De Vergissing von Vivien Eady FEUILLETON. Telegrammen van heden. Yiiii het oostelijk oorlogsterreiii. UIT „HORb-D" OEUVRE" VAN DE MAASEODE Jantje wist'1 „Wel Jan," zei meester, toen hij het vacantiewerk had nagezien, wat heb jij weinig uitgevoerd in de va- cantie!' „Dat is nog al wiedes," antwoordde Jantje. „En waarom dan?" vroeg meester weer. „Wel, heb u dan niet gelezen van het uitvoerverbod?' VOLKOMEN JUIST. Een uit het vliegkamp te Gilze-Rijen was verplicht met zijn vliegtuiig een noodlanding te doen. De boeren kwamen om het toestel staan. „Ik moet nog terug naar Gilze-Rijen," zeide de vliegenier. „Je bedoelt toch zeker naar Oilze vliegen." KORTE BERICHTEN. Te Harderwijk is de geïnterneerde Belgische ad judant-onderofficier Jule3 Sterckx bij het baden in zee verdronken. De man laat een vrouw en 5 kinderen na, die nog te Antwerpen zijn. De dochter van iemand te Amsterdam plaatste bij haar vader een bom in t venster welke ontplofte doch evenwel geen ernstige schade aanrichtte. Aan den Teersdijk onder Wychen werden een 6- jarig meisje uit Wylre (Duitschland), dat daar gelo geerd was, door een in werking zijnde dorschmachine gegrepen en op slag gedood. Zaterdag zijn. alleen te Tiel, in verband met de toegestane gedeeltelijke uitvoer, tien wagons paarden geladen, bestemd voor Duitschland Op de Maas bij Brielle had bijna weer eenzelfde ongeluk plaats als eenigen tijd geleden, toen een de fensiesloep omsloeg. Nu stiet zoo n sloep lek, doch de inzittenden konden allen bij hoog water zwemmende den wal bereiken. Onder Wassenaar is bij het baden verdronken de milicien Grabbenal uit Beverwijk Hedenmorgen is zijn lijk aangespoeld, De politie te Uitgeest is er geslaagd, den ver- moedelijken dader aan te houden van de onlangs ten huize van Jhr. Roell te Uitgeest gepleegde inbraak. De aangehoudene is een kermisreiziger STADNIEUWS. HANDICAP-DRAVERIJEN. Al leden de handicap-draverijen, gisteren door de Kennemer Sportclub in samenwerking met de Alk- inaarsche Harddraverij-vereenigtng op het, sportter rein aan de Nieuwpoortslaan gehouden onder ue plot selinge weersverandering, op aile terreinen was toch veel publiek aanwezig, dat ondanks de regenbuien en de windvlagen de courses tot het einde toe volgen bleef. Voor het openingsnummer (K e r m i s p r ij s), Prij- zendraverij 4e klasse, afstand 1700 M.) waren 10 paar den ingeschreven, van wie aan den start verschenen (weggebleven: Cor, Eloua, en Cornelis Bingen): Ebenliaëzer, 4-j. roodsclt. merrie, van J. Stammes, Nieuwe Nieüorp, (1660 M.), Doqrlooper, 5-j. br. m., eig. H. Verdegaal, Lisse, (1685 M.), Duncan, 5-j. br. h., eig. P. C. Appel, IJsschnonde, (1695 M.), Bandage, 7-j. br. li., eig J. A. Bakker, Wieringerwaard, (1710 M Colorado, 6-j. br. h„ eig. P. v. d. Wal, Hoofd dorp, (1720 M.), Ciampi, 6-j. sell, h., eig. B. van den Bergh, Oisterwijk, (1730 M.), Clemence, 6-j. br. m„ eig. C. Bakker, Oegstgeest, (1740 M.) De paarden gingen verbazend moeielijk ai, er moest ontelbare keeren gedraaid worden, voordat het schot viel. Doorlooper stond geruiinen tijd aan den kop, verloor echter in de bochten terrein en moest spoedig Ciampi zijn plaats afstaan, die het zijn berijder (B. ten Hagen) niet moeielijk maakte de J 250 te winnen. Cle mence, sterk favoriet, was niet op draf en Tj. Witteveen