DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het sestellik oarlogsterrelB. Van het zuidelijk oorlogsterreln. Van het westelijk oorlogsterreln. BROODVOORZIENING. No. 220 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.,fr. p. post f 1.25. MAANDAG Advertentieprijs 10 ot. p. regel, groots letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. Y. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERNIs. COSTERS ZOON, Yoordam C 8. Telefoonnr. 3. 20 SEPTEMBER ENGELAND. RUSLAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 20 September. De stad Wilna is nu ook in Duitsche handen geval len. Wanneer men zich herinnert, dat na den val van Kowno (18 Augustus) die van Wilna reeds waarschijn lijk scheen, dan zal men van meening zijn, dat de Rus sen deze stad, die geen vesting is, al zeer sterk hebben gemaakt en haar voor dezen oorlog zeer lang hebben verdedigd en dan zal men er zich niet al te zeer over verbazen, dat zij er zich niet kondien handhaven. Intus- schen zijn er eenige omstandigheden, welke aan het verlies dezer stad bijzondere beteekenis geven. In de eerste plaats zijn degenen teleurgesteld, die gehoopt hadden, dat met het aanvaarden van het opperbevel door den Tsaar een wijziging in den strategischen toestand op het oostelijk oorlogstooneel zou intreden, dat de periode van terugtrekken en plaatsen verliezen zou geëindigd zijn en dat men nu krachtigen tegen stand zou gaan bieden om daarna vooruit te komen. Lven scheen het, alsof zij, die deze hoop koesterden, bevredigd zouden worden, maar thans 'gaat het weer den kreeftengang, welke in Mei werd ingezet. Immers niet alleen is Wilna verloren, maar ook zijn de Rus sen op het geheele front der legergroep-Hindenburg tot een snelle terugtocht gedwongen, terwijl ook door de legergroep-prins Leopold van Beieren de terugtrek kende Russen achtervolgd worden en alleen in Wolihy- nië een Russisch tegenoffensief wordt geleverd, het welk de Oostenrijkers genoodzaakt heeft hun front een weinig 'naar het Westen te verplaatsen. Een tweede onaangename bij-omstandigheid van het verlies van Wilna is, dat men Zaterdag nog in een officieuze Rus sische voorstelling te kennen heeft gegeven, dat men deze stad wenschte vast te houden, en dat haar thans nog geen gevaar dreigde. En in de derde plaats is het zeer waarschijnlijk, dat de positie der Russen hier zeer kritiek geworden is, dat zij de stad te lang hebben verdedigd om nog te kunnen ontsnap pen. Blijkt dit geval aanwezig, dan zou de verande ring in de tactiek, welke door den grootvorst-opper bevelhebber met succes werd gevoerd, zeker geen ver betering zijn. Mogen wij de bewoordingen van het Duitsciie communiqué gelooven, dan is men er hier in geslaagd de Russische troepen te omvatten, hetgeen neerkomt op een gevceligen klap voor de Russen. De uitvoerige, maar enkele etmalen achteraankomende Russische cotnmuniqué's leeren omtrent deze belang rijke gebeurtenissen nog niets. Wel dalen ze af in een reeks van kleinere operaties, waaraan de namen van allerlei onmogelijke plaatsjes worden verbonden, die intussehen ook al weer niet den indruk kunnen maken, dat het hun voor den wind gaat. Binnen enkele dagen zal men weten of hetgeen bij Wilna is geschied van be slissende beteekenis is geweest. Voorloopig mogen we zeggen, dat hij een belangrijk oorlogsfeit is. Uit Berlijn komt heden voor het eerst een legerbe- richt van het Servische oorlogstooneel. Het deelt me de, dat de Duitsche artillerie van den noordelij ken Donau-oever begonnen is de Servische posities te beschieten. Nu Roemenië geweigerd heeft munitie-vervoer naar Turkije door te laten, zullen Ehiitsche troepen een in val doen in Servië. Deze stap zou wel niet worden ge daan, indien men niet zeker ware van Bulgarije'» hou ding. Immers alleen met medewerking van dat rijk is Turkije voor Oostenrijk en Duitschland te bereiken. Met spanning dient te worden afgewacht, wat Roeme nië zal doen. Volgens de „Times" heeft de leider der conservatieven in Roemenië verklaard, dat zoo Duitschland een inval in Servië zou doen, Roemenië tusschen beidé zou moeten komen om niet verpletterd