DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van tel oostelijk ooriogsterreln. Van tel westellit ooriogsterreln. - Van tel zuidelijk ooriogstooneei. 80 Au eUST s Honderd m zeventiende Jwg&igc 1915 A A. N 1) A (1 Liandstorm. 2(11 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zoru en feestdagen.uitgegeven. Abonnementsprijs per 1 maanden voor Alkmaar ff—; franco door het geheele Rijk ff,25* Afzonderlijke nummers 3 Cents. Tetefftonnufómer Prijs der gewone Advertentiën t Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N„ V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. ENGELAND. NEDERLAND. Keuring jaarkiassen 1913 en 1914* Woensdag 1 September a.s., Donderdag 2 September a.s. ALKMAAR. 30 Augustus. Het belangrijkste nieuws van vandaag is 'het uitblij ven vau belangrijk nieuws. De vesting Grodno en het spocrwegknooppunt zijn ui het Oosten nog niet ge tallen en de buit vau Brest-Litowsk schijnt zoo mager te zijn, dat hij het vermeiden niet eens waard is. Het lijkt er verder vee] op, dat het ooriogstooneei uit Po len verplaatst zal worden naar West-Rusland. Df Rus sen doen hua best zoo snel mogelijk Oostwaarts te ko men, doch htm vervolgers zitten hun dicht op de hie- ten. We zijn dus trans in een periode van terrein prijs geven en terrein bezetten Honderd jaar geleden heeft men ook in de Augustusdagen in dezelfde streek iets dergelijks beteeid. tea beschrijver van Napoleon's veldtocht Aibrecht Adam merkte hierover op- „'Telkens lieten zij ons het slagveld over, doch de winst, die wij behaalden was ie klein, en nimmer kon den wij de Russen beslissend slaan". De omstandigheden tusschen nu en een eeuw gele den zijn echter zeer verschillend en niet in het voordeel der Russen! De Duitschers en Oostenrijkers zorgen met behulp van veldspoorwegen en trams, mo torlorries, auto's' en rijtuigen uitstekend voor den. ver plegingsdienst cn overwinnen daarbij moeielijkheden, wélke honderd jaar geleden onoverkomelijk waren. Trouwens die verzorging is noodig. De Russen zorgen, dat de tegenstanders zoo weinig mogelijk van liet land kunnen leven. Zij steken pjaatsen in brand en vernielen, wat er te vernielen valt. Zij zullen echter honderden kilometers moeten af- leggen, voordat zij de nieuwe opnemingsstelling (hoofdzakelijk dc-n Djnester) hebben bereikt, die hun in verband niet de aanwezigheid van spoorlijnen tot stilstand en verdediging in staat zal stellen. En welke meesters zij ook zijn in het terugtrekken, de kaii3 op een catosirophe, de noodzakelijkheid, om tegen wil en dank onder ongunstige voorwaarden, een slag te moe ten aanvaarden, is zeer groot. Van den Balkan is er nu blijkbaar niet veel meer te hopen, d. w. z. de forceering van de Dardancllen zal den Russen geen redding, geen munitie enz. kunnen brengen. Een Balkan-correspondent van de Times ze<A ten minste, dat de verbonden mogendheden een overeenkomst zullen weten te bewerken tusschen de Balkan-stateu, is het niet nu, dan bij het eind van den oorlog, hetgeen waarlijk niet erg hoopvol klinkt! Het Amerikaansch-Duitsch geschil zal in der minne worden opgelost. Duitschland zal den strijd tegen pas sagiersschepen door middel van onderzeeërs opgeven en moet reeds duidelijke instructies verstrekt hebben aan de commandanten der .onderzeeërs, om geen pas sagiersschepen aan te vallen, zonder voorafgaande waarschuwing. in verband daarmede wordt bet volgende geroeid „De vermindering van de spanning heeft nieuwe hoop gegeven op het herstel van dendvrede in Europa. Opmerker» beweren, dat er in ieder land een groep is, die de mogelijkheid van Amerikaansdie bemiddeling verbindt mei de oplossing van het Amerikaansch- Duiische geschil. Wanneer n.L door de diplomatie maar één concessie is gewonnen van de oorlogvoeren den, adu men het mogelijk, dat andere voorstellen