FARINE LACTEE NESTLÊ Telegrammen van lieden. Tan liet oostelijk oorlogsterrein. Tan het westelijk oorlogsterrein. Tan het zuidelijk oorlogsterrein. Varia. 4 Spaarzaam en zuinig in het gebruik In iedere Apotheek of drogisterij voorhanden het beste ^Voedingsmiddel Voor Kinderen EEN DUITSCHE DESERTEUR AAN HET ZWERVEN, Gisteren meldde zich bij het Steuncomité te Leiden en toen dit hent niet kon helpen, bij de politie aldaar aan een jonge Duitscher, die blijkens door hem ge toonde papieren, van April at aan het front in België naa gestaan, meldt de '1 el. Hij was voor eenigen tijd met tcti kort verioi naar Duitsciiiand teruggegaan en daar haü inj vernomen, dat van zijn zes broers, reeds vijf waren gesneuveld. '1 oen had hij, op aanraden van zijn zusters, het plan opgevat, niet weer naar het front terug te kei-ren. Hij was uit zijn dorp gevlucht over üe Nedenandsclie grens, in de hoop, tiaar werk te vin den. Dit was hem echter tot dusver niet gelukt. De man was schoenmaker van beroep. Een garnizoens commandant in het Zuiden had hem uit medelijden een sommetje ter hand gesteld, doch dat bedrag was lang zamerhand weder opgeteerd en zoo kwam hij de hulp van Steuncomité en politie (e Leiden inroepen. Naar het front durfde hij niet wederkeeren, uit vrees te worden gefusilleerd. De politie te Leiden gaf hem eenig handgeld, waar mede nij in de richting van Haarlem vertrok. ONGEREGELDHEDEN TE TILBURG De heer O. van Nispen tot Sevenaer heeft dato IS Augustus 1915 tot den Minister van Oorlog de vol gende vragen gericht betreffende ongeregeldheden te Tilburg: Is de Minister bereid aan de Tweede Kamer mede- deeling te doen van de ongeregeldheden, die in de eer ste helft van Augustus van dit jaar te Tilburg door militairen zijn veroorzaakt en van de aanleiding hier- van Tot welk regiment of regimenten en tot welke on- derafdeelingen behooren de militairen, die bij bedoel de ongeregeldheden zijn betrokken geweest? Hoelang zijn deze militairen in Tilburg in garni zoen geweest? De Minister antwoordde op 1 Sept. 1915: De onge regeldheden. welke in de eerste helft van Augustus van dit jaar te Tilburg hebben plaats gehad, zijn niet meer geweest dan een in haar wezen en karakter weinig be- teekenende ordeverstoring door burgers en militairen in den omtrek van den Heuvel, het gewone centrum van het straatleven te Tilburg. Van de burgers be hoorde een groot deel tot de opgeschoten jongens, z.g. draadmakers der fabrieken, die sinds lang op minder goeden voet verkceren met de politie; van de militai ren heeft slechts een zeer klein gedeelte van het zeer sterk belegde kantonnement aan de relletjes deelgeno men. Van een geest van verzet is echter geen sprake ge weest. De indruk der relletjes werd vergroot door de aan wezigheid van vele nieuwsgierigen; cp den 2den Au gustus, tevens door luisteraars naar de muziekuitvoe ring op den Heuvel. Buiten den Heuvel en de naaste omgeving van dit plein heeft in het vrij groote 1 ilburg op 1 en 2 Aug. goede orde geheerscht. De vragen tot welk regiment of regimenten en tot welke onderafdelingen de militairen behooren. die bij bedoelde onregelmatigheden betrokken zijn geweest, alsmede hoe lang deze militairen in Tilburg in garni zoen zijn geweest kunnen, gelet op de belangen der landsverdediging, in een voor openbaarmaking be stemd stuk niet worden beantwoord. Wel kan worden medegedeeld, dat op bepaalde tij den aflossing plaats heeft der in Tilburg verblijvende troepen door andere legeronderdeelen. BINNENLAND. Gemengd Nieuw». PAS OP DEN