kon het niet verder brengen dan de 25, terwijl het zijn broer Age nog net gelukte Duncan de plaats te doen beloopen en aldus op de 75 beslag ie leggen. De uitslag van den B e r g e r p r ij s (Prijzendraverij 3e en 4e klasse, afstand 2000 M.), werd niet spanning tegemoet gezien wegens den verwachten strijd tus- schen Athleta, 8-j. br. m., eig. K. G. v. d. Veen, Har- degarijp, (2030 M.) en Dumas, 5-j. v. h., eig. N. Scher- merhorn, Alkmaar, (2060 M Van de 8 ingeschreve nen (niet uit kwamen Cornelis Bingen, Bandage en Colorado) startten Duncan, 5-j. br. h„ eig. P C. Ap pel. IJssclmonde, (2000 M Conny, 6-j. zw. m., eig. C. Harmeijer, Beverwijk, (2015 M.), Ciampi, 6-j. schim- melhengst. eig. B. van den Berg, Oisterwijk, (2030 M.), Athleta, 8-j. br. m„ eig. K. G. v. d. Veen, Hardeganjp, (2030 M.), en Dumas, 5-j. v. h., eig. N. Schermerhom, Alkmaar, (2060 M.). Evenmin als zijn broer Tjebbe met Conny had Je- roen Witteveen met Dumas geen gelukkigen dag, zoo dat hij niets kon inloopen en tot veler verrassing even- uit het Engelsch van CHARLES MARRIOTT. 7) eens ongeplaatst bieei. Het viel Maarte» Sufcriu» niet moeielijk de Friesche merrie bet eerst de eindstreep te doen passeeren en haar eigenaar de 250 te dom win nen, Ciampi ging met de 75 strijken, terwijl voor Duncan de 25 was. Tengevolge van een ongeluk mislukte de Alkmaar- scfie itardaraverij-vereeruguigsprijs, een iieatdraverij, open voor alk paarden, (afstand iöUO M.). Van üe 13 ingeschrevenen verschenen er i aan den siari; (Cor, Elona, Diomedes, C. Bingen, Doorlooper en Conny kwamen nier op), n.L: Eminentie, 4-j. or. r„ eig. _J. Siaminea, Nieuwe Niedorp, (loüü M.), Banuage, 7-j. br. h„ eig. j. A. Bakker, Wieringerwaard, (1640 M.), Clemence, O-j. br. in., eig. C. Bakker, Oegstgeest, (loot) M.), Aihieta, 8-j. br. nr., eig. K. G. v. d. Veen, Hardegarijp, (1680 M.), Adeline, 8-j. br. m., eig. B. van den Bergh, Oisterwijk, (1680 M.), Aura, 8-j. zw. m., eig. 11. Verdegaal, Lisse, (108U M.), Caterme L., O-j. br m., eig. P. C. Appel, ljsselmonde, (1680 M.). In de tweede bocht bleef Catharine L. plotseling staan en gleed van de achterpooten, zoodat suikey en berijder (A. Witteveen), te vallen kwamen. Maarten Si- derius reed er met Atletiia pardoes overheen en hoewel het eene wiel van zijn karretje in bochten verwrongen was, ging hij toch nog een eind rijden, maar moest spoedig uitgeleid worden. Bandage en Clemence had den het geluk geen letsel van de verstopping te onder vinden, zij draafden door en kwamen in deze volgorde over de streep. De andere deelnemers konden aanvan kelijk niet voorbij, kregen derhalve vertraging, kwa men daardoor meer dan 8 seconden na den winner binnen en werden dientengevolge overeenkomstig het reglement van de Nederlandsche Harddraverij- en Ren- vereeniging gedistanceerd, d. w. z. uitgesloten van me- dededinging in de volgende heat, terwijl Aura hetzelf de lot trof, omdat zijn berijder (J. Witteveen) haar een rondte te vroeg uit de baan leidde. Bandage en Cle mence gingen dus in de beslissende heat alleen langs de baan en Bandage, door zijn eigenaar bereden, ten gevolge van het ongeval de 300 opstak, terwijl de f 75 voor Clemence was. De val was best afgeloopen alleen de sulkey's hadden averij gekregen. Het slotnummer was de A u g u s t u s p r ij s, korte- baandraverij, maximum-afstand 800 M. Ingeschreven waren 1. Deldine, 5-j. sch. r., eig. D. Aardman. Hoogwoud, (700 M.). 