DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vu hst oostelijk oorlogsterrelo. Van lie! westelijk oorlogsterreln. Van liet zuidelijk oorlogstooneel. en TüDn No. 2m Htiêerd en zeTentiende Jaargang* 1915 SI AUGUSTUS Openbare ergadermg fttaMispgi p i f 1—X p, pit. 112i IMmIMi 11 f* latten Bstr plsntmte. Brings fr. V. Boek- m DIN 8 DA I tA HERMs. CBSTiR «Z8N, Mm il Wmm. I NEDKliLANI). Golf van Riga Friedrichsiadt orDunabur® Polozk Kowno Wilna t Minsk Grodno Pinsk Rokitno moeras Brest Litowsk ALKMAAR, 31 Augustus. Het wordt tijd, dat we den toestand in Rusland eens weer wat nauwkeuriger nagaan, dan den laatsten tijd is geschied. Het bovenstaande schetskaartje, waarop de belangrijkste plaatsnamen vermeld staan, kan ons daarbij helpen, vooral wanneer men tevens een school» ailas raadpleegt. Zooals men weet is de golf van Riga een baai van de Oostzee, waarin de rivier de Duna uitmondt. Nu de Russen na de Narew-Weiciisel-linie te hebben prijsge geven, niet in staat zijn gebleken stand te houden aan de Njemen-Boeg-linie (welke door de vestingen Grod no en Brest-Litowsk kan worden aangegeven), moeten ze trachten zulks te doen achter Duna en Dnjester, van welke laatste rivier de Berezina ewi zijrivier is. Lukt dit ook niet, kan deze derde linie door den val van Riga-Dunaburg niet meer behouden worden, dan ligt de weg naar het Noorden voor de Dunschers ge heel open en zullen de Tsaar en de regeering in St. Peiersouig niet meer veilig zijn. Sinds den val van Brest-Litowsk gaat de Russische legermacht w twee deeieu terug. De eene groep wordt in noordelijke richting gedrongen, cie andere tieki oostwaarts ai naar Minsk eu i'iusk. De uit net zuiden scherp achtervolgde noordelijke groep wordt tevens van het westen zeer bedreigd. Hoe langer Grodno en Wilna stand kunnen houaeu, hoe beter dit voor de Kussen is. Gingen deze vesting en dit spoor- wegknooppssnt spoedig verloren, dan toch zou deze groep groctenaeels ook in oostelijke richting moeten gaau wijken, d. w. z. eveneens op Minsk moeten terug trekken, bier dreigt den Russen een gevaar. Een ander doet zich voor bij den benedenloop der Duna. De troepen van generaal von Below leveren volgens het Duitsche bericht thans slag om het bezit van het bruggehootd ten tuiden van Friedrichsiadt, zoodat het Duitsche krijgsbedrijf tegen de Dwina goeden voortgang maakt en laatstgenoemde stad reeds bedreigd mag worden geacht. Maar ook naderen de Duitsche troepen Wilna, welk kruispunt van vijf spoorwegen weliswaar door de Russen hardnekkig wordt verdedigd, doch door de Duitschers van het noorden en van het zuiden en zuid westen uit wordt bedreigd. Dit alles betreft de legergroep von Hindenburg. De legergroep van prins Leopold van Beieren ver volgt de Russen i» het woud van Bjelowesj, ten noord oosten van Brest-Litowsk. waar de vervolgde troepen aan den bovenloop der Narew tegenstand bieden, en even ten zuiden daarvan worden zij achtervolgd door de legergroep-von Mackensen. We zijn hier genaderd in het gebied van de Pripèt- en Rokitno-moerassen. welke voor een terugtrekkend leger zoo vele moeiel'ijk- heden opleveren. Het is eigenlijk een wonder, dat men nog niet hoort van het maken van veel krijgsgevange nen in deze streken. Nu de legergroepen steeds meer oostwaarts opruk ken, moest ook generaal von Linsingen, die in het oostelijk deel van Galicië (ten oosten van Lembcrg) was blijven staan in een verdedigende stelling, wel weer het offensief hervatten, hetwelk hem in staat stelt het'verband te behouden. De Russen moesten ook hier dus terug, maar daar de vesting Kiew op een afstand van 400 K.M. is gelegen, is de afstand wel heel ver en dus de kans cp aanzienlijke verliezen niet gering. Evenwel de Russen slagen cr tot dusverre nog uitmuntend in om een snel, afdoend Duitsch succes te voorkomen Zij weten nog steeds een ramp af te wen den. Maar er dreigen hen zooveel gevaren, dat een