Zondags tut luwend ir B.S. Zondagstotlnnrgeopend li liclting mi ffim- t»mn; m pi fflKls wi Sleeding ip hit Colbertcostuums. '•g Kindercostuums. Voor KLEEDING OP MAAT een ruime keuze STOFFEN aan het Magazijn. Doozen Luxe Post. L. FRANKENBERG, Altmaar. LAAI 161. De Directeur J. BOSSEN. af Goede kwaliteiten. Groote sorteering. - Billijke prjjaen. - Nieuwe modellen. VERZEKERT uwe Spiegelruiten Alkmaar,Tolef.212. Alkmaar,Tel ©f.212. Tan liet westelijk oorlogsterrein. Nederland. Doozen post, voorheen 40 tot 60 cent, thans f 0,13. Dooien post, voorheen 60 tot 85 cent, thans f 0,i Doozen post, voorheen 90 tot 125 cent, thans 3T 09J HAAST U, de voorraad is niet groot! Profiteert van deze REUZEN AANBIEDING! ONDERWIJS I. Prins Az Bierkade 11. '4 LAAT, hoek Boterstraat, Eigen werkplaatsen a/li. n»gaii|n> LAAT, hoek Boterstraaf, VI gen werkplaatsen a/h. Oostrand van het woud ten N.O. en ten O. van Bialostok is op verschillende plaatsen bereikt. Legergroep van prins Leopold van Beiren. In het Bialowilskawoud wordt om den overgang over den boven-Naref gevochten. De Duitsche en Oosienrijksch-Hongaarsche troepen wierpen den vijand uit zijn positie Suchopol en Szeroszowo. Zij worden krachtig achtervolgd. Legergroep von Mackensen. Om den terugtocht van de achtervolgende troepen-kolonnes door het moerasgebied ten oosten van Przono mogelijk te maken, stelden de Russen zich op de linie Poddub- no in den streek ten zuiden van Kobren op in een nieuwe gevechtsstelling. Zij werden verslagen, alhoewel zij reeds afmarcheerende troepen weder in het gevecht zonden. Op het Westelijk oorlogstooneel is niets bijzon ders voorgevallen. PARIJS, 30 Aug. (Fransch Communiqué.) De actie van de Framsche artillerie duurt voort op het grootste gedeelte van het front Op verschil lende punten hebben wij goede resultaten bereikt. DE MINISTER VAN MARINE NAA ZEELAND. 's-GRAVENHAG E, 30 Aug. De Minister van Marine is voornemens Woensdag en E>onderdag a.s., vergezeld van zijn adjudant, een bezoek aan Zeeland ie brengen, tot bezichtiging van de ver schillende verdedigingswerken. BRAND. 's GRAVENHAGE, 30 Augustus. Hedenvoor middag brak, door een tot dusver onbekend ge bleven oorzaak een zware binnenbrand uit in het schoolgebouw aan de Langnekstraat, waarin thans militairen zijn gehisvest. Met twee stralen op de waterleiding bluschte de brandweer liet vuur. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, hoewel het gevaar daarvoor groot was, tengevol ge van het ontploffen van scherpe patronen. De schade bepaald zich hoofdzakelijk tot het verbran den van militaire kleediugstukken en het schroeien van houtwerk. wachter, die naar Stott's gelaat gekeken had, vroeg op eens: „Kent u hem, mijnheer?" „Ja"„jzei Stott rustig. De anderen, zelfs de politie-agent, die juist twee mannen had weggestuurd om planken of een deur, om daarop het lijk naar de herberg te brengen, verzamel- den zich met vernieuwde belangstelling om Stott. Zij zagen er allen heel bleek en verschrikt uit, maar sche nen al wat rustiger, doordat Stott het lijk herkende. De eeuwige vreemheid en onbegrijpelijkheid van den dood is misschien zijn vreeselijkste aan blik; en dat één mensch onder hen wist, wie het slachtoffer van den dood was, bracht het feit voor deze eenvoudige men- schen wat lichter hij het rijk van het natuurlijke Zij schonen nu vrijer te worden, en begonnen het lijk te onderzoeken en veronderstellingen te maken, hoe Lor raine den dood gevonden had. „Hij ziet er uit als een tooneelapeler, mijnheer," zei een van de mannen. De beschrijving