DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN He Oorlog;- fan liet westelijk oorlogsterreln. Vso bet oostelijk oorlogstoiielo. Ven let zuidelijk ooriogsiooneel. So. 205 Honderd en zeventiende Jaargang» 1915 DO W DEl) AG li «st P®ta Mlm m pfeitsrÉik Brfews Sr, 118öé» m BifldMÉteü *J. HENh. CQSI0 iZOQX, Mm Cl Mmm. l 2 SEPTEMBER Ter zee. p I üsiés f 1—«Ir. mt. I IJL VAK LA. ALKiMAAR, 2 September. In de Duitsdie en Oostenrijksche legerberichien wordt een overzicht gegeven, waaruit blijkt, dat er in Augustus door de Duitsche troepen in het Oosten meer dan 2000 officieren ea 269,S39 man gevangen gb nomen en 2200 kanonnen en veel meer dan 60 machi negeweren veroverd zijn, en door de Oostenrijtech- livugaarsche troepen190 officieren en 53,299 man. 34 stukken geschut en 123 machine-geweren, terwijl het aantal krijgsgevangenen door de Duitsche en Ooöten- rijksd'-i iongaarsche troepen sinds 2 Mei gemaakt, titans tot ver over een milJiaen is gestegen. Het Duitsche kgerbmcfet meldt verder, dat de Duit sche troepen bij Grodno aan liet westelijk front voor de buitenste vóórstelling staan, zoodat zij sinds de verovering van Nowy Dwor en Kusmca alweer ge- vorderd zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal Grodno nu spoedig in Duitsche handen wezen, maar evenals Brest-Litowsk .slechts een ledige kooi zijn, waaruit de vogel bijtijds gevlogen is, Over Wilna zwijgt het Duit sche corarousiqué even1 voikosieu als over Riga, het geen bewijst, dat ét actie om het belangrijke spoor- wcgkrtooppitat en de neg belangrijker havenstad wei nig opschiet en dat de Russen in staar zijn voor beider behoud krachtige» tegenstand te bieden. Een optimis tisch getint telegram uit St. Petersburg zegt echter, dai de Russen den slag zullen aanvaarden daar, waar de Duitschers in het nadeel zijn. n.i. aan den rechteroever van de Wilja, waar een Russisch offensief de Duitsche operatie tegen Riga op een mislukking zal doen uitloo- pen en dat de krachtige tegenstand voor Wilna ook ten opzichte van Grodno/gewichtige gevolgen zal heb ben. In het Russische communiqué worden de tusschen de Njemen en de Wilja geleverde gevechten verbitterd genoemd en wordt verklaard, dat men bij Loetsk en ia üaliciè den tegenstander in toom houdt door zich te rug te trekken op een beperkt front! Het Oostenrijksche legerbericht meldt evenwel, dat Loesk genomen is en dat generaal Böhm-Esmolli over een breedte van 20 K.M. de Russische linie door broken heeft, zoodat de Russen, die nog ten Westen van den Styr stonden, achter die rivier moesten terug trekken, welke beweging' zich verder zuidelijk voort plantte, terwijt de Russen zich verder op den Ooste- lijken «ver der Strypa hebben moeten terugtrekken. Aan de Strypa behaalden de Russen, gelijk gisteren ge meld is, een belangrijk plaatselijk succes, waarbij zij 30 kanonnen en 24 mitrailleurs buitmaakten en 3000 man gevangen namen (thans wordt gemeld100 offi cieren en 7000 man) In het Oostenrijksche communi qué wordt dit erkend door de mededeeling, dat bij een der tegenaanvallen der Russische troepen een Duitsche en een Oostenrijksch-Hongaarsche brigade eenige kilo meters teruggedrongen werden. Het Russische voor deel is dus slechts van tijdelijken aard geweest. Deze kleine gebeurtenis is teekenend voor den alge- meenea toestand. De Russen kunnen hier of daar een tactisch voordeel behalen, maar zij zijn niet in staat hiervan een strategisch gebruik te maken. Waren zij monter en strijdlustig, goed uitgerust, welvoorzien van munitie ets krachtig