De Vergissing yan Vivien Early FEUILLETON. r;dn voorloopig uitgesteld. Eerst moet ook voor ons uitgemaakt worden, of net duikbooten of dreadnoughts moeten zijn, waarmede wij onze koloniën moeten ver dedigen. Hierbij zend ik u nog drie mededeelingen uit de Ne- derlandsche pers De eerste is van mijn vroegeren col lega aan het ministerie van koloniën, admiraal Ellis, die ook tijdelijk aan het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken heeft gestaan en die zich zeer pediment uitspreekt. De tweede is van mr. Van Houten, den vroegeren minister van binnenlandsche zaken in het kabinet-Röeü, een radicaal conservatief en de derde wijst op de vleierijen in de Fransche pers, die ons land voor zich wil winnen. Misschien zullen deze stukken u interesseeren. Niet ik deel u den inhoud me de, ik wijs u slechts op datgene, wat in de pers voor kwam. Uw zeer toegenegen (w.g.) Dr. KUYPER. ,,De oud-minister Van Houten laat zich in het arti- kel, dat dr. Kuyper bedoelt, in dien zin uit, dat de Ne derlanders in Europa geene machtsverdeling noch eene machtsvermeerdering, hetzij voor Frankrijk en Engeland, hetzij voor Duitschland wenschen, maar dat dit standpunt geenszins actieve sympathie voor Duitschlands tegenstanders aanduidt." KOSTWINNERSCHAP. Bij K B. zijn benoemd tot lid vau de bij K. B. van 17 Augustus 1915 ingestelde provinciale commissiëa van voorlichting in zake bezwaarschriften over door de burgemeesters genomen beslissingen nopens aan vragen om vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen van militie, landweer en landstorm voor Noord-Holland: J. Zijp Hzn lid van Ged. Sta ten van Noord-Holland, te Wieringerwaardmr M. Mondeis, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, te Amsterdam en M. L. A Klein, lid van den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet, voorzitter van de steuncemmis-sie van den Roomsch-Katholieken Volksbond (afdeeling Haarlem), te Haariem. Gemengd Nieuws. EEN KRANIG STUKJE. H. Eijsten, oud 17 jaar, soldaat van de Vnjw. Landstorm afd. Amsterdam I-4e sectie, maakte een af- standsmarsch in uniform met lichtbepakte ransel met rol. broodzak, koppel met bajonet en karabijn, van 23 tot 28 dezer gaande van Amsterdam naar Amersfoort, van daar naar Apeldoorn, Arnhem, Nijmegen, Wage- ningen, Zeist, Utrecht en van daar naar Amsterdam teiDat dit een enorme prestatie mag genoemd worden is te begrijpen zegt het Hbl. daar de marsch ver over de 300 K M. is en geheeie bepakking te zamen een ge wicht vertegenwoordigde van pl m. 30 K.G. GOED BEGIN. Op de Kermis te Zaandam heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een zoontje van C. Koopman, aldaar vermaakte zich op de kermis met het wandelen in de rollende tonnen toen op een gegeven oogenblik de ton nen wat hard begonnen te draaien; de jongen kwam fe vallen en brak een been. De heer dr. Scalongne ver leende de eerste hulp. Per brancard werd de knaap huiswaarts gebracht. SLIM MAAR ONEERLIJK. Een zekere A wonende in de Slachthuisstraat te Haarlem had door middel van een stuk rijwielband gas buiten den meter weten te betrekken De man dacht op die oneerlijke manier goedkoop gas te kunnen be trekken. Maar.... men kwam er achter en tegen hem is proces-verbaal opgemaakt, zoodat zijn oneerlijkheid hem nog wel eens duur kan te staan komen (N. H. Crt.) INDISCHE POLITIE Naar aanleiding van de verbijsterende onthullingen bij het proces Brinkman over de Indische politie ge- recruteerd wordt, heeft, zooals eerder werd medege deeld, de landvoogd een enquête gelast naar de ante cedenten van de verschillende dienaren van den Heili gen Hermandad. Dat onderzoek zal nog wel vreemde resultaten ople veren, meent een medewerker van de „Preanger Bode te Bindjei. Het gebeurt hier b.v. meer dan eens schiijrt hij —"dat flinke, groote, door administrateurs