SCHIPPER Pastoor Van Zanten schrijft in „De Tijd": IIn de laatste dagen vertoont zich aan de pastorieën een Belgisch schipper. Gewoonlijk zoekt hij eerst aan- knooping in den biechtstoel. Daarna komt hij aan de pastorie, hangt een deerniswaardig tafereel op van zijn twee broers, die aan het front gesneuveld zijn, en ein delijk van zijn leed, van vrouwen vijf kinderen, die hon ger lijden enz. Zijn schip „Tereesche", anders altijd in de vaart, ligt stil; geen werk, geen geld, geen eten. Een paar dagen later komt hij terug; hij is naar „Haerlem" geloopen, kan den volgenden ochtend la den, maar .het sleepgeld, om hem naar Haerlem te brengenVoor 25 gulden, 20 gulden, misschien zal de sleeper hem barmhartig zijn, en het voor 10 gulden doen. Morgen laden, ua een paar dagen lossen, geld terug brengen, en een huisgezin gelukkig! Weersta eens aan zoo'u voorspiegeling! Het geld wordt gegeven, dankbaar ontvangen; maar na een paar dagen hetzelfde bedrog aan een andere pastorie! Waar het einde? Pas op den schipper, en maak hem bij de politie bekend. Alles zuiver bedrog! EXAMENS FRANSCH L. O. De uitslag van de examens in de Fransdie taal L.O. is als volgt: ingeschreven 467 inanu., 440 vrouwen, to taal 907; teruggetrokken vóór het schriftelijk examen resp. 18,18, 36; deelgenomen aan het schriftelijk ex amen 449, 422, 871 teruggetrokken na het schrifte lijk examen 91, 64, 155; deelgenomen aan het monde ling examen 358, 358, 716; afgewezen 157, 99, 256; toegelaten 201, 259, 460. EEN GOEDE VONDST. Men schrijft aan de N.Crt. uit Friesland Te Oosterlittens (Friesland) werd op het erf van een boerderij, gebouwd op een terp, ter diepte van onge veer een meter een geheel gave, zoo goed als onge schonden, fraaie gouden munt gevonden uit den Ro- meinschen keizerstijd. De munt heeft een gewicht van ten naaste bij vijif gram. De rand is alleen aan de eene zijde eenigszins besnoeid, doch niet zoo erg. dat het randschrift aan beide zijden niet goed leesbaar zou Z'JDe munt vertoont aan de voorzijde het beeld des kei zers ten voeten uit, zittende op zijn schitterenden hoon, met liet randschrift; Ludovicus Dei Gratia Romano- rum Imp. (erator.) Aan de keerzijde bevindt zich een symbolisch figuur met het volgende randschriftX. I C. Vincit: X. P. C. Regnat: X. P. C. Imperat. Wat die X. of X. P. C. betreft, de beteekenisi van de ze driemaal herhaalde letters is ons niet duidelijk Weet ook een der lezers ons daaromtrent in te lichten Ook komt er geen jaartal op de munt voor. Zij heeft de dikte slechts van een afgesleten dubbel tje en is iets grooter dan onze gulden. De werkman die haar vond bij het doen van eenig graafwerk, liet haar keuren op metaalgehalte uoor een goudsmid. Deze bood hem er aanstond, gelukkig tevergeefs, de somma van 5 voor. De munt bevindt zich thans in het wettig eigendom van den boer, op wiens erf zij werd gevonden. HET SPOORWEGONGELUK TE 1IATTEMERBROEK. De rechtbank te Zwolle veroordeelde gisteren den stations-beambte, door wiens schuld het spoorwegon geluk te Hattemerbroek veroorzaakt was, tot 2 maan den gevangenisstraf. JONGE MEISJES NAAR INDlë. De Directeur van het Nationaal Informatie Bureau tot bescherming van Vrouwen en Meisjes, gevestigd Wetcringplantsoen 22, te Amsterdam, verzoekt de aandacht te vestigen op het feit dat hem gebleken is dat soms jenge meisjes naar Indië vertrekken na ge schreven te hebben op advertenties die niet altijd te vertrouwen zijn Het loopt meestal uit op een betrekking ais „dame voor de huishouding" bij een administrateur of em