Telesrraimnon van heden. Varia. Nederland. hedennacht door hoogdrukking gesmolten. 01 hier ongelukken aan menschenlevens te betreuren zijn kan nog niet gemeld wordep. Daar het spoedig bekend was onder de bevolking dezer gemeenten, kon men bemer ken, dat er heden verscheidene de grenzen gepasseerd zijn, en zich veilig op Hollandsch grondgebied bege ven hebben BINNENLAND Gemengd Nieuws. WEER ONTVLUCHT Men meldt uit Oldenzaal aan „De Maasbode": De gebroeders Kupers te Losser, die te Gronau werkten en die, niettegenstaande ze in Holland had den gediend, door*de Duitschers waren gevangen ge nomen omdat ze in Duitschland waren geboren, wer den naar de gevangenis te Coesfeld overgebracht. Gisternacht zijn ze er echter in geslaagd met behulp van een Duitsch soldaat, die deserteeren wilde, uit te breken en veilig hun woning over de grens te Over- dinkel (gem. Losser) te bereiken. Met vreugde werden ze hier door hun mede-ingezetenen ontvangen. Zelfs wapperde te dier gelegenheid van het vereenigingsge- bouw „Concordia" de vaderlandsche driekleur. EEN DUISTERE GESCHIEDENIS. Zaterdag is uit de Koningshaven te Rotterdam opge haald het lijk van een 22-jarigen koksmaat van net stoomschip „Noordam". Sporen van geweld werden niet op het lijk gevonden, doch omdat de man geen schoenen aan had, werd er dadelijk aan gedacht, dat dit vermoedelijk de man kem zijn, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de Willemsbrug te Rotterdam beroofd is. In verband met die berooving had zich reeds bij de politie gemeld de kleermaker H. Goebel, verblijf hou dende in een logement van het Leger des Heils in den Oppert. Deze kleermaker heeft uit wraak omdat hem van den buit niets werd medegedeeld, ter kennis van de politie gebracht, dat hij met nog twee andere per sonen den koksmaat, toen deze beschonken in de Boompjes liep, was gevolgd de Willemsbrug op. Op die brug hebben zij hem met hun drieën beroofd van een rijksdaalder, waartoe zijn vest met een zakmesje werd opengesneden, en van zijn verlakte schoenen. Die schoenen zijn later in de Schildersteeg beleend. Uit verklaringen van verschillende personen sedert dien gehoord, bleek, dat de verdronken koksmaat verlakte schoenen heeft aangehad, dat men hem ook met drie mannen in een nis op de Willemsbrug heeft zien zit ten. Ingevolge deze verklaringen is nog aangehouden een recidivist, in hetzelfde logement in den Oppert ver blijf houdend. Hij en de de kleermaker H. G., zijn her kend als twee van de drie mannen, die de koksmaat in de Boompjes volgden. („N. R.C.") DIE HAOHESPELERS. LOUIS BOUWMEESTER BIJ VERKADE. Gedurende de maand September zal de heer Louis Bouwmeester gastvoorstellingen geven bij „Die Ha- ghespelers". In die maand zal eerst worden gegeven: „Dr. Jekyll en Mr. Hyde", in de bewerking door Henry Irving ge speeld, een romantisch speelstuk, zonder litteraire pretentie, dat den heer Bouwmeester gelegenheid zal geven, in de dubbele rol van „Dr. Jekyll en „Mr. Hy de" zijne bijzondere typeeringstalenten nogmaals ten volle te toonen. Vervolgens zal worden gegeven: „Der Ruf des Lebens" (De Roepstem van het Leven) van Arthur Schnitzler, waarin de heer Bouwmeester de rol van „den ouden Moser" zal vervullen. Het voornemen is, om de prémière van „Dr. Jekyll en Mr. Hvde" te geven op 3 September in het Théater „De Seinpost" te Scheveningen, op 5 September (Bouwmeester's geboortedag), in het Palei9 voor Volksvlijt te Amsterdam, en op 7 September in den Grooten Schouwburg te Rotterdam. HET VOLKZANG-DRAAIORGEL. Men schrijft ons uit Amsterdam: Het Volkzang-draiorgel doet thans hier z'n plicht, en het schijnt, dat het Amsterdamsch publiek de Hol- landsche liedjes wel zal waardeeren. Het paard er voor schijnt een groote reclame voor den „Volkszanger" te zijn. En dan de twee orgelmannen in uniform. Het orgel is voortdurend omgeven door een groote massa nieuwsgierigen, die meeloopen, als het instru ment verplaatst wordt. De boekjes worden goed ver kocht. HET SLOT ASSUMBURG. Het fraaie slot Assumburg onder Heemskerk, het doel van een toch van menigen liefhebber van bouw kundige monumenten, is thans volgens de N. Ct, van rijkswege gesloten. Het verkeert in zulk een staat van verval, dat bezich tiging niet zonder gevaar kan geschieden. Het wordt thans gerestaureerd. TRAGISCH. Een politieagent uit Rotterdam, J. de Rijk, die zich, bij het baden aan het strand voorbij den vuurtoren te Scheveningen, waar hij zich op een uitstapje met vrouw en kinderen bevond, te ver in zee had, is daar, voor de oogen van zijn gezin, verdronken. Toen men er in slaagde hem weer aan land te brengen, waren de levensgeesten reeds geweken. Het lijk is met den auto van den geneeskundigen hulpdienst naar de Algemeene Begraafplaats ver voerd. EEN ONTSLAG EN MASSE. Honderd mannen en vrouwen uit Twentsche gemeen ten, werkzaam in de textielfabrieken te Gronau, Nord- hom en Rheine, is het werk opgezegd. Weldra zul len zeer waarschijnlijk ook de andere Nederlandsche werklieden aldaar worden ontslagen. Wat dit voor sommige grensgemeenten beteekent, moge hieruit blij ken, dat alleen uit de gemeente Losser ongeveer 2000 mannen en vrouwen in de textielfabrieken aan de over zijde van de grens werkzaam zijn. Te Nordhom zijn Zaterdag j.l. de aldaar wonende Nederlandsche ar beiders van een 50-tal huisgezinnen ontslagen. ZELDZAME VRIENDSCHAP. Toen Achilles den dood van zijn vriend Patrokles vernam, was hij diep bedroefd, doch deze klassieke vriendschap is gisteren nog overtroffen. Op het Oude Delft te Delft wierp zich gister een man voor een auto mobiel, teneinde op die wijze een einde aan zijn leven te' maken. Door vlugge handen werd zijn voornemen verijdeld. Het bleek, dat de reden voor die poging tot zelfmoord was een twist die de levensmoede met een vriend had gehad. (D. Crt.) AANGESPOELD. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op het Noorderhoofd te Hoek-van-Holland 2 groote, uit bal ken samengestelde boeien, welke met een staaldraad aan elkaar waren verbonden, aangedreven. De boeien waren ongeveer 2 M. in het vierkant. ij hebben eenige "schade toegebracht aan het houtwerk van het Noorderhoofd. Hoewel door geen enkel teeken gekenmerkt, vermoedt men dat de boeien van de Engelsche kust afkomstig zijn. DOOR EEN HAAI. Van de haringvisscherij is te Vlaardingen binnen gekomen het loggerschip V. L. 187, schipper J Wes terduin, van de rcederij der firma Van der Vis Co., medebrengde het lijk van den schepeling Dirk Taal, uit Scheveningen, die op de Noordzee bij het ovei- boord zetten van een haai, welke in het net zat, met de pink in aanraking was gekomen met een tand van de naai, waardoor bloedvergiftiging ontstond, als ge volg waaraan Taal iwee dagen daarna is overleden. De "43-jarige man was, naar de N. R. Ct. meldt ge huwd en vader van twee kinderen. EEN ZONDERLINGE TOER. Gisterenmiddag ongeveer half drie reed een heer van middelbaren leeftijd, op zijn rijwiel gezeten, met vaart tegen de balie der Quintijnsbrug te Utrecht ten gevolge waarvan hij een formeele reuzenzwaai maakte, die hem de beste gymnast niet zou hebben verbeterd. E>oor tegenwoordigheid van geest wist hij de tweede band der brugleuning te grijpen vertelt het U. Dbl. en bleef zoodoende boven het water hangen. Gelukkig was spoedig hulp aanwezig om hem uit zijn benarde positie te verlossen, waarna zijn hoed, die te water was geraakt, op het droge werd gebracht. MILITAIREN EN BURGERS. Zoo nu en dan wordt er te Utrecht op sommige pun ten der stad slag