ontslagen contract-koelies, geloosd om hun boejjaeigenschappen, onmiddellijk bij de politie overgaan. Zoo ontsloeg ik persoonlijk een koelie, die hier ette lijke malen gevangenisstraf had gehad, niet alleen we gens overtredingen der koelieordannantie, maar we gens diefstal en vechterij. Dadelijk na zijn ontslag hier ontvang ik bericht, dat hij bij de politie als recruut was ingelijfd. Ik ken den boef en feliciteer het gouvernement! fcn uit mijn naaste omgeving is mij een tweede, gelijk ge val bekend. Heerlijk, hè? Wij hier krijgen het uitschot van Java, en uit wat wij dan nog daarvan, uitschiften als te gemeen, te veel boef, te onhandelbaar, recruteert het gouvernement zijn politie, om op onze bullen te passen J OP HOL. Te St. Oedenrode raakten de twee paarden, gespan nen voor een fourage-wagen der artillerie op hol in de ^^,1» *or nlaatap De Vocht. Een mili- kom der gemeente, ter plaatse tair (gele rijder), die ae tan v.". -e paarden wilde tegenhouden, werd omver gereden, zegt het Hbld., kreeg een wiel over de borst en werd ernstig gewond. Hij werd terstond per ambulance, na verbonden te zijn, naar zijn garnizoen Tilburg vervoerd. Een ander militair, die op den wagen zat, viel er af, en brak een been. Twee fietsen van burgers werden to- uit het Engelsch van CHARI.F.S MARRIOT f 8) Denkt u, dat hij u wilde bezoeken, mijnheer?" vroeg de 'man, die Lorraine bij een tooneelspeler had verge- leken „Ik denk het wel," zeide Stolt, uit zijn gepeins ge- ^De politieagent zette den vrager terecht door te zeg- g0"Mijnheer Stott zal bij het onderzoek wel vertellen, WaTyacke, de kreeftenvisscher, die met zijn handen m den zak een eindeloozen visschersdans had u,^*oerd vier stap vooruit, vier stap achteruit begon te schreeuwen kadC) om naar mjjn lijnen te kij ken. Na Kerstmis heb ik niets van beteekems meer ge vangen niets dan een paar garnalen en wat kabel jauw. Ik had een lange lijn gelegd tot Ta{-y.maen Juist, toen ik de vracht wilde ophalen, zag ik iets op de glooiing liggen. „Wat is dat??" zeg ik. „Het o geen hond, het is geen vat en het ging dus dichterbij, en, goede hemelik daJit, dat ik het bestierf. Ik durf nooit meer langs de plek te gaan, noch over land, noch over zee. Als hij zich wilde ver drinken," riep hij boos, „waarom behoefde hij dan hier te komen, een mensch zijn bestaan zoo weg te nemen „St je moet je schamen," zeiden de anderen m taal. «tuk geratea, <te berijdera koodea er gelukkig nog intijds afspringen en zich achter een boom dekken, zoo dat zij met den schrik vrij kwamen. Verder werd nog sec mitrailleur vernield, die men langs den weg aan het oppoetsen was en werd bij veid- wacnter Lavnjssen de heining om den tuin beschadigd en de tuin vertrapt Aldaar gelukte het de hollende dieren tot staan te brengen. GALGENHUMOR. Toen de vacantiekamer der Bossche rechtbank na haar jongste zitting uitspraak deed, veroordeelde zij o. m. ook twee gedetineerden. Dezen werden vervol gens per celwagen van het paleis van justitie overge bracht naar de gevangenis. Een dezer veroordeelden nu was bij het uitstappen zoo galant, dat hij den koet sier een kwartje fooi aanbood. De man heeft al lang gevangenen heen en weer gebracht, maar zooiets was nem nog nooit overkomen, zegt de Tel. EEN VERDWENEN BEELD. In 1825 heeft de beeldhouwer Sigault, te Amster dam, tijdens de Nijverheidstentoonsteliing, die te Haarlem werd gehouden, aan de gemeente een marme ren borstbeeld van Koning Willem I ten geschenke ge geven. Dit borstbeeld werd geplaatst in het nooruer transept van de Groote of St. Bavokerk. Bij de restauratie, die thans plaats heeft, is gebleken, dat liet marmeren beeld is verdwenen, meldt de N. R. Crt., en er een gipsen voor in de plaats is gesteld. Niemand weet, waar het marmeren beeld gebleven is. EEN NIET AlLEDAAGSCHE VRACHT. In de