DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van iiet oostelijk oorlogsterreln. Van tiet zuidelijk oorlogsterreln. Van liet westelijk oorlogsterrein. No. 21 Hoii'lcrd en zeventiende jaargang. 1915 SbonnewtsprilJ pet 3 maandun11.fr. p. post 1U5. MwtaitlBpriis ID ct. p. tsje!. poote letten naar plaatsmiBte. Brlette ft. II. Beeh- ea Bewtetatnrtw! HBBBs. C0STEB4100N, IwtDw CS. Mefwwt, l DOMIËKIIAU 16 SEPTEMBER ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 16 September. De St. Petersburger correspondent van de „Daily Chronicle" maakt de opmerking, dat onlangs de roem van von Mackensen de faam van von Hindenburg scheen te overschaduwen, maar thans is von Hinden- burg's ster weer aan het rijzen en die van von Macken sen weer aan het verbleeken. Inderdaad heeft de leger- groep-von Mackensen tegenwoordig weinig gelegen heid om van zich te doen spreken en komt de leger- groep-von Hindenburg in de eerste plaats en niet enkel in de Duitsche legerberichten. De verschillende beoordeelaars zijn liet hierover eens, dat, zóoals de mi litaire medewerker der „Times" in een uitvoerige be schouwing verklaart, het noordelijke front de meeste aandacht verdient. Wij moeten aannemen aldus deze deskundige dat de nieuwe opmarsch der Duitschers met sierke troepen, welke op 12 September tegen de li nie Wilna-Dunaburg begon, een bepaalde uitdaging is aan de Russen, om een beslissenden slag, cm het bezit van beide genoemde plaatsen en om de beheersching van den spoorweg Wilna-St. Petersburg en van de Dwina-lioie. Er zijn menschen, zoo gaat hij voort, die meenen, dat dit misschien de groote eindslag van den veldtocht van 1015 in het Oosten zal zijn en dat, behalen de Duitschers de overwinning, de operaties dan daar ge ëindigd zullen zijn. Het slechte weer en de ingevallen koude geven, naar de schrijver meent, steun aan deze veronderstelling, doch hij wijst er uitdrukkelijk op, dat zij maar een gissing is. Hij vermoedt, dat de aanval der Duitschers in de richting van Wilna zal plaats hebben en de Russen mogelijk zal dwingen zich naar het Oosten terug te trekken, maar hij voegt er aan toe. dat de aanval te laat komt om groote strategische ge volgen te .kunnen hebben. Zooals men weet is generaal Roeski opperbevelheb ber van het Russische noordfront en commandeert hij de Russische legers tusschcn Riga en Grodno. Maar tegenwoordig doet de Russische generaal IwanoW aan het zuid-west-front meer van zich spreken, omdat hij er in geslaagd is den Duitsch-Oostenrijkschen troepen in Galicië en in Wolhynië ernstige tegenslagen toe te brengen. Van Duitsch-Oostenrijksche zijde vernemen wij heel weinig nieuws omtrent den stand van zaken op het Oostelijk oorlogstooneel. Von 1 Endenburg vecht nog steeds aan het bruggen hoofd ten westen van Dunaburg, in de buurt van Wil na heeft hij voortdurend nieuwe Russische tegenaan vallen af te slaan, prins, Leopold van Beieren en von Mackensen achtervolgen en op het front in Galicië en Wolhynië worden zware gevechten geleverd, waarvan het Oosten rij ksche legerbericht alleen meldt, dat zij zonder succes bleven voor de Russen, een negatieve verklaring, welke in den regel voor de eigen troepen weinig goeds aankondigt. Het Russische communiqué leert, dat verscheiden Duitsche aanvallen in het noorden werden afgeslagen en dat de Oostenrijkers aan de Strypa ten zuid-westen van Tarnopol werden teruggeslagen, zoodat ze zelfs naar de overzijde der rivier terugtrokken. Men geeft te St. Petersburg voorts deze samenvat ting, dat de