DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorlogsterrein. Van lis! oostelijk oorlogsterrein. Honderd en zeventiende Jaargang. 11)15 IteMMbiflji js 3 MatalL—,k. iw! 11.25. MNMfapfe II si |i. rsgel. jrsole letters naar plaatsiuinite. Briesen ft. N. I» Beek- en MeWntterii si. BEEis. COSTER6ZOOS, «etrJi» Cl TsMnm. 1 DONDERDAG 19 AUGUSTUS Ter ïaoe. i\ o. ~m V A UIA, Kowno OssowietzB g Lomza OsSroIenka S| Putusk Nero <ibl«H»rg;lew*k »|Serosk Wilna bi Grodno N je men a Bjelostok Narew nambieit IwauKorud Cholm ALKMAAR, 19 Augustus. Na den val van Kowno hebben de Russen dadelijk een aanvang gemaakt met de ontruiming van Wilna, het belangrijkste spoorwegknooppunt op ongeveer 100 K.M. gelegen, waar 6 lijnen samenkomen en waar de gemeenschap tusschen de Russische hoofdmacht en de Russische hoofdstad kan worden afgesneden. De voor ste afdeelingen van de legers van de generaais von bcholz en von Gollwitz (van den legergroep-von Hin-, denburg) zijn den spoorweg Bresi-LitowskWilna reeds genaderd, de rechtervleugel van de legers Van prins Leopold van Beieren bereikten den zuid-westelij ken oever van den Boeg, de legergroep von Macken- sen wierp de Russen over de rivier in de voorste stel lingen van Brest-Litowsk. zoodat de kring van omsin geling op den westelijken oever gesloten is, terwijl ten oosten van de rivier langs den spoorweg Cholm Brest-Litowsk werd voortgenikt. Dit alles komt hierop neer, dat het thans den Russen zoowel aan de vleugels als in het centrum moeielijk gemaakt wordt terug te trekken, dat de kans voor af snijding weer is toegenomen, vooral wanneer de Duit- schers en Oostenrijkers zoo snel als de laatste dagen vorderingen blijven maken. Gelijk gisteren reeds is op gemerkt, kan een gewonnen slag in deze ongunstige positie verbetering brengen. Immers, wanneer de hoofdmacht zich in Brest-Litowsk zou willen laten op sluiten, zou dat haar positie eerder slechter dan beter maken. Van de vesting Nowo Georgiewsk zijn opnieuw twee forten van het noordelijk front stormenderhand genomen, zoodat het bericht van den val van deze ves ting ook elk oogenblik kan komen. Alleen in het meest noordelijke deel van het opera tie-gebied maken de Duitschers weinig .vorderingen. Het Duitsche legerbericht zwijgt nierover hetgeen altijd een slecht teekeu is en het Russische commu niqué meldt, dat er geen wijzigingen zijn en dat Duit sche pogingen om tot-het offensief over te gaan wer den afgeslagen. Een paar Zeppelins hebben bommen geworpen op de I.ondensche city en Duitsche torpedo-booten 'neb ben een kleinen Engelschen kruiser en een Engelschen torpedovernieler op de westkust van Jutland ia dén grond geboord. Dit laatste volgens een Duitsch be richt uit Engelsche bron wordt hieromtrent nog niets meegedeeld. Het Fransche middag-communiqué luidt: De nacht van 17 op 18 dezer is op het grootste deel van het front kalm verloopen. Bericht wordt, dat artillerie-gevechten plaais hadden ten noorden van Atrecht en tusschen de Somme en Oise, in de sectoren bij Rogè en Lassigny. In de Argonnen, bij Haute Chevauchée, Fontaine- aux-Charmes en in het Cheppybosch hadden gevechten met bommen en handgranaten piaats. In de Vogezen beschoten de Franschen den 17en he vig de Duitsche stellingen bij den Lingekopf, aan den Reichsackerkopf en op den heuvelrug tusschen Son- dernach en Lautersbach. Op laatstgenoemd punt ging de Fransche infanterie tot den aanval