DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van 1st »tei| ooiisfdëfiüiL ïan liet veste! oorlogstesrreln. Van liet zuidelijk oorlogstooneel. Luxe Automobielen Adres JAC. MET. No. 201 Honderd m /.event lend© J*§aag. 1015 1A T E E I) A e 28 AUGUSTUS Teir zee. Deze Courant wordt eiken avond» behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f1,~ i franco door hei geheele Rijk f U2% Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone Advertenties? Telefoo8snuraracr 3. Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DUITSCHLAND. RUSLAND. AMERIKA. OR nummer &®sfaaü wli 3 ALKMAAR, 28 Augustus. Lr is nog met veel belangrijks bekend van de om standigheden, waaronder Brest-Litowsk gevallen is. De Russische generale staf deelt mee, dat reeds eeni- gen tijd geleden werd beslist, dat men het garnizoen van 100.00 man niet in de vesting zou doen opsluiten, dat het materiaal bijtijds naar elders werd gebracht, dat weerstand werd geboden, totdat het veld- en het bezettingsleger zich naar het Ooslen hadden kunnen terugtrekken, zoodat de vesting niet ua een stormaan val van Duiische en Oosten rijk - f tongaa rsche troepen is gevallen. Mei Oostenrijksche oork>gs-persbureau meldt, dat twee forten met een stormaanval werden genomen en dat een öuitsch reservekorps de werken op het hoofd punt. de citadel en de stad Brest-Litowsk binnen dron gen, welke laatste door de Russen ia brand was ge stoken. De grootte van den buit is nog niet vastgesteld zegt dit bericht. Doch liet komt er juisi op aan te we ten, welke buit er gemaakt is. Naar alle waarschijn lijkheid is hij niet zoo groot als aanvankelijk ver wacht werd, heigeen dus een negatief voordeel voor de Russen zou zijn. Waar zich de Russische hoofdmacht bevindt i3 niet bekend. Vermoedelijk achter Dwina eu Djnepr. Te Pa rijs spreekt men. nu het beeld van de Russische stoom wals niet meer kan worden gebruikt, van een Russi sche zuigpomp, omdat het Russische leger thans het Duilsche verderop in Rusland zal lokken. Majoor Moraiit wijst er op, dat de Russen in den loop der gevechten hebben verloren 1.800.000 gevan genen en 11 000 stukken geschut m dat de verliezen aan dooden en gewonden op 2 millioen man mogen worden geschat. Wat Rusland, zegt hij, nog aan bruik bare krachten bezit is over het groote rijk verstrooid. Zijn legers van Rowno tot Czerao\v:t2 worden vastge houden door de Duitsch-Oosienrijksciie troepen. Zijn Ka lilas usïront begint te wankeien en de rest der on geoefende rijksweer van den tweeden ban, eenige mil- liceneii, kan op zijn snelst eerst na een jaar rnet kans op succes in den strijd gevoerd worden. Daarvoor is echter eisdt, dat de aanvulling van materiaal en muni tie in den meest uitgebreiden zin plaats vindt. De win ter staat evenwel voer de deur, de Witte Zee vriest dicht en het transport der Amerikaansche munitie door Siberië wordt bemoeilijkt. Men zegt, aldus besluit ma joor Moraht, niet te veel, wanneer men beweert, dat Rusland's kracht voor de verbonden mogenheden tnans voor langen tijd uitgeschakeld is. Volgens de Times hoef* echter de Russische minister van oorlog, Polivanof, verklaard, dat men bezig was moor dau twee mülioen in te iijven; dat de uitslag van den veldtocht niet beslist zal zijn voor het volgende jaar. nat men St. Petersburg wel zal kunnen bescher men, dat de Russische legérs zonder bezwaar den win ter kunnen doorstaan, dat de lichting 1917 hieivoor gereed is en dat hes: volgend voorjaar, twee mülioen man gereed zulten zijn om te velde ie trekken. In Mk geval is hel duidelijk, dat in de eerste maan den de Duitschers en Oostenrijkers in Rusland kunnen volstaan met weinige troepen voor bezetting van liet veroverde gebied en observatie van de Russische troe pen, van welke voorloopig geen offensief te wachten valt. Van