DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Yan het oostelijk oorlogsterretn. Yan liet westelijk ooriogstefrein. iNo. 211 llondord en zèveuMdude jaargang. 1915 llMMMbpfe n I awta tl—I mt ItS. UnMefAi IS d p. tegel grao» Mtm iw flNMfe Brtetw ft. I. V. hé- taMMtat U-Sffifc. OSn!lMR,M*Ct MAmr.1 DONDERDAG 9 SEPTEMBER ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 9 September. Tsaar Ni co laas heeft tot grootvorst-opperbevelheb ber Nicoiaas een schrijven gericht, waarin hij ver klaart, dat hij, nu de tegenstander verder het rijk bin nentrekt, het opperbevel over de actieve troepen wil aanvaarden, teneinde met het leger de vermoeienissen van den oorlog te deelen en den Russischen grond te gen de vijandelijke aanvallen te beschermen, en dat hij voorts den grootvorst heeft benoemd tot onderkoning van den Kaukasus en tot bevelhebber van het Kauka- sische leger. In een legerorder heeft de Tsaar gezegd, dat men, mei het onwankelbare geloof in de eindoverwinning, den heiligen plicht tot verdediging van het vaderland tot het uiterste vervullen en geen schande over Rusland brengen zal. Ea in een legerorder vats dm grootvorst-opperbe velhebber wordt het geloof verkondigd, dat de leiding van den Tsaar nieuwe, nooit aanschouwde wapenfei ten tengevolge zal hebben en tot de overwinning voe ren zal. Nuchter gezegd komta deze sdioone proclamaties hierop «eer, dat de grootvorst-opperbevelhebber naar des Kaukasus wordt gezonden om daar tegen de Tur ken te vechten en dat de leiding der operaties tegea de Duitschers en Oostenrijkers en Hongaren aan een an der wordt opgedragen. Dat die ander de Tsaar zou zijn, klinkt wel een beetje vreemd. Een opperbevelheb ber toch moet, afgezien van zijn groote kennis, een man van staal en bloed zijn, streng en hardvochtig op zijn tijd, vastberaden en doortastend steeds, allemaal eigenschappen die men nu niet precies in den Tsaar heeft kunnen waarnemen men herinnert zich mis schien nog de teekening van de Tsaritza, die den Tsaar schetste als zuigeling in een kinderwagen, door graai Witte geschoven, om van andere spotprentjes maar te zwijgen. Het is mogelijk, dat de daad van den Tsaar, het zich stellen aan het hoofd der troepen, een suggereerenden invloed heeft, maar van een per soonlijk ingrijpen in de operaties zal wel geen sprake zijn Twee gedachten dringen zich bii ons op. Ia de eerste plaats, dat de Tsaar een schoon gebaar heeft verricht om de bevolking en het leger moed in te boe zemen, misschien op een oogenblik, waarop een be slissing kan vallen doordat, de lang ontweken slag eindelijk wordt aanvaard en dus de „strategische te rugtocht" wordt beëindigd met onzekere kans. Nu kan men zeggen, dat de Tsaar niet blootgesteld zou wor den aan een nederlaag en dat de Russische regeering vrij zeker van haar zaak is, doch men vergete niet, dat Rusland ook een land is van dc onbegrensde mogelijk heden ea dat St. Petersburg de stad der politieke intri ges mag worden genoemd. In de tweede maat niet in de laatste plaats zouden we echter uit de bewoordingen van den Tsaar willen afleiden, dat de opperbevelhebber moet vertrek ken, omdat het Russische leger den kreeftengang is moeten gaan, waaruit allerlei gevaren kunnen voort vloeien, M. a. w. dat grootvorst Nicoiaas moet boeten voor den ongewenschten gang van zaken en dat een andere grootvorst of misschien wel de nieuwe minis ter van oorlog Pawliwanof zal moeten beproeven liet beter te doen. Gelijk in Duitschland de opperde velhebber von Moltke werd vervangen door den minis ter van oorlog von Falücenhayn. En gelijk waarschijn lijk in Frankrijk eerlang opperbevelhebber joffre zijn functie aan een ander zal moeten afstaan, ondanks zijn gewichtige Marne-overwiuniag van verleden jaar en zijn groote populariteit, omdat nteuwe lauweren zijn uitgebleven en het zoo vurig gehoopte offensief op zich heeft laten wachten. Is deze lezing juist, dan zal, terwijl grootvorst Nicoiaas het, naar onlangs werd gemeld, wankelend Kaukasusfront zal moeten opknap pen, een ander opperbevelhebber moeten trachten