DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fan liet aostsliik ooflegsterrein. Van liet westelijk ooilogstaeln. Van liet zuidelijk oorlogstooneel. No. *m Honderd en zeventiende Jaargang, 1915 IImhmmM rn I ««Éi It-.tr MtóilA 18 H gmete Mn nar ftetUfBiite, Séüb ft. I, t V R IJ I> A O taèteMS a HERRs. COSTER41008, Mn tl Mml I n SEPTEMBER VARIA. NEDERLAND. Rowno Hemberg Loetsk O Doebno m j ïarnopo; /jMes£ ALKMAAR, 3 September. Het Oostenrijksche legerbericht, dat het belangrijk ste is van de drie officieele militaire dag-overzichten, meldt in de eerste plaats dat de in het gebied van den Wolhynischen vestingdriehoek ingezette vervolging goede vorderingen maakt. Deze vestingdriehoek (in Polen waren er twee, n.l. Warschau-Nowo Geor- giewsk-Serosk en Warschau-lwangorod-Brest-Litowsk) wordt gevormd door de vestingen Loetsk, Rowno en Doebno. Hij dient voor de bescherming der terug tochtswegen van de Russische legers, die sinds den val van Lemberg zich in Oost-Galicië vasigenesteld had den, door een Oostenrijksch-Hongaarsch offensief echter opgejaagd werden en over Brody zich in veilig heid hoopten te brengen. Maar door snel optreden hebben de Oostenrijkers de vesting Loetsk veroverd, welke aan den spoorweg van Kowel naar Kief en tevens aan de rivier de Styr gelegen is. De Russi sche troepen, die ten noorden van de vesting aan de Styr stonden, werden in zuidelijke richting op den vestiugdriehoek teruggeworpen en worden thans ver der vervolgd iu zuid-oostelijke richting de Russi sche legergroep ten noorden hiervan wordt in noord oostelijke richting opgedrongen, zoodat de gaping tusschen beide groepen steeds grooter wordt. In Galicië werden voorts door de Oostenrijkers nieuwe overwinningen behaald, de stad Brody 30 K M. oostelijker dan de oude linie gelegen werd veroverd, de Russen trokken terug tot over de gren zen, zoodat ook dit gedeelte van Galicië thans reeds door de Oostent ijkers bevrijd is van de maandenlange bezetting door de Russen. Boden de Russische troepen de laatste dagen krachtigen tegenstand aan de Strypa, hun positie werd van dien aard, dat zij ook hier moes ten terugtrekken, zij bogen hun vleugel terug op de Sereth {25 K.M. oostelijker), terwijl het Dnjestr- front tot aan de uitmonding van de Sereth onhoudbaar werd. Het Russische communiqué zegt hieromtrent, dat in verband met het loslaten der Styr de Russische troepen in Galicië eveneens nieuwe stellingen bezet ten. Het is uit dit alles duidelijk, dat de algeheele zuive ring van het Oosten rijksche gebied heel spoedig voor de deur staat en dat op de bezetting van Polen door de Duitschers en Oostenrijkers die van Wolhynië door de Oostenrijkers eu Hongaren zal volgen. Ook nu weer is er een kans, dat den Russen de terugtocht wordt afgesneden. Maar tegenover het onvermoeid oprukken der Duitsch-Oostenrijksdi-Hongaarsche troe pen in onmetelijke moerassen, door woeste bosschen, over buiten de oevers getreden rivieren, mag gerust gesteld werden liet meesterlijk terugtrekken der Russi sche, die zich steeds uit gevaarlijke posities redden eu daardoor aan den ondergang ontkomen, in vestingen standhouden zoolang ze kunnen en deze liever aan de vernietiging dan aan den vijand prijs geven getuige Brest-Litowsk, van welke een Oostenrijksch bericht thans mededeelt, dat et van de stad, die ongeveer 60000 inwoners telde, slechts een rookende puinhoop is overgebleven. Zoo hebben de Russen Loetsk echter niet kunnen achterlaten daar is ten minste door de veroveraars nog buit gemaakt, o. a. 30.000 zakken meel. De Njemen-vesting Grodno op het noordelijk gedeel te van het Oostelijk oorlogstooneel nadert eiken dag meer het tijdstip der overgave. De buitenste fortenlinie is reeds ten deele gevallen, twee forten zijn veroverd en de overige van het Westelijk front ontruimd, zoodat het lot dezer vesting reeds als bezegeld kan worden be schouwd, daar de ontruiming der vesting vandaag door de Russen wordt gemeld en met de verbreking der forten-linie ook de voornaamste weerstand gebro ken is. Met belangstelling mag dan worden afge wacht, welken invloed deze val