DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, llin 1st win!!! wiiogstmeii Yii let wettel!! oorlojsterrefn. Van lel zéé! aariopioeneel. So. 198 "EmAé én zeventiende J,«f§ng* 1915 &®g»ap®s ik I unfei IL— .Ir. I. p»S I1A MRMot M «pi pete mm m ttatenWe. Mm fc. i. I. M- MOMdurii iA HERBs. OSIB<9MR. hut* Cl. TiMnw. I W0ENS I> A 6 25 AUGUSTUS DUITSCHLAND. RUSLAND. NOORWEGEN. NEDERLAND. Uitkeeriug vergoedingen LANDWEER en MILITIE. m ALKMAAR, 25 Augustus. In een van de vele artikelen welke de „Times" aan den toestand in Rusland wijdt, wordt gezegd, dat Rusland zich wel bewust is, dat de volgende veertien dagen voor hem en dus ook voor zijn bondgenooten een hoogst kritieke periode zijn, cm dat de bondge nooten de gebeurtenissen der eerstvolgende dagen met spanning moeten beschouwen. Het blad is wel vo! goeden moed over den afloop, maar zijn wijze van zeggen teekent toch den stand van zaken, terwijl de onpartijdige beoordeelaar geen aanwijzingen kan ont dekken, welke voor de Russen hoopgevend zijn, daar entegen wel gegevens kan aanwijzen, welke nog niet noodlottig voor de Russen zijn, doch het kunnen wor den, Kowei, het belangrijke spoorwegknooppunt ten zuiden van Brest-Litowsk, is door de Duitsche en Oos- tearijksche ruiteiij bezet, m. a. w. de belangrijke lijn, \velke naar het concentratie-punt. Kiew leidt, is voor de Russen verloren, terwijl zij zelve tot vlak bij de moe rassen teruggeworpen zijn. De halve ring, die de ves ting in het westen omsluit, is nauwer toegehaald, zoo dat de tegenstanders nu reeds in het zuid-westen op 15 K.M. van het centrum der vesting staan. En ten noor den naderen de vervolgers het onherbergzame oer woud van Bialowiesk, zoodat de Russen daarin gedre ven zijn. Men stelle zich dezen toestand eens goed voor: de vestingen op enkele na verloren, de spoorwegen bijna allen afgesneden, zoodat de terugtocht evenals de toe voer hoogst ernstig belemmerd wordt, de directe ver binding met de hoofdstad verbroken, de legermacht ge splitst, St. Petersburg zelf geenszins buiten gevaar..... Ls het wonder, dat er een buitengewone ministerraad is gehouden, d. w. dat er buitengewone maatrege len worden overwogen, waartoe behalve wijziging van het ministerie, ook wel eens ontruiming van St. Pe- (ersburg door de regeering en iiaar vestiging in Mos kou zou Kunnen behooren? Het is duidelijk, dat het er thans spannen gaat tus- sdiea de beide legermachten, dat «enerzijds alles in het werk gesteld zal worden om een afrekening te ver krijgen, audererzijds echter niet minder hardnekkig zal worden gepoogd om haar te verschuiven. En waar de uiterste krachten aan beide zijden wor den aangewend om het doel te bereiken, is de toestand zoo spannend en spanning-wekkend ea komt men in den gemoedstoestand van de eerste Septemberdagen \an het vorige jaar, toen men aan de Maine zulk een gewichtige beslissing heeft zien vallen. Van de maritieme actie in de golf van Riga zij in de eerste plaats gemeld, dat Reuter nu het Duitsche li nieschip, dal verloren moet zijn gegaan, aanduidt als een van het Moltke-type. Het is dus thans in de Rus- sisch-Engelsche lezing niet meer beslist de Moltke zelf, maar de keuZe is beperkt, daar behalve dit schip alleen nog maar de Seydlitz van eenzelfde type is Het Woii-bureau verklaart, dat van een grooten zee slag geen sprake is, dat er geen groot schip en geen kruiser gezonken of ernstig beschadigd is, dat er geen landingspoging is ondernomen. Deze tegenspraak is wel zeer bondig en stellig, maar zij is niet officieel riet blijft dus èea zonderlinge geschiedenis. Bij Riga is in den toestand geen verandering geko men. in de Ggcren behaalden de Frauschen. een plaatse lijk voordeel op den Barieskopf. 