DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van kt oostelijk odÉplerrsin. Hl tót westelijk MÉtslmÉ, Van tót aiÉii oorloggtooigl. No. 19? Honderd m zeventiende Jaargang. 1915 II N B 1) A G MAUGUSTUS m p; ptó f 1.25. MisÉatiepifi 18 ui i rept grosts letten mm pliatsniinte. Brieves fr. H. Beek- en Hnndeisdnkkerij i.h. HERffls, COSTER4100R, Turf» Ei Meter. ENGELAND. RUSLAND. AMERIKA. TARTA. NEDERLAND. ALKMAAR, 24 Augustus. Het Fianache nieuwsbureau-i lavas meldt, dat er in Rusland „een ontzaggelijke geestdrift" heerscht. Dat klinkt een beetje vreemd. Te begrijpen is het, wanneer wordt gemeld, dat het Russische volk tot bet uiterste weerstand wil bieden ra hoop heelt op de toekomst, maar tot „ontzaggelijke geestdrift" heelt het toch on der de tegenwoordige omstandigheden waarlijk geen aanleiding. Een officieele mededeeling uit St. Peters- burg, welke den indruk van een klacht maakt, betoogt, dat de Duitsche troepenmacht aan het Russische front in den loop van den oorlog bijna vervierdubbeld is, n.l. van 9 legerkorpsen tot 36 is gebracht en dat de toevloed van Duitsche troepen nog maar steeds voort duurt. Bedenkt men verder, dat de Russische iinies van Narew en Bobr, nu ook de vesting Ossowietz, welke zoo lang stand hield, door de Russen ontruimd en door de Duitschers bezet is, geheel <n Duitsche han den zijn, dat ook de Njemen-iinie reed3 grootendeels verloren ia, dat het bezit van de vesting Brest-Litowsk maar meer van tijde!ijken duur zal zijn, dat het Russi sche leger verdeeld is in drie groepen, welke niet meer m directe verbinding mei eikaar staan, dan heeft men reeds een aantal factoren genoemd, welke bij de Russen nu niet m de eerste plaats „ontzaggelijke geestdrift" kunnen wekken. Zij blijven op de saeeas bedreigde punten krachtigen weerstand bieden de Oostenrijksche en Russische legerbcrichten zeggen beide, dat met zeer taaie volharding elke voetbreed groads verdedigd wordt en het Duitsche leger bericht leert, dat de legergroep-von Hindenburg een Rueso schen tegen, aan val heeft moeten afslaan, de legergroep- Leopoid var Beieren hardnekkige gevechten had te le veren, de legergroep-yon Mackensen hevigen tegen stand had te overwinnen maar 't eind van 't liedje is dan toch, dat' Brest-Litowsk en de Russische strijd macht hoe langer hoe meer in de klem komen. Men spreekt nu reeds van gevechten die ten noorden van genoemde vesting het karakter van een grooten veld slag aannemen en zegt dat de Russen met belangrijke troepenmassa's een laatste poging doen om den op- marsch der Duitsch -Oostenrijksche troepenmassa's te gen fe houden. In elk geval schijnt het wei zeker, dat een beslissing spoedig zal vallen. En het zou heel vreemd moeten loopcn maar het kan vreemd loopen in den oorlog! als die beslissing in Rusland „ont zaggelijke geestdrift" ten gevolge zou hebben. Of zou die geestdrift het gevolg zijn van hetgeen in de golf van Riga is voorgevallen? Wat er eigenlijk daar gebeurd is, is niet precies duidelijk. Zeker is, dat Duiiscltc schepen de golf zijn binnengedrongen, dat er in de gevechten van 18—20 Augustus aan beide zijden een drietal kleinere schepen verloren gingen en dat de Duitsche vloot daarna weer is verdwenen. Waarom evenwel is nog niet. opgehelderd Volgens de Russi sche berichten was de Duitsche vloot beslist de sterk ste. Een aannemelijke verklaring is, dat zij voor on derzeeërs op de vlucht gegaan is. In militaire kringen te St. Petersburg houdt men volgens de „Daily Tele graph" rekening met de mogelijkheid, dat de Duit schers nieuwe pogingen zullen wagen om meester te worden in de golf van Riga en troepen te landen, ten einde den Russischen troepen in het gebied van Riga te kunnen aanvallen. Het Engelsche nieuwsbureau Central News deelt mede, dat nu reeds door vier lich ters van reusachtige afmeting, boordevol met soldaten een landingspoging in het noorden van den noord oostelijken arm der golf zou zijn beproefd, waarbij de gelande troepen zouden zijn omsingeld en krijgsge vangen gemaakt en de lichters genomen. De president der Docma zou dit in de vergadering