NEDERLAND. Telegrammen van heden. Tan liet oostelijk oorlogsteireio TIE ZEE. cor en den Russiseh-Japanschen oorlog om o«*e oor- logszuchtïgheid te toon en Duitschland wensdit op- recht in vrede met Frankrijk te leven en ral evenmin Frankrijk aanvallen als eenig ander land." De onderhandelingen stuitten af, omdat Engeland weigerde zich te verplichten tot een welwillende neu traliteit, indien Duitschland een oorlog wordt opge drongen. Spreker verweet den heer Asquith in een rede hier over (2 October 1914 in Cardiff gehouden) misleiding en zeide in dit verband: „Toenmaals was het oogenblik aangebroken, waar op Engeland en Ehiitschland door oprechte toenade ring den wereldvrede hadden kunnen verzekeren. Wij waren bereid: Engeland weigerde. Aan die schuld ontkomt het nimmer meer." Spoedig daarop wisselden Orey en de Fransche ge zant te Londen Camboa de bekende brieven, welke leidden tot een Fransch-Engelsch defensief verbond, hetwelk inmiddels door de daarnaast getroffen over eenkomsten generale- en admiraliteitsstaven in werke lijkheid een offensief verbond werd Ook dit feit ont hield de Engelsche regeering de openbare meenicg. Eerst toen geen teruggaan meer mogelijk was, den 3en Augustus 1914, stelde zij haar daarvan in kennis. Tot dien tijd hadden de Engelsche ministers in 't Parlement steeds verklaard, dat Engeland zich de vrije hand had voorbehouden bij een Europeesch conflict. Dezelfde taktiek volgde Engeland bij zijn in het voorjaar van 1914 begonnen marine-onderhandelingen met Rusland, toen een overeenkomst ingeleid werd. waarbij de Rus sische admiraliteit wenschte om met behulp van Engel sche schepen onze provincie Pommeren de zegeningen van een Russischen inval deelachtig te doen worden. Zoo had zich de ring der Entente met uitgesproken an- ti-Duitsche strekking zich steeds nauwer gesloten. Vervolgens sprak de rijkskanselier over Duitschland en Rusland en betoogde dat de oorlog alleen onaf wendbaar werd door de Russische mobilisatie. Van Polen zeide hij: Het door ons bezette land zullen wij, zooveel mogelijk met behulp van eigen be volking, rechtvaardig baturen, de onvermijdelijke moeilijkheden, welke de oorlog medebrengt, trachten op te lossen en trachten de wonden te helen, welke Rusland het land heeft toegebracht. Deze oorlog zal, hoe langer hij duurt, een uit dui zend wonden bloedend Europa achterlaten. De wereld, die dan zal ontstaan, zal er niet zoo uitzien, als onze vijanden droomen. Toen onze gezant den 4den Augustus van Grey af scheid nam, verklaarde deze, dat de tusschen Engeland en Duitschland uitgebroken oorlog het hem mogelijk zou maken, ons bij het sluiten van den vrede, meer ge wichtige diensten te bewijzen, dan waartoe de neutra liteit van Engeland in staat zou zijn Voor zijn oogen verrees achter een verslagen Duitschland een zegevie rend Rusland. Dan zou een verzwakt Duitschland goed genoeg geweest zijn om den vazal en helper van Enge land te zijn. Duitschland moet zijn stelling zoo uitbouwen en ver sterken, dat andere mogendheden nooit meer aan een insluitingspolitiek kunnen denken. Tot ons heil en tot heil van alle volken moeten wij de bevrijding van de wereldzee verwerven, niet om haar, zooals Engeland wil, alleen te beheerschen, maar opdat zij allen volken op gelijke wijze ten dienste sta. Wij willen zijn en blijven in vrede eis in vrijheid met de groote en kleine volken. Niet wij zijn het, die de kleine volken bedreigen. Ik bedoel hiermede geens zins de volken