DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oorloi Van liet oostelijk oorlogsterrein. Van liet westelijk oorlogsterrein. Van liet zuidelijk ooriogstooneel. No. 212 Honderd en zeventiende jaargang. AtesMMMs par I WMÉMfi—»fc» pi im linMvigi II st p. mget graote Sstte m jÉitaisk Briü* ff. 1, L tel- m MriMltag ?A lllli CBVSIfiiMMp ft léêw. V R y D A G 10 SEPTEMBER ENGELAND. TA UIA. ALKMAAS, 10 September. Ia het Westen is de nu al wekea durende artillerie- strijd weer afgewisseld door een actie der infanterie. Reeds enkele dagen geleden gaf een legerorder van den Kroonprins te verstaan, dat er we! spoedig weer eens eenige bedrijvigheid verwachten zou zijn. En liet Fraasdie avond-communiqué deelde gisteren mede, dat de Duitschers na hevige beschieting, waarbij ruims jhoots gebruik werd gemaakt van bommen met bedwelmende gassen, met twee divisies een hardnekki- gen aanval deden op de Franache stellingen, dat zij voet kregen in de eerste loopgraven, doch dat door een krachtigen tegenaanval hun poging otn het Fran sdie front te doorbreken, verhinderd werd. Uit het Franache middag-communiqué van gisteren vernam men, dat er gedurende den geheelen nacht zeer ver woede gevechten werden geleverd, dat de Duitschers de aanvallen hadden hervat met groote hevigheid, dat de Fransdien hun stellingen overal behielden, behalve een deel der loopgraven ten oosten van Binarville Het laatste Fransche legerbericht verklaart, dat de Duil- scbe aanvallen ia de Argonnen niet zijn hernieuwd. i let Duitsche communique vermeldde, dat ten noor den van Vienne tc Chateau over een breedte van 2 K.M. en diepte van 300 h 500 Meter Fransche stel lingen waren genomen, benevens het door de Fran- schm vaak genoemde steunpunt Marie Thérèse en dat er (welgeteld!) 30 officieren en 1099 man gevangen genomen en -18 machine-geweren en 54 mijoenwerpers en een revolverkanon buit gemaakt werden. Als druppels water lijken deze mededeelingen op die, welke werden gedaan over soortgelijke acties, wel ke eenigen tijd geleden plaats vonden. In hei commu niqué van 12 Augustus gewaagden de Franschen van het op groote schaal gebruik maken van granaten met verstikkende gassen, van een hevigeu aanval van de Duitschers tegen de stellingen tusschen Binarville en Vieniie ie Chateau, van het binnendringen in de eerste loopgraven, waarvan alleen een deel van de eerste li nie m hun handen bleef. En die actie was een voortzet ting van een operatie, welke den 20sien Juni was voorbereid en den 30sten Juni en 2den juli leidde tot aanvallen. In het Fransche communiqué van 2 juli werd hieromtrent medegedeeld, dat de Duitschers met groote hevigheid de Franschen tusschen den weg van Binarville naar Four-de-Paris hadden aangevallen met de bedoeling, dcor de Fransche linies te breken, dat de eerste Fransche verdedigingswerken werden be reikt, doch dat de Duitschers door tegenaanvallen wer den tegengehouden voor de tweede Fransche linie, dat de beschieting den lsten juli den geheelen dag voortduurde, dat een zeer hevige strijd volgde in den nacht van I op 2 Juli. Van Duitscne officieele zijde werd dien dag gemeld, dat in hei westelijk deel van de Argonnen het leger van den Kroonprins een succes had gehad, dat de Fransche loopgraveq en steunpun ten ten N.