2 even Fransche vliegmachines hebben de stations van Tergnier ea Noyon (beide knooppunten van de Fraasche noorderlijn achter het Duitsche front) be- bomd en een vlieger heeft ook op Offenburg (in Ba den) bommen geworpen. Het nieuwe Grieksdie ministerie is precies zoo sa mengesteld als b« kabinet-Venizelos, dat in Maart j.l. moest heengaan, met dit onderscheid evenwel, dat de kabiuetsvormer niet weer de portefeuille van oorlog heeft genomen, doch deze heeft toevertrouwd aan gene raal Danglis, die chef van den generalen stal was ge durende den eersten Balkan-oorlog. De heer Venizelos zelf is behalve minister-president minister van buiten- landsche zaken geworden. De Duitsche regeenng heeft aan de Deensche haar leedwezen betuigd over de schending der Deensdie onzijdigheid (bij de beschieting van den Engelschen onderzeeër in de Deensche wateren) en verklaard, dat aan de Duitsdie gezagvoerders het gegeven bevel om de onzijdigheid stipt in acht te nemen, opnieuw is in gescherpt. De Duitsche regeering heeft voorts volgens Reuter aan de Amerikaansdie verzocht, om nog geen beslis sing ie nemen naar aanleiding van het in den grond boren der „Arabic", tot alle feiten bekend zullen zijn, dus tot ook aan Duitschland gelegenheid gegeven is, gehoord te worden. Mochten werkelijk Amerikanen het leven hebben verloren, dan zou de Duitsche regee ring zulks ten zeerste betreuren, zoo moet de Duitsdie gezant den Amerikaanschen minister van buitenland- sche zaken geseind hebben. Heeft tijdens de Balkan oorlogen de cholera het sluiten van den vrede helpen bespoedigen, een ietwat vaag Lloyds-bericht meldt, dat deze vreeselijke ziekte uitgeorokeu zou zijn in „verscheidene streken van Duitschland, Riga en St. Petersburg". Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld: Legergroep v. Hindtnbuig. Ten hoorden van den Njemen geen verandering. Aan het overige front van deze legergroep werden vorderingen gemaakt. Bij de gevechten ten oosten en ten zuiden van Kovno namen onze troepen 9 officieren en 2600 man gevangen ea maakten ze 8 mitrailleurs buit. Legergroep Leopold v. Beieren. Op de hoogten ten noordoosten van Klesjtsjeli en het boschgebied ten zuidoosten van deze plaats werd de vijand door onze troepen gisteren opnieuw achteruit gedreven. Bij de vervolging nadert men het, bosch van Bialowieska. De vijand verloor meer dan 4500 man aan gevangenen en 9 mitrailleurs. Legergroep v. Mackensea. Voor den aanval van de over de Pulwa en den Boeg, ten oosten van de mon ding der Pulwa, oprukkende Duitsch-Oostenrijksche troepen ontruimde de vijand zijn stelling. Hij wordt vervolgd. Aan het zuidwestelijk front van Brest-Li towsk zijn de hoogten van Kopytof genomen. Onze door het moerasgebied ten noordoosten van Wlodawa voortgedrongen, troepen vervolgen sedert gisteren den verslagen vijand. Het Oostenrijksdie legerbericht luidt: Ten noordwesten van Brest-Litowsk werd de tegen stand biedende vijand gisteren in de streek van Wiers- jowisj en Riasno opnieuw verslagen en genoodzaakt terug te trekken. In de jongste gevechten werden door het leger van aartshertog Jozef Ferdinand gevangen genomen: vier officieren en 1300 man. Ten noordoosten van Wlodawa drongen onze bond genooten den vijand opnieuw achteruit en wonnen zij terrein. Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche cavalerie van het leger van „Feldzeugmeister" Puhallo trok bij de vervolging Kowel binnen en rukt verder op naar het noorden. In Oost-Gaücië is het rustig. Het Fransche legerbericht luidt* Voortdurende krachtige actie der wederzijdsche ar tillerie in den sector ten noorden van Atrecht, tusschen Somme en Oise en in de Argonnen. De Duitschers wierpen eenige projectielen op Atrecht, Montdidier en Reims. De flinke resultaten van het vuur der Fran- 6cheti op de Duitsche loopgraven en batterijen konden op verschillende punten worden waargenomen. In Champage, aan het front PerthesBeau-Séjour, werd een heftig gevecht geleverd met bommen en handgra naten. Voor Ville sur Tourbe is een vooruitgeschoven Duitsche loopgraaf door de ontploffing van een Fran sche mijn geheel verwoest, In de Vogezen werden gis teren zeer hevige gevechten geleverd om de hoogten ten oosten van Fecht en ten noorden van Scha:zmannele. Ondanks vele tegenaanvallen konden, de Duitschers liet verloren terrein niet herwinnen. Aan den Barrenkopf behielden de Franschen de in den avond van 22 dezer verkregen winsten. De Duit schers vielen opnieuw de loopgraven aan den kam van den Sondermaik aan, maai werden teruggeslagen. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier wordt ge mekt: Bij het bezoek gisteren voor Zeebmgge heeft de Eageiscbe vloot ongeveer 60 a 70 schoten op onze kust- versterksngea gelost. Wij hadden door deze beschie ting het verlies te betreuren van een do ode en zes ge wonden. Bovendien werden door over het doel heen gaande projectielen nog drie Belgische inwoners ge wond. Maierieeie schade weid oiet aangericht. In de Vogezen ten noorden van Münster w oedde den geheelen dag het gevecht. Des avonds deden de Fran schen opnieuw een aanval op onze steiiingen aan den Barrenkopf ea noordelijk daarvan. De aanval werd af geslagen. Zwakke vijandelijke afdeel ingen, die onze stellingen waren binnengedrongen, werden er weder uit vei dreven Eenige Alpenjagers werden gevangen genomen. Bij de gisteren vermeide gevechten bleef een j gedeelte loopgraai aan den Barrenkopf in handen van j den vijand, Bij Loo, ten zuidwesten van Dixmuiden, is eergiste ren een Fransche tweedekker door een onzer vliegers omlaag geschoten. Het Italiaansche legerbericht luidt: De vijand ging gisteren over tot een groote reeks artillerie-acties op verschillende punten van het front. Overal werd zijn geschut door ons vuur tot zwijgen gebracht. Overigens geen veranderingen. Het Oostenrijksche legerbericht zegt: Aan den zuidelijken vleugel van het kustfront bracht onze artillerie gisteren het vijandelijk geschut tot zwij gen aan den mond van de Sdobba, verder werd een Italiaansche strandbatterij bij Golametto stukgescho ten. De vijandelijke infanlerie, die zich tegenover enze stelling op de hoogte ten oosten van Monfalcone had genesteld, ontruimde ten gevolge van ons geschutvuur vluchtend de loopgraven. Ten oosten van Polazzo sloegen onze troepen twee zwakke aanvallen en bij San Martino drie aanvallen, waarbij de vijand tot dicht bij ons gevechtsfront was genaderd, bloedig af. In den avond mislukte eveneens een aanval van een sterke