DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van kt (Ml oiiegstern Van het westelijk oorlogsterreln. Van Ét zuidelijk oorlogstmeeL Herhalingsonder wgs No. 191 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 Staseaalipiiis w J BintaI—,fc. 1. plUS. AdTMtMtte^riR 18 tl j. nfd. ?»ete Weri sur pMstiifflte. Brie?» Ir. N. I Boek- en Hïndelidrukkerij i.k. HERBlï. COSIER 4 2001, leorfai C 0. ïetetamr. 3, DINSDAG 17 AUGUSTUS Ter zee. VAK IA, NEDERLAND. ALKMAAR, 17 Augustus. Het vertrouwen op den goeden afloop der operaties in Polen, dat gisteren den grondtoon van een uitvoe rige mededeeling der Russische legerleiding vormde, wordt teruggevonden in de beschouwingen van En- gelsche bladen. De „New Statesman", een weekblad, neemt aan, dat de zomerveldtocht een eind zal nemen, zonder dat de druk der Russen in het Oosten ook maar in het minst verminderd is. En de „Westminster Gazette" is van oordeel, dat de Russische terugtocht, dien het blad een der moeielijk- ste operaties in de geschiedenis van den oorlog noemt, zoodanig is uitgevoerd, dat er nu niet meer een ramp dreigt. Er zijn overvloedige aanwijzingen, meent dit dagblad, dat de Duitschers niet meer zoo krachtig zijn als in den aanvang en als het proces van afslijting wordt voortgezet zal de winter hen zien in een posi tie, dat ze in het geheel' geen verdere bewegingen meer kunnen ondernemen. Maar verder dan de verklaring, dat de Russen „waarschijnlijk" in staat zullen zijn in de voorbereide liniën defensief stand te houden, durft het toch niet te gaan Maar daar komt het juist op aan De Russische terugtocht, is het kan niet vaak ge noeg worden herhaald tot dusverre meesterlijk ver- loopen, de Duitschers en Oostenrijkers slaagden er nog niet in, wanorde in de Russische legers te bren gen of Russische troepen en massa af te snijden. Het aantal gevangenen blijft telkens bij enkele duizenden Maar de laatste Russische troepen zijn nog niet oyer den Boeg en het is lang niet zeker, dat de Russische hoofdmacht het daarachter zal kunnen houden. Het laatste Duitsche communiqué luidt bepaald on gunstig voor de Russen De concentrische opmarsch naar Brest-Litowsk maakt snelle vorderingen. Van de legergroep-von Hindenburg hebben dle legers van de generaals v. Scholtz en von Gallwitz de Russische stellingen doorbroken, hetgeen tea gevolge bedt gehad dat die stellingen tusschen Narew en Boeg ontruimd zijn moeten worden en de Duitschers bij de vervol ging Brjansk hebben bereikt, dat nog maar 20 K.M. van het txlangrijke spoorwegknooppunt Bialystok is gelegen. Van het Westen uit hebben de Duitschers (de leger groep van prins Leopold van Beieren) den Boeg gefor ceerd bij Drogitsjin, op een afstand van 60 K.M. van Brest-Litowsk, het centrum stiet tusschen Drogitsjin en Bjela op nieuwen tegenstand, die echter gebroken werd. De legergroep van Mackensen is van het Zui den uit reeds door Bjela (40 K.M. van Brest-Litowsk) getrokken, terwijl ten Oosten van Wlodawa de Oosten- rij ksche troepen op den oostelijken Boeg-oever noord waarts trokken. Worden dus de Russische troepen van alle kanten op Brest-Litowsk gedrongen, bovendien zijn de tegen standers er in geslaagd op twee plaatsen, ten noord westen en ten zuiden van deze vesting over den Boeg te komen, hetgeen voor de Russen niet anders dan een hoogst bedenkelijke situatie kan worden genoemd. Wat de vestingen betreft, wordt gemeld, dat de voor uitgeschoven stellingen van Kowno met goed gevolg zijn aangevallen en dat van Nowo Georgiewsk