-W. van Four-de-Paris, 3 K.M breed, 200- 300 M. diep, bestormd, 25 officieren en 1710 man ge vangen genomen, 18 mitrailleurs en 40 bommenwer pers, benevens een revolver kanon buitgemaakt werden. Zooals men ziet komen de actie, die in het allereer ste begin van juli en die, welke thans ruim twee maan den later geleverd is, in haar resultaat vrij wel over een. Tot goed begrip van dit resultaat mpeten we haast een jaar teruggaan In het laatst van September slaagden de Fransen en er in een wig te drijven tus schen de Duitsdie troepen, welke ten Oosten en ten Westen van de Argonnen stonden. De Duitschers poogden dadelijk deze wig weg te nemen, maar het lukte hun niet, dank zij de versterkingskunst en den taaien weerstand der Franschen, Heel den winter door werden te vergeefs pogingen gedaan om het doel te bereiken, maar eerst in het laatst van januari slaagden de Duitschers er in de Fransche hoofdstellingen, die het Argonnenwoud beheerschen, te bereiken en zooais we zooeven hebben gezien, kon de aanvat eerst in Juni. worden begonnen bijna een half jaar! ter wijl hij thans weer twee maanden daarna is voortge zet. De beschrijvingen, die van dezen aanval versche nen, waren verschrikkelijk wij zullen er maar geen afgrijselijke bijzonderheden van mededeelen. De Fran schen deden tegenaanvallen, doch gaven deze tenslotte op, 1 let voordeel der Duitschers was een terreinwinst, een wegwerken van de wig, die de Franschen in hun front hadden gedreven. Dit voordeel is weergegeven in onderstaand schetsje, waarin de dikke lijn voorstelt het front van 2 Juli on de dunne lijn den loop van het front ie voren: Bmarviite Vienne W le chateau pour parjs Thans hebben de Duitschers dit voordeel aan den Westrand Van de Argonnen voortgezet en de noorde lijke bocht uit het front weggenomen en dit front over een breedte van 2 K.M. een beetje, 300 a 500 Meter, zuidelijker verplaatst. Zulk een gering voordeel kost een reusachtige inspanning. Maar wanneer men zich het spotrijmpje: „In de Argonnen, hebben we een boom gewonnen" herinnert, dan begrijpt men, dat zulk een resultaat van een actie wel van eeaigc, zij het dan ook zeer plaatselijke betcekesis moet zije. En juist in de dagen, waarin men bi Frankrijk den Marae- slag herdenkt en men ia Rusland zoo gaarne eenige verlichting door een offensief optreden der bondge- nooten zou krijgen, moet het een onaaagenamea in druk ma ken, dat het de Duitschers zijn, die uit hun loopgraven te voorschijn komen en een plaatselijk voorden behaSecs Het Russisch zelfvertrouwen schijnt overigens plot seling verbazend te zijn toegenomen. Men zegt te Si. Petersburg, dat de herleving op het ooriogstooneel,' in militaire kringen voorzien, een voldongen feit is. Men verklaart, dat het Russische leger volstrekt niet verzwakt is. Men twijfelt er geenszins aan, of het Duitsche leger is machteloos de taak, welke het zich gesteld had uit te voeren. Mes rekent u voor, dat de Duitschers slechts langzaam vooruitkomen en dat ze steeds meer uitgeput geraken. En de Oostenrijkers Och, zoo licht men u ia, die volgen de Duitschers wel na, maar wegens hun mindere tucht moeten zij vaak in het gelid gehouden worden door het bewustzijn, dat er machine-geweren achter iien staan. Dit Russische zelfvertrouwen- .schijnt plotseling een geheelen omme keer in het hoofd van den deskundigen medewerker van de Times te hebben gebracht. Eergisteren was deze specialiteit nog van oordeel, dat de Njemen-lmie aanleiding moest geven tot ongerustheid, maar giste ren zag hij nergens gevaar, zag hij alleen maar een „armelijke krijgskunde van Duitsche opperbevelheb bers", „een gewone strategie, toegepast uoor gewone generaals, die een uiterst armelijk succes hebben". Een dergelijke oordeelvelling moet ingegeven zijn duor etn plotselinge tegen-ingenomenheid, welke den