zal hebben op de be langrijk geachte operatie voor Wilna, welke samen hangt met die om Friedrichstadt en Riga. acties waar over hel Duitsche communiqué zwijgt. Het Russische legerbericht ia hieromtrent uitvoeriger en met re den, want terwijl op het front Riga—Dunaburg in het algemeen geen belangrijke wijziging vait ie rapportee ren, werden de Duitsche aanvallen in de omgeving van Friedrichstadt weder afgeslagen en won men aan den rechter-oever der Wilya en ten noord-westen van Wilna terrein, Wfikoinir naderend en o. m. met be hulp der afgezeten cavalerie een dorp veroverend. Evenals de Oostenrijkers enkele dagen geleden in Ga licië, hebben de Duitschers thans hier een tegenslag te ondergaan. We zullen spoedig weten of deze van even korten duur of wel van ernstiger beteekenis zal zijn. De moeielijkheden, Welke de oerbosschen van Bjelo- wesj opleveren zijn thans door de Duitschers en Oos tenrijkers overwonnen. De zuidelijke vleugel van de groep-von Hindenburg opereert ten Oosten daarvan, de legergroep-Leopold van Beieren heeft zich den uit weg uit den noord-oostelijken boschzoom vrijgemaakt en de groep-von Mackensen trekt nu noordwaarts om zich daarbij aan te siuiten. De gevechtslinie heeft zich dus ruim 50 kilometer verplaatst en de Duitsche troe pen staan hier al bijna 500 K.M. van het eigen gebied verwijderd Nopens de Duitsche concessie, dat passagierssche pen niet zonder voorafgaande waarschuwing en zon der dat non-combattanten in veiligheid zullen zijn ge bracht, in den grond zullen worden geboord door on derzeeërs, wordt nader medegedeeld, dat deze schepen niet moeten beproeven te vluchten of tegenstand te bie den, daar zij zich daardoor aan vernieling zullen blootstellen. Voorts wordt gemeld, dat Duitschland alle Ameri- kaansche eischen van de Lusitania-nota aanneemt. In verband hiermede zij gewezen op het onderhoud, dat de Amerikaansche kardinaal Gibbons bij de over handiging van een schrijven van den Paus, den vrede betreffende, aan president Wilson, met dezen heeft ge had. Kardinaal Gibbons verklaarde te gelooven, dat de vermindering van de spanning tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland Amerika in de bevoorrechte po sitie bracht van nuttig te kunnen zijn bij het doen ein digen van den oorlog. Hij geloofde dat een overeen komst tusschen Groot-Brittannië en Duitschland over de vrijheid der zeeën mogelijk zou zijn en dat bespre kingen over dit punt van zelf zullen leiden tot vredes onderhandelingen, welke naar zijn meening wel spoe dig zouden aanvangen. Reuter voegt hierbij, dat er op het oogenblik weinig hoop bestaat op een gunstig re sultaat van zulke onderhandelingen, maar al te veel waarde valt natuurlijk niet te hechten aan het oordeel van het Engelsche nieuws-agentschap. Ontegenzegge lijk nemen de vredesgeruchten in den laatsten tijd toe en zij krijgen steeds een vaste ren vorm. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het officieele bericht van het Duitsche hoofdkwar tier luidde gisteren Legergroep-Von Hindenburg: Aan den spoorweg WilnaGrodtio werd het fort Czamokowali iri storm genomen. Bij Meretsj gaat onze aanval vooruit. Op het westelijk front van Grodno is buitenste for- ten linie gevallen. De Noord-duitsche landweer be stormde gisteren het ten N. van den straatweg Dom- browoGrodno gelegen fort No. 4. De bezetting, 500 man, werd gevangen genomen. Later in den avond volgde de verovering van het meer N.W. gelegen fort No. 4 A., met 150 man bezetting, door de Badensche troepen. De overige forten van het vooruitgeschoven weste lijk fiont werden daarop door de Russen ontruimd. Ten O. van het bosch van Bjelowjesh werd de over gang over de Swislotsj en de Makarowtsji boven- en benedenstrooms na gevechten door ons verkregen. Gisteren werden door deze groep 3070 gevangenen gemaakt, een zwaar kanon en drie mitrailleurs ver overd. Bij Ossowietsj werden bovendien drie, door den vijand in het moeras geworpen zware kanonnen, op gegraven. Legergroep-Leopold van Beieren. De uitgang ran den N O. rand van het oerwoud van Bjelowjesh werd gisteren vechtend verkregen. Door een overval vermeesterden wij des nachts den overgang over de Jaswolda, in het moerassig gebied ten N. van Proesjany. Ft werden 1000 gevangenen gemaakt. Legergroep-Von Maekensen. De rivier de Moecha- wesj werd over het geheele front bij de voortgezette vervolging overschreden. Op het Z.O. oorlogstooneel werden bij de vervolging gisteren meer dan 1000 gevangenen gemaakt en een mitrailleur genomen. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren meld de: De vervolging der Russen in het gebied van den Wolhynischen vestingdriehoek gaat goed vooruit Onze troepen overschreden boven Luzk in een breed front de Styr. Ook in Oost-Galicië is de vijand weder op den terugtocht. De troepen van generaal Böhm Ermolli zijn Brody (noordoostelijke grens van Galicië) binnengerukt en dringen thans ten oosten van deze stad over de rijks grens. De noordelijke vleugel van generaal graaf Bothmer vervolgt de Russen op de van Zborow in de richting van Zaloczi en Tarnopo! leidende wegen. De versla gen vijand trekt terug in de richting van de Sereth. Het leger van geneaal Pflanzer-Baltin sloeg de Rus sen gisteren onder hevige gevechten terug over de hoogte ten oosten van de Beneden-Strypa. Daardoor werd ook het Dnjester-froni tot aan den mond van de Sereth tn verwarring gebracht en tot den terugtocht genoodzaakt Achter de stellingen der Russen aan de grens van Bessarabië staan een groot aantal dorpen in vlammen. De ten noordoosten van Koberia strijdende Oostcn- rijksch-Hongaarsche troepen drijven samen met onze bondgenooten den vijand langzamerhand terug naar het moerasgebied van den Bovea-Jasiolda. DE STRIJD IN BELGÏë EN NOORD-FRANKRIJK. liet Fransciie middag-communiqué luidde gisteren: In den loop van den nacht hadden gevechten plaats met handgranaten rondom Souchez eu artiiierie-actie in den sector Neuvilie en bij Roye. lil de Vogezen iiandgranaiengevechten bij Schratzmannele. Het Duitsche hoofdkwartier rapporteerde gisteren: ln de Vogezen ten noordwesten van Münstér voerde een aanval op 31 Aug. tot herovering van de in den strijd van IS—23 Aug. verloren loopgravengedeelten. De heuvelrug LingekopfBarrenkopf is daarmede we der in ons bezit. Tegenaanvallen werden afgeslagen, 72 Alpenjagers gevangen genomen, drie mitrailleurs buit gemaakt. Boven Avocourt ten noordwesten van Verdun werd een Fransch vliegtuig door een onzer vliegers naar be neden geschoten; de machine stortte brandend ter aarde. AAN HET IT ALIA ANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Een Oostenrijksch legerbericht meldde gisteren: 12e toestand op het ltaüaansche oorlogstooneel is ook gisteren niet veranderd. Aan het Tiroolsche front zijn de Tonalesper-verster- kingen en op de hoogte van Lavarone-Folgarie behal ve de versterkingen ook onze steunpunten aan den Monte Maronia en den Mcnte Coston door den vijand onder vuur genomen. In het Karinthische grensgebied werden niet hevige aanvallen op den Monte Peialba en Bladnerjoch terug geslagen Aan het kustfront duurden de artillerie-gevechten met matige kracht voort. De technische arbeid van den vijand werd op verschillende plaatsen gestoord. VRE DES VÜORUITZIC1ITEN. Op een reis, de vorige maand door Frankrijk en En geland geuaan, zoo schrijft een medewerker van de N. Ct., kwam ik in aanraking met iemand die jaren ach tereen een belangrijke rol speelde in de Europeesche diplomatie. Zonder nu een bepaald persgesprek zich te laten afnemen, vviide deze diplomaat wei een en an der loslaten over wat z. het einde van den oorlog zou worden Er werd echter door hem het voorbe houd gemaakt, dat ik geen naam zou noemen, en niet terstond het onderhoud zou publiceeren. Aan beide voorwaarden voldeed ik natuurlijk. Het gesprek ging allereerst over den toestand der geallieerden. Voorop stelde mijn zegsman, dat België een afzonderlijke plaats innam, en zal blijven innemen. „België wordt door allen beschouwd ais een onschuldig offer der machtsbegeerte van groote naties". Deze uitspraak deed mij de opmerking maken, of mijn zegsman dus meende dat alle naties min of meer schuldig stonden aan het huidige