FEUILLETON. liHtu uitvoer bedroeg in de ondei scheiden weken se dert 28 Juni —3 Juli 1,200,000 KO 5 Juli-10 Juli 100,000 KG 12Juli—17 Juli 050,000 KG 10—24 Juli 050,000 KG26—31 Juli 050.000 KO., 2 \ug —7 Aug. 1,250,000 KG 9—14 Aug. 1,200,000 KG Na een onderbreking van levering van 14 dagen kon op 9 Augustus wederom met de beschikbaarstel ling een aanvang gemaakt worden. Het bureau kon echter, wegens het beschikbare ge ringe aantal varkens, niet direct weer het volle in de laatste weken geleverde varkens beschikbaar stellen Alleen gemeenten welke geregeld 50 KG., later ook die welken 40 KG., per week noodig hadden, konden toen varkens betrekken. Voor de overige gemeenten werd spek tegen ver- lagden prijs beschikbaar gesteld. Voor de loopendie week van 1621 Augustus zul len in opdracht van het Rijksbureau geleverd worden 5860 varkens en ruim 64,000 KG. spek In het geheel werden aldus op 205 plaatsen varkens of spek ge leverd. Het kon bekend zijn, maar het wordt nog al eens vergetende maatregelen worden telkens genomen voor een periode van. één maand voor het eerst van den 19den April tot den 18den Mei d.a.v. en zoo vervol gens. De volstrekte sluiting der grenzen voor den uitvoer van varkensvleesch kan enkel een maatregel zijn van tijdelijken aard, omdat de Nederlandsche varkenssta pel te groot is om op den duur enkel in het binnen- landsch verbruik te voorzien. Zoodra er voldoende aanwijzingen zijn, dat er over productie is van slachtrijpe varkens en de waar schijnlijkheid is groot, dat dit spoedig het geval zal zijn zal wederom een regeling ingevoerd worden, waarbij een beperkte uitvoer wordt toegestaan en het ligt voor de hand, dat dan wederom het tot dusver ge volgde systeem met of zonder aanvullende regeling ge kozen zal worden. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. OORLOGWINSTJES. (Van een onzer Amsterdamsche correspondenten.) Al meer en meer wint de meening veld, dat hei aan tal personen, die van den oorlog geprofiteerd hébben, zeer groot is. Aanvankelijk scheen het, dat ieder on der oen oorlog zou moeten lijden. Toen kwam de levensmiddelen-handel met Duitschiand, en in een om mezien vloeiden de millioenen van Berlijn naar Am sterdam. Wij voor ons kunnen ons miet goed voorstel len, dat in die levensmiddelen-handel duizenden Am sterdammers betrokken zijn geweest, maar wij hebben verschillende gegevens, waaruit niet ander te conclu- deeren is, dan dat er door zeer velen grof geld ver diend is. Het aantal Amsterdammers, die een paar weken naar buiten zijn gegaan, is niet veel kleiner dan in an dere jaren, Verkoopers van luxe artikelen hadden het de eerste maanden van de crisis zeer stil, maar thans zijn ze weer tevreden. Een sigarenwinkelier vertelde ons, dat hij het ongeveer even druk had als andere ja ren. Een groote zaak in huishoudelijke artikelen had het zelfs cl rukker. Een bekend meubelfabrikant deelde ons mee, dat hij het nog nimmer zoo druk gehad had als thans, ondanks het feit, dat het hout en leer zeer in prijs gestegen was. Perry in de Kalverstraat verbouwt, breidt zich uit, krijgt een prachtwinkelmen werkt er aan dag ea nacht, om maar tijdig klaar te zijn. De reusachtige ma gazijnen van Gerzon, nog betrekkelijk nieuw, gaan al len voor den grond; er zullen nieuwe mode-paleizen gebouwd worden voor rekening van die firma, waar voor tal van panden zijn aangekocht. Een bierfabrl- kant heeft voor veel gelo in de oude stad zich van een prachtig terrein verzekerd, waar een reusachtig café restaurant op gebouwd zal worden. Verder komt er een combinatie tot stand, die een bioscoop, annex café-re staurant wil bouwen, een cinema, die voor niet minder dan 1500 menschen plaats zal bieden. Ook op het Frederiksplein zou, naar wij vernamen, een modem ca fé verrijzen. Ge ziet, de ondernemingsgeest is er niet uit, en geld kan men krijgen, 't Is zelfs, of men