DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Yan het oostelijk oorlogsterreln. Van liet westelijk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogsterreln. afgesloten. 1915 ZATERDAG 18 SEPTEMBER No. 219 dm nummer b*.taat uit 3 waden. Honderd en zeventiende Jaargang. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.—fr. p. pest 11.25. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. Y. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIVls. COSTERIZOON, Yoordam CO. Telefoonnr. 3. ENGELAND. NEDERLAND. Herhalingsonderwijs. ALKMAAR, 18 September. Te St. Petersburg heeft men aanleiding gevonden, om in verband met de verdaging van de Doema offici eus te verzekeren dat deze verdaging ongetwijfeld in druk gemaakt heeft op de openbare meening, doch dat zij van geen ongunstigen invloed zal zijn op de leger- voorziening en dat de oorlog zal worden voortgezet tot het einde, tot het goede einde. En men voegt er aan toe, dat de militaire deskundigen den staat van zaken op het oorlogsterrein gunstig noemen. Immers in Wolhynië en Galicië moeten de tegenstanders zich of terugtrekken ör hun strijdkrachten versterken ten koste van hun hoofdmacht. Aan den vijandelijken Rus- sischen vleugel, tusscben Njemen en de golf van Riga de toestand op vele punten eveneens gunstig. Aan de wegen van Wilna en de overgangen van de Wil ia is 'de tegenstander teruggeslagen. Aan de wegen van Du- naburg en meer zuidelijk blijven zijn aanvallen vruch teloos. In het kort, de Russische successen in het noor den en zuiden scheppen een over het algemeen gunsti ger! toestand. Wat Wilna betreft, de „Rjetsj" meent uit goede bron. te weren, dat de verbindingen van deze stad met de achterhoeden van 't leger goed verzekerd zijn en dat de omsingeling weinig waarschijnlijk is. De actie v,;U> den tegenstander bij Nowo Swenziany en in de streek van den spoorweg MolodetschnoPolotsehk scheidt de groepen van Wilna en Dunaburg, maar de groep van Wilna is hierdoor nauwer verbonden met de groep van Grodno. Nu de tegenstander de moeras sen van Pinsk is genaderd, heeft het Russische leger gelegenheid gebruik te maken van alle voordeelen die het begroeide ca moerassige terrein hun biedt, terwijl de tegenstanders onder buitengewoon moeilijke om standigheden zal moeten vechten. Aldus het officieele oordeel over den toestand. Het is stellig niet het oordeel van iemand, die aan zwart- galligh id lijdt en de zaken duister inziet. Maar den toets der dagelijksche legerberichten kan dit oordeel niet doorstaan. Immers wat leeren de nieuwe commu nique's? In de eerste plaats dat het Russische offensief in het zuiden geen noemenswaardige vorderingen maakt en zoo het al niet geheel lot staan gebracht is, toch niet meer opschiet. En in het noorden moge de toestand „op vele pun ten''' gunstig voor de Russen zijn, over het geheel is hij dit stellig niet. Trouwens de man, die het Russi sche oordeel uitsprak, moet zelf erkennen, dat de Wil na groep en de Dunaburg-groep van elkaar gescheiden zijn door de actie van de tegenstanders. 1 lat moet wel weinig geruststellend voor de Russen zijn, dat de verbinding tusscben Njemen- en Duna- leger verbroken is. En met recht mag betwijfeld wor den, dat de positie van Wilna zoo gunstig is als zij hierboven wordt geschetst. Voor zoover wij kunnen zien is de val dezer stad spoedig te verwachten en maakt ook het Duitsche offensief, dat tegen Dunaburg gericht is, vorderingen. Ten slotte willen we er nog even op wijzen, dat de spoorweg Nowo—Wileisk Molodetschno, welke vol gens het Russische communiqué door enkele Duitsche afdeelingen bereikt is, een deel is van den spoorweg naar St. Petersburg, welke ongeveer 120 kilometer ten oosten van den spoorweg Riga—Dunaburg loopt. In Engeland dreigen ernstige politieke moeielijkhe- 'J -.i .au een soort, welke vooral onder deze, buitenge wone omstandigheden vermeden dienden te worden. 