DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ¥sn tiet oostelijk oarlogsterreln. Hm mi westelijk eonofsterfeie. Van liet zuidelijk oofloptooneel. So. WQ Honderd ei! zeventiend© Jaargang* 1915 Hméé m taais» h P& Hü !f m& mfa ietlss» mi fhiisrginfe, Mm fr, l BaÉ- m MsfiMI&i Mi. CQSÏERiSÜ, 9mhék Cl li T B IJ 1)A 0- 27 A G-UST U S DUÏTSCHLANI). ENGELAND. FRANKRIJK. NEDERLAND. ALKMAAR, 27 Augustus. Er hwm'ht in Duitschtaad een alleszins begrijpe lijke vreugde over den val van Brest-Liiowsk. Men be toogt, dat men thans sinds het begin van oen. oorlog twintig vestingen, heeft veroverd, a.l. in het Westen: Luik, Namen, Longwy, Mcaimeöy, La Fère, Laon, Maubeuge, Antwerpen cs Rijssel en in hei Oosten: Libau, Rozaa, Poeltoesk, Ivvangorod, Warschau, Lom za. Ostrolenka, Kowao, Nowo-Georgiewsk, Gsso- wietz en Bfést-Litowsk. De inneming der veringen in België en Frankrijk had in de eerste tien weken van den oorlog plaats, die van de Russische begon, met uitzondering van de bezetting van Libau, op 8 Mei, eerst tegen het einde van het oorlogsjaar, Tsing- tou en Przemysl, een Duitsdie en een Oostenrijksche vesting, zijn ook gevallen, maar na een maandenlang beleg en heiligen strijd, zoodat de Duitsch-Oostesrijk- sche troepen hebben getoond meesters te zijn in het verrassend snel bedwingen van versterkte plaatsen, zoo verzekert men te Berlijn. En men beschouwt de verovering van BresFLitowsk, welke vesting het groote steunpunt der tweede Russische verdedigingslinie vormde, va» grootere strategische beteekenis dan de bezetting van Warschau. Zelfs gaat men in Duitsche militeire kringen zoover, dat men het Russische leger met meer in staat acht in dezen oorlog een noemens waardige röl te spelen. De Russen zullen, aldus rede neert men, het wellicht niet aan taaien tegenstand ia- ten ontbreken, doelt de voortwoekerende demoralisatie in hun gelederen doet nu reeds de verschrikkelijkste catastrophe verwachten. Brest-Liiowsk is de mijlpaal in de geschiedenis van den veldtocht in het Oosten. Dujtschland kan nu weer herademen, want inet den val van Brest-Liiowsk is het Russische gevaar voor een tijd afgewend en het woord van Keizer Wilhelm, dat de beslissing in het Oosten reeds gevallen is, is thans bewaarheid. We zullen weldra vernemen of dit oordeel juist is. Het komt er thans voorloopig bij de beoordeel mg van den toestand vooral op aan, de omstandigheden te we ten, waaronder de vesting door de Russen is opgege ven En daarvan svcten wij op het oogenblik waarop Wij dit schrijven, nog niemendal. Wel schijnt het vast te staan, dat Brest-Liiowsk niet na volkomen ontrui ming is overgegeven, ai hebben de nog beschikbare lij nen zooveel mogelijk troepen weggevoerd, maar hoe groot de Russische macht was, die tot het laatst toe weerstand bood, is nog niet bekend en evenmin het feit, waar zich de Russische hoofdmacht thans bevindt. Het Russische communiqué maakt ons niets wijzer en het Duitsche evenmin. 1 let Duitsche communique zou haast doen vermoeden, dat de buit niet groot is. De Njemen-vesting Olna is nu ook door de Russen ontruimd eu door de Duitsdiers bezet. Met Grodno zal het weidra precies zoo gaan en ook Wilna zal spoedig in Duitsche handen zijn, terwijl jacobsiadt, halverwege den spoorweg RigaDunaburg, door Rusland ontruimd wordt. in de Fransche Karuei heeft de minister-president Viviani een groote redevoering gehouden, waarin hij betoogde, dat zoolang België niet bevrijd en Elzas- Lotharingen niet hernomen is. er in het Franache volk geen oueenagheid zat bestaan Hij kreeg hierna een vo tum van vertrouwen met 539 tegen één stem. De Ka mer weigerde echter in comité-gene raai te gaan en is verdaagd tot 36 September. In d*'U Duitschen Rijksdag hebben alle partijen bij hei legerdebat vertrouwen uitgesproken in het leger en hel: legerbestuur. in Zuid-Wales ziin 10000 mijnwerkers in staking gegaan. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier wordt ge meld: Legergroep v. Hindenburg. Bij Bauske en Schön- berg, ten zuidoosten van Mitau, ontwikkelden zich ge vechten Ten oosten en zuidoosten van Kowno duren de gevechten voort Voor Ohta aderen de troepen de voorstelligen van den vijand tusschen Seiny en Me- retsj. Aan den Njemen is de vijand teruggeworpen, ook in het woud ten oosten van Augustof drongen dee- len van het leger van Von Eichhom naar het oosten Verder zuidelijk wordt in den Berezofka-sector gestre den. Onze voorhoeden bereikten Bjelostock. Het le ger vars von Gallwitz wierp den vijand aan den Or- lankasector ten noorden en ten zuidoosten van Bjelsk terug. Legergroep Leopold van Beieren. De zwaar versla gen vijand vluchtte in het oerwoud van Bjelowieska. Alleen ten zuiden van het woud in de streek ten noord westen van KomieniesjLytowsk houdt hij stand. Legergroep v. Mackensèn. De vesting Brest-Li- towsk is gevallen. Terwijl het korps von Arz des mid dags na gevechten twee forten aan het westelijk front nam, bestormde het Brandenburgsche reservecorps de werken aan het noordwestelijk front en drong het des nachts het hoofdwerk binnen. De vijand gaf daarop de vesting prijs. Op het geheele front van deze legergroep van het oerwoud van Bjelowieska tot het moerasgebied van den Pripet, fen zuidoosten van Brest-Litowsk, is de vervol ging in vollen gang. Het Oostenrijksch logerbericht luidt officieel: De vesting Brest-Liiowsk is gevallen. De Hongaar- sche landweer onder generaal v. Arz ontrukte gisteren den vijand het zuidwestelijk van de vesting gelegen kingswerk in den rug zische ?c Noord-Moravische infanterie namen tege lijkertijd het fort ten zuiden van het plaatsje Koros- /.ezyn in stoms De Duitsche troepen vermeesterden de aan de spoorwegbrug gekgtsi citadel. Intusschen drongen de verbonden troepen den vij and ook ove« de Ljesna en in het woud en in het moe rasgebied ten zuidoosten van Brest-Litowsk terug en onze van Kowel uit den vijand in noordelijke richting vervolgende ruiterij wierp de Russische achterhoeden bij Bucin eu Wyzwa terug. Bij de in Oost-üalicië staande legers geen nieuws. 1 Iet Fransche communiqué zegt Over het geheele front artiilene-beschieting, het he vigst in den sector ten N. van Atrecht, tusschen de Sonime en de Otse, in Champagne, in de Argonnen en m het Pnesterbosch. In de beide laatste gebieden kwa men Fransche bommenwerpers en artillerie herhaal delijk en met succes in werking'. fn Artois, om Souchez en Neuville had in den nacht van 25 op 26 Aug, beschieting en werpen met bommen en granaten plaats. In de Argonnen, in den sector „La fille Morte", werd een vrij hevig gevecht geleverd met bommen en handgranaten. In de Vogezen, in het dal van de Fecht, waar de Franschen de veroverde posities inrichtten, is de be schieting in hevigheid verminderd. Geen infanterie-actie. Een vlieger wierp op Vesoul vier bommen. Een vrouw en een kind werden licht gewond; de materieele schade is gering. Op den 24sten Aug. wierp een Fransch vliegtuig bommen op het station te Offenburg, een belangrijk spoorwegsnijpunt in het groothertogdom Baden. Op 25 Aug. vloog een eskader van vier groepen, te zameu 62 vliegtuigen, over de hoogovens van Dillin- ger, een fabriek van granaten en pantserplaten, ten noorden van Saarlcuis; zij wierpen daar meer dan 100 bommen uit, waarbij een dertigtal van groot kaliber. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeid. In Champagne bleef ten noorden van Beau Sejour het eergisteren door mijnen vernielde loopgraafgedeelte tegen Fransche aanvallen behouden. Twee vijandelijke vlieg-eskaders wierpen gisteren in het Saardal boven en beneden Saarlouis, bommen. Ver schillende personen werden gedood of gewond. De materieeie schade is onbelangrijk. Voor hun vertrek waren de eskaders in hun station bij Nancy met goed gevolg door onze vliegers aangevallen, bovendien ver loren ze vier vliegtuigen. Een stortte bij Bolchen bran dend omlaag; de bestuurder en de waarnemer zijn dood. Een tweede vliegtuig viel bij Retnilly met de vliegers in onze handen. Een derde werd door Duit sche vliegers bij Arracourt. ten noorden van Lunevilie voor de Fransche linie tot landen gedwongen en door onze artillerie vernield. Het vierde landde onder het vuur van ons geweergeschut bij Moivrons, ten zuiden van Nameny achter de vijandelijke liniën. Het Oostenrijksche legerbericht luidt: !d den Doberdo-sector vielen de Italianen gistermid dag de Monte dei Set Btisi opnieuw aan, maai werden, ais steeds afgeslagen. Voor het bruggenhoofd en de stad Gorz heerscht rust. Aan tiet overige front in het kustgebied hadden, gedeeltelijk heftige, artiiieriege- vechten plaats, voornamelijk in het gebied van Fhtach, waar de vijandelijke artillerie voorzichtig zich voor tui werkt. De reeds gisteren als afgeslagen gemelde aanval op her noordelijk dee! van het plateau van Lavarone werd door sterke vijandelijke strijdkrachten ondernomen. Na een heftige beschieting van onze werken gedurende tien dagen en nachten, verhoogde de vijandelijke artil lerie eergisteravond haar vuur tegen het front Cima di Mczzena—-Basson tot het maximum van kracht en snelheid. Tot na middernacht overstelpte zij onze stel lingen met projectielen van allerlei kaliber. Toen gin gen verschillende infanterie-regimenien en bataljons Alpenjagers tot den aanval over. Onze dappere Tiro- ler* troepen door Opper-Oostenrijksche trailieurs en door de artillerie schitterend ondersteund, sloegen alle aanvallen af. In de ochtenduren was de vijandelijke aanval volkomen mislukt. In de>verspcrringen alleen liggen 200 gedoode Italianen. Daarnaar is na te gaan weike offers de aanval zal hebben gekost. Wij hadden slechts geringe verliezen. Een van onze vliegers slaagde er in met succes ver schillende bommen te werpen op de munitiefabriek te Brescia. DE LEGERKWESTIE IN DEN RIJKSDAG in de gister gehouden Rijksdagzitting werd, nadat de president de inneming van Brest Letowsk had her dacht, de legerkwestie besproken. De afgevaardigde Stücklen (s.d.) zeide: Terwijl in de parlementen der vijandelijke staten de legerbestu ren voortdurend heftig worden aangevallen, bestaat er bij ons geen reden tot critiek op het legerbestuur. De geheele wereld erkent de strategische bekwaam heden van Hindenburg, Mackensen, Linsingen, aan wie de bevrijding van het Duitsche gebied van de Rus sische invallen gelukte, gesteund door den toewijden den heldenmoed der troepen. Wij bewezen in de ure des gevaar, dat wij het vaderland niet in den steek laten; en ook strijders, die op den grondslag onzer wereldbeschouwing s+aan, vechten in Frankrijk en in het onherbergzame Tsarenrijk. Wat Linsing's troepen in de Karpathen hebben ver richt is eenig in de krijgsgeschiedenis van alle tijden. De bewering van de buiten laadsche pers, dat wij ge- juist. Ik kreeg in de kampen den indruk, dat het lot der vangenen bijzonder hard behandelen, is geenszins gevangenen zoo dragelijk mogelijk werd gemaakt. De heer Müller (Meiningen) van de vrijzinnige par tij: Wij zien dankbaar en met trots op de leiding en de krijgstucht van het leger. Moge het aan het leger gelukken een definitieve overwinning en een