temid den van vette jaren zit inplaats van crisis. We hoorden nog een typisch staaltje. Een bediende van een Duitsche firma kreeg gedaan, toen de oorlog begonde firma gaf haar Amsterdamsen kantoor er aan. De ontslagen bediende ging in den hanod Dank zij z'n goede infomiatie's schijnt hij geweten te hebben wanneer een uitvoerverbod te wachten was, ai zoeura hij van zoo'n uitvoerverbod de lucht had, kochi hij van het bewuste artikel op, zooveel hij kon. Na een paar da gen was het alweer van de hand gedaan met aardige winst. Zijn verdiensten zouden tonnen gouds bedragen, en de eenvoudige kantoorklerk zou thans van een der de bovenhuis ergens in een ieuwe buurt verhuisc zijn naar een groote villa in het Museumkwartier, waar Dij o.a. auto's zou houden. HET ONWEER. Zondagavond 8 uur is boven Walcheren een on weer losgebroken, dat tot 2 uur des nachts heeft ge duurd. Vooral tegen middernacht was het noodweer Op de boulevard te Vlissingen is een schildwacht, af komstig uit Steenbergen door den bliksem getroffen; hij was bewusteloos en aan den linkerkant verlamd. -- Gisternacht is de bliksem geslagen in de schuur van den landbouwer De Bruyn te Rockanje. De schuur met de zich daarin bevindende landbouwgereeriscnap- pen en werktuigen zijn verbrand. Een en ander was verzekerd. s Zondagmorgen van 10 tot 11 uur heeft het bo ven Heerenveen erg geonweerd, gepaard met geweldi ge regens. Terwiil ds. Te Winkel de godscLaistoele- ning leidde, sloeg de bliksem in de dichtbijstaande pastorie. Dakpannen werden afgerukt, doch brand ont stond er niet. Zaterdagmiddag is de bliksem ingeslagen in de uit het Engelsch van CHARLES MARRIOT F Uit den tuin, die, hoewel klein, omringd was door een dikken muur van reusachtige steenen, ging zij e laan door en stond eenige minuten op de brug, en keek naar de forellen in den helderen vijver, waar de stroom zich over het kiezel uitbreidde. Zij wensen ie, dat zij hare handen in het water kon dompelen en een van de visschen kon pakken, om zijn glinsterende zij den te bekijken. Mijnheer Stoti had gezegd, dat zijn zoon haar iorellenvisschen zou leeren, maar zij twij felde of zij de sport niet te wreed zou vinden. Zoolang zij geen forel had zien dooden, wist zij niet. hoe het haar zou aandoen. Zij dacht niet graag aan het steryen van warmbloedige dieren, maar zij verbeeldde Z-J'-n, dat zij niet hetzelfde gevoel bij visschen zou hebben /ij kende Selwyn's denkbeelden omtrent visschen niet, maar zij had gelezen, dat Matthew Arnold vischte, en zonder eenige ironie verondertelde zij, dat Selwyn de sport ook zou goedkeuren. De esschen, die zij van haar slaapkamer gezien had, groeiden langs de oevers van woning met schuw van den gardenier D.de Vries '..7 OostfaiijVert (Fr.) Hef gebouw verbrandde ge.be.1; eenige kippen kwamen om. De inboedel kon gered wor den. Alles was verzekerd. Te Nes (W.) is Zaterdag de stelhuizinge van G. Kingma door het hemelvuur getroffen. De vlammen hadden reeds het dak bereikt, toen met den brand wist te bedwingen. Huis en granen waren verzekerd bij de Onderlinge Assurantie-Mij. in Oost- en Westdougera- deel. Onder Niawier werd de huizinge van D. de V. ge troffen. Huis en hooi gingen in de vlammen op. Te jubbega-Schurega, nabij Gorredijk, is de vee houder j" J. Meinsma door den bliksem gedood. Ook zijn woning werd getroffen en ging met den inboedel geheel in vlammen op. Alles was verzekerd bij Woud- saud. Te Diever heeft de bliksem de Ned. Herv. kerk ge troffen; een balk versplinterd, kalk afgeslagen, den vloer beschadigd én, ook zijn, weg genomen over 't kla vier van het orgel, waarop een blauwe streep zicht baar was; slechts enkele toetsen waren goed gebleven 't Instrument is onbespeelbaar. Door den bliksfem zijn twee anderhalfjaxige paar den van den landbouwer L. Spoor te Nieuwenioom doodgeslagen. De paarden, die een waarde hadden van ongeveer 