DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van list wulElijk oeriogstfirrsin. Van liet zuidelijk oorlogstooneel. fan het oostelijk oorlogsteiieln, Broodvoorziening. - 611 Hoidard m zeventiendfe ëmwgmg» tèmÊÊÈ#^ m i «mÉi It—»fr. m 11J& IMM Nf£ ®#«to Mm m pfettsriiife. ttim k I, I, Bak- m Baatóértólifil ik HSRls. COSTERIZ89R» Mm Cl. Mmr. 1 1915 WOENSDAG 1 SEPTEMBER RUSLAND. YARTA. NEDERLAND. Assistente in de Huishouding, Goedkoope eursus in het Knippen van Onderkleeding, cursus in Kunstgeschiedenis, $©4 mes. ALKMAAR, 1 September. In het „Tagefolatt" den militairen toestand bespre- kende, zegt majoor Moraht, dat deze het best geken schetst wordt door bet woord: „Lieb Vaterland inagst ruhig sein". „Rusland moge op zija nieuw S-raiiiioeim-Ieger ho pen, dat terloops opgemerkt en zonder te vervallen in de fout van onderschatting van den tegenstander nooit samengesteld zal kunnen worden, Engeland mo ge in den voorgenomen algemeen en dienstplicht heil zien, welke, wanneer hij tot stand kwam, de organisatie der Industrie totaal in de war zou sturen en daardoor Engeland zelf de grootste schade zou brengen, Frank rijk moge bestallen zijn gevangenen ia de voorste Unie ie zenden en het viervoudig verbond moge uit het lam me Italiaansche gebaar tegen Turkije nieuwe hoop put ten, nooit zullen ai deze plannen onze overwinrtings- blijdschap dempen, ons overwinningsbewustzijn doodeo, onzen overwinxnngswii verlammen. Zeker, wij brengen zware offers. Meel ons volk is zich daarvan bewust en toen de groote vestingen aan Wddwd, Boeg en Njemeo vielea, beleefden we geest herhaling van den aderlijken overwianiagsjubel vas 1870- '7 L De strijd, die destijds een krachtproef en een gewapende ontmoeting was, is thans een be- siaanskwestie. Vandaar die groote ernst ondei ons voik. Wij boeken onze successen met satisfactie, maar met het oog op hetgeen zij ons kosten blijft de jubel bespaard. Wij kennen niet de plannen van onze opper ste legeraanvoering Wij weten met, of zij hare vervol ging van de geslagen Russen op Moskou of op St. Pe tersburg richten wil, dan wel of het haar gelukt den tegenstander te veren te omsingelen en tot de eind beslissing te dwingen, maar wij verkeeren in den ge lukkigen toestand vertrouwen te mogen hebben. Wij behoeven niet te vitten, gelijk de Franschen op joï- fre's leiding, gelijk de Italianen op den grooten rede naar Cadorna en gelijk de Engelschen op Kitchener, die zich achterbaks houdt en liever in het donker blijft. Wil en kracht is alles wat wij in het Oosten en in het Westen van onze legeraanvoerders zien en ai hebben zij met betrekking tot de naaste doeleinden van den oorlog op dit oogenbük ook alleen het woord, wij gelooven toch, dat de leidende mannen in het rijk steeds op de overeenstemming zullen aandringen, wel ke tusschen de gezamenlijke politieke doeleinden van het rijk en die van den oorlog moet bestaan. Door de steppen van Rusland marcheeren, gelijk Napoleon deed, zco onbegrensd zuilen wij nooit opereeren, eer zuchtig. zooals zijn politiek het gezonde verstand op de vlucht joeg, zullen wij nooit het lot van 't rijk op 't spel zetten, en deze zekerheid, welke na de rede van den Rijkskanselier het geheele volk opnieuw gekregen heeft, is de zwaarste slag voor onze tegenstanders. Jammerlijk steekt hierbij hun rade- en 'hulpeloosheid af." E>e schrijver wijst er verder op, dat op het Oostelijk ooi logstooncel, naar zijn meening het belangrijkste, nog steeds de Duitsche sterke linkervleugel de Duna- linie bedreigt en dat zij in overeenstemming met de strijdkrachten ter zee werkt. Met leger-v, Below is thans achterwaarts geëcheiloneerd, de Russen klagen over de groote sterkte van dezen vleugel, dat kan ons slechts welkom zijn, zegt majoor Moraht Het leger von Eichborn heeft in zijn leidei een veldheer, die veel belooft, al t» het hem in het Westen tegengeloopen. Doelbewust en met overleg opereert hij tegen Wilna, nadat Kowno zijn buit geworden ia. Verder in het Zusden