vijandelijke afdeeling op het bruggelioofd van Tolmein. !n bet versterkte gebied van Flitsch en Raibl (Karin- ihië) nadert de vijandelijke infanterie hier en daar onze linies. Onze versterkingen op de hoogvlakte Lavarone- Folgeria werden gisteren weder hevig beschoten. Ook begint de vijand onze stellingen aan het Stilfser Joch (Alpenpas aan de grens van Tirol, die de waterschei ding tusschen de Etsch en de Adda vorm) te beschie ten, HET STANDPUNT DER SOCIAAL-DEMOCRATEN. De sociaal-democratische Rijksdagfractie en het so ciaal-democratische partijbestuur namen in gemeen schappelijke zitting een motie aan, waarin o. a. wordt gezegd: De verzekering van de politieke onafhankelijk heid en de integriteit van het Duitsche Rijk verlangt een afwijzing van elk tegen zijn territoriaal machtsge bied gerichte veroveringsstreven van de vijanden. Dat geldt ook voor den eisch tot wederinlijving van Elzas- Lotharingen bij Frankrijk; onverschillig in welken vorm hiernaar wordt gestreefd. Ten einde de economi sche vrijheid van ontwikkeling van het Duitsche volk te waarborgen, eischen wij de open deur, d. w z. ge lijke rechten voor economische werkzaamheid in alle koloniale gebieden en opneming van een clausule van meestbegunstiging in de vredesverdragen met alle oorlogvoerende mogendheden. De vrijheid der zeeën moet door internationaal verdrag worden gewaar borgd. In het belang van de veiligheid van Duitsch land en van zijn vrijheid tot economische ontwikke ling in het zuidoosten wijzen we alle oorlogsbedoe lingen van de viervoudige entente af, die gericht zijn op de verzwakking of vernietiging van Oostenrijk- Hongarije en Turkije. VERANDERING IN DE REGEERING. Naar aanleiding van den toestand te St. Petersburg vergaderde gisteren de ministerraad. Volgens de „Beurscourant" presideerde Rdsjianko een vergadering van de leiders van het Centrum, de nationalisten, Octrobisten, Krogressisten en Kadet- ten. Besproken werden de mogelijkheid van wijzi gingen in de samenstelling der regeering en de kes- ties van een coalitie-kabinet en een kabinet van nationa le verdediging. DE MAIL AAN BOORD VAN DE HAAKON VII. Het Noorweegsche gezantschap te Berlijn zond aan den minister van buitenlandsche zaken het volgende telegram „De geheele brievenpost aan boord van de „Haakon VII" is reeds naar Noorwegen onder weg. De post zakken werden geopend nen naar contrabande onder zocht; de brieven daarentegen werden niet geopend.'" KORTE BERICHTEN. Cietorpilleerd is de Engelsche trawler Comman der Boyle. Drie man verdronken. Op Offenburg (Baden) zijn bommen geworpen. De schade heet gering, twaalf burgers werden ge wond. Volgens Lloyds heerscht in een groot aantal districten van Duitschland ea eveneens te Riga en St. Petersburg cholera. Lloyd's verneemt dat het stoomschip Silvia is gezonken. De bemanning is gered. PRIJZEN IN DUITSCHLAND EN HIER TEN LANDE. Een lezeres in Zeeland zendt aan de N. R. C een advertentie, geknipt uit de Rhein- und Ruhr- Zeitung van Duisburg, van 19 Augustus. In die advertentie wordt „Hotbndsche scheivisch" aangeboden voor 15 pfennig het pond en „mooie stoofappelen" tegen 29 pfg. de 3 pond en stoof- en handpers» voor 35 pfg, de 5 pond. Wij beialen schrijft de lezeres voor fruit, wan neer het ten minste te krijgen is; Voor appelen (heel gewone waar) 10 sts. Dat is ongeveer het dubbele van wat men te Duisburg betaalt. Peren, in Duitschland 