1300, waren verzekerd. Tijdens een ernstig onweer is in Daniumadeel en Oostdongeradeel zoo'n geweldige regen gevallen, dat vele hooilanden blank staan. De landbouwwerktuigen stonden gisteren nog diep in 'i water en ook het hooi, dat nog moest worden ingehaald, dreef rond. Het vee moest op sommige plaatsen uit de weide worden ge haaid. KORTE BERICHTEN. Zondagavond drong een vermomd persoon bin nen bij den 60-jarigen aileenwoneadien veehouder J. Roiistergaast en eischte geld. Bij de worsteling bracht de indringer B. met een mes 6 steken toe, zoodat deze vluchtte ea achter het huis van zijn buurman door bloedverlies ineenzeeg B. is naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. In de Poetsdoekenfabriek aan den Omval te Am sterdam is in dén nacht van Zaterdag op Zondag in gebroken. De dieven wisten zich van drijfriemen, die ongeveer 250 waard waren, meester te maken. De slagersvereenigingen te Franeker en Dokkuis hebben besloten het slachten van varkens te staken, wanneer de minister geen toezegging van regeerings- varkens kan geven. De slagers te Heerenveen ontvin gen gisteren weer 41 regeeringsvarkens. Bij de Oosterdoksluis is Zaterdagmiddag een 59-jarig kellner door een motorwieirijder overreden. De man overleed spoedig daarna. HET LEGGEN DER BUIZEN TE VELZEN Om zoo weinig mogelijk de scheepvaart te hinderen, werd het leggen der buizen voor de gas- en waterlei ding te Velsen bepaald op Zaterdagnacht. Het werk kon zeer voorspoedig in circa 10 uren af- leverd worden, terwijl op 21 uren was gerekend. Men jon des Zaterdagsnachts om 3 uur en eindigde Zon dagmiddag 1 uur. Slechts één uit zee gekomen stoomschip moest nabij Velsen vastmaken, ten einde den afloop der werkzaam heden af te wachten. HET LAND DER KROEGEN Door de drankbestrijders-vereenigmg „Het Kruis verband" te Oeffeit (N.-B.) werd aan den gemeente raad verzocht het aantal bierhuizen te beperken, onder mededeeling, dat er in die gemeente 21 herbergen zijn, waarvan 7 met vergunning (de meeste anderen verkop pen de borreltjes zónder (vergunning), wat op elke 62 zielen en zieltjes ééu café uitmaakt!' Voor de dorstigen dus geen gebrek aan gelegenheid, zich te laven. EEN ARM AFGEBETEN. In den Dierentuin te VGravenhage kwam een 22- jarige juffrouw met haar rechterarm te dicht bij een der beren, waarop het dier den arm afbeet en verslond. De ongelukkige werd door den eerete-hulp-diensf verbonden en daarna in het Gemeente-Ziekenhuis op genomen. Van het ongeluk was alleen een beambte van den Tuin getuige; hij stelde nog tevergeefs alles in het werk om den beer te noodzaken zijn prooi los te laten EEN ZONDERLINGE DIEF. Zaterdagmiddag j.l. kreeg de heer Van B., goud smid te Laren: (Gooi), bezoek van een zonderling neer schap, dat, den winkel binnengetreden, eenige oogen- blikken moest wachten,voordat er iemand kwam. Ge- du rende dien tijd nam hij zijn kans waar om zich meester te maken van een aantal gouden ea zilveren or werpen, zooals armbanden, ringen, manchetknoo ppen, enz Hij verwijderde zich weder, voordat iemand zich ver toonde en probeerde in verschillende café'# het gestole- ne te gelde te maken. Hij raakte echter boven zijn bier en kwam toen op het denkbeeld, den goudsmidswinke! nog eens met een. bezoek te vereeren en trachtte daar ten tweede male zijn slag te slaan. Doch juist toen hij uit een kastje een zilveren lepel en dito vork wegnam, kwam de vrouw des huizes naar voren en betrapte hem aldus op heeterdaad. De dief am de vlucht, doch werd weldra achter haald door den goudsmid zelf welke de politie liet Wcicir8c.il uwen Gisteren werd hij, na een volledige bekentenis afge legd te hebben, naar Amsterdam overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Het is een kellner uit Hilversum. STADNIEUWS. HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN ALKMAARSCHE VËREENIGING VOOR DEN MIDDENSTAND. De