DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van list oostelijk ooriogsterreln. Van liet westelijk oorlegsterreln. Van kt zuidelijk ooriogstooneel.. Kaïisapizea van LnvansiWen. Ho. 2M Hoiderd m zeTeitieisie Jaargang* 1915 IfeflasmMi m 1 «88iÉi f 1—A mt \3k MiwtèÊstfb 18 i regel tóten m ptatsraiHte. Briefes fr. 1.1 tal- m BnfeMrgfctaij ik HERls. COSIER i ZOON, Inéni 11 lÉf«m l INSDAG 7 SEPTEMBER Tozr zee. NEDERLAND. ALKMAAR, 7 September. Er zijn sinds gisteren weinig bijzonderheden over de krijgsverrichtingen op het Oostelijk ooriogstooneel gekomen. In bet Russische communiqué wordt zelfs eenige malen verzekerd, dat er niets van belang is voorgevallen en dat de algemeene toestand onveran derd is, terwij! iets dergelijks ook m het Duitsche communiqué is te lezen. Zooais men weet, hebben de Duitschers bij Frie- drichstadt en bij Lemewaden. plaatsen, die ongeveer 25 KM. van elkaar gelegen zijn, bruggehooiden in handen gekregen en hoewel de Russen hun het trek ken over de rivier wel niet gemakkelijk zullen maken, zullen ze toch stellig trachten zoo spoedig mogelijk zich aan den rechter rivieroever stevig te nestelen. Im mers is de Duna in hun bezit, dan is ook de verbin ding tussehen Riga en Dunaburg verbroken, dan zul len de Russen achteruit moeten, waardoor de kans op het verlies van Dunaburg en Wilna toeneemt. Wellicht niei ten onrechte wordt van Engelsche zijde veronder steld, dat het vliegen van Duitsche watervliegtuigen boven den ingang v#a' de golf van Riga met het doel de positie van het Russische eskader en voorzoover mogelijk ook die der Russische mijnenvelden te ont dekken, wijst op het voorbereiden van een nieuwen aan va i in de goh' van Riga. Immers met de mogelijk heid om eerlang de stad Riga van de landzijde te berei ken, dient thans ernstig rekening te worden gehouden cn een dergelijk succes komt alleen dan goed tot zijn recht, indien het gepaard gaat met de heerschappij in de golf, immers daardoor zal het bezii van Riga het hebben van een belangrijke basis bet eekenen. Of het echter tot deze operaties komt, zal wel spoe dig blijken Voorloopig moeten we tevreden zijn met de Duitsche mededeeling, dat de toestand van de Oost zee tot Grodno onveranderd is en met de Russi sche, dat op het front Riga-Dunaburg, in de richting Dunaburg niets van belang is voorgevallen. Dat tus schen de rivieren Swenta en Wilja en Wilja en Nje- men volgens het Russische communiqué de toestand dezelfde blijft, wijst er op, dat de partijen hier aan el kaar gewaagd zijn en dat hei den Duitschers maar niet wil gelukken Wilna te nemen en het terugtrekken der Russische Grodno-legergroep te verhinderen. Alleen aan de Njemen bij Meretsj (tussehen Grodno en Oranvdat halfweg Wilna is gelegen) schijnen de Duitschers hun offensief te kunnen voortzetten, terwijl zij voorts krachtig en met succes hun aanvallen vervol gen op Doebno en Rowno, de steunpunten van den Wolhynischen vestingdriehoek, die wel is waar niet zonder slag cf stoot valt, maar die toch ook wel niet lang weerstand zal kunnen bieden. Overigens hebben de Russen cp verschillende punten van het front Duit sche en Oostenrijksche aanvallen kunnen afslaan. Den toestand samenvattende kunnen we dus zeggen, dat hei offensief bijna overal aan de tegenstanders der Russen is, doch dat de berichten slechts van weinige vorderingen der Duitschers en Oostenrijkers melding maken. De Duitsche marine deelt mede, dat de U 27, na omstreeks 10 Augustus een ouden Engelschen kleinen kruiser getorpilleerd te hebben, niet weer teruggekeerd is, zoodat deze onderzeeër als verloren moet worden beschouwd. Verder wordt