van het Germaansche ras. Welk een moeite geven zich de diplomatie van den Vierbond, om de Balkanvolken er van te overtuigen, dat een overwinning van de Centrale mogendheden hen tot slavernij brengt en de triumf van den Vierbond daarentegen vrijheid, onafhankelijkheid, uitbreiding van grondgebied en economisch en vooruitgang bren gen zal. Het is nog maar weinige jaren geleden, dat de be geerte naar macht door Rusland gekoesterd, onder de leus: „De Balkan voor de Balkanvolkea/ den bond schiep, maar dezen dan weer door begunstiging van Servië en verdragsbreuk jegens Bulgarije, uit elkaar deed vallen. Eerst de overwinning van de Duitschers en Oosten rijkers in Polen bevrijdt de Balkanstaten van den Russi schen druk. Eens was Engeland de beschermer van de Balkanstaten, als de bondgenoot van Rusland kan het sledhts de belager zijn van hun onafhankelijkheid. Nauwelijks heeft een ander groot volk de laatste eeuw zulk een lijden gedragen als het Dultsche en toch kunnen wij het lot prijzen, dat ons door een dergelijk lijden de prikkel gaf tot ongehoorde prestaties. Voor het eindelijk vereenigde rijk was elk jaar van vrede winst, want zonder oorlog kwamen wij op de geluk kigste wijze vooruit. Wij hadden geen oorlog noodig, Duitschland streefde nooit naar de heerschappij in Europa. Zijn eerzucht lag in den vreedzamen strijd der groote en kleine naties en om in het streven naar welvaart vooraan te staan. Deze oorlog heeft getoond, tot welke groote daden wij in staat zijn, gesteund door eigen zedelijke kracht. De macht, welke ons onze in nerlijke kracht gaf, kunnen wij niet anders dan ten dienste der vrijheid gebruiken. De door hunne regee ringen tegen ons in den oorlog gedreven volken halen wij niet, doch wij hebben gevoeligheid verleend, v. ij houden de strijd vol, totdat die volken aan de ware schuldigen de vrede eischen, totdat de weg vrij wordt voor het nieuwe van Fransche afgunst, Russische ver overingszucht en Engelsche voogdij bevrijde Europa. (Stormachtige, langdurige bijval en handgeklap). De zitting zou heden worden voortgezet. KORTE BERICHTEN. In de grensplaats Bocholt moesten een viertal Hollandsdie arbeiders de stad verlaten, omdat zij bij 's Keizers standbeeld het Engelsche volkslied zongen VERBOD UITVOER VARKENSVLEESCH. Men meldt aan de Tel uil Zevenaar, d.d. 19 Aug. Zooals ik u gisteren seinde, is hier een hoeveelheid van tweeduizend K.G. varkensvleesch in beslag geno men. Het waren versch geslachte varkens, afkomstig uit Lo-chem en bestemd naar Ehiitschland. Daar het be geleidende consent niet toereikend was, om al het vleesch ten uitvoer te dekken, werd de bovengenoemde zoogenaamde „overcomplete" partij geconfisqueerd en gisteren publiek verkocht, als zijnde aan bederf onder hevige waar. Het gebeurt den laatstee tijd wel meer, dat goederen, vergezeld van consent, ten uitvoer wor den aangeboden, waarbij den wakkeren cn op a.le trucs bedachten douane-ambtenaar vaak blijkt, dat men meer goederen tracht uit te voeren, dan in de consen ten vermeld is. Dit heeft zich hier vorige week ook voor gedaan met geslachte jonge hanen, waarvan toen een veertigtal in beslag zijn genomeen. BINNENLAND. Oemengd Nieuws. Mr. REGOUT OP HET VATIC A AN. Een particulier telegram uit Rome d.d. gisteren meldt aan de Maasbode: De Nederlandsche gezant bij het Vaticaan Mr. Ke- gout kwam hedenmorgen om kwart voor 12 uur ten Vaticane aan. gewa- uni- Hij werd 4 u de trappen van het Sau Damasoplem door tw<=p „bussolanti ontvangen, die hem naar het pauselijk vertrek begeleidden. .Tn cfe verschillend- zalen waren leden van de pende pauselijke kotpsen opgesteld, in klein-gala form De gezant werd Cr troonzaal binnengeleid, waar zich de Paus, omringd door de eedelwacht, bevond. Mr. Regout overhandigde zijn geloofsbrieven en hield een korte gelegenheidsrede. De Paus antwoordde insgelijks met een korte rede. Vervolgens noodigde de Paus Mr. Regout uit in Zijn particuliere bibliotheek te komen, waar Hij zich 15 minuten met hem onderhield. - De gezant bracht om één uur 's namiddags een be zoek bü den kardinaai-staatssecretaris Mr. Regout, die weder vergezeld was door ,rbusso~ .lanti en begeleid door leden der Zwitet;rache garde, begaf zich over de koninklijke trap naar de basiliek van St. Fitter. Aan den hoofdingang der basiliek werd hij door een vertegenwoordiger van het kapittel ontvangen, die hem wijwater aanreikte. Vervolgens begaf de gezant zich naar het graf van den H. Petru3 om daar te bidden, en keerde daarna naar zijn hotel tenig. Een Reuter-telegram uit Rome meldt nog, dat de Paus in zijn toespraak de hoop uitdrukte, dat de benoe ming van Regout een belangrijke factor zou zijn in de naaste toekemst voor de pacificatie van Europa. Een particulier telegram aan de N, R. Cfi, dd. 10 Aug. meldt nog: De woorden, door den paus tot Regout, den tijdelij- ken gezant van Nederland bij het Vatikaan, gericht, worden hier beschouwd als een bevestiging van de meening, dat de Nederlandsche gezant bij het Vatikaan is geaccrediteerd voornamelijk met de bedoeling om Nederland in staat te stellen het pauselijk initiatie? ten gunste van den vrede te volgen en te steunen, en mede met het doel, de Nederlandsche regeering gelegenheid te geven den paus uit te noodigen tol deelneming aan de aanstaande vredesconferentie, die, naar in sommige kringen wordt verwacht, in Den Haag zal worden ge houden. Zelfs wondt verzekerd, dat monseigneur Tacci Pprcelli, de pauselijke 'nuntius in België eveneens als pauselijk nuntius in Nederland zal worden geaccredi teerd en waarschijnlijk de pauselijke vertegenwoordi ger zal zijn in Den Haag. Op het Vatikaan is men van meening, dat de paus naar alle waarschijnlijkheid het initiatief zal nemen tot het doen van vredesvoorstel len en dat dit initiatief met succes zal worden be kroond. Deze meening wint veld in verband met de verstoorde betrekkingen tusschen Duitschland cn de Vereenigde Staten en in verband ook met het feit, dat alle onzijdige staten er van hebben afgezien om tus schen de oorlogvoerende mogendheden tusschenbelde te komen. EEN NIEUWE TRUC Gistermorgen werd er gebeld ten huize van den beer B. J. B. aan den Terwenakker te Rotterdam. De dienst bode, die opendeed, zag twee net gekieede jongelui op den stoep staan, van wie er een haar een brief geeft. Op de mededeeling van de dienstbode, dat mijnheer nog niet bij de hand is, zegt dit jongmensch, dat de brief niet voor mijnheer, maar voor haar bestemd is, zoodat zij hem genist kan openen. Zij doet dit en leest, dat zij hedenmorgen op dien Noordsingel moet komen, op het bureau, met 20, zegge twintig gulden, artikel 134 wetboek v. Strafrecht. De dienstbode loopt met het getypte briefje naar mevrouw want zij is zich geen kwaad bewust; mevrouw zegt,, dat zij haar niet heeft aangeklaagd en van niets weet, doch mijnheer, die er ook aan te pas komt, zegt als bij ingeving tegen de dienstbode: loop spoedig naar beneden en kijk naar mijn