een der groote forten gevallen is, zoodat deze vesting het wel niet lang meer zal maken. Een Duiisch onderzeeër heeft op de Engelsche Westkust, ten noordoosten van het eiland Man, eenige piaatsen beschoten, een stoutmoedig stukje, waarvan het militaire succes echter niet geëvenredigd is aan den durf. Een Oostenrijksch watervliegtuig heeft bommen op de kusiforten van Venetië, geworpen. An dere oorlogsfeiten vallen er niet te vermelden. In Frankrijk dreigt het ministerie-Viviani met ont slag. Het radicaal-socialistisch blok heeft zich tegen den minister van oorlog Millerand gericht. Volgens de „Temps" verklaarden, om den heer Millerand te redden, alle leden van het kabinet zich met hem soli dair. Het aftreden van een gedeelte van het kabinet zou onder die omstandigheden volkomen uitgesloten zijn. De „Temps" hoopt, dat de Kamermeerderheid zal terugschrikken voor een volledige kabinetswisse ling. Naar verluidt zal in de zitting van a.s. Vrijdag de regeering de kwestie van vertrouwen stellen. De „Tij ger", de omverwerper van kabinetten, de oude heer Clemenceau, schijnt de regeering ten val te willen brengen. Hij heeft trouwens ook al geschreven, dat wanneer generaal Joffre geen ander plan had, deze op perbevelhebber wel naar huis kon gaan. Men spreekt reeds van een kabinet-Clemeuceau of een ministerie- Pichon. In Engeland dreigen de mijnwerkers met nieuwe moeielijkheden. Een aantal bekende mannen hebben een oproep ten gunste van algemeenen dienstplicht ge publiceerd. De liberale bladen verzetten zich daarte gen en „de Star" spreekt zelfs van een complot. En in Londen hebben vele vrouwen een optocht gehouden, waarin banieren werden gedragen met opschriften als deze: „Weg met de uitbuiting„Als vrouwen het werk van den man doen, moeten ze ook het loon van den man hebben!" Mevrouw Despard, zuster van sir John French, hield een rede, waarin zij zeide: „Terwijl Engeland het Pruisische stelsel in Vlaanderen bestrijdt, moeten we zorgen, dat Engeland niet zeif „Pruisisch" wordt en dat de vrouwen ook niet worden gebruikt als on- derkruipsters, terwijl de mannen weg zijn." In Griekenland moet volgens een 1 lavas-bericht een ministerieele crisis zijn uitgebroken. ïn de nieuwe Ka mer werd de candidaat van den vroegeren premier Ve- nizelos tot president gekozen en dit heeft het ministe rie aanleiding gegeven zijn ontslag te vragen. Dat een kabinetswisseling op den Balkan onder de huidige omstandigheden van groot gewicht kan zijn. is duidelijk. Wel beweren Duitsche bladen, dat de heer Venizelos, als hij weer aan de regeering komt, een an dereu koers zal volgen dan voorheen, doch dit is zon der meer niet aan te nemen. Het schijnt nu wel zeker te zijn, dat de verbondenen katoen tot contrabande verklaren. Zouden zij het over de regeling eens zijn geworden met de regeering te Washington of zouden zij .het op een ontstemming der openbare meening in Amerika laten aankomen? Opvallend is het, dat tegelijk met het bekend wor den van dit gewichtige besluit onthullingen worden gedaan over Duitsche intriges in Amerika. Het heet, dat Duitsche agenten een fabriek van Wright-vliegma chines wilden aankoopen, dat een groote Amerikaan- sche wapenfabriek door Duitschland werd gekocht, daf Duitschland, door een geheime overeenkomst, die liep over producten van de Edison-fabrieken, een groote hoeveelheid phenol verkreeg voor het maken van ontplofbare stoffen en dal Duitschers pogingen deden om onlusten in de Vereenigde Staten te verwek ken. Bovendien meldt Reuter die dit alles overseint dat het Duitsche voorstel inzake het in den grond bo ren van de „William P Erve", om de schadeloosstel ling te bepalen, aanvaard, maar het voorstel tot arbi trage over de betwiste interpretatie van het Pruisisch Amerikaansche verdlrag geweigerd wordt. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld; Legergroep-von Hindenburg. Bij de met succes be kroonde aanvallen tegen de vooiuitgeschoven stellin gen van Kowno weiden gisteren 173U Russen, ondei wie 7 officieren, gevangen genomen. De met den overgang over de Nourzec ondernomen doorbreking der Russische stellingen is in volien om vang geslaagd. Voor den druk, die van de doorbraak- plaats uitgaat, wijkend, trekt de tegenstander uit aiie stellingen van den Naref tot den Boeg terug, ook ai worden over het geheeie front aanvallen geoaan. Onze hem vervolgende uoepea oereuten de hoogte van Bransc. Meer dan óuüü gevangenen vieien in onze handen. Bij Nowo-Georgiewsk werd de verdediger verder op üen fortengordel teruggeworpen. Legergroep-Leopold van Beieren. Onze linkerveugel vermeesierue in üen afgeloopen nacht een overgang over den Boeg, ten westen van Drogitsjin. Nadat het centrum en de rechtervleugel gistermor gen Lossizy en ivieshirjetsje doorgetrokken waren, sneuen zij aau de ioczna en a-au ue Kloe*.owka, tus- sciien Drogitsjin en Biala op hernieuwden tegenstand. Deze werd hedenochtend door een aanval der Silezi- sche landweer gebroken. De vijand wordt vervolgd. Legergroep-Von Mackensen. De vervolging werd voortgezet. Biaia en Siawatytsche zijn wij doorge trokken. Ten O. van Wlodawa drongen onze troepen vooruit op den oostelijken oever van den Boeg. Het Oosten rij ksche legerbericht luidt: In het gebied ten westen van den Boeg maakte de vervolging der Russen snelle vorderingen. De in het centrum der verbondenen voortrukkende Oostenrijksch- Hongaarsche strijdkrachten zitten den ten westen van Biala over de Klikawka terugwijkenden vijand op de hielen. Divisies van aartshertog Joseph Ferdinand wonnen des avonds in gevechten terrein ten zuiden en zuidwesten van Biala. Zij sloegen des nachts een brug over den Krzna en trokken hedenmorgen vroeg over deze rivier. De vijandelijke achterhoeden werden, waar ze stand hielden aangevallen en teruggedreven. De troepen van generaal Kövers drongen den vijand te rug over de Boven-Klikawka. In de buurt van Biala en in de richting van Brest-Litowsk ziet men talrijke om vangrijke branden Bij Wladimir-Wolynsky, waar we op verschillende plaatsen aan den oostelijken oever van den Boeg vasten voet kregen en in Oost-Galicic is de toestand onveranderd. Het Russisch legerbericht luidt: In de streek Van Bauske dreven in den nacht van 15 dezer onze troe pen de Duitschers opnieuw in de richting van de ri vier de Aa. Vijandelijke tegenaanvallen werden afge slagen In de richtingen van Jacobstadt en Dunaburg geen belangrijke wijzigingen. De beschieting van Kow no duurt zonder ophouden veert. De Duitschers doen heftige aanvallen op de versterkingen van den weste lijken sector. Tusschen Naref en Boeg werden op 14 en 15 dezer hardnekkige gevechten geleverd. Een reeks vijandelijke aanvallen werd afgeslagen met groote ver liezen voor den vijand. Aan den linkeroever van den Boeg kwamen geen belangrijke botsingen voor. Aan de overige sectoren van ons front plaatselijke vuurge vechten, maar geen enkel belangrijk gevecht. BOMMEN GEWORPEN. De Oostenrijksche marinestaf meldt officieel Een onzer watervliegtuigen heeft gisternamiddag