DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet westelijk oorlopterreln. Van het oostelijk oorloptmln. Ag. 192 Honderd en zeventiende J aargang. 19 J 5 W O E N 8 .1) A G 18 AUGUSTUS fti«»fip|i por I asaÉi 11.—,lr. h PA itiS. y*eftisö8pnji 1 et p. regel» greete lette» near plaatsruimte. Brieven Ir. N. t Boek- en Handelsdrukkerii v.h. HERMs. COSTER4ZOON, Voordii Cl. Telefeener. 1 JU "Per NEDERLAND. Paria Dunaburg S -onewiesfc P/m Wilna Kowno Ay>mtn Bjelostok Nare w Rozan asVWartc fcau BresUtowsk Iwangorod a Kovel "QwTom aas: Kiew ALKMAAR, 18 Augustus. Kowno is door de Duitschers, die er een aanzien lijken buit gemaakt hebben (o. a. 400 stuks kanonnen), genomen, met Novo Georgiewsk zal het ook spoedig gedaan zijn en ook Ossowietz zal weldra vallen. Het was te voorzien, dat Kowno, nadat eenige forten en een bevestigde wal reeds genomen waren, het niet lang zou kunnen houden, <Jat het belangrijke steunpunt van den Russischen rechtervleugel weldra zou verloren gaan, ondanks de verzekering van Russische zijde van Maandag j.l., dat de aanvallen op deze vesting ge staakt waren. Juist de optimistische Russische verkla ring dat de Duitsche aanvallen op Kowno tot staan werdten gebracht en dat het Russische opperbevel er niet aan dacht cwn Kowno te ontruimen, zal den mo- reelen indruk van het verlies der vesting, twee dagen reeds daarna, niet weinig verhoogen. Wat de militaire beteekenis van den val dezer vesting betreft, willen we er nog even aan herinneren, dat hierdoor een vereeni- ging van de legers van von Gallwitz en die van von Below mogelijk wordt, dat thans naar Wilna aan den belangrijken spoorweg van Brest-Litowsk naar St. Pe tersburg, kan worden opgerukt, de belangrijke Boeg vesting, waarom thans alles draait, van het noorden, d. w. z. van versterkingstroepen, van munitie, van wa pens kan worden afgesneden en men de Russen achter den Boeg krachtig kan aanvallen. Zooals men weet, hebben de oude Narew- en Lu- blin-fronten zich vereenigd Ook in het zuiden winnen de Duitschers en Oostenrijkers snel terrein. De legergroep van den generaal-vddmaarschalk is thans nog maar 20 K.M. van Brest-Litowsk verwijderd. De Gostenrijksch-Hongaarsche troepen onder com mando van luitenant-veldmaarschalk von Arz zijn, noordwaarts trekkend, doorgedrongen tot Dobrinkt, 20 mijlen ten zuid-westen van de vesting gelegen. Ook de legergroep van prins Leopold van Beieren is haar dichter genaderd, zoodat de druk, op de Russische strijdkrachten uitgeoefend, hoe langer hoe sterker wordt. Men krijgt, den indruk, d'at het thans zeer snel naar een belangrijke beslissing op het Oostelijk oor logsterrein gaat. Gerust mag worden gezegd, dat de Russen zich onmogelijk meer kunnen handhaven op de Boeglinie. Zij 'staan dus weldra voor de keuze om aan het opdringen der Duitsche en Oostenrijksche troepen paal en perk te stellen, d. i. een groeten slag te leveren of wel om onder steeds ongunstiger voorwaarden neg verder naar het Oosten terug te trekken Daarom is mogelijk spoedig het spannende oogenblik gekomen, dat men ook heeft zien aanbreken cp het Westelijk oorlogstconeel, toen de Fransche troepen terugtrok ken, totdat zij den slag aan de Marne leverden, waar door de Duitschers voorgoed tot staan werden ge bracht. De militaire medewerkers der Russische biaden uiten twijfel, of het Duitsche leger op het oogenblik in staat is een grooten veldslag te aanvaarden. Des te meer feden voor de Russen om dien slag aan te bin den! Men moge tc St. Petersburg van oordeel zijn, dat het Duitsche leger in een netelige strategische positie is gebracht, die min-aangenamc positie is thans voor het Russische leger en alleen door een gewonnen veld slag kan het zich daaruit redden. Officieel ia thans het in den grond boren van een Engelsch transportschip (de „Royal Edward"), door een onderzeeër, erkend. Volgens de tot dusverre bin nengekomen berichten vervoerde het schip voor de Dardanellen 32 officieren en 1350 man, benevens een scheepsbemanning van 220 officieren