n m nu s m n m n m Damrubriek. Bf 1 ÊSé 11 m B fÜ KI 1 1 H 1 in U KJ fJJ ÜS 81 m ËE JjJ B K Hl S 0 M Hf 18 fÜ H Zenuwachtige moeders. LIJNZAADKOEKEN. D. J. COVERSNieuwl. Singel 52. WESSANEN LAAN, LIJNZAADKOEKEN, en Soyabonnenkoeken merk W. L. 'f Jfg m jp Él Ut fj§ m i§ m f m jjjj Hl iiiii ÉH W Hoe verhoogt de kaasmaker de kans geregeld een best product te bereiden N.V. Koninklijke Fabrieken v.h. merk „S T E R" en "OT. De stad Barcelona ligt in een vlakte die naar het noorden en westen door hooge bergen omgeven is en naar 't ruiden en oosten aan de Middellandsche zee ligt Ze heeft een prachtig klimaat, maar zomers is het er heet en het stuift er bér, zoodat ik de eerste twee dagen hier keelpijn van het stof had. De oude stad vertoont nog nauwe straatjes vooral bij den cathedraal, maar de nieuwe is breed en grootsch gebouwd en de straten ruim als de Parijsche boulevards. Des Zondags ïieb ik het havengedeelte en de bene denstad maar eens doorgewandeld. In de haven lig gen een stuk of 4 groote Duitsche booten die natuur lijk niet weg kunnen, overigens heeft ook Barcelona zeer veel schade door de Fransch- Engelsche blokkade der Middellandsche zee en klagen de kooplui en scheepsbevrachters hier steen en been. Op het terras van het hooge weelderige Casino heb ik de groote stad diep beneden me liggen. De huizen geleken blokjes en menschen kon je natuurlijk niet on derscheiden. Het uitzicht was bizonder helder en het weer prachtig. Noord- en Westwaarts de hooge be sneeuwde toppen der Pyreneën, 100150 K.M. ver wijderd, en naar het zuiden en oosten den prachtig blauwen waterspiegel der Middellandsche Zee met in de verte de groene eilanden der Balearen. U kunt zich voorstellen hoe helder de lucht moet zijn, daar het uitzicht in staafstelde een cirkel te kunnen omzien die grooter was dan tweemaal de oppervlakte van Neder land. Vlak achter me ontwaardde ik den berg Mon- serrat, beroemd uit den Parsifal en toen klommen de toppen al hooger en hooger tot ze hun einde bereikten in de schitterende gletschers der Pyreneën. Hier in Barcelona zijn twee prachtige arenas die ieder 15.000 Eersonen kunnen herbergen, en ze zijn bezig met een oiossaai derde te bouwen, waarin niet minder dan 30.000 zitplaatsen komen. De arena is zuiver cirkel vormig en zonder dak. De zitplaatsen zijn amphite- aters gewijze aangebracht en bovenaan zitten de loges die we in Londen Private Boxes noemen. In eén ervan zat Zondag de heer Muley Hafid, de sul tan van Marokko met z'n gevolg in z'n zwarte kalftan en witte burnoe. Dit heerschap zet soms heel Barcelo na op stelten. Hij mag het niet verlaten, en is dus zooiets als een gevangene, ontvangt daarvoor echter van de Fransche regeering 500.000 francs per jaar, en als je in Barcelona niets anders te doen hebt dan een half millioen perj aar te verteren, doe je wel eens gekke dingen denk ik. Maar hij had bar veel plezier en de menschen riepen maar El Sultan, el sultanDe voorstelling zou om 4 uur beginnen en ik zat om 3 uur al op de voorste rij, om dit bij uitsek nationale schouwspel goed te kunnen zien. E>e wijde arena lag flitsend wit in het zonlicht. Het zand waarmee de grond bedekt wordt is een bepaald soort, dat den stier bij den eersten aanblik zoo goed als verblindt, vooral als de zon erop schijnt. De omheining, donker roodgeverfd heeft verscheiden deuren en sluit de arena af van de zitplaatsen zoodat er een gang gevormd wordt. De deuren gaan naar binnen open, springt de stier over de omheining dan kan hij direct weêr naar binnen geloodst worden. Een der deuren wordt dan na melijk geopend, en spoedig is het dolle arme dier weer in de arena. E>e arena ging zich dien middag snel vullen. Veel kleuren waaiin helrood en geel domi- neerden.De zon maakte alles nog veel scherper uitko mend, en toen de muziek om 3.50 het Spaansche volks lied begon in te zetten, was er geen plaatsje meer on bezet. De directie nam haar plaats boven een der in gangen van den paardenstal in en de spelleiders