over, zette voet op dien heuvelrug eü bezette die; een tegenaanval der Duitschers werd afgeslagen. De beschieting van de Duitsche stelling bij den Lin gekopf vernielde twee zware batterijen en deed ecnige ammunitiedépóts in de lucht vliegen. Op den heuvelrug bij Sondernach werd een nieuwe en hevige Duitsche tegenaanval, uitgevoerd in den nacht van 17 op 18 dezer tegen de door de Franschen veroverde positie, volkomen afgeslagen. Officieel wordt uit het Duitsche hoofdkwartier be richt: In de Vogezen werden door krachtig munitiever- bruik voorbeieidtndc Fransche aanvallen op onze po sities bij Schratzmannele (.ten N. van Miinster) en onze posities fen Z. O. van Sondernach afgeslagen. Door tegenaanvallen werden de in onze loopgraven binnen gedrongen vijandelijke afdeelingen verdreven. Ten Z.- O van Sondernach zijn volkomen vernielde kleine loopgraven in het bezit der Franschen gebleven. Het ofiicieele Duitsche legerbericht van het groote hoofdkwartier, luidt Legergroep-von 1 iindenburg. Kovno werd door ons bezet. De legers van generaal von Scholz en von Gallwitz drongen verder naar het oosten door; de voorste af deelingen bereikten den spoorweg naar Bielostok— Bjelsk. Voor Novo Georgiewsk werden opnieuw twee tor ten van het N O. front bestormd; 600 Russen werden gevangen genomen, twintig kanonnen buit gemaakt. Legergroep-Prins Leopold van Beieren De linker vleugel stiet gisteren aan de rivier de Kamionka. bij Semjatisji en aan den Boeg bij Fürstendorf (ten Z.-O. van Semjatisji) op nieuwen krachtigen tegenstand. Op beide punten werd de tivierovergarig verzekerd en de vijand teruggeslagen. De rechtervleugel bereikte den zuidelijken oever van den Boeg. Legergroep-von Mackensen. De vijand werd over den Boeg geworpen en in de voorstellingen van Br'est- Litcwsk teruggedreven. Ten O. van Wlodawa drongen onze troepen over den spoorweg Cholm—Brest-Litowsk naar het oosten. Het Oostemrijksche legerberieiu iuidt: De troepen van generaal von Arz wierpen de Ras sen, terwijl de Duitschers langs den linker&ver van dén Boeg oprukken, aan beide zijden van den van Bia- la loopenden straatweg terug, binnen het bereik van het vestinggeschut van Brest-Litowsk. De msluitings- ring op den westelijken oever is gesloten. Bij jancf zuiverde het leger van aartshertog Jozef Ferdinand dm zuidelijken oever van vijanden. Aan ons front in Oost-Galicië viel niets van betee ken is voor. EEN KLEINE ONTMOETING Een officieel bericht van den admiraalstaf deelt mede: Op 16 Augustus, om 10 uur des avonds, deden vijf booten van een onzer terpedoflottielies bii het Hornsrif-licMschip aan de kust van Jutland, een aan val op een modernen kleinen Engelschen kruiser en acht torpedojagers en brachten den kruiser en drie Engelsche torpedojagers door torped'oschoten tot zin ken. Onze flottielje leed geen verliezen. SCHEPEN GETORPILLEERD. Blijkens Lloyds berichten zijn de volgende stoom schepen door onderzeeërs in den grond geboord: lo. Het Engelsche ss, Bonny.