hebben bekend gemaakt en er aan hebben toegevoegd dat de Duit schers een super-dreadnought, de „Moltke", drie krui sers en zeven torpedobooten zouden hebben verloren Wij laten daar, dat de „Moltke" geen super-dread- nought doch een moderne slagkruiser van 1910, groot bijkans 23.000 ton is, (welke volgens Engelsche berich ten den 23sten Januari met de „Seydlitz" in een Noordzee-gevecht, waarbij de „Blücher" verloren ging, beschadigd zou zijn), maar is 't niet raadselach tig, dat op of vóór den 20sten een groot, nieuw Duitsch schip verloren zou zijn gegaan en dat daarvan den 24sten officieel nog geen bijzonderheden van een van beide kanten bekend zijn gemaald en de Russische communiqué-schrijver enkel volstaat met mede te dee- len, dat „een onzer onversaagde bondgenooten er in geslaagd is in de Oostzee een der sterkste dread noughts te torpilleeren"? In het laatste dagrapport van den Russischen gene- ralen staf, wordt gezegd, dat de Duitsche vloot bij de operatie in de golf van Riga een linieschip, twee kleine kruisers en acht torpedobooten heeft verloren. En „van bevoegde zijde" wordt voorts van uit St. Peters- burg wereldkundig gemaakt, dat er aan Duitschen kant verloren gingen ecnige slagschepen en een krui ser, en dat het Russische slagschip „Salawa" (nolabene reetls 12 jaar oud en dus ook geheel verouderd) een gevecht moest aangaan met Duitsche „Dreadnoughts". Het wordt dus hoe langer hoe wonderlijker. Met be langstelling mag worden afgewacht, wat men van Duitsche zijde hierover te vertellen za] hebben Hebbes wij" sinds lang geen officieel Servisch com muniqué gehad, thans is er weer een. Het brengt de belangrijke mededeeling. dat. er ia een gevecht een Gostenrijksch sergeant-majoor is gesneuveld. Volgens de Berlijnsche ochtendbladen zouden de onderhandelingen tusschen Bulgarije en Turkije ge ëindigd zijn en zou een overeenkomst over de grensre geling Vrijdag te Konstantinopel worden geteekend. In het Westen worden nog maar steeds gevechten geleverd met geweer- en granaatvuur en met hand- bommen. Bij Ostende hebben twee Fransche torpedobooten een Duitschen torpedojager in den grond geboord. Een vloot van 40 schepen heeft Zeebrugge beschoten. Getorpilleerd werden het Engelsche stoomschip .„Martha Edmonds" en de „Diomed" (4700 ton). Van de bemanning van het laatste schip moeten 10 perso nen om het leven zijn gekomen. Officieel wordt door het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld. Legergroen en Hindirtourg De troepen van het leger--von Eichhom schreden westelijk en zuidelijk ver der voort. Aan den .Bobr 'bezetten wij de door dè Russen ont ruimde vesting Oraowietsj Ten N. en Z. van Tykozia hatkjen met succes ge voerde gevechten plaats. Tykozin werd genomen Daarbij vielen 1200 gevangenen, met 11 officieren en" 7 mitrailleurs m onze handen Een N. van Bjelsk mislukte een Russische tegenaan val onder zer ernstige verliezen voor den. vijand. 1 en Z. vaa die stad gingen wij vooruit. Legergroep-Leopold van Beieren. Deze legergroep overschreed onder hardnekkige gevechten de lijn Klesjtsjeli—Razaa, en deed' verder met ,uccea aanval len. Er werden 305U gevangenen gemaakt 16 mitrail leurs genomen. Legergroep-von Mackensen. De overgang over de Pulwa is op het front tusschen Raza en de monding, na krachtigen tegenstand, geforceerd. De aanval over den Boeg, boven de Pulwa, gaat voort. Voor Brest-Litowsk is de toestand onveranderd. Aan beide zijden van de Swetjas-meren en bij Pisjts- ja, ten oosten van Wiodawa is üe vijand gisteren ver slagen en naar het NO teruggedreven. