Telegrammen van lieden. schoten matroos weieerde voor z'n rit te betalen De hulpagent, 'n tei zich eensklaps man. Hij beden en mefk dan verstandig op. „Ik veronderstel, dat het beste zal zijn, indien ik voor 'm betaal EEN KORDAAT JONGMENSCH. In de Jonge Roelensteeg werden Woensdagavond omstreeks 8 uur twee meisjes lastig gevallen door ccn paar mannen, die blijkbaar ecnigszins onder den in vloed van sterken drank verkeerden Toen zij te ken nen gaven, hiervan niet gediend te zijn wierp, om den hoek van genoemde steeg en den Nieuwe Zijds Voor burgwal. een van de twee helden een der meisjes op den groid. Een 17-jarige voorbijganger trok haar partij en raakte daarbij handgemeen met denaanval ler. De flinke jongeman weerde zich geducht, doch be liep een paar sneden met een scherp voorwerp over den rug; zijn tegenstander kreeg een bloedende wonde bo ven een der oogen. De politie maakte een eindé aan het gevecht en de beide gekwetsten werden in het gasthuis verbonden meldt het Hbld. Daar bleek dat de wonden van het jongmensch niet van ernstigen aard warenal leen de huid was geraakt. Van het gebeurde werd proces-verbaal opgemaakt. UIT DEN BEEMSTER. Bij de hedenmiddag 1 uur alhier gehouden aanbe steding voor den bouw van een nieuw postkantoor schreven in de volgende heeren J. Balder, Alkmaar, 21.861, J. Brinkman, Purme- rend, 21972, C. de Vries, Purmerend, 19780 S Overtoom, Schagen, 17760, C. Broertjes, Hoorn, 19247, P. Dubbeld, Alkmaar, 20743, J. Witte brood, Beemster, 18900, J. van Kasteel, Amsterdam, 27642, G. Groot en P. Prins. Purmerend, 19794, M. Sengers, Beemster, 17496, J. de Bruin Weesp, 20944, T. Wormsbecker, Hoorn, 18190, S. Dobber, Purmerend, 19493, J. de Vries, Purmerend, 19250, K. Schilder, Hilversum, 19450, C. Breg, Beets, 18,797, A. Sleutel. Dirkshorn, 20000. GEÏNTERNEERDEN. Naar de N. G. Crt. meldt, zijn in het interneerings- karnp te Groningen een veertig werkmanspakken, hee- rencostumes en een groote hoeveelheid hoeden, petten, boorden en dassen in beslag genomen. Het een en an der wordt in verband gebracht met pogingen tot ont vluchting van geïnterneerden. ZWEMMENDE ONTKOMEN. Gisteravond zag iemand, dat zijn fiets, die hij even in de Engelenburgstraat te 's-Gravenhage had laten staan, door iemand werd weggenomen. Op zijn ver zoek zette een agent den dief na, die op den Moerweg de fiets wegwierp, te water sorong, naar de overzijde zwom en zoo in een weiland terecht kwam, waar hij wist te ontkomen. UIT BERGEN. De pachter van de cantine van het soldatenkamp te Bergen-binnen, een zekere van Kampen, is gisteren bij het baden te Bergen aan Zee verdronken. De ongelukkige heeft geen gebruik van een badkoets gemaakt. Op eigen gelegenheid had hij, buiten het eigenlijke badterrein, een plaats gekozen. Een kameraad die eveneens aan het baden was, wist zich te redden. De verdronkene was juist in ondertrouw. Het lijk is tot heden niet aangespoeld. KORTE BERICHTEN. Te Naarden is aangebracht het lijk van een daar in garnizoen zijnd militair, die bij het zwemmen op verboden plaatsen in de Zuiderzee was verdronken. Bij B. en W. van Groningen bestaat het voorne men dezen winter koolrapen, wortelen, uien, bieten, snijboonen, versche kool en zuurkool tegen lage, doch vaste prijzen beschikbaar te stellen. De verkoop van deze groenten zal waarschijnlijk geschieden door tus- schenkomst van