2. Eben Haëzer, 4-j. rscii. m., eig. J. Stam mes, Nieuwe Niedorp, (700 M.). 3. Ciampi, 6-j. sch. h., eig. B. v. d Bergh, Oisterwijk, (740 M.). 4. Clau- rel Hal, 6-j. br. h., eig. J. Smit jr., Spanbroek, (729 M.) 5. Adriaan, eig. M. de Leeuw, Watergraafsmeer, (760 M.). 6. Alexandra, sch. m., eig. P. Hoek, Alkmaar, (750 M 7. Ach, 8-j. br. r., eig. W. Kaan Twisk, (760 M.). 8. Keesje S., sch. m., eig. Z. Davidson, Hoorn, (720 M.) 9. Colorado. 6-j. br. h., eig. P. van der Wal, Hoofd dorp, (760 M 10. Aura, 8-j. zw. m., eig. H. Verde gaal. Lisse, (770 M.). 11. Satrella, eig. Gebr. Bokho ven, Loosduinen, (720 M 12. Adeline, 8-j. br, m., eig. B. van den Berg, Oisterwijk, (780 M.) 13. Emi nentie, 4-j. br. h., eig. J. Stammes, Nieuwe Niedorp, (700 M.). 14. Athleta. 7-j. b'r. m., eig K. G. v d. Veen, Hardegarijp, (780 M.). 15. Conny, 6-j zw. m., eig. C. J Harmeijer, Beverwijk, (730 M.) 16 Vitesse, br. r., eig. N. Schermerhoni, Alkmaar. (770 M17. Mor- ningstar, eig. M. Haster, Nieuwendam, (750 M.). Niet aan den start verschenen: 5, 8 en 14. Ia den eersten omloop bleven aan 2 en 4, 6 en 7, 12 en 11 (waarbij geducht werd gerend!), en 15 en 16. Om het geld streden 6, 7, 12 at 16, waarbij Adeline afviel. De 150 was voor Alexander, die anders vaak onrustig en meestal onbetrouwbaar, een mooieu start had en in handen van Sidërieus zijn beste been voorzette. Trouwens Siderius moest er ook uithalen wat er in zat, want Vitesse, die voor het laatst in de course kwam(de bruine ruin gaat naar de heereu Groneman in den Wieringerwaard en is verkocht op voorwaarde, dat hij niet meer aan draverijen deel neemt) en die dus ook voor het laatst door den heer Schennerhom gereden werd, scheen nog lust te heb ben met den eersten prijs te gaan strijken en kwam ge ducht opzetten, doch moest met de J 50 te/reden zijn, terwijl Ach, die bij het starten weer onwillig was en gereden werd door J. Witteveen, de 25 kreeg. De uitstekend geregelde courses (de heer P. Oly was weer handicapper en starter) waren mooi op tijd afgeloopen. Zij werden opgeluisterd door een muziek korps. De laatste draverij van de Kennemei sportclub wordt vermoedelijk einde September gehouden. DE KERMIS. Gelijk zij gekomen is, is zij ook heengegaan, de kermis: met regen en wind. Maar tusschen den eersten en den laatsten dag liggen dagen van buitengewoon traai weer, zoodat ae kermis ditmaal wel zeer „begun snga" is geweest. Dcch niet alleen door het weer. Ook door het bezoek, dat haar ten deel viel, van uit de stad, „Daar heb ik geen hast mee. Het is niet goed om te preeken. Als ik in de dorpsherberg kan gaan, waar zij over hun glas zitten te brommen over den lagen prijs van spruitkool, en uit mijn eenen zak een buidel met goud kan halen en zeggen, „dit zijn ingelegde vi ooltjes" en uit mijn anderen zak nog een buidel met goud tevoorschijn kan brengen en zeggen, „en dit zijn zwarte bessen", dan zullen zij misschien beginnen hun ooren op te zetten en vragen gaan doen. En dat is heel goed ook. Zij hebben tijd, geld noch kennis, om zelf nieuwe dingen uit te vinden, en zij zijn wijs, om veel aandacht te schenken aan een vriendelijken jongen man uit den