zijn slag te slaan in het Westen van Rusland, dat wij ge wend zijn aan te duiden als het Oostelijk oorlogstco- neel. Teneinde eenig denkbeeld te geven van de op het Oostelijk terrein vechtende legers, hebben wij de vol gende schematische voorstelling ontworpen: I j» Dunaburg Wilna Orany I Kovel BJ Loetsk -* Si Rowno Brody Tarnapol 3is het leger van generaal von Below, 2 de legers van generaal von Eichhom en generaal von Gallwitz; deze legers vormen te zamen de groep-von Hinden burg. Tegenover deze 3 legers staat aan Russische zijde de legergroep van generaal Roessky, tot voor kort uit 2 iegf'S bestaande, maar thaus ook m 3 legers ver deeld. 3. is de legergroep van prins Leopold van Beie ren, die tegenover zich de Russische generaal Ewerth heeft; 4 de legergroep van generaal-veldmaarschalk von Mackensen, tegenover wien de Russische strijd krachten onder generaal Iwanoff staan. Komt het tot een grooten slag, dan zal die vermoede lijk wel wordt n geleverd in de streek, die loopt ten westen van Wilna, ten oosten van Grodno, tot Wolko- wysk en ten zuiden daarvan, waar Sfonim ligt. Hier raoet het Russische hoofdleger zich bevinden en hier staan de drie aaneensluitende Duitsdie en Oostenrijk- sclte groote legergroepen. Op dit gebied vestigen de communique's bijzonder de aandacht, zonder echter belangrijke wijzigingen mede te deelen. In Gaiicië beweren de Russen een groot succes te hebben behaald, hetwelk echter en dit is in elk ge val teekenend -— niet verder kort worden voortgezet, omdat de Russen het buitengewoon hevig artillerie vuur niet op gelijke wijze konden beantwoorden. De Duitschers zouden ruim 200 officieren en 80430 solda ten aan krijgsgevangenen en 30 kanonnen hebben ver loren en de Isaar zou zeer verheugd geweest zijn. In net Duitsche communiqué wordt deze Russische over winning echter botweg een verzinsel genoemd en ver klaard, dat er geen enkele Duitsche soldaat ook maar een stap geweken, geen kanon of machinegeweer in handen van den tegenstander gevallen is. Voorzichtig heid is, leert de ervaring, als het tegenslagen betreft, ten opzichte van den Duitschen communiqué-schrijver alleszins geboden. Aan den anderen kant echter blijkt, dat wanneer de Russsen een overwinning hebben be haald, deze slechts een plaatselijke is, gelijk zij reeds meerdere verwierven, zonder dat dit den loop der din gen ernstig heeft kunnen siqjen. In het Westen schijnt het mooie herfstweer beide te genstanders tot lucht-acties te verlokken. Zoowel van Fransdien als van Duitschen kant maakt men melding van het werpen van bommen van vliegmachines uit. Bovendien hebben Duitsche luchtschepen tot tweemaal toe (gister en hedennacht) boven Londen gevaren; er werden bommen geworpen, die enkele persoonlijke ongelukken en spoedig geblusehte branden veroor zaakten. Een Londensche mededceling meldt, dat den eersten nacht vliegtuigen opstegen, die evenwel niet in staat waren, de luchtschepen te vinden. Ter zee werden getorpilleerd het Engelsche stoonr schip „Douro" (2500 ton), de Fransche paketboot „Guatamala" (6000 ton) en iiet Russische stoomschip „Rhea" (1100 ton). Alle bemanningen werden gered. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg: In de omstreken van Daudsewas zijn onze afdedingen vooruitgaand. De troepen van generaal von Eiehhom zijn na een ge vecht in het bezit gdkooien van eenige. overgangen tus- schen de meren van Now-Yroki, ten Z.W. van Wilna. Tusschen jeziory en Walkowysk gaat de aanval voor uit. Walkowijsk zelf, ea de hoogten ten O. en ten N.O. van die plaats, zijn genomen2800 man werden gevangen genomen, 4 mitrailleurs buit gemaakt. Legergroep-Leopold van Beieren: In de streek van isabelin, ten Z O. van Walkowysk werd de vijand te ruggeslagen. Meer naar het zuiden gaat deze leger groep vooruit. Aan de Zelwianka en de Rozanka, ten N.O. van Proesjany, drongen de Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen door het moerasgebied. Er werden on geveer 1000 gevangenen gemaakt. Legergroep-v. MackensenDe gevechten aan de Ja- sioida en ten O. van Drogitsjin