pogingen der Duitschers, om Dunaburg en Wilna te naderen, vruchteloos blijven en dat op het zuid-westelijk front de Russen het offensief voortzet ten en de verliezen der tegenstanders zoo snel toene men, dat zij dreigen te leiden tot een nederlaag van hun hoofdmacht, zoodat, te oordeelen naar de gevech ten en de verschijnselen, het kritieke oogenblik hoe langer hoe nader komt. Wij gelooven, dat dit laatste volkomen juist is en dat er belangrijke gebeurtenissen van vèr-strekkende beteekenis in het Oosten op til zijn, omtrent welker afloop thans echter met zekerheid wei nig te zeggen is. Want evenzeer als de opleving der Russische strijdmacht van blijvenden aard kan zijn, evenzeer is het mogelijk, dat zij slechts de laatste op flikkering blijkt te wezen. De crisis kan voor Rusland ten goede afloopen, maar zij kan evenzeer met den on dergang eindigen En daarom moet men de gebeurte nissen op het Oostelijk oorlogstooneel, al leiden zij de laatste dagen niet tot groote veranderingen,, met aan dacht blijven volgen. In dit verband herinneren we nog eens aan de hier boven aangehaalde veronderstelling, waarvan de Ti mes-deskundige gewaagt. Van Russische zijde wordt thans bekend gemaakt wat reeds weken geleden in de bladen der verbondenen werd geschreven dat de grootste zet der Duitschers in dezen oorlog is geweest de ontploffing van de Och- ta-muniiiefabriek bij St. Petersburg, welke door Ouit- sche agenten was veroorzaakt. De fabriek werd geheel verwoest en duizenden arbeiders kwamen er bij om Deze slag trof het land op een uiterst kritiek oogen blik, de helft van de munitie-levering voor het Russi sche leger hield op, Engeland en Frankrijk zagen zich gedwongen hun groot offensief te staken, ten einde Rusland alle munitie te leveren, welke zij konden mis sen. Het verhaal blijft ook in de Russische lezing zonder ling klinken. In Rusland hebben dergelijke ongeluk ken vaker plaats zonder toedoen van Duitsche agenten. Bekend is de zegswijze, dat wanneer Rusland mobili seert, er ook wat in de lucht vliegt. Bovendien ziet de voorstelling er niet erg geloofwaardig uit, dat Enge land en Frankrijk hun eigen „groot offensief" zouden staken, c-m Rusland in staat te stellen zich op de been te houden. Afgezien nog van het feit, dat een uiteraard beperkte munitie-toevoer het groote Rusland toch wei nig zou baten. In liet Eugeische Lagerhuis heeft de minister-presi dent toegelicht een crediet-aanvrage van 3.000 000 gul den, waardoor de toegestane credieten werden ge bracht op 15.144.000.000 gulden. Volgens de Daily Telegraph was 5 Augustus 1914 toegestaan: 1.21)0.000.000 gld. 16 Nov 1914 2700.000.00u gld 1 Maart 1915: 444.000.000 gld. 1 Maart 1915 3.000.000.000 gld. 15 juni 1915 3 000.000,000 gld. 28 Juli 1915: 1,800.000,000 gld. De minister-president deelde mede, dat den llden dezer buitengewoon hooge uitgaven zijn gedaan, waaromtrent in het algemeen belang geen bijzonderhe den konden werden medegedeeld, doch die hebben ge strekt om zekere noodzakelijke operaties te financee ren, een deel van het bedrag zal binnen weinige maan den worden terugbetaald, de rest is verleend als voor schotten op toekomstige uitgaven. Onwillekeurig den ken we aan de Dardanellen-actie, waar haast bij is Zou Italië geidelijken steun hebben gekregen of zou een der Balkan-staten zich met gouden koorden aan de entente-mogendheden hebben gebonden? De dagelij ksche oorlogskosten bedroegen thans van Engeland 42.000.000 gulden. Het nieuwe crediet zal voldoende zijn tot de derde week van