fiets. Toen de dienstbode beneden kwam, waren de jonge lui verdwenen en ook de fiets van mijnheer, die in de franc achter een deur gestaan had. Het was den fiet- ieuen natuurlijk te doen om de dienstbode uit het portaal weg te heb: Erïi niéuw spelletje onder dt jmgd Gisteravond vertoond In de Kanaalstraat Een aan tal knapen spelen in de straat, maar het gewone spel voldoet Piet meer en men zint op wat anders, zooals de heele wereld van tijd tot tijd zint op wat nieuws, a's het al te alledaagsch begint te werden. Dat deden de jongens in de Lombokbuurt nu óók en vonden het nieuwe in 'n oogenblik uit 7ie hier: Een van de kornuiten, vermoedelijk de minst piente re, werd aan handen en voeten gebonden en daara stilletjes neergelegd in 'n winkeltje, waarna de kame raden zich haastiglijk verwijderden. De gebonden vriend deed1 intussdhen allerhande pogingen om los te Dpopsgeibidt Ke/k, 10 uut, Os. Attente 7i--r.--.r- riain- Rem Oen]. Kerk, O een diens!. Gereformeerde Kerk10 uur en avond 5 uur Ds. Meiier. Hervormde OemetnU te Oudorp, 10 uur, Ds Groot. Uit de omgeving. AKERSLOOT Herv. Gem., 9.3Ö, Ds v. Wijngaarden. BERGEN, Herv Gein., 10 uur, Ds. Van den Kiebooni. BROEK OP LANGENDIjK, Herv. kerk geen diens! Oeref. kerk 9.30 en 2.30 Ds. Mulder van öorinchem. ibm, nu se den. Dit is wei de nieuwste truc, van fietsen uitgehaald hébben. ;ang verkregen had- ie zij bij hei stelen N. R. Crt.) DE BRON VAN WELVAART Men schrijft aan de Tel. Zekere Petje H., tot voor korten tijd een arm dag looriertje uit een Noordbrabants dorp, kwam dezer da gen aan het veerhuis te Oeffeit met een splinternieuw fiets aangereden om daar in de Maas te gaan vs&schen. Hij had daar nu tijd voor. Op de aanmerking van een der aanwezigen, dat hij zulk een mooie fiets had, luid de heel lakoniek het antwoord: „Dat geloof ik wel, mijn zoon is óok in,den militairen dienst." UIT WROEGING. Bij een bekeuring wegens het makers van nachtelijk rumoer bekwam een politieagent te Amsterdam een diepen hoofdwonde, vermoedelijk door een mes toege bracht. De dader kon niet gearresteerd worden. Gisteren is echter de vermoedelijke dader te», huize van zijn zuster in de Houtrijkstraat in overspannen toe stand uit het raam van de derde verdieping gespron gen. Levensgevaarlijk gewond werd hij naar het Gast huis overgebracht. JOÖNEELSCHÖOL. Aan de Tooneelsriiool te Amsterdam, directeur de heer Balthasar Verhagen, zal in dm aatsst-iander cur sus, behalve door mevr. Betty HoltropVan Gelder, les in 'toor ispel worden gegeven door mevr Theo MannBr -; meester m den heer A, van der Horst. Voorts 1» de heer Louis Bouwmeester bereid bevonden, op uitnoodiging van den directeur van tijd tot tijd be langeloos eenige lessen te komen geven. GEEST EN HOOFDZAAK. Men seint aan het Hbld. uit Den Haag: kranen, zoo stiekem mogelijk, om geen gerucht te ma- Chr. Gerei, kerk 9.30 en 2.30 preek lezen km, en werkelijk lukte het hem zich aan zijn kluisters w - te ontwringen. Maar zóó zachtjes had bij dat niet ge daan of de bewoner van het winkeltje had leven en la waai gehoord en was te voorschijn gekomen, juist cp 't moment, dat de jongen zich bevrijd had. De winke lier dacht dat is héél natuurlijk onmiddellijk aan inbraak, ladelichting, diefstal, insluiping, enz., enz. en rende den vluchtenden jongeling achterna, straat in en straat uit Daarbij kwam 1e man in rijn vermoeiende draf te vallen en brak rin pols. Slot van de historie, waar nog bij hoort, dat de heele club van kameraden