(2700 ton.) 2o. Het Spaansche ss. lsidoro, (2000 ton 3o. De Noorsche ss. Mineral en Romulus(1400 en 800 ton.) 4o. De Engelsche trawler George. De bemanningen zijn gered, ZEPPELINS BOVEN LONDEN. Een officieel Engelsch bericht zegt: Zeppelins bezochten de oostelijke graafschappen in den aigeloopen nacht. Dc alweerkanonneu vuurden op de 'luchtschepen; men gelooft, dat een Zeppelin getroffen werd. De pa- trouiileerende vliegers waren op hun post, maar de on gunstige luchtgesteldheid maakte het den Zeppelins mogetijk te ontkomen. Eeaige huizen en andere gebouwen, benevens een kerk, werden beschadigd. Ais slachtoffers vielen zeven mannen,, twee vrouwen j en een kmd, die gedood werden, terwijl vijftien man nen, achttien vrouwen ea drie kinderen gekwetst wer den. Alle slachtoffers waren burgers De waarnemende chef van den Duifcschen marine staf deelt hieromtrent mede, In den nacht van 17 op 18 Augustus deden onze marine-luchtschepen een nieuwen aanval op Londen. De city en belangrijke wer ken aan de Theems werden rijke Lijk met bommen be- gooid, waarbij goede resultaten werden waargenomen. Bovendien nebben zij met succes bommen geworpen op fabrieken en hoogovens te Woodbridge eu Ipswich De luchtschepen beliepen, ondanks hevige beschie ting, geen schade en zijn alle teruggekeerd. WILNA ONTRUIMD. De gouverneur-generaal van Wilna gelastte, met het oog op een mogelijke bezetting, de verwijdering van alle voorraden-metaal, leer, kerkklokken, paarden, vee, kortom alles wat voor den vijand van nut zou kunnen zijn. Duitsche viiegers hebben bommen geworpen op Wilna. KOWNO GEVALLEN. Wegens de bestorming van Kowno zond de Keizer aan de generaals, die zich in het bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt bij dit nieuwe succes van de Duitsche wapens, n.l. de generaals von Hindenburg, von Eichhorn en Litzmann, de volgende telegrammen Aan generaal-veldmaarschalk v. Hindenburg: Met Kowno is het eerste en sterkste bolwerk van de bin nenste Russische verdedigingslinie gevallen. Ook- dit schitterende wapenfeit dankt het Vaderland, naast de onovertroffen dapperheid van zijn zonen, aan uw doelbewust handden. Ik dank u van ganscher harte. Aan generaal v. Eichhorn, die de bewegingen van zijn leger met zooveel omzichtigheid leidde, verleende ik de orde „Pour le Mérite; aan generaal Litzmann, wiens orders op het gevechtsterrein leidden tot een snel succes, het eikenloof van die orde. Aan generaal v. Eichhorn: De omzichtigheid, waarmede gij de bewegingen van uw leger leidde, verdient mijn grootste erkentelijkheid. Als bewijs daarvan verleen ik u de orde „Pour le Mé rite". Tegelijkertijd draag ik u op de afdeelingen van uw leger mijn dank en die van het Vaderland over te brengen voor hun dapper gedrag. Aan generaal Litzmann: Het is den door u aangevoerde troepen gelukt in een onwcersiaanbaren stormaanval Kowno, het sterkste bolwerk van de vijandelijke verdedigingslinie, te be rennen. Deze daad zal altijd een schitterend voorbeeld blijven yan hetgeen met flink aanpakken door Duitsche troepen te bereiken is. Terwijl ik u mijn dank en er kentelijkheid betuig, verleen ik u het eikenloof bij de ,,Pour le Mérite"-orde. PELAGOSJA VOOR DE DERDE MAAL BESCHOTEN. Een rapport van den Oofetenrijkschen marinestaf luidt In den vroegen morgen van 17 Aug beschoot een van onze floftilles ten derden male het door de Itali anen bezette eiland Pelagosa, terwijl tegelijkertijd vliegers bommen en pijlen wierpen en met mitrailleurs den'vijand bestookten Hierbij werd de sinds de laat ste beschieting weder bewoonbaar gemaakte vuurtoren vernieldbarakken en tenten werden in brand gescho ten een geschutsstand werd vernield; verder werden verschillende matrialendepots, eenige aan hel strand opgestapelde voorraden matriaal benevens eenige boo ten vernield. Dfc bezetting hield zich verborgen in de loopgraven