DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Yb kei oostelijk ooriogsterrein. Yin liet westelijk eorldfsterreln. Van list zuidelijk oorlogstoonegl. IS O. 214 Honderd en zeventiende jaargang, 1915 ItNttMtMiii <mi «wégt—, lr. j. puttft UnMbpOt tl61 p. regel, ewte letten «set jlaetse«tt Mm Ir. S. task- et MéMkI Ut Bfflis. WH lïffli. Mm it. ïéMw, l MAANDAG 13 SEPTEMBER Onderwijzeres Ter zee. ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 13 September. Op het papier heeft men te St. Petersburg den oor log reeds gewonnen. Men heeft de pen erg vol geno men en den strijd tot een gelukkig einde geschreven. 1 iet Russische zelfvertrouwen, dat dezer dagen plotse ling zoo verbazend toenam, gaat op het oogeubük alle grenzen te hutten. Het is niet alleen gebaseerd op ge beurtenissen als de Zaterdag vermeide overwinning van twee Russische soldaten op zes Duitsche waar omtrent het Duitsche legerbericht met een aan dien kant zeldzame» fijnen humor opmerkt, dat het Duitsche legerbestuur hierover nog geen bericht heelt gekregen maar ook op andere waarnemingen. Het voorlaat ste Russische legerbericht eindigt bijv. aldus: ..Alles bijeen: de Du i tscliers-Öosten rij kers springen van den eenen kant naar den anderen, ten einde een beslissen der» slag te brengen". In een officieuze mededeeling er kent men de buitengewone energie der Duitschers, maar men bejammert het twens „dat de enorme opoffe ringen, waartoe hst Duitsche volk gedwongen is aan den vooravond van zijn ondergang, een verlóren zaak gelden". Ter zdltter tijd, dat men zoo iets ia de Russische hoofdstad schreef schreef de Engetsche minister vatt munitie eentge regelen, waarmede men te St. Peters- zurg zijn voordeel zal kunnen doen. De heer Lloyd George vraagt, wie de plaats van Rusland in den strijd zal moeten innemen, terwijl de Russische legers opnieuw worden uitgerust, hij zegt, dat Frankrijk niets meer kan doen en dat Engeland alleen overblijft en dat de houding, die dit rijk in de eerstvolgende drie maanden aari zal nemen, over het lot van den oorlog zal beslissen. Het komt ons voor, dat de Engelsciie minister den spijker hier op den kop slaat en een juist, schoon voor de verbondenen niet zeer bemoedigend, oordeel veil En dat men in St. Petersburg een geheel verkeerden toon aanslaat, hetgeen zich wreken zal. Het omstaan van de Russische nwening dateert van het oogenbhk, waarop de "I saaar het opperbevel heeft aanvaard. Of het terecht is. zal de toekomst leerm, doch wij denken onwillekeurig aan eert vlucht van den Tsaar naar het leger en aan het lot van Napoleon III, die zich ook on der ongunstige omstandigheden naar het front begaf. Ontdoen we de Russische coramuniqé's van alle overbodigheden, dan blijft es ais kern over eert Rus sisch succes, bestaande in het behouden van Skidel (ten zuid-oost e» van Grodno), welke plaats echter volgens het (latere) Duitsche communiqué definitief door de Duitschers veroverd werd, en voorts een meet beslist maar plaatselijk Russisch succes in Galicié op de Oos tenrijkers behaald langs de Sereth, welk succes, reeds cenige dager» geleden behaald, niet wordt voortgezet. 1 iet is op deze twee plaatsen, dat de Russen aanval len. Aan de Njemea is het offensief aan de Duitschers, die de Russen daar tot den terugtocht hebben kunnen dwingen. Ook ase de Selwyanka, een zijtak van de Njemea, waar de Hinden burg-groep en de legergroep van Leopold van Beteren nauw samenwerken, zijn de Duitschers in het voordeel. Belangrijke beslissingen vielen er tot dusver niet, het lijkt er echter wet op, dal zij niet lang zullen uitblijven. la het Westen is de infanterie-actie ai weer tot zwij gen gekomen. Toch valt een verlevendiging binnen kort wei te verwachten en bereidt de artillerie deze thans voor. 