7 pfg. het pond, kosten hier 10 en 15 cent. Van scheivisch, trouwens van alle visch zijn wij hier in Zeeland zeer slecht voorzien, en dan is ze, in ver houding tot de Duitsche prijzen, veei duurder, wat te minder begrijpelijk is aangezien die visch uit Neder land naar Duitschland wordt verzonden. Een pond scheivisch „versch en goed in ijs verpakt' zegt de advertentie kost in Duitschland 15 plg., dat is naar den tegenwoordige koers van het Duitsche geld 8 cent. Waar zou men in Zeeland daarvoor versche srhelvioch kunnen koopen? Dc lezeres zendt ook een advertentie uit hetzelfde blad, waarin „bruine boxcalf militaire rijg.aarzen, breede vorm, zonder kappen, voor officieren en solda ten", worden aangeboden tegen 20 mark het paar Ter wijl Duitschland aan leer nog wel gebrek heet te heb ben, is dat zeker niet duur. IN DURE TIJDEN. Men schrijft van de Belgische grens aan de „Meierij- schen Courant: In tijden van duurte en schaarschte der levensmidde len wordt de geest vindingrijk om eetwaren, te ver vangen door een surrogaat of ze met een of ander pro duct aan te lengen. Iets dergelijks doet men met de bo ter in België. Men neemt b.v. een kilo boter, giet er een liter kokende melk bij, voegt er wat zou aan toe, klopt dit alles goed door elkaar, laat het koud worden en men heeft 2 kilo boter, die naar men zegt aange naam smaakt. Anderen nemen zout, boter, bloem, eie ren en melk, laten dit al roerend koken en daarna koud worden. Op de boterham is deze boter uitstekend. VAN EEN ONTVLUCHTEN SOLDAAT. Gistermorgen omstreeks half elf is uit het militaire hospitaal in de Sarphatistraat te Amsterdam een sol daat ontvlucht. Hij was opgenomen als lijdende aan verstandsverbijstering. In een onbewaakt oogenblik wist hij aan de achterzijde van het hospitaal te ontko men, zette het cp een loopen en klom, na zich met een stuk ijzer te hebben gewapend, op het huisje van de De liutrgemeenter va» Alkmaar brengl ter kennis van belanghebbenden«lat, «ie aft- keering der vergoedingen leepeade ever bet f yd vak van ld telt en mei 99 Aagwshtö», val plants hebben ten Stadhnizc op Dsnüer» dag 2d Augustus a.s.| voor eoover de LAID- WKliH aangaat van lO11 uur enveeraoe° veel de MHJT1K betreft van 11-19 nnr. Alkmaar, 24 Aug 1915. De Burgemeester voornoemd, Oc RIPPING. kolentransporibrug der Amstelbrouwerij. Met zijn wapen bedreigde hij ieder, die hem te na kwam, en er waren vervolgers, want uit het hospitaal waren hem fietsende militairen nagezonden, vertelt de Tel. Toen de man zich op bovenaangeduide wijze boven het gelijkstraatsch gewoel verheven had, werd de po litie gewaarschuwd, die, daar het geval onder de mili taire autoriteiten ressorteerde, er zich niet mee wilde bemoeien, doch als middel aan de hand deed, den vluchteling omlaag te spuiten. De brandweer rukte aan, de vluchteling zag het en achtte het geraden, thans van zijn verheven standpunt af te dalen. Omgeven door honderden nieuwsgierigen werd daarop de slechts ten deele gekleede vluchteling naar het militaire hospitaal teruggebracht. EEN VERBODEN PLAAT. Men meldt aan de Tel. uit Utrecht: Door den hoofdcommissaris van politie te Utrecht is het openlijk tentoonstellen verboden van de laatste plaat van „De Nieuwe Amsterdammer", waarop de Duitsche Keizer staat afgebeeld op het slagveld, met als onderschrift het bekende dank-telegram, Van de ramen der sigarenwinkels, waar de plaat hing, is