aangevoerd, zij zouden het plaatselijke .succes hebben kunnen voortzetten ea het tot een voor -de Oostenrijkers zeer gevaarlijke flank beweging hebben kunnen laten worden. Nu zakt het bij gebrek aan dit alles als een opgepompte, maar lek ke fietsband in elkaar en ft* een klein eindje vooruit gang blijkt stilstaan en teruggaan al weer noodzake lijk. De Russen kunnen hardnekkig weerstand bieden, zij kunnen den opntarsch der tegenstanders vertragen, maar tenslotte moeten zij toch terug, in Oost-Galicië zoowel als op elk ander punt van het Oostelijk oor- logstooneel, In de hoogere Russische rangen hebben eenige wij zigingen plaats gehad. De generaal der infanterie Ja- nousjkewitsj, chef van den generalen staf van den grootvorst-opperbevelhebber, is benoemd tot militair- adjudant van den onderkoning van den Kaukasus en de commandant der legers op het noordwestelijk front, de generaal der infanterie Alexejef, tot chef van den generalen staf van den grootvorst. In Beigie en Frankrijk zijn de operaties thans door beide partijen om verschillende redenen tot een mini mum beperkt. Infanterie-acties zijn zeldzaam en wor den slechts men geringe strijdkrachten ondernomen, teneinde een verloren gegane stelling te heroveren of wel zich meester te maken van een stukje loopgraaf, dat zich te dicht in de buurt bevindt of op andere wijze hinderlijk is. Alleen de artillerie doet dagelijks en 's nachts haar werk en doet soms ver over het front haar vernietigenden invloed gelden, gelijk thans Duin kerken wederom door verdragend Duitsch geschut be schoten moet zijn, in vc-rband waarmede dc burge meester heeft laten weten, dat huis- en kelderdeuren na een bepaaid alarm niet meer gesloten mogen wor den, opdat voorbijgangers zich eventueel dadelijk in veiligheid kunnen brengen, welke maatregel wel een zeer groot vertrouwen pp dé welgezindheid en be trouwbaarheid der bevolking doet veronderstellen. Voorts doen vliegmachines af en ioe van zich spre ken. De „Matin" verzekert, dat de Fransche en Engelsche volkeren iritussdien met taai geduld en onverwoest baar vertrouwen groote gebeurtenissen voorbereiden en dat eens het uur vaa verlossing, daarna van kastij ding zal .-xiaan, De zomer gaat echter voorbij en het aangekondigde zomer-offensiet van de verbondenen blijft uit. Het ge duld en het vertrouwen der Fianschen worden dus wel op de proef gesteld! Van den Balkan wordt in Engelsche bladen gemeld, dat Bulgarije de iormeele onderteekening van het ver drag mer Turkije heeft uitgesteld De overeenkomst moet wei gereed zijn, doch de onderteekening wordt uitgesteld, omdat zij op dit oogenblik als een opzette lijk onvriendschappelijke daad jegens de verbonden mogendheden zou worden opgevat. f let heet, dat de onderhandelingen van de Grieksche regeering mei de verbonden mogendheden, ten doel hebbend de Grieksche scheepvaart en den Griekschen handel te bevrijder! van het drukkend toezicht door de vlooi der verbondenen, hebben geleid tot een overeen komst, die nog slechts de Sormeele goedkeuring be hoeft. Volgens deze overeenkomst wordt de invoer van goederen uit de verbonden staten in Griekenland in hoeveelheden, die overeenkomstig de behoeften van het land worden vastgesteld, toegestaan. Ook wordt de wederuitvoer van verschillende goederen naar Servië en Bulgarije veroorloofd onder voorwaarde, dat de Grieksche regeeririg een speciaal verbod van uitvoer naar urkije uitvaardigt. Verder is de uitvoer van gedroogde krenten, tabak en andere Grieksche producten naar Duitschland en Oostenrijk-tiongarije