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: Ten oosten van den Beneden-Pulwa en van R'astio naar het noorden loopende spoorweg is een hevig ge vecht aan den gang. De vijand .verdedigt lederen voetbreed grond met de grootste hardnekkigheid, werd echter langs het geheele front op verschillende pun ten teruggeslagen, waarbij een groot aantal gevange nen in onze handen vielen. Onze beproefde Zeven burgsdie regimenten streden vooral hevig bij de ten noorden vaa Riasno gelegen dorpen üoia en ouchodol. Het oaste infanterie regiment nam bij de bestorming van een door Russische grenadiers verdedigde schans de geheele bezetting, bestaande uit zeven omcieren en 90ü man, gevangen en maakte zeven machine-geweren buit. Voor BrestLitowsk is niets nieuw» gebeurd; ten oosten vaa Wiodawa drongen Duitsche troepen door tot vooi bij de mereazone. In de streek om Wlaimir Wolynski verlegden wij on ze versterkingen tot bij Turyjok en de streek ten oosten van Lubomi. De Russen werden teruggedreven, in Üost-Galicië is het rustig. Het Fransche legerbericht luidt: in Artois, en voornamelijk in de omstreken van Neuvuie en Kockiincourt heersent grooie activiteit der Duitsche artillerie, hevig beantwoord door het Fran sche geschut. In den sector Soucnez-Neuviile geweervuur en ge vecht met handgranaten, zonder mianterie-actie. Wederzijdsciie zeer hevige kanonnade m het gebied van Koye, op het piateau van Guennevière, aan het Ajsnelront om Rheims In de Argonnen korte gevechten met bommen en handgranaten, aan den westelijken rand bij Foutaiue- Madaine, aan den Coute-Chaussée en in het bois Bo- lante. in Woevre granaten-gevechten ten N. van Elirey. In de Vogezen in het Fecht-dal uitsluitend artillerie beschieting. Bij den Lingenkopf en den Barrenkopf namen de Franschen, na een lievig gevecht, voorafgegaan door een bijzonder nauwkeurige inleidende artillerie-be schieting, eenige Duitsche loopgraven. Gisteren werden door een Fransch vliegtuig de sta tions van Lens, Henin-Lietard, Loos en de spoorweg Ryssel-Douai gebombardeerd. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld In de Vogezen zijn nieuwe gevechten begonnen ten noorden van Munster in de linie LingekopfSchratz- minneleBarrenkopf. Krachtige Fransche aanvallen drongen gisteravond voor een deel door tot in onze stellingen. Tegenaanvallen wierpen den vijand bij den l ingekopf weer terug. Bij SchratzmSnncle en den Barrenkopf duurden heftige gevechten op korten af stand, om enkele gedeelten loopgraaf, den geheeien nacht voort. Ongeveer 30 Alpenjagers zijn gevangen genomen. Bij Wavrin, ten zuidwesten van Ryssel, is een En- gelsch vliegtuig omlaag geschoten. Het ïtaliaansche legerbericht zegt: Aau de Boven-Cordevole werd een vijandelijke aan val, die voorbereid was en gesteund werd door een he vige artillerie-beschieting, totaal teruggeslagen. Een onverhoedache nachtelijke aanval in net Karst- gebied had de verovering ten gevolge van eenige zeer sterke vijandelijke loopgraven, die den opmarsch van onzen linkervleugel hadden belemmerd, Uit Weenen wordt officieel gemeld: Ook gisteren sloegen onze troepen wederom ver scheiden aanvallen der Italianen op de hoogvlakte van Doberdo af. Hier en daar werd het gevecht weder tot een handgemeen. Op verschillende plaatsen tracht de vijand zich thans methodisch voort te werken tot onze verdedi gingslinies. Het bruggehoofd bij Tolmein stond gistermiddag onder artillerie-snelvuur. Daarna deed de vijandelijke infanterie tot in den nacht herhaaldelijk vergeefsche aanvallen en leed daarbij zware verliezen. Aan de andere fronten viel niets van belang voor. De beschieting met zwaar geschut van onze Tirool- sche versterkingen verminderde nu en dan. Heden is het drie maanden geleden, dat onze vroe gere bondgenoot ons den oorlog verklaarde. De tal- looze aanvallen der Italianen hebben nergens tot het beoogde doel geleid, maar wel ontzaglijke offers ge kost. Onze troepen houden nog steeds hunne stellin gen aan of dicht bij de grens bezet. DARDANELLES Het Ttirksche legerbericht luidt: De vijand deed een aanval op het nieuwe front bij Anaforta, wij sloegen hem echter door een tegenaanval geheel en al terug en brachten hem zware verliezen toe. De vijand leed bij den aanval op 21 Augustus bui tengewoon zware verliezen, voor een gedeelte onzer loopgraven telden wij meer dan 500 dooden; boven dien namen wij een officier en een aantal soldaten ge vangen. Voor Ari Boernoe en Sedd-ul-Bahr gebeurde niets bijzonders. Aan het Irak-front vielen onze troepen een Engel sche afdeeling aan bij Akike aan den Euphraat, brach ten haar zware verliezen toe