en onderaardsche onderkomens ea bood geen regenstand. Van de vijandelijke vloot was niets te zien. Het Rapport van den Italiaanschen marinestaf luidt Een eskader van twintig Oostenrijksche schepen en vliegmachines viel gisteren het eiland Pelasosa aan. De vijand werd met groote dapperheid afgeslagen. Hij trok terug zonder een poging tot landing le beproeven. Aan onze zijde vielen vier doodea, terwijl drie man ge wond werden KORTE BERICHTEN. Llayd George moet wegens een verkoudheid het bed houden en zijn inspectiereis onderbreken. De „Daily Telegraph" meldt dat koning Cinstan- tijn aan den heer Venizzelos het vormen van een nieuw Grieksch trabinea heeft opgedragen De heer Venize- los vroeg vier dagen om den toestand te overwegen. Te Warchau verschijnt reeds een Duitsch blad voor de Duitsche troepen. Volgens Reuter zijn twee Duitschers te Kopenha gen tot zware boeten veroordeeld, wegens het hemen van foto's van een., fort. BINNENLAND. Gemengd Nieuws, RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen in de aigeloopen maand' is niet zóó gunstig geweest als in Juntoen 700,ÜÜ0 meer werd ontvangen dan in de overeen komstige maand '/.in het vorig jaar Niettemin zijn de cijters betrekkelijk bevredigend. Uit de middelen, die m den maandstaat worden verantwoord, ont ving het Rijk in de afgeloopen maand f i 5,673,5 i 9 tegen 10,518,239, zoodat de achteruitgang in verge lijking met de laatste vreaesmaand t 845,000 of ruim 5% heeft bedragen. Het resultaat zou bovendien gun stiger zijn geweest, indien met de bedrijfsbelasting 985,500 minder had opgeleverd (waarvan 125,000 op rekening der opcenten), welke teruggang voor een groot deel slechts verband houdt met snellere aanzuivering in Juni, toen dit middel IA ton meer heeft afgeworpen. OVER SCHIKKEN GESPROKEN. De N. M. Java vertelt Onze overste is vreeselijk streng op het hoofdhaar van zijn kohorte. Gezegd haar mag één millimeter lang zijn, misschien nog een kleine fractie van een millimeter langer, doch meer concessies worden niet gedaan. Geen wulpsche haardossen en dichterslokken, doch slechts puriteinsche korte haren worden op de militaire schedels getolereerd. Orde moet er zijnEn men voerde, zelfs op de wacht- parade, een nieuw commando in: „hoeden hi". Dan worden de hoofddeksels gelicht en loert de in specteur, of er geen onverlaat met lange haren onder de mannen staat Aldus de proloog. En thans het gebeuren. Er was een reservist, eerst onlangs weer in dienst gekomen. Man, met vrij weelderigen baard om het ge zicht. En vol knevels en zoo meer van die versierse len. Eén der lagere militaire autoriteiten, die als het ware een haar-overtreding rook, op den reservist af. „Zoo, zoo, Wat heb jij daar voor een pagger op je ge zicht; man., trek je hielen bij, man.... ennena tuurlijk het hoofdhaar na venant, hé. Man, zet je hoofddeksel eens af." En de inspecteerende zag een schedel, zóó kaal, geheel kaal, dat een glasruit, bij dien schedel vergele ken, zwaar behaard mocht heeten. Én de inspecteur schrok zich welhaast een aap. Lang dwaalde de wantrouwende blik van den „hoo- ge" van den weelderigen baard naar den glimmend kalen schedel, argwanend vorschead of hij tusschen baard en kaalheid, niet een naad zag, waar twee ge deelten van geheel verschillende hoofden aaneen wa ren genaaid. Doch de „hooge" zag zoo'n naad niet, en hij bleef kijken als de bekende kip, die instede van een ei, een