DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN 13e Oosrlo® Van tint westelijk ooriogsterrein. Van 1st zuidelijk oorlogstoond. No. sm fii k\ tttóijl MMEStim Hoitei en zoTentiende 1915 ItaüÉpi st I MPMim 11—, k m 121, AMitMi II si; üfi posts letton «asr M A A N D A Q k BERMs. COSTER im Wis CI Wtom I G SEPTEMBER i. Brimm \l 11 DUITSCHLAND» FRANKRIJK. RUSLAND. TURKIJE. DENEMARKEN. mtsmtrngs ALKMAAR, September. De Duitschers zijn er bij Friedrichstadt in geslaagd het bruggehoofd stormenderhand te nemen, de Dwina- overgang is geforceerd en het zal wel niet lang meer duren, of de geheele Dwina-linie is in Duitsdie han den. Hef gevaar voor Duaabrug, Riga en Wilna is nu weer acimt geworden, de Russen hebben het door hun offensief aan de Swenta (ten noordwesten van Wilna) wel even kunnen afwenden, maar niet voorgoed kun nen keeren. In het laatste Russische communiqué wordt gezegd, dat de Russen bij Friedrichstadt over de rivier terug moesten gaan tengevolge van het in, brand vliegen vaa de bruggen door hei Duitsche artillerie-vuur en dat de Russische troepen, die bij Linden over den linkeroever tier Dana waren gegaan, tengevolge van de ongelijk heid in krachten weer op den rechteroever terug moes ten gaan. Maar ook in Wolhynië hebben de Duitschers, volgens het Russische legerbericht, versterkingen ge kregen en zij zetten hun offensief voort op de wegen naar de vestingen Doebno en Rowno gelijk men weet. is het andere hoekpunt van den Wolhynisehen vestingdndjoek, de vesting Loetsk, reeds ia Duitsche handen. Waaneer men de krijgsverrichtingen geregeld op de kaart volgt, dan kan men moeielijk een anderen indruk hebben, dan dat de Duitschers vorderingen blijven maken. '1c St. Petersburg ziet men dit echter niet in, cf waarschijnlijk wil men het niet inzien. In een officieuze Russische beschouwing wordt ver zekerd, dat er in Duitschland ongerustheid heerscht over den uitslag van de krijgsbedrijven aan het Ooste lijk front. Deze bewering wordt te niet gedaan dooi de volgende samenvatting, waarmede majoor Atoraht ia het Tageblalt zijn beschouwing over den krijgskun digen toestand in het Oosten eindigt: „Voor niemand, die wil zien, kan de buitengewoon gunstige positie der legers van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije verborgen blijven fn het noorden van ons lang front ligt het loon der zegerijke slagen bijna voor het grij pen. In het centrum heeft de vijand slechts nog te kie zen tusschen een beslissenden sla^ of algeheele vernie tiging zijner legers in hun terugtocht. In het zuiden ziet hij met zijn geschokte legers ook zijn politieken invloed ineenstorten." Daargelaten, dat deze samenvatting al te optimis tisch is, is er te St. Petersburg werkelijk geen reden, otn te vertellen, dat in Duitschland de zaken slecht worden ingezien tenzij die reden moet worden ge zocht bij het Russische volle. En dit laatste schijnt inderdaad het geval Er worden zooveel verklaringen uitgegeven,beschouwingen c-n redevoeringen gehou den, dat het is alsof men van uit de regeeringskringen de bevolking moed en vertrouwen wil inboezemen Men doet dat echter op eenigszins vreemde wijze. Men stelt het rapport van den plaatselijken commandant van de gevallen vesting Ossowietz alszeer opbeu rend voor. Men betoogt, dat het vraagstuk van de voorziening van den troep rnet levensmiddelen voor de Duitschers nu reeds in de Oostzee-provincies bij zonder moeielijk valt, doch dat dit nog veel erger zal worden, wanneer zij hier tot het defensie! overgaan om een deei van hun troepen naar hd Westelijk front te zenden, zonder dat men aantoont, waarom 't eigen lijk moeidijker valt minder troepen van het noodige te voorzien dan meer. En men verzekert verder in al len ernst, dat, de Duitschers op dit oogenblik de over hand hebben, omdat ze een technische overmacht be zitten en.. 