(jtom&enter&ad Tan Alkmaar, sj VMMdif 2§ leg. Mi m 1 ibi. Tolegnniinioii van lieden. Nederland. besloten de toetreding vaa ingezetenen, behoorende lot de z.g.n. middenstand, bi] 'net Fonds mogeiijk te maken door het iasteUen vau verschillende spreekuren iegen afzonderlijke tarieven, waaruit eik belangheb bende een keuze kan doen in verband met zijn draag kracht. EEN KOEDIEr. Een dezer nachten werd te Kiel een koe uit de weidt van ten landoo-uwer gestolen. Van den uadtr geen spoor. Titans is ticor de Tilburgscne politie de dader, üe 19-jarige Bocgmans, aldaar, gearresteerd. Deze keerde Zondag na vermissing van urie weken bij zijne ouders terug met een bedrag van ruim 1U0, dat hij, naar hij beweerde, met gedwongen arbeid in eene mu nitiefabriek te Obertiausen had verdiend. Terwijl hij met koopwaren langs de Belgische grens ging, was hij, zoo luidde zijn verhaal, verdwaald geraakt, in han den van de Duitsche grenswacht gevallen en gevanke lijk naar Oberhausen getransporteerd, meldt de Tel. De niet goed-geloovige Tilburgsche politie nam hem hierover in verhoor, waarbij hij door de mand viel. Zijn verhaal was van a tot z gelogen. VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Middelburg heeft gisteren G. G. M. B., 42 jaar, pastoor te Terneuzen, tegen wien verleden week 100 boete subsidiair 50 dagen hechtenis was geëischt wegens het wederrechtelijk doen opgraven en verplaatsen van gewijde in ongewijde aarde van een lijk, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. WRAAK. Men schrijft als historisch aan „De Stand.": Ie bedrijf: Een klein stadje. De burgemeester is oud-Indisch kapitein en zeer correct. Hij komt op een wandeling één van z'n gemobiliseerde „onderdantn een keurig-net sergeantje, tegen, in burger. Dat is hem te krasSergeant aangehouden en ondervraagd. Ja! de kepi is afgewaaid, in 't water gerold en hangt nu te drogen. Hij kan moeilijk met een burgerpet koo- pen en heeft zich dus maar geheel verkleedDe burgervader laat zich echter niet beetnemen en maakt rapport. Sergeant nijdig KOR i E BERICHTEN. Te Roosendaal heeft de Duitsche grenswacht een man aangehouden, die op zijn lichaam met licht af- wischbaren inkt tal van berichten had laten schrijven. De echtgenooie van den lieer v. d. I f. te Pijnacker schonk dezer dagen aan een drieling (3 meisjes.) liet leven. Dinsdagmiddag heeft een onbekende op een rij wiel gezeten vrouw een 5-jarig nieisie in de Celebes- straat te Amsterdam meegenomen naar het einde der Madurastraat en haar daar de gouden oorbelletjes ont nomen, waarmede zij zich heeft verwijderd. De rechtbank te Almelo veroordeelde gisteren den levensverzekeringagent te Enschede wegens valsch- heid in geschrifte tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Voor de Haagsche rechtbank werd gisteren in zitting met gesloten deuren behandeld de zaak van H. Dierks, Duitscher van geboorte, beklaagd van spion- nage. Hij zou getracht hebben inlichtingen in te win nen omtrent bewegingen der Engelsche vloot in de Noordzee, cm deze inlichtingen aan Duitschland over te brengen. De rechtbank te Almelo veroordeelde gisteren een endermachinist bij de S. S te Enschede, wegens po ging tot uitvoer van 5 K.G. rijst, tot 3 weken gevan genisstraf Hij had de rijst verborgen in een kastje van de locomotief van een voor vertrek naar Gronau gereed staanden trein. Zooals bekend is, werd in September 1909 te Koekange een driedubbele moord gepleegd, waarvan de daders steeds onbekend zijn gebleven. Thans heeft zich een persoon uit die streek schriftelijk gewend tot den burgemeester zijner woonplaats, met de mededec- ling, dat hij in staat is belangrijke aanwijzingen te ge ven. De maréchaussees tc Roosendaal hebben