had den hun zitplaats boven den Toril het stierenhok, waar in de beesten wachtten. Voor de gevechten wordt slechts een bepaald soort stieren gebruikt, die daar voor worden opgefokt. Het zijn jonge, woeste dieren met een enorm breede horenvlucht. Drie dagen vóór het gevecht komen ze ieder in een hok waar geen lichtstraal inkomt en worden 2 dagen zeer matig, aen derden dag in 't geheel niet gevoed. Dan worden ze nog door verschillende onmenschelijke kwellingen en plagerijen tot krankzinnig toe opgehitst en last not least krijgen ze een paar minuten voor de voorstelling een groen of rood lint, daar waar nek en zij samenkomen, 't welk met een paar scherpe spelden met weerhaken vastgezet wordt. Stelt U nu dien Zondagmiddag voor. Een Spaansche zon, een prachtig blauwe lucht, en 15 duizend gonzen de menschen in hun beste kleeding gestoken, saamge- pakt om een schitterend wit veld van fijn zand. Het 's 3.55. De deuren van een paardenstal gaan open en de aankondigers van het gevecht rijden op twee prach tig witte hengsten naar binnen De man zijn ge kleed in lange zwarte mantels en hebben den ouder- wetschen zwarten breeden hoed met den haneveer op het hoofd. Onder de tonen van een prettigen marsch rijden ze de arena eenmaal rond en blijven ten leste met een vluggen halven draai voor de directie tribune staan en vertellen, dat die en die torero, zooveel stieren wil bevechten. Ze krijgen toestemming en de prachtige paarden dragen hen weer naar buiten. Dan is het 4 uur. Een lange schetterende stoot op den horen, en de muziek zet weer een marsch in. De groote deur gaat open en al de spelers komen binnen, voorop in rood en joud of bruin en geel en zilver de drie toreros. De »ange degen met den omgebogen punt voor zich uit houdend, stappen ze lenig en trotech de arena binnen, den scharlakenroode doek over den arm. Achter hen komen de mannen die met de gekleurden doeken den stier nog woester maken dan hij reeds is. Dan de pi- cadores op hunne stakkers van blinde en geblinddoekte paardendie bijna niet meer op de oude pooten kunnen staan. Ze worden bij den teugel gehouden door man nen in vuurroode buizen en gele broeken en hunne be- rij ders dragen de lange speer waarmee ze den stier van zich af willen houden, vervolgens komen de bandille- ros, zij die den stier de gekleurde vaantjes met de pun tige weerhaken in den schouder moeten planten, waar achter weêr de vele helpers, allen in schitterende ge waden met glinsterende wapens. De geheele stoet gaat de arena langs wandelen en allen maken een bui ging voor de directie. Dan klinken er weer twee trom- petstooten. Alles wat niet in de arena moet blijven gaat er uit en de doekenwerpers stellen zich tegen over den ingang van het stierenhok aan den anderen kant der arena op. De scharlakenroode doek wordt tot het laatst bewaard, deze gebruikt alleen de torero die den stier den laatsten stoot zal geven. De anderen gebruiken hun mantels, paarse, roode, blauwe en groe ne die een voering hebben welke nog feller van kleur is,, dan de stof zelf. Het publiek wordt ongeduldig, brult, fluit en schreeuwt. Drie trompetstooten„El toro!" klinkt het langs de rijen. Dan komt het grootsche oogenblik. Het publiek is doodstil geworden, en men hoort niet anders dan het zachte suizen van den koelen wind. Dan vliegt met eén ruk de deur van den toril op, en als een ra zend monster schiet een zwaar gebouwde jonge stier tusschen de deuren door naar binnen in de arena. 