ployé op een onderneming, die gaarne een „volbloed" Europeesch meisje tot hun beschikking hebben, Hoog salaris, prachtige vooruitzichten en onbe kendheid met de Indische toestanden zijn vaak oorzaak dat dé ouders cf voogden en het meisje zelf geen be zwaar rnaken het eens te wagen. Het Nationaal Informatie-Bureau bovengenoemd erklaart zich gaarne bereid de gewenschte inlichtin gen te verstrekken. Zooals bekend is, stelt dat bureau, opgericht door de voornaamste vereenigingen tot be scherming van minderjarigen en bestrijding der onze delijkheid in ons land en werkende met den steun der Regeering, zich kosteloos beschikbaar om inlichtingen te geven betreffende betrouwbaarheid van betrekkingen aan vrouwen of meisjes in binnen- of buitenland aan geboden BRAND IN HET STOOMSCHIP „ROTTERDAM". Omtrent den brand in het stoomschip „Rotterdam" meldt men nog nader aan de Telegraaf: De brand was drie dagen geleden te Falmouth ont dekt, doch onderweg met zwaveldamp bedwongen. Na aankomst gistermorgen te Rotterdam werd het schip onderzocht en heeft men in werking gesteld 20 stralen van de boot zelf, 7 stralen van den havendienst, 7 stralen van het terrein en spuit 37. De brand woedde in het achterruim, waar balen katoen en daar bovenop zich de mail bevonden. Deze laatste heeft zwaar gele den. Van de 201 zakken zijn er 7 verbrand en de rest is beschadigd door het water, Op het oogenblik is het blusschingswerk gestopt en is met de lossing van de lading begonnen. De mail werd het eerst door de reddingsbrigade ge lost. ONVEILIG AMSTERDAM. Sedert de opening van eenige nachtcafé's is de vei ligheid in de Spuistraat te Amsterdam er niet op vooruit gegaan. Herhaalde malen hebben de bewoners dier straat zidi hierover bij de politie beklaagd. Eenige dagen geleden werd een bewoner nabij de Spuistraat door een aantal individuen staande gehouden, terwijl een hunner trachtte hem op den grond te werpen. Bij de nadering van een politie-agent kozen de daders het hazenpad. Woensdagavond werd wederom iemand aangerand, die een slag in 't gelaat opliep. Het aldaar plaatsen van een vaste politiepost lijkt geen overbodige weelde. HET ONDERWIJS TE NAARDEN-BUSSUM. Men schrijft aan de Tel.: Behalve aan de Koningin Wilhelmina-school te Bussum, zijn Dinsdagmorgen ook aan de Prins Hen- drikschool aldaar de leerlingen, wonende te Naarden, teruggestuurd. Aan deze school waren de lessen voor den nieuwen cursus reeds sedert een week aangevan gen De bewoners van Naarden's grondgebied buiten de wallen komen door het besluit van B. en W. van Bussum, waardoor de openbare scholen aldaar voor hunne kinderen gesloten blijven, in een weinig aange name situatie. Het is voor hen te hopen, dat de ge meentebesturen alsnog tot overeenstemming komen. Door deze kwestie wordt nog eens duidelijk de on gezonde toestand geïllustreerd, dat 'n wijk waarvan de bewoners geheel met Bussum medeleven en o a. ook vandaar hun licht en water betrekken, administratief tot de gemeente Naarden behoort. KINDERARBEID. In de nieuwe Groninger Veenkoloniën wordt dit jaar blijkbaar meer dan gewoon gebruik gemaakt van de vergunning, opgenomen in de Leerplichtwet, welke den leerlingen boven de 10 jaar toestaat in land- en tuin bouw en veenbedrijf behulpzaam te zijn, eerst als ge volg der mobilisatie, thans nog meer door de uitbrei ding van den Landstorm. Er zijn nu bij den aanstaanden aardappeloogst reeds honderden handen tekort. IN- EN UITVAL VAN HET HBLD. Uit de journalistiek In de rubriek „Onder de Streep" wordt in het Hbld. het