DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van het oostelijk oorlogsterreln. Luxe Automobielen Van hei westelijk oorlogsterreln. Van liet zuidelijk oorlogstooneel. Adres JAC. MET. Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 ZATERDAG 14 AUGUSTUS Ter zee. tegen billijk tarief. Wolvord©nog0 Dra ok wet. Landstorm. Landstorm. 10^ DK dumiB»? kastaal uit 3 bladen* I.® Deze Courant wordt eiken avond» behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar fï,~franco door het geheeie Rijk 11,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Atlvertcuiiën Per regel f 0,10* Bij groote contracten rabat, letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- c v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Oroote Handelsdrukte; rij ALKMAAR, 14 Augustus. Was men de laatste dagen i'a St. Petersburg zeer zwartgallig gestemd, er is thans een bericht, dat weer wat meer hoop verraadt. Zoo ver ging het pessimis me, dat b.v. de „Nowoje Wremya", een bekend blad, schreef, dat het einddoel van de groote Duitsche aan vallende beweging niet Brest-Litowsk was, doch St Petersburg. Het blad betoogde, dat de toestanden thans heel anders waren dan in 1812, dat de Duitsche troepenmacht zeven maal sterker is dan die van Napo leon en dat de afstand van Riga naar de Russische hoofdstad slechts 260 K.M. bedraagt Vandaag is er echter een Russisch bericht, volgens hetwelk de strategische positie van het Russische leger tusschen Dwina en Njemen gunstig geworden is, de Duitsche troepen daar terugtrokken en te oordeelen naar de hoeveelheid krijgsgevangenen en het achterge laten krijgsmateriaal, draagt deze terugtocht het ka rakter van overhaaste wanorde. De „Rjctsj" betoogt zelfs, dat de beide hier opereerende legers met omsin geling worden bedreigd. Nu is van dit alles nog weinig gebleken. Zeker is wij wezen er herhaaldelijk op dat de Duitschers in deze streek niet opschieten, dat de legers van de ge neraals v. Below en v. Eichhom de laatste dagen op een sterken tegenstand stuiten, die overigens bewijst, dat de Russen deze beweging voor zeer gevaarlijk houden en dienovereenkomstig hun maatregelen heb- ben getroffen. Meer succes behalen de beide andere generaals, die toi de groep-von Hindenburg beliooren en tusschen Narew en Boeg staan, n.l. v. Scholtz en v. Gollwitz, van wie de laatste in twee dagen 6550 Russen gevangen nam. Maar om nog even tot de Rus sische berichten terug te keeren de officieele com muniqué's hebben tot dusverre geen melding gemaakt van veel krijgsgevangenen of veel genomen krijgsma teriaal. Wel zegt het laatste Russische communiqué, dat ten zuid-oosten van Mittau de Duitschers. over de rivier de Aa geworpen zijn en dat zij in de richting Dunaburg worden bestookt. De tweede groep het is sinds enkele dagen duide lijk dat de Duitsch-Oostenrijksche troepen geheel nieuw gegroepeerd zijn, zóó dat maarschalk von Hin denburg naar Riga moet optrekken en tegelijkertijd den terugtocht der Russische legers van Brest-Litowsk naar St Petersburg moet beletten, prins Leopold van Beieren de terugwijkende Russische legermacht tusschen Narew en Wieprz moet vervolgen en von Mackensen moet trachten Brest-Litowsk van het zuiden uit te bereiken heeft weer vorderingen gemaakt en de stad Siedlze, een belangrijk spoorwegpunt, geno men. Voorts vernemen we, dat ook dc derde groep de achtervolging voortzet. Zijn dus de vleugels in het uiterste noorden (v. Below in Koerland, en een nog niet bekend gemaakt onder-bevelhebber in het zuiden) niets vooruit gekomen, overigens hebben verschillende leger-afdeelingen aanzienlijken vooruitgang behaald, ondanks den tegenstand, dien de Russen op verschil lende plaatsen boden en de terrein-bezwaren, die moesten worden overwonnen. Een Vooruitgang van 30, 40, 50 kilometer werd in een dag of tien rechtens bereikt. Brest-Litowsk wordt gevaarlijk dicht gena derd. Deze Boeg-vesting, het centrum van den Russi- schen tegenstand in de naaste toekomst, ligt 90 kilo meter van het