de kwart njiüioen soldaten, die hier volgens Russische berichten staan, kunnen er dus heel wat naar andere oorlogste! reinen worden vervoerd. Bevatte de Maasbode een bericht over de mogelijk heid van een wapenstilstand, de Tijd, eveneens een R- K Nederlandse.!? orgaan, deelt in een correspondentie uit Keulen mede, dat er mogelijkheid bestaat op het sluiten van een afzonderlijken vrede tusschen Rusland en Duitschland. Rusland zou er wel voor te vinden zijn. Behalve den tegenslag aan de Dardanellen, die Rusland afgesloten houden op een wijze, waarvan men zich in het overig Europa niet voldoende rekenschap geeft, werken daartoe mede, de opeenhooping van voorraden en de verstopping van voor het geregelde leven noodzakelijke verkeer, de stilstand der krijgsver- richungoi in het Westen,'hd geringe uitzicht van den toestand op den Balkan en moeilijkheden, die met de verbonden mogendheden zijn gerezen. Van dea anderen kant zou er Duitschland alles aan gelegen zijn. de overwinningen in het Oosten te kun nen uitbuiten voor den algemeenen toestand en tevens om het gevaar te ontgaan vart een avontuurlijke over wintering in de sneeuwvelden De centrale mogendhe den en dit is aan Rusland niet onbekend gebleven zouden Op het oogenblik edelmoedig jegens den te ruggedrongen tegenstander kunnen zijn. '1 en aanzien van Polen is zeer wel een overeenstem op ee nling mogelijk, voor Rusland zou thans een vrede niet bepaald vernederend behoeven (e zijn, indien het aan Oostenrijk een zeker contróle-reehi over Servië zou toe kennen, terwijl dan aan Turkije de vrije hand in Azië zou worden gelaten. Berlijn is op het oogenblik de wisselplaats van ge dachten over een en ander, en ofschoon de Duitsdie pers stellige wenken heeft gekregen om. op het punt van mogelijke vredesonderhandelingen niet voorbarig ie zijn, zou de afkondiging van een wapenstilstand de komende dagen geenszins een volkomen verrassing zijn. Of die spoedig gevolgd wordt door een afzon derlijken vrede met het Tsarenrijk en of deze weer het uitgangspunt van onderhandelingen ook met de ver bonden mogendheden zal worden, zou natuurlijk niet geheel zija uitgesloten. Aldus de Tijd-correspoadeat De Londensdie Times publiceert evenwel telegram- jj men van den Russischen minister Sasoncf, die veront waardigd ontkent, dat de Russen twijfelen aan de goe de trouw der bondgenooten en die opnieuw de gelofte aiiegt, dat oe Russische regeering nimmer vreoe zal maken zoolang nog een vijandelijk soidaat zich Russisch gebied beviudL Het is aan de toekomst Tijd of Times gelijk te ven! Officieel wordt uit hei Duiische groote hoofdkwar tier gemeld Legergroep-Hindenburg. De gevechten bij Bausk, Schoubcrg, ten zuidoosten van Mittau en in de streek oostelijk van Kowno duren voort. 2450 Russen gevan gen genomen, 4 kanonnen, 3 mitrailleurs buitgemaakt. Ten zuidoosten van Kowno werd de vijand terugge worpen. De vesting Olita is door de Russen ontruimd, door onze troepen bezet. Verder naar het zuiden zijn de Duiische troepen in de streek van de Njemen vooruitgaand. De overgang over de Berezowka, oostelijk van Ossowietsj, is ver kregen. De vervolging wordt op het geheele front Soechowoia, aan de Berezowka ert het Bjelowjesh- vvoud voortgezet. Op 25 en 26 Augustus werden bij het leger von- Ga.lwitz 350Ü gevangenen gemaakt en 5 machinegewe- relt ou it gemaakt. Legergroep-Leopold van Beieren. De groep zet de vervolging voort. De rechtervleugel strijdt om den overgang over de Lcsjna Trawa, benoorden Kamenez- Litowsk. Legergroep-von Mackensen. Ten noordoosten van Brest-Litowsk naderen onze troepen den straatweg Kamenez-Myszcryce, ten zuidoosten van Brest-Li towsk werd de vijand over de rivier de Ryta terugge slagen. Het Oostenrijks-die iegerbericht luidt: De bij Brest-Litowsk verslagen Russische