1 li rent tot in het midden der schitterwitte cirkel, en ver blind steekt hij den machtigen kop knipoogend naar boven de voorpooten stampend en den grond omwoe lend. De kop is enorm! Dan komt de breede, sterke nek en de zware borst en slank loopt het lichaam naar achter af. Alles zit gespannen te kijken naar dib-toon- beeld van woeste kracht.'Maar den stier wordt de tijd niet gegund z'n oogen te wennen aan het licht, dat hem drie dagen lang onthouden is. Snel als de bliksem is één der toreros naar voren gesprongen en heeft met een vluggen zwaai den hardblauwen doek voor den stie renkop geslingerd, met een woesten stoot tracht het dier z'n belager te doorboren maar deze is te vlu£i er} met een bliksemsnellen sprong schiet het woeste beest la langs hem heen. En een tweede slingert den gelen doek, en de derde een rooden, en een vierde een witten, en als dol stoo- ten de zware horens, maar raken niets, daar de lenige toreros, angstig dicht het dier voorbij laten schieten. Als dat opwindende en den stier nog doller makende spelletje een minuut of zes geduurd heeft roept een trompetstoot de picadores. De arme paarden, die den stier wel kunnen hooren maar niet zien, staan te tril len en worden door stokslagen dwars voor den stier geplaatst. Het brullend woeste dier ziet eindelijk een vast punt en stort zich woedend op het bevende paard. Het werk van den picador is de lans in den stieren- schouder te steken en het beest af te houden, z'n hoo- rens in den buik van het paard te booren. Soms ge lukt het, en steunend rent de stier achteruit, maar de directie moet rekening houden met den „fijnen smaak" van het publiek dat wil, minstens 3 paarden door lede ren stier gespietst worden. En de picador steekt d'kwijl» opzettelijk mis. Dan ritst de stier met één haal van z'n scherpe lange horens den buik van het paard open of boort beide door de borst in de longen. Het is een schrikkelijk schouwspel maar als je de Chicagoslacht- huizen hebt gezien, gaat het nog wel. De woeste kracht van zoo'n dollen stier is dan enorm. Heeft hij z'n horens in de zij van het paard geplant, dan steekt hij man en paard op den machtigen kop recht vooruit en smakt ze een paar meter verder op den grond. De picador is meestal vlug genoeg en valt niet, maar de oude stakkers van paarden liggen met uitpuilende ingewanden of bloedende borst op den grond. Is de buikwond klein dan worden ze met stok slagen weer opgericht en naar den stal gebracht. Daar worden de darmen weer naar binnen gepropt en het stomme dier wordt nogmaals naar buiten gedre ven om nu voor het publiek eens te laten zien hoe nu eigenlijk een paar stierenhorens een paardenbuik open kunnen scheuren. Dikwijls gebeurt het echter dat bij het opgerichte paard de wond uitscheurt en al de in gewanden er uit breken. Het arme dier valt dan neer en wée als de stier in de nabijheid i3. Het paard tracht hem met hoefslagen af te weren maar trapt dan meestal in z'n eigen ingewanden. En de dolle stier doorboort het net zoo lang dat het bloed hem van de horens druipt en het paard ten laatste stuiptrekkend sterft, waarop het publiek daverend„bravo toro roept en nog aanspraak maakt op „beschaafde christe nen" genoemd te worden. Ik begrijp eigenlijk niet, waarom de paarden erbij rebruikt worden. Denkelijk om den stier ervan af te üouden den torero of bandilero over den schutting na te springen, als het dier den man te vlug af is. Dat gebeurt nog al eens en de 3e stier sprong ook werke lijk over de schutting in de gang, waarop de zich daar- inbevindende menschen als hazen bij de zitplaateen op sprongen. De laatste zijn 1X meter boven den be- ganen grond, maar het is meer dan eens gebeurd, dat de dolgemaakte stier midden in de toeschouwers is ge sprongen, van 10 tot 12 dooden is dan geen bijzonder heid, maar de Spanjaarden vinden zeker dat men zul ke kleinighedden er voor over moet hebben. Buiten het wreede paardenopofferen is het spel met erger, dan een tijgerjacht o.i. d. en zijn er mooie mo menten genoeg. De toreros en bandilleros zijn zoo ra zend vlug en lenig, dat men zich soms afvraagt waar ze den brutalen moed vandaan hebben gehaald. Het zijn meestal menschen die lezen noch schrijven kunnen en uit de onderste lagen zijn gekomen, en die op zoo n middag van 8—10.000 Pesetas verdienen. Het publiek is dol op die lui, maar ik ben nog niet aan het eind van het verhaal. Als de stier nu 3 paarden (gespietst heeft en met hijgende flanken en hoorbare ademstoo ting z'n plagers naar den anderen kant