en maakten meer dan 200 geweren buit. Aan de andere fronten geen veranderingen. DUITSCHE TORPEDOJAGER IN DEN GROND GEBOORD Twee Fransche torpedobooten, aldus een officieel Fransch bericht, ontmoetten in den afgeloopen nacht een Duitschen torpedojager ter hoogte van Ostende en boorden hem na een gevecht in den grond. De Fransche schepen werden eenigszins beschadigd aan de romp. Eeu Duitsch bericht zegt hieromtrent In den nacht van 22 op 23 Aug. werd een Duitsche voorpost-boot voor Zeebrugge door twee vijandelijke torpedojagers aangevallen en na een dappere verdedi ging tot zinken gebracht. Een deel der bemanning werd gered. HET GEVECHT AAN DE BELGISCHE KUST. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd gisteren gemeld: Hedenmorgen vroeg verscheen een vijandelijke vloot van ongeveer veertig schepen voor Zeebrugge, die, nadat ze door onze kustartillerie was beschoten, in noordwestelijke richting wegstoomde. RUSSISCHE HULPKRUISER GETORPILLEERD. Op den 16 Aug. boorde volgens een Duitsch offici eel bericht een Duitsche onderzeeër aan de ingang van de Finsche Golf een Russische hulpkruiser door een torpedoschot in den grond. GETORPILLEERD. Lloyds meldt, dat de Engelsche stoomboot „Martha Edmonds" gezonken is De bemanning is aan wal ge bracht Het Engelsche stoomschip „Diomed,, (4700 ton ge bouwd in 1895) is gezonken. De bemanning is aan wal gebracht. EEN FLINK AANBOD. Officieel wordt medegedeeld, dat de regeering het aanbod van 100.000 tons steenkolen, gedaan door den Bond van eigenaars van kolenmijnen in Transvaal, dankbaar heeft aanvaard. DE STEMMING. Uit St. Petersburg meldt Havas: Er heerscht een bui tengewone geestdrift in Rusland. Het Russische volk verklaart vastbesloten te zijn tot den strijd tot het uiterste en wil zich de grootste opofferingen getroos ten ten einde de overwinning te yerzekeren, die het □og steeds met onwrikbaar vertrouwen tegemoet ziet. HET ARABIC-OEVAL. Minister Lansing heeft den ambassadeur der Ver- eenigde Staten te Beriijn telegrafisch gevraagd cf de Duitsche regeering reeds een officieel rapport omtrent de „Arabic" heeft ontvangen. F>e autoriteiten beschouwen de berichten als „zeer onvolledig". DE GEWAANDE ECHTGENOOT. Blijkens de verliesüjsten sneuvelde in een gevecht op 15 Juli aan de Dardanellen geleverd de sergeant Her- bert Dandy, wiens gezin te Manchester woont Drie weken nadat de verlieslijst, dit sneuvelen meldend, was gepubliceerd verscheen sergeant Dandy te Manchesier bij zijn vrouw. Hij, de doodgewaande, werd natuurlijk met open armen door zijn vrouw ontvangen. Maar toen hij een week lang thuis was geweest begon mis. Dandy eenige twijfel te gevoelen of de met zooveel blijdschap ontvangen teruggekeerde toch wel haar echtgenoot was en het slot van de historie was, dat „sergeant Dandy" HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van de firma H. W. HOLSMULLER, aldaar, om vergunning tot liet op richten van een electro-motor van 4 P. K., dienende tof het in werking brengen van een koffiebranderij cn een lift ter vervanging van den bestaanden gasmotor van 4 P.K.. in het perceel Voordam, Wijk C. No. 14. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Maandag 6 September e. k„ 's voormiddag te elj uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie da gen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 23 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter DONATH, Secretaris. voor den rechter moest verschijnen, onder aanklacht zich valschelijk te hebben uitgegeven als de echtgenoot van mrs. Dandy. De politie had te voren een aanta' soldaten van het regiment van den echten sergeant Dandy met den beschuldigde geconfronteerd en allen verklaarden dat de man, die zich uitgaf voor Dandy deze niet was. Mrs. Dandy verklaarde voor de rechtbank, dat zij in Mei het laatst van haar echtgenoot die toen aan de Dardanellen was, iets had gehoord. Zes weken geledpn zag ze dat haar buurman, een zekere Dullon, stond te praten met een man in soldatenuniform. Zij vroeg den heer Dullon „Wie is dat?" en hij antwoordde: „Dat is Herbert". De