'I er zee werden twee Engelsche schepen getorpil- leerd. n.l. de „Cornubia", 1700 ton, cn de „Asbmore", 1600 toa. Duitsche Zeppelins brachten opnieuw een bezoek aan Engeland Oostkust, etui Zeppelin wierp bommen op het Russische Baltischport en Russische vliegtuigen deden hetzelfde op Windau, dat thans door de Duit schers bezet is. In het Westen wierpen vliegers des- verbondenen bommen op Ostende. Graaf Bernstorff, Duitschland's gezant in de Ver- ecnigde Staten, is naar Washington vertrokken, ver moede!ijk voor een onderhoud met den Amerikaan- schen minister van buiten landsche zaken, den hm Lansing. Tenslotte zij gewezen op de houding van Bulgarije, welke nog steeds onzeker is es de laatste dagen weer -schijnt over te hellen naar de verbonden mogend heden, die natuurlijk niets nalaten om dit Tsaren-rijk voor hun zaak te winnen. schillende punten doorbroken. De vijand verloor 17 of- J ficieren en 1Q6 manschappen aan gevangenen en bo vendien zeven machinegeweren. Het Russische bericht van ID Sept. spreekt van ge vechten der Russische garde 42 K. M. ten westen van Dunaburg. Aan deze gevechten namen de Duitsche troepen geen deel. Daarentegen werd de Russische garde gisteren tot noordwesten van Wilna aangeval len en teruggedreven, DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel werd gisteren uit het Duitsche groote hooid- kwartier gemeld: Legergroep-Hinburg. Op het front tusschen de Duna en Merecz zijn de gevechten op eeni- ge punters in omvang toegenomen. Er werden wederom 1800 Russen gevangen genomen en vijf machine-geweren buitgemaakt. Tusschen Jeziory en den Njenten duurden de hard nekkige gevechten den geheelen dag voort. Eerst heden ochtend in de vroegte gaf dc vijand den strijd op. Hij wordt thans vervolgd. Aan <te .Selwia.uka zijn de vijandelijke Unies op ver- Over de in hetzelfde bericht voorkomende overwin ning van de twee Russische soldaten op zes Duitsche aan de mending van de Selwianka, heeft het Duitsche legerbestuur geen bericht ontvangen. Legergroep van prins Leopold van Beieren. In nau we samen werking md den rechtervleugel van de leger groep van Hindenburg, werden vijandelijke stellingen tea oosten van Zelwa genomen. Ook bij Kozile 2ijn troe pen over de Selwianka getrokken. Aan den weg BerezaKartuska—KossofSlonim is de vijand teruggeworpen. De legergroep nans 2750 man gevangen en maakte 11 machine-geweren buit. Legergroep-von Mackenaen Onze troepen doen een aanval aan .beide zijden van den spoorweg naar Pinsfc. Eenige voorgeschovea stellingen werden heden nacht bij verrassing genomen. Zuidoostelijk oorfogatooneél. Duitsche troepen sloe gen wederom aanvallen af mei zware verliezen aan de zijde van dea vijand. Het Oosiettrglcsche legerbericht luidde gisteren: Onze in Wolhyniè strijdende troepen overschreden gisteren den Goryn bij Derasjno en den Ikwa bij Dub- no. De aanvallen der Russen bij Tamopol werden hevi ger. Ten noordwesten van de stad slaagde de vijand erin onze loopgraven binnen te dringen en het dorp Dolzanka te nemen; uit naburige sectoren to; gesnelde Duitsche en honved-batoillons vielen echter den vijand op beide flanken aan, heroverden het genoemde dorp en dreven de Russen terug naar hunne bruggehoofd- stellingen. De verliezen aan. de zijde van den vijand zijn groot. Ook de aanvallen ten zuidwesten van Tamopol wer den afgeslagen. Aan onze fronten aan dea oostdijkert oever van de Strypa, aan den Beneden-Serth en aan de Bessarabi- sche grens ging de dag kalm voorbij. De Oosienrijksch-Hongaarsche troepen in Lithauen veroverden op den vijand het bij Kosowa gelegen sterk verschanste dorp Szkuraty. Het Rapport van den Rusaschen generaien staf zei gisteren: Een Zeppelin vloog over Baltisch-Port op 10 Sept. er» wierp «enige bommen. Onze watervliegtuigen wierpen bommen op Duitsche schepen in de haven van Windau. Bij Riga en Friedrkh&iadt geen belangrijke gevech ten. Bij jacohstadt sloegen wij in den avond van 10 Sept. eèn reeks Duitsche aanvallen af. !n de richting van Dunaburg bij het station Pone- moenek schoot onze artillerie een Duitsch vliegtuig naar beneden, dat een Roodekruistrein bombardeerde. Tusschen de rivieren Swenta en Wil ij a on wikkelde zich op 10 Sept. een krachtig vijandelijk offensief met aanzienlijke strijdkrachten ten oosten van Wilkomir. De vijand rukt aan op den straatweg naar Duna burg en de aangrenzende wegen, waarbij hij zijn groot ste kracht, gesteund door het vuur van een sterke artil lerie, mocht mocht ontwikkelt ten