de nieuw opgerichte vereeniging van groentehandelaren. Gisteravond is de beruchte B. H. te t Haantje (gpm. Odoorn) door zijn schoonvader, K., wiens vrouw hij wilde doodsteken, met een vork doodelnk aan hoofd en borst gewond. Te Rottevalle is gistermiddag het zesjarig meisje van den landbouwer A. v. B. door een paard doodge trapt. De 24-jarige G. J. v. E., werkzaam aan de stoom- houtzaagmolen te Ommen, geraakte Woensdag, bij het afladen van hout, tusschen twee boomen bekneld en is denzelfden dag in het ziekenhuis te Zwolle aan de ge volgen overleden. In de Kolk te Sneek is gistermorgen het lijkje van een pasgeboren kipd gevonden. Te Ravenstein is gisteravond bij het zwemmen een soldaat verdronken. De miliicien W. Kooij, uit Siddeburen, 22 jaar oud, gehuwd en vader van een kind, is gistermiddag in het kanaal bij Apeldoorn verdronken. STADNIEUWS. BENOEMD. Bij beschikking van den Ministervan Landbouw, Nijverheid en Handel zijn, voor het tijdvak van 1 Oc tober 1915 tot 1 October 1916, benoemd tot leeraar aan de Rijks Tuinbouwwinterschool alhier, de heeren J. B. van Amerongen, A. Selleman3 en 3h. IJpma, al len alhier. j Bij kon. besluit van 21 dezer is benoemd voor het tijdvak van 1 September a.s. tot en met 31 Augus tus 1916, tot leeraar aan de Rijks hoogere burger school te Veendam de heer A. P. Potma, alhier. Bij besluit van 21 dezer is voor het tijdvak van 1 September a.s. tot en met 31 Augustus 1916 benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool alhier de heer A. J. Lechie, te Leiden. Bij kon. besluit van 24 dezer is voor het tijdvak van» 1 September a.s. tot en met 31 Augustus 1916 be noemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool alhier de heer B. G. Halberstadt, alhier. De heer N. J. Medemblik, oud-leerling der R. H. B S te Alkmaar, is benoemd tot leeraar in wis- en na tuurkunde aan het instituut Wullings te Voorschoten KRANIO. Tot de geslaagden voor de acte Fransch middelbaar onderwijs (A) behoort de heer A. Homans, een Ant- werpscli journalist, die tijdens de algemeene vluch naar hier kwam, ten huize van den heer Joh. D. AppG vertoefde en zich onder leiding van den heer r. n. tóe- lachaux had bekwaamd voor dit examen. GESLAAGD. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de acte gymnastiek M. O. slaagde gisteren onze stadgenoote, ml'ijAhetMgister te Amsterdam gehouden examen voor hoofdakte slaagde Mej. M. M. Smit onderwi^eres te Ursum, leerlinge van de gemeentelijke hoofdactecur sus. DE TUINBOUW-WINTERSCHOOL. Gisteren brachten wij onder welwillende leiding van den directeur, den heer J. G. Hazeloop, een bezoek aan de Tuinbouw-winterschool, welke binnenkort ge opend zal worden. Door zijn eenvoud maakt het gebouw reeds van buiten een prettigen indruk. De bouworde is van dien aard, dat er bij een eventueel noodige vergrooting een verdieping op geplaatst kan worden. Het spreekt wel vanzelf, dat dit moderne schoolge bouw voorzien is van electrisch licht en centrale ver warming. Bij het ontwerpen der closets is er rekening mee gehouden, dat de inrichting ook wel eens vrouwelijke leerlingen zou kunnen krijgen. De school bevat vier ruime leerlokalen. groot 7 bij 7 M. en één schei- en natuurkundelokaal van 9 bij 9 Meter. In het lokaal voor plantkunde en tuinbouw, welk lo kaal door zware gordijnen geheel van het licht afge sloten kan worden, is op