haven te Bergen op Zoom is een schip aange komen met een vracht van 1.600.000 K.G. nieuwe hoefijzers, terwijl weldra een tweede schip met 60.000 K.G. volgen zal. Deze hoefijzers worden aangevoerd door een firma aldaar, teneinde in het groote gebrek aan hoefijzers voor paarden in het boerenbedrijf te voorzien. F.EN KLEINE VERGISSING. Dezer dagen meldde een der bladen, dat een dominé binnenkort zijn zilveren jubileum zou vieren. Thans bericht hetzelfde blad, dat het zich vergist heeft Het iiibileum zal pas zijn in1925. VERDACHT VAN SPIONNAGE? Men meldt uit Zandvoort aan de „O. H. Ct.": Een onzer ingezetenen, den heer P. A. S., overkwam dezer dagen een minder aangenaam avontuur. Met zijn gezin vertoevend te Valkenburg, begaf hij zich, na zijn pas uit voorzorg te Maastricht nog eens te hebben laten onderzoeken, naar Aken. Doel der reis was het opkoopen van een zevigtal zilveren penningen met de beeltenissen der Duitsche veldheeren, welke penningen door een kennis voor diens verzameling zeer werden begeerd. Daar geen zilver mocht uitgevoerd worden, slaagde de heer S., niet naar wensch, slechts één gene raal kon hij machtig worden. Den trein missend, die hem naar Nederland terug zou voeren, wijdde de heer S„ wachtend op t perron, veel aandacht aan de beschouwing dér langzaam voor- bijstoomende treinen met gewonden. Daardoor werd waarschijnlijk achterdocht opgewekt; althans een arre statie volgde, na een scherp verhoor geschiedde, een visitatie, waarbij tot zelfs liet naakte lichaam aan een minitteus onderzoek werd onderworpen. Slechts de bo- venkleeren, waarvan de schoenen ontzoold en opnieuw gezoold bleken, werden teruggegeven; tot zelfs de zak doek werd den arrestant onthouden, die den nacht in een zeer enge cel van het politiebureau doorbrengen, waar hij des morgens onthaald werd op oorlogsbrood met drabbige koffie. Gelukkig voor hem, dat een paar kennissen te Aken, waarmede hij eenige jaren geleden in handelsrelatiën had gestaan, hem herkenden. Dit had ten minste tengevolge, dat den gevangene een voegzamer verblijf toegewezen werd. Naar onderscheiden plaatsen in Duitschland, waar mede de heer S. opgaf in handelsbetrekking te staan, werd nopens hem geïnformeerd en onderwijl werd met hem een lange tourneé gemaakt door Aken om hem te confronteeren met de winkeliers, welken hij een bezoek had gebracht. Daar hij, om toch maar niet langer voor spion te worden aangezien, verklaard had geen rransch of Engelsch te kennen, werden hem meerma len listen en lagen gelegd, cm zich van de waarheid dier verklaring te overtuigengelukkig voor den arre stant, dat hij niet in de val liep. Na drie dagen werd hij in vrijheid gesteld met de vermaning maar niet in Duitschland terug te komen. De heer S„ die de hem onthouden onderkleeren bene vens zijn geid terugbekwam, is geenszins voornemens deze vermaning in den wind te slaan. Den éénen „Duitschen generaal" dien hij, voor hem onbegrijpe lijkerwijze, nog over de Nederlandsche grens heeft bin nengehaald, acht hij, het offer van drie dagen vrij hei dsberooving niet waard. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Ds. de Jong alhier uit Werkendam heeft het be roep bij de gereformeerde gemeente alhier aangenomen UIT OBDAM. Uit het thans verschenen verslag van de „Onder linge Paardenverzekering-Maatschappij in Noord-Hol land", gevestigd alhier, directeur de heer P. Clay, te Alkmaar, bleek, dat in het afgeloopen boekjaar gemid deld verzekerd waren in klasse B. 1842 en in klasse A. 762 paarden, totaa! gemiddeld 2604 De reservekas be draagt voor beide klassen gezamenlijk 4148. UIT OUDE NIEDORP. De raad dezer gemeente heeft in besloten, het oude torenuurwerk in de Gemeente Zijdewind te vervangen door een nieuw. De levering hiervan is opgedragen aan den Heer L. Spruit Stadsuurwerlcmaker te Alkmaar. UIT