van den arena, waarhee ze hem gelokt hebben, vervolgt; kondigen de trompetten weer een nieuwe phase aan. Nu komen de bandilleros aan de beurt. Met een angstwekkende koelbloedigheid laten ze den razenden kop op zich al- stooten en richten zich dan op de teenen op, het li chaam gestrekt voorover laten hellend. In de opge- heven handen hebben ze de twee naar beneden wijzen- de gekleurde bandillas die ze met een vluggen stoot in den machtigen stierennek planten. Het beest wordt nu nog doller van woede en pijn en brult als bezeten, z'n oogen rollen onophoudelijk en den tong steekt hij gestrekt en rauw brullend uit den bek. Tot zesmaal toe planten de bandilleros hunne van weerhaken voorzie ne vaantjes in den schouder van het krankzinnig stoo- tende dier dat door bloedverlies en pijn reeds veel van z'n kracht verloren heeft, z'n geheele borst en rug is geronnen bloed, dat somber glimt in de late namid zon. Weer geeft een ander trompetgeschal den komst van den torero aan. De lenig slanke gestalte nadert onverschrokken het hijgende, loerende ondier. Over den linkerarm slingert de vuurrooden doek en m oen rechter steekt dreigend de degen. Hij maakt een bui ging voor den stier, alsof hij met hem spreekt en laat bij den eersten stoot het dier kalm onder het wappe rend rood van den doek doorglijden, alsof het een hondje was. De torero toont nu z'n behendigheid te trachten met één stoot den langen degen tusschen de schouderbladen in het hart te doen dringen. Dit is natuurlijk zeer moeilijk daar de stier onophoudelijk den kop beweegt en-verschrikkelijke woeste stooten uit voert. Bij den eersten stier stootte de kleine lenige torero dikwijls mis, maar ten leste drong het bijna 1 meter lange lemmet tot het gevest in de schouders. De sier viel niet, en was niet in het hart geraakt, maar z n kracht was gebroken. Het bloed stroomde uit z n bek en neus en hij waggelde op z'n pooten. als een dronken man. Ten leste viel hij, en door het bewegen der spieren, schoot de degen weer naar boven. Nog éénmaal richtte hij zich op, viel weer op z'n voorpoo ten, als lei hij op de knieën en stak den kolossalen kop trotsch naar boven. Toen gleed hij op zij en stierf. ten, als lei hij op Aan het gejubel scheen geen einde te komen. Er kwam een driespan vurige paarden binnen, een lus werd om de hoorns geslagen en het doode dier werd driemaal rond de arena getrokken en verdween daarna onder muziekgeschal in een geopende donkere deur. De di i^ doode paarden werden eveneens opgeruimd en het bloed door zand bedekt. Nummer twee kon ko men, een prachtig gitzwart dier, dat één zijner bela gers een stoot in de borst gaf, die hem wel den dood zal hebben gegeven. Hij werd, evenals de eerste stier, door twee toreadors, uit neus en mond bloedend, uit de arena gedragen. Maar het spel ging toch door en nog zesmaal ver dween de lange glinsterende degen tusschen de schou derbladen van zes woedende stieren en nog steeds hielden de toeschouwers niet op te roepen: „Otro to ro otro toro!" (een andere stier). Zeven stieren zijn dien middag gedood, één torero en 20 paarden. Misschien vindt u het wel erg wreed, dat ik alles zoo heb neergeschreven, maar het is zóó en niet an ders. De arena stroomde langzaam leeg, en de menschen zagen er toch volstrekt niet wilder uit dan toen ze ge komen waren. Ik geloof dan ook, dat ze het wreede er niet meer inzien, omdat ze er al als kinderen naar ko men kijken. Maar een,bewijs van achterlijkheid in het geestelijk leven der. tegenwoordige Spanjaarden is het zeker. Natuurlijk zijn er hier menschen genoeg, die het spel even sterk haten als wij in het Noorden, maar een i egeeringsverbod zou een oproer ten gevolge hebben, dat nog bloediger zou zijn dan de spelen zelf. v. G. AAN DE DAMMERS! Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro- oleem No. 355 (auteur A. PERNET). Stand Zwart: 8, 9, 10, 13/16, 18, 19, 22, 23, 24, 28. Wit: 21, 25, 34, 35, 37/41, 43, 45, 47, 49. Oplossing 1. 38—33 1. 16:27 2. 25—20 2. 