vrede te bevechten, die duurzaam den vredelievenden bescha vingsarbeid van het Duitsche volk waarborgt. (Toe juichingen.) De heer Basserman, nationaal-liberaa!De wereld historische daden van ons leger staan ongeëvenaard in de geschiedenis van alle tijden. De Rijksdag hul- digt de prachtige, dappere overwinnaers. (Langdurige toejuichingen.) De heer Spahn, Centrum: Na het succes van den dag van heden is er geen reden tot verdere discussie. De heer Kreth, conservatief: Wij, buitenstaanders, zijn overtuigd, dat alle standen, officieren en man schappen, trouw aan het groote doel werken en in goe de kameraadschap een succesrijken vrede bevechten. De plaatsvervangende minister van oorlog, dü heer Wandel: Het militair bestuur is voortdurend bezig om het leger slagvaarig te houde, zorg te dragen voor de oefening en aanvulling der mannen en den geest in het leger wakker te houden, want dat aleen kan onder goede elidig ons ter overwinning voeren. (Levende toe juichingen.) DUITSCHE VLOOTACTIE VOOR DAGö Officieel wordt uit Berlijn gemeld: In den avond van 25 Augustus heeft een van enze kleine kruisers het Russische signaalstation bij Kaap Ristna op het eiland Dagö beschoten en gedeeltelijk vernield. Jerzelfdertijd nam een andere kleine kruiser het signaalstation Andreasberg, eveneens op Dagö, met goed gevolg onder vuur. Er werden geen vijan delijke strijdkrachten gezien. EEN DUITSCHE ONDERZEEëR VERNIELD. De admiraliteit meldt, dat een marinevlieger ter hoogte van Ostende een bom wierp op een Duitschen onderzeeër, die naar werd waagenomen, volkomen vernield werd en zonk. In het communiqué wordt hier bijgevoegd, dat het niet de gewoonte van de admiraliteit is mededeelingen te publiceeren over de verliezen van Duitsche onder zeeërs hoe belangrijke er ook geweest zijn, in ge vallen waarvan de vijand geen andere bron van infor matie heeft wat betreft tijd en plaats van deze verlie zen maar in dit geval werd het schitterend feit ver richt in de onmiddellijke nabijheid van de Belgische kust en de positie van den gezonken onderzeeër is door een Duitschen torpedojager vastgesteld. MINISTER VIVIANI IN DE KAMER TOEGEJUICHT. In de Kamer werd gisteren aan de regeering met 539 tegen 1 stem een gevraagd crediet toegestaan, het geen dus gelijk staat met een votum van vertrouwen. Minister-president Viviani, die geestdriftig werd toegejuicht, hield een treffende rede, waarin hij ver klaarde, dat er in Frankrijk geen verdeeldheid was en dat er geen kwestie zou kunnen zijn van vrede, eer België de vrijheid had herwonnen en Frankrijk zich het bezit van Elzas-Lotharingen had verzekerd. KORTE BERICHTEN. De staaf van beleg die in October 1914 in het ge heele gebied der Zuid-Afrikaansche Unie werd afge kondigd. is nu opgeheven, behalve in enkele plaatsen zooals Kaapstad, Simonstad, Walvisch Baai en Dur ban. De censuur blijft echter bestaan. De Duitsche reservist Gustav Kopesch is te Washington gearresteerd. Het heet dat deze arresta tie het eerste resultaat is van een uitgebeid onderzoek 1 dat naar de Duitsche spionnage in de Vereenigde Sta ten wordt ingesteld. Het bericht over de heropening der hoogeschoo! te Gent wordt tegengesproken. Van een dergelijk besluit is te bevoegder plaatse niets bekend en is nooit sprake van geweest, Duitsche hoogleeraren naar Gent te roepen. Vragen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer De Jong heeft tot de regeering de volgende vragen gericht: 1 Ondervindt de regeering bij de regeling om trent de verschaffing van regeeringsvarkens zoodanige moeilijkheden, dat de leverantie van regeeringswege zal moeten worden stopgezet? 