gierde van de pret en 'n amusanten avond had, except dan waarschijnlijk het exemplaar, dat als slachtoffer had moeten dienen. Voila het nieuwe spel! Waarvan de aardigheid misschien niet lang zal du ren. TEGEN HET STRAAT-LAWAAI. Een onzer Amsterdamsche medewerkers schrijft ons In Amsterdamsche dagbladen wordt weer eens ge klaagd over het straat-lawaai. Iemand vertelt, dat het fluiten van „Tipperary" en Zandvoort" hem vretseliik hindert, en hij dringt er op aan, dat aan dit euvel een eind zal worden gemaakt. De redactie van een der bladen beantwoordt hem. Zij voelt zijn bezwaren, maar meent,, dat zingen en mu ziek maken minstens even erg is, dlai het dichtslaan van bakkerskarren eveneens hindert, dai sommige draaiorgels ook leelijk zijn, en dat het hanengekraai en hondengeblaf eveneens uit dén Booze is. Hei blad herinnert er dan me., dat men in Amerika wel eens een Anti-Noice-Sociely oprichtte, cm dte stilte op straat te bevorderen. Het is een feit, dat het leven op straat wel eens las tig kan rijn. Wij voor ons vinden den toestand in, Am sterdam echter niet zoo slim cn gelooven, dat er bitter weinig aan te ei oen is om het straat-lawaai be vermin deren. In tal van plaatsen sn de Vereenigde Staten en ook iu enkele steden in Zuid-Amerika, heeft men tusschen 1895 en 1900 anti-lawaai-vereenigingen opgericht. Meest kostte het lidmaatschap maar een prikje, maai de leden namen de verplichting op zich, nimmer zelf op straat lawaai te veroorzaken; verder zouden zij ieder, die onncodig leven maakte, op zijn misdrijf at tent maken. De vereemgingen kregen ledien genoeg, maarmenig lid veroorzaakte nog meer lawaai, doordat hij, wanneer hij iemand op z'n euvel wees, een gewone straatruzie of soms wel een vechtpartij deed ontstaan. In ieder geval is het typisch, dat een anti- lawaai-organisatie in een stad In Argentinië door de oolitie moest worden ontbonden. Kan iemand vanwege het straatrumoer niet slapen, dan stoppe hij een geluiddemper in de o-oren. En hoort hij de „Tipperary" fluiten, dan finite hij mes. UIT BEROEM. Onder leiding van den heer C. Naanes Gorter en met medewerking van verschillende zomergasten za! -r morgen in de „Rustende Jager" een avondje gegeven worden van zang, muziek, voordrachten cn dans Ongetwijfeld wacht den gasten een aangename ver- püozing. Dat er in deze gemeente niet voor afwisselend ver maak wordt gezorgd kan bezwaarlijk vordec be weerd. Strakjes komt zeker een lampion-fakkeloptocht met muziek ook nog UIT EGMOND AAN ZEE. Vannacht zijn er twee mijnen aangespoeld. Een vlak voor het dorp, de ander 2 K.M. ten Noorden ervan. De heer J Zaal, hoofd der school te Broek op Langendijk, heeft de benoeming tew hoofd dier school in deze gem Doopsgezinde kerk 9.30 Ds. de Jong. EGMOND a. <L HOEF, Herv. Gem. 10 uur Ds. A. Ie Gres. GROET, Herv. Gem., 9.30 De. Boefce HEER-HUGOWAARD, Herv. Gem.. 9.30 Ds J. Broekona. HEILOO, Herv. Gem., geen dienst. Evangelisatie-lokaal Heiloo, 's morg. 10 uur, Ds. A. J. KOEDIJK, Herv. Gem„ 9.30 Da. Vethake, LïMMEN, Herv. Gem., 9.30 Ds C j. A. Bosch. Montijn van Haarlem. NOORD-SCHARWOUDEHerv. kerk 9.30 Ds. Staal. Geref. kerk 9.30 en 4 uur Dr. Harrenstein. OTERLF.EK, Herv, Gem., Da. Heep. OUDORP, Herv. Gem., 10 uur Ds. de Groot OUDKARSPEL. Herv. kerk geer, dienst - (vacature). STQMPETOREN, Herv Gem, geen dienst wegens vacature. SCHERMF.RHORN, Ned. Herv. vm. QH uur. Da. Zijlker. Ger. Kerk vm. 9 X uur Preeklezen, SCHOORL 's nam. 2 uur. Hagen reek. ZUID-SCHARWOUDEHerv. kerk 9.30 Dte. Teriet MATINEE door het Stedelijk Muziekkorps Directeur de Heer H. A. Maas op Zondag 22 Aug. 