volgende uit de prak tijk van het journalistenvak medegedeeld: Onlangs moest ik het verslag schrijven van een con gres; een der leden was mij zeer hinderlijk door uit nieuwsgierigheid of bemoeizucht, misschien was het be langstelling wie zal 't zeggenvoortdurend over m n schouder te kijken en het verslag te lezen dat ik persklaar aan 't schrijven was. Toen deze niet-betalende lezer mij eindelijk begon te vervelen, schreef ik den volgenden zin onder m n ko pij neer: „Het verdere verloop der congres-zitting is niet min der belangrijk dan de aanvang, doch een uiterst on bescheiden congreslid leest over mijn schouder heen elk woord dat ik schrijf." Meteen hoorde ik 's mans verbolgen stem achter me klinken „Dat liegt u, meneer! ik heb geen enkel woord van uw verslag gelezen Urr SCHERMF.RHORN. De heer E. M., kommies der dir. bel., alhier, heeft Zaterdag zijne woning veriaien en is sinds dien nog niet teruggekeerd KORTE BERICHTEN. De gewezen maréchaussee M. hi., die reeds eerder eenmaal wegens landlooperij werd veroordeeld, is we der door de politie te Middelburg wegens landlooperij aangehouden en den officier van justitie voorgeleid. Van Maandag tot en met gisteren zijn te Zeve naar uitgevoerd 1882 jonge paarden. Drie stuks wer den voor den uitvoer afgekeurd, In den nacht van Woensdag op Donderdag werd door de grenswacht in het Ven (gern Ottersum) eene partij van duizend pond meel in beslag genomen; de smokkelaars wisten in de duisternis te ontkomen. -- Te Schiedam hebben eenige der grootste patroons op verzoek van de gezamenlijke werklieden-organisa ties het loon der timmerlieden metselaars en opperlie den met 1 cent per uur verhoogd met het oog op de dure tijden. Te Amsterdam ontstond gisteren brand in de hirkfabriek van den heer F. A. Hulskamp, aan de Gel- dersche Kade De eerste en tweede verdieping brand den geheel uit. Te Oostvoorne bestaat nog het ambt van honden menner, wiens taak het is de honden, die in Zuidland naar de kerk worden meegenomen, den toegang te be letten, waardoor „uitmeppen" niet noodig wordt. Gisteren is te Tjerkgaast (Frhet 3-jarig zoon tje van den heer Fookens in een gracht bij de ouderlijke woning verdronken. Wederom is ipmand te Amsterdam er ingeloopen met een zoogenaamd bankbiljet van 25. een waarde loos geteekend stuk papier. Ditmaal was het een win kelierster. die Woensdagavond een dergelijk biljet, in het geheel niet op een echt gelijkend, in betaling ont- ving. Iemand te Oudkerk (Frheeft een pony uit IJs land ontvangen, die visch eet. Op de jongste keuring at het dier. tot groote verwondering van de aanwezi gen, twee schelvisschen op Bij het grensstation Nieuweschans zijn Woensdag door de commiezen eenige ten uitvoer bestemde paar den in beslag genomen, omdat ze ouder dan twintig maanden waren. Een voorstel van dertien Maastrichtsche raadsle den, om een vierden wethouder te benoemen, werd in de gisteravond gehouden raadsvergadering verworpen cast 13 tegen 8 stemmen. B. sn W. hadden een afwij- zend pratuclvies uitgebracht. SI ADNIEUWS. DL ALKMAARSCHE ZlEKENEONDSKWESilt. Naar wij vernemen netlt er gssieravonu een oijveu- komst paan» genau van een drretai vertegenwoordi gers van üe vtreeniging „Ziekenzorg" (de neeren H. üruin, J. bruin er» il. Hexket) mei net oestuur van at afüec»ii»g Alkmaar en omstreken van de Maaisciiappij ioi óévoiOeving uei genec&ikUiist. Ui ueze oijeuikomi»» werd een resunaat bereikt, dat door samensmelting aan at mkniaursaie Ziekenlonds-kwestie een einde zaï kunnen maxen. De voorwaaiden dezer