14:25 3. 34—30 3. 25 34 4. 40 20 4. 15 24 5. 35—30 5. 24 35 6. 33—29 z 6. 23 34 7. 39 30 7. 35 24 8. 37—31 8. 27 36 0. 47—42 9. 36 38 10. 43 5! Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: W. Blokdijk, H. Bregman, D. Gerling, J. Houtkoo- per, J. K., G. van Nieuwkuijk, H. Zaadnoordijk te Alk maar, S. Homan, Wijde Wonner, H. E. Lantinga, Haarlem. COMBINATIE. In de volgende stelling, ontleend aan een partij, speelde zwart 3—9, wit 28—22 en zwart 8—13. Wit behaalde toen winst door deze combinatie: 1. 22—17 1. 21:12 2. 27—22 2. 18 27 3. 32 21 3. 16 27 4. 29—23 4. 19 3» 5. 30 17 5. 39 30 6. 35 24 6. 20 29 7. 38—33 7. 29 38 8. 43 21 Wel is wit nu een schijf achter, maar door de schij ven op 17 en 21 zal hij gemakkelijk kunnen winnen! (Anal. Battefeld). EEN AARDIG SLOT. Toen in een partij de volgende stand was bereikt: mg Wm BH speelde zwart zijn dam van 26 naar 12. Wit maakte er toen een einde aan door: L 34—29 1. 24:44 2. 43—39 2. 44 33 3. 35-30 3. 25 34 4. 42—38 4. 33 31 5. 36 25 en wint. Ter oplossing voor deze week: Probleem 356 van J. A. HOORN (Amsterdam). ÜH Wanneer een kind zich zenuwachtig toontbe staat er groote kans dat de kwaal zetelt in den ze- nuwachtigen staat der moeder en niet in dien van het kind, en bijna altijd heeft de moeder veel meer behoefte aan zorgen dan het kind, welks zenuwach tigheid zal verdwijnen tegelijk met die der moeder. Talrijk zijn de vrouwen die zich er rekenschap van geven dat baar zenuwstelsel behoeft? aan zorg heeft. Hebt gij niet des morgens bij uw opstaan ver moeidheid waargenomen, terwijl gij er op rekendet door den slaap in den nacht te zijn uitgerust? Zijt gij niet prikkelbaarbovenmatig aangedaan door zaken die de moeite niet waard zijn en hebt gij niet dikwijls schele hoofdpijn Indien gij in dien toestand verkeert, neemt u dan van heden af in acht. Vermijd wat u hindert, wees krachtig van wil om u niet boos te maken over kleinigheden en verrijk uw bloed te gelijker tijd dat gij uw zenuwstelsel versterkt door de Pink Pillen te namen. Gij zult u kalmer en rustiger gevoelen. De Pink Pillen geven u eetlust, uw spijsvertering zal beter verloopen en tegelijker tijd, zullen uwe schele hoofdpijnen ver dwijnen. Van belang is de Pink Pillen van heden af te nemen, want hoe langer gij waeht, des te moeielijker zal uw kwaal ta genezen zijn. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Te Alkmaar bij Nierop en Slothouber, Lange- straat 83. met grondwater en het bovenste deel van de houten buis staat bloot aan te spoedig vergaan. Hapert er iets aan het water en wil men de zaak onderzoeken en daar toe een monster water direct uit de wel nemen, dan moet men deze eerst weer opgraven. Daarom doet men verstandiger met dadelijk een dichte betonnen put om de norton te bouwen, zoodat men ten alle tijde bij de buis kan komen. De vaklui, die de nortonwellen op de boerderijen ma ken, weten wel, dat zij in vele gevallen een heel, wat be tere, doelmatiger inrichting tot stand1 zouden kunnen en moesten brengen, en ik geloof, dat zij dat ook lie ver zouden doen. Maar, evenals bij de aanschaffing van melkgereedschap, doen zich ook hier de ongeluk kige gevolgen gelden van de verkeerde gewoonte om niet te vragen:: „wat moet het werk kositen, wanneer het aan den eisch der doelmatigheid beantwoordt", doch om te uitsluitend op de kosten te zien. Vóór al les moet de aanleg van een norton met bijbehooren goed zijn. Het is een werk, dat men in vertrouwen aan een bekwamen deskundige moet opdragen en dat niet geschikt is om voor een vanwege groote concur rentie te lage som te doen uitvoeren. Er is nog een omstandigheid, die het goede 'in deze zaak in den weg staat. De direct belanghebbende kaasboer is veelal niet de eigenaar der plaats. Nu doen zich maar al te veel gevallen voor als het volgen de. Op een boerderij moest beter bedrijfswater ko men. De oude vervallen nortonput had heel wat scha de en verdriet berokkend, omdat zij de oorzaak was ge weest van het maken