'omdat hun leger de artillerie volgt, terwijl omgekeerd de Russische artillerie hei. leger volgt!' 1 iet zou komisch zij», als het niet zoo droevig ware. Natuurlijk is men van oordeel, dat wanneer men maar munitie heeft, de Russische opmarsch en de Duit sche terugtocht beginnen zal. Het Engelsche week blad The Nation is zoo onvriendelijk te verklaren, dat Doema en volk begrijpen dat de tegenslagen in Galiciê en Polen niet te wijten zijn aan fouten van het leger, nog minder aan een tekort in aantal, doch alleen aan de gewone tekortkomingen van het bureaucratische be stuur, doch de Tsaar wil daarvan met weien. „Laat heeft hij bij de opening der conferentie voor voedsel voorziening en aanmaak van munitie gezegd, „laat alle zaken een svijle rusten. Niets mag onze gedachte aflei den van het eenige doel, dat wij thans beoogen: den vijand van ons erf te jagen." Hei is mogelijk, hoewel niet waarschijnlijk, dat de Russen met een dergelijke verklaring vree nemen. Er schijnt dit is de indruk, dien men uit dit alles krijgt in het Russische volk onder den in vloed van de tegenslagen iets te gisten en door schoone redeneeringen over en aanlokkelijke voorstel lingen van den stand van zaken tracht men de open bare mecning te sussen. De geschiedenis leert echter, dat een dergelijke handelwijze zich zelve wreekt. De bemanning van een Engelschen onderzeeër heeft een kranig stukje uitgehaald. Een deel van haar is in de golf van Isirtid (in de zee van Marmora, aan de Klein-Azialische kust) aan land gegaan en heeft er ge poogd een spoorwegbrug op te blazen. Het plan t3 niet gelukt, van militair belang is deze kleine actie niet ge weest, doch zij heeft getoond, dat de Duitsche onder zeeërs niet alleen en uitsluitend iets pre&teeren. en dat de Engelsche ook ver van hun bases durven en kunnen optreden, wanneer de gelegenheid zich daartoe maar voordoet. De Russen maken we! wat veel ophef van een klein succes in de Oostzee, waar eenige Russische torpedo booten den Turkschei kruiser „Hamidieh" en twee Turksdie torpedobooieii, die een kolentransport be schermden, hebben beschoten en een paar kolenirans- portschepen m den grond geboord werden. Een Duitsch onderzeeër heeft volgens Engelsche be richten bij de zuid-west-punt van Ierland de „Hespe rian, een dubbelschroefstoomschip (9600 ton) van de Allan-lijn getorpilleerd. Het mailschip zonk niet, doch kon naar Queenstown gesleept worden. Waar een der berichten zegt, dat hei donker was en dat men geen onderzeeër kon zien, is mede in verband met de voor afgaande omstandigheid de waarschijnlijkheid groot, dat de „Hesperian" op een mijn gesrtooten is. Immers er waren 600 a 700 passagiers aan boord, gelukkig is niemand omgekomen, doch wanneer dit wel ge schied ware m onder de slachtoffers warm Amerika nen geweest, dan ware de tóe re stemming in de Ver een igde Staten, door Duitschland met moeite verkre gen, natuurlijk weer verdwenen. En zij zou niet maar zoo met een verontschuldiging te herwinnen zijn! Vandaar, dat het weinig aannemelijk klinkt, dat de „Hesperian" getorpilleerd is en dat bevestiging van de eerste berichten afgewacht dient te worden. Wij leven in een zonderlinge wereld tegenwoordig. Eenige dagen achtereen is er geschreven over hetgeen