vrij objectieven Times-journalist vreemd was. Deze plotselinge front-verandering van het aanzienlijke blad te Londen geeft evenzeer ie denken ais de uitbundige uitingen van vertrouwen, welke thans uit St Peters burg komen. Een geleidelijke ommekeer in de gebeurte nissen op 't oostelijk ooriogstooneel is natuurlijk zeer wei mogelijk, maar dat is geheel iets anders dan men nu ietst. renen zijn, dat zie het Russische commu nique van heden de Russische terugtocht op ver schillende deelen yan het front, vooral in net centrum, moet worden voortgezet, dat naar het Russische communiqué gisteren meedeelde in het munitie- gebrek nog niet afdoende is voorzien, en dat, naai net Oostenrijksche communique vermeldt, het tweede punt van den vcstingdriehoek rn Wólhynië, de vesting Doebno door de Oostenrijkers, door landweer-cavale- rie van het leger van generaal vou BÖhm-Ermoili, is genomen. Dit doet het geheeie Russische retour-offen sief ie niet. Zooais men weet, hebben de Russen bij Trembowia een aanval gedaan, om deu aanvai van den tegenstander tol staan te brengen. Zij nebben daarvoor aan de Sereth groote troepeahoeveeiheden ingezet het Oostenrijksche communiqué spreekt van een „vijandelijke overmacht" en een aanvankelijk succes behaard, hetwelk zij te kennen geven door de mededceling, dat zij sinds 3 September aan het geheeie Sereth-front ruim 17.000 man gevangen genomen er» 14 zware kanonnen, 66 mitrailleurs en 15 artiiterie- caissons buit gemaakt hebben. De Duitschers blijven met volharding zwijgen over deze nederlaag, maar de Oostenrijkers geven toe, dat de Russische strijdkrach ten vooruit gedróngen waren, doch zij laten er on middellijk op volgen, dat deze „grootendeels" weer teruggeworpen zijn. „Onze legers, zegt hei Russische communiqué, voe ren krachtig en met beslistheid de voorgenomen bewe ging uit en zien de toekomst met vertrouwen tege moet". Me t moet echter niet vergeten, dat deze actie defen sief en negatief is. Zij diende cm zich te verdedigen tegen tea aanval en zij heeft dien aanval kunnen uit stellen, niet verhinderen. Zij heeft niet geleid tot een doorgezett.cn aanval. De Russische stellingen in Gaii- cië zijn er geenszins afdoend door beveiligd. En het is zeer twijfelachtig of, bij het succes der Duitscli Oosten rijksche troepen in Wólhynië de positie der Russen in deze streek wei verbeterd is hetgeen spoedig Zal kunnen blijken. Naar een Reuter-telegram uit Washington ons meldt, dreigt cr mi diplomatiek incident tusschen Amerika en Oostenrijk. De Amerikaansche regeering zou 'te Wee- nen te kennen hebben gegeven, dat de Oostenrijksche gezant Dumba niet langer als zoodanig kan worden geduld en dat hij dus dient te worden teruggeroepen Hem wordt te laste gelegd, dat hij werklieden, uit Oostc-nrijk-Hongarije afkomstig, die in de Amerikaan sche staalfabrieken werken, tot staking heeft aangezet om aldus een einde te maken aan de munitie-aanmaak voor cie verbondenen De Amerikaansche pers drong er op aan, dat hein zijn paspoort zou worden gegeven en hij naai huis zou worden gezonden. Wanneer het tele gram juist is, wenscht de Amerikaansche regeering langs andeien weg hetzelfde resultaat te bereiken. Deze stap kan tot verdere verwikkelingen aanleiding geven, maar verder dan tot het afbreken der diploma tieke betrekkingen zal het wel niet komen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep-v. Hindenburg: Van de Oostzee tot ten oosten van Oiita geen belangrijke verandering. Tus schen Jeziori.en de Njemen weert de vijand zich hard nekkig Onze