Telegrammen van heden. Nederland. vuurschip „Maas" in da richting Noord-Hinder— IJmuiden een mijn in het net heeft gehad, die hij i* kwijt geraakt door het net stuk te snijden. PREDIKANT EN MILITAIR. Als een merkwaardigheid mag voorzeker gelden, dat een Gereformeerd predikant tegelijkertijd 2de luitenant in actieven dienst is. Het is dr. W. Fiber, t* Schiplui den, die thans als zoodanig is gemobiliseerd. Naar men meldt, heeft ds. Faber aan de classis Den Haag dezer dagen emeritaat aangevraagd. (Sticht. Crt.). BINNENLAND. KARDINAAL VAN ROSSUM. Ter logenstraffing van het reeds tegengesproken be- r richt, dat „het einde van Kardinaal Van Rossum's le ven spoedig kan worden verwacht", verneemt nog „De Tijd" uit Rome, dat Z.Em. zijn gewone werkzaamheden hervatte en van ziek-zijn in den eigenlijken zin des woords geen sprake meer kan wezen. Vermoedelijk heeft men in 'n korten vancantie-maatre- gel en een lichte voorzorg aanleiding gevonden tot het angstwekkend nieuws. In elk geval kunnen de Neder- landsche Katholieken gerust zijn omtrent den gezond heidstoestand van hun Kardinaal. Gemengd Nieuws. EEN ONDERSCHEIDING. Aan den heer K. Bz. Hos te Uitgeest is een onder scheiding te beurt gevallen voor een door hem uitge vonden en zelf geconstrueerden brancard. Dat deze eenwiel-brancard, die toch zoo hoogst eenvoudig en tevens op zeer practische wijze werd sa mengesteld, door de autoriteiten met belangstelling werd kennis genomen, blijkt wel uit het feit, dat den heer Hos, bij monde van den gepensionneerden kolo nel, den heer E van Bose, een verguld-zilveren medal je met inscriptie van het Hoofdbestuur van de vereeniging „Volksweerbaarheid" werd overhandigd. Door het hoofd-comité van „het Roode Kruis" werd den heer Hos een loffelijk schrijven gezonden, terwijl hem namens den Prins der Nederlanden een dankbetui ging gezonden werd. VEKOIFTIOINO? Ook in Den Haag, in den omtrek der 's-Gravenzan- delaan, heeft zich een geval voorgedaan van vermoede lijke vergiftiging, tengevolge van het eten van ham- spek. Zondag hadden eenige personen, in verschil lende familiën, daarvan gebruikt en 's avonds deden zich de verschijnselen voor. Gezinsleden, die er zoo ;oed als niet van hadden gegeten, bleven vrij. Men iaagde over loomheid in de beenen, enz., en deze d door hooge koortsen. Er werd genees g k! r tijdig naar zijn garnizoen vertrok. Ook hij werd ernstig ziek, maar is thar thans naar men hoopt bui- kundige hulp ingeroepen. Sterfgevallen hebben er niet plaats gehad, maar de patiënten moeten nog steeds on der behandeling blijven en sommigen mogen hun bed niet verlaten. Er waren ongeveer 20 zieken Een der patiënten is genie-soldaat te Utrecht, die bij zijn ouders op bezoek was, zich Zondagmiddag na het gebruik van het hamspek ook niet lekker gevoeld en maar daar ten gevaar. De politie stelt een onderzoek in. (Avondp.) H. IJ. S. M.-PERSONEEL. De „N.-Cnt." verneemt de directie der H. IJ. S. M een vrijbiljet geeft aan alle leden van haar personeel ten einde hen in de gelegenheid te stellen het geschenk aan de Maatschappij twee tegeltableau's te Am sterdam te bezichtigen. Met October wordt begonnen met uitbetaling der feest-gratificatieaan hen, die na 14 September vrij willig den dienst verlieten vervalt de toelage. GEVAARLIJK INDIVIDU. Men meldt uit Havelte aan de Tel. Sedert eenige dagen houdt zich in de bosschen bij de Darperschool een persoon op, die door zijn hande lingen onder de ouders der schoolgaande kinderen angst en vrees teweeg brengt. Met mooie woorden, eenige centen en cadeautjes weet hij de kleine meisjes in het bosch te lokken. Heeft zoo'n kind een kameraadje bij zich, dan geeft hij dit eenig" centen, waarvoor het op den weg wacht moet houd