zuiden van den straatweg. Tegelijkertijd rukken aanzienlijke troepenafdeelingen van den vijand op ten oosten van Chirwiaty met alge- meene richting: wilkom ar— Swenzjany Tusschen wilija en Njonen is de toestand onveran derd. Hevige artilleriebeschieting aan den loop der Be neden- Meretcbouka. Tea oosten van Grodno hébben sinds den morgen van Sept. hardnekkige aanvallen van de Duitschers plaats op het front QserySkidel. Wij sloegen her haaldelijk deze aanvallen met de bajonet af. Skidel was nu 'eens in onze. dan weer in 's vijande handen. Ten slotte bleef de stad na een schitterenden aanval van een Russisch bataljon in onze handen. Onze cava lerie vervolgde krachtig, gesteund door de infanterie, de Duitschers en verdreef ze tut de loopgraven ten zui den'van Skidel. Op hei front ten zuiden van de N'jemen had een ver bitterd gevecht plaats aan de Selwjanka bij de dorpen Peski en Selwa. Bij Peski vernielde onze artillerie vol komen een Duitsche batterij, waarna wij gemakkelijk eenige aanvallen van den vijand afsloegen. Bij Selwa slaagden wij er in, niettegenstaande -de vijand vergiftige gassen gebruikte, op 10 September een reeks telkens herhaalde aanvallen af te slaan. Wij hahdhaafdeti ons in onze stellingen op den rechter oever van van de Sehvjanka, na dien geheeien oever van vijanden gezuiverd ie hebben. Naar Roshany op den straatweg naar Sloning deed de vijand driemaal een poging om onze troepen aan te vallen, maar zonder succes niettegenstaande zijn ge duchte artiileristische voorbereiding. Meer naar hét zuiden tot Pripet worden slechts schoten gewisseld en wordt geschermutseld tusschen wachtposten. Ir» de richting van Rowno hielden onze troepen op 10 September den vijand tegen, die oprukte naar De- rashno (ten noordoosten van Rowno). In de richting van Kremenez. werden de Oosienrijk- sclie aanvallen, hervat op beide oevers van de Boven Goryn nabij de Gahcische grens TerzeUdertijd hiel den wij den vijand tegen op den rechteroever niette genstaande diens gebruik van vergiftige bommen. Ver schillende Oostenrijksohe bataljons werden door ons vuur geheel vernietigd. Bii Tamopol wonnen wij terrein in den morgen van 10 September, het hardnekkig verzet van den vijand brekend Volgens verklaringen van krijgsgevangenen werd hun zesde bataljon jagers, dat zoo Juist was ge formeerd, geheel vernietigd Daar hij geen weerstand meer kon bieden ging de vijand op de vlucht: na het gevecht van 10 September waren in onze handen 30 officieren en 2500 man met 16 mitrailleurs. Een com pagnie automitrailleurs steunde krachtdadig onze troepen. Berichten werden ontvangen pver hei wijken van den vijand in de richting var» de Dnjester. Ook ten zui den van Tarnopol wordt verbitterd gevochten; hier sloegen wij een reeks verwoede aanvallen af. Aan den Beneden-Sereth ontwikkelde zich onze op- ma rsch met succes bij het dorp F laste en de uitmon ding van de Sereth; niettegenstaande het hevige vuur van den vijand verdreven wij hem uit Fluste, waarbij 13 officieren en 800 man in onze handen Vielen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK Het Fransdie legerbericht luidde gistermiddagAan houdend gevecht met bommen en granaten ten noorden van Atrecht en in den sector NeuviJle, gepaard met een kanonriade vaa beide zijden. Een heviger beschieting ten zuiden van de Scarpe, in de streek van Roye, ten noorden van de Aisne en tusschen Daisy en Graonelle. Eer nieuwe aanval van de Duitschers op een voor- gesciioven post bij Sapigneul werd evenais de v.orige afgeslagen. Ten zuiden van 1 eintrey krachtige actie van de Fransche tegen de Duitsche stellingen, versterkingen en troepenverzamelingen. Eert vijandelijke aanval werd onmiddellijk gestuit door het infanterievuur der Fran- sctien. f bom- Aan de Burgerschool te Alkmaar (Hoofd de heer F. J. AUKES) wordt gevraagd «ene met bevoegdheid voor de vakken a tot en met k. Jaarwedde van f 775 f 1150. Voor hoofdakte f 150 meer. Handwerkonderwijsi buiten de gewone schooluren. Voor pertod. verh. teilen dienstj. elders inte. Geen persoonlijk bezoek. Stukken (adres op zege!) in t« zenden san he-1 Ge meentebestuur v6& 22 September a.s. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter aigemeene kennis, dat zij bij be sluit van heden vergunning hebben verleend aan de firma H. W. HOLSMULLER, aldaar, tot het oprich ten van een electro-motor van 4 P.K., dienende tot hel in werking brengen van een koffiebranderij en een lift ter vervanging van de bestaande gasmotor van 4 P K in het perceel Voordam, Wijk C, No. 14. Alkmaar, 13 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING. Voorzitter., DONATH, Secretaris. SCHEPEN VERNIELD. Lloyds beri'cht, dat het stoomschip ..Ashmore" ge zonken is. Vier mar» van de équipage worden vermist; de overige zijn gered. Duitsche vliegtuigen wterpea gisteren eenige men te Compiègne. Fransche vliegtuigen bewierpen de Duitsche ylieg- loodsen te Brayelie met zware bommen. Aan het kanaal tusschen Aisne en Marne trachtte de j vijand tweemaal een onverhoedschen aanval te doen I op onze voorgeschovcn posten. Die pogingen misluk ten echter totaal. Het Duitsche legerbericht zei gisteren: Op het grootste gedeelte van het front levendige arillerïe-be- drijvigheid. Wij veroorzaakten ontploffingen in Cham pagne en Argonne, waardoor aan de Fransche loop graven belangsrijke schade werd toegebracht. Vijandelijke vliegers wierpen gisterochtend in de f vroegte bommen op Ostende. Schade werd daardoor echter niet aangericht en niemand werd gekwetst. Gedurende den nacht werden op de dokken van Londen en de omgeving mei merkbaar succes bommen j geworpen. DE ACTIE AAN DE DARDANELLES Het Turksche legerbericht luidde gisteren: Rapport van het Dardanellexifront lil den Anaforta-sector vernielde onze artillerie op den rechtervleugel eenige vijandelijke caissons, terwiji die op den linkervleugel een zeer werkzaam vuur afgaf op de vijandelijke loopgraven. Bij Ari Boernoe geschiedde gisteren niets van betee- kenis. Bij Suckl-el-Bahr beschoten twee vijandelijke krui seis en een tqrpedoboot met waarneming en vuurlei ding uit een ballon vruchteloos onze verschillende stellingen. Elders niets bijzonders. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oosten rij ksche legerbericht luidde gisteren: Zocats verwacht werd, kwam het gisteren aan het kustfront vooral in den noordelijken sector tot een reeks vrij belangrijke gevechten, die alle eindigden mei een nederlaag der Italianen In liet Flitscberbekken had ten nieuwe infanterie- aanvdi van den vijand geen succes, tegenover Jabloni- ca noodzaakte ons vuur den vijand tot vluchtend te rugtrekken en aanvallen van lialiaansche afdeelingen, die zich in het zuiden genesteld hadden, werden even eens afgeslagen. In het Wrsio-gebied woedde het gevecht'den gehee len dag heviger dan .ooit. Hier sloeg de landweer uit St. Pölten den aanval af. Alle stellingen zijn in onze handen gebleven Het voorterrein'is bedekt, met lijken van Italianen 1 Iet zuidelijk gedeelte van het bruggehobfd bij Tol- mein is door "den vijand weder onder vuur genomen Naar gebleken is hebben aan de hier op 9 dezer dooi den vijand ondernomen aanvallen de 7de divisie infan terie. een groep Alpenjagers en twee bataljons bersa- glieri deelgenomen Het lialiaansche 25ste regiment infanterie alleen ver loor daarbü meer dan 1000 man. In den Doberdo-sector werden een aanta1 aanvallen van den vijand op het vooruitspringend gedeelte van de hoogvlakte a's steeds afgeslagen Aan het Tiroolsche front deden de Italianen gister middag cn heden vergeefs een aanval ten westen van den Monte Piana met groepen iot een bataljon sterkte op onze stellingen in het Popena-dal en in het Cris tallo-gebied. ONDERZEEËRS AAN DE KRIM Een rapport van clen Russischen generaien staf zegt: Aan de kust van de Krim zijn vijandelijk^ onder zeeërs gesignaleerd. Torpedobooten en waterviiegtui gen zijn ter vervolging uitgezonden Blijkbaar tracht de vijand dan hier dan daar een be- slissendcn slag te slaan. RUSSISCHE iMARINEVLIEGTLTGEN IN ACTIE. 