toegestaan met de beperkende be paling, dat de goederen gelost moeten worden in een neutrale haven. Op voordracht van de Engelsche regeering benoem de ambtenaren zullen toezicht houden op den uitvoer. De verlt-ening va» faciliteiten bij het onderzoek der schepen moet reeds begonnen zijn Amerika komt hoe langer hoe meer in de positie van een jonge dame, die zich van twee kanten het hof'laat maken. Duitschland en Engeland schijnen elkaar met .beleefdheden jegens de republiek de loef te willen af steken. Het is nu wel zeker, dat Duitschland Amerika inzake den oorfog met onderzeeërs tegemoet gekomen is en dat voortaan passagiersschepen zulten worden gewaarschuwd, voordat zij door onderzeeërs worden aangevallen, welk voorrecht Amerika thans ook op handelsschepen, die neutralen aan boord hebben, als passagiers of als bemanning toegepast wil zien. En de Engelsche regeering heeft zich bereid getoond ter wille van den Amerikaanschen handel wijzi ging te brengen in de blokkade-bepalingen. Er lig gen a.l. in neutrale havens yooral in Rotterdam voor vele mil boenen goederen, die door Ameri- kaansche handelaren in Duitschland gekocht waren, hoofdzakelijk chemicaliën, kleurstoffen en speelgoede ren voor den Kerstboom. Engeland wil nu die scheeps ladingen doorlaten, zoo de contracten maar vóór 2 Maart afgesloten waren. Ea waaneer omtrent on schuldige artikelen eerst tater is of nu nog zal worden gecontracteerd dan zal men in Londen ze ker wel een oogje dicht doen. Want het gaat er om, om Amerika het aangenaamst te zijn. Gelijk een Nieuw Yorksch dagblad het zegt: er wordt thans een groot spel vsn wereldpolitiek gespeeld tusschen Engeland en Duitschland met de vriendschap van de Vereenigde Staten ais inzet. Na den vrede is het zaak met Amerika op goeden voet te komen, omdat dit voor handel en nijverheid zijn nut afwerpt. En zou het handjes geven door beide partijen ook niet mogen worden aangemerkt als een aanwijzing, dat men omtrent president Wilson ver wachtingen koestert, welke verwezenlijkt kunnen wor den, vóór de vréde gesloten is? Een merkwaardig artikel bevat het „Tageblatt" van de hand van den heer Lujo Brantano, die betoogt, dat annexatie door het Duitsche rijk alleen gewenschi is, wanneer het gebieden betreft, welke gaarne tot het Duitsche rijk willen behooren. Is annexatie noodzake lijk voor de veiligheid van hei rijk, uit militair-snate- gische overwegingen dus, dan moet volgens dezen schrijver den onwilligen in de geannexeerde gebieden de landverhuizing door schadeloosstelling vergemak kelijkt worden. Dit is, zegt hij, in het belang van den enkeling, van den vrede voor allen en van het Duitsche rijk, want het eenige blijvende fundament van de sterk te der rijken is de eenheid van volk en staat. De redactie van het „Tageblatt" verklaart uitdrukke lijk. dat zij niet van meening is, dat de door den schrij ver aangehaalde motie van den Nederlandschen Anti- Oorlogsraad in strijd is met de democratische grond gedachte, mits zij geen terugwerkende kracht tot be doeling heeft. Deze motie luidt: „Er zal noch een an nex»! ie, nóch een gebiedsoverdracht plaats vinden te gen de belangen en de wenschen der bevolking, wel ker toestemming, waar dit mogelijk is, door een volks stemming of op andere wijze verkregen moet worden". Het groote Duitsche blad acht het dus niet in strijd met dc democratie, wanneer een toestemming van de zijde van het volk in het te annexeeren. gebied aan de annexatie moet voorafgaan. Alleen wil het een derge lijke regeling niet toepassen op reeds geannexeerde gebiedenj bijv. Elzas-Lotharingen. Het leek ons van belang op een dergelijke uitlating van een blad van de heieeken is van het „Tageblatt" even de aandacht te vestigen. DE STRIJD AAN HET ÜOS1 ELIJK FRONT. i iut ouöteai quelle iegeioeiicm van gistere» luidde; 1 iet oep. ueiue idueoiiigscii-tjosteunjksciie ïntamerie- i'egimeui .Nu. 2'j v<ur aartsïiertog Kamer verarm den vijaiiü met ue oajouet uu net station en ae versterkte üata<i.vcui.