conflict. „Natuurlijk", was zijn antwoord. ,.De verschillende groepen van belanghebbenden bij expansie hunner af zetgebieden, wisten geen reëele oplossing voor dit be langrijke vraagstuk te vinden. Tengevolge van aaarbij- komende misverstanden hoopte de brandstof zich meer en meer op, en werd het voor sommige persorganen en munitiéiabrikanten gemakkelijk de oorlogszucht aan te kweeken." In Engeland kon men echter alleen de massa in zóón getale voor de recruteering winnen, door de leuze: Voor het arme, vertrapte België. De meeste bondgenooten zijn evenwel over de prestaties der Engeischen teleurgesteld. Niet in diplomaiieken en hoogeren politieken kring, doch onder het volk en in perskringen. In de laatste hield men ten opzichte van Engeland vooral rekening met haar machtige vloot en de grootte van het land. Men hield ie weinig rekening met het feit dat Enge land miste een leger van beteekenis met allen aankleve van dien Zoodat het September-offensief van verleden jaar bij gebrek aan materiaal vooral niet geheel het voor de bondgenooten gewenschte succes heeft kunnen afwerpen Men heeft zich dus feitelijk van dien tijd bij voortduring moeten vergenoegen met defensief optre den Dü is wel zoo nu en dan op een of meer gedeel ten van het front met een klein offensief afgewisseld, doch de eenmaal ingenomen positie der Duitschers, kon men niet schaden op beteekenisvolle wijze. Nu bovendien Rusland meer en meer in 't nauw ge dreven wordt en de bondgenooten niet daarvan hebben kunnen profiteeren, is het te verwachten dat in het Westen, ais straks de Duitschers met versterkte macht hier aanvallen de bondgenooten wellicht met uiterste krachtsinspanning hun posities zullen kunnen behou den doch meer in geen geval zullen kunnen bereiken. Duitschland zal dan eveneens tot de slotsom komen dat van cm wapen beslissent} feit op het Westerfront geen sprake zal kunnen zijn Dan zal he- werk der di plomaten den toestand verder moeten opklaren. Rusland de feitelijk meest getroffene zijnde, zal ter rein moeten verliezen wellicht aan Japan. Turkije en tevens zal Polen voor Rusland verloren gaan Dit zal mede ten gevolge hebben, dat in Rusland andere be stuurskrachten naar voren zullen komen. Engeland zal waarschijnlijk met geldelijke offers er af komen, terwi Frankrijk en België ongeschonden zullen blijven. Ite lië zal waarschijnlijk gebiedsuitbreiding ten koste van Oostenrijk erlangen." Mijn zegsman meende dat deze oplossing de meest voor de hand liggende is en ook de betrokken volke ren 't meest zal bevredigen. Het resultaat zou dus zijn, dat Rusland meer zou gaan passen in de rij der moderne staten. Rusland zou zijn hulpbronnen meer intensief gaan exploiteeren en hiermee zou ook Europa in industrieel opzicht gebaat zijn. Millioenen Euro- peesch kapitaal liggen te wachten om het rentegevend te maken ginds in het Oosten, Japan zou wel zorgen dat China mede aan den wedloop zou deelnemen. Heel de kwestie komt dus neer op kapitaalplaatsing en ren teverzekering? Aldus vroeg ik. Maar waarom niet? was de wedervraag. De volkeren moeten toch in hun wezen leven van de industrie en de economische uit breiding. Heel de politiek der overheid ift de landen is er toch op gericht, den inwoners arbeid te verschaffen en daardoor welvaart! Wel is het jammer dat deze aange legenheden niet zonder bloedige oorlogen konden ge regeld worden. Ik roerde nu nog even aan de kwestie Elzas-Lotharingen. Dit vraagstuk, meende mijn zegs man, zou ter oplossing worden gegeven aan een ge zanten-conferentie, nadat men de stemming der betrok ken bevolking had gepolst. Het zou niet onwaarschijnlijk zijn, dat dan toch een deel bij Duitschland zou blijven behooren. Men is er niet zoo zeker van dat Lotharingen weer Fransch wil worden. Het onderhoud naderde nu het einde, doch ik vroeg toch nog even naar de meening over onze regee ring en ons land. „Ondanks het feit, dat sommige politieke lieden gaarne uw land in den strijd zouden zien betrekken, is er nimmer ernstig in officieelen kring over gedacht. Men is zich zeer goed bewust van de groote moeilijk heden die de