Alkmaarsche Vereeniging voor den Handeldrij ven den en Industrieelen Middenstand vergaderde gis- den stroom en over de brug vormden zij een boschje. Ergens in het boschje lachte een specht, alsof de scheimsche kraaien grappige geschiedenissen vertel den, die te goed waren, om door de menschen gehoord te worden. Aan de overzijde van de rivier vereenigde de laan zich met den hoofdweg, die van .het dal naar zee diep. V rouwen, die matten klopten oi hun trekpot voor de deur uitgooiden, keken nieuwsgierig naar Vivien; zij waren nog uiet aan haar gewend, hoewel een enkele haar bij den naam noemde. Haai' moeder had er met trots op gewezen, dat, ondanks hun naam, de men schen van Penolver niet zoo achterdochtig waren ten opzichte van hen, als zij gewoonlijk tegenover vreem delingen waren alsof zij verwantschap herkenden. V ivien ontmoette verscheidene kinderen, die geheim zinnig voortgingen, en zij vond, dat vóór het ontbijt alle kinderen er uitzien, niet bepaald, of zij kwaad doen, maar of zij in het vertrouwen van den eveneens jongen morgen bezig zijn met een of ander, dat zij niet toevertrouwen aan het volle daglicht of aan vol wassen menschen. Twee kinderen, een jongen en een meisje, kwamen stilletjes naar haar toe, alsof zij door een soort vrijmetselarij in haar een verwante ziel her kenden. „John Rowse heeft gisterenavond een groote manne tjesdas gevangen", zei de jongen op een toon, alsof hij een gesprek wilde beginnen, en het meisje zei: „Ik heb eens een otter gezien. Zijn jong miauwde net als feravond h 'iet hotel de Nachtegaal" alhier. S'echts, een 16-ial leden woonde de vergadering bij De voorzitter, tie heer ju. Cioeck, las een. uüvineu. schrijven voor, waarin tr op gewezen werd aat zeer veel middenstanders onder Je tijdsomstandigheden ge bukt gaan w ia dag uit naai huip uiuten of red ding neg niugciijk is. Den senrijver is het bekend, dat tal van reentsdupen mtedtnsiandtr» geplaagd werden met stapels dagvaardingen, wat gepaard gaat met veel kosten en dit noemt hij een schande van de regeering. Zulke toestanden zijn een totale afmatting voor deze menschen en dit betreft menuetten die niet door eigen schuld ondergaan. Schrijver deelt dit per brief mede, omdat wei memand het ter vergadering zal mede- deelen, uit vrees van gevaar te loopea door eigen broe ders beschuldigd te worden, van ook in de ellende te zitten. De schrijver oordeek het van algemeen be lang, dat deze middenstanders voor den ondergang behoed worden en is van meening, dat dit op den weg van de vereeniging ligt Voor den werkman wordt ai- les gedaan, maar laai het bestuur van den midden stand in dezen eens voor den dag komen. Laait de re geering zien, dat ze ook wat ie vertellen heeft. In de hoop in het belang van velen gesproken te hebben, op dat de ondergang van velen wordt voorkomen, toe kende schrijver, die het wel meende met den midden stand, zich als een opmerker. De voorzitter zeide van dit schrijven te zijn ge schrokken, alleen de eerlijke overtuiging, dat men geen enkel geschikt oogenblik heeft laten voorbij gaan zonder alles wat men kon doen voor den middenstand te doen, gaf spreker de kracht om het schrijven in de vergadering te brengen en voor te stellen het voor kennisgeving aan te nemen. Spreker wees op de belangrijke punten van de agen da en betreurde het, dat desondanks zoo weinigen wa ren opgekomen. Op deze wijze eischt het wat om door te zetten. Steeds weinigen zijn bereid om de zaken aan te pakken, dit was bij de glas-assurantie het geval en ook voor de midüenstandfr-c: edietbank waren de ïeden niet te vinden, deze kwam, dank zij de medewer king van buiten den middenstand staande personen, ais de heeren Cohen Stuart, P A. de Lange, Thomsen en Leguit. Spreker betreurde het echter, dat deze za ken niet döor die middenstand-organisaties tot stand gebracht worden. Hij wilde dan ook zien, hoelang' men