ZUID- EN NOORDSCHERMER Eene gehouden inzameling; van adds© voor hei Kon. Nat. Steuncomité 1914, in deze Gemeente bracht op 336,50 netto. UIT WIERINGERWAARD. Maandagavond vergaderde de raad voltallig. Van hei Polderbestuur werd ten schrijven voorgele zen, waarin weid medegedeeld, dat aan de gemeente vergunning is verleend net vuilnis te mogen brengen op een nauer door den opzichter aan te wijzen plaats in de nabijheid van het stoomgemaal, tegen een jaar- lijkscüe vergoeding van J 10. hen tweede schrijven van dit cohege vermeldde de toestemming tot verbouw der gemeente-secretarie in liet z.g. Polderhuis. Met de daarin genoemde voorwaarden konden aile leden zich vereenigen. De inrichting enz. werd overgelaten aan B. en W. Aileen wanneer de totale som zou worden overschreden, zal-de raad opnieuw worden geraad pleegd. De heer A. Visser bracht ais lid der commissie rap port uit over de gemeente-rekening en die van het Bur gerlijk Armbestuur. De ontvangsten hebben bedragen 18174 58, de uitgaven 17647.74, batig saldo 526.84. Alles was correct in orde. Toch heeft de commissie een paar opmerkingen, n.l. de bedeeiing van een paar ouden van dagen in liet armhuis., C. Kooij en wed. Breed, deze luidjes zouden volgens hen zeer goed door de kinderen kunnen wor den onderhouden. Ook de voorzitter was dit volkomen met de commissie eens en gaf toezegging dit met het Armbestuur nader te zullen regelen De rekening werd goedgekeurd. De begrooting 1916 sloot in entvangsten en uitgaven tot een bedrag van 20205.51 'A. UIT WIJDENES. Zondag en Maandag werd hier een tweedaagsche koifwedstrijd gehouden. Er werd in twee klassen ge kolfd. Voor de eerste kiasse waren 13, voor de tweede 18 deelnemers. De uitslag was als volgt: lsre klasse K. Winkel te Wognum le pr. met 155 p., D Pijper te Heer Hugowaard, 2e pr. met 154 p., O. Keersemaker te Grootebroek 3e pr. met 144 p. 2e klasse: K. van Duren te Barsingerhorn le pr. met 159 p., P. Butter te Wijdenes 2e pr. met 142 p., W. Singer te Wijdenes 3e pr. met 125 p. Serieprijs mei 56 p. P. Meereboer te Heer Hugo waard. 2e Serieprijs: A. van Duin, Hoorn. Twaalvenprijs, uitgeloofd door den burgemeester: C. Kaper te Kolhorn met 4 twaalven. De Edelachtbare Heer Burgemeestér dankt na af loop allen, die aan deri wedstrijd hadden deelgenomen en in het bijzonder de meest van verre gekomen 1ste kl. kolvers, die ons zulk een mooi spel te zien hadden ge geven. Hij hoopte, dat bij een lateren eveniueelen op roep door de kolfclub alhier, zij met nog vele anderen zich opgewekt mochten gevoelen weder naar Wijdenes te komen. De heer K Winkel maakte zich daarop tot tolk van zijn medespelers door te danken voor de hartelijke ontvangst, ten woord, vooral gericht tot den heer de Wit en diens echtgenooie, reden waarom hij niet twij felde o? bij een latere gelegenheid zou men weder en misschien wel in grooterea getale gevolg wiilen geven aan een uitnocdiging om hier weer te kunnen wed strijden. De heer W. eindigde met een: „Leve de Wijde- nessers", wat met een luid handgeklap werd begroet. KORTE BERICHTEN. Onder de'kusiwaciit te Kijkduin bij Loosduinea neeft zien een geval van oesmeuelijke ncKkramp vow- geuaau. De somas! is naar net iiucpnaai overgebraent, alle maatregelen tot net voornomen van een uitbreiding der ziekte zijn genomen. Alie verloven zijn voorloopig ingetrokken. Te Groningen is een school voor zwakzinnigen geopend met 16 leerlingen; over enkele weken komen er nog 16 bij. Zaterdag is een heer, die van Rotterdam naar 's-Gravenhage reisde, zijn portemonnaie ontrokt. De porieinonnaie werd later teruggevonden; het geld'was verdwenen, doch het kaartje was nog aanwezig. Zaterdag is aangehouden als verdacht van dief stal van groenten uit volkstuintjes aan den Rijswijk- schen Weg bij Den Haag, een politie beambte, die daar ter plaatse belast was met het uitoefenen van bij zonder toezicht op die tuinen. De verdachte moet voorloopig geschorst zijn. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenliagc is ingebroken. Niets wordt echter vermist. Men herinnert zich de sluwe oplichtingen door de pseudo-rechercheurs te Amsterdam en Achtienho- veu. De bakker Göttc uit Amsterdam, ook door hen bestolen, heeft de onlangs aangehoudenen nu echter niet herkend, zoodat vermoed wordt, dat men hier met een anderen oplichter te doen heeft, of dat de beide aangehoudenen nog een medeplichtige hebben gehad. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is een meisje vervoerd Gat een petroleumkachel had aange maakt en daardoor in vrand vloog, waarbij ze ernstig verwond werd. Een landbouwer te Woold (gem. Winterswijk) zat gisteren op het afsluithek eener weide. Plotseling sloeg hij achterover en kwam in een sloot terecht, waardoor hij zijn rug brak Naar het hospitaal te' Arnhem is vervoerd een mi licien der infanterie uit Deventer, die bij hef beoefenen van athleilek aldaar een speer, door een anderen mili* koor. De klacht van den ouden man vond weerklank bij Stott. Waarom behoefde Lorraine hier te komen? Waarom behoefde hij naar Engeland te keeren? Nie mand had hem ncodig, en Engeland was er zonder hem beter aan toe. Ofschoon, naar de omstandigheden te oordeelen, Stott niet geloofde, dat Lorraine zelf moord gepleegd had, was zijn dood toch overeenkom stig zijn leven. Zijn geheeie leven had hij iedere ver antwoordelijkheid vermeden hij had geweifeld en ge logen en was ontsnapt. Hij wilde niet bepaald door gaan voor een dichter of tooneelspeler Zelfs zijn naam was niet zijn ware. Hij had een voorwendsel gezocht, om zijn vrouw te verlatenzelfs in zijn overspel was hij niet recht door zee gegaan, maar had zinnelijkheid aan hebzucht gepaard. Teen zijn verlaten kind liefde en zorg gevonden had, was hij zelfs niet fijngevoelig genoeg, om weg te blijven, maar moest den reinen weg van de jeugd van zijn kind bederven door de schaduw van zijn lage tegenwoordigheid. Stott was er zeker van, dat Lorraine hem niet met een goede bedoeling had willen bezoeken. Indien hij gekomen was met het aanbod de natuurlijke verantwoordelijkheid voor zijn kind te aanvaarden, zou Stott hem driftig hebben af gewezen maar inwendig zou hij hem om zijn aanbod geacht hebben. Of als hij als een vijand gekomen was, met eene dwaze, melodramatische bedreiging het kwaad bekend te maken, dat, volgens hem, Stott hem gedaan had >n den tijd van zijn vlucht naar Amerika, zou Stott hem uitgelachen hebben, maar ofschoon hij hem de deur zou uitgegooid'hebben, zou hij ten minste het gevoel hebben gehad, dat hij, zoo iets als een man wegschop te. Maar, dacht Stott bitter, het was duidelijk, dat Lorraine niet gekomen was noch om boete te doen, noch om aan te klagen zelfs niet cm openlijk te be tair geworpen, in het voorhoofd kreeg, waardoor hij ernstig verwond werd Gistermiddag zijn in de Oranje-Nassau-mijn ie Heerlen 2 mijnwerkers onder neervallend puin bedol ven. Hun lijken zijn gevonden. Door een aantal inwoners van 's Gravenhage is aan B eri W. een adres gericht om maatregelen te ne men, weike ertoe leiden, dat het enerveerend1 hondenge blaf, veroorzaakt door de honden, gespannen onder de voertuigen, die iederen ochtend vroeg aan de gasfa briek holen afhalen, een einde kan nemen. Door een werkman te Amsterdam is Zondag aangifte gedaan, dat uit zijn vest, dat hij op den Krom- booinsloot had neergelegd aan den walkant, toen hij zich aidaar te water had begeven om een kind te red den, een zilveren horloge is ontvreemd. De heer Cuit Warga, is gisteren bij het redden van een vriend, die met een kano was omgeslagen, ver dronken. Gistermorgen is op de spoorbaan nabij Bussum het zwaar verminkte lijk