kardinaal Gibbons zou hebben verklaard over de aan bieding van een vredes-boodschap van den Paus aan president Wilson. Gemeld werd, dat de kardinaal zijn onderhoud met Amerika's president „htgly satisfacto ry" noemde. De inhoud van de pauselijke vrcdes-bood- schap was nog niet bekend, maar de zending van een dergelijke boodschap scheen toch wel vas! te staan. Zij werd teuerzijds aangemerkt ais een reden tot groote verheuging, andererzijds echter beschouwd ais ten ge mis aan kennis van den waren toestand. En nu wordt ineens verklaard in het katholieke Itaiiaansche blad „Corriere d'Italia", dat de Paus geen enkel eigenhandig schrijven en geen vredes-boouscnap aan president Wnson heeft gezonden en dat de Paus zelfs niet ia de gelegenheid was een schrijven aan pre sident Wnson te zenden, na het sduijvcn, waarin hij dezen zijn troonsbestijging mededeelde. Deze iaatsic clausule is voor meer dan éeu uitleg vatbaar, we ztn- lcn ons echter maar niet met de tekstverklaring bezig- uuuuen, doch nattere berichten afwachten. Ais zoo be- uouwoaai-lijaeucie niedcueelingeu, door nadere bij- zonuerucciui sciujiioaar gestaald, ten stoite uit Ameii- tcaausche journaiisttn-dunnui alkomstig oiij*ea, dan... ja, dan nouüt aue commentaar op! DE Si RIJD AAN HEl OUSTtLijiC FRONT. Dtv Kusoiscne itgcioeiicht me.düe in oe suecu van wga geen tóangrijke wijzigingen, bij net dorp uncim oerucmen uüze troeptu, ua ui den naait van 3 Sepsemoer net piaatsje ierctsj te zijn aoorgetrokmi, een stertc opdringen van üe DCutsciiers. Dij ouatno wad op 3 bepieiuoer net nevig gevecm hei vat. uaze troepen drongen de stad btmicu, namen acut tmtraiueurs, maakten ióü Dunscutrs krijgsgevan gen ui steuren aoor dit succes onze uaounge noepen, ure zien ut een te ver vooruitgeschoven posuie bevon den ten aanzien van onze algemeene irontltjn, in staat zien terug te trekken. Up net treat van ürodno, meer naar liet Zuiden toe, tot aan üe mou van de rivier jasctda, bestreden onze acineriioeden ailetu op 2 en 3 september oen vijana. Aan uen linkeroever van de Dwina weraen de unit schets teruggedrongen van de rivier, waarop een he vig gevecht voigde. Dij i rieürichstadt trokken onze troepen onder den din* van den vijand, die versterkingen had gekregen, en onder liet vuur van zijn artillerie terug tiaar uen recuteroever. De vijand tracht eveneens vooruit, te trek ken meer ten zuidoosten van Friednchstadt in de lichting van Jacobstadt. T ussciten de Sweuta en de Wiiija en Njemcn blijft de toestand onveranderd. Aan den rechteroever van den Styr, aan het front Derajno-Olyk, Miynof, gingen onze troepen op 3 Sep tember met succes over tot het tegenoffensief In de streek van Radziwilof sloegen wij den vijand terug, die in den ochtend van den Jen September ge tracht had tot den aanval over te gaan. In Gaiicië, aan het front van de Sereth-rivier, slechts gevechten van minder belang. Wij namen in den loop van den 2en en 3en September op liet front bij Derajno tot aan den Dnjester in het geheel meer dan 60 officie ren en 3500 soldaten gevangen en maakten eenige mi trailleuses buit. Aan den Dnjester, in de streek van Zaleszyki, deed de vijand op 2 en 3 September eveneens een reeks aan vallen De gevechten duren voort. Uit de ontvangen rapporten blijkt, dat wij ons suc ces in de gevechten van 30 Aug. aan de Strypa in de streek van den spoorweg Kozof-Tarnopol aan onze ge blindeerde automobielen, voorzien van mitrailleuses te danken hadden. De manschappen veroorzaakten door hunne zelfopofferende aclie groote wanorde cm der de Duitsche