gister nacht 8 smokkelaars aangehouden, die rij3t naar Bel gië trachtten te smokkelen. Voorts zijn nog 5 andere personen aangehouden, die trachtten te smokkelen. Te Tolbert (Gr.) is Maandagavond de machinist der stoomdorschmachine, J. de G., door de as van den locomobiel gegrepen, rondgeslingerd en gedood. Te Zevenhuizen is de 24-jarige P. K. in hét Hocfddiep geraakt en verdronken. Te Terheijden is aangehouden de landweersol daat J. D., die zijn korps reeds 4 dagen zonder verlof had verlaten. Hij werd in zijn woning op zolder on der 't hooi gevonden Te Tjamsweer (Gr.) is een 4-jarig dochtertje van den brugdraaier Kerkhof bekneld geraakt tusschen de brug en een paal. Het kind was onmiddellijk dood. RUSSISCH LEGERBER1CHT. St. PETERSBURG 25 Aug. (Officieel.) In de streek van Riga is de 'toestand onveranderd. In de richting van Jacobstadt en Dwinsk naar het westen hadden den 23en partieele gevechten plaats met afwisselend succes. In de richting van Kowno naar Wilna bleef de vijand in den nacht van 22 op 23 Aug. en den volgenden dag druk uitoefenen op onze troepen, die zijn offensief belemmerden. Tusschen Bobr en Naref trokken wij van onze stellingen op den linker oever van de Bobr terug Inv erband met dezen terugtocht ontruimden wij in den avond van den 22en de versterkingen van Ossowitz. Na den terugtocht van onze troepen werden def orten van Ossowitz, 'die het bruggc- hoofd gedekt hadden, opgeblazen en de houten ge bouwen in brand gestoken. Tusschen boven-Naref en Bug duurden in den nacht van den 22en op den 23en en den volgen den dag de uiterst hardnekkige aanvallen van den vijand voort ten oosten van Bjtlsk en op het front Kleczcele-Wysok Litowsk-Drlia. Eenige dezer aan vallen werdegn met succes afgeslagen door onze infanterie gesteund door cavelerie, ofschoon zij door overmachtige troepen werden ondernomen Wij maakten gevangenen en veroverden machine geweren. Daardoor konden wij gemakkelijker nieuwe stellingen innemen. Aan den rechter Bugoever beletten wij den vij and den 23en Aug. het offensief in de richting van Kobel te hernemen. In de streek van Pisczca duurt de strijd, die dén 23en een aanvang nam, voort. FRANSCH COMMUNlQUé. PARIJS, 25 Aug. (Officieel). Van België tot de Oise hadden artillerie-gevechten plaats. Onze ar tillerie heeft de Duitsche batterijen, welke Mont Didier beschoten, tot zwijgen gebracht. Op ver schillende plaatsen in Champagne en in Argon- nen had een voortdurende strijd plaats met hand granaten. Een eskader van 7 vliegmachines heeft in den nacht van 23 Augustus 80 bommen gewor pen op de stations van Tergnier en Noyon Onze vliegers hebben verscheidene branden kunnen waarnemen. EEN DUITSCHE TEGENSPRAAK. KEULEN, 25 Aug. (Part. Uit Berlijn wordt aan de „Kölnische Zeitung" geseind dat de En gelsche en Russische berichten over de gebeurte nissen in de Golf van Riga van 16 tot 21 Augus tus onjuist zijn. Er is geen kwestie van een groe ten slag. Er wordt beweerd dat de Russen een groote schitterende overwinning ter zee behaald en de Duitschers verdreven hebben, nadt zij ons zware verliezen hadden toegebracht. Zonder op alle details der Russische leugens in te gaan dient het volgende te worden vastgesteld: 1De in de Golf van Riga doorgedrongen Duit sche zeestrijdkrachten hebben daar Russische strijdkrachten ontmoet, die deels vernield, deels verdreven werden. Van een grooten zeeslag kan dus geen sprake zijn. 2. Duitsche verliezen, behalve die in het offici- eele communiqué genoemd zijn, hebben niet plaats gehad. Geen grooter schip geen kruiser is gezon ken of ernstig beschadigd. richten zijn verzonnen. Alle Russische mededeelingen die anders be- 3. Van het afslaan van een landingspoging bij Pemau kan geen sprake zijn. Met een dergelijke poging is niet begonnen, noch bestond daartoe het plan. Een torpedobootflottille die hier verscheen had ten doel de versperringen van de haven te dek ken. Hierbij had een artilleriegevecht plaats met ha ven en veldbatterijen waarbij de havenbatterijen tot zwijgen werd gebracht, en de veldbatterijen met goed succes werd beschoten. Een Russisch stoomschip en zes Russische zeil schepen werden bovendien opgebracht en tot zin ken gebracht. 