een der muren een gepleis terd vak aanwezig, om daarop de platen van verschil lende planten te projecteeren. Een van de andere lo kalen zal dienst uoen als laboratorium, terwijl er ook een als magazijn voor het bewaren van de leermidde len dienst zal doen Natuurlijk vindt men in dit ge bouw ecu directeurskamer en een leerarenkamer, een wachtkamertje en een conciergekamer, een werkkamer tje voor den amanuensis, een donkere kamer voor het ontwikkelen van «de fotografiën. Een ruirne kelder, wel ke in den winter dienst zal doen voor het overwinteren van planten en des zomers, wanneer de schooi geslo ten zal zijn, als timmermanswerkplaats voor den con cierge gébruikt zal worden, ontbreekt evenmin, ter wijl zich daar ook de machine voor de centrale ver warming en de berging voor de brandstoffen bevindt. Een breede lange gang doorsnijdt het gebouw van voor tot achter. Het onderwijs in het tuinbouwvak omvat de groen ten- en fruitteelt en de bloembollenteelt, dat in de na tuurwetenschappen, natuurkunde, scheikunde, meteoro logie, plant- en dierkunde, kennis van den grond en bemestingsleer. Ook zal er les worden gegeven in boekhouden, rekenen. Nederlandsche taal, Duitsch en Engelsch, handelskennis en handelsaardrijkskunde. De toekomstige tuinbouwer en kweeker zal hier door zoo toegerust worden, dat hij in staat zal zijn ook in den handel zelfstandig op te treden. De lessen aan deze school, welke hoofdzakelijk wel bezocht zal worden door zoons van tuinders, die des zomers thuis practisch werkzaam zijn, worden in den winter gegeven. Voor leerlingen die zich aan de school practisch wenschen te bekwamen, bestaat daartoe echter ook de gelegenheid, in den aan de school verbonden tuin, welke dient tot het nemen var. proeven met verschil lende gewassen. Deze tuin is U/4 H A. groot en in 't voorjaar in cultuur gebracht, terwijl een drietal leer lingen daar nu reeds werkzaam zijn. Voorheen was ze een weiland, dat 's winters al heel drassig was. Dit weiland is tot op het water gespit en doorsneden door een sloot in verbinding met greppels. Door het plaatsen van een eiectro-motor is het thans mogelijk dezen tuin steeds 60 tot 73 c.M. boven het maaiveld te houden. De tuin is verdeeld in verschil lende vakken. Op een gedeelte zullen drie verwarmde komkommerkassen van 50 M. lengte en 4.30 M. breed te en een tomatenkas van 50 M. lengte en 8 M. breedie geplaatst worden. Ook zal aldaar een warenhuis ge bouwd worden van 1000 ramen, benevens een perzi- kenkas en een trekkas voor bloembollen, terwijl 500 ra men met plat glas daar ook een plaatsje zullen vinden Om een combinatie van vier verschillende gewassen te laten zien, die achtereenvolgens in het jaar hun op brengst geven, was een deel van den tuin met vroege aardappelen beplant, daarna is daartussclien gekomen een regel augurken en na de tuinbeonenoogst werd er op dezelfde plaats een partij reuzenbloeinkool geplant, die er zeer mooi voorstaat. Ten einde aan te toonen dat op een klein stuk grond heel wat vruchtboomen geplant kunnen worden, zijn op een beperkt stuk een 50 tal soorten vruchtboompjes ge plant en wel van ieder soort een 5 tal. Dit is moge lijk door hiervoor z.g. snoeren te nemen. Voorts is een gedeelte beplant met vruchtboompjes, die opgekweekt worden in spilvorm, een ander deel met z. g. pyramiden en ook een gedeelte met struikvor- men. Over