biljartbal heeft gelegd. En toen de hooge den adem had teruggevonden zei- ie vinnig: „Dank je, inan!" Waarop de reservist z'n hoed weer opzette en ver dween. Van schrikken gesproken. EEN AANKLACHT. Door het in Velsen nieuwgekozen S. D. gemeente raadslid Schilling is bij den officier van justitie een aanklacht ingediend tegen de redactie van het A. R. weekblad „De IJmuidenaav." Bedoeld raadslid acht zijn goeden naam aangerand doer eene mededeeling in genoemd blad, waarin het wordt voortgesteld alsof een op zijn kantoor bezorgd, doch niet voor hem bestemd schrijven, door hem niet aan den geadresseerde doorgezonden, doch wederrech telijk achtergehouden zou zijn. GOEDE VERDIENSTEN. Dat bij het opmaken van het primitief-kohier der PI. Dir. belasting te Harderwijk naar het inkomen re kening is gehouden met de door de neringdoenden ge maakte extra goede zaken, door de aanwezigheids van het interneexingsdepot en het verblijf van zoovele Bel gische gezinnen in deze gemeente, moge hieruit blij ken, dat drie neringdoenden, die over 1914 aangesla gen waren naar een inkomst van resp. 1600, 1200. sn1100over 1815 aangeslagen zijn naar een in komen van achtereenvolgens 20,500, 15000 en 10.0.00. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN DE SCHAPENFOKKERIJ IN NOORD-HOLLAND. Het Bestuur van bovengenoemde vereeniging heeft hare jaariijksche premiekeuringen van halfjarige ram men en ooien, geboren onder controle der vereeni ging, vastgesteld op: Woensdag 1 September, voor- uiiodags 10 uur, te Den Burg, Texel; Zaterdag 25 Sep tember, voormiddags 9A uur, te Hoorn; Dinsdag 23 September, voormiddags 9 uur, te Purmerend; Don derdag 30 September, voermiddag3 9 uur, te Schagen en Zaterdag 2 October, voormiddags 9 uur, te Alk maar, op de gewone marktterreinen. Uitgeloofd wor den 20 premiën a 10 voor rammen en 20 premiëi a 5 voor ooien. De jury zal bestaan uit de heeren D. de Boer Dz., E. Dz Govers, D. de Boer Jbzle' der der Keuringen en 1ste plaatsvervanger de he< J. Sijp Jr., die desgewenscht bereid is bij aankoc voorlichting te geven. 2e plaatsvervanger de heer M. Groot Jr De keuring wordt zoo geregeld, dat de jury niet weet van wie cle dieren zijn. Door het toenemend aantal fokkers onder controle, worden deze keuringen steeds belangrijker en bieden zij een uitstekende gelegenheid om zich van fokmateri- aal te voorzien.,Tijdens de keuring zal de voorloopige uitslag bekend gemaakt worden. Wie zijn schapenfokkerij onder rontröle der vereeni ging wil stellen, moet daarvan vóór 10 October kennis geven aan den secretaris, den heer J. Sijp Jr. te Bo- beldijki NATIONALE OPERA. De heer C. van der Linden heeft een manifest aan liet Nederlandsche volk gericht. Hij betoogt daarin, dat de huidige oorlog toch in zooverre ons ten goede komt, dat ee ontwaken van ons nationaal gevoel steeds sterker aan den dag treedt. Als een ander verblijdend bericht voor onze natio nale kuusten beschouwt hij het verschijnen van een nieuwe Nederlandsche Opera, het muziekdrama» Ma deleine" tekst van Jos van Veen, muziek van Sam Schuijer Hij wenscht „Madeleine' in alle plaatsen van ons land, waar zulks mogelijk is, voor het voet licht te brengen met allereerste krachten van solisten, koor en orkest. Dit moet worden beschouwd als een Nationale zaak waarin iedereen belang moet en >kan stellen Dus, om !j dat uwen harte begeert, dat alle inwoners van het kunstlievend Nederland, voor