Nederlandsche regeering en het volk had en heeft door te maken. Dat men hier en daar wel eens ontstemd was over persoonlijke daden van Nederland sche onderdanen, doet niets af aan de groote waardee ring en sympathie die het Nederlandsche volk heeft op gewekt Vooral de zorg uwer regeering om eerlijk neu traal te blijven, wekte bewondering en achting in bree- den kring. U zelf, voegde mijn zegsman mij toe, hebt u daarvan kunnen overtuigen. Hij geloofde dat Neder land wel niet meer in den krijg zou worden betrok ken." Ten slotte vroeg ik nog, of de diplomaten der gealli eerden werkelijk onaangenaam waren getroffen door de vredespropaganda, die uit ons land gevoerd werd. Het antwoord hierop luidde: „Die vredespropaganda wordt zoo delicaat voor de betrokkenen gevoerd, dat geen enkel serieus mensch daartegen bezwaar kan heb ben. Het is volkomen verstaanbaar, dat lieden die zelf verschoond bleven van het oorlogsgeweld, anderen er van willen verlossen. Dit is zeer menschelijk en wekt geen andere dan waardeerende gevoelens." DE BOSSCHEN EN DE OORLOG. De oorlog heeft veel schade aangericht in de natuur. Het zwaarst getroffen zijn wel de bosschen. De in de vuurlinie liggende wouden zijn totaal vernietigd door het geschut. Kogelwonden zijn meestal ongeneeslijk, de boom sterft dan langzaam af. Ook het hout verliest zijn waarde en kan alleen als brandhout verkocht wor den. De gevolgen van kogelwonden zijn bij alle hoo rnen dezelfde: het hout splintert, de sappen vloeien weg en een infectie doet de rest. Te redden is er niets nicer, het eenige middel is, alle getroffen boomen vel len en nieuwe aanplanten. HET „KUNST"-GEZICHT. In het Rothschild-hospitaal te Parijs werd onlangs een soldaat binnengebracht, wiens gezicht totaal ver minkt was. Een fotografie, na aankomst genomen, toon de een versplinterde kin, weggeschoten neus en lippen, een kaakbeen, waaraan de onderste helft ontbrak. Na eenigea tijd was behoudens eenige litteekens van al die verwondingen niets meer te bespeuren. Met beert stukken en stukken van het vel werd het kaakbeen wee. in orde gemaakt, voor lippen en huid van den patien'. gebruikte men een stuk van de huid, dat uit den buik was weggesneden. Het gezicht kreeg daarna weer den gewonen vorm, die het vroeger had. KORTE BERICHTEN. Lloyds deelt mede, dat het Engelsche stoomschip „Savona" gisteren gezonken is; zeventien man zijn ge red, drie worden vermist. Volgens de Nieuw-Yorksche Sun heeft de Engel sche regeering in Amerika eenige anti-zeppelins be steld Dat zijn kleine luchtschepen, van het stijve mo del. 75 M. lang en 8 M. in doorsnee, die 130 K M. snelheid hebben. Zij schieten een luchttorpedo af. De ontwerper is Thomas R. Macmcchen, voorzitter van de Amerikaansche luchtvaartvereeniging. Te Genua is eert vergadering gehouden door de importeurs van steenkool te Genua, Milaan en Turijn, waar de onvoldoende invoer van steenkool uit Enge land in Italië is besproken De vergadering heeft be sloten een commissie naar Engeland af te vaardigen om de Engelsche regeering uit naam van den handel te waarborgen, dat de ingevoerde steenkool uitsluitend zal dienen voor binnenlandsch gebruik. Naar in Engeland is bekend gemaakt, is de prins van Wales van Windsor naar het front teruggekeerd Volgens de Lodzer Zeitung heeft de gemeente raad van Lodz (Polen) de Duitsche taal als officieele taal ingevoerd. De Fransche en Belgische veldpostbureau's heb ben in het afgeloopen jaar 2 milliard 400 millioen poststukken behandeld, terwijl nog 1 milliard 600 mil lioen door de gewone post is verwerkt. Er zijn nu 14,000 post-agenten werkzaam, tegen 3200 in het vo rig jaar. TE VEEL RESERVE-KAAS? E>e vereeniging „Veehouders Belang" te Bodegraven heeft besloten, afgevaardigden naar den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te zenden, ten einde den Minister er op te wijzen, welke fraude gepleegd werdt ten aanzien van de gereserveerde 30 pet. kaas voer de regeering. Bij strengere controle zou h. i. een reserve van 15 pet. voldoende blijken. ALKMAARSCHE COURANT S Hi'ody

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1