en manschappen. De troepen zouden hoofdzakelijk bestaan hebben uit versterkingen en onderdeden van den geneeskundigen dienst van het leger. Er zouden ongeveer 600 man ge red' zijn. Volgens het Turksche bericht konden echter slechts weinig opvarenden gered worden. In onderlinge afspraak: hebben Engeland, Frankrijk, Rusland en Italië Japan bleef er buiten uit óverwe ging, dat er geen Duitsche koloniën in het verre Oos ten zijn, zoodat er geen aanleiding is tot een blokkade maatregel katoen tot contrabande verklaard en zich tegen mogelijk Amerikaansch protest bij voorbaat in verweer gesteld door een beroep op de proclamaties van 1865 van de Amerikaansche presidenten- Lincoln en Johnson, waarin gezegd werd, dat alle grondstof fen voor de fabricage van munitie contrabande zijn Maar te Washington zal men die proclamaties wel tot „oude plunje" rekenen! Naar aanleiding van den verjaardag van Keizer F;;ans Jozef, die heden S5 jaar geworden is, hebben er te Weenen feestelijkheden plaats gehad, terwijl de Weensche bladen artikelen bevatten, waarin er cp ge wezen wordt, dat de Keizer thans zijn volkeren tot een volk vereenigd ziet. De bladen zeggen, dat, evenals het leger den geboortedag van den Vorst za! vieren met de vernieuwing van de belofte tot het uiterste zijn plicht te doen, zoo óok zijn volkereu plechtig zullen verklaren, dat zij den Keizer trouw zij a en tot alle of fers bereid, Welke net vaderland van h m eischt De legercommandant veldmaarschalk aartshertog Frederik, is hedenmorgen vroeg van liet noordelijke oor logs tooneel te Weenen aangekomen om persoonlijk den Keizer de gelukwenschen van het leger over te breugen. Hij zou nog hedenavond maar het front te- rugkeeren. Het reeds in een deel der vorige oplaag opgegeven rapport van den generalen staf luidt Legergroep von Hindenburg. De strijd bij Kupiesjky werd met succes voortgezet; 625 gevangenen (onder wie drie officieren), drie mi trailleurs vielen in onze handen. Troepen van 't leger vcn-Eichhom, onder bevel van generaal Litzmann, bestormden de tusschen de Nje- men en dc Jesia gelegen forten, van 't zuidwestfront van Kowno. Ruim 4500 Russen werden gevaugen ge nomen; 240 kanonnen buit gemaakt, bovendien viel een groote hoeveelheid ander oorlogsmatriaal in onze handen. De legers von Scholz en von Gallwitz wierpen den vijand verder in oostelijke richting terug onder voort durende gevechten; 1800 Russen w. o. elf officieren, werden gevangen genomen, een kanon en zeven mi trailleurs veroverd. Op het noordoostfront van Nowo Georgiewsk wer den een groot fort en twee tusschenwerkea in een stormaanval genomen. Op het overige front gelukte het den vijand verder te rug te werpen2400 man werden gevangen genomen 19 kanonnen werden veroverd, ook viel ons ander krijgsmatriaal in handen. De legergroepen van prins Leopold van Beieren en von Mackensen winnen voortdurend terrein. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: Bij de krachtige vervolging van den steeds terug wijkenden vijand zijn van de Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen die, welke onder bevel staan van luiten ant-veldmaarschalk v. Arz tot Dobrynka, twintig K.M. ten zuidwesten van Brest-Litowosk doorgedrongen. De Russische achterhoede die bij Piszcrag stelling nam, is door de Hongaarsche landweer verdreven. De strijdkrachten onder aartshertog Joseph Ferdinand rukken op Janof aan dén Boeg aan. Generaal v. Kö- vess wierp den vijand in de buurt van Konstauynof over den Boeg. Ten noorden van den Beneden-Boeg strijden in nauwe aansluiting aan de Duitsche ruiterij Oosterijksch-Hongaarsche cavalerie-afdeelingen. Aan onze fronten bij Wladimir Wolynski en. in Oost-Gali- cië heerscht rust. Het Fransche legerbericht luidt: De Duitscers leden door het Fransche artillerievuur gevoelige verliezen bij Quennevièresde Fransche ar tillerie bracht hun batterijen tot zwijgen op de koop- vlagte van Nouvron. De Duitsche verdedigingswer ken ten noorden van Godad tusschen Berry-au-Bac en Woëvre wwerden ernstig beschadigd. In den loop van dezen nacht had een vrij hevig ka- nonnade plaats op verschillende deelen van het front vooral bij Boesinghe, Quennnevières en in Lotharingen in de richting van Arracourt en Leintrey, In Argonne gevechten met handgranaten bij Fontaine-aux-Char- mes en Houte Chevauchee. Op dit laatste punt kwamen de Duitschers in den avond van 16 Aug. uit hun loopgraven om een aanval te doen, maar het vuur der Franschen wierp hen te rug op hun stellingen. DUITSCHE LEGERBERICHT. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld Voor Oostende verdreef ozne kustartillerie twee vij andelijke torpedojagers lil de Oostelijke Argonnen, bij La filie Morte" werd eert Fransche loopgraaf genomen. Bij Bapaume yiel een Engelsch vliegtuig in onze handen. De vliegers, twee officieren, werden gevangen genomen. (Reeds in een deel der vorige oplage gemeld DL ENGELSCHE AANVAL OP HOOGE Aan een brief van Renter's bijzon deren correspon dent bij het Britselie hoofdkwattier is de volgende me dedeel ing over deu jongsten aanval van de Engelsche troepen op Hooge ontleend. Met bijzonderen lof wordt gewag gemaakt van de uitnemende samenwerking tusschen artillerie en infan terie. Bij deze gelegenheid, verzekert, de correspon dent, was de Britsche artillerie beslist de meerdere van de Duitsche; de Engelsche infanterie prees ten zeer ste het uitwerkingsvuur van haar artillerie Toen de infanterie ten slotte storm liep, waren alle ijzerdraad- versperringen volkomen opgeruimd, terwijl de ver schansingen op talrijke plaatsen waren bresgeschoten. De infanterieaanval moest plaats hebben tusschen drie en vier uur in den morgen, bp welk oogenblik de artillerie haar vuur moest verleggen op de naderings- wegen en verzamelplaatsen van de Diitsche reserven. Alles geschiedde op de minuut. Alle horloges waren van te voren zorgvuldig gelijkgezet en ongeveer drie kwartier na het begin van de beschieting waren de Engelschen in het bezit van de loopgraven, waarop de aanval gericht was. Ten slotte maakt de correspondent nog melding van de flinke houding de;r Britsche pionniers. Op eeo be paalde plaats moest aan 's vijands ziide een prikkel draadversperring worden aangebracht voor een ge deelte loopgraag. Hoewel het helder dag was togen twintig man met twee officieren aan het werk, dat zij snel volbrachten niettegenstaande he*- vuur van den -vijand. ENGELSCH TRANSPORTSCHIP GEZONKEN. I iet persbureau meldt thans dat het Engelsche trans portscbip Royal Edward" Zaterdagmorgen doei een vijaadelijken onderzeeër tot zinken gebracht is, in de Aegeische zee. Volgens tof nog toe ontvangen berich ten waren aan boord van hetschip 32 officieren. 1350 man iroepen en een bemanning van 220 officieren en manschappen. De troepen bestonden voornamelijk uit versterkingen yoor de 29e divisie en uit gedeelten van het „Royal Army Medical corps" (gezondheidsdienst). Hoewel volledige hijzonderhede nnog niet bekend zijn, is bericht ontvangen, dat ongeveer 60O man gered werden. KORTE RICHTEN. De Times begint ae publicatie van een serie arti kelen van een die in het afgeloopen jaar België, Duitschland, Frankrijk, Nederland. Italië, Grieken land, Oostenrijk-Hongarije, Rusland, Zweden, Noor wegen, Roemenië, Bulgarije, Servië en Groot-Brittan- nië, eenige van cue landen meer dan eens bezocht. Op de „Homme Enchainé" van Clemenceau is door de regeering beslag gelegd, omdat jnj geweigerd heeft zich aan de voorschriften van den censor te hou den. De bekende socialistische Rijksaigevaardigde Südekum, thans dienstdoend als officier te velde, ver wierf het IJzeren Kruis. MEELVOORZIENING. De gisteren vermelde conferentie met deu Minisier van Landbouw, Nijverheid en Handel, omtieut cie meeivoorzieuiiig, liep over ue beiue volgeuut punten: ie. Vrijlaten van den handti in tarwe cu meei en indien hiertoe mei mocht wuruen oveigegaau, de han delaars en de agenten in die artikeien in ue gelegen heid te stellen om aanbiedingen te doen aan hei Rijks bureau. 