wordt het belangrijke punt Kobryn, 50 K.M, ten. Oosten van Brest-Litowsk, van alk kanten bedreigd, het meest door het leger v. Mac- kousen, dat het in het Noorden en in het Zuiden aan pakt. Het is niet uitgesloten, dat er nog sterke strijd machten van de terugtrekkende Russen in Duitsche handen vallen. De Russen hebben nog één lijn vrij, die naar het noordoosten in de richting van Minsk. We derom blikt, hun oog verlangend naar een rivier, waar achter zij, gelijk achter Dunajec, San, Weichsel of Njemen, adem kunnen halen. Het is duidelijk, dat deze toekomst-strategie zure druiven oplevert. Het naast bij:' hebben onze legéraanvoerders in het oog, zegt de Duitsche schrijver, en dit lijkt waarschijnlijk meer op een omsingeling dan op een laten ontsnappen, van den tegenstander. Majoor Moraht brengt verder hulde aan de Oostenrijkers, die in Öost-Gaücië het offensief zijn begonnen, dat weldra zal leiden tot algebeele bevrij ding van dit gebied en vermoedt, dat liet geïsoleerde Russische leger in Zuid-Wolhynië en Noord-Podölië thans zijn noodlot zal ondergaan. Hierna constateert de schrijver, dat het denkbeeld van de uitputting van Duitschland door honger, door verliezen en door geldgebrek mislukt is, verzekert, dat het voor een actief optreden Frankrijk en Engeland aan kracht ontbreekt, vraagt in verband hiermede, waar degeen is, die het beter zou hebben kunnen doen dan Joffre en is voorts van meening, dat door Italië's oor logsverklaring aan Turkije het viervoudig verbond zich in politiek en militair opzicht verzwakt heeft, wijl deze neerkomt cp krachtsversplintering, terwijl aan den anderen kant Oostenrijk steeds meer gelegen heid krijgt zich zoo noodig aan het Italiaansche front te verslet ken. Oudergewoonte geven wij naast dit Duitsche oor deel een meening uit hei kamp der verbondenen. Voor af echter halen wij even een artikel van den militairen medewerker van de Times aan, die ronduit betoogt, dat de opperste leiding van den oorlog k laad, wat Enge land betreft, niet schitterend is geweest. Hij wijst o. 3. op de nalatigheid in het organiseeren van de munitie-aanmaak, het fiasco met het beleg van Antwerpen, waaromtrent hem indertijd door hoogge plaatste autoriteiten in Engeland inlichtingen werden verstrekt, welke hem bij een later onderzoek in Frank rijk in de hoogste mate onbetrouwbaar bleken, op de expeditie naa<- de Dardanellen, welke werd begonnen zonder grondige kennis van haar aard en vurig élan en verrassende snelheid miste, twee elementen, die vol strekt vereischt waren, terwijl zij later een groot leger en veel munitie weghaalde, juist toen Rusland zijn grootste krachtsinspanning aanwendde. Sarcastisch zegt de Engelsche militaire specialiteit, na opgemerkt te hebben, dat Engeland probeerde twee jassen ie ma ken uit een lap, die staar juist voor één voldoende was: „De kunst om aan twee fronten te zwak te staan in plaats van sterk aan één front, wordt bij mijn weten nergens ter wereld onderwezen en de hemel mag weten, waar onze regeering haar verworven heeft in een hoofdartikel zegt de Times o. m.: Om den toestand in hét Oosten juist te begrijpen, moet men niet zoozeer de reeks overwinningen der Duitschers beschouwen ais wei den onwrikbaren moed van den Tsaar, de ministers en de geheele Russische natie. Het blad herinnert aan de krachtige verklaring van Rus- land's minister van buitenlandsche zaken en wijst er op, dat in Engeland nooit iets geloofd werd van het geen van Duitsche zijde ovér eene ontmoediging der Russen werd gezegd. De correspondent te St. Petersburg van de „Obser ver" schrijft o.a.