vier kustforten van Venetië gebombardeerd. Op een na alle bommen zijn binnen de forten ontploft. Van vijf ter vervolging opstijgende vijandelijke vliegtuigen zijn twee dadelijk door machinegeweervuur gedwongen om te keeren en weer te landen, twee hebben de vervolging na eenigen tijd opgegeven en het yijfde vijandelijke vliegtuig is onzen vlieger tot dicht bij de kust van Is- trië gevolgd, waar het zonder resultaat te hebben be reikt, moest temgkeeren. Ons watervliegtuig is ondanks hevige beschieting door vijandelijke oorlogsschepen en forten, behouden teruggekeerd, Het Fransche legerbericht luidt: De dag van giste ren was kalm over het geheeie front. In de Argonnen trad de Fransche artillerie op en stuitte de beschieting van de Courte-Chaussée en Fon- taine-aux-Charmes. In den sector van Bagatelle werd de ontploffing van een mijn gevolgd door een gevecht om de bezetting van den krater, waarvan de Franschen meester bleven. In den afgeloopen nacht afwisselende artillerie beschieting in de streek van Souchez en op het pla teau van. Nouvron, ten N. van de Aisae. Gevechten met bommen en handgranaten werden geleverd in den sec tor van Quennevières en in de westelijke Argonnen. In de Vogezen werd een mijnaanval gedaan op een Duitsche loopgraaf tusschen Turuhout-le-Bas en Arn- mersweiler, waarbij de Franschen eenige gevangenen maakten, en een bommenwerper en twee mitrailleurs buit maaiden. De Duitschers wierpen eenige granaten, met ge schut op verren afstand, op de open stad Montdidier. Transche batterijen deden het vuur staken. Als antwoord op de beschieting van Saint Dié en liet kamp van Wettstein, westelijk van den Lingekopf, beschoten de Franschen het station van Ste Marie-aux- Mines en het Duitsche kamp bij Barrenstai. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld Ten N. van Ammertsweiler en ten N.-O. van Dam- merkirch mislukte een vijandelijke aanval in ons vuur vóór onze versperringen. ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHEN OORLOG. Het Oostenrijksch legerbericht luidt: Aan het Tiro- ler front opende gisteren de vijandelijke zware artille rie na een lange pauz? weder het vuur op onze werken en wel in het bijzonder op die aan den Tonalepas en op de platenaux van Lavaront en Folgaria Aanvals- pogingen van de Italiaansche infanterie aan den weg van Tonale en op de Paponastelling (ten zuiden van de Schluderbach) en in het Drei Zinnen gebied wer den afgeslagen. Eveneens mislukten aan het front in het kustgebied1 hernieuwde aanvallen van den vijand in de streek ten zuiden van Km en een offensieve be weging tegen het vooruitspringend gedeelte van het platenau van Doberdb. Een van onze marinevliegtuigen wierp gisternamid dag bommen op vier kustforten bij Venetië. Alle bom men, met een uitzondering, ontploften binnen de wer ken. Van vijf ter vervolging opgestegen vijandelijke vliegers werden twee bij het opstijgen door mitrail- leurvuur tot om keeren en landen gedwongen. Twee ga ven de vervolging na eenigen tijd op, terwijl de laat ste vijandelijke vlieger ons vliegtuig tot in de nabijheid van de kust van Istrië volgde, waar hij zonder succes te hebben bereikt, moest omkeeren. Ons marinevlieg tuig is ondanks hevige beschieting door de vijandelij ke oorlogsschepen en forten behouden teruggekeerd. Volgens een officieele Italiaansche bekendmaking is onze U 3 op 12 dezer in de zuidelijke Adria in den grond geboord. De tweede officier en elf man van de duikboot zijn gered' en gevangen genomen. DE STRIJD