<tmpen ten uooruen van ue plaats en üroug legcnjit met den viuetuenüea vijand de stau oiuneu, die tegen ueii avond geneet en ai gezuiverd was van vijan- ueu. De verslagen vijand trok terug naar net zuiden en zuidoosten. Bij Bialykamien, ia Noordoc&i-Gaitcië, doorbrak het leger \an generaal Bohia-hmolU over een uitge strektheid van 2b K.M. de vijandelijke unie. De duboe- le nederlaag noodzaakte alle nog ten westen van de Styr strijdende Russische troepen tot den terugtocht acuter die rivier, me ach terwaar tscne beweging van den vijand breidde zich in den loop van den ochtend ook uit tot het Iront oij Zborow, weike stad gisteren door het leger van generaal Bothmet genomen was. Aan de Strypa worm nog gestreden. Door een tegen aanval m üe streek van Kozowa werden gisteren een Duitsclie en een Oostenrijksche brigade eenige kilome ters teruggedrongen. Leu flankaanval onzer troepen echter noopte de Russen, alvorens zij nog tot volle werking waren gekomen, tot een snellen terugtocht naar den oostelijken oever van de Strypa. Ook ten noorden van Buczacs werden een aantal vij andelijke aanvallen afgeslagen, waarbij de vijand zwa re verliezen leed. Hei aantal der in de laatste dagen in Galicië en bij Wladimir Wolynski gevangen genomen Russen is ge klommen tot 3ó officieren en 15,250 manschappen. In het geheel werden in de maand Augustus door de onder Oostenrijksch-Hongaarsch opperbevel strij dende troepen 190 ofticieren en 53.000 man gevangen genomen ea 34 kanonnen en 123 machinegeweren buit gemaakt. Door deze troepen zijn sedert het begin van Mei in totaal 2100 officieren en 42,500 man krijgsge vangen gemaakt. Het aantal veroverde kanonnen be draagt 394, dat der machinegeweren 1275. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren Legergroep-v. Hindenburg. Ten O. van den Njemen worden de gevechten voortgezet. Aan het westfront van Grodno staan onze troepen voor de buitenste fortenlinie. Tusschen Odelsk (ten O. van Sokolka) en het bosch van Bjelowjesh wordt de vervolging voortgezet. Legergroep-Leopold van Beieren. De bovenloop van den Naïef, (in het O. deel van het bosch van Bjelow jesh) is overschreden. Ten N. van Proesjana is de vijand over het moeras gebied teruggedrongen. Legergroep-v. Mackensen. #e vervolging wordt voortgezet; waar de vijand stand hield, werd hij terug geslagen. Op 't Z.O. oorlogstooneel bestormden de troepen van géneraal graaf Bothem de hardnekkig verdedigde hoogten aan den oostelijker! Strypa-oever, bij en tea N. van Zborof. Het tijdelijke oponthoud, door Russi sche tegenaanvallen veroorzaakt, werd, nadat deze af geslagen waren, overwonnen. Hei aantal Russische gevangenen, m Augustus door dé Duitsche troepen op hei oostelijk en zuidoostelijk oorlogstooneel gemaaktbedraagt meer dan 2000 offi cieren en 269,839 man; voorts werden buitgemaakt 2200 kanonnen, meer dan 560 machinegeweren. Hier van werden bij Kovno gevangen genomen 20,000 man, en buitgemaakt 827 kanonnen; bij Novo Geor- giewsk 90,000 man (onder wie 15 generaals en 1000 andere officieren), 1200 kanonnen, 150 machinegewe ren. De opgave van het aantal kanonnen en machinege weren, te Novo Gcorgiewsk buitgemaakt, is nog niet volledig; de telling der machinegeweren te Kovno nog niet begonnen. De opgegeven getallen zullen dus nog wel hooger worden. De voorraden aan ammunitie, levensmiddelen en ha ver in de beide vestingen zijn nog op te geven. Het aantal gevangenen, door de Duitsche en Oosten rijksch-Hongaarsche'legers sedert 2 Mei het begin van het voorjaars-offensief in Galicië gemaakt, be draagt nu meer dan een millioen. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag.) DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué luidde gisteren: In den afgeloopen nacht had slechts eenige artiile rie-actie piaais rondom Neuvilie-St. Vaast, bij Roye en Auberive-sur-Suppe. In Argonne gedurende den dag van gisteren leven dige artillerie-beschieting ten noorden van Fontaine, I louyette en Haute Chevanchée. De nacht was rustig. In de Vogezen, na een bombardement met bommen, gevuld met vergiftige gassen, deden de Duitschers gis teravond een hevigen aanval op de Fransche loopgra ven aan den Lingekopf en Schralzmannele. De Fran- schen behielden hun stellingen Te middernacht de den de Duitschers opnieuw een aanval, welke eveneens werd afgeslagen. De Duitsche generale staf meldde gisteren Op het Westelijk oorlogstooncel is de toestand onver anderd. Ten Noord-Westen van Bapaume is een En gelsche vliegmachine door een onzer vliegers naar be neden geschoten. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag.) AAN HET 11AL1AANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Een officieel Italiaansch communiqué deelde gisteren mede, dat de Italianen dc Oostenrijkers door artille rievuur verdreven hebben uit de verschansingen aan den ingang van de Strino-valiei. De Oostenrijkers beschoten Borgo, dat niet bezet was, en Caprile en richtten daarbij schade aan in een hospitaal. Zij bombardeerden de Italiaansche stellingen bij Rombour en deden twee aanvallen op het Karstplateau, welke echter afgeslagen werden. Men veronderstelt, dat de activiteit van de Oosten rijksche artillerie moet dienen om de troepenbewegin gen verborgen te honden. WAARSCHUWING VOOR EEN ONDERZEEëR- AANVAL Graaf Bernstorff heeft, handelend volgens instruc ties uit Berlijn, den heer Lansing medegedeeld, dat Duitschland het Amerikaansche beginsel aanvaardt, dat passagiersschepen moeten worden gewaarschuwd, voor zij worden aangevallen door onderzeeërs, meldt Reuter uit Nieuw-York. DE GEZONDHEIDSTOESTAND Bij DE DUITSCHE TROEPEN. Prof. von Schjerning, chef van den geneeskundigen dienst van net Duitsche leger, heeft naar aan de N. K. Ct. wordi geseind, in een interview met de „Vossische Zeitung over den gezondheidstoestand der Duitsche troepen verklaard, dat deze zoowel op het Westelijk als Oostelijk front voortrefielijk is. De troepen zijn voor ernstige besmettelijke ziekten gespaard gebleven. Het aantal typhus-gevallen is thans op het Westelijk front zeldzamer geworden dan laatstleden herfst, als gevolg van de groote verbeteringen in de hygiënische omstandigheden, verzorging en voeding van het leger. De nauwlettendste zorg is besteeed aan zuiver drink water. Het departement van oorlog heeft 300 draag bare toestellen beschikbaar gesteld voor het zuiveren, koken, afkoelen en ozoniseeren van water uit vijvers en vlieten, toestellen, die 800 liter zuiver water per uur leveren, ingeval er geen minerale wateren voor handen zijn. De militaire geneesheeren houden voort durend toezicht op de ojrzichzelf staande