geleverd tusschen militairen en bur gers. Ook gisteravond was dit weer het geval in Wijk C. Een drietal militairen werden gewond naar het mili taire hospitaal gebracht en een burger naar de Rijks klinieken. UIT WIJDENES. H.H. Ged. Staten hebben hunne goedkeuring gehecht aan het besluit van den gemeenteraad van 29 Juli, waarbij, op grond van ingebrachte bezwaren tegen de op 29 Juni gehouden gemeenteraadsverkiezing, beslo ten werd de herkozen leden niet toe te laten. UIT WARMENHUIZEN. Tot controleur van den groentenuitvoer is namens den Minister van Landbouw, door den Directeur van het Centraai-Bureau voor de grocntendistributie be noemd voor de laadplaats Warmenhuizen de heer P. Tromp, secretaris van de Veilings- en van de Tuin- bouw-Vereeniging „de Noord". UIT SCHAGEN. De werklieden-organisaties: de afd. van den Nederl. Typografenbond, de afd. van den Nederl. Timmerlie- denboud, de vereeniging van Gemeente-Werklieden, be nevens de aid. van de S. D. A. P., hebben zich geza menlijk tot Bouwvereenigiug geconstitueerd. Deze zal zich tot bekende personen op dit gebied cm in- en voorlichtingen wenden, om zich dan later in de ge meente van verderen steun te verzekeren. UIT HEILOO. Docr het Gemeentebestuur alhier is benoemd tot tij delijk onderwijzeres aan de Tweede Gemeenteschool mej. J. J. Kooijman, te Alkmaar. KORTE BERICHTEN. Nader wordt gemeld, dat mr. Troelstra in het be gin van September tot verder herstel van zijn gezond heid naar Zwitserland gaat. Zaterdagmiddag is de staking aan de drukkerij van „De Gooi- en Eemlander" te Hilversum geëin digd, nadat de firma Gebr. Kleine de eischen der sta kers had ingewilligd. In een pont op de M.aas werden, nog juist bij tijds, Zondagnacht 6 personen aangehouden, die 6 paarden trachtten uit te voeren. Een paard werd door een schot gedood en een smokkelaar kreeg een schamp schot. In den nacht van Zaterdag op Zondag en in den loop van dien dag kwamen verschillende Duitsche de serteurs bij Groesbeek de grens over. Men spreekt zelfs van een dertigtal. Te Kamerik (Utr.) heeft de gemeenteraad beslo ten, voortaan de raadsvergaderingen te openen met gebed. Te Varsseveld zijn valsche guldens in omloop. Ze zijn kenbaar aan den doffen klank. Door de grenswacht aan den Plasmolen werd wederom een aanzienlijke partij meel, die men trachtte uit te smokkelen, in beslag genomen. Zaterdagmiddag is waarschijnlijk bij het henge len verdronken een 10-jarige knaap te Vlaardingen. Zijn lijkje werd gisternamiddag opgevischt. Naar het „Gron. Kerkblad" meldt, heeft de bij zondere kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Gro ningen o. m. besloten, dat in het vervolg de doop al leen zal worden bediend aan kinderen, wier ouders bij den aanvang van de godsdienstoefening tegenwoordig zijn. Het 7-jarig zoontje van den te Edam ingekwar- tierden genie-soldaat Hdat de vacantie bij zijn vader doorbracht, viel Zaterdagmiddag te water en verdronk. De 13-jarige S. Oosthoek te Sonnega (Fr.) is Zondagavond door zijn eigen vader, den melkrijder Oosthoek, met een wagen overreden en gedood. In een herberg te Rozendaal zijn Zondagavond zekeren Van Dongen met een mes zes steken toege bracht De toestand van den getroffene is zeer ernstig. De dader is gearresteerd. Zondagavond, circa 834 uur, liepen op het druk ste gedeelte van Woensel een drietal militairen tegen den beruchten vechter de W. uit Woensel aan, die daardoor in woede ontstoken, als een wilde cp het 3-tal toesprong en links en rechts met een scherp voorwerp steken en slagen uitdeelde. 2 Soldaten liepen ernstige steken op in de zij en de armen. De aanvaller vluchtte, doch werd later door de politie gearresteerd. Te Hulsdonk (N.