrijf werkzaam, te onderwerpen aan een ver plichte geneeskundige keuring alvorens zij in het be drijf werkzaam mogen zijn; d. Verbod van inwoning van niet tot de naaste fa milie behoorende gezellen bij den patroon. Het adtes gaat vergezeld van een uitvoerige toelich ting. DE VERHINDERDE BRUILOFT. Al vroeg waren Nareske en Mieke, gekleed en ge reed op weg naar het grijze Grave waar hun zoon Tommes zou trouwen. Tommes was onder de wapenen „in Ede of Lewèr- den of dor érreges en die kwamp mè 'n per daag ver lof mar rechttoe va ginderwiet af nao ae Graaf", zoo vertelde de G. C. De oudjes volgden in flankrij het smalle kronkelpaadje, waar de nog bedauwde over hangende heide het zorgzame Mieke de noodzakelijk heid deed gevoelen, „die lang pèlzen 'n bitjen op te rape," hetgeen Nareske beantwoordde met mannelijk „de boksepiepen om te slaon." Een paar maanden geleden was het jonge paartje al in den ondertrouw gegaan, maar toen de groote dag naderde, zag Tommers zich verplicht de betrok ken lui te berichten, dat hij „in de petoet zat en desse 'm niet los wou laote urn gaon te trouwe". Maar nou zag het er beter uitGinder doemde reeds de eer waarde Elisabethskerk op en de oudertrots van Na reske en Mieke zag die kerk en die stad en onzen Toni- mes mè zie vrommes" in een aureool; beiden zweefden voort, als gedragen op het maatgezang van Nares z n „mesèterse boks", die tot meerdere eer en glorie van den dag haar „jiep" deed hooren, zoo vaak de eene pijp langs de andere streek. Zoo, met de muziek aan 't hoofd, trok men zegevierend de stad binnen, waar men als uit een hinderlaag besprongen werd door een briefkaart, die de bruid gisteravond had ontvangen en waarin de bruidegom mededeelde, dat „ze 'm weer in de doos hadden gestopt" en de trouwerij dus ander maal ten halve moest blijven steken. Na dezen koud- waterstraal keerden onze oudjes met hangende yeeren naar huis teruggeen woord werd gewisseldpas het bekende geluid van de deurklink thuis wekte hen uit hun mijmering en Nareske zei „Mar ge zot, „zegge wa-t-ie nou wêr uitgevrêten hè „Ja, dè zodde zegge!" antwoordde Mieke. KAAS IN TIN. Gedurende eenige jaren is het departement van Landbouw van de Vereenigde Staten bezig proeven te nemen met in zilverpapier verpakte kaas. Dit moet uit ALRMAARSCHE sr

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1