gevonden van den ongehuw- den P. van Berlo, polderwerker bij de stationswerken. Door een inspecteur van politie is te Amsterdam een man aangehouden, die in een winkel aan het Dam rak op heeterdaad werd betrapt op diefstal van zeem lederen lappen. Nadat de man was betrapt en gepakt, verwondde hij zich met een mesje onbeduidend aan zijn hals. In verband met de nasporingen van de justitie in zake de vervaisching van zilverbons zijn de anti quair W., te Haarlem, en een kunstschilder, die bij hem inwoont en die wel !6 verschillende namen draagt, in het huis van bewaring opgesloten. Nog meer aan hou dingen zijn te verwachten. Zaterdagavond is te Purmerend na langdurig dreggen, de korporaal Kr., die Vrijdagmiddag in het Ncord-Hollandsch Kanaal bij het baden verdronken is, opgehaald en naar het gasthuis gebracht. Te Utrecht heeft een soldaat-kok, onder den invloed van sterken drank, een sergeant verscheidene steken met een koksmes toegebracht. De sergeant werd vreeseiijk bloedend naar het hospitaal vervoerd; de da der werd gearresteerd. Te Middelburg ging een viertal burgers een hu zaar, die onder deu invloed van sterken drank verkeer de, te lijf, waarbij deze eenige hevig bloedende snij- wonden opliep. Een der burgers werd gearresteerd. STADN1EUWS. delen.- Hij was zeker van plah in de buurt rond te loopen en zijn armoede te vertoonen, en, ofschoon niet dreigend, er Stott door zijn tegenwoordigheid altijd aan herinnerend, dat hij de bronnen van zijn liefde voor den jongen kon vergiftigen; zoodat Stott ge noodzaakt zou zijn geweest hem geld te geven, om zich te verbergen, zooals men een bedelaar geld zou geven om zijn wonden te laten verbinden. Lorraine's dood was door een ongeluk veroorzaakt, zooals de mannen uit den aanblik van het lijk opmaak ten. Er was niets, waaruit te vermoeden viel, dat hij van een hoogte, zooals de kademuur, gesprongen of gevallen was. Blijkbaar was hij uitgegleden, toen hij op de glooiing liep, had hij zijn hoofd zoo hard gc- stooten, dat hij bedwelmd was en was toen door den opkomenden vloed verdronken. Hij meest hoogstens in drie voet water verdronken zijn. Het scheen onge looflijk, dat een mensch zoo zijn leven kon verliezen, zonder er voor te strijdenmen zou denken, dat de aanraking van het water hem moest opgewekt hebben, al was zijn bedwelming ook nog zoo diep; maar er was niets van een worsteling te bespeuren, noch in de uitdrukking van zijn gezicht, noch in de houding der ledematen. Zijn dood was, evenais zijn leven, onbe duidend en onbepaald: wat een val had begonnen, werd door het water voltooid. De wetenschap alleen, dat Lorraine dood was, zou Stott slechts verlichting gegeven hebben. Een man, zooals hij, de bron van niets dan kwaad voor ziine medcmenschen, wiens heele leven slecht was geweest, was beter niet in de wereld. Maar dc manier van sterven was zoo ergerlijk, alsof hij zelfs dit niet kon doen, zonder het leven van ande ren te bevlekken Ofschoon Stott zich niets te verwij ten had in zijn vroegere verhoi ding tot Lorraine, gaf zijn lijk aan zijn gezonde natuur de idee van vroegere DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. De verjaardag van H. M. de Koningin is ook dit jaar zonder feestelijkheden herdacht. Van openbare ge- Douwen en van vete particuliere gebouwen wapperden de nationaie kleuren met oranje, terwijl velen ook door liet dragen dezer kleuren iiun gevoelens vertolkten. Nadat vanmorgen en vanmiddag het orgel der fede ratie van R. K. Diocesanaijvereenigingen voor den Volkszang zich had laten hooren het orgel blijft tot en met morgen nad er hedennamiddag in den Hout een miiuair concert plaats, aangeboden door den kapi- tein-connnadant van het déput-bataljon, terwijl de zangvereeuiging „Zanglust" vanavond eveneens in den Hout van half acht at aan een concert geeft. HET