-Bonder Rozendaal, is Zon dagnamiddag het 4-jarig kind J. Back onder een der afsluitboomen van den spoorweg doorgegaan. Het werd door een trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Gistermorgen te 6 uur werd uit het Spaarne te Haarlem, bij de aanlegplaats van de booten van Bus, het lijk opgehaald van den 41-jarigen boeren-arbeider H. H. Smit, uit de Haarlemmermeer. Zondagavond laat sprong te Leiden een 20-jarig meisje in de Rijn- en Schiekade, niet ver van de plaats waar kort geleden haar broeder met een meisje zich verdronken. Zij werd gered, maar men moest haar met geweld beletten weer in het water te springen. STADNIEUWS. DE BON VOOR BENNER'S INRICHTINGEN. Aangenaam is het ons te kunnen melden, dat er nu ook weer een geweldige belangstelling bestaat voor de goedkoope kaartjes, door onze courant beschik baar gesteld voor de inrichtingen van den heer Ben- ner. Wij brengen nog even iri herinnering, dat deze kaartjes aan ons bureau tot morgennamiddag zeven uur tegen inwisseling van bons verkrijgbaar zijn en dat ze na 8 uur hun geldigheid hebben verloren. CADETTENSCHOOL TE ALKMAAR. Aan het overgangs-examen van het eerste naar het tweede studiejaar hebben voldaan de cadetten L. J. M Defizè, F. Dessauvage, K. A. Enklaar, J. J. van de Laulde, L. F. Liera, A. N. van Mill, A. F. j. Penders, K. F. Puffius, H. A. Verkuyl, W. van Wisselingh, C. R. Bartels (voorwaardelijk), F. J. Beek (voorwaarde lijk), D. A. van Deurser, L. C. Kooretfaar, W. D. I.aarhuis, H. J. Scheffer, W. Schuiling, A. H Zelden- rijk, J. van den Donker, S. A. C. van Doom, W. C. Groen, C. J. van der Meulen, H. J A. M. Schnijdcr, C. G. J. Teerink, W. A. Zeijlmans van Emmiehoven, O. J. Derks, G. P. Eijken, P. Glerum, J. W. G. A. Hoedt, J. W. S. van Kakum, H. Koops, J. M. H. Tim mermans, J. H. Wessel (voorwaardelijk.) UITVAART Mr. H. BOELMANS TER SPILL. De teraardebestelling van wijlen den heer mr. H. Boelmans ter Spill zal morgenmiddag ten twee ute plaats hebben. Mr. J. P. F. VAN DER MIEDEN VAN OPMEER t Op 79-jarigen leeftijd is gisteren te Middelburg overleden mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, die in 1836 tt Middelburg was geboren, in 1861 aan de universiteit te Utrecht promoveerde tot doctor in de rechten en van 1872r-1880 hier ters tede, en van 1880 tot 1910 te Middelburg kantonrechter was. De Middelburgsche Courant meldt, dat de overlede ne een welbekend figuur in die stad was geworden bij allen geacht om zijn rechtschapenheid en welwillend heid. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Uitspraken van heden. A. K., werkman te Zijpe, bekrachtiging vonnis. P. K., stoker te Schagen, bekrachtiging vonnis. T. J P., werkman te Wognum, bekrachtiging von nis. P. Z., koopman te Alkmaar, verduistering, 14 da gen gev. C. P., rijwielbandelaar te IJmuiden, 14 dagen gev. N. K., schippersknecht te Opmeer, vernieling, 7 da gen gev. S. W., betonwerker te Barsingerhom, verduistering, 5 boete of 2 dagen hecht. H. Mmeiaaldraaier te Hoorn, mishandeling, 25 boete of 15 dagen hecht. M. v. d. O., te Alkmaar, mishandeling, 7 boete of 7 dagen hecht. J. P., vroeger te Alkmaar, mishandeling, 1 week gev. O. Plandbouwer te Woguum, 25 boete of 4 da gen hecht. N. A. C B„ te Alkmaar, mishandeling, 1 week gev.^ Mej. M. S., Enkhuizep. eenvoudige beleediging, 10 boete of 5 dagen hecht. 2 minderjarigen wei-den ter beschikking gesteld der regeering zonder eenige straf. DIEFSTAL. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen J. v. D., inzake diefstal van lood en zink, toebehoo- rende aan zijn patroon. DE KERMIS. Het was gisteren natuurlijk niet zoo druk op de kennis als den vorigen dag, maar het mooie weer had op het bezoek toch een goeden invloed. Ook in de verschillende schouwburgen waren goed bezet, terwijl hetgeen gegeven werd, overal de zelfde programma's als de gisteren uitvoerig besprokene weer zeer in den smaak viel. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 24 Augustus. DE INBRAAK MET DIEFSTAL TE BARSINGERHORN. Voor de op 21 Juni gepleegden diefstal te Barsin gerhom stonden hierna terecht S. O. B. en C. R., bei den kooplieden te Zaandam. Beklaagden waren 20 Juni naar Schagen gegaan, omdat daar Kermis was en er met handel wat te ver dienen viel. In een logement aldaar gaven ze op, uit den Helder te komen. Den volgenden dag zijn'beiden er buiten Schagen op uit gegaan en des avonds gear resteerd door den burgemeester en weder losgelaten Later werden zij op de boot gearresteerd en bevond de politie op hen een lombardbriefje waarop bloedko ralen kettingen en zilveren voorwerpen beleend wa ren, wat hun aanhouding ten gevolge had. Getuige J. Langedijk, gemeente-veldwachter te Bar singerhom. verklaarde in de woning van J. Pluister, waar hij ontboden was. verschillende indrukken van braak te hebben ontdekt. De deur was naar zijn mee ning opengerukt. Mej. Pluister verklaarde de deuren gesloten te heb ben en wel de geforceerde deur met twee knippen. Bij haar thuiskomst van de Schager kermis ontdekte zij de inbraak en vermiste zij haar gouden oorijzer, twee bloedkoralen kettingen, een zilveren rammelaar, zilve ren lepeltjes, twee oorbellen, enz. Ook de inhoud uit het geldkistje was verdwenen. De linnenkast was ge forceerd. De heer J. Pluister verklaarde dienovereenkomstig. Nog werden in deze zaak gehoord mej. G. Schrie- ken, dienstbode te Barsingerhorn, die beklaagden meende aldaar gezien te hebben; de heer J. A. Visser, veehouder te Barsingerhom, die verklaarde beide be klaagden ongeveer 12 uur in de richting van de wo ning van Pluister te hebben zien loopen en om onge veer 1 uur terug te hebben zien komen; de heer E. Hoenen, arbeider te Barsingerhom, die verklaarde, dat hij aan den weg naar Hem op een land was werkzaam ö«.weest en op dat uur niemand op den weg had ge zien; voorts mej. M. v.' Eeteo en mej. A. Broekhuijzen, die de vorige getuigenissen bevestigden, en de hoofd agent van politie te Zaandam, O. Hallema, die ver klaarde beklaagde te hebben gefouilleerd en op bekl. R. te hebben bevonden toen hij hem den 3den Juli aanhield, een bank van leeningbriefje. Bekl. maakte op getuige den indruk, dat hij van het vinden van dit briefje schrok. Bekl. B. riep, toen beide beklaagden ie der in een cel waren te Zaandam, toe: „had de briefjes maar ingeslikt", waarop R. zeide: „hij heeft het al, maar ik heb gezegd het van een Amsterdammer ge kocht te hebben." De beklaagden ontkenden het door getuige Hallema beweerde. Op de vraag van een der verdedigers, Mr. Prins verklaarde getuige Hallema, dat de ouders en de ove rige familieleden van beide beklaagden zeer gunstig bekend staan. De President wees beklaagden er op, dat vast stond dat ze samen naar Schagen waren geweest en op den dag, dat er het meest is te verdienen, n.l. de paarden markt, naar de boerenbevolking waren getrokken en ongeveer een uur in de woning van Pluister moeten hebben vertoefd. Bezwarend achtte Z.Ed Achtb. het ook voor beklaagden, dat zij hun verwanten van hun arrestatie te Schagen niets hadden verteld. Beklaagde R. bleef er bij. dat hij de ontvreemde goe deren voor een kermisreiziger voor 2.50 beleend had. Toen hij van het beleenen terug kwam. was die kermisreiziger niet aanwezig en gaf bekl. het geld voor de beleening aan zijn meisje in bewaring tot zijn oprachtgever daarom kwam. De president wees er op, dat bekl. in strijd kwam met zijn verklaringen, aangezien zij verklaard hadden de voorwernen gekocht te hebben. Beklaagde R. zeide dit verklaard te hebben om een grooten omslag te voorkomen. Het O. M. oordeelde, dat