was merkwaardig juist. Lorraine lag met zijn rechterarm over zijn borst, zoodat een dik ke, witte hand met eenr ing met groenen steen op zijn hard rustte. Zijn andere arm lag uitgestrekt langs zijn zijde met de handpalm naar boven, zoodat hij in een houding voor een voordracht scheen te ligen. Hij droeg een grijs pak met zwar fluweelen vest en roode das. Hoe hij den dood gevonden had, wasniet dade lijk merkbaar. Behalve een klein windje, een schram, boven den rechter wenkbrauw, was er geen zichtbare kwetsuur aan zijn lichaam. Minstens éénmaal had de vloed hem bedekt, sedert hij op de glooiing lag, en het water had zijn kleeren op hem doen kleven, zoodat zij ie klein schenen en een belachelijke tegenstelling maak ten tusschen zijn gezwollen lichaam en dunne beenen Bij het verstijven waren zijn beenen wat opgetrokken met één voet naarb innen gebogen, zoodat zij er uit zagen als ledematen van iemand, die verlamd is. Het lange, sluike, zwarte haar, doorstreept met grijs, was weggestreken van het gewelfde, witte voorhoofd, dat zooveel beloofde en zoo weinig had gehouden. In zijn leven had meer dan een gezegd, dat Lorraine's poëzie paste bij zijn verschijning, en dat de eene even hol was als de andere. De dood, wijzer en toch wreeder dan het inenschelijk oordeel, had een verborgen waardigheid in Lorraine's trekken en uitdrukking ontdekt, alleen om die door zijn houding belachelijk te makcu. Voor Stoft verduisterde één trek in Lorraine's voorkomen al de an dere: hij geleek akelig veel op Hugo. Een jong werkman uit de groeve die ademloos kwam aanloopen, bukte, keek, en begon verschrikt: „Ik heb hem gisterenmiddag gezien. Hij kwam langs de groeve, door de velden van Porthew. Hij had een hoed op en een wandelstok in zijn hand, en hij liep verzen op te zeggen." (Wordt vervolgd). Commission van voorlichting in zake vergoeding wegens kostwinner schap. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende bepalin gen van het Koninklijk besluit van 17 Augustus 1915 No. 34, betreffende de INSTELLING van COMMIS- SlëN van VOORLICHTING in zake VERGOEDING wagens KOSTWINNERSCHAP, zoomede van de ter uitvoering van dat besluit door den Minister van Oor log genomen beschikking van 24 Augustus 1915 afd. dienstplicht, No. 468 L. Koninklijk Besluit. Artikel 1. Voor elke provincie wordt met ingang van 1 Sep tember 1915 voor den verderen duur van den huiai- gen mobilisatietoestand, of voor zooveel langer als door ons wordt noodig geacht, een commissie inge steld ten einde Onzen Ministers van Oorlog en Marine, ieder voor zooveel hem betreft, te dienen van voorlich ting in zake bezwaarschriften over door de burge meesters genomen beslissingen nopens aanvragen om vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichti gen bij de militie, de landweer en. den landstorm. Artikel 2. De commissie bestaat uit drie leden en is gevestigd in de hoofdplaats der provincie. Ministrieele beschikking. 1. Bezwaarschriften over de door de burge meesters genomen beslissingen nopens aanvra gen om vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen worden gericht: aan den Minister van Oorlog, zoo de betrok ken dienstplichtige behoort tot de militie te te land,, de landweer of den landstorm aan den Minister van Marine, zoo dé dienst plichtige behoort tot de zeemilitie. 2. Het bezwaarschrift wordt ingediend door tus- scheakomat van de commissie van voorlichting voor de provincie, waarin de gemeente is gele gen, welker burgemeester de beslissing heeft ge nomen. 