het geheel zijn jonge boomen geplant, om •de leerlingen den vorming van den aanvang af te laten zien. In de eerste jaren worden de tusschen ruimten beplant met vroege aardappelen en reuzenbloemkool. Op een ander deel van den tuin wordt een selectie- proef toegepast met stamslaboonen. Drie rassen van de bekende Wagenaar soort, ver kregen door selectie en een door kruising verkregen soort worden daar geteeld om de rassen met de oor spronkelijke te vergelijken. Teneinde den invloed van 't toeval bij deze proef uit te sluiten heeft, men 25 vakjes aangelegd, waardoor iedere soort er om en om 5 maal op voorkomt. Op een ander veld heeft men in Mei witlof gezaaid. Hiervan worden eerst de wortels gekweekt. In den herfst worden de wortels opnieuw geplant; hierover, wordt grond gebracht en dan groeit hieraan het be kende Brusselsch lof dat tot og toe in ons land betrek kelijk weinig werd geteeld en steeds uit België werd geïmporteerd. Nog is een hoekje van den tuin met tomaten be plant, welke gewoonlijk in kassen geteeld worden, maar waarvan de sterke soorten ook in de natuur wel tot haar recht komen. Ook voor de bloembollen teelt is een deel van den tuin gereserveerd. Mooie struiken knol en bleekselde- rie zagen wij er tevens. De bleek selderie wordt in den herfst als gewone groenten genuttigd en is dan een weinig bekende lek kere groente. Een groot achterveld, 'dat men voorloopig voor het onderwijs wel niet noooig zal hebben maar dat reeds van de gemeente gehuurd is om te voorkomen dat het voor andere doeleinden bestemd zal worden, is beplant met witte kool, die er al heel mooi voor staat. De producten van den tuin zullen aan de veilingen aan den Lhngendijk verkocht worden. Om het vervoer op de goedkoopste wijze te regelen zal er getracht worden om een haventje aan de tuinzij- de te krijgen, welke aan de Hoevervaart grenst, om ze alsdan per vaartuig te kunnen vervoeren. De tuin maakte wel den indruk dat ze met een paar jaar de teelt vau alle mogelijke producten zal toelaten. Reeds het eerste jaar zijn de resultaten bevredigend. Deze school zal er ongetwijfeld toe bijdragen om den welstand en de welvaart van den tuinbouwer te ver- hoogen. De sleur-arbeid van voorheen, zal ook in dit bedrijf evenals in dat van den zuivel hoe langer meer ver vangen worden door de op wetenschappelijk onder zoek berustende methode, waarbij steeds meer en meer naar het waarom gevraagd zal worden. Meerdere theoretische kennis zal naast praktische ervaring steeds meer noodig zijn om goed onderlegde vaklieden te krijgen, die berekend zijn voor hun vak, voor hun handel. De onderwijs-inrichtingen in Alkmaar geraken allen tot grooten bloei en verspreiden gelukkig veel zegen voor stad en omgeving. Hopen wij dus, dat de jongste onderwijs-instelling zich harer oudere zustere waardig zal betoonen, door het bezit van evenveel levenskracht en levensvoorwaarden! DE KERMIS. „De „Deserteur" heeft op het Kerkeplein een stamp volle schcuwburgloge geheel doen meeleven en „In 't gedrang" deed hetzelfde op de Laat. Avond aan avond prijkt zooveel van de inrichting van de Amsterdamsche Tooneelvereeniging als van den heer Henri ter Hall „uitverkocht en naar het zich laat aanzien, behoeven deze bordjes niet weer te worden verhanden. EEN FAILLISSEMENT. Het toonqelspel van Björnstjerne Björnston, dat Het Néderlandsqb Tpoueel