DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het oostelijk oorlogsterretn. No. 21# limited en zeventiende Ja^pisg. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1916 it ImsknMs piiMNilt—.fcuptlUI MwNI Hi -4 Jt »|A iwts Mtent iw tfuhnMe. Mri k. 1,1, M- MtMMI lAMWb. OSIER (M, Mm 11 Mm I NEDERLAND. DM nuss®»? b®8s@»t utt 2 Mn» ALKMAAR, 8 September. De Tsaar heeft zich aan het hoofd zijner legers ge plaatst en president Poincaré, wien hij van dit feit in kennis gesteld had, antwoordde, dat dit het l>ewijs is, dat Rusland voornemens is den oorlog voort te zetten tot ten slotte de overwinning zal zijn behaald En de president der Russische volksvertegenwoordi ging. de heer Rcxizianko, heeft verzekerd, dat de Rus- bui den strijd zoo noodig 5. 30, 15 jaar zullen voort zetten ons hun doei te bereiken, dat St. Petersburg en Moskou eventueel zullen worden opgegeven en dat de Russen zich als het moet achter den Oeral zullen te rugtrekken, maar dat de oorlog net zoo lang za! duren tot Rusland overwint, want het heeft nog 12 millioen soldaten en die zullen vechten, zoolang er nog één Duïtsch soldaat op Russisch gsondgebied staat. Geen handbreed Russischen grond zal men afstaan en Kon- staminope! wil men hebben. I>ze faal van des Donna-voorzitter klinkt wel eenigszirss anders dan bijv, die van het Engeisc.be blad „New Stafeaa*a"> hetwelk dezer dagen Rusland voor gestagen mktaard*, maar er ook onmiddellijk aan toevoegde, stat het ontssogelfjk is Rusland te veroveren en emdsgds met te verkoodigea, dat bij een afzonder- lijken vrede tussdiec Duitschland en Rusland en Frankrijk, Engeland door zal vechten en, wat er ook moge gebeuren onoverwinnelijk zal blijven. „Voor zoover Engeland betreft, zal de vrede alleen worden gesloten onder voorwaarden, die wij dicteerm". De „Daily Chronicle", een ander Engeisch blad, vindt in het bezoek van Fransche en Amerikaansche journalisten, die de Britsche vloot hebben aanschouwd en geprezen, nog eens aanleiding om de groote dien sten, welke de Britsche marine de zaak dei' verbonden mogendheden heeft bewezen, uit een te zetten. „Er zijn teleurstellingen en verrassingen geweest in dezen oor log, maar de Britsche vloot heeft alles wat van haar ooit venvacht mocht worden, gedaan, en rneer dan dal. Zonder haar hulp zouden de tweehngazaken, mensche lijke vrijheid en nationaal recht, thans in gevaarlijken toestand verkeer'en." En voorts betoogt het blad, dat de Britsche vloot voortdurend Duitsche successen te land neutraliseert en de hondgemcoten in staat steil zich klaar te maken voor de eindeiijke afrekening Met Franscbe blad „ie Temps" heeft met wantrou wen m ongenoegen kennis genomen van „verdachte pogingen", waaronder het verstaat vredespogingen van neutralen, mei name de motie van den Nederland se inn anti-oorlogsraad nopens een initiatief van de Nederlanrlsche regeermg tot hei bijeen roepen van een conferentie, waai aan de bijzondere vertegenwoordigers iter neutrale mogendheden zouden deelnemen, ten ein de een bemiddeling tusschen de oorlogvoerenden voor te bereiden en ter gelegener tijd in ie leiden. De /Temps" hekeit op scnerpen toon de mannen, die hei zeer uaiuurlijk scliijuen te vinden, dat de vrede wordt voorgeschreven door hen die niet strijden, die in de zen oorlog mess gewaagd hebben, die niets ten offer hebben gebracht aan de zaak v$n recht en vrijheid. Terwijl de dapperheid der verbonden legers de zege praal zou verzekerd hebben aan Engeland, Rusland, Frankrijk, Italië, België ea Servië, zouden het de neu tralen zijn, die van de worsteling slechts de finaaeieele en indusirieele