DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van lint zuidelijk ooi Van M oastslijk muloistmiiL Van kt westelijk oorlogMn. Luxe Automobielen %m mwm mm mm mm Adres JAC. MET. No. 11)5 Honderd ou zeventiende jaargang. 11)15 Z A T E R A 0 21 AUGUSTUS Ter zee. DU nummer besta»! uit 3 bladen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zoiv en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 11,— franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. TelefoornmnMer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 21 Augustus. De veroveraar van Nowo Georgiewsk is inderdaad generaal vou Beseier de veroveraar van Antwerpen. Beide vestingen heeft hij in tien dagen venneesterd en beide ook op dezelfde wijze, n.l. door een wig tusschen de fortenlinie te drijven en dan een artillerie- en infan- terie-aanval te doen. Maar terwijl hij Antwerpen door de troepen bijna geheel verlaten vond er werden ongeveer 4000 ge vangenen gemaakt is het garnizoen van Nowo Oe orgiewsk niet kunnen ontsnappen voordat de inslui- iingsring gesloten werd. tiet gisteren gemelde cijfer van 20.000 gevangenen sloeg enkel op de gevangenen, gedurende den strijd gemaakt. Een latere tuededeeling leert, dat er meer dan 85.000 man gevangen genomen en meer dan 700 stukken geschut buitgemaakt zijn. Waaneer men zich herinnert, dat de Duitschers 2 Sep- temoer 1870 bij Sedan 83.000 man gevangen namen en 550 stukken geschut vermeesterden, dan begrijpt men nog te meer liet succes bij Nowo Oeorgiewsk, dat in dezen oorlog slechts overtroffen is door de inneming van Przeinysl door de Russen wien den 22sten Maart 120 (XX) krijgsgevangenen in handen vielen. De spoedige val van deze vesting wordt algemeen als een belangrijke tegenslag voor de Russen be schouwd. Daarbij schijnt het in de Oostzee tang niet pluis. Het laatste Russische communiqué dat altijd 2 etmalen achter is en dus de Duitschers nog tegen de forten van Nowo Georgiewsk laat vechten zegt hieromtrent; „Sterke maritieme strijdkrachten van den vijand dron gen in den Oolf van Riga. Het gevecht tusschen onze schepen en die van vijand duurt voort." Werd gisteren uit St. Petersburg gemeld, dat de Russische schepen, die den ingang van cien golf van Riga beschermden, na een gevecht terugtrokken op een dichter bij de kust gelegen stelling, thans blijkt, dat Duitsdie strijdkrachten dezen goif zijn binnengetrok ken, terwijl de mededeeling, dat het gevecht voortduurt in verband met de uitdrukking „sterke maritieme strijd krachten van den vijand" weinig goeds voor de Russen voorspelt. Eigenaardig echter dat de Duitsche communiqué- schrijver deze maritieme actie tot dusverre geheel dood zwijgt. Moet hier wellicht een verrassing voorbereid worden, waarvan eerst iets vernomen wordt, als door samenwerking van land- en zeemacht in Kóer- en Lijf land een tastbaar voordeel is verkregen? Al is er dan nog van Duitsche zijde geen melding van gemaakt, toch schijnen de Duitsche oorlogsschepen hier een niet onbelangrijk succes te hebben behaald. De landoperaties in deze streek hebben weer eenigen voortgang gemaakt, doch de Russen blijven hier te genstand bieden. Hier staan trouwens de Russische legermachten er ook het best voor. !n het Boeg gebied zitten de Duitschers hen overal op de hielen, zoodat amper meer van een Russischen strategischen terug tocht kan worden gesproken. Op Brest-Lilwosk wor den de Russische troepen reeds volgens het Oostenrijk- sche communiqué (hetwelk ook meedeelt, dat bij de beschieting van Nowo Georgiewsk zware Oostenrijk sdie mortieren, die dus thans weer zija vrijgekomen, een werkzaam aandeel hebben genomen)wanordelijk opeengedrongen. Wat moet dat daar worden? Het bericht, dat de kritieke toestand op het oorlogs terrein grootvorst Nicolaas aanleiding heeft gegeven, om alle ministers en leden van den oppersten krijgs raad bij zich in