gisteravond m de vertaling vau 1 mevr. Cc.iry vau Btuggsu tu de „Harmonie' heelt op gevoerd, uaiem rteós van 1874. Wauaeer een toonecl- uiieciie tegenwoordig naar bezoekers wat fijns wil aanbieden, dan schijm zij, gelijk eeu wijnfirma, uit den voorraad iets heel uucis re moeien opdiepen, „i-en EaiUiotmeuf g^scureveu voor den dju \an het sennjacud uaiiSme, vóór nei zickeujic uitspinnen van uitzinnige atwijkiagsverschijnseien, vóór 't opkomend him-rcmaiuisme ook. Het ia ingegeven door een ge- zondc gcziuüücid tot maatcdiappij-neivornna^, hti is gruoie maatschappelijke kwaal, weike het wil helpen bestrijden. Maar boven deze sociale strekking straalt het aigeuieeii-mtuscheiijke uit cu de oude, telkens en ovetat weer in anderen vorm lerugkeerende strijd lus- scneu waarheid en ieugeu, vrijheid en aïnankehjkheid, en dit maakt het stak sympathiek en geeft het een blij vende waarde. Björnston stond met beide voeten stevig op den be- ganen grond, midden in de werkelijkheid, zag met zijn scherp waarnemingsvermogen, het leven, gelijk het was m zijn tijd, gelijk het eigenlijk in aiie ujaen is. Zijn figuren zijn doorsnee-menst:hen, geen uitzonde- rings-individuen. De strijd van groothandelaar Tjaelde, die drie jaren lang worstelt aan den rand van den afgrond, die zich zelf fantast, dichter, genie noemt, maar weet, dat hij een afschuwelijke comedie speelt, waarvan hij spoedig verlost hoopt te wordeu, die van de eene vernietigde hoop zich aan een nieuwe verlokkig overgeeft, hoe dikwijls hij ook bedrogen uit komt, die geen nacht rustig slaapt, geen morgen zon der zorg ontwaakt, geen dag zonaer angst door brengt, die, als elk der leden van het gezin alleen staat en op zich zelf zijn droevig leven leeft maar al tijd door blijft hopen dat een gelukte speculatie als een groote golf ai cue jammer zal wegspoelen, hem zal maken tot een vrij, onafhankelijk man, die weer den voet op eigen bodem kan zetten, hij is zoo echt-men- schelijk en wordt daarom met zooveel gespannenheid gevolgd! Men voelt in het eerste bedrijf reeds komen het onafwenbare faillissement, als een financieele en moreeie ruïne, als de vernietiging van een groot be drijf, als het einde van veel eerzucht, ais de ondergang van eeu gtheele familie, als etn ramp, welke talloozen zal treffen. Maar het komt andere. Terwijl in het twee de bedrijf na een feestmaaltijd met veel wijn de over winning den groothandelaar gaat toelachen en het schijnt alsof, dank zij tijdens den maaltijd toegezegd kapitaal, de slecht staande zaak gered wordt, vernie tigt in het derde advocaat Berent die verwachting Schijnbaar onmenschelijk, maar inderdaad menschlie- vend legt de lichamelijk zwakke, doch geestelijk zoo krachtige, zoo gezonde juridische en financieele speci aliteit den waren staat van zaken bloot, waarvan slechts het faillissement een bevredigende oplossing kan brengen. En met schijnbaar hartelooze koelbloe digheid 3tuurt het oude advocaatje daar op aan. Hij verplettert den groothandelaar met de macht der cij fers, die uitwijzen dat er geen 800.000 actief maar 496 000 kronen passief is, hii vernietigt diens illusie door telegrafisch het geld, dat redding zou moeten brengen, op te zeggen. De straks nog zoo hooghartige koopman, tracht door schootje illusies het gevaar af te wenden, smeekt cm genade, dreigt met den revo'ver. Maai de ander blijft onder dat