2. Is de minister bereid mede te deelen of maatre gelen tegen de voortdurende prijstijging van tal van levensbehoeften a. aardappelen, melk, zeep, enz. ge troffen zullen worden? 3. Kan de minister mededeelcn of de maximum prijzen worden nageleefd? De minister van Landbouw, nijverheid en handel, de heer Posthuma, heeft hierop geantwoord: 1. Het stelsel der beschikbaarstelling van varkens ten behoeve van gemeenten, door bemiddeling van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkensvleesch is cebasseerd op het beginsel, dat de exporteurs tot een bepaald percentage van hun uitvoer naar het buitenland varkens moeten leveren voor bin- nenlandsch verbruik tegen een prijs, aanmerkelijk la ger dan de marktprijs. Doordat de verhouding tusschen de inkoopsprijzen hier te lande en de verkoopsprijzen in het buitenland van dien aard was, dat de export zeer belangrijk moest worden ingekrompen, konden tijdelijk geen varkens aan de gemeenten ter beschikking worden gesteld en is de levering van regeeringswege eenigeu tijd geschorst geweest. De levering is daarna weder aangevangen, doch in verband met het aantal beschikbare varkens is aan sommige gemeenten spek in plaats van varkens geleverd. Zooals bekend mag worden veronderstel, is op 19 Augustus de uitvoer van varkens geheel stop gezet. Getracht wordt titans een zoodanige regeling te ont werpen, dat na de opening der grenzen regelmatig re geeringsvarkens verschaft zullen kunnen worden. 2. De minister bereidt maatregelen voor tegen de voortdurende prijsstijging van tal van levensbehoef ten. In dit verband verwijst hij naar zijn aan de bur gemeesters gezonden circulaire, d.d 20 dezer, betref fende beschikbaarstelling van wintervoorraad en naar het inmiddels uitgevaardigdè uitvoerverbod van en kele groentesoorten. Betreffende de in vraag 2 inet name genoemde ar tikelen valt het volgende op te merken. De tijdelijke op heffing van het uitvoerverbod van aardappelen is in getrokken, als gevolg waarvan de prijzen aanmerke lijk gedaald zijn en nog steeds een neiging tot daling vertoonen. Bijzondere, verdere maatregelen ten aanzien van dit artikel schijnen, althans voor consumptie-aard appelen voorshands onnoodig. Door de daling der lijnolieprijzen zijn de prijzen K.u. prijs der grandstoffen en van een belangrijke grondstof als van zeep de laatste weken met 15 per 120 kalioog, zijn de huidige zeepprijzen niet te hoog te ach ten. De regeling van de melkprijzen stuit op tal van be zwaren, ook doordat de toestanden in de verschillende deelen van het land zeer uiteenloopen. De minister wijdt ook echter hieraan zijn aandacht, doch waar bij de melkvoorziening alles samenhangt rnet plaatselijke omstandigheden, zal hoogstwaarschijnlijk van eenige regeling slechts dan iets te verwachten zijn, als van gemeentewege de voorbereiding wordt getroffen en van rijkswege helpend wordt opgetreden. 3. De naleving der maximum prijzen liet op meer dan een plaats te wenschen over wat voor een deel verband hield met de omstandigheid, dat geen maxi mum prijzen voor den groothandel waren vastgesteld. Met ingang van de maand Augustus, toen een nieu we lijst van maximum prijzen voor de kleinhandel werd vastgesteld, werden ook voor eenige belangrijke artikelen maximum prijzen voor den groothandel be paald; het ligt in de bedoeling bij de herziening der lijsten van maximum prijzen, welke maandelijkssch zal geschieden, bij gebleken noodzakelijkheid de reeks der artikelen, waarvoor maximum prijzen vastgesteld wor den, uit te breiden en de maximum prijzen ook te doen strekken voor den verkoop door den groothandel. Ten einde te verkrijgen, dat de maximum prijzen ge handhaafd worden, zijn in de laatste circulaire dicn- aangaaüde de burgemeesters er uitdrukkelijk