te worden en dat de oppositie de regeering dan daar toe zou dwingen. Hieruit moet men opmaken, dat dé regeering er zelve niet veel voor gevoelt. En de resul taten, door het „politieke" Russische leger in Galicië en Wolhynië behaald, zijn er niet naar om haar tot meedoen te bewegen Op het Westelijk oorlogstooneel heeft de Fransche zware artillerie in samenwerking met het Engelsche scheepsgeschut de Duitsche verdedigingswerken aan de Belgische kust beschoten. Van het resultaat wordt niet» meegedeeld. Omtrent het al of niet bestaan van een ministerieele crisis is er niets naders bekend geworden. Het lijkt er naar, dat de publicatie van den heer Nicholson in de „Daily News" het gevaar heeft afgewend. De heer Lloyd George, die verklaarde de alarmklok te luiden, heeft medegedeeld, dat de regeering ten volle bewust was van de noodzakelijkheid, dat aan het land ten slotte de leiding moest worden gegeven in de kwestie van den dienstplicht. In hoeverre deze minister zelf bij de crisispoging betrokken is, is niet recht duidelijk. Eigenaardig is het, dat de „New Statesman" in een hoofdartikel op dit oogenblik een rechtstreekschen aanval op den heer Lloyd George doet. Ondanks het feit, zegt dit blad, dat hij uit de arbeidersklasse af komstig is, heeft de heer Lloyd George nooit sympathie met de vakbeweging gehad en zijn omgang met de ar beidersbeweging was nooit anders dan koel beleefd. Hij kan de arbeiders nooit overtuigen, dat hij een rondborstig aanbod doet. Hij mag zoo eerlijk zijn als de dag, maar hij is te handig om te worden vertrouwd. Hij heeft een onverbeterlijke gewoonte van onnauw keurige voorstelling van feiten, zonder onbetrouwbaar te zijn, hij is sluw zonder slinksch te zijn, hij heeft ge brek aan oprechtheid, maar is toch geen schijnheilige, hij is zwak voor grondbeginselen, zonder gewetenloos te zijn. Het blad betoogt vervolgens, dat er thans bo ven alles behoefte is aan een man, die recht door zee gaat, een man, die als hij spreekt, nauwkeurig spreekt, die duidelijk moet zijn, liever dan plooibaar en die weet verzekeringen te geven, fcelke kunnen worden aanvaard. Dat beteekent natuurlijk, dat hij een diepe oprechtheid en waardigheid van karakter moet hebben, die de heer Lloyd George met al zijn gaven helaas niet bezit, zoo eindigt de „New Statesman". De „Daily Chronicle" betoogt evenals andere libe rale bladen, dat er geen algemeene verkiezingen moe ten komen. Voorts schrijven de Engelsche bladen over de verda ging van de Doema, welke zij een fout van de Kroon achten. Men meent, dat de minister-president Goremy- kin de Kroon verkeerd heeft ingelicht en daardoor het besluit tot verdaging heeft uitgelokt. Naar voorts ge seind wordt, zou de Doema een audiëntie in het hoofd kwartier aanvragen, ten einde de Kroop, met de opvat tingen van de volksvertegenwoordiging aangaande den ernst van de crisis in kennis te stellen. Bij geruchte verluidt, dat de Tsaar het opperbevel over het" Russische leger aan generaal Roessky zal overdragen, omdat zijn aanwezigheid aan het hoofd der regeering politiek noodzakelijk is, een gerucht, dat ons overigens al heel weinig waarschijnlijk lijkt. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Russische legerbericht meldde gisteren De gevecuten aau het trout ten wespen van Duna- ourg woicLr.n met dezeiiue uaiaueKKigiieiu voon^eza. Wij hebben een aanval van de Dunscneis ten nouiaen van Illoesk afgeslagen en hun zware verliezen toege Dracht. In tegenaanvallen maakten wij hier ongeveei 100 krijgsgevangenen. Na het gevecht lag een groot aantal lijken van Duitschers opgehoopt bij de draad versperringen, Wij sloegen ook een aanval der Duit schers ai bij het station Velowka ten westen van II- loekst en brachten daarbij aan de Duitschers, die vluchtten, zware verliezen toe. In een tweeden aanval gelukte het den Duitschers de hoeve Steidern te ne men. Onze daarbij gelegen loopgraven werden door de zware artillerie der Duitschers totaal vernield. De Duitsche troepen, die een aanval deden op eeni ge punten tusschen de Owile en Samawa-meren, wer den door ons artillerie-vuur genoodzaakt terug te trek