gemeld, dat den 18en Au gustus een Duitsche onderzeeër door een Engelsch passagiersschip, dat in het kanaal van Bristol niet had willen stoppen, met kanonnen is beschoten. En aange raden wordt ten slotte ten aanzien van het torpiliec- ren van de „Hesperian" nadere berichten af te wach ten, waaruit kan blijken, of er inderdaad getorpilleerd is en zoo ja, onder welke omstandigheden dat is ge schied. Jammer dat Duitsche lezingen van dergelijke gevallen zoo lang plegen uit te blijven! Van Engelschen kant deelt men mede, dat er zich onder de bemanning der „Hesperian" twee Amerika nen bevonden, die gered zijn en dat tot dusverre niet gebleken ia, dat er tot de passagiers Amerikanen be hoorden. Het aantal vermisten wordt nader opgege ven 3'is dertien passagiers en zeven leden der beman ning, terwijl er onder de 3546 postzakken, die aan boord waren, vele voor de Vercenigde Staten (sommi ge komende uit neutrale landen) bestemd waren. Voorts werden getorpilleerd- de Engelsche stoom schepen „Cymbeline" (groot 4500 ton) en de „Mimo sa" (groot 3500 ton). Van het laatste schip werd de bemanning gered, van de bemanning der „Cymbeline" kwamen er 6 man om, terwijl er eveneens 6 gewond werden. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. 1 let Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren Aan de Bessarabische grens cn ten oosten van de monding van de Sereth herhaalden de Russen gisteren hunne lievige aanvallen. De vijand werd overal terug geslagen en leed groote verliezen aan het Sereth-front cn aan de Oostenrijksche linies ten oosten van Brody Ten westen van Dubno was de actie eenigszins zwakker in vergelijking met de hevige gevechten van de afgeloopea dagen. In de streek van Tarnopol werd den Russen een ver schanste plaats ontrukt. Onze ten oosten van Luzk voordringende troepen trokken ten noorden van Olyka onder de moeilijkste omstandigheden door de moerassige, overstroomde Poetylof-viakte. De aan den. Boven-jasiolka strijdende Oostenrijksche troepen wierpen den vijand uit zijn laatste verschan singen ten zuiden van die rivieren en wonnen op ver schillende punten van den noordelijken oever terrein. DE STRIJD IN BF.LOlë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué meldde gisteren: Gedurende den nacht levendig bombardement aan weerszijden met geschut van allerlei kaiiber ten noor den en zuiden van Atrecht, van Rociincoun tot Bre- tencourt. Ia Champagne in de streek van Auberive vrij levendige kanonnade In de Argonnen beschoten we de kazernes van Dieuze en Morhange. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksdie legerbericht meldde gisteren: Terwijl de Italianen gisteren aan het kustfront en in Karinthië over het algemeen werkloos bleven, ontwik kelden zij in het gebied van den Kreuzbergpas na een langdurige pauze een levendige artillerie-activiteit. Zij poogden daar n 1. op verschillende punten onze stel lingen te naderen. Tot mfanterie-gevechten is het nog niet gekomen. DE ACTIE AAN DE DARDANELLES Een officieel Turksch bericht meldde gisteren: De vijand heeft bij tusschenpoozen onze stellingen bij Anaforta en Sed-ul-Bahr met land- en scheepsge schut vruchteloos beschoten. Onze artillerie heeft bij Anaforta brand veroor zaakt in loopgraven en artilleriestellingen van den vij and. DE U 27 EN EEN ENGELSCHE KRUISER VERLOREN. De Duitsche marinestaf meldde gisteren officieel: Blijkens een bericht van een onzer onderzeeërs, die op zee de U 27 heeft ontmoet, heeft laatstgenoemde on derzeeër den löen Augustus ten westen van de Hebri- den een ouden kleinen Engelschen kruiser in wen grond geboord. De U 27 is zelf niet