legers zijn in volslagen terugtocht langs beide zijden van den naar Minsk loopenden, spoorweg. De troepen van aartshertog jozef Ferdinand trok ken gistermiddag door de brandende stad Kamieniesj- Litowsk aan de Lesna, Duitsche troepen vervolgen de Russen van het wes ten en het zuiden in de richting van Kobnn. Bij Kowl, bij Wladimir Woünsky en in Oost-Gali- cië niets nieuws. Hei Russische ommuniqué meldt: ln de streek van Riga zijn er geen veranderingen. In de richtingen van Baudke en Birshi naar Fried- richstadt zette de vijand op 25 en 26 Augustus een energiek offensief voort tegen onze troepen, die deze streek verdedigen. Hardnekkige gevechten, die in den loop der iaaiste dagen begonnen, hadden plaats op de wegen naar hot Zuiden van de spoorweglijn Tauer- koln—Newhut. In de richting Dwinsk (Dünaburg) ten Noorden van den spoorweg Dwinsk—Ponewjesh oefenden onze troepen druk uit op den vijand op het front Ponedeli Skopischki. In de richtingen naar Wilna werd op 25 Augustus geen enkele belangrijke verandering gemeld. Langs de midden-Njemen en op het front tusschen de bronnen van de Bobr en de Pripiet duurt de terug tocht onzer troepen, gedekt door achterhoede-gevech ten. voor. De uiterst krachtige pogingen der Duitschers om het offensief te nemen, in den nacht van 26 Aug. en den volgenden dag in de streek van Bjelostok en ten Noorden van deze streek ondernomen,4 werden met suc ces tegengehouden en kostte den vijand zware verlie zen. In de streek van Brest deden wij, in overeenstem ming met de ontvangen bevelen, de versterkingen en de bruggen in de lucht springen en onze troepen, die het garnizoen dezer versterkingen vormden, sloten zich weer bij het veldleger aan. In Galïcië zijn er geen veranderingen van beteeke- Het Fransche tegerbrricht luidt: In den sector ten noorden van Atrecht was de artil leriebeschieting in den loop van den nacht van 26 op 27 Aug. minder hevig, daarentegen zeer heftig bij Roye en op het plateau tusschen Oise en Aisne. In Champagne werd een offensieve verkenning der Duitschers voor Auberine-sur-Suippe verijdeld. In de Vogezen ten zuiden van Sondernach herstelde de Franschen hun front en nestelden zich op een hoog te tusschen Sondernach en Landesbach, zich meester makende van verschillende Duitsche loopgraven. Een Duitsche tegenaanval werd totaal afgeslagen. In den loop van 26 Aug. bombardeerden Fransche vliegers in Woëvre St. Baussant en Eessev. In de Ar- gonnen werden de stations van Ivoiry en Cerges door aviateurs gebombardeerd, als gevolg van een poging der Duitschers om Clermont te bombardeeren; maar de Duitsche bommen veroorzaakten geen schade of verliezen. In den nacht van 26. op 27 Aug. wierp een Fransch vlieger tien bommen op een fabriek van vergiftige gas sen te Botnae!. Hedenmorgen beschoot een escadrille het station van Mülheim in Baden. Alle vliegers kwamen behouden terug. Officieel wordt uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld In Champagne en cp de Maashoogten werden Fran sche verschansingswerken door mijnen vernield In de Vogezen werd een zwakke Fransche aanval gemakkelijk afgeslagen. AAN DE DARDANELLEN DE ACTIE TEGEN DE DARDANELLEN. Het Turksche groote hoofdkwartier meldt van het front aan de Dardanellen d.d. 20 Aug.: Bij Anaforts hadden behalve nu en dan kannonades en fusillades geen bijzondere voorvallen plaats. Bij Sedduhl Bahr vernielde de artillerie van onzen linkervleugel een deel der vijandelijke loopgraven. Op de overige fronten geen wijzigingen. Het Oostenrijksche Iegerbericht luidt: Alleen bij Flitsch hebben gisteren gevechten van eeni ge beteekenis plaats gehad. Hier sloegen onze troe pen een aanval af op hunne stellingen in het dal. STOOMSCHIP GETORP1LLEERD. Lloyds meldt, dat het hngelsche ss „Palmgrove" (3100 ton, gebouwd in 189ÓJ gezonken