ontsnappen schier iets bovenmenschelijks schijnt. De Turken beweren, dat zij aan de Darrianellen op groote schaal ondernomen aanvallen hebben afgesla gen en hun tegenstanders belangrijke verliezen hebben berokkend. In twee dagen tijds zouden er 10.000 man van de gelande troepen gesneuveld zijn. En daarom moei heel Konssantmopel vlaggen Is gisteren gebleken, dat de Duitsche regeering jegens de Amerikaansdie tot een concessie bereid is (inzake den oorlog met onderzeeërs, die voortaan geen passa giersbooten zullen torpilleeren), vandaag wordt uit Washington gemeld, dat Groot-Brittanje het vervoer door het blokkade-gebied zal toestaan van zekere goe deren, welke in Oostenrijk en Duitschland besteld wa ren en bestemd zijn voor Amerika. Het betreft vooral Kerstmis-artikelen, welke doorgelaten zullen worden, wanneer aan het Engelsehe gezantschap te Washing ton slechts het bewijs van aankoop en betaling wordt overgelegd. De Engelsch-Atnerikaansche pers zegt dat Duitsch land door zijn concessie toont sympathie te willen winnen tegen den tijd, dat de vredesonderhandelingen een begin zul lea nemen. Is dit juist, dan is het zeker even juist, dat Engeland thans hetzelfde tracht te bereiken. De positie van president Wilson als mogelijke be middelaar zou er echter niet zwakker op worden, wan neer hij van beide partijen een concessie had verkre gen! Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: De legergroepen Hindenburg en von Below zijn in gevecht om een bruggehoofd ten zuiden van Friedrich siadt. In de strijd ten oosten van de Njemen bereikte 't leger van Von Eichhora de streek ten N.O. van Olita. Er werden 1600 gevangenen gemaakt en 7 kanonnen veroverd, in de richting van Gordno werd Lipsk (aan den Bobr) bestormd en de vijand gedwongen de stel lingen aan de Sidra op te geven. Sokolda werd door onze troepen doorgetrokken, de Oostelijke rand der bosschen ten N O. en O. van Bjelostok werd op ver schillende plaatsen bereikt. Legergroep Leopold van Beieren: In het bosch van Bjelowjesk wordt om den overgang over den Boven- Naref gevochten, de Duitsch-Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen van het leger van v. Woyrsch wierpen den vijand uit zijn posities bij Soechopol, aan den oostrand van het oerwoud, en bij Sjeresjewo. Zij ver-volgden den vijand krachtig. Legergroep-v. Mackensen. Om den terugtocht van de achterhoeden door het moeras-gebied te O. van de Proesjana mogelijk te maken hielden de Russen giste ren stand in oe linie van Paddubno, ten zuiden van Kobrin; zij werden echter geslagen, hoewel zij hunne reeds amiai cheerende aldeeiingen nogmaals aan den strijd lieten deelnemen Ook de voortzetting van de memode, o uitot bescherming van hun aftrekkend le ger, de bevolking van 't eigen land, voornamelijk vrou wen en kinderen tegen onze aanvallen te gebruiken, baatte hun niet. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Het leger van generaal Pfianzer-Baltin en dat van generaal ven Bothmer drongen gisteren door tot aan Strypa. De vijand trachtte op verschillende plaatsen onze vervolging tegen te houden, doch werd overal te ruggedreven. Bijzonder hardnekkige tegenstand moest gebroken worden aan de Beneden-Koropiec-beek. De troepen van generaal von Böhm-Ermoli stieten, ten oosten van 1. toczo en in een van Bialykamien over Toporof naar Radziechof loopende linie op sterk be zette posities. De vijand werd aangevallen en op ver schillende punten van dit frónt teruggedreven In Wclhynie wonnen onze tegen Luzk oprukkende strijdmachten opnieuw terrein; Swiniuchy en andere laai verdedigde plaatsen werden den vijand ontnomen. De in het Biaiowiskaja Poeszcza (het oerbosch van Bjelowesj). strijdende Oosicnrijksche troepen sloegen dc Russen bij Sjeresjowo, en vervolgen hen naar Pracs- zany. DE RUSSISCHE LEGERS. Lat het Duitsche hoofdkwartier werd gisteren ge schreven: „Op het oogenblik nu door den val van de