tot herstel van den vrede zullen volgen." Deze commentaar is afkomstig van den correspon dent te Washington van de bekende Araei ikaansche Couranten-vereemging „Assiciated Press". Het is van dien kant een zeer merkwaardig commentaar. Het communiqué van den Russisdien grooten gene- ralen staf luidt: ïa de richting van Friedrichstadt trekken onze troe pen na de hardnekkige geveciiten van de laatste dagen zich terug naar het westen van deze stad. In de richtingen van Jacobstadt en Dwinsk naar het westen toe geen belangrijke veranderingen. Aan den rechteroever van de Wiljt en tusschen deze rivier en de N jemen duurden op 27 en 28 Augustus de hardnekkige gevechten voort, aan het front van Podbe- .izie naar het noorden, van Wilna tot Novye Troki Ganchouki en verder tot aan de N jemen. Aan het front tussctien de bronnen van den Bobr en den Pripet geen wijzigingen van belang In den nacht van 27 op 28 Augustus en den daarop volgenden dag werden in deze streek alleen achterhoedegevechten ge leverd, Wegens de pogingen van den vijand, die een groole troepenmacht bijeenbracht ten zuiden van Wladinrir Woiynski om het offensief te ontwikkelen in de rich ting van Lutsk en Staroe Rojistsj om onze rechterflank in Galicië te omsingelen, namen wij de noodige maat regelen voor de verplaatsing van troepen, die uitge voerd werden op 27 'en '28 Augustus onder bescher ming van gevechten ten N. en ten NV. van Lutsk. Uit het groote Duitsehe hoofdkwartier wordt ge meld: Legergroep van geueraal-veldmaarschak von Hin denburg. 'ten zuidoosten van Kowno werd de hard nekkige tegenstand van den vijand gebroken. De Duit sehe troepen volgen de vluchtende Russen. Wij zijn door het boschterrein ten oosten van Au- gustow getrokken. Meer naar het zuiden werd bij de vervolging de linie Dornbrowo-Grodeck-Narewka-sector (ten oosten van de stad Narew) bereikt. Legergroep van generaal-veldmaarschalk prins Leo pold van Beieren. De legergroep, die door het Bje- lowijesterwoud heen de Russen vervolgt, nadert mét haren rechtervleugel Schercschewo. Legergoep van generaal Mackensen, Onder achter hoede-gevechten werden de Russen tot in de linie Pod- dubno (aan den weg naar Pruzana) Tewli-Kobrin ge drongen.. Onze van uit het zuiden door het moerasterrein I voorwaarts dringende afdeelingen hebben den vijand tot dicht bij Kobrin vervolgd. Om hunne stellingen te maskeereu, dreven de Russen duizenden inwoners, hun eigen landslieden, voor zich uit. Zonder dat wij het wilden, zijn eenigen hunner door ons vuur gevallen Zuidoostelijk ooriogstooneei. De troepen der bond- geuooten hebben gisteren den verslagen vijand tot over de linie Pomorzany—Koninchy Kozowa en achter den Koropi ec-sector teruggedreven- Het Oostenrijksche legerbericht luidt: Onze successen ten oosten van Wladimir Wolynska en aan den Zlota Lipa braken den tegenstand des vij- ands over een front van 250 K.M. De terugtocht der Russen wordt overal gekenmerkt door in brand staan de plaatsen en verwoeste nederzettingen. Het aantal der door ons krijgsgevangen Russen is geklommen tot 10.000 man. De troepen van den generaal der cavalerie baron Pflanzer-Baitin volgen den vijand in de richting wm Buczacs. Het uit Duitsehe en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen bestaande leger van generaal Bothnter dringt voort over Podhajce en in de richting van Zborow (Üost-Galicië). De door de Russeri in brand gestoken stad Zloczow (ten oosten van Lembcrg) is thans in ons bezit. Het leger van den generaal der cavalerie Bühm-Ermolli en het corps van „Feldzeugmeistef" v. Puhallo sloegen verscheiden vijandelijke achterhoeden terug en zitten den op de vesting Luck terugtrekkenden vijand op de hielen. Bij Kobrin waar onze bondgenooten opnieuw ter rein hebben gewonnen, staan den Russen alleen nog maar de wegen naar