1 Iedtnmorgen deden zegt een bericht van den Duitschen marinestaf van gisteren, verschillende Rus sische watervliegtuigen een aanval op kleine Duitsche kruisers vóór Windau. Zij wierpen acht bommen, die alle misten. Een vijandelijk vliegtuig werd naar beneden gescho ren cn naar Windau gebracht. De bemanning, bestaan de uit twee Russische officieren, is gevangen geno men. WEDER F.EN ZEPPELIN-AANVAL. Het Londensche Persbureau berichtte gisteren, dat Zeppelins in den vorigen nacht wederom een aan val hebben gedaan op de oostkust. Ep werden bom men geworpen, maar geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt en evenmin schade aangericht. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip Cornubia is Zaterdag gezonken, de bemanning is gered. De stoomtrawler „Batavier" heeft gister te IJmui- den een ieuwe sloep aangebracht, afkostig van een grooten Duitschen trawlerdie op de Noordzee door een Engelsch oorlogsschip in den grond was geschoten. De opvarenden van den trawler zijn door het oorlogs schip opgenomen. Heden zou te Londen de nationale vereeniging van spoorwegbeambten vergaderen, om de actie voor ioonsverhooging te. bespreken. De eischen betreffen, be halve de gewone Ioonsverhooging, een grooter toeslag voor Zondagswerk en een verhooging van den oorlog- toeslag van 1.80 tot 3.of meer. Het te Bristol gehouden vakvereenigings-congres heeft met slechts twee stemmen tegen, een motie aange nomen, waarin het congres goedkeuring uitspreekt over de houding van de parlementaire arbeiderspartij, wat hare samenvatting betreft met de andere politieke par tijen, ten aanzien van de nationale recruteeringscam- pagene. In een mijn bij Dortmund had Zaterdag een ont ploffing van mijngas plaats. Acht mijnwerkers werden levenloos aan den dag gebracht, negen met ernstige brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Een aantal mijnwerkers zijn nog in de mijn. De Utro, het eerste en eenige blad van de Russi sche arbeiderspartij, dat onlangs te Petrograd was op gericht, is verboden. E>e Engelsche smak Boy Ernie is Zaterdag in den grond geboord. Een man is gewond. Het Engelsche stoomschip „Cornubia" is gisteren gezonken; de bemanning werd gered» Een hevige aardbeving heeft San Salvador en Gu atemala geteisterd. De stad Jutigalpa in Guatemala is verwoest. De kerken in Santa Ana, Sonsonate en ande re steden en dorpen in San Salvador zijn ingestort. Uit een opgaaf blijkt, dat in het eerste oorlogs jaar de geheele waarde van de door oorlogsgevaar ver loren gegane ladingen van Engelsche schepen bedroeg 86.880.000 op een gezamenlijke waarde aan vervoer de goederen van 20,024.000 000. Het verlies bedroeg dus ongeveer e»n half percent. In dienzelfden tijd be droeg het vei lies aans chepen 4 PCt. van het totaal dat gebruikt werd. DE UITVOER VAN VARKENS. Zooals bekend is, werd medio Augusius door den .Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel be paald, dat voor het tijdvak van 19 Augustus tot en met !8 September geen uitvoerconsenten voor varkens zou den worden gegeven. Naar het Handelsblad verneemt, bestaat bij den Mi nister het plan de grenzen voor den uitvoer voorloopig nog niet te heropenen. Uit nieis toch biijkt, dat er op dit oogenblik overproductie van varkens is, terwijl de prijzen nog uitermate hoog zijn. KNOEIERIJEN MET SPEK EN VLEESCH. Het gebeurt in 't zuiden des lands op groote schaal dat de slagers het door de regeering geleverde Spek ei vieesth niet verkoopen aan cliënten doch inzouten or< het later duurder te verkoopen en aldus de winstei grooter te maken, verneemt de Tel. Er wordt thans door verschillende arbeiders-organi saties een strafactie gevoerd tegen deze ontduiking der voorschriften van het Rijk. BINNENLAND. PEST OP JAVA. Bij liet departement van koloniën is Zaterdag het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nedérlandsch-Indië, d.d. 9 dézer, betreffende pestge- valien op Java van 13 tot en met 26 Augustus ontvan gen Afdeeling Malang: 13 nieuwe gevallen, 11 dooden; Kediri: 40 nieuwe gevallen. 38 dooden; Soerakarta 14 nieuwe gevallen, 13 dooden; Paree: 14; Toeloeng- agoeng; 1stad Soerabaja: 4; afdeeling: Soerabaja 3, en Sidoarcljo3 doodelijke gevallen. De totaalcijfers over bovenbedoeld tijdvak bedragen dus: 02 gevallen, 87 dooden. ALKMAARSCBE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1