ken naar hunne loopgraven. Bij de aanvallen op onze stellingen in de buurt van de pieren ten zuidwesten en ten zuiden van Dunaburg, waren de Duitschers ge noodzaakt wegens ons krachtig vuur hun toevlucht te nemen tot sappenwerken. De hardnekkige aanvallen van den vijand aldaar zijn nog niet gestaakt. Duitsche detachementen zijn verschenen ten zuiden van Dunaburg, in de streek van de Boven-Dissenka. De vijand heeft het dorp Widzy bezet. Voorgeschoven posten van den vijand bezetten het station Wileika. Aan den linkeroever van de Wilija, ten westen van Wileika, worden hardnekkige gevechten geleverd. Evem verwoed zijn de gevechten aan de Midden- Wilija, dichter in de buurt van de stad Wilna. De vij and doet voortdurend moeite de stad binnen te drin gen. Ten zuidoosten, van Orany oefenden de Duitschers door lievige aanvallen druk op onze troepen in de buurt van het gehucht Radoen en het dorp Smiltsjiny. Bij het dorp Zartschie, ten westen van Sjoetsjin, is een gevecht begonnen. Een groot aantal lijken van Duitschers ligt voor ons front. In de streek ten westen van de Lebeda, een zijrivier van den Boven-Njemen, ontwikkelt de vijand een hevig artillerie-vuur bij de dorpen Malewitsji en Doebrowa. Onze dekkingstroepen worden daar eenigszins opge drongen. Aan het front van de Schara zijn de Duitschers om der begunstiging van den nevel door middel van pon tons over de rivier getrokken bij de hoeve Rytsjitza, ten zuiden van Slonitn. De vijandelijke voorposten, die aanvallen deden tusschen de Jasselda en de Pripjet, zijn verschenen in de buurt van den rechteroever van de Beneden-Jasselda en de stad Pinsk. Aan den Midden-Stochod hadden onbeteekenende cavalerie-schennutselingen plaats, terwijl plaatselijke gevechten werden geleverd bij de dorpen Dorovno en Gulewitschi. Bij de vervolging van den vijand in de streek ten zuidwesten van Kolki, viel onze cavalerie den vijand aan bij het dorp Roedniki. Zij dreef hem op de vlucht, sabelde velen neer en maakte 60 gevangenen. Het dorp Jurawitschi, ten zuiden van Roedniki, werd in/storm genomen. Op 17 'dezer slaagden we er in, in de richting Rov- noKowel den vijand te verslaan, deze trok in wan orde terug met achterlating van vele gevangenen. Ten oosten van Gorodez, gelegen ten noordwésten van De- rashno, werd de vijand uit zijn loopgraven verdreven. Hier vermeesterden we een vaandel en namen we een commandeerend officier en 800 man gevangen. De overblijfselen van de vijandelijke strijdkracht werden in de bosschen verspreid. Tegelijkertijd zetten onze troepen, na het vijandelijk front bij het dorp Roeda Krasnaja, ten zuiden van Derashno, te hebben gefor ceerd, het offensief voort en sloegen zij den vijand in het bosch ten zuiden van het dorp Tsoemane. Hier werden 1800 gevangenen gemaakt. Het aantal buitgemaakte mitrailleurs is nog onbekend, daar deze tegen den vijand worden gebruikt door de troe pen die ze vermeesterden. In de streek ten westen van Wischnewez sloegen wij vijandelijke aanvallen bij het dorp Lopoesjno Nolitza af. Wij brachten den vijand plaatselijk gevoelige sla gen toe op verschillende plaatsen in de aangrenzende streek aan den rechteroever van de Sereth. Het Duitsche legerbericht meldde gisterenLeger groep v. Hindenburg. De krachtige aanval van het leger van „GeneTal-Oberst" Eichhom op Wilna heeft volkomen succes gehad. Onze linkervleugel heeft Mó- lodetschno, Smorgon en Wornj any bereikt. Pogingen van den vijand om met inderhaast bijeengebrachte troe pen onze linies in de richting van Michaliski te door breken, mislukten totaal. Door een met onweerstaan bare kracht omvattende beweging en een gelijktijdigen hevigen aanval van de legers der generaals Von Scholtz en von Gallwitz op het front van den vijand, moet deze sedert gisteren tot een overhaaste vlucht op het geheele front overgaan. Het krachtig versterkte Wilna is in onze handen ge vallen. De njand wordt over de geheele linie gevolgd. Legergroep van prins Leopold van Beieren: Ook hier wordt de terugtrekkende vijand vervolgd. De le- gergoep heeft de linie Menadowisj-Derewnoje-Dobro- mysl bereikt. De vijandelijke achterhoeden werden te ruggeslagen. Legergroep von Mackensen Ten noorden van Pinsk is de Wisliza bereikt. Ten zuiden van die stad is het leger over de Strumen getrokken. Op het zuidoos telijk oorlogstooneel is de toestand onveranderd. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: fn Oost-Galicië verliep gisteren de dag rustig. Te genover onze linies aan de Ikwa ontwikkelde de vij and een sterke artillerie-activiteit. In den Wolhynischen vestingdriehoek bezetten wij onze nieuwe stelling zonder door den vijand gehinderd te worden. De uit Litthauen terugtrekkende vijand wordt door de daar te midden van de Duitsche legers voorwaarts dringen de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen vervolgd. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van'gistermiddag meldde In Artois in de sectoren Neuvuie en koclincourt ge veent met bommen en granaten, geweervuur en nu en dau gescnutvuur gedurende een deel van den nacnt. ten zuiden van Atrecht in de streek van Vaiily en Bretencourt eveneens een vrij hevige kanonnade en ge weervuur van de eene loopgraaf naar de andere. In de streek van Faye, ten zuidwesten van Péronne, deden de Duitschers na een zeer krachtige mijn te heb ben laten springen, een aanval, die door het vuur van de Franiche infanterie en artillerie werd afgeslagen. Wij maakten eenige gevangenen. In de streek van Roye een veelbewogen nacht, maar zonder infanteriegevecht. De Fransche batterijen be schoten de Duitsche mitrailleuses en de kampementen achter het front. Tusschen de Oise en de Aisme ten noorden van Fon- tenoy gevecht met loopgraaf-mortieren en geweren en eenig kanonvuur. In de buurt van Berry-au-Bac en in Champagne ten noorden van het kamp van Chalons heerschte voort durende activiteit bij de artillerie van beide partijen. Gisteravond werden ten oosten van St. Mihiel Duit sche batterijen ter beschieting van vliegtuigen buiten gevecht gesteld. In de Vogezen en het Voilu-bosch gevecht met bom men en granaten. In de Sondemach-vallei een kanonnade. Generaal French berichtte gisteren: Sedert het communiqué van 15 dezer hebben geen veranderingen aan ons front plaats gehad. Aan beide zijden betoont men groote activiteit in het leggen van mijnen. Ten oosten van Yperen is zoowel onze artillerie als die van den vijand aan het werk geweest. Het Duitsche hoofdikwartier meldde gisteren Wij slaagden erin ten zuidoosten van Faye een ont ploffing van grooten omvang teweeg te brengen in en achter de vijandelijke stelling. In het daarop volgend gevecht, dat een voor ons gunstig verloop had, leden de Franschen zware verliezen. Ook maakten wij eeni ge gevangenen. Vlak ten westen van Argonne werden vijandelijke afdeelingen, die verschansingen opwierpen, door artil lerie-vuur onder zware verliezen uiteengedreven. Het levendig artillerievuur duurt voort op een groot gedeelte van het front. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren: Gisteren opende de Italiaansche artillerie opnieuw een levendig vuur op onze versterkingen op de hoog vlakten van Vielgereuth en Lafraun. Overigens is de toestand aan het Tiroolsche en Karinthische grensge bied dezelfde gebleven. Een aanval op het gebied van Flitsch, die den vij and in het dalbekken alleen op een verlies van meer dan 1000 man kwam te staan, mislukte. Hedenochtend waren de voorste loopgraven reeds door den vijand ontruimd. In het Vrsicgebied trachtte de vijand onder bescher ming van den avondnevel een onzer voorgeschoven stellingen te overvallen. Dis mislukte echter volkomen Omstreeks middernacht lieten onze troepen een muur van zandzakken, dien de Italianen daar hadden opge richt, met de vijanden, die er achter lagen, in de lucht vliegen. In den zuidwestelijken sector van het Karstplateau lieten wij in den afgeloopen nacht vijandelijke sappen uit elkaar springen. De BUROEMEBSTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden: Alkmaar, September 1915. De Bargemeester voornoemd, G. R I P P I N O. DE LUCIITRAIDS OP LONDEN. Een officieel Duitsch bericht zei gisteren: Balfou de Engelsche minister van marine, heeft in het Lage huis beweerd, dat Londen een/niet