voordeden gekend hebben, voortsprui tende uit den handel os contrabande, ten gunste onzer vijanden, die beslissen zouden, onder welke voorwaar den deze zoo duur verworven overwinning den vrede zo» moéten verzekeren. Over liet in verdenking brengen van de eerlijkheid der bedoelingen van de mannen In Nederland, die het tot stand komen van den vrede witten bevorderen, zou evengoed een hartig woordje gezegd kunnen worden als over de „voordeelea", die de Temps" meent, dat de aemralen uit den oorlog trekken. Maat daarom is het ons heden niet te doen. Wij willen dog een ander Fransch pers-oordeel aanhalen. De Matin" schrijft over de overwinning aan de Maine, welke thans, na een jaar, in Frankrijk wordt herdacht, liet blad zegt, dat de overwinning werd be haald op een slagveld, waarop 10 Austerlitze» en 20 Waterloo's zouden kunnen worden geleverd. Wel heeft die overwinning den weg naar de vijandelijke hoofd stad nog Riet geopend, maar zij heeft voor den ge- duchisfcn tegenstander den weg naar Parijs afgesloten. En voorgoed, want de Duitschers behoeven niet fe den ken, dat ze er ooit zullen komen. Hun verliezen zijn viermaal zoo groot als de Fransche en al heeft Frank rijk vele vestingen niet meer, 'f heeft loopgravenin de piaais van de onbeweeglijke versterkingen van Vauban zijn de wallen gekomen, die met het leger mee niarchec ren. 'Frankrijk is gereed en sterker dan ooit. Het ver trouwen in den boezem, het geweer in de vuist en een glimlach op de lippen, daagt het den vijand andermaal tot den aanval uit. En weldra za! het zelf aanvallen en hem tot diep in zijn hol terugdrijven. In de oogen van onze kleinkinderen, zoo besluit de „Matin", die van verre, eerst ontzet, iater met geestdrift de gebeurtenis sen zullen aanschouwen, welke wij sinds dertien maan den beleven, zullen de maand September 1914 en de groote slag, die de eerste dagen daarvan met bloed overstelpen deed, slechts de schitterende dageraad zijn van een lichtende toekomst. Ziehier enkele stemmingen uit de verbonden rijken. Toevallig bevat het laatste nummer van het „Tage- blatt' een artikel, dat het Duitsche. standpunt weer geeft. De schrijver, majoor Moraht, wijst er op, dat de Duitschers den slag aan de Maine verloren hebben, omdat de Russische druk op het zwak bezette Oost front hei overbrengen van troepen noodzakelijk «naak te, fu dien tijd, zegt hij, bestond nog de praetische sa menhang tusschen de gescheiden legergroepen van onze tegenstander» in bei Oosten ea in het Westen. Th&ns bestaat die samenhang niet meer, want beloften tot wederzijdeche hulp worden niet meer gedaan, men eisdit ze niet en men geeft ze niet. Sauve qui peut! De schrijver' zegt verder, dat hij de Engetschm en Franse hen voor even vaderlandslievend houdt als de Duitschers ea Frankrijk voor minstens even opoffe ringsgezind sis Duitser.laad. En dan betoogt hij, dat de chef van den Duitschea gesteraten staf de Russische legers niet tot Wladiwostock zal voortzetten, dat 't doel vati den oorlog niet is vijandelijke steden en provinciën te bezetten, maar de vijandelijke strijdmacht te vernie tigen. liet doel ia da Russische stoomwals, die Duitschland verpletteren wilde, te demoutceren en bij het oud-roest te werpen. Dat Rusland's groote rijk menschen en materiaal genoeg bezit, zegt. hij, om eens een nieuwe wals van beter model te maken, daaraan twijfelen wij in het geheel niet, maar de stoomwals model 1914/15 gaat hortend en stootend naar het Oosten en wanneer ze niet door gebrek aan brandstof (munitie ea wapens) staan blijft om ons in handen te vallen, dan zal zij op den weg naar het