's middags van 234434 uur, in den Hout Programma". 1. De IVe Brigade H. Koster 2. Ungartsche Lustopiei-Ouveriure Kéler Béla 3. Estuddantina, Walzer Waïdteufe! 4. Fantaisie de l'opera „La Favorite5' Donizetti 5. Die keusche Susanna Gilbert Wenn die Ffisachen sie heben* 5. a. Heimliche Liebe, Gavotte Resch b. Ohé, hopla! valse populaire Flynn-Boac 7. Finale. gameer te niet aangenomen. UIT GRAFT. Bedankt voor een beroep naar de rneente te Woordeind en Graft door R. Amersfoort. de Langere KORTE BERICHTEN. Ook de directie der Nederi. Centraal Spoorweg maatschappij heeft &ku haai' personeel een gratificatie ten bedrage m het algemeen van één week bezoldiging loegekmd. De man die gistermorgen bij de ontploöing op een Rijnschip ernstig werd ver-wond, is in het ziekenhuis te Dordrecht overleden. Te IJmuiden zijn een negental Amsterdamsche jongelui van 17—20 jaar door de politie aangehouden en naar Amsterdam teruggebracht. Zij leefden van diefstal. In Limburg zijn Russische officier en twee min deren aangekomen die uit een lager te Keulen gevlucht waren. Te 's-Graveahage is gearresteerd een doctor in de letteren, afkomstig uit Stockholm, die op het Sche- venmgsche strand onzedelijke handelingen pleegde. Aan het veerhuis te Boxmeer arrived de een Duit- Khe deserteur. .Aangezien deze persoon veerman van beroep is, werd hij aldaar als knecht in dienst geno men men senn ««u n« ruwu. u« iam luutg. *e. teOraveohage hadden Woensdagavond ver- De Synode der Ned. Herv. Kerk verwierp heden met J who lende opstootjes plaats, waarbij militairen betrok- 10 tegen 9 stemmen de schrapping der woorden „al- <en w£rm. ta Te Rotterdam wilde om half drie een vreemde ling op een in vollen vaart zijnden tram springen. De man viel en werd doodgereden. Een advertentie in het „Vaderland" meldt de hu welijksvoltrekking gisteren ia den Haag, van jonk- vTouwe Anna de Savorain Lobman met den heer H. Ph. Spoor, oud-ontvanger der registratie en domeinen te Apeldoorn. thans wat den geest en de hoofdzaak betreft der daarin (in de belijdenisvragen) vervatte be lijden isverk taring en belofte"- uit art, 39 van het reglement op het gods- J dienaton derwija. EEN GEFINGEERDE DIEF. Een familie te Delft miste bijna eiken dag kleine huishoudelijke voorwerpen, zooals theelepeltjes, mes senleggers enz. Waar de voorwerpen bievei wist nie mand, evenmin wie de bedrijver' van die verduisterin gen was. Eiken dag was er weer een lepeltje minder in het doosje of was iets dergelijks zoek. Op zekeren middag werd de misdaad ontdekt. Kleine Jan, de jongste van de familie, was de schul dige. Vader was in lang vervlogen tijd artist op de ^contra-bas geweest en had nog steeds op de rommel kamer het instrument staan. Kleine Jan had daar een opslagplaats voor zijn strooptochten van gemaakt en al de verduisterde voorwei pen in de F-gaten van de contra-bas geworpen. Daar nu pa het instrument van de hand had gedaan en het nog eens voor het laatst wilde bespelen, kwamen de vermiste voorwerpen een vi. or een weer terecht. (,,D. Ct.") EEN NIEUW SPELLETJE. Het „Utrechtsch Dagblad" schrijft: Er is iets nieuws onder de zon. STADNIEUWS. DIEFSTAL Door de politie alhier zijn aangehouden twee man nen P. J. V. en G. A. v. E„ zwervers, die gistermiddag van een gesloten erf van den heer W. Klaver aan den Kerinemerstraatwcg een koperen aker met dito ketting hebben ontvreemd. De aker met ketting is bij een op- kooper hier ter stede in beslag genomen. De mannen zijn naar het huis van bewaring overgebracht. PREDIKBEURTEN. 