November. Mi nister Asquith betoogde,, dat sedert het begin van den oorlog ongeveer 3 millioen man in leger en vloot dienst genomen hebben, dat deze oorlog er een is van techniek, organisatie en volharding en dat hij gewon nen zal worden door wie zich het best wapent en het 't langst kan volhouden en hij voegde er aan toe, dat Engeland van plan is dit te zijn. Ook deelde hij nog mede, dat de verleende of beloofde voorschotten aan andere landen 3000.000.000 bedragen. Men kan denken over de wijze van oorlogvoeren van Engeland zooals men wil, maar niemand kan ontken nen, dat het als financieel helper zich zware offers ge troost en zijn bondgenooten groote diensten bewijst. In het Hoogerhuis heeft lord Kitchener een over zicht gegeven van den oorlogstoestand, waarbij hij verklaarde, dat de overwinningen, welke de Duitschers in het Oosten beweerden te hebben behaald, weieens vermomde nederlagen kunnen blijken, daar het Russi sche leger als strijdmacht onaangetast blijft en de Duit schers iiun kruit bijna verschoten hebben. Ook op de andere oorlogstooneelen zag de minister den toestand voor de bondgenooten helder in en hij twijfelde er geen oogenblik aan, of het Engelsche volk zou zich alle opofferingen, die noodig mogen blijken om den reusachtigen strijd tot een goed einde te bren gen, blijmoedig getroosten. Of die offers met of zon der algcmeenen dienstplicht zullen moeten worden volbracht, zeide hij echter niet. Wel leidt een deel der Lpndensche pers uit de rede voeringen af, dat de dienstplicht nadert, maar het „Daily News" is van oordeel, dat lord Kitciiener nog blanco tegenover den algcmeenen dienstplicht staat. Het heet, dat verschillende ministers een algemcene verkiezing ter beslissing in dezen of wel een speciaal referendum noodig achten. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Duitsche staf berichtte gisteren Legergroep-von HindenburgOm het bruggehoefd. ten wt-aiui van Dunaburg, wordt gestreaen. Bij So.o ki, ten zuidwesten van Dunaburg, rs de vijandelijke cavalerie teruggeslagen. Aan de Wilja, ten noord oosten en ten noord-westen van Wilna, werden vijan delijke tegenaanvallen afgeslagen Ten oosten van Oil la en Grodno ging onze aanval voort. Ten zuiden van den Njcmen werd de Szczara op enkele plaatsen be reikt Ér werden ongeveer 900 gevangenen gemaakt. Legtrgroep-Leopoid van Beieren: De Russen werden over de Szczara teruggeslagen. Legcgroep-von Mackensen: De vervolging in de lichting van Pinsk wordt voortgezet. Het aantal ge vangenen bereikte meer dan 700. Op het zuid-oostelijk oorlogstooneel sloegen de Duitsche troepen vijandelij ke aanvallen bloedig af. Het Oosten rij ksche legerbericht meldde gisteren: Aan de Bessarabische grens sloegen onze troepen een aanval der Russen af aan den Dnjester. Voor onze stellingen ten oosten van Buczocz was het rustig. Op alle andere gedeelten van ons front in Galicië en Wol hynië zijn wederom hevige gevechten geleverd zcndei succes voor den vijand. Ten noord-oosten van Dubno verloor de vijand een groot aantal manschappen aan dooden en zes officie ren en 800 man aan gevangenen, terwijl wij bovendien drie machine-geweren buitmaakten. In het woud- en moerasgebied van de Styr en de Pripet sloeg onze cavalerie in de laatste dagen een aantal vijandelijke ruiterij-afdeelingen terug. De in Litthauen strijdende Oosten rij ksch-Hongaar- sche troepen bereikten in vereeniging met de troepen van onzen bondgenoode Szczara. - DE STRIJD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué van gisteren luid de: In Artois, in de sectoren Neuville en Bretancourt ge vechten met handgranaten, benevens eenige artillerie actie. Bommengevechten bij Lihous ten westen van Chaulnes in het bosch van St. Marc ten oosten van Tracy-le-Val. Ten noorden van het kamp van Chalons vrij hevige artilleriebeschieting. In het westelijk deei der Argonnen mijngevechten. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Een Fransche aanvalspoging op den Hartsmannsweilerkopf is door ons vuur belet. Een bij Réchesy, in de nabijheid van de Fransch- Zwitsersche grens, waargenomen ballon captif werd omlaag geschoten. De ballon kantelde toen hij viel (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld.) AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Italiaansche legerbericht meldde gisteren De vijand, dezer dagen belangrijke versterkingen heeft verkregen, heeft getracht door infanterie-aanval- len en hevige artillerie-aanvallen krachtigen druk uit te oefenen op verschillende punten aan ons front. Zijn pogingen zijn echter mislukt. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisterenln het Tiroolsche grensgebied duurden de gewone artil leriegevechten voort. Ten oosten van den Ludinut-pas gingen onze troepen tot den aanval over en veroverden zij vijandelijke stellingen op den Findenigkofel en op den kam ten zuidoosten van den Grensberg. Aan het kustfront beschoten de Italianen onze stel lingen van Javorcek tot het bruggenhoofd van Tohnein met grooter hevigheid. Vandelijke aanvallen op Javorcek in het Ursecge- bied mislukten. Ook werden de pogingen van den vij and om in den Doberdo-sector nader bij ons te komen verijdeld. DE CREDIET-AANVRAGE IN HET LAGERHUIS. terste minister Asquith verklaarde gisteren bij de indiening van de aanvraag van een krediet ten bedrage van J 3.000 000 000 in het Lagernuis, dat daarmede itet geheele toegestane bedrag tot 15.144 000.000 zal zijn gestegen. In den tijd, die verioopen is sedert de laatste krediet aanvraag is toegestaan tot 11 September, zijn er ab normale uitgaven gedaan. De dagelijksche oorlogsuitgaven hebben thans een bedrag van 42 000.000 bereikt. Minister Asquith verklaarde van meening te zijn, dat de algemeene wekelijksche uitgaven in haar geheel niet meer dan 420 000 000 zouden bedragen en dat het nieuwe krediet toereikend zou zijn tot de derde week in November. Nadat de minister een overzicht had gegeven van den militairen toestand, zei hij: De huidige oorlog is een oorlog van techniek, organisatie en volharding. Naar het schijnt zal de overwinning zijn aan dengene die zich liet best wapent cn 't het langst kan volhou den En dat zijn wij van plan te doen." (Toejuichin gen). De heer Asquith deelde ten slotte nog mede, dat de voorschotten, die Engeland aan andere landen reeds had gedaan of beloofd, 3.000.000.000 bedroegen. KORTE BERICHTEN. Het koperen dak der Evangelisch-Luthersche kerk der Russische oorlogshaven Riga, dat van 1633 da teert en een waarde van 100.000 gld. heeft, is ver wijderd. 'Het aantal bladen en tijdschriften, dat sedert het uitbreken van den oorlog in Duitschland opgehouden heeft Ie verschijnen, is tot meer dan 2000 gestegen. Naar het Nieuws van den Dag v. N.