thans genomen Siedlce. Over het geheel kan men zeggen, dat de vooruitgang van de Duitschers en Oostenrijkers in dit gebied, dus ook de terugtocht van het Russische centrum de laatste dagen in tempo is versneld, hetgeen zijn steeds toenemende bezwaren oplevert. In dit verband zij gewezen op het gering aan tal gevangenen, waarvan in de Duitsche en Oostenrijk- sche communiqué's melding gemaakt wordt, hetgeen bewijst dat de Russen tot dusverre vrij geregeld hun terugtocht hebben kunnen ondernemen. De bekende Fransche socialist Hervé klaagt in de „Humanité" over den onbevredigenden gang van za ken aan de Dardanellen. Hij wil er een einde aan ma ken. Het liefst door maar vrede met Turlrije te sluiten en als dit niet lukt, dan door nieuwe Fransche, Engei- sche en Italiaansche troepen te sturen, teneinde aldus resultaten te bereiken. Vóór alles moet Turkije uitge schakeld worden. Van verdere onderhandelingen met de Balkan-statea wil de schrijver niet weten. Er wordt anders nog druk onderhandeld. De „Daily Chronicle" zegt, dat de diplomatie van de verbondenen zich een ernstig verwijt op den hal» zal halen, wan neer de militaire medewerking van Bulgarije niet wordt verkregen. De Berlijnsehe pers is evenwel over tuigd, dat de verbondenen niet veel van Bulgarije heb ben te hopen. Immers de verbondenen willen Bulgarije winnen, dooi Griekenland en Servië opofferingen te laten doen, maar nu zijn de Grieksche en Servische re- geeringen daartoe niet geneigd Men mag aièuwsgie- j glen- uaart>V «uium Ge Uuitscne colonnes op 6 6 straatwegen op de terugkeerende anne Poolsche land- staf Officieel wordt door dec Duitschen generalen gemeld: Legergroep-Hindenburg. De aanvalstroepen te gen Kowno gingen vooruit. Aan de Wwina herhaal den de Russen hunne aanvallen, zonder succes. Tus schen Naref en Boeg gingen wij vooruit, hoewel de Russen steeds nieuwe krachten aan dit front aanvoer den, ea de tegenstand aan elke stelling opnieuw moest worden vernietigd. Het leger van v. Scholz nam gisteren 900 man ge vangen, en maakten 3 kanonnen en 2 mitrailleur# buit. Bij het leger van v. Gallwitz werden sedert 10 Aug. 6550 Russen, onder wie 18 officieren, gevangen geno men, 9 mitrailleurs en een. pionierdepêt buitgemaakt Legergroep-Leopold ?an Beieren. Onze in bosch- marschen den vijand vervolgende troepen bereikten vechtend de omstreken van Sokolof, en nadat gisteren de stad Sjediez genomen was bereikten wij ten* zuiden va® Mordy de Lievieca, Legergroep-von Mackensen. De verbonden iroepee, zijn over het geheeie froni bezig den vijand te vervol- Daarbij stuiten de Duitsdie colonnes op alle TE HUUR, Telefoon 572. De BURGEMMESÏER van ALKMAAR brengt ter kennis vau belanghebbenden, dat DE BE 1ALINO DEK Gcv'oKDEkDE WOL, tegen imevenng der uit gereikte nons, zal plaats hebben ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, vóór of op 21 AUGUSTUS a.s van 9-—l uur, behalve des Vrijdags. Alkmaar, 11 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING.- rig wezen hoe dit gekonkel over en weer zal afloopen Inmiddels moeten er volgens een bericht uit Züricb van Warschau 40.000 man Duitsche troepen naar de Servisch-Bulgaarsche grens zijn vertrokken. Te Londen veronderstelt men, dat deze troepen met schending van Griekenland'» of Bulgarije'# onzijdigheid Turkije te hulp zullen snellen welke commentaar al even onaannemelijk klinkt als het Zöricher bericht zelve. En weer wordt vandaag het woord „vrede" gebe zigd. De afgevaardigde Liebknecht heeft bij den Rijks dag een vraag (gedateerd 31 Juli 1915, van het ooste lijk gevechtsterrein) ingediend, of de regeering, als de andere oorlogvoerenden desgelijks doen, bereid zal zijn te treden in vredesonderhandelingen op den grondslag: onthouding van annexaties van welken aard ook. Natuurlijk zal hij wel geen afdoend antwoord krij- ken dit kan de regeering onder de thans nog heer- schende omstandigheden niet geven, omdat het als zwakheid zou worden uitgespeeld. Maar het feit, dat Wolff deze vraag