samensmelting zullen in een tegen a.s. Woensdag uitgeschreven ver gadering aan de ieden van „Ziekenzorg", ter beslissing worden voorgelegd. ziuEUNERS, OPGEPAST! Op Oudorpseli grondgebied, bij de Enesche Brug, zijn etn aeimal woonwagens gestationneerd van Zi geuners. De mannen zijn paardenhandelaars, die vlaandag de paardenmarkt zuilen bezoeken en die in den regel anderen weinig overlast aandoen. Voor de vrouwen, die nu reeds de stad onveilig maken, zij men echter op zijn hoede. Haar begrippen omtrent het mijn en dijn zijn met precies de onze. Bovendien voorspel len zij de toekomst op een wijze, die haarzelf bij voor baat alles goeds voorspelt, ts een slachtoffer aange klampt, dan wordt hij door eenige der vrouwen om ringd, moet eerst een „doebeltje" op de hand leggen, dan „een grooter", vervolgens een „nog grooter geld- stoek" op de hand leggen, weike geldstukken in een minimum van tijd voorgoed verdwijnen in een grooien vrouwenzak Men wordt op deze wijze armer in zijn poneinonniiaie en een ervaring rijker maar men kan iiet ook zonder deze doen. Vandaar deze waarschu wing, die niets kost. HET VOLKSZANG-ORGEL. Zooveel licht als gisteravond is er na de kermisweek niet ineer uitgegoten over het anders bij avond tamelijk donkere Hofplein. En zooveel volk ais gisteravond heeft het Hofplein na de kermis waarschijnlijk ook niet gezien. Flink gezongen is er en dat is trouwens geen wonder, w ant de melodieën welke het Volkszangorgel op zijn repertoir heeft, doen de menschen vanzelf mee zingen. De boekjes gingen goed van de hand, ook al weer geen wonder, want wie de wijs kent, wil ook de woorden kennen en daar komt het per slot van reke ning toch maar cp aan. Het plein was schitterend verlicht, zeiden we. Een complimentje voor den heer Haasbroek! Aan eiken kant van het met groen versierde orgel stonden twee groote acetyleenlampen, die alles met hun feilen gloed niet in doch uit den schaduw stelden. Midden op het plein was een houten stellage aan gebracht, waarvan een aantal flinke vlammen eveneens een helder licht verspreidden. Het orgel zelf had een rij vetpotjes tot illuminatie, 't Was inderdaad geen half werk. Wat hot meezingen betreft, een troepje straatben gels, die overigens niet in het minst van de volkszang liedjes meezongen, begon van Zandvoort aan de Zee tc zingen, maar Piet Hein behaalde al heel gauw de over winning. Vooral een liedje dat insloeg was „Limburg, mijn Vaderland" in het bizonder bij de miiiitairen be kend. Hinderlijk was het heen en weerloopen van een deel van het publiek. Kan dit niet, bij een volgende gelegen heid b.v. stil blijven staan wanneer er gezongen wordt? Het voetengeschuifel is voor de wél luisterende men schen verbazend lastig. DE KANAALKADE-KWESTIE. Zooals men weet was door het college van B. en W aan de Alkmaar Packet voor een proeftijd van 3 maanden toegestaan haar booten aan te leggen aan de Kanaalkade. Naar wij vernemen heeft de directeur dezer maat schappij, de heer inr J, P. Bosman, gisteren aan het college van B. en W. medegedeeld, dat de proef ge staakt en de tijdelijke ligplaats der booten opgeheven zai worden, omdat de belangen der maatschappij hand having van dezen tijdelijken toestand gedurende de Septembermaand niet gewenscht maken. Of de maatschappij een volgenden zomer dé proef begeert te herhalen valt thans no? niet te zeggen. TOONKUNST. Men schrijft ons: De wekelijksche repetities der zangvereen'ging „Toonkunst" zullen op a s. Dinsdag 7 Sept. weder een aanvang nemen en in 'b vervolg geregeld plaats