„De Russen vermeden een beslissen- deu slag m ontglipten aan de strikken, welke de Duit schers hen keer op keer spanden. Het Russische leger bleef onverbroken en is dicht bij zijn basis. Niet alleen faalde het groote omsingelingsplan, de Duitschers slaagden er evenmin in de Russische legers te verbrok kelen. De invallers hebben hevig gevochten en daarbij duizenden manschappen verloren, maar 'ten slotte om klemden zij slechts een ledige ruimte. Dc. Russen vergoedden het gebrek aan ammunitie doordat zij de natuurlijke macht van een groote vlakte aan hun zijde hadden. En naarmate die vlakte uitge strekter wordt, verzwakt allengs de macht der Duit sche artillerie. liet vraagstuk der verbindingslijnen wordt moeilijk voor de Duitschers, die tevens een steeds grooter wordend gedeelte van hun strijdmacht moeten bestemmen voor de bezetting van het veroverd gebied. De Russen zijn in hun eigen land en zij brengen het kolossale Duitsche leger tot een hoogst gevaarlijk avontuur op de uitgestrekte vlakten. Het is mogelijk, dat von Hindenburg, vóórdat de herfst te ver is gevorderd, de poging om het Russische leger te vangen zal opgeven en zich zal vestigen aan den Boeg en Njeaaea, ten einde troepen voor ander werk vrij te maken. Maar men mag zich afvragen of de Russen, gewend aan en het sterkst in een winter- campagae, de Duitschers rustig aan die beide rivieren zullen laten." Van Russische zijde wordt opgemerkt, dat de tegen standers hebben beproefd snel naar Kobrin op te ruk ken, teneinde aan Russische legers den terugtocht af te snijden. Ondanks den grooten omweg, door de leger groep van generaal v. Mackensen gemaakt, is deze manoeuvre niet geslaagd, omdat de Russische troepen m de buurt van Brest-Litowsk. beschermd door de achterhoede, hardnekkig weerstand boden en gunstige stellingen ten opzichte van Kobrin konden innemen. Verder merkt men van Russische zijde op, dat waar het generaal v. Eichhorn onmogelijk was de Russische stellingen ten noordwesten van Wilna aan te vallen, hij ze aan de 2uidzijde trachtte te omsingelen, weshalve hij bij Oiita over de Njemen is getrokken, hetgeen hem is de Russische voorstelling niet zal baten. Uit het Russische legerbericht blijkt, dat de Duit schers bij Riga tot het offensief zijn overgegaan en dat de Russen in Oost-Galieië een belangrijk plaatse lijk succes over een breed front behaalden, waarbij zij 3U kanonnen en 24 mitrailleurs buitmaakten en 3000, waarvan de helft Duitschers, gevangen namen. dapperheid namen de troepen van de Boedapester di visie stormenderhand de sterk verschanste linie. Aan de Strypa wordt om de rivk-rovergangen gestreden. De Russen stuiten daar op enkele punten onze vervol ging door hevige tegenaanvallen. Aan den Dnjester, aan de Bessarabische grens, geen verandering. Onze ten noorden van Kobrin strijdende troepen dringen voort tot Proesjani aan den Boven-Muchawiez. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué meldde gisteren: De Fransche artillerie zette in den nacht van 30 op 31 dezer zonder opmerkingswaardige incidenten haar doeltreffende actie voort tegen de loopgraven, onder standen en vijandelijke'kampen. AAN HET ITAL1AANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Italiaansche communiqué van gisteren meldt, dat een sterke Oostenrijksche stelling op den Monte Maronia ten noorden van den Monte Maggia weid veroverd Wij behielden en versterkten de stelling niet tegenstaande het hevige artillerievuur. Kleine gevech ten in het Karstgebied hadden een voor ons gunstig verloop. In de streek van den Monte dei sei Busi hebben wij opnieuw loopgraven bezet en daar een hoeveelheid wapens en munitie gevonden. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Ook gisteren hebben aan het zuidoostelijk front geen gevechten van beteekenis plaats gehad. Twee vij andelijke aanvallen bij San Martino, een aanval op het zuidelijk gedeelte van het bruggehootd bij Tolmein en één op onze dolstelling bij Flitsch werden afgeslagen. EEN KABINET VAN NATIONALE VERDEDIGING. Op een vergadering te Moskou, waar alle provinci ale, gemeentelijke, politieke, tinancieele, industrieele en handelsinstellingen vertegenwoordigd waren, is met algemeene stemmen het besluit genomen om den oor log tot het zegevierend einde voort te zetten en tot dien tijd alle vredesvoorstellen te verwerpen. Alle Doema-afgevaardigden voor Moskou waren op de ver