Oosten, aange geven door vergane lijken van yluchtelmgen, tengevol ge van de innerlijke voosheid van het staatswezen tot staan komen. Dan zullen we Rusland veroveren, door dat wij zijn legers, zoowel in het Noorden als in het Zuiden, vernietigen. Ea wat zal ons beletten verder in Frankrijk door te dringen? Was het Russische front aan de Duns jee, dat met alle middelen en met zeldzame kunstvaardigheid in vele linies achter elkaar samengesteld was en door ons verpletterd werd, misschien minder sterk, dan het slechts 50 K.M. lange F.ng-elsche front? Denkt men wel aan de verkorting van ons front in het Oosten? Sinds het begin van den oorlog is Duitschland in de oogen van zijn vijanden „op het hoogtepunt van zijn kracht" gekomen. Zoo heete het in September '14, zoo leest men ook thans. Wanneer het buitenland steeds weder onze aanpassingskunst prijst en ter na volging aanbeveelt, dan moest het ons ook zooveel or- gamsaüe-to lent toevertrouwen, dat wij tegen de hoo- gere doeleinden opgewassen zijn, zoowel wat prestatie ais organisatie betreft. Er is geen grootere dwaling, dan met beuekkmg tot Duitschland te spreken van „degeneratie" en van de toenemende ongeschiktheid voor den krijgsdienst. Daarentegen is het van belang de i ntuache militaire kracht nu en in afzienbaren tiju eens na te. gaan en te letten op de moeielijkheden van de Russische organisatie eu ook van ue Bmsciie weer macht Wij Duitschers, zoo eindigt majoor Moraht, wij ver langen niet naar een langen duur van den oorlog, maar wij zulten dezen verdragen, wanneer het moer en ons er bij aanpassen De eerste bedreiging met den veie jaren durenden oorlog kwam uit Engeland en thans hooien wij haar weer, Zij steunt op Engeland's onaantastbaarheid. Hoe staat het daarmee? Engeland heelt op de slagvelden van Frankrijk, België en Tur kije, J >800 officieren eu 308.01)0 man zonder eenig re sultaat geotterd. Frankrijk en Rusland klagen over hei in den steek laten in den nood, door hun vrienden. Napoleon Bonaparte had zijn leger bij Boulogne verzameld. Daar riep hij wei hartstochtelijk, maar ais een scherp tekenaar: „Als wij nu maar gedurende zes uren het Kanaal, beheersditen. dan zouden wtj de be heerschers der wereld zijn. En graaf Sch Heffen, in wiens geest onze Duitsche generale staf werkt, betoog de, dat Engeland te overwinnen was door een bondge nootschap met Turkije en door de verovering van Egypte. Deze herinneringen moeien den New States man gelegenheid tot nadenken geven.. Misschien erkent hij de dwaasheid van het zinnetje over het diciecren van vredesvoorwaarden, die Engeland stelt. Wanneer men deze verschillende uitlatingen leest, dan krijgt men niet den indruk, dat de vrede spoedig tot stand zal komen. Eigenaardig is het ook, dat vre- desgeruchten, die de vorige w eek de ronde dedeiï titans plotseling verstomd zijn. IntusSchen is hiermede nog geenszins gezegd, dat de oorlog neg langen tijd zal duren. Tenslotte beslissen de regeeringen, die over factoren beschikken, welke verborgen blijven voor de genen die geen bewindsmannen zijn en welke cp een gegeven oogenblik van beslissende beteekenis zijn Hoe vaak kwam het voor, dat de commandant ecner belegerde vesting verklaarde, dat de stad zich nooit over zou geven en dat de overgave een, twee dagen la ter volgde? En hoe snel volgde op het stoute woord, dat Frankrijk geen steen van een vesting en geen voet grond zou afstaan, in 1871 de vrede, waai bij Eixas- Lotharingen verloren ging? De militaire toestand van het oogenblik kan thans in een paar woorden worden aangegeven De Duit schers blijven de Russen volgen, snaar de