Graafschapraad, die hun vertelt, dat de ware manier van handelen niet die is die zij zelve, hun va ders en grootvaders, hun leven lang gevolgd -hebben Natuurlijk heeft de jonge man uit den Graaisschaps- raad wel eens gelijk, maar gewoonlijk heeft hij de plaatselijke omstandigheden niet genoeg bestudeerd -- en er steekt meer in plaatselijke omstandigheden dan men denkt. Daarenboven geloof ik, dat hij niet ge noeg waarde hecht aan de groote vraag, „Brengt net VV3Dekaatste opmerking hinderde Vivien, en zij begon over idealen te praten. Stoft luisterde geduldig, en keek met heimelijke bewondering naar haar ernstig ge laat. Hij geloofde, dat hij haar nu wat begon te begrij pen. Hij dacht dat zij in sommige opzichten haar ge voelens geweld aandeed en het meeste in de wereld be klaagde hij iemand, die met zich zelf in strijd was „Ja, dat is goed en wel, juffrouw Eady zei hij, toen hij uitgesproken had; „maar men moet beginnen met de stof en daarnaar uw idealen uitwerken Men kan geen stelregels, die in de studeerkamer, buiten de wereld, zijn uitgedacht, toepassen op inenschelijke we zens Hier zijn wij, mannen en vrouwen met hehoeï- ten. begeerten, neigingen, en hier is de wereld vol van ruw materiaal voor onze ontwikkeling. Men kan een edel karakter noch geluk krijgen door direct op het doel af te gaan zonder te letten op datgene, waartoe men in staat is. Het fteipt niet te gaan zitten en te zeggen: „ik wil goed, groot, gelukkig of edel zijn Die dingen hooien dij onze beirektung tot het heeiai. Natuurlijk is er nog een andere weg de weg van verzaking; maar ik veronderstel, dat u niet de geheele wereld in een klooster wilt hebben? Vivien was cr zeker van, dat als Harpur hier ge weest was, hij Stott bewezen zou hebben, dat zijn phi losophic geheel verkeerd was, Zij was niet voorbe reid om zelf met hem te debatteeren en daarom gaf zij alleen vage algemeenheden ten beste over materialisme cn liet verval der poëzie. Stott keek, of hij wilde aan vallen, maar om ccn of andere reden, misschien, om dat hij zich bewust was, dat hare vooroordeelcn te diep geworteld waren, om voor de vuist weg bestre den te worden, zag hij er van af tegen te spreken. Hij was ook altijd wat bang voor een twistgesprek, dat persoonlijke eigenschappen kon verraden. Hij was zeer goede vrienden met verschillende vrouwen, maar waarschijnlijk, onidat hij begreep, dat eenige intiemere betrekking een onaangename uitlegging zou meebren gen, was zijn manier van spreken met haar een soort van goedaardige meerderheid en haar op een af stand houden, niet uit egoïme. maar om zuiver practi- sche redenen. Hij zou niemand hebben v/ilien trou wen, zonder haar de waarheid omtrent Hugo te vertel len, en dus kon hij eigenlijk niet trouwen. Vivien prik kelde hem tot grooter oprechtheid dan de meeste vrou wen, en omdat hij niet met haar redeneeren kon, zon der meer van zich zelf en zijn geschiedenis te zeggen, dan hij raadzaam achtte, zeide hij in het geheel niets. Zij waren nu boven in de Rosemorran Vallei, en ke ken neer op velden en tuinen, omlijst door brem en vlierboomen, slapende in de ondergaande zon Het voortdurend geruisch van de zee steeg tot op als het verwijderde gedruisch eener groote stad. De vis- scherschuiten van Trevenen gingen naar het westen, met de