Bedoeld individu gaat dut wel met overleg te weiv Daar het schoolpad van velen der kleinen langs ot door de bosschen gaat, is de angst der ouders begri] pelijk. UIT HEILOO. De afdeeliug Ileiloo van den Volksbond, die elk jaar of een Huisvlijt- öf een Flora ha-ten toonstelling organiseert, houdt heden en morgen in het café Ruitei tiaar derde Floralia-tentoonstelling. Ook nu weer heb ben talrijke volwassenen en kinderen hun zorgen aan ue verstrekte stekjes besteed en vele van Flora's kinde- 'rtn zijn dankbare pleegkinderen gebleken. Een groote verscheidenneid van bloemen en planten dank zij de zorgen van den heer Grootewilliuk aardig ge rangschikt, valt er te bewonderen. En wat bijzondei opvan zijn de inzendingen van vijf bloemen, die toch waarlijk niet weinig zorg en inspanning hebben ge vergd. De jury bestaande uit de heeren B Hoek en H. J. "leerink uit Alkmaar vond het dan ook noodig het aantal in deze afdeeling beschikbaar gestelde prij zen aanzienlijk uit te breiden. Ook „ter opluistering" ie er heel wat ingezonden. Wie de tentoonstelling bezoekt, zal er stellig eenige aangename oogenblikken doorbrengen. Een bezoek geeft bovendien de voldoening, dat men een nuttigt zaak steunt en dat men de menschen, die zich vee moeite daarvoor belangloos getroosten, een blijk van waardeering geeft. UIT EG MOND AAN ZEE. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de heer G. Snoeks. Aan de orde was de benoeming van een hoofd der openbare lagere school.* Aan de orde was hierna de benoeming van een hoofd der openbare lagere school. In overleg met den waarnemenden districts-school opziener werd den Raad de volgende voordracht aan geboden 1. K. Jager, hoofd der school te Oudkarspel 2. E. J Nannenberg, hoofd der school te Bleiswijk 3. J. G. Bosschaart, hoofd der school te St. Lauw rens. Naar aanleiding van deze voordracht merkte üe voorzitter op, dat het de wensch van den waarn. dis- tricts-schoolopziener is geweest, dat No. 2 en 3 \an de vorige voordracht nu respectievelijk 1 en 2 zijn ge plaatst. Hetgeen dan ook geschied is. B. cn W. zijn van oordeel, dat No. 3 even ernstig in aanmerking komt als No. 1 Dit laatste ontlokte den heer Zwaan de opmerking, dat er dus vrije keus is, hetgeen door derj voorzitter beaamd wordt. De heer Bosschaart werd nu met algemeene stem men benoemd. Hierna rondvraag en sluiting. CARILLON. De N. R. Crt, bevat het volgende ingezonden stukje, van een Noorsche uit Tjömö. Toen ik in de N. R. Ct. van 6 Sept. (Avondb ad O het artikel las „Vreemdelingenverkeer en Carillonne speling ontwaakte in mij de herinnering aan mijn eerste bezoek aan Holland nu voor 4 jaar, en ik vroeg mij af, wat heeft toen in Holland den sterksten, meest blijvenden indruk op je maakt. Waren het de vlakke, wijde grasvelden met de groote glanzende witte en zwarte koebeesten, waren het de kanalen waar de sche pen voortglijden op het water met aan weerszijden het land in de diepte beneden u, was het het overheerlijke zeestrand, de duinen en de zee bij Scheveningen, Kat wijk en Noordwijk? Of waren 't misschien de schilder achtige grachten en de eerwaardige gevels van hon derdjarige oude gebouwen, was het Marken of Volen- dam met hunne bevolking in de pittoreske nationale kleederdracht, of was het het'gezellige straatleven in Amsterdam en Rotterdam Ik denk ook aan het schoon heidsgevoel dat een vreemdeling overweldigt wanneer hij vol eerbied voor een Rembrandt, Vermeer, Israëls of Maris komt te staan. Ja, dit alles was heerlijk, maar toch: Carillon, Ca rillon, gij maakte op mij den sterksten indruk. Toen ik u voor de eerste maal hoorde, luisterde ik naar u als naar tonen uit een lichtere sfeer. Wat was dat toch voor een zilverklank, gewoon als ik was aan