wereldkundig maakt, dat dus de Duitsche censuur openbaarmaking toestaat, is van be lang. Verder is er een adres „aan de groote, strijdende na ties", „een beroep op het gezond verstand en het ge welen", onderteekend door 75 bekende Nederlanders, van wie een groot aantal hoogleeraren, dat vermoede lijk een navolging is van het befaamde adres der 75 Duitsche hoogleeraren over België's neutraliteit, maar van heel andere strekking. In dit adres wordt betoogd, dat alle strijders hebben getoond, dat het hun niet aan moed, doodsverachting en offervaardigheid voor het vaderland ontbreekt. Alle offers van goed en bloed zui len niet tevergeefs gebracht blijken, nu zij de tegen standers overtuigd moeten hebben van de kracht van het verzet. Aan de militaire eer is voldaan. „Zoo toont, aldus eindigt het manifest, „dan thans ook den hoogeren zedelijken moed om „te erkennen dat gij vrede wilt" en eisclit van uw regeeringen dat zij loyaal en ridderlijk alles zullen doen wat een eer lijken en waarachtigen vrede mogelijk maakt. Laat u niet afhouden door schoonklinkende phrasen, die uw hoogmoed vleien en u niet meesieepen tot een specula tie op een overwinning, die alleen den macht- en winst- belusten achter de schennen ten uwen koste zou baten. De wraak, waartoe men u opzweept, is slechts schijn zoet voor het oogenblik. De toekomst hoort alleen aan hen, die de wraakzucht hebben leeren bedwingen door hun hoogere menschelijkheid Het ligt voor de hand, dat dit schrijven met ge mengde gevoelens zal worden ontvangen. Maar het kan allicht een klein beetje ten goede werken. terugkeerend bevolking, dié door de Russen, toen deze den terug tocht aanvaarden, werd medegenomen, doch thans, nu zij de snelle Russische troepenbewegingen niet meer kan volgen, aan de diepste ellende wordt ten prooi ge laten. Het Oostenrijksche legerberieiit zegt: !n Oost-üa- liciëen bij Wladimir Woüjnsky is de toestand onver anderd. Ten westen van dien Boeg zetten onze legem de ver volging voort van den voet voor voet terugtrekkenden vijand. De noordelijk van den Beneden-Wjepr voor waarts nikkende O -H. troepen zijn gevorderd tot Rad zijn. Onze bondgenooten naderen Wlodawa. biet Duitsche legerbericht luidt: In de Argonnen werden verschillende Fransche aan vallen op de door ons genomen versterkingen, die on- det den naam het Martiuswerk bekend zijn, afgesla gen. Bij Zeebrugge werd een Engelsche hydroaeroplane doot vuren tot daling gedwongen. Bij Rougemont en Seinnheim, ten N. O. van Belfort, dwongen onze vliegers twee vijandelijke vliegers om te landen. Het Fransche namiddagcommuniqué luidt: Rondom Souchez en Neuville worden artillerie-ge vechten geleverd. Een aanvalspoging der Duitschers ten noorden van Chateau Carleul werd gemakkelijk afgeslagen. In de Argonnen herwonnen de rranschen, door nieuwe tegenaanvallen, een stuk van de loopgraaf, dat zij verloren hadden ten oosten van den weg Vieane-le- Chatcau—Binarvilte. De Duitschers hernieuwden, laat in den namiddag van den 12cn, de aanvallen in den sector, die begrepen is tusschen den weg BinarvilleVienne-le-CnAteau en het ravijn van Houyette; zij werden, na een zeer levendigen strijd met bommen en granaten, terugge drongen. Er heerscht zeer groote activiteit bij de artillerie in Noord-Woevre, het Priesterbosch en in de Vogezen bij den Barrenkopf. De Duitschers beschoten Raon-l'Etappe. Vier bur gers werden gedood, zeven vrouwen en kinderen ge wond. DE ACTIE TEGEN DE DARDANELLEN. Het rapport van den Turkschen generalen staf luidt: In den nacht van 11 op 12 Aug sloegen wij ge makkelijk ten noorden van Ari Boenioe een zwakken aanval af, waarbij wij eenige gevangenen maakten. Wij maakten hier binnen drie dagen acht mitrailleurs met bijbehooreude munitie buit; vijf daarvan brachten wij onmiddellijk in stelling tegen den vijand. Onze artillerie raakte ter hoogte van Ari Boemoe een pantserschip, dat zich daarop verwijderde. Bij Sedd-ul-Bahr namen wij op den rechtervleugel in een stormaanval een vijandelijke