AAN DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier deelt mede: Aan het Dardanellenfront bracht de vijand, die sedert 6 en 7 Augustus vijf nieuwe divisies landde, deze strijdkrach ten in het vuur. om onze stellingen te overmeesteren Dank zij den heldhaftigen tegenstand van onze troe pen en hun tegenaanvallen, verkreeg de vijand geen resultaat niettegenstaande hij de helft der nieuwe strijdkrachten bij zijn poging verloor Hij houdt zich nog slechts staande aan de kusthellingen. Gisteren sloegen wij in de omgeving van Amfortas een vijande lijken aanval met zware verliezen voor den vijand af. Wij namen een kapitein en eenige soldaten gevangen en maakten twee mitrailleurs en' een aantal geweien buit. Onze troepen hebben thans overal stellingen, die de vijandelijke positie beheerschen. Onze artillerie trof voor Ari Boemoe een vijandelijke torpedoboot, die brandend zich verwijderde. Bij de Sedd-ul-Bahr brach ten wij aan onzen rechtervleugel twee of drie meter voor de vijandelijke loopgraven een mijn tot ontplof fing, waardoor de vijandelijke stelling met haar mijn- werper, draadversperringen e.d. verwoest werd. De vijand antwoordde den geheelen nacht met een ver kwisting van munitie, die geen resultaat had. Aan de overige fronten niets van beteekenis. AANVAL VAN EEN ONDERZEëR OP DE ENGELSCHE KUST. Een Duitsche onderzeer heeft gisterochtend vroeg verscheidene bommen affgevuurd op de plaatsen Par- ton, Harrington en Whitehaven (op de Westkust van Engeland, aan de Solvay-firth). Er is geen belangrijke schade aangericht. Een paar bommen troffen de spoor dijk ten Noorden van Partonde treindienst is ei ech ter slechts onbeduidend door vertraagd. Ie Whiteha ven en Harrington ontstond braad, welke spoedig werd gebluscht. Er is niemand getroffen zegt het Reuter be richt. voor Jongens en Meisjes. BURQEMEESTER en WETHOUDERS vin ALK MAAR brengen ter kennis van ouders of verzorgers van kinderen, die dezen het Herhalingonderwijs voor Jongens of voor Meisjes wenschen te doen volgen, dat de gelegenheid tot aangifte daartoe zal bestaan, ook voor hen, die reeds in het vorig jaar aan het onderwijs hebben deelgenomen, op W««nsdag 18 en VrUditg 80 Aagnstua des avonds van 7 - 9 nnr, ten fhatlhaize, Het Herhalingsonderwijs zal omvatten: a. het lezen, b. het schrijven, c. het rekenen, do de Nederlandsche taal, e. aardrijkskunde, L indien daaraan behoefte blijkt te bestaan, de be ginselen der Fransche Duitsche en Engelsche taal, g, de nuttige handwerken voor meisjes. Het schoolgeld bedraagt voor één kind, vofer den geheelen cursus f 4,50voor twee kinderen uit een gezin, gelijktijdig de school bezoekende, voor den geheelen cursus, per kind f 3.j voor elk kind meer, voor den geheelen cursus, per kind f 1,50. Voor minvermogenden is slechts de helft en voc onvermogenden geen schoolgeld verschuldigd. Belanghebbenden worden uitgenoodigd bij de aar gifte het vaccinatie-bewijs der leerlingen over te leg gen Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH. Secretaris. Alkmaar, 12 Augustus 1915. HET AMERIKAANSCHE ANTWOORD AAN OOSTENRIJK. Iu de antwoord-nota van de Vereenigde Staten aan Oostenrijk-I iongarije wordt er op gewezen, dat Duitschland en Oostenrijk aan Engeland munitie le verden tijdens den Zuid-Afrikaanschen oorlog, toen „niettegenstaande de afsiuiting wat den handel betreft van een der oorlogvoerenden Duitschland aan Enge land, den anderen oorlogvoerende, honderdduizenden K.G. explosiestoffen, kruit, kogels, projectiele en wa pens