de ernstige doffe metaalklokken in mijn geboorteland, zij deden mij altijd denken aan graf en ernst. Maar bij u kwam mij vreugde van deze hooge kerktorens tegemoet, dezelfde vreugde, die men in vogelenzang verneemt. Overdag vervulde het carillon mij met schoonheidsgevoel en gaf mij stemming, en 's avonds wanneer ik het soms hoor de, gaf het harmonie en rust. Ik luisterde en luister de, en ik geloof niet dat deze tonen mij een enkele maal onverschillig voorbij gingen; zij zitten nu nog in mijn gehoor vast, en zij zijn het die mij het sterkst trekken naar mooi Holland. EEN NOORSCHE. Tjömö, 11/9 '15. VOORTUINEN ONDER GEMEENTELIJK TOE ZICHT EN BEHEER. In „Onze Tuinen" vestigt L. V. de aandacht op het vaak slordige voorkomen van de tuintjes vóór de hui zen in de steden, waardoor niet zelden geheele straten ontsierd worden. De oplossing meent hij te zien in een gedeeltelijke onteigening dier tuintjes, en het ver zorgen daarvan door de gemeente. Na uitvoerig de last en teleurstelling te hebben ge schilderd, die stadsmenschen van een tuin aan de straat meestal hebben, en op het armelijke, slordige, vaak vie ze uiterlijk van vele dier tuinen gewezen te hebben, waaruit soms zoo duidelijk het gebrek aan lust of aan geld spreekt om ze te Moet dat zoo blijven Dat behoeft volstrekt niet, meent hij. Verschillende bouwvereenigingen tot verkrijging van betere arbei derswoningen wijzen ons in deze den weg. Ze bou wen een blok huizen, waarbinnen een rechthoekig stuk grond openblijft. Een poort verleent toegang van de straat afvan de omringende huizen afzonderlijk is de tuin niet te bereiken. Nu wordt dit stuk grond aangelegd tot'tuin, met een kinderspeelplaats, zitbanken rozenboomen, enz.: een tuinman, belast met het onderhoud en de bewaking, wordt aangesteld, en alle omwonenden (in 't bijzonder ouden van dagen en kinderen) genieten dagelijks van den gemeenschappelijken tuin, van „hun tuin". Wee hem die zich mocht vergrijpen aan de in dien tuin staande gewassen, of de goede gezindheid en den vre de verstoren door ongepaste daden, ergerlijke taal of anderszins. De tuinman kan steeds rekenen op den steun van een commissie uit de bewoners, speciaal be last met de tuinbelangen. Zeer practisch zijn de kos ten van den tuinaanleg in den bouw, en die van het tuinonderhoud in de huur der woningen begrepen. Hoewel de toestanden niet gelijk zijn, zou de schrij ver toch aan alle eigenaars of huurders van voortui nen willen toeroepen: Vereeoigt u en laat voor geza- melijke rekening uw voortuinen aanleggen en onder houden. Verwijdert de smakelooze staalkaart van hek ken en afrasteringen, die ieders persoonlijk eigen dom omgeven: verwijdert alle hinderlijk, hoogopgaan- de houtgewassen en laat de grondstrook, over de ge heele lengte der straat, op één hoogte brengen. Laat nu een eenvoudig, laag, stevig hekje, over de geheele leng te, langs het trottoir plaatsen met openingen naar de bestrate toegangen tot de huizen, om daarna, onder deskundige leiding, een gemeenschappelijken, unifor men voortuin aan te leggen, met een beplanting, die aansluiten moet met de gevelbegroeiing der huir zen, en, wilt gij nog verder gaan, laat dan een com missie uit de bewoners een prijsvraag uitschrijven voor balkon- en raamversiering. Zoo kan ieder bewoner per soonlijk ook nog medewerken, en het gemeenschappe lijke genót verhoogen. De inmiddels aangestelde tuin man heeft de dagelijksche zorg voor het geheel, en wat voorheen niet zelden een ergernis was, kan op die ma nier een bron van genot worden voor eigenaar, bewoner en buurtgenooten. Gij, eigenaar of bewoners, vraagt naar de kosten? Heusch, zegt de heer L. V., ze zullen minder bedra gen dan bij afzonderlijken aanleg en onderhoud; of