de rechtbank het in haar macht heeft om de plattelandsbevolking te beschermen tegen de handelingen van het geboefte, dat terecht stond. Zoolang Z.Ed.Achtb. hier was stond hij niet voor een zoo emstigen diefstal. De ernst ligt niet in de waarde van het gestolene, maar in het gebruik dat beklaagden maakten van de omstandigheid, dat voor de paardenmarkt de geheele boerenbevolking afwezig was. Spreker geloofde niet veel van den grooten onbe kende, evenmin aan het venten met pleisters, dit was te zot, terwijl bijv. het verkoopen van balletjes voor de mot, als de mannen niet thuis waren, toch waarschijn lijker zou zijn geweest. Spreker wees er op, dat beklaagden gedurende het korte tijdsverloop van den diefstal op den weg zijn ge weest en noemde de andere aanwijzingen, als het ge sprek in de cellen. Een zware straf oordeelde 7 Ed. noodig, waarom hij voor ieder een gevangenisstraf van 2% jaar eischte. De eerste verdediger, Mr. A. Prins, wees er op. dat uit de wettige bewijsmiddelen niet het overtuigend be wijs gepast kan worden, dat beklaagde die beide het ten laste gelegde ontkennen, dit hebben gedaan. Directe bewijzen zijn niet geleverd alles berust op aanwijzingen en deze vormen geen afgerond geheel, verdediger wees er op, dat de woning tusschen 10 en 3 uur verlaten is geweest en de getuigen hebben slechts verklaard, dat zij tusschen 12 en 1 uur geen anderen personen dan beklaagden op den weg hebben gezien. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten dat er wel anderen zijn geweest, ons merkte de verdediger op dat beklaagden direct na den diefstal gefouilleerd zijn, men heeft hun een nacht in bewaring gehouden en niets op hen bevonden zelfs niets van het vermiste gelddat zij met pleisters en niet met iets anders veronderstelden iets te kunnen verdienen vond verdediger ook eigenaar dig, doch dit was een zaak van beklaagden alleen. ^Verdediger kan zich best voorstellen, dat beklaag den, die fatsoenlijke ouders hebben, niets van hun ar restatie te Schagen vertelden. Het gesprek in de cel geloofde verdediger, doch hij kon zich best voorstel len, dat B. tegen R zei toen hij van het briefje hoorde: „had je dat briefje maar ingeslikt." Dit oordeelde hij allerminst een aanwijzing om 2% jaar gevangenisstraf te eischen. Nog wees hij er op, dat beklaagden nimmer waren veroordeeld en dat zij tot geboefte behoorden, was hij geheel met het O. M. oneens. Ten slotte vroeg verdediger voor beiden vrijspraak. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uit spraak op heden over 8 dagen. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 16 tot 21 Augustus zijn in ht bad huis van het Witte Kruis genomen91 kuipbaden, 97 regenbaden le klas, 212 regenbaden 2e klas, te zamen 400 baden. RUSSISCH MARINEBERICHT. St. PETERSBURO, 24'Aug. (Officieel.) Bij de laatste operaties in de Oolf van Riga heeft de Duitsche vloot een linieschip, twee lichte kruisers en acht torpedobooten verloren, die buiten gevecht werden gesteld of tot zinken gebracht. De toestand te land in de richting van Jacob- stadt en Dwinsk naar het westen is onveranderd. Aan de Zwenta en tusschen Wilna en de Njemen brachten wij den 21 en en 22en Augustus het Duitsche offensief over het front Kowarsk-Wilko- mir-Kochedary-E>rsozijnichki tot staan. Meer zuidelijk aan de middenl Njemen gingen eenige onzer afdeelingen van den linker naar den rechter oever over. Tusschen de Bobr en de streek van Brest gaan wij voort onze posities voet voor voet te verdedigen. 