het nog kon houden. Na lezing van de notulen kwam het punt 2 der agenda „Verslag informatie- en incasso-bui' aji" in be handeling. De voorzitter wees er op, dat een dergelijk bureau in andere plaatsen voor duizenden, doch hier voor geen honderden behandelt, Wij zijn lid' van den bond van Infcrmators en Ïneasso-Bureaux, welke bood spoedig een instelling van den middenstandsbond zal worden. Hiertoe is een vergadering in Utrecht ge houden, welke vergadering door het lid R. Velthuis, die zich bereid had verklaard om dit bureau van spre ker over te nemen, was bijgewoond. De heer R. Velthuijs wees er hierin in rijn verslag op, dat deze vergadering op 30 Juni te Utrecht was gehouden. Verondersteld werd, dat zij zeer belangrijk was De opkomst was dan ook van dien aard. dat er een grootere zaal gehuurd moest worden, De stem ming zou dan ook moeten uitmaken of de bond zou blijven een op zichzelf staand lichaam, of zou worden een onderdeel van den Middenstandsbond. Het be stuur was echter niet klaar met het onderwerp, door dat een der leden wegens een ziekte ran 9 maanden t weinig aan had kunnen doen. Wij afgevaardigden konden ons verslag echter zoo uitbrengen, dat het be slist komt in de volgende vergaderingen, dat alsdan stellig het voorstel, om den bond var, Informaties- en Tncasso-Bureaux te maken een onderdeel van den Bond van bidustrloeien en Handeldrijvenden Middenstand zal worden aangenomen. Wel zullen dan eenige afdeel ingen. in het Zuiden vallen, men meende echter, dat de Bond dan evenwel spoedig zoo in kracht zou toenemen, dat dit verlies spoedig vergoed zou worden. Algemeen werd goedgevonden, dat de heer Velthuija zich voortaan niet het Informatie- en Incassobureau belast Inzake een Borgmaatschappij voor den Middenstand deelde de voorzitter mede, dat een uitvoerig schrijven met een groot dossier was ingekomen. Spr. oordeelde het overbodig alles voor te lezen m vrees er op, dat de Minister een paar weken geleden te kennen gegeven heeft, dat de regeering een handje wil hei oen, om aan die middenstanders, die door de mobilisatie in hun za ken achteruit gaan, en op de gewone wijze geen cre- riiet meer kunnen bekomen, op andere wijze erediet te verschaffen. De Minister heeft dit op de volgende wijze geregeld. Voor de eerste 10 erediet is het rijk borg voor 100 pet., voor de 2de 10 voor 90 pet. en voor de 10de f 10 voor 10 pet. Wanneer dus alles verloren is, dan dekt het rijk de schade voor 55 pet. De Minister oordeelt het thans voor den midden stander gemakkelijk om erediet te bekomen, aangezien deze maar c-en borg voor 45 pet. behoeft te zoeten. Het is echter uitgekomen, dat dit niet zoo gemakke lijk was als de Minister zich voorstelde. De zaak is dan ook in verschillende gemeenteraden ter sprake gebracht. Amsterdam besloot om voor de overige 45 pet. borg te blijven. Den Haag nam een der gelijk besluit. In Leiden nam men het besluit om voor de eerste 10 n tetse te waarborgen, voor de 2dé 10 6 pet. en voor de laatste 10 54 pet borg te staan De erediet verschuldigde banken kregen hierdoor een kat." Hoewel het pas half Februari was, was de lucht be trekkelijk zacht. Het .zwakst mogelijke windje kwam uit het zuid-oosten, ea de grijze, lichtbewolkte hemel beloofde een mooien dag. Vivien voelde zich zeer ge lukkig: de lichte matheid tengevolge van zwakte gaf een bekoring te meer aan het genot van den heerlijken morgen, haar moeder was de liefste vrouw ter wereld, en de lente was in aantocht Zij was zeker vandaag iefs van haar aanstaande te hooren. Zij was 23 jaar en zou het volgende jaar trouwen. Hare oogbn werden vochtig door het gevoel, dat het leven te goed was; er moest eenig gevaar achter al die vriendelijkheid schui len; evenals wanneer zij met de menschen in het dal over het weder sprak, zij hun hoofd schudden en over Maartsche winden spraken. Onwillekeurig stak Vivien