zijt ge nog niet gerust omtrent de straatjeugd? Maar ge hebt toch een bekamen en wakenden tuinman? Een openbaar plantsoen wordt toch ook niet weggesleept door de straatjeugd! Maar, waar blijft nu de eigen liefhebberij, zal men vragen? Mogen we op onzen eigen grond niet meer zaaien en planten? Neen, dat is voor dit geval ge daan! Maar wat beteekent dat vóór aan de straat? Daarvoor is de tuin achter het huis toch beter geschikt, waarin men zich ook beter thuis voelt. Voor straten, waar een voortuinen-chaos bestaat als bovenbedoeld, wil de schrijver deze onder de aandacht brengen van straat- en buurtverenigingen, die hierin een onderwerp zullen vinden, aller belangstelling waardig. De fout in deze schuilt niet bij den architect, den ei genaar of den bewoner, doch is te zoeken bij den ste dénbouwer. De bedoeling, Juinen bij de huizen, i: goed, maar de toepassing is onpractischZonder twij fel wordt het aanzien eener straat veel gebaat, door een strook groen langs de huizen, maar dan moet die strook er zonder mankeeren goed verzorgd uitzien, en daarom moet deze planisoenstrook niet net eigendom van den eigenaar of van den bewoner van het huis zijn neen, deze plantsoenstrook moet, evenals de straat, het eigendom van de gemeente zijn, en door deze aange legd en onderhouden worden. Dat zou, meent de schrijver, practisch zijn, mits het niet meebrengt naast straat-, plantsoenbelasting. KORTE BERICHTEN. Bij de Vork onder Eist (Betuwe) is gistermorgen de 23-jarige J. de J. in een sloot gevallen en verdrom ken. De milicien Meerens uit Harderwijk is gisternacht uit de eerste verdieping van zijn kwartier aan de Prin ses Sophiestraat te Tilburg gevallen. Hij was onniid dellijk dood. STADNIEUWS. HET VERNIETIGDE LOT, WAAROP DE HOOFDPRIJS VIEL. Zooals wij dezer dagen hebben medegedeeld is de hoofdprijs van de Paardenverloting gevallen in de collectie-Bloem te Oost-Knollendam. Het lot, waarop de prijs viel, was verleden jaar door dezen verkooper verkocht aan den landbouwer P. Vriend te Midde- Westzaan, wiens vrouw het evenwel een paar maan den geleden vernietigde. De heer Vriend wendde zich tot de vereeniging om den prijs. Het bestuur heeft, gehoord de commissie van toezicht en bijgestaan door twee rechtsgeleerden, thans besloten den prijs af te geven aan den heer Vriend, onder bepaling, dat deze gehouden is de waarde van den prijs, benevens 100 voor vennoede- ijk te maken kosten, te storten bij Noord-Hollandsch Landbouw-Crediet. Dit bedrag zal hem worden uit gekeerd indien na drie maanden niemand aanspraak op den hoofdprijs heeft gemaakt. GEVAARLIJK SPEL. Gisteravond schoot een soldaat, zekere de W., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, in de Langestraat, zijn geweer, dat vermoedelijk met een scherpe ptroon was geladen, in de lucht af. Er ont stond eenige consternatie onder de voorbijgangers, doch al spoedig was de politie er bij, die den man inb rekende. JAARWEDDEN LEERAREN HANDELSDAG SCHOOL EN HANDELSSCHOOL. Amendementen van den heer Udo op de Verordening tot regeling der jaarwedden van de leeraren aan de Handelsdagschool, van de leeraren aan de Handels school en van de leeraren aan beide inrichtingen te za- men. 1Aan art. 7 toe te voegen Met dien verstande, dat de inmiddels gemaakte of volgens de thans vigeerende verordening nog te maken periodike verhoogingen in rekening gebracht worden. 