4. De door de Russen schijnbaar buitgemaakte schepen zijn stoomschepen, die door ons tot ver sperring van de vaargeulen tot zniken zijn ge bracht. TRAWLER GEZONKEN. LONDEN, 25 Aug. Lloyds meldt, dat de trawler „Integrity" gezonken is. De bemanning werd gered. DE KEURINGEN VAN DEN LANDSTORM. 's GRAVENHAGE, 25 Augustus. Naar wij vernemen zijn de commissarissen der koningin uit- noodigd over te gaan tot een regeling der keuring voor de jaarklassen 1914 en 1913 van den land storm in dier voege dat die keuring zoo mogelijk voor half September afloopt. De bedoeling is de manschappen van de jaarklasse 1914 in werke- lijiken dienst te stellen omstreeks 1 October en die van jaarklasse 1913 omstreeks 10 November. DROEVIG ONGELUK. AMERSFOORT, 25 Aug. Te Stort bij Amers foort werd hedenmorgen den wagen van Van Gend en Loos, die juist voor den naderenden trein den overweg wilde oversteken, waarvoor de boomen door den baanwachter werden opgelicht, door de locomotief aangereden. De besteller werd licht gewond. Een vierjarig jongetje, dat eveneens in den dagen zat, werd gedood. De voerman be kwam geen letsel. SPIONNAGE. 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank eischte gisteren in een zit ting met gesloten deuren één jaar gevangenisstraf tegen den Zwitser H Dierks, wegens het in ge vaar brengen der Nedérlandsche neutraliteit, door het aannemen en bewegen van jongelui om voor het Duitsche legerbestuur spionnage- en andere diensten te verrichten. Beklaagde's advocaat pleitte ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrijspraak. STADNIEUWS. UITVAAR!-Mr. H. BÜtLMANS lEk SPILL. 1 Iet stoffelijk overschot van wijlen Mr. H. Boelmans ter Spill werd hedenmiddag onaer groote belangstel ling ten grave gebracht. Behalve van particuliere woningen waren van het Stadhuis de gordijnen ten teeken van rouw neergela ten. Op de begraafplaats merkten wij onder de aanwezi gen op het Dagelijksch Bestuur van de gemeente en de leden van den gemeenteraad, den president van ce Ned. Bank, Mr. G. Vissering, Mr. W. C. Bosman, de ken, en Mr. v. d. Hoeven, oud-deken van de orde van advocaten, de leden van de Alkmaarsche vereeniging voor den geld- en effectenhandel, vele andere belang stellenden van hier en elders, die op de een of andere wijze met den heer Boelmans ter Spill in aanraking waren geweest. Uit de plechtige stilte bij het ter aarde dalen van de kist, welke alleen verstoord werd door het geruisch van den wind der boomen boven de groeve, kon men merken, dat, al had de teraardebestelling slechts in grooten eenvoud plaats er was verzocht geen bloe men te zenden (slechts een tweetal kransen dekten de baar) en niet te spreken zij desniettemin zeer indruk wekkend was, wijl hier een algemeen geachte en brave persoonlijkheid de laatste eer werd bewezen. In de raadsvergadering van hedenmiddag wijdde de burgemeester eenige woorden vau dankbare herinne ring aan de nagedachtenis van den overledene. DE KAARTJES VOOR ONZE ABONNeS. Werden er in 1913 10097 kaartjes voor Benner s in richtingen door onze abonne's genomen, hedenmiddag was dat getal reeds ver overtroffen. Het juiste aan tal zullen we daar de bons tot vanavond 7 uur mo gen worden ingewisseld eerst morgen kunnen