teruggekeerd. Daar zij aanmerkelijk over tijd is, moet zij als verloren worden beschouwd. KORTE BERICHTEN. Ondanks de berichten, dat bij de ramp van de Hesperiannianiand is omgekomen, gelooft men te Londen toch, dat verscheidene personen het leven heb ben verloren. Een juiste opgaaf zal eerst verkregen kunnen worden, als de kapitein te Liverpool zal zijn aangekomen. Het schip zelf is tijdens het sleepen ge zonken Lloyds berichtte gisteren, dat de „Rouwtmie" na dat reeds was medegedeeld, dat dit Engelsche stoom schip was gezonken, in brandenden toestand en op het punt van te vergaan was gezien. Volgens een „Lloyds"-bericht is het Engelsche stoomschip ^Mimosa" gisteren gezonken. Prinses Adalbert van Pruisen is op 4 Sept. te Wilemshaven bevallen van een dochtertje dat kort na de geboorte overleed. De toestand van de prinses is bevredigend. De tsaar Is volgens een Wolff-bericht naar het front vertokken In den geest van het Roode Kruis is in Zwitser land een joodsche wereldbond opgelicht onder den naam van „de roode Mogein Dowied" (schild van Da vid), met het doel den nood van de duizenden Joodsche krijgsgevangenen te helpen lenigen, onverschillig van welke nationaliteit. In de Pruisisthen kreits Rees mag voortaan al leen zwartbrood, ooriogsbrood, wittebrood, beschuit en koek worden gebakken BEVORDERING VAN LEDEN VAN HET VRIJ WILLIG ONDEROFFICIF.RSKADER EN VER LAGING DER TOELAGE VOOR ONGEHUWDE OFFICIEREN. Op de na te melden den löen Aug. 1915 door den heer Juten ingezonden vragen heeft Minister van Oor log liet hieronder volgende antwoord ingezonden: Vragen van den heer juten, betreffende bevordering van leden van het vrijwillig onderofficierskorps en om trent de verlaging der toelage voor ongehuwde officie ren. (Ingezonden 16 Aug. 1915.) lo. Waarom worden die leden van het vrijwillig on derofficierskader, die diensten verrichten, welke zouden moeten verricht worden door onderofficieren van hoo- geren rang, niet tot dim rang bevorderd Is dit alleen, omdat het Bevorderingsvoorschrift 1913 daartoe den Minister niet de bevoegdheid geeft? 2o. Zoo ja, acht de Minister het dan niet wensche- lijk, dat de desbetreffende bepalingen van het Bevor deringsvoorschrift worden hérzien, zoodat aan deze leden van bedoeld kader ten minste die hoogere rangen titulair kunnen worden verleend, met tijdelijk de over eenkomstige trafctementsverhooging 3o. Bestaan er onoverkomelijke bezwaren om deze leden van bedoeld kader te bevorderen tot den rang, van welken zij de werkzaamheden verrichten? 4o Welke overwegingen hebben den Minister er toe geleid nogmaals de toelage voor de ongehuwde officie ren te verlagen, zoodat die op dit oogenblik vooi sub alterne officieren vijftig centen per dag bedraagt? 5o. Acht de Minister een dergelijke toelage wel over eenkomstig de waardigheid van den officiersstand? Antwoord van den heer Bosboom, Minister van Oor log (ingezonden 4 Sept. 1915.) !o De leden van het vrijwillig onderofficierskader, die onder de huidige omstandigheden diensten verrichten, welke zouden moeten verricht worden door onderofficieren van hoogeren rang, worden slechts rot dien rang bevorderd, naar gelang er, gerekend naar het door de vredesorganisatiën voorgeschreven aantal, vacatures ontstaan, en zij alsdan volgens de bepalingen van het Bevorderingsvoorschrifi voor bevordering aan de- beurt zijn. Niet het Bevorderingsvoorschrift, doch de om de hierna onder 3o. vermelde reden geboden hoofdza kelijkheid, te zorgen, dat bij de demobilisatie geen over compleet in dm hoogeren. rang aanwezig zal zijn, ver zet zich er tegen, dé m dén aanhef bedoelde kaderle den tot den hoogeren raag te bevorderen. 