gevallen van epidemische ziekten bij ue troepen, zoomede bij de burgerlijke "bevolking in de bezette gebieden. Een groot aantal ervaren hygiënisten staan ter beschikking van 't Duitsche leger; goed uitgeruste veldlaboratoria ma ken snelle bacteriologische analyses ingeval zich ver dachte verschijnselen voordoen. Gedwongen inënting tegen typhus heeft grootelijks bijgedragen tot bestrij ding van deze ziekte. Dit was ondoenlijk gedurende de mobilisatie; het werd gedaan toen het leger te velde was en thans is de inënting afgeloopen. Dezelfde voorzorgsmaatregelen werden op het Oos telijk front genomen tegen dysenterie. Algemeen be stond groote vrets voor het choleragevaar, dat de Duitsche troepen in Rusland liepen. Inderdaad is de cholera er zeer verbreid onder de burgerbevolking ten Oosten van den Weichsel, doch de maatregelen, door de militaire autoriteiten genomen, zijn doeltreffend ge bleken. Choleragevallen zijn nergens op groote schaal voorgekomen. Moeilijker was het hier voor zuiver drinkwater te zorgen. Overal werden langs den weg theeschenkerijen geopend. Inenting tegen cholera heeft ook goed gewerkt. Over choleragevallen, die door zie ken en gewonden naar Duitschland werden overge bracht, behoeft men zich niet ongerust te maken. De ervaring heeft geleerd, dat gevallen, die onmiddellijk: worden herkend, zich 'aten onderdrukken. Vlektyphus bahoeft evenmin ongerustheid te baren. Deze ziekte, door de luis op 't menschelijk lichaam overgebracht, i veel verspreid in Rusland, doch de Duitsche troepei zijn er totdusver goed afgekomen tengevolge van d uitgebreide maatregelen tot reiniging van het lichaam en kleederontsmetting. Op marsch worden honderden draagbare badkuipen en stoomontsmettingstoestellen meegevoerd, om ae soldaten van de Russische insec ten te bevrijden. De pogingen der Duitsche wetenschap om een speciaal geneesmiddel tegen vlektyphus te vin den, schijnen spoedig met succes bekroond te zullen worden. ENGELSCHE LECTUUR VOOR DE LOOPGRAVEN. Een oorlogscorrespondent in het Britsche hoofdkwar tier op het westelijk gevechtsterrein betoogt in de Ti mes, dat de mollen-oorlog thans zpo eentonig is ge worden, dat de soldaten er bij versuffen en door het geestdoodende bedrijf er op achteruitgaan. Voor de Franschen is dat volstrekt niet in dezelfde mate het ge val. De Fransche soldaat is praatgraag en kan met zijn vrienden uren lang in een café zitten debatteeren. Dat houdt hem opgewekt. Maar de Engelschman praat n;et zooveel en niet zoo graag, dan mist hij de geestelijke afleiding die de Franschman in de loopgraven wèl heeft. De Engelsche soldaten moeten het hebben van rooken, voetbal, cricket en lezen. Maar nu is klaagt de Times man het publiek in Engeland den laatsten tijd minder gul geweest met het zenden van boeken en couranten naar het front, dan vroeger het geval was. Ook in verband met dit schrijven is het interssant, dat de machtige Times-uitgever een plan heeft bedacht om de Britsche troepen te velde goedkoop aan goede lectuur te helpen. Het blad gaat uitgaven publiceeren van Engelsche klassieken, of van gedeelten er uit, en wel in gemakkelijk draagbaar formaat. Alle die bro chures, of hoe men ze noemen moge, beginnen met ten fragment uit den Bijbel. De uitgaven kosten zeer wei nig. Mocht er na at trek van de kosten van productie en verzending nog een winstje overblijven, dan is dat bestemd voor 't Roodc Kruis. ALKMAARSGH R A 1 f MM L/C Vesuug Luu IS S.UUS gistele» 1U ULU.C jlilflUcU. 2

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1