binnenlandsche Russische verdedigingslinie een hoofd stuk van de doorloopende operatie ten einde is ge bracht. is het leerzaam zich in het kort het tot nu toe verkregen resultaat van het offensief voor den geest te halen, dat op 2 Mei begon met de doorbraak bij Gor- lisj. De sterkte van de Russische legers, die achtereenvol gens door den eigenlijken stoot werden getroffen, mag men op zijn minst op 1 400 000 man stellen. In de gevechten zijn in ronde cijfers 1 100.000 man ge vangen genomen en minstens 300.000 man gesneuveld of gewond, als men het aantal dezer, zonder de zie ken op slechts 30 proc. van het aantal krijgsgevange nen schat. Het is echter beslist hooger. Want sedert de vijand om het overschot zijner artillerie te redden zijn overhaasten terugtocht, zonder zich ook maar in het minst te bekommeren om menschenlevens, in hoofd zaak door infanterie tracht te verzekeren, heeft hij na tuurlijke ontzaglijke, bloedige verliezen geleden Men kan dus zeggen, dat de legers, die door ons zijn aangevallen, totaal vernietigd zijn. Dat de vijand des niettegenstaande nog troepen te velde heeft, is te ver klaren uit het feit. dat de in Zuid-Rusland voor het of fensief tegen Turkije gereed gehouden divisies naar het oorlogsterrein werden gebracht, dat zeer veel ten hal ve geoefende reserve-soldaten met groolen spoed uit het binnenland van Rusland werden gehaald en einde lijk. dat van die fronten, waar onze druk minder voel baar was, een groot aantal manschappen naar het noorden werden gezonden. Al deze maatregelen heb ben echter het noodlot niet kunnen tegenhouden. Uit Galicië, Polen, Koerland en Lithauen is de vijand ver dreven, zijn gesloten front is uiteengerukt, zijn legers trekken terug in twee totaal gescheiden groepen. Niet minder dan 12 vestingen, waaronder vier groote en geheel modern ingericht, zijn in handen van onze dap pere troepen gevallen en daarmede tevens de binnen- landsche beveiligingsünie van het Russische rijk." DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué van gistermiddag meldde Aan het einde van den dag van gisteren begon een hevige artilleriestrijd, gepaard gaande met mijnont- ploffingen en gevechten met bommen en handgranaten op verschillende punten in de Argonnen. De Duitsche loopgraven bij Courte Chaussée, Meurissons en Bo- laste werden ernstig beschadigd. Hedennacht was het in deze streek en aan het overige front rustig. Maarschalk French berichtte gisteren: Sedert den 18en Augustus hadden op het Engelsehe front slechts mijn-aanvallen plaats. Wij schoten vijan delijke vliegmachines naar beneden. Onze artillerie schoot bij Langemarck een spoortrein in brand. Ons vlïegerscorps werkie met het Fransche met succes sa men bij aanvallen op het bosch Houthulst, zonder een enkele machine te verliezen. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENR1JKSCHE FRONT. Het officieele Oostenrijksche legerbericht meldde gis teren Gisteren onderhielden de Italianen over het geheele front aan het kustland een artillerievuur van afwisse lende kracht. Op verschillende plaatsen poogde de in fanterie nabij onze stellingen te komen. Kleine aanval len werden als gewoonlijk afgeslagen-, In Karinthie en de Tyroolsche grensgebieden is de toestand onveranderd. DE ACTIE AAN DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meldde: De vijand her haalde op 28 Aug zijn aanvallen in destreek van Ana- forta. De aanvallen waren in de jongste drie daggn zeef hardnekkig. Toch werd de vijand teruggeslagen. Hij leed ontzaglijke verliezen wij heroverden door een tegenaanval eenige in ons centrum gelegen loopgraven, die door den vijand genomen waren en doodden de be zetting. In de gevechten van de jongste twee dagen verloor de vijand 10 000 man aan dooden. In vergelijking daarmede zijn onze verliezen gering door onze aan het gevecht deelnemende vliegtuigen werden met succes bommen geworpen op vijandelijke