alles koel en scherp, zegt kalmweg, maar fèl bijtend „nee" en „ja" als Tjaelde hem in wanhopige opgewondenheid vraagt of hij het dreigende faillissement wil afwenden, kijkt on bewogen naar den op hem gerichten revolver. „Doe weg dat ding. neem een pen, cm de faillissements-aan- vrage ie teckeaea", roept hij in gemoed e Waarom h!j niet bevreesd is? Iemand die jaren liegt en bedriegt, kan alle voornemens hebben, maar geen moed. En dan dringt hij met een zekerheid, waaraan niet te ontkomen valt, den groothandelaar Tjaelde de noodzakelijkheid op van het bankroet, dat den rnensch Tjaelde gelukki ger zal maken, dan al dc rijkdommen liet ooit hebben kunnen doen. De groothandelaar toch heeft zich moe ten afsloven gelijk zijn minste bediende, heeft met feestmaaltijden den afgrond moeten trachten te ver bergen, maar alles moeteu ontberen, ook het huiselijk geluk en den huiselijken vrede. En zelf moet Tjaelde bekennen, dat hij duizend maal liever arbeider zou willen zijn. dan de laatste drie jaren weer door te moeten maken. Veel onverdiende eer heeft hij genoten, veel verdiende achande zal hij hebben te dragen, maar een andere uitweg is er niet. Even beproeft Tjaelde nog een onderhandsch accoord te berde te brengen, doch als ook dit niet gaat, bezwijkt hij, willigt in en teekent. Hij is een gebroken man, die den moed mist om zijn familie te waarschuwen, dat de inventarisatie vanavond nog zal geschieden. Maar de advocaat be looft hem alle mogelijke hulp en bijstand, zal dag en naciit voor hem gereed staan en zegt bij het weggaan „Nou moet je vrouw bij je komen, is het niet?" Dit bedrijf, gespeeld door twee grootmeesters in de tooneelspeelkunst, is om nooit weer te vergeten Wie dit gezien heeft, is een blijvende herinnering rijker ge worden Het is een buitengewoon voorrecht twee too- neelspelers als Louis Bouwmeester en Jan C. de Vos in een groote, boeiende partij zoo tegenover elkaar te mogen zien en zulk hoogstaand spel te mogen aan schouwen. Zoowel de 60-jarige de Vos (Tjaelde) als Bouwmeester, die de volgende week 73 wordt, is eene kranige vertegenwoordiger van de oude garde, die zich niet overgeeft maar rusteloos werken en scheppen blijft. Welk een meesterlijke opvatting, welk een fijn heid van schakeering en ook welk een pracht van te genstelling Het larmoyante slot-bedrijf had ons geschonken kun nen worden. Wij wisten immers reeds, dat het faillis sement een louteringsproces zou zijn en er hadden niet zooveel tranen aan beide kanten van het voetlicht be hoeven te worden gestort om ons tot de overtuiging te brengen, dat nu de schoone schijn was verdwenen, er een schoonere werkelijkheid zou komen, dat „de steun pilaar der maatschappij" was gebroken, doch dat op dezen gebroken kolom een éénsgezind en éénswillend huisgezin zou worden opgericht. Inmiddels danken we het aan dit gerekte bedrijf, dat we ook mevrouw Holtrop-Van Oelder (de zeurige sukkelende mevrouw Tjaelde, die haar gezondheid en haar geluk bij „de co medie" van haar man blijkt te hebben opgeofferd en die alles, wat zij in slapelooze nachten van haar hard- op-droomenden gade had vèrnomen over den stand van zaken, heeft verborgen en gedragen) weer eens van een mooien kant hebben mogen aanschouwen. Van het bijwerk zullen we verder niet meer zeggen, dan dat het een welverzorgde voorstelling was. Want wie „Een Faillissement" gaat