heb ben op eiken Dinsdagavond. Voor het dameskoor be ginnen deze repetities steeds precies om 8 uur, voor de Heeren om 8K uur. Voor de eerste uitvoering in het laatst van November, zal in studie genomen worden het zoo hoog geroemde toonkunstwerk „La Déluge" van Saint Saëns, alzoo een Fransch werk en als twee de nummer van dit programma: „Olav Trygvason" van E. Grieg. Behalve bij den Directeur kan men zich voor het lidmaatschap van genoemde Vereeniging ook aanmelden bij een der leden der commissie, bestaan de uit den Heer C. Ruygrok, Mej. C. J. van der Lee en Mevr. G. Ohlen—Bosman, die gaarne alle ge wenschte inlichtingen willen verschaffen. SCHEEPSBOUW. Van de Scheepswerf „Nicolaas Witsen", van de fir ma W. F. Stoel en Zoon, alhier, is met goed gevolg te water gelaten een stalen luxe motorbootje, lang 29 voet, breed 6 voet, met een 1218 P.K. 2-cylinder benzine-motor, gebouwd voor rekening van den heer I. G. H. Krull- te Zaandam. VERTROKKEN PERSONEN. C. J. H. van der Gulik, rc„ Heerenstraat bl, Koedijk. J. C. F. Hooijkaas, Langestraat 53, West-lndië. J. M. Held. n.h., Grensstraat 4, Amsterdam J. A. J. Med- dens, r c„ Toussaintstraat 4, Noordwijkerhout. P. A Jacobse r.c., Laat 119. Roermond G. Ruiter, n h Langestraat 50, Schoorl G, H Verberne. r c„ Zegiis 37, Amsterdam. G. Jonker, r.c. Akerspad 3, Hoorn. C. W. Derksen. Oudegracbt 186, Leeuwarden. E. van Liemf. rc. Houtti 1st raat Haarlem. Wed. A Everts n.h., Geestersingel 24, Zevenbergen. A. Klerk, n h, Fnidsen 100 Ve!s*n J. Winkelman r.c.. Sandersbuurl 21, Rotterdam. J Koops n.h.. 2e Kabelstraat 5, Vel sen P. Bosch, Limmerhoek 40 Groningen. H. A. J. van der Pas. rc., Huigbrouwerstraat 5, 's-Gravenhage. C de Waard n h.. Westerweg 28, Haarlem. PREDIKBEURTEN. 5 September 1915. Oroote Kerk. 10 uur, Ds. Vinke, Doopsbediening avond 6 uur, Ds. v Bemmel van Beverwijk. Kapel, 10 uur, Ds. de Brost Evang. Lafh. Kerk, 10 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk. 10 uur, Ds. Westra. Rem. O ere}. Kerk, 10 uur, Dr. L. H. Roessingli rem pred. te Boskoop. Gere} Kerk, 10 uur en 5 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering 's morgens 10 en :s avonds 5 uur. HET RUSSISCHE LEGERBER1CHT. -PEETRCGAD 3 Sept. (Officieel.) Aan het front van Riga tot Dwinsk is de toestand niet nee' menswaardig veranderd. Duitsche aanvallen in de streek van Fnedrichstadt va den nacht van 1 Sept. en denv olgenden dag werden wederom af geslagen. Tusschen de Swenta en de Wilja ruk ken wij met succes voorwaarts en naderen dicht bij Wilkomir, terwijl wij verder het front Szirwinty- MeiszagolaDukschty bezetten. In den avond van 1 Sept. veroverde onze cavelerie in een bajo- netaanval twee dorpen bij Szirwinty. Wij wier pen de Duitschers in wanorde terug en maakten krijgsgevangenen. Langs aen rechter Wiija-oever oprukkend veroverden wij bij Dutschky een hou witser en eenige caissons. Tusschen Wrija en Njemen is de toestand on veranderd. De vijand deed vooral aanvallen langs üen weg OlitaMeretz, waar wij hardnekkige aanvallen afsloegen. Bij Orany is een verbitterd gevecht aan den gang. Bij Grodno trokken onze troepen na den vijand zooiang ais noodig was voor de ontruiming vau dit punt te hebben opgehouden, in aen nacht van 1 op 2 Sept. naar den rechteroever van de Njemen terug. Ten zuiden van Grodno is de toestand tot aan de Pripet niet belangrijk gewijzigd. In de streek van Luck trokken wij ua den vij and in verbitterde gevechten te hebben opgehou den, terug naar het Olyka-Radziwilof. In den loop van den dag vielen