stellingen en kam pen, overigens gebeurde ér niets van belangs. KORTE BERICHTEN. Een officier en 15 jongens van het Engelsehe op leidingsschip „Cornwall", dat bij Purfleet op de Theems geankerd lag, zijn verdronken, doordat het bootje, waarin ze roeióefeningen hielden, in aanvaring kwam met een sleepboot. Vier der inzittenden konden gered worden. Op bevel van zijn regeering is de ontsnapte Fransche vlieger Gilbert weer naar Zwitserland ver trokken. Volgens het Nowoje Wremia van 20 dezer is be sloten om, in geval de Russische havenstad Riga wordt ontruimd, het hout dat daar voor een 35 millioen roe bel ligt, te verbranden. De Frankf. Ztg. deelt mede, dat de Duitsche post administratie thans voor open brïefzendingen naar Oostenrijk en naar neutrale landen ook brieven in de taal toelaat. Naar het voorbeeld van Denemarken heeft ook Zweden een bijzondere belasting ingevoerd op alle oor logswinsten. Het Central News-agentschap verneemt uit Nieuw York dat dor China een honderdtal onderzeeërs be- sield. Ze zijn van grooter afmeting dan de Duitsche. Te Avezzano, in Midden-Italië, dat in Januari door aardbeving is geteisterd, zijn opnieuw aardschok ken gevoeld. Er heerscht groote angst. De ijzeren Hindenburg te Berlijn wordt Zater dag 4 September onthuld. Het standbeeld is omgeven door 4 bij Tannenberg veroverde Russische kanonnen. Er worden reeds bons verkocht, waarop men het recht heeft spijkers in het beeld te slaan. De Koning der Belgen heeft doen bekendmaken dat ieder die door het leger opgerichte of ingerichte overgangsbruggen, muren, slagboornen om om het even welke omheiningen, tot het leger dienende telegrafische of telefonische lijn, draadlooze of seininstallaties zou vernietigen of beschadigd hebben, gestraft zal worden. Door den Beriijnschen politie-president is een be kendmaking gepubliceerd, waarin met straf bedreigd wordt degene die onrechtmatig het „IJzeren Kruis of een nabootsing daarvan draagt. Lloyds meldde gisteren, dat de Engelsehe stoom boot „Sir William Stephenson" gezonken is. De „Temps" meldt, dat de president der Fran sche republiek een decreet onderteekend heeft, waarbij de uitvoer van zilvergeld verboden is. Reizigers mogen echter bij het overtrekken der grens een bedrag van 25 in zilver bij zich houden. De Oostenrijksche minister van binnenlandsche zaken heeft d.d. 29 Augustus melding gemaakt van 929 gevallen van Aziatische cholera. De Italiaansche regeering heeft vaccinatie ver plichtend gesteld, om leger en vloot tegen cholera te beschermen. Er zijn strenge maatregelen genomen om te verhinderen dat een epidemie zou kunnen uitbreken door de aanwezigheid van Oostenrijksche gevangenen, die vroeger in Galicië hebben gevochten. De conferentie van vertegenwoordigers en mijn werkers in ZuidAVales (Engeland) is geëindigd. Naar verluidt, zijn eenige voorstellen gedaan, welke HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het door hun col lege aan heeren Gedüputeerde Staten van Noordhol- land ingediende verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een GASFABRIEK op het per ceel Heldersche weg, Sectie C, No. 1126. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raad huize dezer gemeente, mondeling op DINSDAG 14 SEPTEMBER e.k., 's voormiddags tc ELF UUR en schriftelijk vóór of op dien tijd. Geduren de drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarië dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 31 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. te ALKMAAR. ten STADHUSZE, op Donderdag 2 Sept 1915 des avonds half negen A. PRINS Az.j Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Secretaris. aan het uitvoerend comité der mijnwerkersofganisatie zullen voorgelegd worden, LEGERING GEDURENDE DEN WINTER. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft, naar de Avondp. meldt, den hoofdintendant geschre ven: „In verband met het naderende koude jaargetijde acht ik het noodig er L'. H. E. G. op te wijzen, dat het mijn wensch is, dat alle troepen, die thans nog in stroo legeren, dezen winter van stroozakken worden voor zien. Bij de voorstellen ter verbetering van de legering geeft een der divisiecommandanten in overweging, voor de onderofficieren kribben beschikbaar te stellen, voor zooverre zulks nog niet is geschied. Ik heb de eer u te verzoeken mij in te lichten, in hoeverre aan daar toe door de commandanten der troepenafdeelingen aan u rechtstreeks te richten aanvragen, uwerzijds zou kun nen worden voldaan. Tevens gelieve u mij mede te deelen, of, voor den as. winter, de hoeveelheid dekens voldoende zal zijn. Met de uitbreiding van het leger sedert den vorigen winter met een sterkte van ongeveer 70.000 man, dient rekening te worden gehouden, terwijl van inkwartie ring bij de inwoners, althans van nieuw gevormde af- deeiingen, zoo weinig mogelijk sprake zaï mogen we zen." MIJN ONTPLOFT. Gistermorgen tusschen 3 en 4 uur is aan het strand te Cadzand, tusschen den vuurtoren en den misthoorn, een mijn oniploft, die daar blijkbaar, zonder dat iemand er kennis van droeg, is aangedreven. Aan de woning van den dijkwerker Kolemeyer, in de nabijheid staande, is veel schade toegebracht. Aile ruiten zijn ge sprongen. Van de woning van den dokwerker Kolemeyer. aan de Nieuwe Sluis, is ook het dak erg beschadigd en zijn de muren gescheurd. Wonder boven wonder kre gen de onder de dakpannen slapende kinderen geeü letsel. Ook een aantal andere huizen in de omgeving werden beschadigd. BINNFN! AND WETHOUDER EN KAMERLID. De afdeeling Amsterdam IX van de S. D. A. P. heeft gisteravond in een huishoudelijke vergadering be sloten, het partijbestuur te adviseeren, dat de heer Vlie gen reeds nu voor het Kamerlidmaatschap zal bedan ken. EEN OORDEEL VAN Dr. KUYPER. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: „Dr. A. Kuyper, die op het oogenblik een kuur volgt te W'eisser Fiirsch bij Dresden, Iaat zich aldus uit in een brief aan een van onze medewerkers: „Zooals ik o.a. naar Berlijn aan de hoofdredactie van het Berliner Tageblatt" schreef en ook aan u me dedeelde, komt het mij, daar ik slechts om gezondheids redenen naar Dresden ben gekomen, gewenscht voor, dat de pers van mijn aanwezigheid op Weisser Hirsch hoegenaamd geen nota neemt. Daarbij moet ik blijven. Dat belet mij echter niet, op de twee practische vragen, die u mij gesteld hebt, in het kort op deze wijze te ant woorden 1 o. dat de beweging, om Nederland ertoe te brengen, zijne neutraliteit op te geven en zich bij de Quadruple Entente aan te sluiten, niets hoegenaamd te betetkenen heeft en 2o. dat het koloniale vraagstuk voor ons land eerst later kan opgelost worden Wat 't eerste betreft, waren het slechts eenige twee de-klas Belgen, die ons trachten mede te sleepen. De hooger staande Belgen daarentegen begrepen van den aanvang af, dat zij onze gastvrijheid niet slechter kon den beantwoorden, dan door onze neutraliteit in ge vaar te brengen. De eerste-klasse Belgen deden dat dan ook op geen enkele staatsman, noch een persorgaan van eenige beteckenis, die niet tegen iedere schending van onze neutraliteit opkwam. Met liet koloniale vraagstuk is het anders gesteld. De koloniale groote mogendheden plegen in hunne ko lonies slechts een kleine vloot beschikbaar te houden. Over hare koloniën wordt in Europa beslist, niet in de koloniën zelf. Voor Nederland staat de zaak anders. Onze positie in Europa is niet van zoodanigen aard, dat wij in Den Haag of in Amsterdam de beslissing omtrent onze koloniën kunnen afwachten. Wij moeten ons in den Archipel zelf zoodanig wapenen, dat wij elk offensief afweren kunnen. Vóór de oorlog uitbrak, was dan ook het plan gereed, om een vloot van dread noughts voor onzen Archipel te laten bouwen. Nu is ALKMAARSCH RANT Esaaffi

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1