-I. meldt, zal het wrak van den Duitschen kruiser Emden nabij de Kokos-eilanden door de Sydney in den grond geboord, worden gelicht. Het zal naar Seydney worden over gebracht en daar bij wijze van momument worden op gesteld. De gouverneur-generaal van Brussel heeft bevo len, dat, hij, die boycot-lijsten aanlegt van hen, die den Duitschers vriendelijk gezind zijn, en dezen daardooi in hun beroep benadeelt of hen mishandelt of belcedigt wegens hun pro-Duitsche gevoelens, veroordeeld zal worden tot een gevangenisstraf van twee jaaf of 6000 boete. De nalatenschap van Alfred van der. Bilt die bij de Lusitania-ramp is omgekomen, bedraagt 26.400 000. Het Fransche ministerie vgn Marine meldde gis teren, dat Duitsche onderzeeërs zijn verschenen aan de mondingen van Loire en Gironde. Alle noodige voor zorgen zijn genomen. De burgemeester van Kleef heeft bekend ge maakt dat de stedelijke spaarbank voortaan bij de in levering van goudgeld gratis een spaarbankboekje zal verstrekken, vermeldende 1 van het ingeleverde be drag aan goud, of bij reeds bestaande boekjes de in geleverde som met 1 zal verhoogen. Naar uit Parijs gemeld wordt zullen voor den gesneuvelde Franschen vlieger Pêgoud 4 monumenten geplaatst worden in den Elzas, waar Pégoud het le ven liet. Verder zal een monument opgericht worden te Montfcrra, Pégoud's geboorteplaats en twee monu menten worden geplaatst te Parijs. GEEN FRANSCH LUCHTSCHIP. Havas meldt uit Parijs: Naar aanleiding van de vlucht, voor eenige dagen, van bestuurbare luchtsche pen over Nederlandsch grondgebied, werden in enkele Nederlandscne bladen berienten opgenomen, waaruit zou zijn al te leiden, dat éen dier luchtschepen een fransen was, van het Zodiac-type. Een onderzoek hiernaar cioor de bevoegde autoritei ten heeft bewezen, dat dit bericht onjuist was, en dat geen luchtschip van het Zodiac-type, of een ander rransch luchtvaartuig over Nederlandsch gebied ge vlogen heeft. De openbare meening in Frankrijk beschouwt inte gendeel het vliegen van luchtschepen of vliegtuigen over onzijdig gebied als een bijzonder ernstig feit. SPIONNAGE Men meldt uit Gorinchem aan liet 1 tandelsblad Omtrent de vermoedelijke spionnage op de rivier de Meiwcde is door de recherche en rijkspolitie een on derzoek bij het havenpersoneel van het Merwedeka- naal ingesteld, betreffende het motorjacht „Cupido", dat in de haven te Gorinchem gezien zou zijn. Aan de sluiskantoren te Gorinchem, Arkei en Vianen is echter geen vaartuig onder den naam van „Cupido" in de re gisters als geschut geboekt. Op denzelfden datum nat mgn dit jacht zou gezien hebben, is wel een motor jacht onder den naam „Biancha" in het sluisregister te Gorinchem als geschut geboekt. Dit jacht voerde een Wag, waarin een gekroonde W., welke vlag tot de Ko ninklijke Roeivereeniging behoort. De schepen, die deze vlag voeren, hebben het recht het eerst geschut te worden. Op de lijst der Koninklijke Roeivereeniging komt de „Biancha" echter niet voor als behoorende tot die vereeniging. HET DRAMA VAN DE „NOORDZEE." Een nader bijz. Reuter-bericht uit Londen meldt; De Nederlandsche vice-consul te Grimsby deelt mede, dat maatregelen zijn getroffen om de krankzinnige beman ning van den logger naar Nederland terug te zenden met het eerste van Grimsby uitgaande stoomschip. Men is van oordeel, dat de quaestie moet behandeld worden door de Nederlandsche autoriteiten. De zeelui zullen derhalve van het Noorsche stoomschip worden ge haald, zoodat dit de reis kan vérvolgen. BINNENLAND. VES'I INGBEGROOT1NG. Ingediend is het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van uitgaven, ten behoeve van de voltooi ing van het vcstingstelsel, dienst 1916. Deze begrooting is opgemaakt tot een bedrag dat van vorige vestingbegrooiingen beschikbaar is geble ven. Het ligt in de bedoeling, dat bedrag te