laatsteu we len hen ook nu weer op de beslissende plaatsen op te houden, zoodat de Russische terugtocht zonder groote ongelukken plaats heeft en het Duitsche succes nog steeds uitblijft. Onfortuinlijker zijn evenwel de Russen in Galicië, Hun legerberichi zegt, dat hun troepen daar onder den druk van overmachtige vijandelijke strijdkrachten en na verbitterde gevechten, order heb ben gekregen sterker stellingen in te nemen. Het Ocs- tenrijksche icgerbericht deelt hieromtrent nadere bij zonderheden mede, zegt dat de Russen, aangevallen over een verschanst front van veertig kilometer, ver slagen zijn en hun stellingen ontruimden op een wijze, die hier en daar op een vlucht geleek. Opvallend is het, terwijl er gevochten wordt over een front van 40 K M, er melding gemaakt wordt van de verovering van.een kasteel. Voorts heeft volgens dit iegerbe- richt Roemenië de risico zijner noodlottige aardrijks kundige ligging ondervonden doordat de Russen een boerenhoeve op Roemeensch grondgebied hebben be schoten. Wij ondergingen in minder erge mate een zelfde ri sico opnieuw: eea luchtschip, volgens sommigen een Duitsche Zeppelin, volgens anderen een Fransche Zo diac,. is over ons land gegaan, zonder gelukkig schade aan te richten. Engelsche bladen stellen thans vast, dat er een Ame rikaan bij de ramp van de „Hesperian" is omgekomen. Ook melden zij, dat een op het Westelijk oorlogstoo- necl blind geworden Canadees, die bij het inschepen zeide: „nu wilde ik wel, dat de Duitschers het schip torpilleerden, dan kreeg ik misschien het gezicht te rug", door de ontploffing en door een val uit de red dingsboot weer ziende is geworden. En tenslotte verzekeren zij, dat de „Hesperian" ongewapend was het iieet n I. van andere zijde, dat er op den steven van deze mailboot een kanon was geplaatst. Getorpilleerd werden de Noorsche bark „Shore- sand" en het Fransche stoomschip „Bordeaux" (4500 ton). De bemanningen van beide schepen werden ge red. Ook het militair gezag (Amersfoort is in staat van beleg) pakt flink aan, vooral waar het geldt ie straf fen het leveren van sterken drank aan geïnterneerden beneden den rang van officier. Zoo'n geverbaliseerde herbergier ziet zijn zaak voor een maand gesloten, al dus de Tel. Een schildwacht is voor het etablissement op post. De verleiding is zeker groot, want deze zwa re straf is reeds acht of negen maal toegepast moeten worden. GEVAARLIJKE PREDIKATIES? Naar aanleiding eener redevoering door ds. Van Wijk in Barchon te Winterswijk gehouden, waarbij hij onderstreept heeft de woorden van ds. De Ligt, heeft de burgemeester dier gemeente aan den territiorialen commandant voor de provincies Overijsel en Gelder- landt voorgesteld, ds. Van W. het recht te ontzeggen, zich te bevinden in de in staat van beleg zijnde gedeel ten dier provincies. BINNENLAND. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren Legergi oep-von Hindenburg De gisteren op Daudsewas, tea Z.O. van Friedrichstadt oprukkende cavalerie maakte 790 Russen gevangen en 5 mitrail leurs buit. Ten O. en ZO. van Grodno hield de vijand stand, van een punt ten oosien van bkidel, tot Wolkowysk. Onze troepen dringen voort over de Pyra en de Kotra Tusschen den Njemen en Wolkowysk veroverde het leger van v. üallwitz en kele plaatsen, door nachtelijke overvalling op den oostelijken oever van de Rus. Meer dan 1000 kussen werden gevangen genomen. Legergroep prins Leopold van Beieren. Ten Z.O. van Wolkowysk tot aan het boschgebied ten Z. van Roshany, 40 K M ten zuidwesten van Slomim, her vatte de vijand den strijd. De legergroep gaat aan vallend vooruit, Legergroep-von Mackensen, De Russen werden uit hunne stellingen bij Chomsk en Drogitsjin ge worpen, Van het Z.O. oorlogstoonec! wordt ge meld, dat de strijd aan den Sereth voortduurt. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren Het leger van generaal Von Böhm Ermoli ver sloeg den vijand gisteren bij Podkamien en Radzi- wilow. Hij viel hem aan op het geheele 40 K.M. lange, sterk versclunschte front, ontrukte hem in hevige gevechten, die vaak in een handgemeen over gingen, het slot Podkamien, de versterkte hoogte Makoetza ten zuidwesten van Brody. de stellingen bij Radzswilof en een groot aantal andere hardnek kig verdedigde steunpunten. De slag duurde op enkele punten tot hedenochtend. De vijand, die overal teruggeslagen werd, ontruimde, hier en daar vluchtend, het slagveld. Het aantal tot gisteravond gevangen genomen Russen bedroeg meer dan 3000. Het leger van generaal Bothmcr had in Oost-Ga- licië hevige aanvallen der Russen te doorstaan. Daar entegen 'verminderden de aanvallen der Russen op het front van generaal Pflanzer-Baliin. Aan de Bes.-arabische grens trok de vijand terug naar zijn tamelijk ver afgelegen stellingen. Bij Nososielica beschoot een Russische batterij een op Roemeensch grondgebied staande boeren hoeve. In Wolhynie verliep de dag betrekkelijk rustig. Aan de Jasiolda behaalden onze troepen wederom plaatselijke successen. KRASSE MAATREGELEN. Vorige week is opgenomen een bericht over het ont houden van regeermgsmeel aan bakkers te Delft, wel ke de betrekken verordening hadden overtreden. Ook te Amersfoort wordt krachtig gehandhaafd de naleving der crisis-bepalingen. Een- tweetal bakkers zijn gestraft met inhouding van, regeeringsmcel voor den tijd van vier weken. Bij een winkelier is alle voor handen beter in beslag genomen en verkocht aan den meestbiedende Een kaashandelaar zag ditzelfde doen met zijn voor raad van ruim 1100 K.G. Hij had Meikaas 1915 ver kocht boven maximum-prijs. DE MIDDENSTANDSBOND. (Vervolg.) Door den heer Trybets (Alkmaar) werd bij de rond vraag ter sprake gebracht de verlovenkwestie voor ge mobiliseerde middenstanders. Hij wenschte dat het hoofdbestuur onder den aandacht van het legerbestuur zou brengen dat in December tal van middenstanders verlof noodig hebben voor hét maken van een inventa ris. Ook wilde hij dat het H. B. er op aandrong dat aan gemobiliseerde middenstanders, die dicht bij hun woonplaatsen liggen, vrij van het middagappèl zou worden gegeven indien ze dit voor hun zaken noodig hebben, evenals op het doen afschaffen van sommige onnoodige avondappèls. De voorzitter antwoordde, dat het H. B. geen au diëntie bij den minister of opperbevelhebber heeft we ten te verkrijgen, dat in Augustus een adres is verzon den en dat een bespreking heeft plaats gehad met den chef van de afdceling verloven. Toezegging is ge daan dat. meer verloven zullen worden gegeven. Aan de orde was vervolgens het punt: vaststelling van prijzen door de regeering, waardoor de neering- doenden middenstand bedreigd wordt. Van den Nederlandschen Kruideniers Bond was er een voorstel ingediend stre kende, dat de Ned. Bond van Vereeniging van den 1 landeldrijvenden en ln- dustrieelen Middenstand zich uitspreke over het vast leggen van prijzen, die het bestaan der neringdoende middenstanuers bedreigen, meer bedoeld in de laatste door den Minister van Landbouw-, Handel- en Nijver heid genoemde prijs in een schrijven van 10 Juli j 1. aan de Commissie van Advies inzake de suiker, naar de Minister zegt, dat de verkoopprijs moet gehand haafd op 55.per 100 K G. en de maximum koop prijs op 52.