troepen en brachten hun ernstige ver hezen toe. Het Dustsehe hoofdkwartier rapporteerde gisteren: Legergroep van generaal-veldmaarschalk v. Hinden burg: Bij Friedrichstadt en Merecz is de toestand on veranderd. Ten oosten van Grodno is de vijand tot achter den Kotra-sector teruggetrokken. Het aantal der in de gevechten om Grodno krijgs gevangen gemaakte Russen is geklommen tot meer dan 3600 man Bij en ten zuiden van Mstibow is de vijand opnieuw teruggeworpen door de troepen van het leger van ge neraal von Gallwitz. Er werden 520 man krijgsgevan gen gemaakt. Legergroep van generaal-veldmaarschalk prins Leo pold van Beieren. De uitgang uit de moeras-engte bij en ten zuiden van Nowy Dwor ten noorden van Proes- jany is geforceerd. Ook zijn vorderingen gemaakt in meer noordelijke richting. Er werden meer dan 400 man gevangen genomen en drie machine-geweren buit gemaakt. Legergroep van generaal-veldmaarschalk von Mac- kensen: Het bruggenhoofd van Bereza is door den vijand onder den druk van onzen aanyal ontruimd. In de streek van Drohiszyn er. ten zuiden daarvan bood de vijand gisteren nogmaals tegenstand; de aan val duurt voort. Zuid-oosteüjk oorlogstooneêl. Het leger van gene raal graaf Bothmer heeft een aantal vijandelijke voor- geschoven stellingen aan den westelijken oever van de Sereth bestormd. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De Russen bieden ons bij ons voortdringen in Oost- Galicië eii Wolhynië ltevigen tegenstand. Een aanval der Russen aan de Bessarabische grens kwam tot staan voor onze versperringen. Daarbij wer den een groot aantal vijandelijke bataillons uiteenge slagen. Ten oosten van de Sereth drong de vijand met zijn gewone verkwisting van menschenrnateriaal een onzer loopgraven binnen. In een gevecht van man tegen man werd hij teruggeslagen, waarbij hij een groot aantal dooden en gevangenen in onze handen moest achterla ten. Ten westen van Tarncpol namen de Oostenrijksch- Hongaarsche en Duitsche troepen uitgestrekte vijande lijke verschansingen. Bij Zalocz veroverden wij een Russisch steunpunt Ten oosten van Brody en in Wol hynië vordert onze aanval langzamerhand. De in den vestingdriehoek strijdende Oostenrijksch- Hongaarsclie troepen hebben in de laatste dagen on geveer 30 Russische officieren en meer dan 3000 man schappen gevangen genomen. Boven het klooster Budzanow, dat midden in het Russische front aan den Beneden-Sereth ligt, wappert sedert eenige dagen de vlag met het kruis van Genève. Ofschoon bezwaarlijk valt aan te nemen, dat een veld hospitaal midden in de gevechtsstelling zou zijn opge richt is in dit geval bovendien nog geconstateerd, dat de Russen 'iet klooster tot een sterk steunpunt hebben gemaakt Niemand behoeft zich dus te verwonderen, wanneer Russische berichten binnenkort mededeelen dat wij het genoemde klooster niettegenstaande de vlag van het Roede Kruis onder vuur hebben geno men De vijand maakt zich hier schuldig aan een misbruik van bepalingen van het volkenrecht waar door wij onze oorlogvoering niet behoeven te later, verhinderen. Het Fransche communiqué van gisterochtend meld de: Kanonvuur ten zuiden van Atrecht en in de buurt van Vailly, zeer hevig mijnengevecht aan de oevers van de Sotnme in de omstreken van Frise. Beschieting van beide zijden met kanonnen en loop graafmortieren in den sector QuennevièresVic et Nouvron. De Fransche batterijen brachten op ver schillende punten die van den vijand tot zwijgen. Een vrij hevig bombardement in Champagne ten noorden van het kamp van Chalons. Door het