het noordoosten open. Oosten rijksch-Hongaarsche troepen hebben in de streek van Schereschewo den zuidoostelijken rand van het Bje- lowjesh-bosch bereikt. Hef Fransche communiqué luidt: De Fransche artillerie zette in den nacht van 28 op 29 Aug. de actie tegen de stellingen der Duitschers voort. Zeer hevig geschutvuur in den secor Ablain, de streek van Roye, tas noorden van de Aisne (in de om streken van Craonne en Berry-au-Bqo) en tussctien de Aisne en Argcmne, Hevig gevecht van man tegen man bij Marie-Thé- rèse ten westen van het Malancourt-bosch om het bezit van de door mijnen geslagen kraters. De Franschen bleven meester van bet terrein. Hevige beschieing van. de Duitsehe loopgraven en arbeiders over hef geheele front van de grens van Lot haringen, te Gmnecy, Besagne, Gond-rexoin en Em- bermesnil. Gevechten met granaten en bommen in de streek van Metztral. Fransche vliegtuigen beschoten in den nacht van 28 op 2d Aug de Duitsehe barakken te Grandpré en de barakken e Monchutin en Lan^on in Argonne. Uit het Duitsehe Groote Hoofdkwartier wordt ge- meid dat er geen gebeurtenissen van eenige beteekenis plaats gehad hebben Het haliaansche legerbericht luidt: Aan het Boven- tsonzo deed een detachement Alpenjagers een stouten aanval op de sterke loopgraven van den vijand aan den Monte Rombon en slaagde erin, niettegenstaande den hevigen tegenstand, eenige loopgraven te bezet ten, tiet gevecht om het bezit van den berg duurt voort. Het vliegkamp te Aiswitz is wederom bezocht door een vliegers-escadrille, dat 120 bommen wierp, die veel schade veroorzaakten. Het Oostenrijksche legerbericht zegt: Op zich zelf staande aanvallen der Italianen na men gisteren in hevigheid toe, maar hadden, zooals gewoonlijk, nergens succes. Jn den sector van Doberdo werd een door krachtig artillerie-vuur voorbereide aanval op den Monte dei Busi afgeslagen. Hedenvoormiddag bestormden twee mobiele regimen ten viermaal den Monte San Michel, zij drongen op eenige plaatsen onze loopgraven binnen, werden er ech ter overal met groote verliezen weder uit verdreven De vijand opende voor eenigen tijd een sappenaan- val op het bruggehoofd van Görz. Onze kanonnen en mijoenwerpers vernielden echter alles tot dich bij ons front aangelegde sappen. Het bruggehoofd van Tolmein werd den geheelen dag hevig beschoten. Op deze beschieting volgde een aanval van twee regimenten en twee bataljons Alpen jagers. De aanval werd door onze troepen in een ge vecht van man tegen man afgeslagen. Even weinig succes hadden eenige aanvallen op de brug ten westen van Tolmein en dé' streek ten noorden van" dezen overgang benevens vier aanvallen op het front Mrzlï-Orch-Sletnwe. Ook de met een talrijke legermacht ondernomen aan val op het gebied var» Flitsch werd gestuit. Hier, evenals overal elders, bleven onze stellingen in handen van de verdedigers. In het Tiroolsche grensgebied duren de artilleriege vechten met afwisselende hevigheid voort. Het Turksche hoofdkwartier bericht: Aan het Dardanellenfront viel de vijand op 21 de zer bij Anaforta, na een artillerie-voorbereiding te wa ter en te land, onzen rechtervleugel nabij Kiretsj Tepe en ons centrum ten zuiden van Asmakdere aan, maar werd op beide plaatsen met zware verliezen teruggesla gen zonder eenig succes te behalen. Bij Kiretsj Tepe vernietigden wij een vijandelijk ba- aljon. De vijand viel ons centrum driemaal aan, maar wij sloegen hem telkens met zware verliezen af. Onze artillerie trof herhaaldelijk de vijandelijke kruisers en transportschepen. Bij Ari-Boernoe werd op den rech tervleugel. in den nacht van 29 dezer herhaaldelijk met bommen geworpen Onze artillerie beschadigde een vijandelijk transport schip en een sleepboot. Bij Seddul-Bahr als gewoon lijk artilleri- en infantenevtiur. Van het overig oorlogsterrein