zien, die komt om de angst de zenuwachtigheid, de wanhoop, den deemoed, het gebroken-worden en het gebroken-zijn van koopman Tjaelde, en den koelen, scherpen, rustigen zekeren overwinnenden betoogtrant van advocaat Berent te ervaren en om onder den indruk van hun machtig spel te komen. De Harmonie-zaal was geheel gevuld. Bouwmeester werd bij zijn eerste opkomen met applaus ontvangen en na elk bedrijf moest er eenige keeren gehaald wor den. DE SCHOUWBURG VAN WIJLACKER. Nog een vierde tooneelgezelschap is de Alkmaarsche kermis komen verrijken'. De schouwburg van den heer Wijlacker heeft standplaats genomen op de korte Nieu- wesloot. Gisteravond hebben we gezien „jan Sraees", too- neelapel in 6 bedrijven War het stuk zelf aangaat kun nen we kort zijnde inhoud, getrokken uit de no velle van Van Maurik, is bekend en bij uitgaand ker- mispubliek zeer bemind. Vreemd vonden we het dat Hein Smees als hij weer uit de gevangenis komt en wanneer hij zijn kinderen zoo vast beterschap heeft beloofd, er toch met den herbergier weer eentje gaat pakken. Er waren trouwens meer onmogelijk heden in het stuk. Welke Jordaanmeid zegt nu: „en toen welden de tranen hem in de oogen". Wat het spel „betreft: vooral de drogist uit „De vergulde Gaper" was kostelijk. Leen had een erg dankbare rol, die ze echter wel met een beetje meer vuur kon gespeeld hebben, Hein „haar man had som mige goede oogenblikken, hij overdreef echter ook wel eens veel. De „Jongens" spraken te beschaafd. Toch had een van hen een subliem oogenblikje toen hij neer knielde en zijn gebedje uitsprak, waarvan liij de helft had vergeten. Over t geheel genomen is het een vlot gespeeld stuk dat een volle zaal verdient. Over de opkomst was gis teravond trouwens niet te klagen, op' enkele plaatsen na was het vol en ook deze sdiouwburg zal de komende dagen zeker nog wel eens bezoekere moeten terugzeu- den. PREDIKBEURTEN. 29 Augustus. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Avond 6 uur, Ds, Verwaal. Kapel Kerk, 10 uur, D. Vinke. Evang, Luth. Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, Ds. Sepp, van Witmarsum. Remonstr. Ger. Kerk, 10 uur, Ds. L. B. Houtgart, rem. pred. te Nieuwkoop. Geref. Kerk, 10 uur en avond 5 uur, B. Meijer. hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering 's morgens 10 en. 'a avonds 5 uur. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 27 Aug. (Oostelijk oorlogstooneel). Legergroep-v. Hindenburg. De gevechten bij Bauske en Schönberg ten zuid-oosten van Mitau en die ten oosten van Kowno duren voort. 2450 Russen werden gevangen genomen, 4 stukken ge schut en 4 machinegeweren werden buitgemaakt. Ten oosten van Kowno werd de vijand verslagen. De vesting Olita is door de Russen ontruimd en door de Duitschers bezet. Verder zuidelijk trekken de Duitschers tegen de Njemen op. De overgang over de Berezaska-sector ten oos ten van Ossowitz is geforceerd. De vervolging is op het geheele front aan den gang. Op 25 en 26 Aug. bracht het leger van generaal von Gallwitz 3500 gevangenen en 5 machinegewe ren binnen. Legergroep Prins Leopold van Beieren. Zijn rechtervleugel strijdt om den overgang over den sector van de Lesna Parasa, uit het noordoosten van Kamienietz Lytowsk. Legergroep van Mac- kensen. Ten Noordoosten van Britous en door den naderende troepen de straatweg Kaminietz-Ly towsk Myskshyce