het hoofdkwartier te ontbieden, waar alle hangende kwesties aan een afdoende bespreking zullen worden onderworpen, klinkt werkelijk niet on- gejooflijk. Terwijl een Engelsch bericht verklaart, dat er in de week eindigende 18 Augustus, 11 Engelsche schepen door onderzeeërs in den grond geboord zijn met een gezamenlijken inhoud van 22.970 ton, werden er giste- den getorpilleerd de Bovic van de White Star line, 6600 ton, (gebouwd in 1907), de Ben Vrackie, 3400 (in 1904), de Gladiator, 3900 ton (1905), de New York Ci ty 3000 ton (1907), de Samara, 3200 ton (1906), de Bittern, 200 Oton, (1912), totaal dus reeds in één dag meer dan in de bovenbedoelde week. Het geval van de „Arabic" vervult de wereld natuur lijk met spanning In de Amerikaansche nota aan Duitschland van 27 Juli tcch werd gezegd: „De vriendschap zelf dringt ons er toe, de keizerlijke regee ring te zeggen, dat de regeering der Vcrccnigde Staten een herhaling van handelingen die de commandanten van Duitsche oorlogsschepen bedrijven ten nadeele van neutrale rechten, voor het geval zij Amerikaansche bur gers, betreffen, als een onvriendelijke.daad beschouwen zal Een onvriendelijke daad is dus het torpilleeren der „Arabic." President Wilson die keizer-koning Fran3 Jozef een hartelijk telegram Op diens verjaardag zond -x heeft de zaak in onderzoek. In het ergste geval zal zij uitloopen op het afbreken van de betrekkin gen met Duilschland door Amerika, doch zoover is het nog niet. Op den Balkan is ook nog geen beslissing gevallen. Servië staat voor belangrijke beslissingen. De regee ring stelt de volksvertegenwoordiging voor aan het verlangen der verbonden mogendheden te voldoen en clus grondgebied aan Bulgarije af te staan. Donderdag a. st. zal er besluit worden genomen. Mén moet dan afwachten of Griekenland ook een offer wil brengen en of Bulgarije nog bereid is voor deze offers ziiu on zijdigheid prijs te geven. Officieel wordt uit heb Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld '1 usschen Angres en Souchez werd de vijand heden nacht uit de gisteren door hem bezette loopgraven ver dreven. Bij Schratzmannele, in de Vogezen, werd een klein deel onzer voorste Joopgravenlinie aan den vijand ver leren. In de Fiansdie Kamer heeft de minister van oorlog, de heer Millerand zich verdedigd zooals men weet is zijn positie bedreigd en heeft het geheele kabiqet zijn zijde gekozen. Dc beslissing is nog niet bekend. De Duitsche rijksdag nam met algemeene stemmen (de heer Liebkneclit was afwezig) het nieuwe oorlogs- credict van 10 milliard mark aan. Van sociaal-democra tische zijde werd betoogd, dat waar de tegenstanders nog ongeneigd zijn vrede te sluiten, de voortzetting van den strijd noodig is, totdat de tegenstanders in zien dat hun doel, Duitschland te vernietigen, onbe reikbaar is. v Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld: Legergroep-Ven Hindenburg, 'ken O. van Kovuo vervolgen onze troepen den vijand na met succes be kroonde gevechten. In nel gebied van de Dawina, tot aan deu straatweg AugusiowoGrodno zijn üe Russen in de lijn Gudclc (oostelijk van Mariaxupoi)LousjejeStoeozieiiiczna teruggegaan. Zij bieden ook daar nog tegenstand. Wesieiij* van lykozin worui nog gevochten Hei leger van Von üailwitz zeue den aanval met succes voort en nam 10 otficieien, 2050 man gevangen, maaide 12 mitrailleurs buit. De vesting Nowo Georgiewsk is genomen! de ge ilede bezetting, zes generaals, meer dan 85.00U man 'gevangen genomen, i iet aamai ouiigeinaakic kanonnen bedraagt meer dan 7Ciö. Legergrocp-Leopoid van Beieren. Deze groep dringt voortdurend verder. Eegergroep-v. Mackensen. De linkervleugel drong den vijand terug over de Koterka en de Poelwa (ten L. W. van Wyssoko—Litowsk. noordelijk van Brest). Aan den zuidelijken oever van den Boeg tegenover Brest—Litowsk werd terrein gewonnen. Ten O. van Wlodawa bereikten onze troepen bij de krachtige vervolging van den vijand, de buurt van Pisjtsja. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: Tct opdringen van de verbonden troepen naar Brest- Litowsk heeft onder de vesting aanzienlijke gedeelten van verschillende Russische legers ordeloos samenge dreven, Teneinde den, op slechts enkele rivierover- gaugen aangewezen aftocht van troepen en legertreinen naar het noordoosten mogelijk te maken, verzet de vij and zich vooral ten westen van Bresi-Liiowsk op beide oeveis van de rivier kiaelilig legen ons opdringen. Desniettegenstaande veroverde de noordelijke vleu gel van liet insluitingsleger ten oosten van Rokitnc nog meer veldversterkingende op den noordelijken oever van den Boeg oprukkende troepen van aartsher tog Jozef Ferdinand verdreven gisteren voer het val len van de duisternis den bij Wolczyn verschansten vijand in een stormaanval. De legergroep van generaal v. Kövess trekt op tegen de Boven-Pulwa. Aan de beschieting van Nowo Georgiewsk, dat door onze bondgenooten werd genomen, hebben ook onze zware mortieren met succes deelgenomen. Bij Wladimir Wolynsky en in Oost-Gaiicië bleef de toestand onveranderd. Het Franscbe namiddag-communiqué zegt: De zeer hevige artilleriestrijd duurt voort op het grootste deel van het front, voornamelijk aan beide oevers van de Oise. in de streek van Plessis, Roye en Wingre, waar het Fransche vuur een Duitachcn trein en Duitsche convocien trof, in Champagne, zuidelijk Woëvre en aan het front van Seiile. In de Argonnen de den de Duitschers een mijn springen in de buurt van heuvel 285, zonder schade toe te brengen aan d? Fran sche werken. In de streek van Vienne-le-Chateau sap pengevechten in den sector Marie Thérèse gevechten met bommen en handgranaten. Aan den Lingekopf en Schratzmannele zijn de Duitsche verliezen zeer zwaar geweest. Men vond een aantal Duitsche lijken op het 250 meter diepe terrein door de Fransdien veroverd. TE HUUR» tegen billijk tarief. Telafoon 572. Rapport van den Oostenrijkschen generalen staf luidt: De beschieting met zware artillerie aan het 1 irool- sche front duurde voort. Bij den gisteren vermelden aanval op onze vooruitgeschoven stellingen op het Folgariaplateau verloren de Italianen 201) man. In den noordelijken sector van het kustfront werd gisterochtend vroeg door den vijand weer een aanval gedaan op Mrzli Om en in den rug ten noorden van dezen berg; de aanval werd afgeslagen onder zware verliezen voor den vijand. Eveneens mislukten twee gisteravond cn hedenmor gen vroeg ondernomen pogingen om onze linies aan het bruggehoofd van "1 olmem te doorbreken. Bij üórz onderhield de vijand op enkele plaatsen ecu levendig artillerievuur. Onze artillerie beantwoordde dit vuur met succes vernielde een pontonbrug bij Sa- grado en beschoot vijandelijke troepenmassa's ten oosten van Pieris. SCHEPEN GEZONKEN. In de week eindigend 18 Aug. zijn, zoo wordt offici eel uit Lenden gemeld, eif schepen door onderzeeers in den grond geboord, en twee door mijnen. De totale inhoud dezer schepen was 22,970 ton. In dezelfde week vertrokken en arriveerden i48Ü schepen in üe Engel sche havens. De Engelsche stoomschepen „Gladiator" (3400 ton, gebouwd in 1904), „Ben Vrackie" (,3900 ton, ge- bouwd in 1905), de „New-York City" (3000 ton, ge- i bouwd in 1900, de Bovic" van de White Star Line, (6600 ton, gebouwd in 1907), de „Samara" (3200 ton, gebouwd in 1906) en de „Bittern" (2000 ton, gebouwd in 1912) zijn gezonken. 