duren voort. Op liet Z. O. oorlogstooneel werd een Russische aanval bij Tamopol afgeslagen. Meer naar hot Z. O. in de om streken van östrow, is een vijandelijk offensief door een tegenaanval der Duitsche troepen tot staan ge bracht. De Russische berichten over een nederlaag van twee Duitsche divisies, waarbij 150 soldaten gevangen ge nomen, en 30 Duitsche kanonnen, benevens veie mi trailleurs buit gemaakt werden, zijn een verzinsel. Geen Duitsche soldaat is een stap teruggegaan, geen kanon of mitrailleur in Russische handen gevallen. Integen deel de Duitsche regimenten wierpen in een tegen aanval den opdringenden vijand ver terug. Een regi ment maakte 250 Russen gevangen. Het Oostenrijksdie legerbericht meldde gisteren: in het Wolhynische vestinggebied bleef gisteren de toestand onveranderd. Eenige aanvallen der Russen liepen dood in ons vuur. Meer naar het zuiden nood zaakte onze overwinning bij Podkamien en Radziwilof den vijand om over een front van 90 K.M. terug te trekken achter de Ikwa. Onze troepen vervolgden hem. Aan de Seretb kwam het tot verbitterde gevechten. De vijand deed een uitval uit de bij Tamopol en Stru- sof op de wijze van bruggehoofden aangelegde ver schansingen. De bij Tamopol voorwaarts dringende Russen werden door een tegenaanval van Dui.sche troepen teruggeslagen. Ten westen en ten zuidwesten van Trembowla duurt het gevecht nog voort. Dicht bij de monding van de Sereih namen de troepen onder bevel van de generaals Benigni en prins Schönberg staande Oosten rij ksch- 1 longaarsche troepen een stelling ten noordwesten van Szuparka, waarbij 20 Russische officieren- en 4400 manschappen gevangen, werdien genomen en zeven ma chine-geweren buitgemaakt. Bij de 'Dostenrijksch-Hoogaarsdie troepen aan de Jasïolda gebeurde niets nieuws. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: De nacht werd gekenmerkt door eenige artillerie- actie in België, ten noorden van Yperen, in Artois, bij Atrecht, in den omtrek van Roye, en op het plateau tus schen Oise en Aisne Op verschillende punten aan hel front in Champagne, tussclien Reims eh de Argonnen, bomrnen-werpen en geweervuur, met tussciienpoozen artillerievuur, zonder inïanteriegevecnten. In de Ar- gonne hevige beschieting in den cestor-fiarazée. Een vrij levendige beschieting bad plaats in Noord-Woc- vre. Vijf Duitsche vliegtuigen wierpen in den morgen bommen op hët plateau van Malzeville, zonder schade te veroorzaken, en in Nancy, waar eenige slachtoffers vielen In samenwerking met Engelsche watervliegtui gen wierpen Fransche vliegers bommen op de vlieger- loodsen van Oatende. Een Fransch eskader wierp 60 bommen op de vliegvelden te St. Medard en het'station van Dieuze. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Een aantal vijandelijke schepen verscheen gistermor gen voor Middelkerke en beschoten in den voormiddag Westende, in den namiddag Oostende. Voor het vuur onzer kuslbatterijen werden de schepen teruggetrok ken. Militaire schade werd niet aangericht. In Ost ende werden- twee Belgische bewoners gedood, een ge wond. Aan het front ging de dag zonder belangrijke ge beurtenissen voorbij. Een gewapend Fransch vliegtuig werd ten noorden van Le Mesiiil door een Duitschen vlieger getroffen; het vliegtuig vloog in brand en vielde inzittenden waren dood. Een vijandelijke vliegeraanval op Frei burg in Breisgau had geen resultaat. DE LUCHTAANVAL OP DE OOSTKUST. Bij den aanval van Duitsche luchtschepen op de oostkust werden twee mannen, drie vrouwen en vijf kinderen gedood. 13 Mannen, 36 vrouwen, 14 kinderen werden gewond. Vermist worden één man en twee vrouwen. Vermoedelijk liggen zij be dolven onder het puin Allen waren burgers met één enkele uitzonderingeen soldaat werd n 1. gewond. KORTE BERICHTEN. Op enkele meters van de Nederlandsche grens in de Duitsche buurtschap Bardel bij Losser is een ontvlucht krijgsgevangen Franschman. na een worsteling, neergeschoten dooreen Duitschen grenswacht. Maandagochtend stortte bij Cappel (Lotharin gen) een Fransch oorlogsvliegtuig naar beneden dat geheel en al door kogels doorboord was. De inzittenden waren dood. Een platte grond van Saarbrücken werd op hen bevonden. - Het Engelsche stoomschip „Douro" is gisteren gezonken; de bemanning werd gered. Het Engelsche stoomschip „Guate mala" is gisteren getorpilleerd. De bemanning werd gered. Een Lloyd's bericht meldde gisteren dat het Russische stoomschip „Rliea" ge t or pi 11 e e rd was. De bemanning is aan land gebracht. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, heeft de Keizer den Duitschen generaals von Scholtz.von Falkenhausen. *on Fabeck, Gaede en Hofmann de orde Pour le mérite en von Mackensen de orde van den Zwarten Adelaar verleend, Voor den omgekomen commandant van de Duitsche onderzeeër U 9, von Weddigen, zal op 22 dezer te Kiel een groot monument worden onthuld. Het is een groot houten model van de U 9, waarin het publiek gouden en zilveren spijkers kan slaan. Het Engelsche stoomschip Dictator is gisteren in den grond geboord. Alle opvarenden, 42 in getal, zijn gered. De Hoilandsche stoomtrawler Verano heeft te Ijmuiden aangebracht 18 Engelsche visscherslieden, de opvarenden van 4 Engelsche visschers- vaartuigen, genaamd Emmanuel, Emblem, Vic torious en Constance, welke vaartuigen Maandagna middag half vier ten OZ.O. van Lowestoft door twee Duitsche onderzeeën door bommen tot zin ken zijn gebracht. Maandagavond, meldt Reuter heeft een D u i t s c h vliegtuig boven Chavanne sur l'ttang, een ge meente in den Elzas, aan de vroegere grens, een krlhns naar beneden geworpen met het opschrift: ,Aan Xégoud, als held gesneuveld. Zijn tegenstan der" Koning Albert van België heeft een besluit ge- teekend, waarbij de gemeenteraad s-verkie zingen worden uitgesteld. Het congres der Engelsche vakvereenigingen te Bristol nam gisteren met 600 tegen 7 stemmen een besluit aan, waarbij het congres zich bereid verklaart, de rege ering zooveel mogelijk t e steunen ten behoeve van een succesvolle voort zetting van den oorlog. Het Engelsche ministerie van Munitie deelde gisteren mede, dat de regeering nog 180 fabrieken overgenomen heeft voor de aanmaak va n m u- n i t i e. Het totaal der fabrieken, die thans onder controle der regeering werken, bedraagt 715. De Daily Tel maakt melding van een aan het Westelijk front blindgeworden soldaatdie zich aan boord van de Hesperian bevond. In het water ge vallen, kreeg hij door den schrik plotseling zijn ge zicht terug en zwom 500 meter ver; toen werd hij door een boot opgepikt en gered. DE ARBEIDERS EN DE HUIDIGE TOESTAND. Op de eerstvolgende vergadering van het bestuur van het Nederl. Verbond vari Vakvereenigingen zal het dagelijksch bestuur voorstellen, in October een buiten gewoon. congres te houden ter bespreking van dtn eco- nomischen roestand van de arbeidersklasse en de verde re houding en actie van het Verbond tegenover de ver schillende maatregelen van rijk en gemeenten en de uit- keeriügen der Steuncomités. LOONACTIE IN VERBAND MET HET MIJNENGEVAAR, Men meldt aan de Tel. uit Ijmuiden: ln antwoord op het verzoek van de aid. Ijmuiden van den Alg. Ned. Zeemansbond en van de afd. Machi nisten van dien bond, om in verband met het mijnen gevaar en de toename der werkzaamheden aan boord van de stoomvisscherijschepen, wegens de buitenge wone vangsten, waaratee de groote besommingen gepaai d 'gaan, een loonsverhooging te mogen ontvan gen in den vorm van een verhooging der procenten van de besommingen, hebben de reeders twee voorstel len aan de zeelieden gedaan A. de gevraagde procentenverhooging te geven, doch met vervalling in dat geval van de tegemoetkoming in de voeding a 5 per maand en de oorlogspremie a 5 per maand B. indien de zeelieden genoegen nemen met de helft der gevraagde procentverhooging, dan zullen de genoemde vergoedingen bovendien uitbetaald blijven worden. Over deze voorstellen werd Dinsdag door de zeelie den vergaderd. Besloten werd, behoudens een kleine gevraagde wij ziging. het voorstel A. der reeders te accepteeren, waarmede deze actie tot een voor beide partijen bevre digende oplossing