2o. Het wordt niet wenschelijk geacht aan vorenbe doelde kaderleden die hoogere rangen titulair te .ver kenen, omdat a. het verkenen van titulaire rangen ten gevolge heeft, dat de ancienniteitsverhoudingen worden gewij zigd, hetgeen wederom onoverkomelijk bezwaren ople vert en tot groote onbillijkheden aanleiding zou geven bij het bepalen van de volgorde op die ranglijsten, bij welke de volgorde juist uitsluitend op de anciënniteit berust b. de practijk van vroegere jaren heeft geleerd, dat het verkenen van titulaire rangen een sterken wensch naar het spoedig daarop verkrijgen van den effectieven rang opwekt, aan welken wensch niet kan worden vol daan, hetgeen opnieuw aanleiding tot ontevredenheid zou geven. Dat in tussehen de belangen van de hierbedoclde ka derleden, tegenover hen die diensten ais waarvan hier sprake is, niet verrichten, in liet oog zijn gehouden, mo ge blijken uit den bij Koninklijk besluit van 9 December 1914 no 7 genomen maatregel, krachtens welken voor die diensten, mits ze gedurende ten minste één maand zijn verricht, een verhooging van jaarwedde wordt ver leend naar reden van 50% van hetgeen de jaarwed de in den bekleeden rang minder bedraagt dan die ver bonden aan de functie, waarvan dé diaist wordt waar genomen. 3o. Er bestaan onoverkomelijke bezwaren om deze leden van bedoeld kader te bevorderen tot den rang, van welken zij de werkzaamheden verrichten, omdat aan een dergelijke bevordering nog jarenlang na de demobilisatie belangrijke financieele gevolgen verbon den zouden blijven. 4o. Sedert 16 December 1914 ontvangen gehuwde en ongehuwde officieren, die tijdens de mobilisatie hun stand-of woonplaats niet verlaten hebben, geen mobili satietoelage meer. Daarentegen kregen bijv. ongehuwde subalterne offi cieren, die tijdens de mobilisatie tijdelijk buiten hun oorspronkelijke woonplaats moesten verblijven, een toe lage van 1.50 per dag, benevens inkwartiering voor rekening van het Rijk. Door den langen duur van de mobilisatie komen ech ter de levensomstandigheden van de vast en de tijde lijk in eenzelfde garnizoen of fort geplaatste officieren elkaar zoozéér nabij, dat het langer handhaven van een zóó groot geldelijk verschil een misstand zou vor men. Uit dien hooide is de dagelijksche toelage van onge huwde subalterne officieren buiten de woonpiaats tot 0.50 teruggebracht met behoud van inkwartiering voor rekening van het Rijk. 5o Een toelage van 0.50 per dag, en inkwartie ring voor 's Rijks rekening, zijnde ongeveer Ö4Ü per jaar, acht de ondergeteekende in geen enkel opzicht be neden de waardigheid van den officiersstand. IN DUITSCHE GEVANGENSCHAP. Eenige aagen geleden was een zekere M. uit Ter- borg uit het Duitsche gevangenkamp ontsnapt en ia ons land aangekomen. De vader van M. begaf zich daarop naar Duitsctuand om zijn sehoondoenter ook te halen. De oude M. kwam echter niet terug, waarop een andere zoon en een buurman op onderzoek naar den vader uitgingen. Alie drie zijn sedert niet terugge komen, meidt de lel. Ze bevinuen zich in Duitsche gevangenschap. OLIE F.N VETTEN. Verschillende importeurs van olie en vetten te Rot terdam zijn door de Neder 1. Overzee- Frustniaatschap- pij zwaar beboet; men noemt bedragen van 30.000 tot 70.000 en zeifs hoog er. Dit houdt verband met de, volgens het contract met de N. O. T. niet geoorloofde, doch plaats gehad heb bende uitvoeren van kunstspijzenvet naar Duitscii- land, welk vet vermeld is in cognossementen, waarvan deze importeurs de houders en waarvoor zij aanspra kelijk zijn. Naar cle N Rott. Crt. verneemt, heeft de kortelings te