21 en 22 Augustus deed de vijand uiterst hard nekkige aanvallen aan de beneden-Bobr in de streek van Chafranka en Bjelsk in ooselijke rich ting en over het front Leszceli-Wysok-Liwowsk. Aan den rechter oever van de Bug, oostelijk van Wlodawa zette de vijand zijn aanvallen voort voornamelijk in de meerenzóne bij Piszcza. In den avond van den 21 en deed de vijand een poging in de richting van Kowel. In Galicië is de toestand onveranderd. RUSSISCHE MEDEDEEL1NG. St. PETERSBURG, 24 Aug. Van bevoegde zijde worden navolgende bijzonderheden betreflen de jongste operaties van de Duitsche vloot in de Golf van Riga medegedeeld. Er wordt tevens ook meegedeeld over den ongelijken strijd tusschen het oude Russische linieschip Slava en vijandelijke dreadnoughts. Het voornaamste van het gevecht is wel dit dat de vijand geruimen tijd verhinderd werd onze po- sitio te forceeren. Door het mistige en kalme weer maakte de vijand gebruik de mijnen te vernielen. Door dezen arbeid verloren de Duitschres eetr'ge linieschepen en een kruiser die door mijnen >'n de lucht vloog. In den nacht van 17 op 18 zonden de Duitschers twee uitstekende torpedovartuigen om de Slava aan te vallen. Aangezien de torpedobooten de Slava niet kon den vinden wilden zij zich weer bij de andere sche pen voegen, doch zij ontmoetten onderweg ons tor pedovaartuig Novik,, dat oogenblikkelijk het ge vecht aanving. Een der vijandelijke torpedoboo ten bekwam zware averij en moet vluchten. Een andere torpedoboot staakte eveneens dLn strijd, daarop verdween de Duitsche torpedoeboot in de diepte. Van de zelfde bevoegde zijde wordt nog meegedeeld dat aan de lijst van verliezen van den vijand tusschen 16 en 22 door den marinestaf nog moet worden toegevoegd een hulpkruiser FRANSCH AVOND-COMMUNIQUé. PARIJS, 24 Aug. De artillerie-actie in Artois duurt voort. De vijand beschoot Atrecht, Mont Didier en Reims, hetgeen beantwoord werd door de Franschen, die op verschillende punten de loopgraafbatterijen der Duitschers beschadigden. Bij Hille-sur- i ourbe werd een vooruitgeschoven vijandelijke loopgraaf door ontploffing van een 1 ransche mijn vernield. SERVISCH COMMUNIQUé. Het communiqué van 20 Aug. luidt: Op 18 Aug. verstrooide onze artillerie op het Sava-front een vijandelijke afdeeling, die bezig was zich te verschansen bij Skelinska Ada. Gedu rende den nacht deed de vijand, door twee vaartui gen bijgestaan van 1718 Aug. 30 man op het eiland Kicilieveska landen. Een gevecht tusschen onze patrouilles en den vijand ontstond op den heuvel van het eiland. Ofschoon geringer in aan tal, slaagden onze troepen er in den vijand terug te drijven naar den anderen oever. Een vijandelijke sergeant-majoor sneuvelde. EEN ULTIMATUM AAN ROEMENIë? LONDEN, 23 Aug. (Part.) De bladen vernemen uit Sofia dat men in Boe karest vreest dat Duitschland een ultimatum aan Roemenië zal zenden betreffende het doorlaten van munitie van Duitschland voor Turkije, wat het RoemeeHSche kabinet vast besloten schijnt te zijn niet toe te staan, Een groot aantal spoor wegwagons met oorlogsbenoodigdheden geladen is bij Prodeal opgehouden waar, naar men zegt, een concentratie van Roemeensche troepen plaats heeft. Ook worden troepen geconcentreerd te Jas- sy, terwijl de petroleumstreken door soldaten be waakt worden. LONDEN, 23 Aug. (Part.) De „Mornmg Pos?' verneemt van haar corre spondent te Rome, dat de behartiging der Turk- sche belangen in Italië zal worden opgedragen aan het Nederlandsche gezantschap. Dit is in strijd met hetgeen de Ehiitsche bladen berichten, als zou het Spaansche gezantschap hiermede zijn belast geworden. sp, de NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHEN KRIJGSDIENST, 's GRAVENHAGE, 24 Aug. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft gisteren een onderhoud gehad met den Minister van Buitenlandsche Zaken naar aanleiding van de omstandigheid, dat een aantal ingezetenen van Losser, die te Gronau

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2