rnede- deelen. Voor heden zij slechts volsiaan met de ver melding,, dat het in den grooten earoussei groen zag van kaartjes en dat het op de Paardenmarkt letteilijk wemelde van adspirant-aviateurs en -trices. DE KERMIS. De schouwburgloge bij de groote kerk, waar de Am- sterdamsche tooneelvereeniging(dir. Tonny Höppe) de „Deserteur" opvoert, was gisteren op alie rangen ge heel bezet. En de 6chouwburgloge op de Laat,, waar het ge zelschap Ter Hall ,,Tn 't Gedrang" opvoert natuurlijk eveneens. De directie verzocht ons te melden, dat van heden af voor alle voorstellingn (dus tot en met Zon dag plaatsen besproken kunnen worden. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Het romantisch tooneelspel van jhr. A. W. G. van Riemsdijk, waarmede het Nederlandsch Tooneel haar kermis-campagne hier heeft geopend, had gisteravond de 1 larmoniezaal zoo goed als geheel doen volloopen. Onder de bezoekers werden vooral veel bewoners der omgeving opgemerkt. Toen „Pro Domo" in het afgeloopen seizoen hier werd gegeven, hebben wij het stuk behoorlijk afge keurd en aan het spel den tol onzer eerbiedige bewon dering betaald. We kunnen dus volstaan met te zeggen, dat het stuk ons gisteravond nog slechter is voorgeko men dan den vorigen keer, maar dat de schoonheid der vertolking ons nog meer heeft ontroerd. We bedoelen natuurlijk in het bijzonder het spel van Louis Bouw meester, dat van het begin tot het einde indrukwekkend is en zulke machtig aangrijpende momenten geeft. Zonder Bouwmeester zou het stuk trouwens in zijn gansche onmogelijkheid voor het voetlicht komen, terwijl men thans den schrijver dankbaar mag zijn, dat hij den grooten tooneelspeler gelegenheid heeft geboden zich van zijn besten kant te laten zien. De bezetting was dezelfde, behalve de rol van mevr. Mann-Bouwmeester, welke door mevr. Hopper werd vervuld. „Toni" was vroeger rauwer, meer „canail le", zij was thans veel te voornaam. Is er dan niets meer van de Katoetscha van mej. Hopper in mevrouw Hopper overgebleven? Mevr Emma Morei was de vo rige maal wat gelukkiger dan dit keer in het slottoo- nceltje met den lakei in het eerste bedrijf, mevr. Hol- trop van Gelder daarentegen speelde met veel meer overtuiging het slotbedrijf, terwijl de heer Reule zich zelf in voortreffelijkheid niefs toegaf. Na elk bedrijf moest er vele malen gehaald worden. Ook vanavond gaat „Pro Domo". Eu morgenavond „het Faillissement", waarvan de vertolking even superieur moet zijn maar de in houd zooveel beter 1 DE GLASBLAZERIJ EN SPINNERIJ OP DE KERMIS. Met een paar regels hebben we reeds melding ge maakt van hetgeen er in de glasblazerij en spinnerij op de Nieuwesloot te zieu is. Gaarne bevelen we echter nog eens een bezoek aan men zou de tent licht voor bij loopen en daaraan toch verkeerd doen. Daar bin nen toch zit een reeds bejaard man met grove handen enkel met behulp van een gasvlam uit gewoon venster glas en glazen buisjes de fijnste dingetjes te vervaar digen. Nooit leert men de uitdrukking „dat iets fijn uitgesponnen is" beter begrijpen, dan wanneer men hier heeft aanschouwd, hoe een staafje glas wordt uit gesponnen tot ragfijne draden, zoo zacht als zijde en even soepel. De handen mogen ruw zijn, zij verstaan de kunst om uit een brokje melkglas een duifje te too- veren met wijduitgespreide vleugels, welker wording vooral aardig is te zien. Uit een gewoon buisje wordt kunstvol een vogeltje geblazen met rood-glinsterende oogjes heel fijn er in, en snavel en pooteh worden er met een zekerheid aangezet alsof met gesmolten suiker in plaats van met gesmolten glas wordt gewerkt. Dan wordt het beestje van binnen verkwikzilverd en lucht ledig gemaakt, ha krijgt van de fijngesponnen draad jes