2e. Intrekking van alle regeeringszorg betreffende den invoer van graan, speciaal voederarhkelen tot de door de regeenug gewensehte opgave ter controle. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. VEREENIGINO VAN OUDLEERLINGEN DER VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN. De algemeene vergadering der Vereeniging van Oud leerlingen der vakschool voor Kaasmakers te Hoorn, werd gistermiddag ien 3 ure m caié „Central" aihier gehouden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer Jb. Stapel Pz., mede, dat me nthans in de eerste alge meene vergadering na de oprichting bijeen kwam In zonderheid heette spreker het eere-lid, Dr. Scheij, wel kom. Hij wees er op, dat het vak door de zeer bij zondere omstandigheden in hoogen bloei verkeerde. Het laatste jaar is de prijs zeer hoog, doch de laatsic 2 maanden ongekend hoog. Of de kwaliteit daarmede in overeenstemming was, betwijfelde spreker ten zeer ste. Nog deed spreker uitkomen, dat de vereeniging niet was opgeriert om tweedracht onder de kaasmakers te brengen, doch om voeling met elkander te hebben en het geleerde te onderhouden en aan te vullen. Met den wensch, dat deze vergadering een voorlooper van meerdere mocht zijn, verklaarde spreker de vergade ring voor geopend. Inzake het verzoek van de maatschappij „West-Fries land", om de verzekering ingevolge het arbeidscon tract voor liét personeel der kaasfabrieken voor reke ning van de kaasmakers te nemen, oordeelde het be stuur, dat het niet op den weg lag om hierop in te gaan, aangezien deze verplichting cp de fabrieken móet rusten Dienovereenkomstig werd besloten. Een der aanwezigen oordeelde, dat wettelijke deze verplichting wè! op de kaasmakers drukte, aangezien de kaasmaker per jaar het maken aanneemt en perso neel aanstelt. De heer Wonder wensclite een onderzoek. - Nog deelde de voorzitter mede, dat zeer waarschijn lijk van de Vakschool wel een tegemoetkoming voor de oprichtingskosten zal inkomen. Tot leden van de commissie belast met het nazien der rekening werden gekozen de heeren H. Homan, Schagerwaard, J. de Vries, St. Maarten en Jb. Jonker, de Beets Het bestuur stelde hierna voer om in principe te be sluiten cm de functie van secretaris en penningmeeitei te salarieeren, doch de salarissen pas na een jaar vasi te stellen. Hiertoe werd besloten. De heer Jb Stapel leidde hierna het onderwerp „de taak van den kaasmaker bij de controle op de melkte- vering" in. Spreker wees er op, dat deze controle bij na overal berust bij den kaasmaker. Hij was echte van meening, dat dit diens taak niet moest zijn, aangc zien deze juist des zo me re wanneer deze eontróle h< noodzakelijkst is, de handen meer dan vol heeft. Sprc ker was er voor, dat hiervoor controleurs werden aan gesteld, waarbij het evenwei gewensctit blijft, dat de kaasmaker een wakend oog in het zeil houdt, Hij il lustreerde dit met verschillende staaltjes, waardoor de moeielijkheden, die de kaasmaker ondervindt indien hij eontróle uitoefent, sterk naar voren kwamen. Met volle overtuiging was dan oók dé slotsom van spre kers betoon dat de eontróle moest berusten bij door de overheid benoemde en door de fabrieken gesalarieerde controleurs. De heer de Vries was het hiermede eens en zag gaarne, dat de staatjes, waaruit bleek hoe moeielijk het voor den kaasmaker soms was om op te treden, aangezien hij dan moest staan tegenover hen die zijn bestaansvoorwaarden in handen hebben, gepubliceerd werden. De heer Wonder achtte het in deze het beste, dat het bestuur zich in verbinding stelde met den Bond van Zuivelfabrieken Dr. Scheij was ook van meenmg, als eerste eisch voor een goed product genoemd moest worden hei hebben van goede grondstoffen. Dikwijls moet men zich verwonderen over de toestanden die aan sommi ge kleine fabrieken bestaan. Bij de grooie fabrieken staan de leveranciers bovendien verder van de fabriek af cn bij de kleine is men te veel verwant. Spreker oor deelde het ook voor een kaasmaker aan de kleine fa brieken ondoenlijk met kracht op te