verkocht, terwijl Oostenrijk eveneens dergelijk oorlogsmateriaal verkocht aan denzelfden kooper, hoewel in minder hoeveelheid." De nota gaat vergezeld van een staat waarop de ver- koopeti van Duitschland en Oostenrijk aan Eugflanjl gedurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog zijn aange geven. De nota geeft te kennen, dat indien Duitschland en Oostenrijk hadden geweigerd wapens enz te ver- koopen aan Engeland „omdat zulk een verkoop feite lijk inbreuk zou maken op den geest van de neutrali teit, de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering thans bij gevolg met meer recht van spreken en krachtiger haar tegenwoordige «telling zou kunnen handhaven." UITVOER VAN VARKENSVLEESCH. In verband met zijn beschikking van 9 April 1.1., houdende vaststelling van bepalingen omtrent uit gifte van consenten voor den uitvoer van varkens- vleesch, heeft de Minister van Landbouw goedge vonden 1. vaar het tijdvak van 19 Augustus tot en met 18 September 1915 voor de ingeschreven exporteurs geen consenten beschikbaar te stellen, uitgezonderd voor de hoeveelheden varkensvleesch die zij gister middag 12 uur nog voorhanden of in bewerking hadden en die zij op hunne consenten, geldig voor de periode eindigende 18 Augustus a.sgniet meer heb ben kunnen uitvoeren en welke hoeveelheden zij vóór 20 Augustus a.s. hebben opgegeven aan den directeur van het Rijks-Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch II a. voor het tijdvak van 19 Augustus tot en met 18 September 1915; lo. den in art. 13 van de beschikking >an 9 April sub a bedoelde prijs per K G. slachtgewicht te be palen op tachtig cent i f 0.80) 2e. het in aangehaald artikel sub b bedoelde ge wichtspercentage te bepalen op honderd b. den directeur van het Rijks-Centraal-Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch te machtigen, den sub lo. vastgestelden prijs eenigs- zins te verltoogen voor varkens van meer dan 100 K O. slachtgewicht en wanneer, in overleg met de afnemers, genoegen kan worden genomen met de levering van varkens van minder dan 100 KG. slacht- gtwicht, den prijs voor die varkens eenigszins te verlagen. (St.-Ct.) DE BESCHIKBAARSTELLING VAN VARKENS VOOR BINNENLANDSCH GEBRUIK EN DE REGELING VAN DEN EXPORT. Door toepassing van de door den Minister van Landbouw op 9 April genomen beschikking koa van einde dier maand af tot einde Juli aan de aanvragen tot beschikbaarstelling van varkens, wanneer de ge stelde voorwaarden vervuld werden, worden voldaan In het geheel werden in die periode geleverd ruim 85,000 varkens tegen den prijs van 80 ct. per K G slachtgewicht. Zooals bekend is, moesten toen de regelmatige afle veringen worden onderbroken, doordat de exporteur* in de week eindigende 24 Juli vrijwel alle varkens, tc welker levering zij verplicht waren, hadden afgelr verd. Het evenwicht tusschen export en binnenlandse verbruik was verbroken. De aanvragen voor het binnenland overtroffen verre de ramingen van het binnenlandsch verbruik geba seerd op de statistieken van productie en exporttrou wens dit verschijnsel doet zich eveneens voor bij de an dere artikelen, die door tusschenkoinst van de onder scheiden bureaux beschikbaar gesteld worden. Daar het stelsel echter gebaseerd is op export en de ze in het laatst van Juli sterk daalde moest ook wel dra de levering geheel ophouden. Even plotseling als de vermindering van een export gekomen was, veranderde de toestand ook weer. De ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1