optreden der Fransche artillerie werd het hevig geweervuur der Duitschers voor d stellingen aan de l.inge in de Vogezen gestuit. AAN HET ITALIAANSCH-OOSIENR1JKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Gisteren omwikkelden de Italianen op ae hoog vlakte van Doberao ten verhoogde, maar totaal vrucn- tetouze oedrijviguetd. Nadat eiuue punten uoor tiuruk aru,ït-rte nevig waren beschoten, deden zij reeds des voormiddags verscüiiienae aanvallen aan den weg tm "westen van San ióariino. Deze werden temer a.ie al geslagen. Onze artillerie richtte groote verwoestingen aan oneier den terugtrekkenden vijand. iegui den avond nam het gescnutvuur toe; daarop volgden weder enkele aanvallen tLor tie infanterie, die alle met groote verliezen aan de zijde der Italianen afgeslagen werden. In Zuiü-Tuol werden twee vijandelijke compagnieën, die onze posten te Marca aanvielen, oj) de viucui ge- dreven. DE ACTIE AAN DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meldde gisteren: Aan de Dardanellen in het front bij Anaforta vernielde on ze artillerie ten zuiden van Azainkdere een vijandelij ken mitrailleur. Onze vcrkenningscolonnes overvielen bij verrassing op verschillende plaatsen de vijandelijke loopgraven en maakten een groeten voorraad oorlogsmateriaal en telefoonmateriaal buit Bij Sedd-ul-Bahr beschoot de vijand den 2den Sep tember te land en ter zee twee uren lang, zonder resul taat Altchitepe en omstreken. Op den linkervleugel veroorzaakte ons vuur een ontploffing in de vijande lijke stelling, waarbij een mijn, die wij deden ontplof fen, de ijzerdraadversperring van den vijand vernielde die ter bescherming tegen onze bommen was aange legd. DE ONTHULLING VAN DEN IJZEREN HINDENBURG. Zaterdagmorgen werd bij zeer fraai weder de „IJze ren Hindenburg'' te Berlijn ingewijd, in bijzijn van vertegenwoordigingen van de Keizerin en van Prinses August Wilhelm. De Rijkskanselier hield een feestelijke toespraak, waarin liij o. m. zei: Voor ons oude overwinningsgedenkteeken hebben wij het beeld opgericht, dat bestemd is de dankbaar heid des volks tot werkdadige liefde te vereenigen. Terwille van huis en haard vertoeven onze krijgers te velde. Weest zeker, dat ook aan den haard, waar de vader niet terugkeert, de nood zal worden buitenge- houden. Dit werk der hulpverleening plaatsen wij onder het teeken van Hindenburg's hoede. Hij, wien de liefde der soldaten toebehoort, staat vastgebeiteld in het hart van het gansclte volk. Wat wij hem verschuldigd zijn, heeft de Keizer in heerlijke woorden uitgesproken. De nooit ophoudende dank en genade van Zijne Majesteit heeft ons vergund, ons hulpwerk te plaatsen op liet plein, waarop Bismarck's oog rust. Na een hoera op den keizer aanvaardde opperburge meester Wermuth het beeldwerk in de bescherming der stad Berlijn. Na de onthulling zou de Keizerin den eersten, een gouden, spijker in het beeld slaan, daarna de prinses sen en de Rijkskanselier, verneemt de N. Ct. EEN PROTEST TEGEN DUITSCHLAND. Volgens een Havas-bericht uit Madrid heeft Frank rijk door bemiddeling van de Spaansche regeering tot de Duitsche regeering een ernstig protest gericht we gens het ontbreken van hygiënische maatregelen om de verspreiding van typhus in de Duitsche kampen voor Fransche krijgsgevangenen tegen te gaan. In den winter en het voorjaar heeft in die kamj>en de typhus veel slachtoffers gemaakt. De Fransche regeering had, kort nadat de ziekte uitbrak, de Duitsche regeering gewezen op den onvoldoenden gezondheidstoestand der kampen, doch niettemin heeft