is gekomen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EEN NIET DOOR DEN RAAD GOEDGEKEUR DE UITGAAF. Bij de behandeling van den uitgaafpost „Onvoor zien", dienst 1915 deed zich in de Dinsdag gehouden Raadszitting van Punnêrend een incident voor. De heer De Goede kwam in krasse bewoordingen op voor het feit, dat B, en W. herhaaldelijk gelden uit geven voor zaken, welke niet vóóraf door den Raad zijn goedgekeurd, welke gelden dan geplaatst worden op den post „Onvoorzien". De heer De Goede wensciite de zen post een uitgaaf van 20 voor kosten van visch- verkoop niet goed te keuren, doch te laten betalen door den Burgemeester of door B. en W., die hiertoe last hebben gegeven. Artikel 44 der gemeentewet zegt uitdrukkelijk, dat alle financiën door den Raad moeten worden toegestaan. :t Gaat niet aan, dat R. en W. eerst de uitgaven doen en dan den Raad voor een fait ac compli stellen. Ook de heeren Middel'hoff en J. de Vries waren dit eens met den spreker. De post werd' daarna goedgekeurd, doch aan B. en W. verzocht, die handelwijze voortaan te laten varen. DE MALVERSATIëN TE MAASTRICHT. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is gisteren behandeld de zaak tegen P. N„ 28 jaar, gewezen amb tenaar bij de gemeentewerken te Maastricht en thans gedetineerd, in hooger beroep van een vonnis der recht bank te Maastricht, waarbij hij wegens valschheid in geschriften driemaal gepleegd en oplichting viermaal gepleegd, is veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het O. M. heeft in beide zaken bevestiging van het vonnis der rechtbank gevraagd. EEN DORSTSTILLEND MIDDEL Als een beproefd middel tegen dorst wordt de kal moeswortel aanbevolen. Het is een waterplant, die in slooter., vijvers en aan de oevets van beekjes veel ge vonden wordt. De wortels, in de zon gedroogd, zijn jarenlang te gebruiken, en een stukje ervan in den mond genomen, verdrijft onmiddellijk den dorst. UIT GRAFT. Raadsvergadering op Dinsdag 7 Sepf, 's namiddags 1 uur. Voorzitter de loco burgemeester de heer W. Koppen. Aanwezig alle leden. De herkozen nemen na het afleggen der vereischte eeden, zitting. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld dat is in: gekomen een schrijven van den heer D. Vorst, hou dende bericht, dat de benoeming tot lid van het bur gerlijk armbestuur door hem wordt aangenomen, idem van oen heer J. de Wit, wegens zijne benoeming tct lid der commissie tot wering van scnooiverzuim, idem van den heer j. Blaauw Az., wegens zijne benoeming tot lid der schattingscommissie bedoeld bij artikel 57 der wet op de Inkomsten belasting van 1914. Voorloopige vaststelling gemeente-rekening wat tot eind-resultaat bracht: inkomsten 16263,47'Auit gaven 16430,29 K> aldus sluitende met een nadeeiig saldo van 166,82. Vaststelling van de rekening der burgerlijke armbe sturen, respectievelijk te Graft, West Graftdijk en Oosi- Grafiuijk. sluitende' niet de navolgende batige saldi 143,54, 25,98 en 173,08. Aan de erde komt een missive van Gedeputeerde Staten, betreffende ce verhooging der jaarwedde van het hoofd der school ie West-Graftdijk, waaromtrent door den Raad nadere inlichtingen zuilen worden ver strekt. Indiening gemeente-begrooting dienst 1916; wordt tot de volgende vergadering ter inzage gelegd. Indi ning begrootuig burgerlijke armbesturen dienst 1916; wordt ter inzage van de leden gelegd. De heer Schuurman stelt voor de collecten voor het armbestuur in Graft niet meer te doen plaats hebben hiertegen komt de heer Bruin op, daar t -toch niet ze ker is, dat de toestand van het armbestuur te Graft-al- tijd even rooskleurig zou blijven. De heer Schuur man trc-kt hierop zijn voorstel weer in. Naar aanleiding van dit voorstel trok liet toen de aandacht, dat sinds 1911 in Oost-Graftdijk door het armbestuur aldaar geen collecten meer waren gehouden. Besloten werd hiernaar te inforrneeren en mede te deelen dat de Raad het wenscheiijk vind ze opnieuw in te voeren. ALRMAARSCH Riga» Grodno 1 r Wolkowysk B Pinsk

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1