1 iet heet u.L, dat eenige ministers, die voorstanders zijn van algemeenen dienstplicht, voornemens zijn, in dien het kabinet niet hun politiek wil volgen, af te treden, ten einde een algemeene verkiezing uitspraak te laten doen omtrent deze zaak, nog voordat de nieuwe recruteerings-campagne begint. Het is duidelijk, dat algemeene verkiezingen in de tegenwoordige omstandigheden vele moeielijkheden moeten veroorzaken. In Engeland toch worden dc ver kiezingen geleid door twee groote politieke partijen, gaqt het tusschen conservatieven en liberalen, die ook voor cle verkiezmgskosten zorgen. Maar het standpunt inzake den algemeenen dienstplicht staat geheel los van de politiek. De regeeringsmannen zijn het er niet over eens en aanhangers van dezelfde politieke rich ting verschillen in meening over dit speciale vraag stuk. Daarbij doet zich onmiddellijk de vraag voor, hoe het millioen soldaten, dat zich thans buiten Enge land bevindt, zijn stem moet uitbrengen. En eindelijk is er de kwestie van éénheid. In oor logstijd moet een regeering den geheelen steun van een eensgezind volk ondervinden, moeten er geen staat kundige moeilijkheden, die scheiding en tweedracht teweeg kunnen brengen, in het leven geroepen wor den Reeds nu heeft het parlementslid Thomas, lid der arbeiderspartij, vertegenwoordiger van de spoorweg arbeiders. verklaard, dat gedwongen dienstplicht een industrieel© revolutie zou teweeg brengen, de leden van zijn vakbond zouden het werk neerleggen, en er zouden rampspoedige arbeidersonlusten ontstaan. De bekende parlementaire medewerker van het Daiily Mows zegt dg.t Ingeland voor een geweldige politieke crisis slaat, w Dit bij de nationale belangen deerlijk in het gedrang kunnen komen en zelfs het land in gevaar kan geraken. De redactie van het genoemde blad wijt -de crisis uitsluitend aan de kuiperijen Yan den Engel- schen couranten-koning lord Northcliffe en de hem on dergeschikte pers (o. a. Times en Daily Mail). IDe val van de liberale regeering en haar vervanging door een coalitie-kabinet schonk dezen slechts halve bevredi ging. Ditmaal werd niet „de granaat" als motief gebe zigd, doch „de achterblijver". Lord Northcliffe trad niet als gangmaker in het openbaar op, maar zijn ma chine bleef stoom maken. Hij had in het ministerie een club, die hij exploitee- ren kontot hen .behoorden de ministers Lloyd George, Winston Churchill, Lord Curzon. Het plan was am de ministers Asquith, Kitchener, Grey en d'e anderen, die niet tot het Northcliffe-gilde behooren, er uit te werken en een kleine groep van dictators in de plaats te stellen, waaraan Times en Daily Mail dan de wet konden voorschrijven. Aldus het Daily News, dat eindigt met een harts tochtelijk beroep op de natie om het zoover niet te la ten komen De Westminster Gazette schrijft o. a.„Er moge nu al meeningsverschil bestaan, het is volstrekt onmoge lijk dat een kabinet van verstandige mannen, verant woordelijk voor de oorlogvoering, zouden overgaan tot het doen van een beroep op het land ter regeling van hun moeilijkheden. De bewering is de weerlegging niet waard. Het ware krankzinnige dwaasheid, die ons den spot van vijand en bondgenoot zou berokkenen." Hoe ernstig de crisis zich ook voordoet, zij kan nog vermeden worden. Officieus wordt te kennen gegeven, dat het vraagstuk van den dienstplicht nog niet door het kabinet behandeld is en dat de oplossing moet kunnen rekenen op de algemeene instemming van de natie. En men hoopt nu maar, dat de ministers op het uiterste oogenblik zulk een allen bevredigende oplos sing zullen vinden. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren De Russen trachtten de werking van onzen gisteren vermelden flankstoot noordoostelijk van Buczacz door een tegenaanval te niet te doen, maar werden terugge slagen. Ons artillerievuur vernielde daarbij een vij andelijke gepantserde auto. Twee van de drie officie- red die zich in de auto bevonden, werden gedood, een werd ongekwetst gevangen genomen. Alle manschap pen werden gedood, behalve de chauffeur, die even eens krijgsgevangen werd gemaakt. Overigens verslapte de actie in Oost-Galicië en aan het Ikwa-front. In den toestand is geen verandering gekomen. Wegens de onmogelijkheid om hier succes te behalen, doet de vijand thans des te heviger aan vallen tegen onze troepen in het Wolhynische vesting- gebied. De hier gisteren begonnen gevechten duren nog voort. Aan de Schara niets nieuws. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gisteren In Artois tusschen Angres en Souchez en ten zuiden van Atrecht hebben de Fransche batterijen in antwoord op het vuur van den vijand heftig de Duitsche werken en proviand-colonnes beschoten. Tusschen Somme en Aisne geweervuur tusschen- de wederzijdsche loopgra ven; benevens eenige actie der zware Duitsche artille rie, welke krachtig door ons werd beantwoord. In dé streek van Sapigneul en tusschen de Aisne bij de Ar- gonnen werd des nachts de strijd der artillerie en die met bommen voortgezet. AAN HET ITALIAANSCH OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gistere". Aan het Tiroolsche front gisteren weder talrijke ar tilleriegevechten. 's Middags werd het vijandelijke vuur tegen de hoogvlakte van Lafraun en Vilgirenth heftiger. i Na middernacht vielen sterke afdeelingen Italiaan- sche infanterie den Monte Coston aan en onze stellin gen ten noorden van dit grensgebergte. De aanval werd onder aanmerkelijke verliezen voor den vijand af geslagen. In het Karinth'ische grensgebied beschoot de vijande lijke artillerie vooral de omgeving van Tarvis. Dit dorp en vooral het daar gevestigde hospitaal werd met vèrdragend-geschut beschoten. Aan het kuatfront begon de vijandelijke aival weer Verschillende aanvallen tegen rlitch werden afgesla gen; de strijd is hier echter nog niet geëindigd. Verder langs de Isonzo tot het bruggehoofd van Görz heerscht betrekkelijk rust. Enkele gehuchten ten zuiden vaó Görz aan den noordwestelijken rand van het Doberdo-plateau werden eenige uren onder leven dig artillerievuur gehouden. Een poging van de Ita lianen om westelijk van San Marino terrein te winnen werd ook dit keer verijdeld. DE ACTIE AAN DE DARDENELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meldde gisteren: De toestand aan het Dardanellenfront is onveran derd. Onze verkenningsdetachementen, die in verschil lende richtingen werden uitgezonden, schermutselen telkens met eten vijand en keeren steeds na eiken aanval en eiken overval terug met krijgsbuit. Onze artillerie beschoot den vijand, die tracht loop graven aan te leggen; troepenverzamelingen werden onder vuur genomen en verliezen toegebracht. Bij Sedd-ul-Bahr veroorzaakte onze artillerie op den linkervleugel den 16en Sept. een groote ontplof fing in een vijandelijke mijnwerperbatterij, waardoor deze buiten gevecht werd gesteld. Een deel van onze vloot beschoot met succes een vuurtoren en fabriek aan den zuidkust van de Krim. Het artillerie- en infanterievuur van den vijand berok kende den schepen geen schade. In dezelfde streek boorde onze vloot vier groote volgeladen Russische zeilschepen in den grond. Op het Irakfront overrompelden onze vrijwilligers bij Kalaat-ul-Nedjim in den nacht van 12 Sept. een kamp van den vijand brachten hem groote verliezen toe en veroverden massa krijgsmateriaal. Den volgen den dag wérd het kamp opnieuw aangevallen, waarbij de vijand ruim honderd dooden verloor en uit zijn stellingen verdreven werd. Op 16 Sept. schoten wij ten noorden van Koma een Engelache vliegmachine naar beneden. De inzitten den, een onderofficier en bestuurder, werd gevangen genomen. Na een kleine reparatie gebruiken wij het vliegtuig tegen den vijand. EEN POLITIEKE CRISIS? Naar de Daily News meldt, wordt een ernstige poli tieke crisis verwacht. Eenige ministers, die voor de invoering van dienstplicht zijn, en niet in staat waren in het kabinet voor hunne zienswijze instemming te ver krijgen, zijn voornemens binnenkort af te treden, ten ëinde een algemeene verkiezing uit te lokken, met dit onderwerp als verkiezingsleus, voordat de nieuwe re cruteerings-campagne, op het nationale register ge grond, in werking treedt. KORTE BERICHTEN. De Fransche ministerraad heeft de instelling van een vierden onder-staatssecretaris op het ministerie van Oorlog goedgekeurd, en wel, dat der aviatiek en lucht vaart. Donderdag zijn nog 976 Fransche zwaargewonde gevangenen ter uitwisseling te Consitanz aangekomen. Het Engelsche stoomschip Patagonia is in de Zwarte Zee, bij Odessa, door een" Duitschen onderzeeër aangevallen en beschadigd. Het Russische regeerings- stoomschip Maria, dat voor de Patagonia uitvoer, is ook aangevallen, doch niet getroffen. Te Boulogne-sur-Seine, bij Parijs zijn een fabriek voor vliegmachine-motoren en eene zich in de nabijheid bevindende automobielfabriek, blijkens een bericht in de „Temps", een prooi der vlammen geworden. De Engelsche Staatscourant heeft de beperkende bepalingen omtrent de diamant uitgebreid tot de Bra- ziliaansche carbon. Lloyds verneemt van Fayal (Azoren), dat in het stoomschip „La Drome" een brand was uitgebroken, die echter met eigen krachten bedwongen was. Naar de Tel. uit Gent verneemt is in België met nieuwe Duitsche troepen ook een afdeeling doofstom men meegekomen, die door teekens worden gecomman deerd. BOTER. Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van bo ter maakt bekend, dat voor de week van 19 tot 20 Sep tember voor 70 pet. der boterproductie certificaat van uitvoer kan worden verleend; terwijl 30 pet. der pro ductie voor het binnenland verkocht moet worden, be schikbaar gesteld of afgeleverd. KOLENBUREAU. in cie zitting van het Kolenbureau te s-Graveuhage van Donderdag heeft de voorzitter prof. De Vooys, naar vernomen wordt, verslag uitgebracht van zijn be vindingen in Belgie, waar hij zich met een lid van den raad van beheer van de Onderlinge Koienreserye-Maat- schappij en de leden van het Kolenbureau O. G. vau Beuumgen en F. van Vltssingen op en hoogte had ge steld van de regeling van den kolenuitvoer naar Ne derland. Onder andere is daarbij gebleken, dat aan de bepaling, waarbij alle vroegere contracten vernietigd zijn, en alle export van steenkolen geschiedt volgens aanwijzing van de kolencentrale, strikt de hand gehou den wordt. Met de bestuurders der kolencentrale werden lang durige besprekingen gehouden over de soorten en hoe veelheden kolen die voor Nederland waren aangewe zen, om in October te worden uitgevoerd. Daarbij bleek, dat wegens het zeer beperkte verkeer de verkoop over 't Nederlandsche Kolenbureau het een'ge middel is om op' toevoer uit België te kunnen blijven rekenen. In overleg met de afdeeling van de kolencentrale, die als bevrachtings-centrale werkt, zijn maatregelen be raamd om verschillende transport bezwaren op te hef fen ten einde den uitvoer sneller en tot grooter hoe veelheid te doen geschieden. Helaas was het daarbij onvermijdelijk dat de kolen werden overgeladen, waardoor de waarde der kolen sterk terug gaat. Deze overladingen waren niet te ont gaan, en zullen zelfs in den eersten tijd voör nog groo ter hoeveelheden moeten geschieden. Overigens bleek, dat de organisatie van de bevrach tingsbureau's den besten waarborg gaf dat van elke transportgelegenheid gebruik werd gemaakt. VAN NEDERLANDERS IN AMERIKA. Wederom is door de Nederlanders te Orange City, Iowa, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, een be drag (ditmaal van 295.29) ten behoeve der noodlij denden in het oude vaderland bijeengebracht en aan de Koningin toegezonden. Namens H. M. werd dit be drag in handen gesteld van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. KAAS-CONSENTEN. Naar aanleiding van de onderscheidene vragen om inlichtingen betreffende consenten van kaas, die men over heeft, deelt het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas het volgende mede: Het overhouden van consenten kan ontstaan in twee gevallen: lo Wanneer een producent meer heeft verkócht zon der consent dan het verplichte percentage van de pro ductie, of wanneer een handelaar meer kaas verkocht heeft zonder consent dan ingekochtv 2o. bij den handelaar door indrogen der kaas. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar bren gen ter algemeene kennis dat de Tnrlaearkte- kreg op Maanflag 80 ftap (ember a. voor het verkeer van reinigen en voetgaagere zal zijn Alkmaar, 17 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Q. RIPPINO, Voorzitter. DOr^ATH, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brt gen ter kennis van belanghebbenden, dat ie. het herhalingsonderwijs voor de JONGENS zal aanvangen op Maandag 20 September a.s., des namiddags te 6 uur, in de 3de Gemeenteschool aan den Koningsweg, en 2e. het herhalingsonderwijs voor de MEISJES, we gens gebrek aan deelneming, dezen winter niet zal worden gegeven. Alkmaar, 18 September 1915. Burgemeester en Wathouders