treden. Toch moet er in die richting goed gestuurd worden, in de toe komst moet men ook komen tot een betere opvatting van een bestuurstaak aan de fabrieken. Evenals bij de eontróle op het gehalte, moeten er personen komen voor de controle op de kwaliteit. Het bestuur moet, waar noodig, optreden, dit moet een controleur niet behoeven te doen. Spreker onder schreef dan ook de conclusie van den voorzitter. Nog wees de voorzitter er op, dat door verschillen de famiiietoestanden aan sommige fabrieken de bestu ren niet optreden zooais het moet. Soreker dankte hierna de vergadering voor de betoonde instemming. Dr. Scheij behandelde hierop het onderwerp: „Het gebruik van salpeter bij de kaasbereiding". Spreker wees er op, dat de Vereeniging van Nederlandsche Kaashandelaren zich tot de directie van den Landoouw wendde met het verzoek om het gebruik van salpeter en andere conserveeringsmiddelen te verbieden. Het Proefstation kreeg eenige kazen ter onderzoek met een z. g salpeterzout, dat ontstaat wanneer er zeer veel sa'peter gebruikt wordt. De gestuurde kazen wa ren in één woord rommel Men had hier te doen met producten, waarbij men misbruik van salpeter had ge maakt. In Noord-Holland maakt men met salpeter geen misbruik, zooals dit met de gezonden Goudsche kazen het geval was. Een verstandig matig gebruik van salpeter is echter heel wat anders en dit gebruik is dan ook reeds van zeer ouden datum. Te weinig is ook niet goed. omdat de toevoeging zoo groot moei ziin dat net van dienst kan zijn zoolang er melksuiker in de kaas aanwezig is Tegenover knijpers heeft de saipeter ook een nuttigen invloed. In de strijd 'tegen bacterieën is de salpeter zeer nuttig. Spreker gaf er de voorkeur aan, om ze in kokend water op te lossen en steeds een afgewogen hoeveel heid toegevoegd op een hoeveelheid melk, n.l. onge veer 30 gram op 100 liter melk. Een vermenging met de wei. maar dan van een hoeveelheid die de helft ge ringer is, oordeelde spreker het beste. Het b'eek. dat bij 17 fabrieken in Noord-Holland er slechts 7 zonder salpeter werkten. Spreker wensclite het a's een gunstig teeken te beschouwen als men geen salpeter noodig bad. Hoe beter de melk hoe meer kan ™en de salneter missen. Toch zouspreker het hulpmid- de' niet gaarne willen missen Tetzen een srebniiks- verbod zou hii zich dan ook ten sterkste verzetten. I> heer C'av constateerde, da thet niet gebruiken van sr'pe+er kortekaas gaf, doch oordeelde., dat het gc- hru'k nog geen waarborg voor bet voorkomen van korte kaas was. Dr Scheij wees er op dat wanneer slles goed «ra» om net no? goede kaas te maken, men geconstateer had, dat het bij vergissing niet toevoegen van salpete een zekere korte kaas gaf al was spreker van meening dat tegen bepaalde kórte kaas andere middelen moesten worden aangewend, Na eenige verdere bespreking sloot de voorzitter met een woord van dank aan Dr Scheij de bijeenkomst. VERNIETIGING ONGEVRAAGD ONTSLAG VAN EEN GEMEENTE-AMBTENAAR. Bij Koninklijk besluit van 15 April 1914 werd we gens strijd met het algemeen belang vernietigd een be sluit van den Raad der gemeente Heiloo, waarbij het salaris van den ambtenaar ter secretarie was ingetrek ken. in verband met een verhooging van de jaarwedde van burgemeester, secretaris en. ontvanger door Gede puteerde Staten onder Koninklijke goedkeuring Het Koninklijk besluit overwoog, dat aan bedoelde ver- hopging geen beweegreden mocht worden ontleend om de jaarwedde van een ander ambtenaar in fuctie in te trekken. De gemeenteraad wist van geen ijken. In November van het vorig jaar werd den betrokken ambtenaar zon der opgaaf van reden medegedeeld, dat hij tegen 1 Januari naar een andere betrekking moest uitzien en zijn jaarwedde cp de begrooting 1915 geschrapt. De Nederlandsche bond van gemeenteambtenaren bemoeide zich ook nu weder met het geval. Gedepu teerde Staten van Noordholland gaven den raad te kennen bedoelde mededeeling niet als een ontslag aan V

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1