3. Bezwaarschriften, welke rechtstreeks aan den Minister zijn ingediend, worden door den Mi nister voor zooveel noodig aan de commissiën van voorlichting gezonden. 4. De commissie, in wier handen het bezwaar schrift wordt gesteld, stelt een nauwkeurig on derzoek ia, nopens hetgeen in het bezwaarschrift wordt aangevoerd, voor zoover het aangevoerde voor onderzoek in aanmerking kan komen. 5. De commissie kan een persoonlijk onderzoek doen instellen ter woonplaats of verblijfplaats van het gezin of den persoon, betrokken bij de aanvraag om vergoeding, welke het bezwaar schrift geldt. Het in het vorige lid bedoelde onderzoek heeft plaats door den secretaris der commissie. Het in het eerste lid bedoelde onderzoek kan fejj uitzondering geschieden door een of meer le den der commissie. Een onderzoek, als in het eerste lid bedoeld heeft niet plaats, zoo de in dat lid vermelde woonplaats of verblijfplaats buitenslands is ge legen 7. De commissie brengt aan den betrokken Mi nister omtrent haar bevindingen naar aanlei ding van het bezwaarschrift een rapport uit, vermeldende tevens het oordeel der commissie. Alkmaar, 30 Augustus 1915 De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. INGEZONDEN STUKKEN. HEI VOLKSORGEL KOMT 1 Op initiatie! van het Bestuur der afdeding Alkmaar zal „ue Volkszanger", het orgel der Federatie van R.- K. Diocesaue-Vereeuigingen voor den Volkszang in Nederland, op Koninginnedag en den volgenden dag Alkmaar komen bezoetceu om op practische wijze het goede volkslied te propageeren. De afdeeliug Alkmaar soos daartoe Koninginnedag; in de eerste piaats omdat deze dag wel de meest ge schikte van liet geheele jaar is om vaderlandsclie liede reu a,s liet „Wilhelmus „Wien Neeriandsch Bloed" e. a. te doen hooien; in de tweede plaats omdat H. M. onze geeertnedigde Koningin het verlangen heeft ge uit, dat het Nederiandsche volk goede, vroolijke, ver edelende volksliedereu zingt. De jaarvergadering der Nationale Vereniging voor den Volkszang mocht zidi in de belangstelling van H. M. de Koningin verheugen. Bij die gelegenheid liet li. M. biijken, hoezeer het haar begeerte "is, dat deze vereeniging her doel zal bereiken, om haar volk te ver lossen van liet straatgeschreeuw (in de aigeloopen week hebben we er weer volop van kunnen genieten!) dat den naam van zang niet mag dragen en dat haar streven ook ten goede mag komen aan de' veredeling van het meer algemeen gebruik van onze taal. Opgemerkt dient ook, dat, hoewel H. M. de Ko ningin aan de burgemeesters heeft ter kennis gebracht, dat het de wensch is van H. M., dat haar verjaardag vanwege de tijdsomstandigheden voorbij gaat zonder gewoon feestbetoon, te 's-Gravenhage vóór het Huis ten Bosch in den avond van 31 Aug. eene huldebetoo- ging aan H. M. de Koningin zal plaats vinden van wege de Nationale Vereeniging voor den Volkszang afd. 's-Gravenhage en van de afdeeling der R.-K. Ver eeniging voor den Volkszang. Het repertoire van het Volkszangorgel vangt aan met h e t Volkslied, het „Wiens Neeriandsch Bloed", YAH Strie II Seri# III voorts bevat het: 2. Wilhelmus. 3. Ons Lied. 4. Voet ballied. 5. De vroolijke jongen. 6. In de lucht. 7. De Zilvervloot. 8. Limburg mijn vaderland. 9. Huzaren- lied. 10. Prinsesselied. 