ebbe, gelijk een vlucht bruine vlinders in de richting van den Wolfvuurtoren. Zij namen hun weg door de velden met narcissen, muurbloemen en viool tjes; door aardbeienbedden en lange rijen frambozen- struiken tot boogjes gevormd; tusschen heggen van vlier en eereprijs. Stott keek met een scherp oog rond en stond nu en dan stil, om iets te zeggen tegen een der mannen, die in het veld werkten. Het boerenbedrijf, ziet uzei hij, „is evenalsc Sam doch vooral van buitqa. Het eea fceldïaa® drokke kermis geweest de ouderaemm vso vermakelijk heden nebben bijna allen prachtigs ssken gemaakt. Druk maar toch rustig was de kemis, men ken met genoegen tijdens de schoont avonden er over drente len. In het geheet moesten er üea peisoaea door de politie wovuen meegenomen, hetgeen geenszins veel ,s. Daaronder waren 2 militairen, zooüat veler vrees, dat de militairen tot allerlei buitensporigheden aanlei- ling zouden geven, gelukkig ongewettigd is gebleken. Wij willen hierbij gaarne melding maken van al dege nen, die door woord, geschrift of daad, het misbruik van sterken drank hebben trachten te beperken stel lig niet te vergeefsch We vermoeden, dat er onder de opportunistische te genstanders der kermis heel wat voorstanders zouden zijn geweest, indien zij tevoren hadden kunnen weten, dat deze in 1915 zoo'n druk en toch zoo'n rustig ver loop zou hebben. KON. VEREEN. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Er zullen weinig tooneeliiefhebbers zijn, die niet wel eens de „Fabrieksbaas" van Henry Arthur Jones door een of ander gezelschap hebben zien opvoeren. Ze zullen echter vermoedelijk weinig heugenis van het stuk hebben en zich misschien alleen nog herinneren 't bedrijf met de evens, waar sleencn uitgestooten wor den en een vaas tc voorschijn komt, een vaas van Chi- neesch porcelein. Om de kunst van de vervaardiging van dit porcelein te vinden, heeft, een geuiale fabrieks baas twintig jaar van zijn leven gegeven, eerst uit drang tot scheppen, later, om wraak te kunnen oefe nen op dcu eigenaar der porceleinfabriek, wiens zoon zijn lievelingsdochter heeft verleid. De afsmeeking van 's hemels wrake en de vreugde over de vondst, die tot de wraak-oefening het middel kan zijn, vormen de hoofdmomenten van het drama. In een koddig aan doend slotbedrijf verschijnt plotseling de doodgewaan de dochter aan de zijde van haar man als de eerzame gade van den fabrikanten-zoon ten tooneele, zonder dat inen weet hoe die twee elkaar in den vreemde ge vonden hebben. De titelrol eischt veel..... virtuositeit. En het zou belangwekkend zijn te zien, hoe Bouwmeester op zijn hoogen leeftijd deze rol, waar ook zooveel lichamelijke kracht voor noodig is, zou geven. Maar Bouwmeester was heesch geworden en kon hier zoo min als giste ren te Zandvoort in het „Faillissement" spelen. En dë heer Louis de Vries nam zijn plaats in, hetgeen vooraf werd medegedeeld door den heer Herman Schwab, die zelf het rolletje van den heer J. de Jong vervulde. De heer de Vries gaf breed en forsch spel te zien, met 'zeer fijne nuances evenwel. Het tooneel van het wraak- gebed, gespeeld met rauwheid en hartstochtelijkheid en met een geluid, dat onder de Indische touraée niets bleek te hebben geleden, was buitengewoon goed. even als dat van het gevonden hebben van het