ten Zuidoosten van Brest-I.y- towsk werd de vijand over de Ryta-sector terug geworpen. RUSSISCH COMMUNIQUé. PETROGRAD, 27 Aug. (Officieel). In de streek van Riga is de toestand onveranderd. Ten zuid westen van Eriearichstadt in ae streek van Schön berg en Radsiwilisjki hernam de vijand na ver sterkingen te hebben ontvangen, het oifensief op 24 en 25 Augustus. Een verwoed gevecht is daar nog aan den gang. In de richting van Dwinsk, in de streek van Onikspty, aan de Swenta, drongen wij de Duitschers terug. In de richting van Wilna trokken onze troepen die den vijand op 24 en 25 Aug. tegenhielden, in de stellingen voor Evie langzaam terug langs beide oevers van de Wilsja. Aan midden-Njemen eu aan het front tusschen Bo- ven-Bobt en Pripet trekken onze legers volgens de ontvangen bevelen naar het oosten terug. Slechts oefent de vijand in enkele richtingen druk uit op onze troepen, doordat hij den 25en zijn inspan ning voornamel k heeft geconcentreerd tegen Bje- lostok en op de wegen van het front Bjelsk-Klesjt- sjeli in oostelijke richting. In de overige sectoren is ons front over het al gemeen onveranderd. FRANSCH COMMUNIQUé. PARIJS, 27 Aug. Avondccmmuniqué. Ten noorden van Atrccht, vooral bij Souchez, hevige kanonnades. Artillerie-acties in het Aisnedal ten noorden van Soissons. De Duitschers hebben Reims hevig beschoten, hetgeen door de Fran- schen krachtig werd beantwoord. In de Argonnen, in Artois en elders duren de gevechten met hand granaten voort. Een eskader van 60 Engelsche, Belgische en Frausche vliegers wierp bommen op het bosch van Houlthulot, waardoor tal van branden wer den veroorzaakt. Fransche vliegers wierpen 127 bommen op het station Noyons in den nacht van 25 Augustus. MIJNWERKERSSTAKING. LONDEN, 27 Aug. De bladen bevestigen dat heden bijna 10.000 mijnwerkers van Zuid-Wales in staking zijn gegaan. UITWISSELINO ZWAAR GEWONDEN. 's-GRAVENHAGE, 27 Augustus. Wij ver nemen dat de transporten uitgewisselde zwaar ge wonde en verminkte Engelsche en Duitsche krijgs gevangenen van en naar Engeland, plaats hebben door en op kosten van de Nederlandsche regee ring, en dat in overleg met de betreffende regee ringen, het voornemen bestaat, maandelijks de overbrenging van deze transporten, op denzelfden voet te doen doorgaan. MOORDAANSLAG UIT JALOERSCHHEID. 's-GRAVENHAGE, 27 Augustus. In de Bad huisstraat te Scheveningen heeft gisteravond laat uit jaloerSchheid een schildereknecht een moord- slag gepleegd op een Scheveningsch meisje. Hij loste twee revolverschoten, waardoor het meisje een schampschot en een lichte verwonding aan de borst bekwam. De dader is gearresteerd. M^KKTBER'CHTEN ALKMAAR, 27 Aug. Fabriekskaas. Kleine Jf 53.50, kleine boerenkaas f 54.—, commissie fabriekskaas f 50.commissie boerenkaas f 52.50, middelbare fabriekskaas f middelbare boerenkaas f 52.50. Aangev. 300 stagsels, wegende 220000 Kilogram. Handel kleine vlug. ALKMAAR, 27 Aug. Graanmarkt. Aangev. 2997 keet. Tarwe f 10.10 |a 1050, Gerst f a haver f 7.75 a 8.35, bruine boonen f a citroenboonen f a karweizaad f 18.a paardeboonen f a Witte boonen f a duivenboonen f rood mosterdz. f Groene erwten f 20.— a 25.—, grauwe erwten f 27.—, vale f 20.— a 21—, gerst chev. f 10.25 a f 11.90, witte erwten f 20. u Üp iitï 1'üSil^ Lii jUiSl ÜÜj.il0IHcil YÜil CCIi

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2