11. Naar Huis. 12. Schoenlap pertje. Men ziet: de liederen zijn met zorg gekozen, met recht „voor clck wat wils". Door de beide begeleiders van het orgel, die in uni form zijn, zal een liederenbundeltje een z.g. „Leeu- werkje", dat de 12 liederen (met notenschrift) die het orgel speelt, tegen den luttelen prijs van 6 cent wor den verkocht; dit vergemakkelijkt het meezingen. Er zal dus niet langs de huizen gegaan worden om geld op te halen. De opbrengst van den verkoop der liederenbundel- tjes dient uitsluitend om de kosten van het draaiorgel te bestrijden. Door in grooten getale deze bundeltjes te koopen werkt men mede, niet alleen aan het verspreiden van het volkslied maar oo-k om het orgel, dat zulke aan zienlijke geldelijke offers vraagt, in stand te kunnen houden Wanneer men de verslagen leest in de couranten, der plaatsen waar het Volkszangorgel vertoefde, dan is de aigemeene wensch: „Er moest bij zoo'n orgel ge zongen worden" „Of zou 'it misschien helpen, als de orgeldraaier tevens een flink zanger was en met forsch geluid als voorzanger kon optreden Daarom heeft de R. K. Vereeniging van den Volks zang afdeeling Alkmaar gemeend door een kinderkoor op bepaalde punten der stad, onder begeleiding van het orgel, dé 12 liedjes ten gehoore te brengen. En, als de kinderen dan voorgezongen hebben, die nen anderen te volgenheel het volk, uit alle standen en rangen van iederen leeftijd moet meezingen Dan"zal de afdeeling Alkmaar met het Volkszaogor- haar doel bereiken en dat doel is geen ander dan ziens zou dit het radicale middel zijn om van dit stads- schoon? verlos te worden Met beleefden dankzegging voor de plaatsing S. TRIJBETZ. bij de Onderlinge van 1890. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 30 Augustus. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandscb Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van 31 Augustus. In het gebied van de waarneming is de hoogste bekende stand van den barometer 760.0 te Vltesiageu. De laagste stand van den barometer 748.1 te Wisby. VERWACHTING. Matige tot krachtige later afnemend noordweste lijke tot westelijke wind, zwaar tot halfbewolkt, aanvankelijk nog buiig, later tijdelijk opklarend en iets zachter. „Weest dragers van 't Hollandsch lied, en brengt het in huizen en zalen." Indien de weersgesteldheid het toelaat, zullen de kinderen om half 10 bij het stadhuis, om 12 uur op de Kaasmarkt, om 4 uur bij het Boeboom-Toussaint- monument zingen. Zoo hopen wij. dat het Alkmaarsche publiek uit sympathie voor aet edel streven a.1. het propageeren van den goeden volkszang deze zaak zal steunen, en doen wij een beroep op aller medewerking, opdat de tocht van het Volkszangorgel, dat overal in den lande met de grootete geestdrift werd begroet, in Alkmaar een ware zegetocht worde. Het Bestuur der afd. Alkmaar van de R. KVereeniging voor den Volkszang. HET OPHALEN VAN VUILNIS. Mijnheer de Redacteur! Zou ik U beleefd om plaatsing mogen verzoeken van het onderstaand? Bij voorbaat dank. Hoevelen zullen zich, met mij, niet geërgerd hebben, bij het zien, vooral in de morgenuren, van de talrijke vuilnisvaten en emmers door de geheele stad. Niet alleen, dat dit aan het stadsschoon en de hygiëne af breuk doet, doch hoe dikwijls ziet men ook, dat bedoel de vaten en emmers door jongens of honden omver geworpen worden en de vuilnis zich over de straat ver spreidt. Meestal wordt de vuilnis reeds om 8 of 9 uur buitengezet, terwijl ze in sommige wijken pas om 11 of 12 uur wordt opgehaald. Hoe vaak gebeurt het, dat de baldadige jeugd een geledigden vuilnisemmer voor een voetbal aanziet. Mijn vraag is nu deze. Zou door de betrokken auto riteiten niet een maatregel genomen kunnen worden, om hierin te voorzien en het zoo in te richten als bv in Amsterdam, waar het middel sinds jaren en met succes wordt toegepast? Daar gaat n.l. enkele minuten vóór de