VOLKSZANG-OftGEL. Een ware triomftocht was de tocht vau dit orgel door onze stad. Overal waar het kwam stond weldra een groote menschenmassa er omheen, en liet duurde soms met lang of de bekende en minder bekende lied jes wei den meegezongen, zooals bet Wien Neer'andsch Bloed, het Wilhelmus, het Voetbal!ied; lu de lucht, De Zilveivloot, en Limburg, mijn vaderland en dat alles begeleid door de zuivere tonen van het aardig met groen en oranje versierde orgel en de frissche kinder stemmen van het koor onder leiding van den heer Kuij- per. Sympathie, zoowel in Rocmsche als niet-Room- sche kringen verwierf het orgel zich hier, de burge meester b.v.. die met wethouder de Wit op het stad- huisbalcon stond, bestelde 50 boekjes. Honderden van die boekjes zijn verkocht, de orgelman was den tel kwijt. Die boekjes bevatten een twaalftal versjes, met duidelijk notenschrift erbij. Sympathiek is het doel, den volkszang te veredelen, en sympathiek is de wijze, waarop getracht wordt dat doel te bereiken. De veree- niging is van plan nog eenige van die orgels te koo- pen; hiermede wordt dan bereikt dat men in elke streek liedjes kan spelen welke bij den volksaard pas sen en inslaan. Nu is dit natuurlijk nog niet het geval en is men bij zijn keuze beperkt. Met belangstelling mag worden afgewacht of er nu ook resultaten van dit streven hier ter stede kunnen worden waargenomen; cl we dus de melodieën Wiens Neerlandseh Bloed en Wilhelmus en de Zilver vloot zonderen we natuurlijk uit nog eens te hoo ren krijgen langs de straat. PRIJZEN'BEHAALD. Op de te Joure gehouden tentoonstelling van iand- boud, pluimvee en konijnen, werden met inzending konijnen prijzen behaald door J. P. Boom 4 eerste, 4 eere-, 5 tweede, 2 derde; J. Boots: eerste; Jongejans 1 eerste, 1 eere-; H. C. Ligthart: 1 derde; B. R. Ten- king: 2 eerste, 3 eere- en 1 tweede. Allen leden van de Alkmaarsche Konijnenfokkers-Club. schande alsof een bedorven voorwerp op zijn drem pel was gelegd. Wat den meesten ïndriu op hem maak te, was misschien de ironische trek in Lorraine's ge zicht, nu, dat het verzacht was door den dood, zoo sprekend gelijkend op dat van zijn zoon, en hij dacht aan de mogelijke erfelijkheid, die ondanks zijn herhaal delijk uitgedrukte minachting voor de theorie, altijd school op den achtergrond van zijn liefde voor Hugo. Het was alsof, terwijl men aan een rpos dacht, opeens de aandacht werd getrokken door de verrotting bij haar wortel. Toen de twee mannen zwoegende over de steenglooi- ing kwamen met een oude deur als geïmproveerde baar, keerde Stott zich af met een hart vol bitterheid. Zijn zorg voor den levende verhinderde alle natuur lijk medelijden, dat hij voor den doode gevoeld kon hebben. De mannen hadden er aan gedacht een laken mede te brengen, cm het lijk mee te bedekken, en deze eerbiedige zorg voor den onedelen d'oode stond hem tegen. Het zou billijker geweest zijn, vond hij. het lijk gauw onder den grond te stoppen'en zorgvuldig alle teekenen uit te wissehen van de plaats, waar hij begra ven lag. Iedere zorg voor den doode was een kans te meer om den levende te benadeelen. Stott probeerde niet voor zich zelf te verbergen dat hij blij was over den dood van Lorraine. Als hij maar ergens anders gestorven was of ten minste den jongen niet gezien had. Stott was ook boos op zich zelf, dat dat hij aan zijn nieuwsgierigheid had toegegeven, om naar het lijk te kijken Als hij Lorraine's gezicht maar niet gezien en herkend had in het bijzijn van andeie menschen, zou geen ondervragen, geen zekerheid voor zich zelf er hem toe gebracht hebben te zeggen, dat lij hem kende. Dat was het ergste van alles; het was alles zoo noodelocs; het had zoo gemakkelijk voorkomen kunnen worden. (Wordt vervolgd). ^Bj-Mmgggasesg

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2