Rotterdam opgerichte vereeniging van importeurs in olie en vetten besloten, naar aanleiding hiervan voorioopig geen c i. f zaken meer te doen. Eerst daags zal een vertegenwoordiger van de N. O. T een bespreking met de importeurs te Rotterdam hebben. DRAADLOOZE TELEGRAFIE Het komt, naar de „H. Ct." verneemt, te 's-Graven- hage herhaaldelijk voor, dat de politie installaties voor draadlooze telegrafie signaleert, die aan de wo ningen, op daken of bij vensterkozijnen verdekt zijn opgesteld. Het houden van een dergelijk toestel zen der verkregen toestemming der autoriteiten is gelijk men weet, verboden, en de politie houdt de particulie ren. die in dezen tijd zulk een installatie, verbergen, aan hun woning hebben, thans, in verband met den in ternationalen toestand, des te scherper in het oog. Overigens acht men het te bevoegder plaatse niet onmogelijk, dat, ook na de veelvuldige signaleering dezer toestellen door de politie, er nog hier en daar verdekt zijn aangebracht. Echter is men er vrijwel van overtuigd, dat deze toe stellen niet zoozeer dienen voor de overbrenging van militaire cn politieke mcdedeelingen, ons eigen land betreffende en door spionnage verkregen, aan één dei- oorlogvoerende partijen, als wel, dat het voornaamste deel, hetwelk de houders er van op het oog hebben, is de berichten, docr draadlooze telegrafie-stations in een ander bepaald land uitgezonden, zoo spoedig mo gelijk op te vangen en door te seinen naar de regee ring van het land. dat met het eerste in oorlog is. De BURGEMEESTER der Gemeente ALKMAAR brengt hierbij ter kennis van de ingezetenen onder staande nieuwe lijst van artikelen, met de daarvoor aangenomen maximumprijzen, vastgesteld door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 2 September 1915 No, 33400, tengevolge waarvan de vroeger voor deze artikelen vastgestelde maximum prijzen vervallen zijn. De gestelde maxima zullen geen doode letter zijn, maar behooren streng in -acht te worden genomen. Klachten tegen overschrijding der prijzen kunnen worden ingediend mondeling en schriftelijk ter Ge meente-Secretarie of bij den Commissaris van Politie. Alkmaar, 6 September 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. GROOTHANDELPRIJZEN. Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) per 100 K.G 13.50. Tarwebloem (gebuild inlandsch) per 100 K.G 20.75. Tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. 17.50. Boter (bij verpakking in wit fust van 50 K.G.) per K.G. 1.45. Boter (bij verpakking in wit fust van 25 K.G per K.G. 1.46. Boter (bij verpakking in Deiitsch of Leidsch fust van 20 K.G.) per K.G. 1.50. Boter (bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G.) per K.G. 1.51. Volvette Goudsdie Meikaas met Rijksmerk (4) per 50 K G. 47.00, Volvette Goudsdie Meikaas per 50K.G. 45.00 Volvette jonge Goudsche en Edammerkaas met Rijksmerk (l) per 50 K.G. 42.00. Volvette jon ge Goudsche kaas per 50 K.G. 40 00. Jonge Edammerkaas (40-)-) per 50 K.G. 39.00 Jon- Goudsche kaas f1) per 50 K.G. 40.000. Jonge dammer- en Goudsche kaas (30-f) per 50 K.G. 33.00. Edammer- en Goudsche kaas (20-fper 50 K.G 28.00. Magere Edammer- en Goudsche kaas per 50 K.G. 18.00. Leidsche en Delftsche Komij nekaas per 50 K.G. 38.00. Friesche Nagelkaas per 50 K.G. 21.00. Rijst (Grofmiddel Bassein of Rangoon) le handcondities per 50 K. G. 9.75, Rijst (Voorloop Bassein of Rangoon) le handcon dities per 50 K.G. 10.50. Rijst (Grof voorloop Bas sein of Rangoon) le handcondities per 50 K.G. 11.00. 27.00. 48.50. per 100 72.50. 