geen nieuws. DE ZEPPELIN-AANVALLEN. De Britsche Admiraliteit publiceert een brief van den minister vanm arine Balfour over de aanvallen door Zeppelins. Omtrent de door deze bereikte re sultaten zegt Balfour: „Het ministerie van binnen landsche zaken heeft mij medegedeeld, dat in de laat ste twaalf maanden 71 volwassenen en 18 kinderen gediod en 189 volwassenen en 31 kinderen gekwetst werden. Wij mogen wel vragen welk militair voordcel is be haald ten koste van zooveel onschuldig bloed. Het ant woord is gemakkelijk te geven. Geen enkel soldaat of matroos is gedood, zeven zijn er gewond. Slechts bij één enkele gelegenheid is schade toegebracht, die met eenigen goeden" wil van eenige, hoewel zeer geringe militaire beteekenis kanw ordn genoemd. De aanvallen door Zeppelins hebben geen militair resultaat gehad, noch van moreelen, noch van mate- rieelen aard." DUJTSCH VLIEGTUIG GELAND. Gistermorgen is onder de gemeente Venlo een Duitsch vliegtuig gedaald. De inzittenden, een offi cier en een mindere zijn naar den garnizoenscomman dant geleid. Het vliegtuig was uit België op weg naar de vesting Weseï. Dé vliegers meenden dat zij boven Duitsch grondgebied waren en deden een nood landing. Toen zij bemerkte op Nederlandscti grond gebied te zijn gedaald wilden zij weder opstijgen wat hun door militairen werd belet. DE REGIMENTSZOON. Het te Hilversum verschijnende nieuwsblad „Voor uit" vertelt, dat de militairen, die in het kamp te Laren vertoeven, een „regimentsknaap" in hun midden heb ben. Het is een 9-jarige jongen uit Hilversum. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de Sandstormplifchtigen van de ,ii»«rfctH.iMM!>i« 1013 lot-l, dat op voor S3 iau<lHtoirmi»Uclali]feii. te beginnen met volgnr. van het ireuringsregister der jaarklasse 1914 en op voor de overige landstormplichtigen, ten Stadhuize des voormiddags tc onr, gelegenheid bestaat om zich aan een geneeskundig onderzoek omtrent hunne geschiktheid voor den dienst te onderwerpen. Voor het geval zij zich voor een anderen keu- ringsraad aan het onderzoek wenschen te onderwer- Dezer dagen kwam hij in het kamp rnet verzoek cm "ij en dit beviel hem zóó goed, dat hij niet meer weg wil hem wat eten te geven. Hij vond een hartelijk onthaal de. De soldaten ontfermden zich over den knaap en be sloten, om hem als „regimenttszoon" te adopteeien, zulks met goedvinden van de officieren, die schik in het geval kregen. Er werd een uniform gemaakt voor den jeugdigen landsverdediger, die als een „echte" soldaat het mili taire leven medemaakt. Aan zijn uniform ontbreekt al leen een geweer, in de plaats waarvên een bajonet den jongen zoon van Mars gevechtswaardig maakt De ransel is vervangen door een knapzak. Overigens maakt de jongen alle marschen en oefe ningen mede. Deze week marcheerde hij met de so-dal ten 28 K.M. ver. Een kleine concessie wordt hem ep marsch trouwens toegestaanvalt het loopen hem on- weg te moeilijk dan mag hij bij den majoor op het paard zitten, tot zijne vermoeidheid geweken is. De 9-jarige jongen is een zoon van een stoker der gasfabriek. Zijne sehoolvacantie is inmiddels verstre ken, doch men heeft verlof voor hem aangevraagd en verkregen, tot tijd en wijle het kamp te Laren wordt op geheven, d.i. in de maand September. SPIONNAGE Sedert Dinsdagavond bevindt zich op last der ju stitie in het Huis van Bewaring te Rotterdam de heer W. N. J. van D., die zich buiten zijn particuliere zaken ook bezighield met 't correspondentschap van een En- gelsch blad. Hij wordt verdacht van handelingen, waardoor de neutraliteit van Nederland in gevaar zou kunnen gebracht worden. Naar het heet is bij dit de lict evenzeer betrokken de heer D, een Engelschman, vertegenwoordiger van hetzelfde Engelschc blad waarvoor eerstgenoemde werkzaam was. pen behoeven zij daartoe