troepen 'naderden Skidel. Ten zuiden van de Njemen onttrok de vijand zich aan een nederlaag door den. terugtocht achter de Selwjanka. Op den wes telijken oever handhaven zich nog slechts achterhoe den. De legergroep maakte 350 gevangenen en ver meesterde tien mitrailleurs. Legergroep Leopold van Beieren: Ook hier werd de Selwjanka op vele plaatsen onder gevechten met de vijandelijke achterhoeden bereikt. Ten zuiden van Ro- zana is de overgang over de Rozanka geforceerd De Oosten rij kscli -Hongaa rsch e troepen rukken voort door het bosch ten noordwesten van Selez. Legergroep v, Mackensen: Bij Chomsk is de noor delijke oever van de Jasiolda vermeesterd. Door ons oprukken naar het noorden gedwongen, ontruimde de vijand de stellingen bij Bereza-Kartoeska. Tusschen Sporowokiesj en het Dugepper-Soegkanaal wonnen we verder terrein. Zuidoostelijk ooriogstooneel. Ten zuiden var. Os- trof is de over de Sereth vooruitdringende vijand op zijn rechtervleugel teruggeworpen. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren meldt: Onze aanval in Wólhynië gaat voort. Gisteren is het Russische front ten noorden van Olyta doorbroken Dubno, het tweede punt van den Wolhvnischen ves- tingdriehoek i« genomen. Gistermiddag zijn de Ocs- tenrijksche landweer en cavalerie de stad binnenge rukt. De stroomafwaarts gelegen sperfortén zijn in ons bezit. Het leger van generaal von Böhm Ermolli drong aan d? Boven-Ikwa en over Nowo Alexinez voortui De Russische strijdkrachten die in het gebied ten "'es- ten van Trembowia over de Sereth vooruitdrongen, zijn groofendeels weder teruggeworpen. Aan de ge vechten die hier tegen een vijandeliike overmacht rjiaats hadden namen Duitsche gardebaialjons onder kolonel von Leu met groot succes deel. Aan de Reneden-Sereth en aan den Dniester heerscht Sot rekke'iike rust Aan de verovering gisteren van de vijandeliike stellingen van Nowo S'olka en KostucVo- wa had de te voet strijdende cavalterie onder veld maarschalk-luitenant v. Brudermann een groot aan deel Van dè :-i Jipt lasiolda-gebied strijdende Gosten- -üksrh-HppTaar«che rirüd.krach*en women deden in de streek van Michalin ten zuiden van Rozany +ericin DE STRIID IN BELGIë EN NOORD FRANKRIJK Het Fransche middagcommuniqué meldde gisteren: In Artois gevechten met handgranaten en geweer vuur tusschen de loopgraven in de sectoren van Neu- ville en Roclincourt. Een vrij hevige kanonnade ten zuiden van Atrecht en in de streek van Roye. In de Argonnen werden in de streek van Fontaine aux Char mes gedurende den geheelen nacht zeer heftige gevech ten geleverd. De Duitschers hernieuwden de aanval len met groote volharding. De Fransche linie werd overal gehandhaafd, behalve een gedeelte loopgraaf ten oosten van Binarville. Wij maakten eenige gevan genen en vermeesterden eer» mitrailleur. Uit Lotharin gen worden enkele schermutselingen, gemeld met een post in het bosch van Parroy, waarbij hei voordeel aar» onzen kant was. In de Vogezen een handgranaten-ge vecht op de hoogte ten Oosten van Metzerai. Er werd een vijftigtal bommen geworpen door een Franschen vlieger op het station Challerouye. In den acht van 8 dezer bombardeerde een Fransche bestuurbare ballon het station en de werkplaatsen te Mesles. Het rapport van den Engelschen veldmaarschalk Ferench meldde gisteren, dat sedert 30 Augustus er eenige mijn- en artillerie-actie plaats had ten oosten van Yperen. Twee Duitsdie vliegtuigen werden neer geschoten. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: In de Argonnen drongen gisteren ten noordoosten van Vienne ie Chateau onze Wurtumbergsche en Lo tharingsche regimenten ten aanva» vooruit, door üe artillerie voortreffelijk ondersteund. De stormende ia- tamerie sleide zicii m het bezit over een fronibi «.edte van uieer dan twee kilometers van de vijandelijk» stel lingen ter cieptc van 300 tot 500 tneter en van ver schillende steunpunten, o. a. van het door de Fran schen veelgenoemde, werk Marie Thérèse. Dertig offi cieren en 1999 man werden gevangen genomen; 48 mi trailleurs, 54 mijnwerpers, een revolverkanon werden buit gemaakt. Gedurende den nacht van eergisteren op gisteren werden te Londen de dokken en andere haveninrichtin gen met omgeving rijkelijk met ontplofbare en brand bommen beworpeii. De uitwerking was zeer bevredi gend Onze luchtschepen, die zeer heftig werden be schoten, keerden zonder eenige schade terug. Duitsche vliegtuig-eskaders deden een aanval op Nancy. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJK- SCHE FRONT. Hel Itaüaansche communiqué van gisteren meldde: Onze artillerie verdreef vijandelijke colonnes van het Plczzobekken en den Predelpas. De vijand bombar deerde de werf van Mcnfa'cone, waardoor brand ontstond. Onze vliegers bombardeerden met succes het j spoorwegstation Klause, ten oosten van Santa Lucia en de brug over de Baca. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De algeineene rust duurt voort. .In het gebied van den Schiudcrbach verdreven onze troepen zwakkere vijandelijke afdeelingen, die tegen onze Popena-stel- ling ter verkenning ageerden. Door ons vuur zijn even eens twee Itaüaansche compagnieën, die in het Peral- ba-gebied een van onze steunpunten aanvielen, terug geworpen. Vijandelijke patrouilles, die den Monte Ciadents bestijgen wilden, zijn afgeslagen. DE LUCHTAANVAL OP LONDEN. Een officieele Duitsche mededeeling,_ reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld, luidde gisteren: Onze marine-iuchtschepen deden in den nacht van 8 op 9 September met succes een aanvai op het westen en de city van Londen, op de groote fabriekinsteilingen bij Norwich en de havenwerken en ijzerfabrieken van Middlesborcugh. Krachtige ontploffingen en talrijke branden werden waargenomen. De luchtschepen werden door vijande lijke batterijen hevig beschoten,, doch keerden allen be houden terug. Het Londenscbe persbureau deelde gisteren mede, dat bij den Zeppelin-aanval op de oostelijke graaf schappen en den omtrek van Londen twaalf mannen, twee vrouwen en zes kinderen werden gedood, acht mannen, vier vrouwen en twee kinderen ernstig, en 38 mannen, 23 vrouwen en 11 kinderen licht gewond Het waren allen burgers, met uitzondering van 4 soldaten, van die 1 gedood en 3 gewond werden. DE ARBEIDERS EN DE OORLOG. Minister Lloyd George heeft gisteren het vakver- eenigingscongres te Bristol toegesproken. Hij deed een beroep cp de arbeiders om de verhoogde productie van munitie *e bevorderen door de vakvereenigings- voorwaarden te schorsen. Dit was een ooriog van ma terieel, zeide hij, en het probleem, dat de regeering had op te lossen, wat een zuiver arbeidsprobleem. De vah- vereenigingsmannen vormden een der machtigste krach ten van het iand. „Met u is de overwinning verzekerd, zonder u is onze zaak verloren. Maarschalk French zeide me onlangs, dat hij nooit troepen zag met groo- ter doodsverachting dan de Britsche en hij vroeg nu den vakvereenigingen te verzoeken hen toch te steunen Zestien nationale arsenalen zijn gesticht, nog elf zijn in aanbouw. De machines werken nu nog niet dag en nacht, maar als de