een sierlijken staart en tenslotte wordt er een stan daardje aan geweld. Scheepjes ziet men maken met volledige takelages, met wapperende blauwe wimpels en uii-waaiende rood-wit-blauwe vlaggetjes. Voor kinderen is dit alles natuurlijk bijzonder aar dig. Maar ook wie iets voelt voor het uitstervende kunsthandwerk in een tijd van vorm- en fabriekswerk, wie in een eenvoudig werkman den kunstenaar weet te waardeeren, zal met belangstelling het werken van den heer Meijer, dat schijnbaar van zelf gaat en niets vereischt, gadeslaan. En daarom meenden we goed te doen met er nog even de aandacht op te vestigen. ONTVLUCHT EN AANGEHOUDEN. Op de kennis zijn door de politie alhier aangehou den, 2 krankzinnigen, die uit het gesticht „Duin en Bosch" te Castricum ontvlucht waren. Door de politie alhier is aangehouden een Duitsch geïnterneerde, die gevlucht was uit het intemeerings- kamp te Bergen. vaa den Voorzitter de Burgemeester de heer G. Rippmg. Secretaris de heer Duuuh. Aanwezig 17 leden. Afwezig de heer Lubbe, 1 vacature. Terwijl de leden van den Raad van hunne zetels rij zen zegt de V o o r z i 11 e r het volgende Wanneer het u gegaan is als mij, dan waart u zeker diep getroffen, toen u Maandagmorgen vernam het overlijden van uw oud-medelid en oud-wethouder, den neer Boeimans ter Spill. Wij wisten, dat hij reeds lang lijdende was, dat in den laatsten tijd, dat hij deel uit maakte van ons college, zijn gezondheid te wenschen overliet en noode is hij er toe overgegaan zijn ontslag te nemen. Ons was bekend, dat hij er prijs op gesteld zou hebben 25 jaren lid van den gemeenteraad te zijn geweest. Dat heeft niet zoo mogen zijn en met het heengaan van den heer Ter Spill heeft de gemeente een waardig en goed burger verloren. Het is hier niet de plaats om alles te releveeren, waaraan de heer Ter Spill heeft medegewerkt, maar dit moet gezegd wor den. dat als hij zich voor een zaak gaf, dan rustte hij niet, voor ze ten einde was gebracht. Ten bewijze daarvan noem ik de oprichting van het Gymnasium, waarvan de heer Ter Spill overtuigd was dat het moest slagen en dat het een weldaad zou zijn voor Alkmaar en zijn omgeving. Ook releveer ik nog zijn werkzaam heid als voorzitter der commissie voor de plantsoenen, waardoor in de laatste jaren zooveel in deze gemeente is verbeterd en verfraaid. Ik houd mij er van overtuigd, dat het uw aller instemming heeft, als ik voorstel straks om 2 uur de zitting te schorsen, ten einde de leden van den Raad in de gelegenheid te stellen aan den overledene de laatste eer te bewijzen en ik ben er van verzekerd, dat zijne nagedachtenis bij ons allen in eerbiedige herinnering zal blijven De notulen van de vorige vergadering worden vastgesteld. ONDERZOEK DER GELOOFSBRIEVEN VAN DE HEEREN CLOECK, OOVERS. FORTUIN, IBINK MELENBRINK, SLUIS EN STOEL Als commissie van onderzoek worden aangewezen de heeren de Lange, Ringers en Leesberg. De vergadering wordt enkele oogenblikken ge schorst. Na de heropening wordt medegedeeld dat de ge loofsbrieven in orde zijn bevonden en wordt tot de toelating der heeren besloten. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is in gekomen a. een schrijven dd. 4 Augustus 1. 1., no 33, van de Ged. Staten, ten geleide van de goedgekeurde 2de suppletoire begrooting der gemeente, dienst 1915 b. een schrijven d.d. 28 Juli 1. T., no. 64, van de Ged. Staten, ten geleide van een beschikking op een re clame in beroep tegen een aanslag in den hoofde ken omslag. a. en b. voor kennisgeving aangenomen. c. een adres dd. 29 Juli 1.1. van den heer W. K. M. de Kal, houdende verzoek om ontslag als directeur van het gemeentelijk gas- en electrisch bedrijf. Eervol verleend met ingang van 1 October a.s. d. eenadres dd.8 Augustus 1.1. van de afd. Alkmaar van den Ned. Schildersgezellenbond, houdende om subsidie voor een cursua in het hout- en marmer- schilderen. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. e. een schrijven dd. 10 Augustus 1.1. van Dr. W. van Eden, houdende dankbetuiging voor zijne benoe ming tot leeraar aan het Gymnasium. f. een schrijven dd. 23 Juli l.l. van Ds H. Makkink, houdende aanneming zijner benoeming tot lid van het college van curatoren van het Gymnasium. g. een schrijven dd. 26 Juli 1.1. van Mej. M. M. Ass- man houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot leerares aan het Gymnasium. h. een schrijven dd. 27 Juli 1.1. van Mej. C. Roos, hou dende dankbetuiging voor hare benoeming tot on derwijzeres in de handwerken aan de le en 3e Ge meenteschool. e. tot h. voor kennisgeving aangenomen, i. een voorstel van den heer den Boesterd, tot wijzi ging der Verordening op het heffen van een boofde- fijken omslag. Gesteld in handen der commissie voor de belas tingzaken om bericht en raad. j. een adres dd. 21 Augustus 1.1. van de N.V. v/h M Stam en Zn. te Wormerveer, aanneemster van de ophooging, ten behoeve van de nieuwe gasfabriek, houdende het verzoek om kwijtschelding van be- loopen boete. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. k. een adres dd. 23 Augustus 1.1. van den heer A M. van Deventer, houdende het verzoek hem te benoe men tot directeur der lichtfabrieken alhier. Alsvoren. 1. een schrijven dd. 4 Augustus 1.1. van den heer O. J. Verkerk, houdende het verzoek aan B. en W. enkele vragen te mogen stellen. Aan het eind der agenda zal den heer Verkerk gele genheid worden gegeven tot het stellen der vragen, m. Brief van de commissie van toezicht op het L. O., inhoudende het verzoek om ontslag. De Voorzitter zegt, dat het schrijven op B. en W. als op den Raad een zonderlingen indruk heeft ge maakt. De Voorzitter zou dan ook willen voorstellen aan de commissie het verzoek te richten, alsnog op haar besluit terug te komen, omdat de heer Lubbe de eerste zou zijn ora dit te erkennen, dat hij te goeder trouw het advies der commissie heeft aangehaald. Er kan, naar de Voorzitter meent, dan ook volstrekt geen sprake van zijn, dat de Raad het werk der commissie niet zou waardeeren. Daar niemand over dit schrijven het woord wenscht, wordt conform het voorstel van den Voorzitter beslo ten. BENOEMING VAN LEERAREN AAN DE BURGERAVONDSCHOOL EN AVONDSCHOOL VOOR HANDWERKS LIEDEN. B. en W. stelleo den Raad voor te benoementot tij delijk leeraar aan de 'Burgeravondschool en Avond school voor handewerkslieden voor den cursus 1915/ 16, voor het geven van onderwijs in: Wiskunde en Nederlandsche taal den heer F. J. Aukes; Vakteeke- nen de heeren C. Petrus Cz., P. H. Brunsmann, P. Langeberg, H. van den Hoff, M. Vasbinder, M. Koop man en J. Overtoom, Handteekenen den heer A. A. de Groot, Werktuigkunde teekenea en stoomwerktuigkun de den heer F, D. Kohnert. De vo»rgedrageneH worden met alge»neene stem- wen herbenoemd. BENOEMING VAN EEN LID VAN HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. Naar aanleiding van het bepaalde in de 2e alinea van art. 3 van het reglement voor het Burgerlijk Arm bestuur (Gemeenteblad No. 438( hebben B. en W. bij den Raad ingediend de volgende door genoemd be stuur ingezonden aanbeveling ter vervulling der va cature in dat bestuur, ontstaan door het overlijden van den heer L. M. J Paleari: 1 Mr. Th. Gouverne. 