toestemming van den Voorzitter van den keuringsr&ad alhier. Zij worden er op gewezen, dat hun welbegrepen eigenbelang het zeer wenschelijk maakt, dat zij zich voor het onderzoek aanmelden, oa. omdat zij inge val zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in wer- kelijken dienst zijn gekomen en alsdan weer huis waarts worden gezonden, daarvan moeielijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maatschap pelijke of studie belangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschiktheid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als landstormplichtigen in werkelijken dienst te worden opgeroepen Het ondergaan eener keuring als bovenbedoeld sluit niet uit de bevoegdheid om ontslag van den dienstplicht bij den landstorm te vragen wegens het behept zijn met daarvoor aangewezen ziekten en ge breken. De landstormplichtigen der jaarklasse 1914 zullen hoogstwaarschijnlijk op of omstreeks 1 October a.s. in werkelijken dienst worden geroepen, die van de jaarklasse 1913 hoogstwaarschijnlijk op of omstreeks 10 November a.s. Alkmaar, den 30 Augustus 1915. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EERLIJK DUURT HET LANGST. De assistent-resident van Mataram is een ambte naar, die de waarde van het geld niet kent, zegt de N. Midden Java. Terwijl elk redelijk wezen in de huidige benarde om standigheden elke cent tweemaal omkeert alvorens hem uit te geven, werpt de ass.-res. van Mataram met vloekwaardige spilzucht het geld uit het venster. Waren er geen hoogere autoriteiten, die toezicht uit oefenden, dan zouden fortuinen verloren gaan En alzoo bleek liet aan „hoogerhanddat de assi stent,resident van Mataram een bedrag van 0.02, ei go: twee centen, teveel had gestort in 's lands kas. Nadat „hoogerhand" dit had bemerkt en van de schrik bekomen was, sloeg „hoogerhand" een mar da at, waarbij aan den ontvanger van 's lands kas wordt opgedragen, het bedrag van 2 centen terug te betalen aan den assitent-resident van Mataram. De regeering wenscht geen schatten op te hoopen, welke haar niet toekomen; ze wenscht niet, dat haar per abuis foruinen in de schoot vallen. Naar wij vernemen zal de terugontvangst dezer som met eenige plechtigheid piaats hebben. Hiertoe is eene commissie benoenfd, welke zich -- in het zwart natuur lijk in optocht naar 's lands kas zal begeven en de beide centen aldaar in ontvangst zal nemen. De algemeen ontvanger zal daarbij eene toespraak houden over: „Eerlijk duurt het langst." MOTORONGELUK. De adelborst F. N. van Hail is naar een nader be richt meldt aan de gevolgen overleden. UIT HOORN. De directie der N V. Kleederenmagazijn voorh. P. v. d Brul besteedde Zaterdagmiddag alhier aan het bou wen van een winkelhuis met bovenwoning op een ter rein, gelegen hoek Groote Noord en Nieuwsteeg al hier. Ingeleverd waren 12. biljetten, n 1.S. Overtoom en Zn Schagen 30790; F. i i. Ringers en Zn., Alkmaar, f 30964; J Balder, Lochem. 31168; L. C. Oud, Alk maar 31609; C. Kriller, Schoorl, 32000; J. Haijer en J. Schuurman, Amsterdam, 33767V. Deen, Hoorn, 33900; Gebrs P. en J. Wind Amsterdam en Medemblik. 34340; H. J Karssen. Hoorn, 34380; F. Wormsbraker, Hoorn, f 36000; K. Schilder, Hil versum. 36700; C. Broertjes, Hoorn, 36990. De gunning is aangehouden. Rij ministerieële beschikking is aan de heer A. Aften tc Zaandam voor de verderen duur .ler mobili satie opgedragen het geven van de lessen in de Duit sehe taa' en letterkunde aan de R. 11 B. S te Hoorn. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 2328 Aug. werd aan de veiling aangevoerd 41100 bloemkool, 302900 roodekool, 80900 gelekool, 57900 wittekool, 184400 bos en 299 baal wortelen, 1691 zak aardappelen, 1330 baa! nep 13761 baal uien, 6265 K. O slaboonen en 1050 K G augurken.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1