porcelein- procédé. Het succes was verder voor den heer Laurentius, die Jesse Pegg die malle, verliefde Jesse, die echter nog wel eens verstandig kan praten speelde, gelijk „the fooi" van een Engelsch stuk gespeeld dient te worden. Mevrouw Lobo-Braakensiek had van haar kleine rol een mooie creatie gemaakt. Zooals zij Jesse „d'r ach ter" gebood, hem met een „hoor hem es" kleineerde en hem met duim en wijsvinger als een hoepeltje uit den mond gehaald zei, dat hij „fijn" sprak, kan al leen een tooneelspeelster, die ras heeft. In tnej. v. d. Lugt Melsert, zal dat ras ook wel zitten. Zij was ech ter nog onzeker in praten en bewegen, maar schijnt het schoone geluid met haar bekende gehuwde naamge- noote gemeen te hebben. De andere medewerkenden gaven geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Alleen mag de heer Schwab voor de regie geprezen worden. Het stuk was goed gemonteerd: evening dress, werkmans-plunje, sa lon, klei-ovensEn de heer van Dijk zag er uit alsof hij zoo van een Engelsch plaatje was geloopen Wij vreezen echter, dat het Nederlandsch Tooneel giet veel profijt van dit verouderde drama zal trekken als Bouwmeester niet meespeelt. Want om den inhoud zelve behoeft men waarlijk niet naar den schouwburg te gaan! De Harmonie-zaal was bijna geheel vol, bet publiek rrrr>n*pnrW^ van dien aard dat een klucht het beter zou hebben gedaan. IN DE HARMONIE. Gisteravond had de laatste van de reeks voorstellin gen plaats, welke de heer Gosschalk tijdens de kermis hier heeft georganiseerd. Deze maal was het, evenals bij het begin der kermisweek, een variété-gezelschap van den eersten rang. Gegierd is er om de tong-evolu ties van Louis Contran, om zijn moppige voordrach ten, doch ook waren de talrijke aanwezigen even ern stig bij zijn„Zie de maan schijnt door de boomen". Veel succe9 had ook het duo de Winter met hun vluchteimgaahedie; „Verdreven y(t vaderland" Mej. Swaab oogstte vooral veel bijval met „Wij le vee veilig", terwijl Maupie, de menschea brullen liet met: „laat Maupie dat eens does"! Na de pauze kwam: „George wil wel!" oen blijspel in twee bedrijven. Hef was één reuzen-succes, laten de aanwezigen zich George in zijn hansjepje nog maar eens voor den geest halen. Het zal voldoende zijn om hun opnieuw in een schaterlach te deen uitbarsten. DE „DESERTEUR." Hoewel de schouwburgioge bij de Groote Kerk niet geheel vol was, waren ook de beide laatste voorstellin gen van de „Deserteur" dat gerust een succes-kermis drama mag worden, best bezocht, zoodat de Amster- damsche Tooneelvereeniging wel met veel genoegen aan de Alkmaarsdie kennis zal terugdenken. KLERKEN BIJ 's RIJKS BELASTINGEN. Vrijdag werd in Restaurant Riche te Arnhem de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Bond van Klerken bij 's Rijksbelastingen in Neder land. Al3 plaatsvervangend lid in de commissie van ge schillen voor het maandblad werd benoemd de heer D. Sweepe, alhier MILITAIR CONCERT. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin biedt morgenmiddag van half drie tot vier uur de kapitein-commandant van. het dépól-bataljon alhier aan de ingezetenen een concert aan, waarvoor B. en W. de muziektent in den Hout welwillend heb ben afgestaan. CONCERT, te geven door de Zangvereeniging „Zanglust, ter gele genheid van Koningin's verjaardag, op Dinsdag 31 Augustus, des avonds half 8, in den Hout: Programma. Voor gemengd koor. Neerland's Volkslied J. W Wilms Vlaggelied. W. Smits. In oorlog en vree. J. J. Viotta. Gondel lied. C. M. v. Weber. Wildzang. J. Duin. Marschliedje. R. Hol. De Nacht. F. Abt. Gelukkig Vaderlan'd. Valerius. Een liedje van de zee. Valerius. Bede voor t' Vaderland. Valerius. Vertrouwen. F. Abt. Sterrennacht. Wettig Weissenborn. Voor kinderkoor. Ons Lied, (kleine cantate). G. Beyerie. Holland is een heerlijk land. Voor Nederland. HET VOLKSCONCERT. Het volksconcert in de Groote Kerk is in verband met andere muzikale genietingen op 31 Aug. gesteld op 1 September. Behalve den heer Adriaanse (cellist) heeft o. m. mevrouw Ruijgh-Krens (s'opraan) hare me dewerking toegezegd. Men verzoekt ons nog even mede te deelen, dat toe gangsbewijzen niet aan de kerk verkrijgbaar zijn. AANOEHOUDEN. Door de politie alhier is aangehouden en overge bracht naar het Huis van Bewaring, zekere C, K. ter zake diefstal van een rijtuiglantaarn. EEN VRIJE DAG. Wegens den Koninginnedag en de komst van het Volkszang-orgel zullen de leerlingen der R K. Jon gens- en Meisjesscholen morgen vrijaf hebben. Weiber's „swarry", vleesdi met versieringen. Hier is het vieesch de veestapel issenvleesch, boter, en varkensvleesch. Dat geeft maai' een scinale brood- wmnig, maar de versieringen zijn van allerlei aard. De soort versiering verandert met den toestand van de markt Vroeger wa3 het koren, maar ik geloot niet, aat eenig tanet koren nog weer de moeite zai noen looneu Toen kwamen vroege aardappelen, maar Jersey en het vasteland kwamen er bij en bedierven de markt, en hetzelfde gebeurt uu met deb ioenicu. Mijn plan is mijn „vleesch mijn veestapel zoo spoedig mogelijk te maken, en proeven te nemen met de versieringen, bijen, spruitkool, kaas, pluimgedierte, vruchten, bioemen van alles. Ik beweer niet, dat ik een ontdekker bij Gods genade ben. Gladstone begreep het beginsel, maar zijn voorstel was te echt Engetsch en te veel omvattend Jam: laat alles loopen en maak jam. Nu, jam is ecu best ding, maar tenzij de geheete wereld haar voe dingsgewoonten verandert, zal de Engelsche boer zijn heit met vinden in de jampot alleen, Gladstone was op den goeden weg, maar hij was te willekeurig, te wei nig lekbaar in zijne besluiten." vivitn vermoedde, dat Stott met het boerenbedrijf begonnen was ais een soort van spel, en dat hij nader hand gezien had, dat er geld mee tc verdienen viel, en nu natuurlijs zijn best deed, om te slagen. Zij weid na 11 aangetrokken, iia.f aigestoolen door zijn open hartig materialisme, zooais zij het noemde. Nog niet in staat te begrijpen, dat de aarde hare intiemste gehei men alleen omsluiert voor den stouünoedigeu min naar, gelofde zij, dat hij ongevoelig en oneerbiedig was. Zij zou het niet in woorden bekend hebben, maar zij vereenzelvigde poëzie en geheimzinnigheid met duisternis, of ten minste met sciiemerlicht; met een aarzelend aanraken en voorzichtig ontwijken van de hardheden van het leven. Zij benijdde Stott zijn blijkbare tevredenheid, maar omdat hij niet over plicht sprak, besloot zij, dat hij geen begrip van plicht had. Zij staken het landhoofd over, en daalden af op het pad op de klip, dat Vivien gegaan was op dien mor gen toen Stott haar