voornoemd, O. RIPPINO, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Exporteurs die consenten over hebben, kunnen hier van opgaven doen aan den secretaris van de commissie. De commissie zal nog nader overwegen of en zoo ja welk deel van de indroging ten laste van kaas zonder consent mag worden gebracht. Op dit oogenblik wordt niet toegestaan, dat kaas zonder consent wordt gekocht met het doel hiervoor het overschot van consenten te gebruiken. Men diene dus af te wachten. Allen, exporteurs, zoowel produ centen als handelaren, herinnert het Centraal Bureau aan het voorschrift, dat bij verkoop aan een exporteur van elke zending terstond kennis moet worden gege ven aan den secretaris van de commissie en dat men er zich vooraf van overtuigt, dat deze kaas in het binnen land blijft. Grossiers mogen natuurlijk niet aan een exporteur verkoopen. Ten slott wijst het Centraal Bureau er nog op, dat het ten zeerste in het belang is van alle exporteurs, wanneer zij er toe medewerken, dat kaas, bestemd voor 't binnenland, ook in het binnenland blijft. SPIONITIS! Men schrijft aan het Hbld. uit Domburg Reeds geruimen tijd loopen te Domburg allerlei praatjes van spionnage, betonvloeren op duinen veel te groot voor de huizen die er op gebouwd werden enz., enz. Vooral gingen die geruchten over een houten villa, die destijds aan den zeekant, een eind westelijk voorbij de welbekende villa „Caraien Sylva" gebouwd- was op een zoo zwaar betonfoundament dat „het wel leek alsof daorop de „Lange Jan" van Middelburg moest komen te staan." De bouwer en eigenaar was de heer Von Woringen, een Duitscher van geboorte, afkomstig uit Rotterdam, wonende te Brussel, geïnteresseerd bij de Antwerpsche cement- en betonfabriek, waar beton volgens een nieuw systeem werd vervaardigd. Deze heer, Domburg als badplaats kennende wilde daar voor denz omer een vast pied-a-terre bezitten. Hij liet daar dus op een betonvloer die villa zetten, richtte er in het sousterrain een bergplaats voor een paar rijtuigen in en plaatste een stal voor zijn paarden .er dichtbij. Niemand dacht aan oorlog. Maar nu de oorlog er is, zijn er allerlei praatjes in omloop gekomen over de villa van den heer Von Worin gen. 't Is waar, uit een advertentie in de Middelburg- sche courant van 14 Januari 1915 waarin „de vluchte lingen van Domburg mevrouw Von Woringen harte lijk bedanken voor haar liefdadigheidswerken", blijkt, dat de familie Von Woringen mede in Nederland de Belgen gastvrij ontvi z, maar toen eenmaal die fun deering van de villa „Norskhjem" over de tong. ging en er een huistelefoontje van het huis naar het stalge- bouw aangelegd werd, toen toen werd er aan dikke Bertha's, daardlooze telegrafie en aan spionnage ge dacht Weldra kwam dan ook het „gezag" om een onder zoek in te stellen. Eerst gold het de „draadlooze." Marechaussees en deskundigén kwamen onverwachts op het terrein. Op een goeden ochtend bemerkte de heer v. W. dat 's nachts zijn tennisbaan was opgehakt en onderzocht. Dit was geschied zonder dat hij er iets van wist! Een tweede maal kwam nog eens een officier der marechaussees, maar wéér werd niets verdachts gevon den. De heer Von Woringen, genaturaliseerd Nederlan der, wenschte echter, toen de praatsjes en ergenissen aanhielden, en zijn familie zelfs werd lastig gevallen, in het bijzonder door Beigen, een bewijs van zijn c schuld te bezitten. Dat bewijs ontving hij en nog wel van den opperbe velhebber van land- en zeemacht zelf. Het luidde: Ondergeteekende verklaart bij dezen overtuigd te zijn dat noch door den heer Won Woringen te Dom burg, noch door zijn huisgenooten handelingen zijn ge pleegd die op eenigerlei wijze in Strijd zijn met de on zijdigheid van Nederland. Beschuldigingen, als zouden door genoemden heer of door zijn echtgenoote handelingen zijn gepleegd ten behoeve van een der oorlogvoerende mogendheden, zijn gebleken volkomen uit de lucht gegrepen te zijn. Den Maag. De generaal (w.g.) SNIJDERS." Het is te hopen dat de heer Von Woringen nu verder geen last zal ondervinden, EEN MIJN IN HET NET. Door schipper C. van der Klooster van dén blazer „O. D 9", werd gerapporteerd, dat hij N.-W. van het ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1