13e bemanningen werden ge red. Van het siguaalstation Egerö werd g:stcrnain:d- dag bemerkt hoe een Noorweegscii, inei erts en (con trabande) geladen vaartuig, op negen mijien afstand van den vuurtoren bij Egerö tot zinken werd gebracht De bemanning werd döor een ander vaartuig opge nomen. De Amerikaansche pers spreekt, naar Reuter meldt, diepe verontwaardiging uit over den ondergang van de „Arabic." Ze verklaart dat de toestand ernstig is, indien blijkt dat Amerikaansche levens verloren zijn gegaan Men had gehoopt, dat na de laatste nota aan Duitschland niets zou gebeuren dat den reeds gespan nen toestand verergeren kon In die uoia werd im mers uiteengezet, dat het zonder waarschuwing torpe- decren van ecu schip dat Amerikanen aan boord heeft, als een vt rk: achting van de rechten der Vcrccnigde Sta ten wordt beschouwd cn dat cene herhaling daarvan als een moedwillig onvriendschappe.ijke daad zou kunnen worden beschouwd, ['resident Wilson was. volgens Reuter, den gehee'.en namiddag en avond bezig om3e trachten bijzonderheden omtrent het voorval te vernemen Ofschoon blijkbaar verstoord, stelde hij zich op het standpunt dat hij zijn oordeel moest op schorten tot hij officieele bijzondci rieden ontvangen zou hebben. Werd gisteren gemeld, dat de Engelsche onder zeeër E 13 werd vernield door ecu Duitsche torpedo boot, thans blijkt, dat dit geschied is in de Deensche wateren. Vijftien man der F. 13 zijn gered, veertien lijken werden aan land gebracht, een man wordt ver mist. DUITSCHLAND. DE OORLOGSLEENING AANGENOMEN. In antwoord op een interpellatie van den sociaal-de- mocratisehen afgevaardigde Liebkneclit of de re geering bij overeenstemmende bereidwilligheid der an dere oorlogvoerenden bereid is op den grondslag van een afzien van annexaties van welken aard ook, onmid dellijke vredesonderhandelingen te aanvaarden, ant woordde staatssecretaris Von Jagow: Ik geloof op de instemming van de groote meerderheid van het Huis te mogen rekenen als ik het antwoord op deze vraag als op dit oogenblik ondoelmatig weiger. (Stormach tige toejuichingen De heer Liebkneclit trachtte te spreken, werd echter door de steeds herhaalde toejuichingen en door kreten in het spreken verhinderd. Ook verdere pogingen van den afgevaardigde werden door toejuichingen en ge lach belet. De voorzitter was genoodzaakt herhaalde lijk van zijn schel gebruik te maken. Bij de tweede lezing van het ontwerp op de oorlogs- leening betoogde de staatssecretaris van financiën, de heer Helffcrick, clat tot dusver twintig milliardeu toe gestaan werden. De schatting van hetgeen voor den oorlog noodig is, wordt door de feitelijke oorlogsuit gaven nog overtreffen. De uitgaven voor ccn enkele maand zijn 1'3 hooger dan de totale uitgaven van den oorlog van 1870. Maar elk Duitschei weet dat dé of fers niet te vergeefs worden gebracht. I 'et toestaan van de nieuwe milliardcn beteekent een waarborg voor de onwrikbare vastbeslotenheid van het volk. Wij willen gedurende den oorlog de geweldige lasten des volks niet door nieuwe belastingen verzwaren. Een belas ting op de oorlogswinsten kan oeist na de sluiting van den vrede volgen, namelijk in aansluiting aan de rijksbelasting op ce vermogensvermeerdering, onder vrijstelling van de vermogensvermeerdering door erfe nis. Het bedrag van de belasting op de oorlogswinsten zal behalve in baar geld ook in obligatiën der oorlogs- leening betaalbaar zijn. Onze economische toekomst moet van den ontzag lijken last. dien de oorlog laat aangroeien, ontheven worden. 1 let looden gewicht der milliarden mogen de aanstichters van den oorlog tientallen jaren lang ach ter zich aan slepen, niet echter wij. Dat de ontzaglijke financicele verzwakking van den tegenstander de ver- wezenlijkink van dit doel bemoeilijkt, is niet te betwij felen, maar wij zullen al het mogelijke doen. De tot dusver uitgegeven sommen bleven tot op onbeteekende bedragen na in het land. De dagelijksehe oorlogskosten van de gezamenlijke betrokken mogendheden bedragen ongeveer 300 tnilli- oen. De maandelijksche oorlogskosten overtreffen de acht milliard. Duitschland droeg' tot voort kort den grootsten last, het staat, wat de totale som der oorlogs kosten bedraagt, op de eerste plaats. Engeland