verscheidene honderden gevangenen, waaronder tal van officie ren, en eenige machinegeweren iu onze handen. De vijand heeft Luck bezet. In verband met den terugtocht aan de Styr ne men onze troepen in Galicië eveneens nieuwe stel lingen in, waarbij wij door de achterhoede gedekt werden. In de achterhoede-gevechten leed de vij and zware verliezen bij Zolonezow, Zborow en bij de Strypa-monding. Na een reeks aanvallen te hebben afgeslagen gingen wij tot een plaatselijk offensief over, waarbij wij krijgsgevangenen maak ten en machinegeweren en veel munitie verover den. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS 3 Sept. Avondcommuniqué van giste ren: Als antwoord op het bobardement van Nieuwpoort en van de sectoren bij Steenstraete en Boesinghe heeft de Fransche artillerie krichtig de bommenwerpersbatterijen, troepen concentraties, en artillerieparken beschoten. Tusschen de Somme en de Oise bij Anmancourt en Cany werd de Duit sche artillerie tot zwijgen gebracht. Elders ka- nonnaden van afwisselende hevigheid. HET ITALIAANSCHE LEG ERBE RICHT. ROME 3 Sept. (Officieel.) De vijandelijke ar tillerie zette de beschieting van Borgo voort en be gon Roncengo te beschieten. Het Sexendal het Su- bachdal en het fort Hermann ten noorden van Plazzo en het spoorwegstation Cormono werden beschoten. De vijand heeft in de Pal-zonne in Karinthie 103 dooden achtergelaten. In het Karstgebied' ontruimde de vijand een aan tal loopgraven die door ons werden bezt. DE JODEN IN RUSLAND. PETROG AD, 3 September. (Officieel(Tel.) Heden is een besluit van den Minister van Binnen landsche Zaken gepubliceerd, volgens hetwelk aan de Joden wordt toegestaan tot tijd en wijle de wet ten, die hunne positie regelen, langs wetgevenden weg herzien zuilen zijn, alle steden in het Rijk, te bewonen, met uitzondering van de hoofdsteden en de gemeenten, die onder het ressort des iui- nirs van het Keizerlijk Hof en van Oorlog vallen. ENGELSCH TRANSPORTSCHIP GETORPILLEERD. KONSTANTIENOPEL, 3 )Sept. (Officieel. Een Duitsche onderzeeër heeft in de Egeische Zee het Engelsche transportschip „Sawslandgetor- pilieerd en tot zinken gebracht. Het grootste deel van de zich aan boord bevindende troepen is ver dronken. ENGELAND'S VERLIEZEN TER ZEE. LONDEN 3 Sept. (Officieel.) In de week, eindigende met 1 September, zijn drie stoomsche pen in den grond geboord, samen metende 6757 tons. DE PAUS EN DE VREDE. WASHINGTON 3 Sept. (Officieel De Amcrikaansche kardinaal Gibbons heeft aan pre sident Wilson een schrijven ter hand gesteld, van Gtn Paus betreffende den vrede. Kardinaal Gib bons bracht ook een bezoek aan den heer Lansing. jN dierhuid. UITVOER VAN SCHAPEN. AMSTERDAM, 3 Sept. Naar wij vernemen is in de kringen van belanghebbenden hier ter stede bericht ontvangen, dat een uitvoerverbod van schapen in de naaste toekomst kan worden tege moet gezien. Mr. TROELSTRA. AMSTERDAM, 3 Sepr. Mr. P. J. Troelstra is heden via Arnhem naar Vevey vertrokken. GENEESHEER AAN HET ZIEKENFONDS TE DEVENTER. DEVENTER 3 Sept. Tot geneesheer van het ziekenfonds alhier is benoemd dr. S. Visser, te Arnhem. Nu rest nog de benoeming van een arts. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. (KINDERMEEL) BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: 2 Sept. CornHis Oostwcuder en Cornelia Schalkwijk Pietcr Jacobus Kuijmans en Geertruida l'e- tronella Schermer. Pieter Rczelman en Christina Jansen. Cornelis Hendricus van 4 1 A T". f t_ M „al 4*4 A P\ I V.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2