2. Art. 7 te lezen als volgt: Ter bepaling van de categorie, waarin een Ieeraar, die tvens als zoodanig verbonden is aan het gym nasium, volgens art. 2 1 valt, wordt ook rekening gehouden met zijn lesuren aan die inrichting. "Ter bepaling van diens jaarwedde wordt het aan tal zijner lesuren vermeerderd met dat aan het Gymnasium; het bedrag, dat volgens art 3 I als dan beantwoordt aan de aldus verkregen som van lesuren wordt verminderd met zijn jaarwedde aan het Gymnasium. Toelichting op het amendement I. Uit art. 7 blijkt, dat de bedoeling heeft voorgezeten om de onder de werking van de thans vigeerende ver ordening genoten salarissen te handhaven. Die be doeling wordt echter niet geheel bereikt met de voor gestelde redactie. Er zijn toch leeraren die juist in dencursus 1914/15 periodieke verhoogingen hebben ge maakt; de heer v. Rijnbach b.v. maakte eene periodieke verhooging ingaande 1 Oct. 1914 en tweede ingaande 1 Maart 1915. De heer Ras kreeg op 1 Oct. 1914 twee periodieke verhoogingen en zal zijn derde (en laatste) maken op 1 Oct. 1915. Deze verhoogingen worden nu niet gewaarborgd en het gevolg daarvan zal zijn, dat beide heeren bij de verplichting om een gelijk aantal uren les te geven waarvan een deel op eene hoogere inrichting in salaris zouden terug gaan. Toelichting op het amendement II. Ik vind het absoluut juist, dat men bij de salaris-re- ;eling rekening houdt met de uren, die ae leeraren aan iet Gymnasium les geven en met de deswege door hen genoten bezoldiging. Maar de consequentie van die samenkoppeling van bezoldigingen eischt, dat men.ook bij de garantiebe paling van art. 2 sub I daarmede rekening houdt. Mijn amendement heeft practische beteekenis o.a. voor den heer Wittop Koning, die 18 uur les geeft, of zal geven, aan de Handelsschool en 6 uur aan het Gymnasium. LANDBOUWTENTOONSTELLING. Men verzoekt ons te melden, dat voor de a.s. ten toonstelling de volgende eereprijzen voor de afdeeling konijnen zijn uitgeloofd Een bronzen medaille door N. N. voor mooiste Vlaamsche reus haaskleur, ƒ1.door N. N. voor mooiste Vlaamsche reus andere kleur; 2.door den heer Frans voor mooiste Lotharinger; 2.50 door den heer J. F. M. voor mooiste Blauwe Weener, een kistje sigaren door N. N. voor mooiste Havana2.door den heer G. Bos Wzn. Oudorp, voor mooiste Japansche driekleur; een vergulde medaille door den heer J. B., voor mooiste Zilverkonijn2.50 door den heer J. v. d. V. voor mooiste Russische Brandneus; groote bronzen medaille door N. N. voor mooiste Tan konijn.; 2.— door N. N. voor mooiste Hollandsche konijn; 1. door N. N. voor mooiste Voedster met jongen groote rassen1door den heer de S. voor mooiste voed ster met jongen andere rassen; 1.50 door den heer N. H. voor het mooiste nest jongen; 1.— door het Hoenderpark „Medieno" voor op één na het mooiste konijn der tentoonstelling; ƒ1.door N. N. voor het mooiste konijn groote rassen. PRIJZEN BEHAALD. Donderdag en Vrijdag zijn te Doorn, op het jacht- goed van den heer J. Jochems uit 's Gravenhage, de groote Derby-wedstrijden gehouden, uitgeschreven door de Nederlandsch-Duitsche staande hondenclub. Er namen 13 1ste klas honden aan deel, voortge jaagd door Belgische, Duitsche, F.ngelsche en Holland sche dresseurs. Vijf prijzen werden gewonnen door den Duitschen staande hond Frigga von Freithoff van den heer A. J. Stikkel alhier, n.l. de le prijs veldwedstrijd, 35, een zilveren medaille voor den hond die het beste het veld afzocht, een verguld zilveren medaille voor den hond met de beste dressuur, de eerste prijs is den schoonheidswedstrijd, 25, de tweede prijs 10 en twee kistjes sigaren voor den dresseur, en drie diplo- ma's. De hond is gedresseerd door den jachtopziener J. Wittebrood te Schoorl. VOETBAL. Zoo zal dan morgen overal in den lande de voetbal weer rollen. Dit seizoen zal de gewone competitie weer gespeeld worden, zoodat Alanaria alleen tweedeklas sers op bezoek zal krijgen n.l. drie uit Amsterdam: A. F. C., Blauw-Wit en de Spartaan, twee uit den Flaag (Rijswijk); D V. V. en V. U. C., één uit Haar lem: E. D. O., en één uit Leiden: Ajax. Er is dit sei zoen wel promotie, geen degradatie: Wij hopen dat Alanaria er in zal slagen in deze zware afdeeling 'n goed figuur te maken. Jammer, dat de eerste twee wedstrijden, uit-wedstrijden zijn (Bi.