2 H. J. F. Wielage. Benoemd de heer Gouverne met 15 stemmen 1 stem was uitgebracht op den heer Eggeg 1 stem was blanco. WERKLOOZEN VERZEKERING. In verband met een ministerieele circulaire stellen bij en B. en W. en N. den Raad op voordracht van het bestuur van het gemeentelijk werkloozenfonds daar in de bijzondere regeling met betrekking tot werk- loozenverzekering het volgende artikel in te lasschen Art. la. In bepaalde gevallen, elk op zich zelf te beoordeelen, zullen ook na 1 Augustus 1914 in wer king getreden werkloozenkassen kunnen worden inge schreven, die inderdaad verzekering tegen werkloos heid bedoelen en zoodanig georganiseerd en geregeld zijn, dat zij mogen worden geacht als werkloozenkas voldoende levensvatbaarheid te bezitten, ter beoordee ling van den Minister van Financiën voor nationale vakbonden met centrale werkloozenkassen, van het fondsbestuur in overleg met den Directeur van het Centraal Bureau Werkloosheidsverzekering voor zui ver plaatselijke kassen, mits voldaan wordt aan de in art. 1 genoemde voorwaarden, voorzoover daarvan niet bij het navolgende wordt afgeweken: Afgezien van bijzondere in elk bepaald geval te stellen eischen gelat als algemeene regel 1dat toelating eerst kan plaats hebben als de werk loozenkas tenminste 6 maanden in werking is. 2. dat om aanspraak op uitkeering te hebben de werklooze als werkend lia minstens gedurende 6 maan den contributie aan de werkloozenkas moet betaald hebben, tenzij door den Minister van Financiën een kortere termijn wordt gesteld ten aanzien van: a. hier gevestigde nieuwe afdeelingen van nationale vakbonden, die reeds elders tot de noodregeling toe traden. b. nieuwe centrale werkloozenkassen van nationale vakbonden, die plaatselijk reeds een belangrijken om vang had. 3. dat voor de centrale werkloozenkassen het saldo zal worden vastgesteld door den Minister van Finan ciën, voor de plaatselijke door het fondsbestuur in over leg met den Directeur van het Centraal Bureau voor Werkloosheidsverzekering, onder welk saldo zal zijn te verstaan dat, 't welk geacht zal worden aanwezig te zijn 26 weken na den dag van de inwerkingtreding der kas. Dit saldo zal zoo noodig hooger gesteld kunnen worden dan de ontvangen oontributiën over 26 weken Goedgekeurd. VERKOOP VAN GEMEENTEGROND AAN DE WILHELM IN ALAAN. B. en W. stellen den Raad voor aan den heer K. Jonker alhier in koop af te staan een stukje gemeente grond aan de Wilhelminalaan, deel uitmakende van het perceel, ten kadaster bekend gemeente Alkmaar, in Sec tie E, no. 2141, groot 9 M'. tegen den prijs van 10 per M2., (de heer Jonker had j 5 30 aangeboden) on der de navolgende en eventueel nader door Burgemees ter en Wethouders te stellen voorwaarden: lo. dat op het te verkoopen en daarachter gelegen bouwterrein een woonhuis wordt gesticht, waarvan de jaarlijksche huurwaarde niet minder mag bedragen dan 500.— 2o. dat het gevel-ontwerp van het daarop te stich ten gebouw de goedkeuring vau Burgemeester en Wethouders moet erlangen; 3o. dat binnen één jaar na de dagteekening van dit besluit het te stichten gebouw gereed moet zijn, daar anders dit besluit als niet genomen wordt beschouwd, zullende alsdan de heer Jonker voornoemd het stukje gemeentegrond weer kosteloos aan de gemeente moe ten overdragen tegen teruggave van 75 pCt. der koop penningen; 4o. dat al de kosten van overdradht enz. komen voor rekening van den kooper. Goedgekeurd. BOUW VAN EEN NIEUWE GASFABRIEK B en W. hebben bij den Raad ingediend de door den Directeur der gasfabriek, met den hem toegevoeg- den bouwingenieur, den heer Van Deventer, samenge- gestelde plannen met beschrijving en begrooting van kosten voor den bouw van een nieuwe gasfabriek. De kosten zijn op 908.700 geraamd; een bedrag aanzienlijk hooger dan waarop aanvankelijk gerekend is. Ook daaraan hebben de tijdsomstandigheden schuld, ten gevolge waarvan de prijzen van verschil-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2