— per 100 K.G. netto met 1 Y pet. voor contant dat door de Regeering, hoe goed bedoeld, geen abnor male toestand behoort te worden geschapen, zoodat de eene branche wordt achtergezet door het verleenen van voordeden boven andere. Dat zooveel mogelijk gelijke rechten worden gewaarborgd. De minister verstrekt den slagers spek voor 80 cent per Kilo, zoodat. deze voor 0.52 en 0 50 per Kilo kunnen verkoooen, ter wijl dit nu de inkoopprijs is voor de winkeliers, die niet worden geholpen door de Regeering. Door de Vereeniging Handel en Nijverheid te Amers foort werd een voorstel ingediend tot oprichting van een Vereeniging in den Middenstandsbond tot bijeen brengen van kapitaal, ter verbetering van een goed- koopere Middenstand Crediet- en Hypotheekbank. In de toelichting tot dit voorstel- wordt er op gewezen, dat de middenstander, en in het bijzonder de kleine, voort durend behoefte heeft aan een goed en geregeld cre- dietwezen, voortspruitend uit een onderlinge Crediet- en Hypotheekbank voor den geheelen Middenstand, waardoor men na verloop van slechts eenige jaren cie- diet zou bekomen, niet tegen 6 of 7%, maar tegen 3'A a 4% wat zeer gemakkelijk tol stand kan worden ge bracht. Door slechts 3H cent per dag of 25 cent per week te storten zou het bedrag reeds per 1000 leden 13 000 en mei 10.000 leden 130 000 per jaar be dragen, hetgeen bij aigemeene instemming en deelne ming van alle middenstanders ia 5 jaren een kapitaal zou bedragen van 3 tot 6 millioen naar gelang van toetreding. In de inleiding van de vereeniging „Handel en Nij verheid te Amersfoort in verband hiermede gegeven wordt om gezegd: Wij moeten een coöperatieve orga nisatie stichten in onzen Middenstandsbond. Bij aige meene deelneming van den geheelen georganiseerden handeldrijvenden en industrieélen Middenstand kan die organisatie reeds binnen 5 jaar zijn tot stand ge bracht. Om tot zulk een reusachtige organisatie te komen, moeten wij in 't klein beginnen en kunnen wij een voor beeld nemen juist aan de Vereenigig in welke velen onzer te Amersfoort en in nog 15 andere Gemeenten zulk een geduchte mededingster hebben, n.l. de ondcr- officiers-vereeniging „Ons Belang" die het groote ka pitaal, waarover zij thans beschikt, heeft verkregen doordien ieder lid twee cent per dag stortte in de aige meene kas. De vereeniging, die feitelijk het kapitaal bij eenbracht, was de militairen weduwen- en weezenmaai- schappij „Onderlinge Voorzorg", die na verloop van slechts een luttel aantal jaren reeds 155.000 had ge plaatst bij de Nederlandsdie Bank en bovendien aan een groot aantal weduwen een bedrag van 200. -- heeft kunnen uitkeeren. Zoo moeten wij ook doen Mijnheer de Voorzitter. Wij moeten allen, zonder onderscheid 3 Yi cent per dag ot 25 cent per week storten, dan is het bed re g per 1000 leden reeds 13 000 per jaar, hetgeen, bij aigemeene instemming van alle middenstanders, in 5 jaren reeds een kapitaal van 3 tot miiiioen zou worden, tierekend naar 3 lA prcceni. De voorzitter zeide, zeer de goede bedoelingen, wel ke aan dit voorstel ten gronde liggen, te waardeeren, doch meende, dat niet dadelijk over deze zaak besiist kan worden. Hij stelde daarom voor, dat dit punt door een commissie in nader onderzoek zal worden geno men. Mr. Everwijn, vertegenwoordiger van den mi nister van Landbouw, Nijverheid én Handel merkte op dat de burgemeesters te zorgen hebben voor die maximumprijzen. De minister heeft voor die prij zen een leiddraad vastgesteld de burgemeesters kun nen daarin, in overleg met de regcering, wijzigingen inbrengen. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1