dit Nationale doei hun- i ne belangstelling zullen kunnen toonen, is de mini mum bijdrage gesteld op vijftig cents. Het ligt in be doeling voor hen, die door toezending eener bijdrage van hunne belangstelling hebben doen blijken, in ver schillende plaatsen de entreebiljetten voor geduceerde prijzen beschikbaar te stellen „Komaan, Nederlanders, zoo luidt het slot van het manifest, toont U nu ook voor de Kunst met nationale gevoelens bezield en waarna reeds zoo lang, overal in den lande, wordt verlangade herleving der Nationale Opera, zal door Uwe daad momgelijk worden. Gelieve uwe sympathie- bewijzen en bijdragen te adressceren aan den heer J. J. Broek, Voorzitter der Nederlandsche Opera Vereeni ging afd. 's-Gravenhage, Villa Pauline, Haagweg 40, Rijswijk (Z. H.), die zich welwillend bereid heeft ver klaard de administratie op zich te nemen. Een eere-comité, waarvan 's-Gravenhage's burge meester eere-voorzitter is, heeft dit manifest eveneens geteekc-nd. HET MISDRIJF IE ROTSTERHAULE. Dinsdagmiddag is de vermoedelijke dader van de in braak en mishandeling van Buiten veld te Rolsterhaule. die 26-jarige R. V., aldaar, gevankelijk naar het Paleis van Justitie ie Heerenveen overgebracht Na verhoor door den rechter-couimissari» en coulrontatie met B in het ziekenhuis, gaf de rechter van instructie last tot zijn gevangenhouding en werd hij in de gevangenis opgesloten. De verdachte, die met zijn moeder dicht bij B. woont, zegt van niets ie weten. 1 lij was des avonds te ruim 10 uur naar bed gegaan, was later door zijn moeder gewekt en had met anderen er naar gezien, dat dokter Spaans B. voorloopig verbond. De wonden aan zijn hand had hij gekregen door het klim men over een hek met scherpe spijkers. EEN TEGENVALLER. In het kamp Gaastcrland zou een groote liefdadig heidsvoorstelling gehouden worden van kunstvoor werpen, door Belgische geïnterneerden vervaardigd. Dagen eu uaciileu was aan die voorwerpen gewerki, waarvan sommige ten waarde hebben van 200 Ten- ien waren opgebouwd, alles was voor de expositie ge reed, die thans afgelast is wegens de vijf typhusgeval- len in het kamp. Het comité heeft een kleine 1000 schade. ALWEDER ONGEVRAAGD ONTSLAG VAN EEN AMBTENAAR TER GEMEENTE SECRETARIE. Nauw is het beruchte ontsiag van den ambtenaa ter secretarie te Heiioo door het Koninklijk vernieti gingsrecht op grond van het algemeen belang achter haald, of een ander geval trekt de aandacht, waarin de billijkheid blijkbaar met voeten wordt getreden en het gemeentebelang dat dezen maatregel zoude eischen, zoo het er al is, dan toch althans bij een door het be stuur dék afdeeling Zuid-Holland van den Neder- landschen bond van gemeenteambtenaren ingesteld ernstig onderzoek niet i3 kunnen worden gevonden. Ditmaal is het het college van burgemeester en wet houders der onder den rook eener academiestad gele gen gemeente Warmond, dat sterk op zich laadt het vermoeden van schending van recht èn billijkheid èn algemeen belang. Dit college verleende den heer Spaargaren op 15 Juli met 1 Augustus ongevraagd eervol ontslag ais eerste ambtenaar ter secretarie. Bij het onderzoek van het bestuur der afdeeling Zuid-Holland van den bond kwam aan het licht, dat de ontslagene gedurende ruim 5 jaar en steeds tot vol le tevredenheid van burgemeester, burgemeester en wethouders en gemeente-secretaris zijn taak heef! ver-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1