-W. en E. D. O.) Holland speelt ditseizoen in de derde klasse E. waar- in.verschillende clubs spelen, die ook 't vorig seizoen op de Alkmaarsche velden geweest zijn. Haar eerste wed strijd speelt zij ook buiten de sitad: morgen n.l. tegen Purmersteijn. MUZIEKUITVOERING, te grvm door het STEDELIJK MUZIEKKORPS, Directeur: H A. MAAS, in den Hout. op ZONDAG 19 SEPTEMBER, 's middags van 214 tot 414 uur, Programma 1. Hochzeitsmarscli aus „Ein Sommer- nachtstraum" Mendelssohn-Bartholdy. 2. Ouverture zur Oper „Titus" Mozart. 3. Nachtschade, groote concertwals H. A Maas. 4. Fantasie aus der oper „Tannhóuser" Wagner. Pauze. 5. Marche du Sacre de l'opera „Le Prophéte" Meijerbeer. 6. Ouverture de l'opera „La fille du Régiment" Donizetti. 7. LTnauguration, gavotte van Aaken. 8. Finale (Landbouwfeestmarsch). „DE VLOEK VAN HET TESTAMENT". In het bioscoop-théater „Cinema Americain" gaat deze week een Hollandia-film van 2000 Meter: „De vloek van het testament". De inhoud van dit stuk, dat door de artisten van het Nederlandsch Tooneel ge speeld werd, n.l. mejuffrouw Annie Bos, dén heer van der Veer, mevrouw Crispijn en den. heer van Domme len, is ongeveer als volgt: Een jong advocaat, in geldnood verkeerend, berooft, tezamen met zijn vrouw, een meubelmaker, dien zij meenen gedood te hebben. Dit is echter niet het geval, voortdurend wordt de advocaat met bedreigingen achtervolgd, en deze, zich ten laatste nergens meer veilig wanend, besluit met zijn vrouw, die feitelijk de hoofdschuldige is, naar Amerika te vertrekken. Jan, de meubelmaker, en zijn vrouw, volgen hem. Het schip geraakt in brand en als de advocaat zijn einde voelt naderen, bekent hij op het vlot, waarmede zij gered zijn, aan den kapitein zijn misdaad. Dan valt hij bui ten boord en ook zijn vrouw verdrinkt. Het geheel houdt den toeschouwer twee uur lang onafgebroken in spanning en wordt geïllustreerd door voortreffelijke muziek. Een aanbeveling dit stuk te gaan zien is vrijwel overbodig, het beveelt zichzelf aan. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS 18 Sept. (Officieel.) Communiqué van gisteravond 11 uur: Op het geheele front had hevige artilleriebe schieting plaats. De Fransche artillerie zette de vernieling vooi t van de vijandelijke verdedigingswerken. Gevech ten met handgranaten bij Tête-de-Sapt, Angres, Souchez, Neuville en vuurgevecht tusschen de loopgraven bij Roye. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME 18 Sept. (Officieel.) De artillerie heeft op verschillende gedeelten van het front mar- cheerende colonnes beschoten. Door luchtverken- ningen werd de aanwezigheid vastgesteld van tal rijke treinen op de stations van den Triestspoor- weg, welke gebombardeerd en beschadigd werden. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. PETROORAD 18 Sept. (Officieel.) In de. streek van Riga hadden aan de Eckau gevechten tusschen kleine afdeelingea plaats, evenals aan den westelijken oever van de Duna en tusschen Ja- cobstadt en Dwinsk, Ten westen en zuidwesten van Dwinsk duren de vijandelijke aanvallen voort Heit offensief tusschen den weg naar Dwinsk en het Samova-meer werden door ons artillerievuur afgeslagen. Bij een schermutseling ten noorden van Swentziany om het dorp Dafgelisjki bleef dit dorp in handen van den vijand. In de streek van Wilna en oosten daarvan ont wikkelden zich de hardnekkige gevechten, welke daar reeds geruimen tijd aan den gang waren, bij zonder. Links van de Wilja tusschen despoorwe- gen WilnaNovo