van slechte kaas. De gebruiker der plaats deed zijn best een inrichting te krijgen, wel ke aan den eisch voldeed, doch de vader, de eigenaar wilde een goedkoope. Het is een droevig feit, dat de eigenaars van boerde rijen dikwijls al heel weinig meewerken om tot een goe den toestand te komen. Zij kunnen de kans, dat de pachter geregeld een best product bereidt zeer verhoo- gen, door te zorgen, dat hij een boerderij pacht met bruikbaar bedrijfswater. Die eisch is toch waarlijk niet te hoogMaar wat ben ik al teleurgesteld, indien ik op zeer bescheiden wijze bij den eigenaar of diens rentmeester een goed woord ter verbetering van den toestand deed! Het is nu een tijd, waarin er voor de kaas ontzagge lijk veel geld ontvangen is en nog wordt. Bij groote vraag en hooge prijzen komt het verschil in kwaliteit mincfer scherp in de prijzen uit. Wie slechte kaas maakt, rijdt met zijn stapel minder bezorgd naar de markt, dan in 'n tijd van lage prijzen, wanneer hij zijn kaas na afloop der eigenlijke markt aan dezen of ge nen voor een prijs verre beneden de markt moet ver- koopen Het schijnt mij nu juist de tijd toe voor den kaasberijder, om eens na te gaan, of hij de watervoor ziening op zijn boerderij open en bloot aan een ieder zou durven vertoonen, en om, zoo dit niet het geval is, daarin afdoende verbetering te brengen, teneinde zoo goed mogelijk gewapend te zijn, wanneer er weer een andere tijd komt. Indien de verpachters niet genegen zijn de te maken kosten geheel op zich te nemen, zal de huurder verstandig doen met een pachtsommetje voor goed bedrijfswater aan te bieden,? mits de inrichting goed en in overleg met hem tot stand gebracht wordt. Hetgeen ik in de laatste artikeltjes over de reiniging van het gereedschap en het bedrijfswater geschreven heb, geldt de deugdelijkheid der melk en dus alle boer- derijen, hetzij de grondstof dnnr tot kaas en boter ver- werkt wordt, het zij men haar levert aan een zuivelfa briek, of als consumptiemelk in het verkeer brengt. Dr. L. T. C. SCHEIJ. Rijkszuivelconsulent voor Nd.-Holland. (Wordt vervolgd.) Zw. 4, 8, 10, 15, 18, 25, 26, 31 en dam<op 9. W. 19, 24. 29, 33, 34, 37, 38, 40, 41, 43, 47. Oplossingen vóór of op 23 Sept., bureau van dit blad. VIII. Bij een norton zonder afvoer van het water in de poldersloot kan men een goed dichten verzamelput ma ken, waarin één of meer haalbuizen van pompen uit monden. Wanneer er slechts één pomp behoeft te zijn, is het doelmatig om de haalbuis der pomp over een voldoen de lengte in de houten nortonbuis te laten zakken en het water uit de buis zelve af te pompen. Men krijgt het dan in een zoo zuiver mogelijken toestand, terwijl deze wijze van inrichting ook veel voor heeft met het oog op het verzanden der wel. Omdat de druk van het grondwater op de houten buis grooter zijn zal, naar mate het nortonwater dieper afgepompt wordt, ver dient vooral in dit geval de bekleeding van het boven gedeelte met bladlood alle aanbeveling. Soms is de plaats waar de haalbuis in de norton gaat, verre van zorgvuldig met een stuk lood afgedekt en het gat in den grond weer met aarde opgevuld. De bouwkosten zijn dan wel voor het oogenblik lager, doch later ko men de bezwaren. Er is groote kans op besmetting ADVERTENTIëN. Het BESTUUR der VER. tot ONDERLINGEN AANKOOP van LIJNZAADKOEKEN voor ALK MAAR en OMSTREKEN brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de lijst ter inteekening voor de benoodigde Lijnzaadkoeken tot 1 Januari e.lozal liggen van 6—20 SEPTEMBER e.k. in het Café Central", terwijl er tevens schriftelijke gelegenheid tot inschrijving zal zijn bij den Administrateur Namens het Bestuur, D. H. VAN REENEN, Voorzitter. D. J. COVERS, Administrateur. WORMERVEE R. Opgericht 1765. Voedert uw VEE met de zuivere murwe uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte en groote voedingswaarde. EERE-DIPLOMA Parijs 1900. NEQEN GOUDEN MEDAILLES. fnwWm. wmii SI 'Mm

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 10