haar hand uit en greep die van het kleine' meisje naast haar. Zij wilde het kind kussen, maar was te verier gen om het te doen. Nu kwanl zij in het gezicht van de zee, kalm als een spiegel, er, zóo vaal, dat het bijna onmogelijk was de üjn van den horizon te zienvaar tuigen in de verte schenen in de lucht te zeilen. Het was vloed, en de geluidlooze beweging van het water binnen de kaaimuren deed san een lachende samen zwering der elementen denken Fen half dozijn booten waren op de steenglooiing getrokken, en vier hutten keken rustig op hun spiegelbeeld neer, alsof de zee ze stil ontstolen had gedurende htm slaap. Van hier uit werd het gezicht op zee belemmerd dopr twee land voor de laatste 10 een risico te dragen van 36 pet Dit nu ban in iedere gemeente geschieden. De Minister heeft aan de burgemeesters een rond schrijven gezonden, waarin gevraagd wordt om zoo veel mogelijk mede te werken, dat het middenstands- crc-diet slage. Spreker oordeelde de door Leiden getroffen rege ling beter dan die van Den Haag en Amsterdam, aan gezien het aardiger is, dat de middenstander, die eert zekere welstand bezit, iets wil doea om de anderen, dié ia slechte condities verkeeren, te helpen Hij achtte het gewenscht om in Alkmaar een klein Borgfodds te vormen, om daarna tot de gemeente te zeggen: „doe v/at Leiden doet". Deze zal hiertoe dan eerder te Vin den zijn, omdat wij zeiven hopen vertrouwen in dien middenstand te stellen. Dit zal noodig .zijn, omdat aan ons opgedragen zal worden om een aanvrage te on derzoeken. Het ligt ml. niet in de bedoeling om die middenstanders, dié altijd in slechte condities ver- keeren, geld' te verschaffen Het is alleen bedoeld voor de middenstander die door de mobilisatie achteruit ge gaan is en niet langer zaken kan doen. Deze moet op nieuw geholpen. Spreker gaf de vergadering de verzekering, dat de middenstanders, die een 1000 tot 1500 ia hun zaak verdienen, omdat zij van den morgen tot den Men avond daarin werken, omdat zij van 1 Augustus 1914 uit hun zaak zijn getukt, ontzettend hebben geleden Zij gaan langzaam maar zeker ten gronde. Voor een 50-tal in Alkmaar hebben vrij, aldus spre ker, in samenwerking met „De Hanze" verlof ge vraagd. Dit kan echter- alleen worden toegestaan aan de landbouwers. Een middenstander krijgt het niet. De vereeniging van Bolienhandelaren had wel een kolos saal succes, die kreeg bericht, dat het voor haar leden werd toegestaan. Na den sterksten aandrang kregen wij de vraag of de menschen niet met een bediende geholpen konden worden. Spreker oordeelde dit het beste bewijs, dat men de positie van den middenstander niet begrijpt en niet weet wat zaken doen is. De kleine zakenman kan niet door een bediende vervangen worden. Wan neer nu straks de inboedel van dezulken is opgegeten en de zaak verioopen, dan zegt het rijk, wanneer blijkt dat zoo iemand cred'ietwaardig was, "ben ik borg voor 55 pet. van je erediet. Nog heeft de regeering mede gewerkt aan de oprichting van een algeiueene borg- maatschappïj, die risico draagt voor de ontbrekende 10 pet, waarvoor dan rente betaald moet worden. Wanner deze maatschappij gevallen Krijgt te onder zoeken, waar geen boek gehouden is, dan zaT die ech ter zeggen: ja, vriend, van jou weet ik niet af, ik kan jou niet helpen", indien wij echter klaar konden krij gen, dat wij met 10 pet. er af waren, dan zouden wij niet 1001000 erediet' kunnen verleenen. De di rectie, boekhouder of administrateur van de Midden- standcredietbank kan dan de gevallen onderzoeken en zou het veel gemakkelijker gaan, om de menschen aan erediet te helpen. Wij kennen de lui allemaal. Wij kunnen zeggen„het is een flinke kerel" en weten of hij zijn zaken voor de mobilisatie vrij goed' voor el kander had en of hij alleen, door de beroerde mobili satie achteruit is geraakt. Spreker was er dan ook voor om onder de midden