is. (Het ss „Palmgrove'groot 3100 or. tons, gebouwd in 1806, behoorde aan de reederij Alexander Mair, te Glasgow. DE RlJKaDACZ.l l 1 INC. Munster Deibruca heeft in ue RijKSoagzitting ver- kiaara met toestemming vou (lea njKSKauovuei, nat de Pruisiseiie uepai itmuueii Oeieiu zija uui weusui naai passeuue vrijstellingen van vakverenigingen van ue oe- pauageu van de vereemgmgswet te vervuilen. Cl een ontwerp daartoe voor November mogelijk is, iiangi ai van ue omwikkeling v<m ueii ooiio^sioesutiin, vvcise de regeeriug veel mbeiu geelt met ue bewerking van wetgevende eu beneerscuuiaatregeieiL De algevaarurgue Damp (.i ïjKsparnj) betwijfelde ot de toestand in nuas-Lotuanngen voor tien ouiiog ue toelating van de Fransche taai wel scheen te recht vaardigen en noodzakelijk, te maken eu inj vreesde van de bespreking van de vredesvoorwaarden en net vre- desuoei in ue Fransche taai onaangename tooneeien Bij de bespreking van aen staat van oeleg en de cen suur op de pers verklaarde de lieer Fischer (soc.-dtnn.) „Het Duitsche voik in al zijn geledingen en partijen staat vast aaneengesloten acuter de regeering Dij dt verdediging tegen eiken vijand. Stoornissen van de openbare orde komen niet voor, derhalve behoorden ue staat van beleg en de censuur op dt pers te worden opgeheven." Óp de opmerking van den spreker, dat de sociaal- deinocratie anders behandeld wordt dan de burgerlijke partijen, antwoordde staatssecretaris Delbrück: „Alle partijen waardeeivn ten volle de toewijding van de ar beiders voor liet vaderland en hunne prestaties. Nie mand zou derhalve kunnen begrijpen, dat de wetten ten opzichte.van ailen niet op dezelfde wijze worden uitgevoerd. De lange duur van den oorlog, de aansla gen op spoorwegen, de vlieger-aanvallen en de troe penverplaatsingen echter maken het absoluut noodza kelijk, dat aan de openbare meening een zekere beper king wordt opgelegd, voor zoover deze volstrekt niet gemist kan worden. Misbruiken acht ook de regeering ougevvensclit. De voornaamste moeilijkheid is daarin gelegen, dat gelijkvormigheid bij de uitvoering van de bepalingen moeilijk te bereiken is. Daarom is het oor logspers-departement opgericht met het doel te bevor deren. dat de censuur gelijkvormig en rechtvaardig zou worden uitgeoefend. De pers zou in het vervolg ook meer militaire rne- dcdeelingen ontvangen dan tot dusverre het geval was. Wij kunnen constateeren, dat de Duitsche pers zonder onderscheid van partij naar haar beste weten getracht heeft ten bate van liet vaderland te werken. Ik hoop, dat de goede betrekkingen tusschen pers en regeering door de nieuwe regeling nog verbeterd zullen wor den." In zijn s'uitingsrede zeide de voorzitter om: In liet onwrikbaar geloof aan de toekomst van Duitsch land en van zijn bondgenooten, gaan wij uiteen met den uitroep: Léve Keizer, volk en vaderland Gedurende deze redevoering hadden de leden van alle partijen zich van hunne zetels verheven, terwijl de leden der burgerlijke partijen en de sociaal-demo TE HUUR, tegen bitiijk tarief. - Telefoon 572. - craten Göhre en Cohen (Reusz) met den uitroep in stemden. Daarop volgden lang aanhoudende stormachtige toejuichingen. De Rijksdag ging uiteen tot 30 November. DE DERDE OORLOGSLEENING. De nieuwe oorlogsleening is een 5-procents leening en wordt uitgegeven tegen den koers van 99. Zij is tot 1 October 1924 opzegbaar. ONDERSCHEIDING VOOR VON HINDENBURG. De keizer richtte ter gelegenheid van den jaardag van dankbetuiging aan den generaa 1-vel dtnaarscha 1 k vou Hindenburg, waarin hij mededeelde, dat het 2e Masurische infanterie-regiment, tot welks chef v. Hin denburg onlangs door den keizer benoemd, den naam: „Infanterie-regiment generaal-veldmaarschalk von Hindenburg" zal dragen. EEN TEGENSPRAAK. Een officieel bericht van den marinestaf