zij thans verdwenen. BINNENLAND. MINISTER CORT VAN DER LINDEN. De Minister van Binnen landsche Zaken, die Den Haag voor een week met verlof had verlaten, wordt he den terug verwacht. HET EEDSWETJE Het Eedswetje is van den Raad van State terug, zoo dat de indiening van dit wetsontwerp bij de Tweed Kamer dezer dagen kan worden tegemoet gezien. Gemengd Nieuws. DE VISCHVERKOOP TE UTRECHT. Men herinnert zich, dat dezer dagen een aantal vischhandelaren zich bij het gemeentebestuur van Utrecht hebben beklaagd over den gemeentelijken vischverkoop, waardoor zij zich in hun broodwinning zagen benadeeld. Dit adres was onderteekend door „38 handelaren". Men maakt er het U. Dgbld. opmerk zaam cp. dat het adresboek voor Utrecht van dit jaar slechts 31 vischhandelaren als gevestigd binnen deze gemeente opgeeft. De 57 overige handteekeningen op het adres zijn naamteekeningen van visch vrouwen en venters, die langs de deuren gaan met wagens, waar van er verscheidenen slechts geteekend hebben met een kruisje, omdat zij hun naam niet konden zetten en die toch ook moeielijk als „vischhandelaren" kunnen worden aangemerkt HAAR KIND VERGETEN. Gistermiddag omstreeks drie uur stond een wagen met 'n kind erin op de stoep van de firma Vroom en Dreesman te Haarlem en dit had er al een heelen tijd gestaan: Doordat het kind begon te schreien, trok het de opmerkzaamheid, zoodat een paar vrouwen zich er mede bemoeidenvan de' moeder was niets te bespeu ren Toen besloten zij maar om het kind naar het politie bureau te brengen, vertelt de N. Hl. Crt.. doch op bet uiterste oogenblik kwam de moeder aangehold, wit van angst 1 Zij was den winkel met een koopje uitgegaan, pra tende met anderen en had haar ldnd geheel ver geten. IDEALE TOESTAND. De bewoners van Knijpe (Fr.) zitten tegenwoordig 's avonds in de misère. De gasfabriek laat haar clien tèle in den steek. Zondagavond gingen tijdens de godsdienstoefening de lampen uit. Gisteravond zag men hier en daar de nienschen werken met een petro leumlamp naast de gaslamp. EEN REUZENSCHOORSTEEN. Dezer dagen ontving de N. V. Canoy-Herfkens' steenfabrieken te Venlo eene opdracht tot het bouwen van een schoorsteen, hoog 120 Meter voor de Oelwerke „Germania" te Emmerich. De betonfundeering wordt 6 Meter diep en in aan leg 18.50 Meter in doorsnede. De schoorsteen zal een bovenbinnenwerksche maat van 3.50 Meter en onder idem 6.36 Meter hebben. De muurdikten onder worden ruim 1 Meter zwaar. Er zullen circa één en een kwart millioen steenen aan de zen schoorsteen verwerkt worden. ADSPIRANT-GLOBETROTTERS. Te Sliedrecht zijn vier knapen aangehouden op aan wijzing van een ingezetene dier gemeente, wien hun houding verdacht voorkwam. De knapen werden voor den burgemeester geleid en bij het verhoor bleek, dat drie hunner van plan waren de wijde wereld in te gaan. Zij zijn naar Utrecht overgebracht, om aan hun ne ouders aldaar te worden teruggegeven De vierde is naar Dordrecht gebracht, vermoedelijk tn verband met een door hem gepleegden diefstal van een fiets lantaarn. DE DEVENTER ZIEKENFONDSKWESTIE. Bij den voorzitter van het Ziekenfonds voor den Ar beidenden Stand te Deventer is een schrijven ingeko men, waarbij een medicus, elders woonachtig, een be drag van 1000 beschikbaar stelt ten behoeve van de strijdkas van het Fonds. Het bestuur heeft in beginsel NHNWra

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1