getuige antwoordde; Weineen!, want ze vond dat de man zeer was veranderd. De man echter kwam bij haar in den winkel en zeide: „lk ben blij thuis te zijn, bij vrouw en kinderen", en begon te schreien. Zij zeide toen„Dan ben je al zeer veranderd.' Dacht ge, vroeg de rechter, toen op dat oogenblik dat hij uw man was? Eenigszins wel, de man zeide dat hij zoo ontzaglijk vee! hao doorgemaakt en dat dit iemand wel moest veranderen „Toen ik hem naar enkele din gen vroeg, zeide hij dat hij zijn geheugen kwijt was." Hij omhelsde haar en toen de buren binnenkwamen wisselden handdrukken met elkaar. En haar schoon zuster, die ze had laten waarschuwen, vloog den man onmiddellijk om den hals. Hij vertelde dat hij van een hospitaal kwam en een week verlof zou krijgen om bij zijn vrouw te vertoeven. Dat hij een soldatenuniform droeg kwam omdat hij uit een vorig hospitaal was weggeloopen en de uniform van een ander had aange trokken. Door aandrang van buren en familieleden werden de laatste twijfelingen bij mrs. Dandy weggevaagd. Men was te blij den reeds verloren gewaande terug te hebben en was volkomen overtuigd dat alleen de ge weldige schok op het oorlogsterrein ondergaan aen man zoo zeer had veranderd. Maar ten slotte waren allen nu wel overtuigd dat de man niet de sergeant Dandy was. Wie hij dan wel was, kwam voor de rechtbank een zekere mejuffrouw Hall verklaren. Zij deelde mede dat de man haar echt genoot was en George Parkin Hall heette. In het be gin van dit jaar nam haar man dienst als soldaat. Mej Hall bleek volgens het Hbld. ter terechtzefting meer verontwaardigd op mrs. Dandy dan op haar eenigs zins lichtzinnigen echtgenoot. Het is wel raar dat iemand haar eigen man niet kent, meende ze. Gij zijt even slecht als hij. fk zou mijn man wel uit honderd kennen. UITVOER LEVENDE RUNDEREN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heelt goedgevonden te bepalen: Van week tot week zal, ingaande Maandag 13 Sep tember 1915, gelegenheid bestaan tot uitvoer van le vende runderen per schip via Amsterdam en Rotterdam of per spooi via Nieuwenschans. Oldenzaal, Winters wijk, Zevenaar, Venlo, Roermond en Roosendaal. Deze uitvoer blijft beperkt tot; a. stainboekvee van eiken leeftijd, ingeschreven in de stamboeken van Nederlandsche slamboekvereeuigin- gen. die geregeld jaarlijks een gedrukt stamboek uit geven, en b. kennelijk drachtige koeien, waarbij de tandwisse- ling is afgeloopen en alle tanden een wrijfvlakte ver toon cn. Indien deze dieren bij een van Rijkswege onmiddel lijk vóór den uitvoer in te stellen onderzoek bevonden worden niet lijdende te zijn aan of door ken teekenen verdacht van eenige besmettelijke ziekte in den zin der wet en niet te zijn aangetast door ecne daarmede in verschijnselen eenige overeenkomst hebbende niet be smettelijke ziekte. a. Het bovenbedoelde onderzoek geschiedt door den d'strirfsveearts of. ender zijne leiding, door veeartsen daartoe door hem aangewezen b Gelegenheid om runderen aan dat onderzoek, waarbij voor zooveel het stamboekvee betreft, de offi cieele uitvoercertificaten van de betrokken stamboeken moeten worden overgelegd, te onderwerpen zal be staan: O. a. voor zooveel betreft de per spoor uit te voeren dieren Te Purmerend, des Dinsdags van 9 uur voormid dags tot 12 uur .voormiddags, op een gedeelte van de veemarkt Te Amsterdam des Zaterdags, van 9 uur voormid dags tot 12 uur voormiddags, op de veemarkt. INVOER VAN ENGELSCHE KOLEN. Naar gemeld wordt, is de voorzitter van het Kolen- bureau, prof. De Vooys, gisteravond naar Engeland vertrokken met een regeeringsopdracht in zake den im port j^an Engelsche kolen, welke aangelegenheid hij zich voorstelt te regelen in, samenwerking met den heer Van Vollenhoven, lid van het N. O. T.-bestuur die zich in verband met deze aangelegenheid reeds in Engeland voor de N. O. T. bevindt. DE ELECTRISCHE GRENSVERSPERRING. Men meldt aan de Msbd. uit Essschen De geëlectriseerde draden, welke dienen voor de af sluitingen der gemeenten Capellen en Eeckeren, zijn 9 mss at®

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1