de besmetting zich- snel verspreid wegens de ophooping van de gevange nen in te kleine ruimte, en de onvoldoende bestrij dingsmiddelen die ter beschikking van de geneeshee- ren waren gesteld. Alleen in het kamp van Nieder- zwehren zijn 10000 gevallen van typhus voorgeko men. waarvan 2000 met doodelijken afloop. De Duitsche autoriteiten hebben door hun onver geeflijke achteloosheid een groote verantwoordelijk heid op zich geladen, waartegen men niet te luide kan protesteeren. MAATREGELEN VOOR DE LANDSVERDEDIGING. Donderdagochtend om 11 uur zijn in tegenwoordig heid van den tsaar bizondere conferenties ingewijd, ten doel hebbende de bespreking en vaststelling van maat regelen voor de landsverdediging. De tsaar zei hierbij o m De zaak, die aan de con ferentie is toevertrouwd, behoort tot de ernstigste en gewichtigste van het oogenblik. Zij betreft een hetere vooiziening van onze legers met munitie, het eenige waarop onze dappere troepen wachten om den inval tot staan te brengen en der zege aan onze wapenen te hergeven. De wetgevende lichamen, die ik in de hui dige zitting heb bijeengeroepen, hebben mij zonder aar zeling het eenige antwoord gegeven, dat Rusland waar dig isden oorlog voortzetten tot de volkomen overwin ning. Ik twijfel er niet aan, dat dit de stem is van het heele land. lntusschen eisdit dit groote besluit een nog grootere inspanning. Nu de gedachte eenmaal gemeen goed is geworden, dient ze ock ten spoedigste te wor den uitgevoerd, en hiervoor is nu deze conferentie bij eengekomen. Wij hebben een groote taak voor ons. I.aat ons er al onze kracht aan wijden. Laat alle andere za ken een wijle rusten. Niets mag onze gedachte afleiden van het eenig doel, dat wij thans beoogenden vijand van ons erf te jagen. Daartoe is noodig een volledige uitrusting van ons actieve leger en van de troepen die onder de wapenen zijn geroepen. Déze taak, mijne hee- ren, is voortaan aan u toevertrouwd. Ik weet dat gij er uwe kracht en al uw vaderlandsliefde aan zult ge ven. Aan het werk met Godes hulp! EEN TELEGRAM VAN DEN DUITSCHEN KROONPRINS. De Duitsche kroorlpnns heeft aan Enver pasja een ie.egrarn gezenden, waarin hij hern geiukweiischt met de jongste schitterende successen der Turksche troe pen en aan zijn trcis op de Turksche krijgsmakkers en zijn vertrouwen in de eindelijke overwinning uiting geeft, meid: Woliff uit Kcnstantinopel. De minister vaa oorlog betuigde zijn dank voor het telegram en sprak zijn bewondering uit voor de successen der Duitschers in het oosten, die leiden zul len tot vernietiging van den verreweg talrijker vijand en die slechts behaald konden worden dank zij de dapperheid van de Duitsche troepen in het westen, die als oen vaste muur den veel talrijker vijand tegenhou den. De minister zeide verder, dat de Turken er trotsch op zijn door hunnen tegenstand aan de Dardanellen te kunnen bijdragen tot het succes en dat zij hopen de Engelschen en Franschen weldra de zee te kunnen in jagen. EEN CONFERENTIE DER DRIE NOORDSCHE - LANDEN. Zaterdag vergaderde te Kopenhagen de zevende in terparlementaire conferentie, ter beraadslaging over scheepvaart aangelegenheden in verband met den oor log. Men heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen voorgesteld door den Zweedschen afge vaardigde Adelsvaerd, waarin gezegd wordt: De Skandiriavische interparlementaire unie spreekt blijd- schao uit over de neutraliteitspolitiek, die tot dusver tot welzijn der drie Noordsche rijken is gevoerd De

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1