op ge wezen, dat het 's ministers bepaalde wensch was, dat de gestelde maxima geen doode letter zij, doch streng in acht worde genomen, waartoe in. die cir culaire de noodige wenken worden gegeven. De minister moet thans de gevolgen van zijn te ken nen gegeven wensch afwachten en kan daardoor de derde vraag iet afgerod beantwoorden. VLIEGTUIG OVER DEN KOP. Gistermiddag één uur is op het strand te Noordwijk aan Zee een tweedekker met den militairen vlieger- luitenant Hofstede en den waarnemer luitenant Polis geland. Toen het vliegtuig om 3 uur wilde opstijgen om den terugtocht te aanvaarden, had een ongeluk plaats, dat echter zonder lichamelijk letsel voor de vliegers is afgeloopen. Bij het wegrijden stootte het vliegtuig tegen eenige badstoelen, verloor daardoor het evenwicht en ging in een zandberg over dén kop, zoodat de waarnemer er uit viel. Met hulp van mili tairen is het toestel overeind gezet, het heeft echter dusdanige schade aan onderstel en carosserie beloo pen. dat om een militaire vrachtauto getelefoneer moest worden, waarmede het toestel gedemonteer- naar Soesterberg werd teruggebracht. UITVOER VAN PEULVRUCHTEN. As. Zaterdagnamiddag zal, naar de „Tel." meldt, te Amsterdam een vergadering van gemeentebesturen worden gehouden, om de maatregelen te bespreken, in de jongste circulaire van minister Posthuma betreffen de peulvruchten cn enkele groentensoorten aangegeven. Doel der bespreking is, na te gaan. in hoeverre de uitvoering van deze maatregelen mogelijk zal zijn. BINNENLAND. HET KAMERLID GRAAF VAN BYLANDT. Wij meldden gisteren dat Graaf van Bylandt bin nenkort zijn mandaat ter beschikking van zijn Apel doornsche kiezers wilde stellen. De „Nederlander" kan echter uit den besten bron medt'deelen dat dit onjuist is. Gemengd Nieuws. DE STAKING TE HILVERSUM. De Gooi- en Eemlander te Hilversum betoogt in een hoofdartikel, dat de staking op hare drukkerij, welke intusschen reeds geëindigd is, om ongegronde gezoch te redenen, lichtvaardig is uitgelokt, en in hoofdzaak waarschijnlijk moet dienen om in Hilversum wat re clame te make voor de vakbonden. Het blad verklaart zich, in het belang van de waar heid, bereid door een commissie uit de burgerij eu de werklieden te doen uitmaken, of hetgeen men heeft me degedeeld, al dan niet waarheid is, en zal indien het in het ongelijk gesteld wordt, 1000 schenken aan het Hilversumsche Steuncomité. S I UDEERT VOOR HELD. De Delftsche Courant vertelt: Dinsdagavond waren wij toevallig getuige van een laffe daad, van een opgeschoten jongen, die de uni form droeg van den vrijwilligen iandstorm. Het geval deed zich voor als volgt: Op de Voidersgracht liepen een groep vrijwillige landsto'rmers, met her geweer aan den schouder. Blijkbaar kwamen ze van de oefe ning. Daar bemerkt een van de heeren, zekere J. W een oud vrouwtje, dat steunend op een stok komt aan strompelen Die zou hij er eens even tusschen nemen! Onverwacht maakte hij onder het uiten van de woor den nou ga je d'r au", met zijn geweer een beweging alsof hij 't vrouwtje met de bajonet wilde doorsteken. Men begrijpt den schrik van zijn slachtoffer. Een der voorbijgangers nam den laffen landstofmer duchtig onderhanden over zijn onwaardig gedrag. Zijn kameraden stonden er zonder een mond open te deen bij, ea dropen af. POLITIEBELEID. Het Hbld. vertelt onder In. „en en uitval": In Lon den is sedert verscheidene maanden een aantal ama- teur-politie-beambten aangesteld, om den dienst van het vaste korps agenten te verlichten. Dezer dagen werd een van deze hulpagenten door den conducteur van een auto-bus ter hulp geroepen, omdat een aange- KM ^esas##s

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1