26.25. Havermout (inlandsch) per 100 K.G. Suiker (witte geraffineerde) per 100 K.G. Peekoffie per 100 K.G. 31.00. Cichorei K.G, 26.00. Raapolie per 100 K. G. Zeep (zachte, groene of gele) per 120 K.G. BINNENLAND. MR. HEEMSKERK EN DR. KUYPER Op het oogenblik, waarop dr. Kuyper van zijn va- cantiereis teruggekeerd is, is bij den drukker van den KLEINHANDELPRIJZEN. Regeeringsbrood (bij verkoop op meelkaart) per K G. 0 12. Tarwewaterbrood (gebuild) per K.G. 024. Tarwebrood (gebuild gebakken onder rabbinaal toezicht) per K.G. 0.25. Tarwebrood (ongebuild; bruimbruod) per K.G. 0.20)4. Roggebrood (zie noot 2). Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) per K G. 0.16 Tarwebloem (gebuild imandsch) per K.G. 0 26. Tarwemeel (ongebuild) per K.G. 0.22. Boter per K.G 1 60. Volvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk per A K.G J' 0.62 'A. Volvette Goudsche Meikaas per A KG. 0 60. Volvette jonge Goudsche en Edammer Kaas met Rijksmerk per 'A K G. j 0.57 A. Volvette jonge Goudsche Kaas per A K G. 0 55. Jcnge Edammer Kaas (40 per A KG 055. jcnge Goudsche Kaas (40 C) per A K G. 0 50. Kaas in Edammer- en Goudsch model (30 p) per A K.G. 0 42 AKaas in Edammer- cn Goudsch model (20 -)-) per A K.G. 0.37)4. Ma gere Edammer- en Goudsche Kaas per )4 K.G. 0 27K> Leidsche en De ftsche Komijnekaas per ?4 K G. ƒ0.50. Friesche Nagelkaas per l/j K.G. 0.30. Rijst (grofmiddel Bassein &,/of Rangoon) per K.G. 0 22. Rijst (voorloop Bassein of Rangoon) per K G. 0.24. Rijst (grof voorloop Bassein &/of Ran goon) per KG. 0 26. Havermout (inlandsch) per KG. 0 33. Koffie (Santos) per K.G. 1.16. Peekoffie (in pakjes) per 0.1 KG. 0 04. Cichorei (in pakjes) per 0 1 KG. 003)4. Raapolie per Liter 0.80. Bo- terolie per Liter 0.85. Suiker (witte geraffineerde) per K G. 0 55. Zout per K G. 0 09. Zeep .(zachte, witte cf gele) per K.G. 0 28, Soda per K G. 0.07. Petroleum per Liter 0.11. De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand September behoudens vroegre vervanging. Klachten over niet-inachtncming van bovenvermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet vermelde artikelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor ecne bepaalde gemeente v/ijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden lot den Burge meester. (i) Deze prijzen zijn niet van toepassing op room- en lunchkaas en kaas bereid onder Rabbinaal tcez'cht Onder kaas gemerkt 40 -f-, 30 -f- of 20 wordt kaas verstaan, welke respectievelijk 40 pCt. of meer, 30 pCt. of meer of 20 pCt. of meer vet in de droge stof bevat Bij verkoop van kaas aan detailhandelaren kan 2 boven den maximumprijs voor vei koop in het groot in rekening worden gebracht, indien de hoeveelheden ten hoogste 50 KG. per zending cn per weck aan denzelf den afnemer bedragen. Opgemerkt wordt nog, dat de vorenbedoelde prijzen slechts betrekking hebben op boter en kaas, bestemd voor verbruik in Nederland. Een uniforme prijs voor roggebrood, geldend voor het geheele land, kan in verband met de zco uit- eenloopende bereidingswijze in de verschillende pro vincies niet worden s'astgesteld. Daarom zal zulks voor elke provincie afzonderlijk geschieden, in overleg met de provinciale rogge-commissies. (anti-revRotterdammer verschenen een brochure, ge titeld „een woord over de genummerde driestarren van dr. Kuyper door mr. Th. Heemskerk". De schrijver geeft een kort overzicht van de gebeur tenissen bij en na de verwerping van de begrooting van minister Staal en de verwerping van de begroo ting van minister van Rappard met het aftreden van het kabinet de Meester stelt hij voorop, dat dr. Kuy per in zijn driestarren verkondigt, nog wel als hislo- ALRMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1