standers en enkele kapitaalkrachtige personen een cir culaire voor de vorming van een „Borgfonds" te ver zenden, In Veenciam kreeg meu aldus 10.000 bij el kander. Op deze wijze kan men straks beter bij de ge meente aankloppen. Op een vraag van den heer W. van Vuure. antwoord de de voorzitter, dfet het op deze wijze te verstrekken erediet eerst na ernstig onderzoek verleend wordt eu onbegrensd is. Het bedrag hangt geheel af van de om standigheden van den aanvrager. Nadat dé heer Teerink verklaard had. dat het voor stel zijn volle sympathie had en de voorzitter op een vraag van den heer van Vuure nog had medegedeeld, dat reeds twee leden bereid waren gevonden om ieder r 100 te storten en er op had gewezen, dat de siortera bij een latere afwikkeling hun geld poadaponds-gewlf- ze zouden terug ontvangen, werd met algemeene stem men de verzending van de circulaire wenschelijk ge oordeeld. De benoeming van een administrateur, die de leden iosteloos advies verstrekt voor het inrichten van hun öoeken, kwam hierna in behandeling. De voorzitter deelde mede, dat de heer Schenk be reid gevonden was, deze taak voor 100 op zich te nemen ea verdedigde uitvoerig hiervan de wensche- lijkheid De heer Fortuin wees op vroegere in deze richting gedane pogingen en was overtuigd vaa den fiasco. Spreker stelde voor om de benoeming voorloopig voor 3 maanden te doen. Joen de voorzitter dit voorstel onaannemelijk oordeelde, stelde de heer Fortuin voor om het althans niet langer dan voor den tijd van een jaar re doen. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen, Hierna zwam punt 5 cki agenda: „De gemeente en de cokes-verkoop ter sprake:. De voorzitter wees er op, dm dit punt op die agen te gebracht was ingevolge de vragen, door den heer Verkerk aan 's R&ads voorzitter in dezen gericht. Spreker wees er op, dat zelfs de brandatofhandela- ren het vorige jaar niét meer konden krijgen dan zij per week voor 'eigen gebruik noodig barfden. Hij was met den voorzitter van „E>e Hanze" bij den burgemees ter geweest. Deze verteldé, dat het de eigen Rchuldi van de brandstoffenhandelaans was, dat de cokes dbor een Amsterdammer werd weggehaald. Zij toch hadden tongen, die de baai beschermden. De weg liep naar be ueden naar den kaaimuur, Maar vertakte zich, waar Vi vien stond, en een smal pal leidde naar de kaap aan baar rechterhand. Vivien wist, dat wanneer zij dat pad ongeveer een kwart mijl volgde, zij een vrij uit- zich over de zee hebben zou. Zij verlangde daarnaar; zij had behoefte aan oneindigheid voor de expansie van haar hart. Het. sterkste deel in haar liefde voor Selwyn was misschien een diepe dankbaarheid aan God. Als er een kerk in de buurt geweest was, zou zij er in gegaan zijn. Zij was niet bekend met het onafhankelijke en on dernemende karakter van. de kinderen van het strand, en wilde dus de beide kinderen niet medenemen op het pad, waarvan rij wist, dat er zeer gevaarlijke plekken waren. Bovendien wilde zij alleen zijn. Zij maakte haai hand los uit de stevig omklemmende vingertjes ea zich bukkende, kuste zij haastig en verlegen het vuile ge zichtje en zei „Nu, kindertjes, gauw naar huis, om je boterham te eten." De kinderen gehoorzaamden ongaarne, en draaiden zich om, om haar verwijtend na te kijken, teen zij be gonnen was het pad op te gaan. De weg steeg en daal de, en volgde de gebroken lijn van den landtong. Som tijds moest Vivien over neergevallen stukken rots klau teren, of er tusschen door kruipen, dan weer liep dc weg langs dicht verborgen diepten vol water. Rechts van haar steeg de klip in een lange helling, bezaaid met rotsblokken en begroeid met brem en varens. Zij wist, dat boven een groot, vlak land was, met hier en daar een groep boerenwoningen, die een eigen naam en de waardigheid van een „dorp" hadden. (Wordt vervolgd.) 2)

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2