vakvereenigingsmannen nu zekere beperkingen wilden opheffen, zou de productie stij gen van 30 tot 200 procent. Er zijn nog 200 000 meer ongeschoolde mannen en vrouwen noodig. Gisteren hebt ge u verbonden de regeering te steunen om niet succes den oorlog te kunnen voortzetten (Toejuichin gen). De regeering werisclit uw hulp. Als we alle ge schoolde arbeiders in dienst hadden, zouden we nog niet te veel arbeidskrachten hebben." Ten slotte deed minister I loyd George een beroep op de arbeiders om moedig en onomwonden te verkla ren dat ze in geenerlei opzicht het land wilden be lemmeren in den stijd om het leven. Laat zij ook deel hebben aan de greotsie overwinning, ooit behaald (Toejuichingen) Het congres nam een motie van dank aan minister Lloyd George aan. DRIE DAGEN OP DEN BODEM DER ZEE. Naar de Secoio meldt, heeft de bemanning van den Italiaanschen onderzeeër Nereïde drie dagen op den bodem der zee doorgebracht. De Nereïde maakt een verkenningstocht in de Adri- atische Zee, toen zij door een naderenden Oosienrijk- schen onderzeeër werd bedreigd. Daar de Itaüaansche commandant bij het dreigende gevaar geen andere uit komst zag, gaf hij bevel te duiken, eh weldra lag de onderzeeër op den bodem. Toen echter de machines we der in werking zouden gesteld worden, bleek, dat het mechanisme niet gehoorzaamde. Het was onmogelijk de boot weder te doen stijgen. Officieren en matro zen begonnen met koonsachtjgen ijver te werken. Alle in aanmerking komende machine-deelen werden uit el kaar geschroefd, terwijl uur aan uur in pijnlijke span ning voorbijging. Reeds hadden eenige matrozen alle kracht verloren, toen het defect ontdekt werd. Zeventig uren waren verloopen. De machine werd hersteld en de Nereïde verscheen weder aan de oppervlakte. Tenge volge van de geweldige inspanning en opwinding wa ren drie van de veetien manschappen overleden .De andere waren volkomen uitgeput. EEN MERKWAARDIG VERHAAL VAN DEN AANVAL OP DE ANGLO-CALIFORNIAN. Het N'ieuw-Yorksche blad American, dat de weder waardigheden beschreven heeft van een Amerikaan- schen kajuitsjongen, Carl Franz List, aan boord van den Duitsciien onderzeeër U 39, besluit de reeks met een beschrijving van den aanval van die boot op de Anglo-Califomian op Zondag 4 Juli, De U 39 had haar laatste torpedo afgeschoten, die mis was gegaan, voor zij de Anglo-Califomian in het gezicht kreeg List verhaalt nu: „Wij gingen op haar af zonder een enkele torpedo in onze lanceerbuis en inet slechts een handvol grana ten voor het dek-kancn. Dat beteekende dat wij aan de oppervlakte ons werk moesten verrichten. Wij vuurden op haar roer, in de hoop haar te ontredderen, maar de Anglo-Califomian bleef in kringen varen. De U 39 stoomde zoo snel als op een proeftocht. Het kanon ver bruikte onze laatste projectielen. Maar de slimme ka pitein op de brug van de Anglo-Californian bleef in spiralen stevenen, om te ontkomen Onze kapitein be val het kanon op de brug te richten en het dek schoon te vegen. De uitkijks zagen dat de roerganger gevallen was, en dat iemand, die plat op zijn buik lag, het schip stuurde. Middelerwijl werden booten uitgezet, maar het was onbegrijpelijk, dat zij niet omsloegen, daar de Anglo-Californian geen cogenblik haar vaart minder de. Wij kregen last om de weinige projectielen, die over waren, te. tellen en nauwkeurig te richten. Wij door zeefden de brug en de schoorsteenen met een verwoed vuur maar het laatste schot was gedaan en nog had -icoiwaMaft!.-'<A%yüS

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1