verlost had uit de moeilijkheid met den ezel. Zij kon niet ontkennen, dat het plotse ling opdoemen der zee uit het gesprek over dagelijksch leven en werken meer verheffend was. dan loen zij haar met opzet voor overpeinzingen had opgezocht. Dit denkbeeld, zoo volmaakte het tegengestelde van de levensbeschouwing van haar cn haar aanstaande bracht haar wel wat in de war. DUITSCH LEGERBERICHT, BERLIJN, 30 Aug. (Officieel). Legerbroep-von Hindenburg De troepen van generaal von Below staan in gevecht op het bruggehaofd ten zuiden van Friedrichstad. Ten oosten \an de Njemen heeft het leger van generaal von Eichhoven de streek ten noordoosten van Olita bereikt. Er wer den ongeveer 1600 man gevangen genomen. 1700 stukken geschut buit gemaakt. In de richting van Godno werd Lipsk stormenderhand genomen en de vijand gedwongen de Sydran-sector op te ge ven. Sokolka werd door ons doorschreden. De HOOFDSTUK V. Een bocht in dea weg om de rots bracht hen op eens in het gezicht v'an de baai Zij zagen dadelijk, dat er iets bijzonders gebeurde. Het was eb, en op de stee- nen glooiing aan»het einde van de kade stona een klei ne groep werklieden uit de steengroeve met den ouden Paul Tyacke, den kreeftenvisscher, in hun midden. Paul, wiens baard en plukje* haar heen en weer bewo gen, praaatte driftig, stampvoette en wees naar de zee met aapachtige bewegingen. In zonderlinge tegenstel ling met het overige van de groep, stonden twee kust- cht'!jt1 wachter* in hun werkmansachtige uniform, met slob kousen en wandelstokken in deh and, kalm op de stee- nen glooiing, alsof zij daar op schildwacht stonden Berriman, dè politieagent van Porthidne, liep haastig naar deb aai. Door de geheele omgeving heerschte een zekere opwinling; kinderen holden naar de kade, ter wijl vrouwen aan de deur hun nariepen. Het verlaten deel der steengroeve stond vol mannen, die naar de groep op de glooiing keken. „Zeker iets aan land gespoeld, denk ik," zei Stott tot de dames. Er drijft niet dikwijls iets van waarde hier aan, maar rils het gebeurt, is er alijtd ruzie. Ik denk, dat iemand het betwist, dat Tyacke het 't eerst gezien heeft." Toen zij dichter bij d epiek kwamen, tikte een oud man Stott in 't voorbijgaan op den arm en hem op zij de trekkende, fluisterde hij hem iets in het oor. Stott trok een ernstig gezicht, en. zich tot mevrouw Eady wendend, zei hij: „Ik geloof, dat het beter is, dat u doorgaat. Het is een lijk." De twee dames zeiden goeden dag en liepen gauw langs de kade, terwijl Stott bleef praten met den man, die hem had staande gehouden. „Een zeeman?" vroeg hij. „Neen, mijnheer," antwoordde de man, „maar een vreemdeling. Niemand schijnt hem ooit gezien te heb- Stoit aarzelde met een onverklaarbaar voorgevoel Hij was op *t punt de Eady's weer te volgen, maar een dtr kustwachters keek om, groette hem en ging op zij de, als een uitnoodiging zich bij de groep te voegen. Stott ging naar beneden over de glibberige steenen. Op het oogenblik, dat hij het lijk zag, begreep hij het gevoel, dat het er voo^ gewaarschuwd had, niet te kij ken want de man, die daar met glazige oogen in de lucht lag te staten, was Rutherford Lorraine. Het was al te laat om hem niet te herkennen; want de kust- iiZAg UVl V.VUJJ.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2