Swentziany en Moloditchno— Wileiki hebben vijandelijke afdeelingen enkele plaatsen aan den spoorweg NovoWileikiMo- lodetcshno bereikt. Op verschillende plaatsen in deze streek en bij de meren van Modziol, Narotch en Swir, ten zuidoosten van Swentziany hadden schermutselingen plaats van sterke cavalerieaf- deelingen. De Duitschers deden ten zuidoosten van Meichagola krachtige aanvallen in derichting van Wilna. Ten zuidoosten van Orany werden herhaalde vijandelijke aanvallen op de dorpen Eismonty en Datzisjki afgeslagen. Ten zuiden van deze plaats hebben de Duitschers na een hevig gevecht het dorp Radziouny bezet. LONDEN, 18" Sept. (V. D.). Êen Lloyd's tele gram van de Azoren meldt, dat de kapitein van het Fransche stoomschip „Sant Anna", dat op de At lantische Oceaan in brand geraakte, verklaart, chat de brand is veroorzaakt door Duitsche agenten. Verschillende lonten werden in'het ruim gevon den. SLUITING VAN DE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. In de zeer korte dede waarmede minister Cort van der Linde he denmiddag om 3 uur de zitting der Staten-Gene- raal in naam der Koningin sloot, constateerde hij, dat het overgroote deel der maatregelen, welke in dit zittingsjaar tot stand kwamen, gevormd werd door voorziening in buitengewone behoef ten, ontstaan ten gevolge van den nog steeds woedenden oorlog. Uit naam der Koningin dankte hij de leden voor hun ijver en toewijding in 's lands belang. 's GRAVENHAGE 18 September. De commis sie uit beide kamers der Staten Generaal, die he den in de vereenigde vergadering tot sluiting van de zitting de minister van Staat, minister van bin- nenlandsche zaken in en uitgeleide deed, bestond uit de heeren:: De Vos van Steenwijk en van Swaay, leden der le kamer en van Doom, Lim burg, Ankerman en Kollenhove leden der 2e ka mer. MR. TROELSTRA. 's GRAVENHAGE 18 September. Het Volk meldt dat het bericht dat Mr. J. P. Troelstra voor- loopig niet aan de parlementaire werkzaamheden kan deelnemen, en het ook niet zeker is, of een an der lid der Soc. Dem. fractie bereid zal worden gevonden de functie als vice-voorzitter der Twee de Kamer in te nemen, in zooverre uit de lucht is gegrepen, dat het heden volkomen vaststaat, dat de S. D. Kamerfractie in. Troelstra's plaats een ander harer leden candidaatz al stellen, als twee de- voorzitter der Kamer, terwijl intusschen die candidaat nog niet is aaangewezen. UITVOERVERBOD VAN VLAS. 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. Te verwachten is zeer binnenkort een uitvoerverbod van vlas, niet om aan allen uitvoer een einde te maken, maar om een regeling tusschen producenten en nijverheid mogelijk té maken, waardoor de laatste in haar behoeften zal kunnen voorzien. DE KONININ EN DE PRINS. 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. De Koningin en de Prins brachten heden een bezoek aan de tentoon stelling van werk van Belgische geïnterneerden in de Dierentuinzaal. De Vorstelijke bezoekers wer den ontvangen door een commissie, waartoe be hoorde de Belgische gezaat, en werden bij het bin nentreden in de zaal begroet door het „wien Neerlandsch Bloed", gespeeld door een Belgisch militair orkest. Tijdens het bezoek werd aan Ko ningin Wilhelmina ten geschenke aangeboden een fraai bewerkt kussen en een doos voo houtsnij werk. RIJKS PERSONEEL IN DIENS, AMSTERDAM, 18 Sept. Het „Volk" meldt, dat door het Kamerlid Helsdingen de volgende vraag aan de regeering is gesteld Is de regeering bereid mede te deelen welke maatregel zij voornemens is te nemen ter regeling der positie van het vaste en tijdelijke personeel in 's Rijks dienst, voor zoover dit krachtens de wet i I DF SANT ANNA"

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2