luidt: De Engelsche admiraliteit heeft bekend gemaakt dat een Duitsche onderzeeër voor Ostende cfoor een Engelsche marine-vliegtuig volkomen is vernield en tot zinken ge bracht. Dit bericht is onjuist. De onderzeeër is we liswaar door het vliegtuig aangevallen, doch niet ge raakt en ongedeerd in de haven teruggekeerd. EEN ONDERZEEëR. Op 16 Augustus heeft een onzer onderzeeërs naar Wolff thans meldt, een benzol fabriek bij Harrington aan de Iersche Zee, met inbegrip van de daarbij be- hoorende cokes-ovens, door geschutvuur vernield. De fabriek is met een hooge vlam in de lucht gevlogen. De destijds in de Engelsche pers geuite bewering dat de onderzeeër de open steden Harrington, Parton en Whitehaven heeft beschoten, is onjuist. Dezelfde boot is op 15 Augustus in de Iersche Zee door een groot passagiersschip, blijkbaar van de Roy al Mail Steam Packet Cy. op grooten afstand bescho ten, hoewel ze het schip niet had aangevallen. Uitdruk kelijk kan dus worden vastgesteld dat koopvaardijsche pen voor den aanval, niet alleen voor verdediging van geschut gebruik maken. De vernielde benzolfabriek is, naar Wolff verneemt, een der grootste van Engeland en voor de fabrikatie van ontploffingsmiddelen in Engeland van te meer be teekenis, daar er slechts enkele van deze fabrieken in Engeland bestaan. DE DOEMA. Er is naar Reuter meldt een scheuring ontstaan on der de natonalistische Doemaleden. Graaf Wladimir Bobrinsky en anderen, die in hooge mate het publiek vertrouwen genieten, zijn uit de partij getreden, daar zij zich niet bij het voorgestelde rechtsche „blok" wil den aansluiten. Zij hebben eene verklaringen laten ver schijnen waarin zij zeggen: „Iedere twijfel, dien ooit tijdens den oorlog met Japan moge hebben bestaan aangaande de vaderlandsliefde van hen, die liberale politieke opvattingen aanhangen, is weggevaagd door den stroom van bloed, die allen storten voor de verde diging des vaderlands." EEN BEVEL VAN DE HEILIGE SYNODE. De Heilige Synode heeft den geloovigen bevolen, drie dagen te vasten en het Avondmaal te nemen te be ginnen met 8 September. Zij heeft den minister van fc'n- nenlandsche zaken verzocht, gedurende die dagen mu ziekuitvoeringen te verbieden. Er zal echter zooals ge- woolijk gewerkt mogen worden. De 8ste September is de dag van de kerkelijke vie ring der bevrijding van den inval der troepen vanTa- merlan in 1395, waarmede de boodschap aan het volk de Duitsche invasie vergelijkt, wat meedoogenloo2e wreedheid betreft. HET GESCHIL MET DUITSCHLAND. Bernstorff, de Duitsche gezant te Washington, heeft den Amerikaanschen minister van buitenlandscne za ken Graaf Lansing kennis gegeven, dat de verklaring van eerstgenoemde van Dinsdag de bedoeling had stil zwijgend te doen begrijpen, dat de commandanten van onderzeeërs niet meer zonder waarschuwing koopvaar dijschepen zullen aanvallen. De Heer Gerard, de gezant der Vereenigde Staten b Berlijn, meldde den inhoud van een gesprek met m nister Von Jagow. Deze zeide, dat Duitschland vuo hetz inken van de ,;Arabic" een politiek aanvaardde, bestemd om het vraagstuk op te lossen. Officieele personen zijn nog al optimistisch betref fende een schikking van den toestand. De heeren Wilson en Lansing wachten op een beslis sende verklaring van Berlijn. Vernomen wordt, dat Duitschland een schorsing der oologvoering tegen schepen, die passagiers vervoeren, aankondigt. Op instructies van Berlijn, gaf de heer Bemstoff, aan den heer Lansing kennis, dat volkomen voldoening zou worden gegeven voor het doen zinken van de „Ara bic." Hij zette uiteen, dat Duitschland meer zal doen dan alleen een afkeuring uit te spreken, indien de „Arabic" zonder waarschuwing tot zinken is gebracht. rnfin am lU it il m Emawreiaw1*»»» ia

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1