gadering aanwezig. Er werd aangedrongen op de on middellijke vorming van een kabinet van nationale ver dediging. EEN NUTTIG GEBRUIK VAN HET OORLOGSTUIG. De geweerskogel is een ideale boor. Toen voor enke le jaren een beroemde kerk in Duitschland electrisch licht kreeg, werden de antieke muren, die niet mochten beschadigen, op de plaatsen, waar dit noodig was, met den geweerkogel doorboord. Sedert hoorden wij niet, dat electro-technici op deze orgineele wijze den weg voor de leiding vrij maakten. Aan het front moeten ook herhaaldelijk electrisehe leidingen worden aangelegd, het zij voor verlichting, hetzij voor kracht. Gewoonlijk is het dan haast-je rep- je. Zoo doet thans dagelijks het geweerpropectiel dienst als boor. KORTE BERICHTEN. Het mijnwerkersgeschil in Zuid-Wales (Eng is bij gelegd, doordat de mijneigenaren zekere eischen be treffende extra loon inwilligden. Blijkens een mededecling van het Duitsche keizer lijke Gesundheitsamt is in eik van de regeeringsdistric- ten Potsdam, Frankfurt aan de. Oder en Lignitz een geval van cholera voorgekomen. De „Temps" meldt, dat de instructie tegen den moordenaar van den Franschen socialist Jaurès geëin digd is. De stukken zijn ter beschikking van het open baar ministerie gesteld. - Fransche bladen maken het besluit van den Ser- vischen minister van oorlog openbaar, waarbij alle buitenslands vertoevende Serviërs van 18 tot 50 jaar zonder uitzondering direct onder de wapens worden ge roepen. Naar de „Secoio" meldt, is te Mirafiore de Itali aansche militaire vlieger Bongiovanni naar beneden ge stort. Hij werd daarbij gedood. De bekende Fransche vlieger Pégoud is gisteren gesneuveld. De orde pour le merite is verleend aan de gene raals von Heeringen en von Strantz, terwijl admiraal von Usedom, die reeds deze orde bezit, met 't eiken loof daarbij werd vereerd. De Zwitsersche bondsraad besloot den in Kreuz- lingen gearresteerden Amerikaanschen journalist, lui tenant Emerson, uit Zwitserland te verbannen. VOOR DEN VREDE. Het bestuur van den „Vrijzinnig-Democratische Bond", aangesloten bij den Nederlandschen Anti-Oor logsraad, heeft adhaesie betuigd met een tot de Regee ring gericht adres dato 12 Augustus j 1. van bovenge- noemden Raad, betreffende een door de Nederlandsche Regeeriug te openen overleg met de andere onzijdige mogendheden in het belang van het herstel van den vrede en daarbij de hoop uitgesproken, dat de Neder landsche Regeering een initiatief tot samenwerking van onzijdigen in ernstige overweging zal nemen DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldoe gisteren: Ten noorden en ten noordooster! van Luck, werd de vijand gisteren in hevige gevechten teruggeslagen naar liet zuiden. Hij liet 12 officieren, meer dan 1500 man schappen, vijf machinegeweren, vijf locomotieven, twee spoortreinen en een groote hoeveelheid oorlogsmateri aal in onze handen. Ook bij Swinjuchi, Gorochow. Ra- ziechow en Turze nooelzaakten onze troepen de Rus sen dm terugtocht voort te zetten. Met de gewone BINNENLAND. HULDEBETOOGING AAN H.M. DE KONINGIN. Buitengewoon groot was gisteravond de toeloop naar het Haagsche Bosch, waar in het paleis Huis ten Bosch H. M. de Koningin een serenade zou worden gebracht door een groot aantal dames en jonge meisjes, beboe rende tot de Haagsche afdeelingen van de Nationale Verecniging voor den Volkszang, de R -K- Vereeni- ging voor den Volkszang, de zangclub Con Antore en de dames-afdeeling van Schevcningens Mannenkoor. Toen de huldebeiooging zou gaan beginnen, vertelt de N Crt. verscheen prinses Juliana voor c n der ven- steis, waar ze levendig werd 'toegejuicht. Weldra juich- De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden dat veie houders van Ibrood- en meel- kaarten verzuimd hebben om hunne kaarten op den daarvoor bestemden datum 31 Augustus te doen ver wisselen dal hij alsnog daartoe voor de belang hebbenden gelegenheid oeeft op Don derdag 2 September 1915, des voor- middags van tot 1 our, aan het kantoor, Houttil no. 16 (voormalig kantoor van ilaar A. Hei den kaashande Alkmaar, 1 September 1915. Henneman). De Burgemeester, G. R1PPINO. 