besteden aan verbeteringen en aanschaffingen, welke in eik geval worden noodig geacht en zich wat de verbeteringen betreft aansluiten aan hetgeen bij het in staat van verdediging brengen bereids is en nog zal worden ver richt. De Minister van Oorlog behoudt zich voorts de vrijheid voor om. zoodra de omstandigheden zulks zullen toelaten, bij suppletoire begrooting de noodige gelden aan te vragen voor voorsteilen van meer ingrij penden aard betreffende de verschillende liniën en stel lingen 1 Iet aangevraagde bedrag van 46 000 voor verbete ring van inundatiewerken moet strekken om ir. onder de huidige omstandigheden aan den dag gekomen leemten te voorzien. Aangezien voorts gebleken is, dat de maskeering van meerdere verdedigingswerken door middel van voorgelegen beplantingen nog te wenschen overlaat, zal het bedrag van 38 600 voor verbeteringen van ondergeschikt belang uitgetrokken, besteed worden om hierin verbetering aan te brengen. Het ligt in de -bedoeling in volgende jaren met deze verbetering- voort te gaan waarvoor totaal een bedrag van ruim f 80 000 wordt noodig geacht. Een bedrag van 100 000 is bestemd voor verbef e ringen van ondergeschikt belang aan verschillend' werken, waarvan de noodzakelijkheid in de afgelooper maanden is gebleken en die onder de huidige omstan digheden niet of niet volledig kunnen worden tot stand gebracht Het ligt in de bedoeling het voor levering van genie- materieel uitgetrokken bedrag van f 260 000 te beste den voor het aanschaffen tot een bedrag van f 200 000 van nikkelstalen infanterieschilden en tot een bedrag van f 60 000 voor verplaatsbare electrische verlich tingstoestellen. VOORSTEL TOT FUSIE Naar ,.de Tel." verneemt, heeft de heer D Hans bij het bestuur der nieuwp Vrijzinnige kiesverecniging ,,'s-Gravenliage" het volgende voorstel ingediend, ter behandeling op een ledenvergadering: De nieuwe Vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s Graven- hagebesluit, zich te wenden tot het hoofdbestuur der Liberale Unie, met het verzoek, zoo spoedig mogelijk aan de orde te stellen de vraag of. en zoo ja, op wel ken grondslag fusje tusschcn de Liberale Unie en den Vrijzinnig Democratischen Bond gewcnscht is." In zijn toelichting wijst de voorstelLer er op, dat hij niets anders bedoelt, dan het vraagstuk der fusie thans officieel in de Unie aan de orde te stellen. Het is dus geen uitspraak voor of tegen de fusie, maar een poging om de zaak binnenkort te behandelen. Gemengd Nieuws GEEN LEVERING AAN DE GEMEENTE. Maakten wij voor eenigen tijd er melding van, dat de schorsing van een der raaclsieden van Purmerend we gens icvering aan het Gast- en Proveniershuis door Ged Staten niet werd goedgekeurd, thans kan het Handeisblad dienaangaande het volgende mededeelen: Wat de beantwoording der vraag betreft, cf levering aan genoemde inrichting is te beschouwen als „leve ring ten behoeve der Gemeente", zijn Ged. Staten van oordeel, dat deze vraag ontkennend moet worden be antwoord. We! is naar hun inzien het Gast- en Prove niershuis een Gemeente-instelling, naar de onderschei ding van art. 2 der Armenwet, door de burgerlijke overheid i:i een laatstelijk op 27 Mei 1914 vastgesteld reglement geregeld en van harentwege door regenten en regentessen bestuurd en bovendien door haar finan cieel gesteund, doch een en ander neemt niet weg, dat aan deze instelling, zoowel op grond van hare geschie denis, als van haren uitgebreiden werkkring, die ook t ALKMAARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1