loopgraaf ter leng te van honderd meter. Elders niets bijzonders. SCHEPEN GEZONKEN. De Oostenrijksche onderzeeër „U 3" is in het zui delijk deel van de Adriatische Zee gezonken. Een of ficier en elf man zijn red. Een Italiaansche onderzeeër stiet'in de gelf van Triest op een mijn. Van de bemanning werd niemand gered. Het Engelsche stoomschip „Summerfield" (700 ton, gebouwd in 1913) is gezonken. De eerste stuur man en zijn vrouw en de eerste machinist zijn verdron ken, zeven man van de bemanning zijn ontscheept, van wie twee man ernstig gekwetst werden. Het Engelsche stoomschip „Jacona" (3000 ton, in 1889 gebouwd) zonk eveneens De kapitein en 9 man der équipage zijn aan land gebracht. Voorts de trawler „Humphrey" en het stoomschip „Osprey". De bemanningen werden gered. j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAA brengen ter aigeineene kennis, dat bij hun Col lege is ingekomen een verzoekschrift van j. KLtiN- 1 i'JL f, a»utur, om verlof tot den verkoop van alcohol- houdenden, anderen dan sterken drank, in net perceel Lmoemaan, E. 47. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het veriéeneu van hetverlof aciiriitelijk bezwaren worden ingediend. Alkmaar, den 14en Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Kennisgeving van inschrijving voor <slen dienst Op heden deD 13en Augustus 1915 is ingevolge het bepaalde in de Landstormwet voor den dienst (zoowei gewapenden als ongewapenden) bij den Landstorm onder volgnummer 18 ingeschreven in het inschrij vingsregister model 2 (jaarklasse 1897) van de ge meente ALKMAAR de persoon van DEKKER ANDREAS JOHANNES, geboren den 18en Februari 1877 te Alkmaar. Ter voldoening aan het voorschrift van artikel 6 van 't Landstorm-Besluit wordt door den Burgemees ter van Alkmaar van die inschrijving bij deze aan den ingeschrevene kennis gegeven. Aikmaar, den 13en Augustus 1915. De Burgemeester van Alkmaar, O. RIPPINO. Oproeping in werkelijken dienst De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, brengt ter kennis van belanghebbenden dat de land- stormplichiigen der jaarklasst 1915, voorzoover zij daarvan niet zijn vrijgesteld of voorloopig vrijgesteld of tot naderen de bulten oproeping worden gelaten, woï dan opgeroepen om in werkelijken dienst over te gaan en zich te dien einde op Dinsdag 24 Augustus a.s. des middags te 12 uur te Haarlem in het het gebouw „den Doelen" aan de gasthuisstraat No. 32, moeten bevinden, ten einde voor den Provinciale-Adjudant te verschijnen, die hen zendt naar de plaats van hunne bestemming. Aan eiken landstonnplichtige, voor zoover zijn adres ter gemeente-secretarie bekend is, zal een oproe pingsbrief worden bezorgd, uitgereikt of toegezonden, Alkmaar, 14 Augustus 1915. De Burgmeester voornoemd G. RIPPINO. VARIA. EEN LUCHTAANVAL OP DE ENGELSCHE KUST. Officieel wordt uit Berlijn gemeldt: Onze marine luchtschepen deden in den nacht van 12 op 13 Aug. een nieuwen aanval op de Engelsche Oostkust, en wier pen met suces bommen op de militaire inrichting te Harwich. Ondanks de krachtige beschieting door de vestingwerken, keerden de luchtschepen onbeschadigd •terug. Het Londensche Persbureau melt, dat twee Zeppe lins in den afgeloopen nacht de Oostkust bezochten en bommen wierpen. Gedood werden vier mannen en twee vrouwengewond drie mannen elf vrouwen, negen kin deren, allen burgers. Waarschijnlijk is een Zeppelin beschadigd. WAT IS HET BESTE OORLOGSSCHIP VAN DE WERELD? De „Scientific American" vraagt zich af, wat wel het krachtigste slagschip ter wereld is. De Amerikaansche „California", de nieuwste dreadnought der Vereenigde Staten, van 32000 ton, wordt vergeleken met de Japan- sche „Fuso" van 31000 ton, de Fransche „Tourville" en de Engelsche „Queen Elisabeth", die van de vier het kleinst is, n.l. ruim 27000 ton. Toch valt de verge lijking ten gunste van de „Queen Elisabeth": dit schip heet n 1. de grootste snelheid en de zwaarste kanonnen. KMAARSCHE tm

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1