overtreft ons nu wat de loopende oorlogs kosten betreft, vandaar de dagelijks voor den oorlog benoodigde som vier miliioen p. st. overtreft. Van de totale oorlogskosten komen bijna 2/3 op de coalitie der vijanden Het geheim van ons financieel welslagen ligt in de levendige arbeidskracht van het Duitsche volk. Het geld wordt afgegeven bij het doen van oorlogsuitga- ven cn keert terug bij de betaling op oorlogsleeningen. Onze tegenstanders kunnen ons evenmin evenaren in de prestaties van landbouw eu industrie als in die van het leger Tegen de stalen wilskracht van het Duitsche volk zullen het aantal, de macht, het geld en de boos aardigheid van onze tegenstanders verpletterd worden (levendige bijval.) Bij de op de rede van den minister volgende discus sie zeide de heer David (soc.-dem de oorlog heeft onze financieele kracht niet gebroken en ons bij het bui tenland niet in schulden gejaagd. De groote succes sen van onze dapper troepen in Oost en West vervul len ons met bewondering (toejuichingen). Wij voeren geen veroveringsoorlog, gelijk de rijkskanselier giste ren heeft aangetoond. Daar onze tegenstanders helaas nog niet gezind zijn om vrede te sluiten, zullen wij ze daartoe dwingen (toejuichingen. Den heer Seyda (Pool)Wij hebben met voldoening gehoord dat iïe rijkskanselier het Poolschc volk de vrije ontwikkeling van zijn nationaal leven en van zijn daartoe dwingen (toejuichingen Nadat de woordvoerders van alle burge'ijke par tijen hun volstrekte ingenomenheid met de rede van den rijkskanselier en de uiteenzetting van den minister van financiën hadden betuigd cn woorden van waardee ring hadden gesproken voor de wapenfeiten der Duit sche legeis en de innerlijke kracht van het volk, is de oorlogsleening in tweede en derde lezing met alge meene stemming goedgekeurd Het resultaat der stem ming werd met luide toejuichingen begroet. De afge vaardigde Liebkneclit, die bij de stemming niet in de zaal was cn daarna weer binnenkwam, protesteerde on der stormachtige vróoiijkheid van het huis. KORTE BERICHTEN. De Amerikaansche President Wilson zond een hartelijk telegram aan Keizer Frans Jozef om hem geluk te wcnschen met zijn verjaardag. I let rantsoen in Duitschland is van 220 tot 225 gram verhoogd. Een verdere .verhooging zal vermoe delijk vóór den aanvang van den winter geschieden nadat de oogst van dit jaar is vastgesteld. Het h"et, dat Go remykin binnenkort ont slag zal krijgen met den titel van graaf. liij zou als voorzitter van den ministerraad (zonder portefeuille) worden opgevolgd door den minister van landbouw Krivosjein, wiens portefeuille dan zou komen aan graaf Ignatief. De Zweedsche regeering heeft een van kracht wordend verbod van uitvoer van gepekelde vaatjesha ring en melasse uitgevaardigd. De Londcnsclie politie heeft een inval gedaan in de. kantoren van de Labour Leader. De opneming van een artikel over „vakvereniging en dienstplicht" werd verboden; het blad verscheen met twee-derde kolom blank. Naar dc Meraner Zeitung" mededeelt, zijn twaalf zoons eener Tiroler-familie gesneuveld. Allen behoorden tot het regiment der keizerjagers en had den den leeftijd van 18 tot 40 jaar. Aan groot-admiraal von Tirpitz is de orde Pour le mérite verleend. Een zware verlies/ijst noemt de „Times" die van 20 Augustus. Er staan de namen op van 226 officie ren, van wie 58 gedood. Het meest werden de Austra liërs op Gallipoli getroffen, van wie 33 gedood wer den en 94 geuond. De lijst bevat verder 1155 namen van minderen. De tegenwoordige gouverneur van de vesting Po sen, luitenant-generaai Von Koth, is benoemd tot gou verneur van Kovno. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EXAMENS GEMEENTE-ADMINISTRATIE. Reeds sedert eenige jaren streeft de Nederlandsche bond van gemeenteambtenaren naar verbetering van

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1