22 Augustus Groote Kerk. 10 uui, Ds. Verwaal. Avond 6 uur, Ds Kloosterman. Kapel Kerk, 5 0 uur, Ds. Vinfee. Evang. LathKerk, WH uur, Ds, Junod, Den Haag. RUSSISCH L/3F.RBERICHT. St. PETERSBURG, 20 Aug. Hbld.) Officieel.) De 18en trokken onze schepen, die den. ingang van den Golf van, Riga beschermden, na een ge vecht terug op een dichter bij de kust gelegen stel ling tengevolge van de aanzienlijke overmacht van de vijandelijke vloot. Op het front van Riga tot Janovo geen aarsv.ij- ziging van belang. Bij Kovno blijft de vijand krachtig hei behaalde succes voortzetten; Mj slaagde er in de stad te be zetten, na vooruit gerukt te zij», zette hij zich vast in een streek nahij de stad, welke een landengte vormt tusschen den Njemen en de Wüija., Voor Ossowieisj werden in den nacht van .18 Aug. en den volgenden dag aanvallen op onze stellingen afgeslagen door ons vuur. Op het front van Ossowietsj tot Brest Litowsk en verder naar hei zuiden duren de gevechten voort, welke in verschillende sectoren een buiten gewoon hardnekkig karakter dragen. De vijand waa vooral volhardend bij zijn aanvallen, den 17ea en I8en Aug. op onze troepen aan den Beaedea- Bobr, in de richting van Bielsk, langs de spoor weg naar Tsjeremka ea bij Wlodawa. In Galicië geen wijziging ia dfea toestand. Voor Nowo Qeorgiew&k zei de vijand met toe nemende geestkracht zijn aanval door tegen de werken op den rechteroever van den Weichsel en de Naref. De strijd is uiterst verbitterd; massa's lijken van Duitediers berk-ken deze versperringen. Des niettegenstaande slaagde de Duitscfec artille rie, waarvan de vtmruitwerkiag tot het maximum werd opgevoerd, er iu om» gesehui tot zwijgen ie brengen en de werken in den sector tusschen Wkra en Naref te vernielen, waarna de verdedigers zich niettegenstaande al hun krachtsinspanning moes ten terugtrekken op dm rechteroever1 van de Wkra. Dientengevolge konden de Duitschers al htm krachten ocsicentsmea op den nccrdfilften aartor iuwrheD. Wkra en Wachiel. RUSSISCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 2 0Augustus. (OfSic). Van de be zetting van Nowo Oeorgiewsk, 85000 man sterk, werden gisteren in het eindgevecht alleen 20000 man gevangen genomen. Het aantal stukken geschut be draagt 700de omvang' van het andere veroverde oor logsmateriaal is nog niet vast te stellen, NOWO GEORGIEWSK GEVALLEN. BERLIJN, 20 Aug, Officieel. De vesting Nowo Georgiewsk, de laatste halte van den vijand in Po len is na hardnekkige» tegenstand genomen. De geheeie bezetting, waarvan gisteren in de dndge- vechten reeds meer dan 29000 man gevangen wer den genomen viel met een nog onafzienbare hoe veelheid oorlogmateriaai in onze banden. Z. M. de Keizer heeft zich naar Nowo Geor- giewsk begeven om den ieider van de» aanval, den generaal der tnlanfcrie von Besder en de dap pere aauvalstroepen zijn dank en die van het va derland te brengen. EEN ENGELSCH ONDERZEEËR VERNIELD. BERLIJN, 20 Aug. Officieel. De Engelsche duikboot 1. 13 werd in den morgen van 19 Aug. door een Duitsche duikboot aan den zuidelijken ingang van den Som vernield. DE ARABIC GETORPILLEERD. LONDEN, 20 Aug. Het bureau van de 'W hite Star line deelt mede, dat alle passagiers van de Arabic gered zijn op 8 man na. Ze zijn te Queens-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2