15 Sept e k. aanvang van de 2-jarige opleiding tot schoolgeld i 40.— p. jaar. gedurende één maand, 8 lessen I 1 Bij genoegzame deelname zal gegeven worden een gedurende 2 jaar, 15per jaar. Aangifte 3 en 10 Sept., 2—4 uur en 7 Sept., 10—12 uur, in het Burgerweeshuis. Inlichtingen verstrekt gaarne de Directrice j. F, BEUMER. te men nog eens, toen de Koningin, de Koningin-Moe der en Prins Hendrik op het foordies plaats namen. Door de Zangeressen werd daarop begonnen met het Wilhelmus, dat eveneens door het publiek werd mee gezongen. Het verder programma, bestaande uit be kende liederen werd vlot afgewerkt. H. M. de Koningin gaf hun, die zich zooveel moeite gaven voor de verbetering van den volkszang te ken nen, dat het haar genoegen deed te bemerken, hoeveel schoons telkens bij onzen Nederlandschen liederen schat komt en dat de koren het mooie Nederlandsch zoo beschaafd uitspraken. H. M. verzocht den waarne- menden voorzitter van de Haagsche afdeeling van de Nationale Verecniging voor den Volkszang (de voor zitter, de heer Spoel is buitenlands) allen bestuursle den dank te betuigen. H. M. de Koningin-Moeder verklaarde, dat men nu reeds eenigszins kon bemerken, dat het volk meer en beter ging zingen dan vroeger, ook bij de soldaten was dat duidelijk. Vooral met de componisten onderhield H. M. zich eenigen tijd. Toen dé leiders der serenade en de bestuursleden weer vertrokken, kwam de Koningin nogmaals naar buiten om met luider stemme de volgende woorden tot het publiek te spreken „lk dank u allen zeer voor dezen schoonen en mij on- vergetelijkea avond. Woorden schieten mij te kort om voldoende uit te drukken, hoe ik uw komst en uw zang heb gewaar deerd. Ik noodig u uit om dezen avond te besluiten door al len met mij te roepen: „leve ons dierbaar vaderland, hoera Met groote geestdrift werd aan die uitnoodiging voldaan en daarna werd nog langen tijd gejuicht, ook tot Prins Juliana, die even van te voren wuivend van het publiek afscheid had genomen. Terwijl de zangeressen en de muziek defileerden, zong men nog het lied van Van Ramshorst„Van man nen in oorlog, van mannen in vree." Om half tien was alles rondom het paleis weer in rust. Van begin tot eind was het weer prachtig geweest. Gemengd Nieuws. DE DRIEDUBBELE MOORD TE KOEKANGE. Eenige weken geleden heeft zich naar de Avp. verneemt zekere H. K. schriftelijk gewend tot den burgemeester van de gemeente De Wijk, waarbij hij verklaarde in staat te zijn aanwijzingen te kunnen ge ven betreffende den driedubbelen moord te Koekange in den nacht van 2 op 3 September 1909. Van dit schrijven is mededeeling gedaan aan den of ficier van justitie te Assen, die daarna een onderzoek heeft bevolen. De schrijver van dien brief, B. G. H. K., is daarna op 24 Augustus j.l. vanwege den officier van justitie te Assen gehoord. Naar aanleiding van deze mededeelingen is het on derzoek voortgezel, waarbij gebleken moet zijn dat ee persoon, li. tegenwoordig is geweest bij den ge pleegden moord. Deze H. D. was in den bewusten nacht in den om trek van Koekange verdwaald, had onderdak gevon den in de woning van den vermoorden schaapherder, waardoor hij geheel toevallig getuige werd van het drama, dat aldaar dien nacht is afgespeeld. Naar men beweert moet de moord zijn geschied door 4 personen, onder wie an vrouw (die inmiddels over leden is). Als hoofdschuldige wordt genoemd zekere E. V., die reeds lang verdacht werd en in die buurt woonachtig is. DOOR OUDE PLUNJE VERRADEN. Vnleden jaar Augustus, in het begin der mobilisa tie. werden in een woning aan de Van Woustraat te Amsterdam ten nadeele van een commensaal, die on der dienst moest gaan, eenige kleedingstukkcn gesto len. De verdenking viel op een man. die enkele dagen later eveneens ais commensaal van het slaapkamertje COURANT ft<3S

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1