vuilniswagen in aantocht is, een jongen langs de huizen met een grooten ratel, welke zeker op 500 Meter afstand te hooren is. Dit is de roepstem voor de dienstbode, die men dan ook onmiddellijk met de vuil nisbakken of emmers naar buiten kan zien komen, de vuilniswagen staat voor de deur en tegelijk met de dienstboden verdwijnen weder de ledige emmers. Niet alleen voor de dienstboden is dit zeer gemak kelijk doch ook zeer zeker voor de vuilnisman, die thans dikwijls met bezem en schop moet klaar staan, om de omvèrgeworpen vuilnis bij elkaar te halen. Na tuurlijk zou bij politieverordening moeten worden vast gelegd, dat het verboden is, vuilnis naar buiten te brengen vóór de vuilnisman zijn komst heeft aange kondigd. Ook tevens, dal de emmers onmiddellijk na het ledigen in hui» gebracht moeten worden. Mijn in- In HORKHOUIXEH en aanverwante vakken (er opleiding voor praktijk en examen». Telefoon 2a». MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 30 Aug. Aangevoerd 18 Koeien en ossen f 240 a 385, 49 vette kalveren f 48 a 150,—per K.G. f 0,90 a 1,10, 33 nucht. idem f 8.— a 24 514 vette schapen f 30.— a 50.168 vette var kens f 0,54 a 0,94 p, K.G., 8 magere id. f 20 a 38. AMSTERDAM, 30 Aug. Veemarkt. Aangev. 328 vette koeien le kw. 106 a 110 ct.,2e kw. 98 a 102 ct., 3e kw. 94 a 96 ct., 150 melk- en kalikoeten f 300 a 450, vette kalveren, le kw. f 0.a f 0 3e kw. f 0.3e kw. f 0.73 nnchtere kalveren f 12 a 18, 23 schapen f 25 a 45, lammeren f a 239 vette varkens, geen handel, stie ren f a —0. BROEK OP LANGEND1JK28 Aug. 300 zak aardappelen. Gewone muizen f 1.10 a 1.15, Julia muizen f 1.10 a 1.20, Schoolmeesters f 1.20 a 1.65, Blauwe f 1.55 a 1.70, Eigenheimers t 1.55 a 1.70, drielingen f 0.55 a 0.75. 7200 bloemkool f 6.— a 12.2e soort f 2.70 a 5.—, 48000 roode kool f 8.a 14.20, 14000 gele kool f 7.50 a 13.60, 9600 witte kool f 11.50 a 20.50, 3600 bos wortelen f 3.a 3.50, 428 baal nep f 4.20 a 5.drielingen f 3.30 a 3.70, 585 baal uien f3.10 a 3.50, 205 Kg. slaboonen f 3.20 a 3.90, 0 Kg. augurken f 0. a 0.52 baal wortelen f 1.85 a 1.95 'DEEMSTER, PURMEREND en Omstreken. Op de afslagmarkt werd verhandeld: 1779 zak slaboo nen f 1.19 a 1.68 per zak 15 K.O., 51000 snijboonen f 1.40 a 1.75, per 1000, peren f 1.30 a 3.50, appelen f 2.23 a 2.30. Handel zeer vlug. Afslagysreeniging BEEMSTER, PURMEREND en OMSTREKEN. Op de augurkenveiling werden aan gevoerd 7368 manden. Grof 63 a 6é ct., basterd 102 a 105 ct., stek 43 ct.. bommen 27 a 31 ct, BOVENKARSPEL (Station), 28 Aug. Heden be steedde men voor aardappelen (groote muizen) f 1.10 a 1.20, idem (kleine muizen) f 0.80 a 0 85, Blauwe f 1.60 a 165, ronde f 1.60 a 1 .,70 bloemkool f 10.50 a 14 Roodekool f 10.-a 14.25, Gelekool f 8,— a 12—, Wittekool f 10— a 15.50 per 1000, Slaboonen t 1.10 a 1.25. NOORDSCHARWOUDE, 28 Aug. Bloemkool f 15.— a 16.50, roodekool f 7.a 13.00, gelekool f 7.50 a 11.30, Wittekool f 14. - a 17.40 per 100. Aanvoer testuks. Wortelen f 3.20 a 3.80 per 100 bos, idem f 1,80 a 2,25 p. baal, Schoolmeesters f 1.35 a 1.55, Eigenheimers f 1.20 a 1.50, Blauwe f 1.30 a 1.60 per 35 K.G Aanvoer 0zak. Zilveruien f 5.80 a 6.80, drielingen f 4.10 a 4.20, gele nep f 4.70 a 4,90, drielingen f 3.60 a 3.90, grove uien f 3.20 a 3.70 per 50 Kg. Aanvoerbaal. W1JDENES, 27 Aug. VeiTingsvereeniging „Tuin. ders belang." Tesselaars f 1.25 a 0.- trosjesperen f 0.65 a 0.75, Fransche suiker f 1.35 a 1.45, suiker. 1 S V''. ii I XSJU-«O'--V^V v'Z |i *VVV-,.<y tfjLr. I- i. w V ftsrl» X

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 3