versterkte stad i die dus, volgens die regelen der beschaafde oorlogvoe ring, niet het doelwit van luchtaanvallen mag zijn. Daar het den minister echter onmogelijk verborgen kan zijn, dat Londen door een groot aantal vaste ver sterkingen en een pog grooter aantal veldwerken be schermd wordt, is die bewering een opzettelijke val- sche voorstelling. De minister heeft bovendien vergeten mede te deelen, dat de Duitsche luchtschepen bij hun verschijning bo ven Londen steeds het eerst van Engelsche zijde be schoten werden. Ook vermeldde hij het voor een juiste beoordeeling van den toestand zeer belangrijke feit niet, dat door vliegtuigen der geallieerden voortdurend aanvallen worden gedaan op open en ver buiten het operatiege bied liggende Duitsche plaatsen, ja zelfs op onschuldi ge reizigers in treinen, waar zij natuurlijk niet bij machte zijn, zich te verdedigen. DE OORLOGSBEOROOTINO. Morgen zal de minister van financiën in het Lager huis zijn oorlogsbudget indienen, dat met een tekort van 960,000,000 zal sluiten. Volgens officieuse berichten zal de inkomsten-belas ting zoodanig verhoogd worden, dat de opbrengst tot ongeveer 600.000.000 zal stijgen. De nog aan te vullen 360.000,000 zullen o.a. moe ten gevonden worden door een hooger invoerrecht op thee, suiker en tabak, die vermoedelijk met 50 ver hoogd zullen worden, een verhooging van accijns op bier, wijn en gedistilleerd, en door bezuinigingen in die rijksadministratie en rijksbedrijven. DE KROONPRINS EN GROOTVORSTIN OLOA. De Amsterdamsche correspondent van Der Tag ont leent aan de Engelsche bladen, dait spoedig na afloop van den oorlog de verloving van den prins van Wales tegemoet gezien kan worden. Door den oorlog is de keus van de bruid zeer beperkt geworden, daar een bruid met Duitsche sympathiën niet meer in aanmer king kan komen. Vermoedelijk zal grootvorstin Olga, de oudste dochter van den Tsaar, de uitverkorene zijn Hiermede zou dan een wensch, door Koningin Victoria voor de toekomst gekoesterd, vervuld1 worden. EEN TEGENSPRAAK. Naar aanleiding van het Duitsche bericht over de aanvauen van zes Duitsche watervliegtuigen in de Golf van Riga, op de stad Riga en Dünamiinde, meldt tnen uit Petrograd, dat de verrichtingen der beide eer ste vliegtuigen niet plaats hadden. De drijvende basis van de hydroplanes werd niet getroffen door de bom men van het eerste vliegtuig, een torpedobootjager niet door die van het tweede. De bommen van het derde vliegtuig bereikten niet het moederschip in de bocht van Arensburg De vierde vlieger heeft met denkbeel dige Russische aëroplanes gevochten, die zich niet bij Zezal bevonden. Zijn bommen moeten in het water te recht zijn gekomen. Wat de vijfde betreft,, indien zijn bommen werkelijk met goed gevolg twee onderzeeërs troffen, die gezonken zijn, dan moeten deze geen Rus sische zijn geweest, .maar Duitsche. De zesde vlieger heeft niet de werf voor torpedobooten te Dünamiinde kunnen treffen, om de eenvoudige reden dat zulk een werf daar niet bestaat. KORTE BERICHTEN. Door de overheid in Duitschland wordt de bevol king aanbevolen de braambessen, die overal langs de velden en wegén groeien, te verzamelen en te bereiden tot gelei en jam om in den winter te dienen in plaats van boter, saus over pudding en andere gerechten, enz. ten, enz. De Temps verneemt, dat de Japansche minister van oorlog besloten heeft een 1200-tal fabrieken met honderdduizend werklieden voor den aanmaak van mu nitie in te richten. Werklieden in de munitiefabricage te Weymouth (Eng.) hebben een vergadering gehouden om te pro testeeren tegen den huishuurwoeker waaraan zij, vol gens hun zeggen, bloot staan. De tsaar heeft de reserves van het Russische terr toriale leger onder de wapenen geroepen. Een vakman op het gebied van de schoenennij verheid uit Northampton (Eng.) heeft gezegd, dat er nu eiken dag 60.000 paar schoenen voor het Engel sche leger worden vervaardigd,. De Norddeutsche Lloyd zal aan een groot passa giersschip dat te Danzig in aanbouw is, met goedvin den van den generaal-veldmaarschalk, den naam Hin denburg geven.' DE VAART VAN EN OP ENGELAND GESTAAKT. Uit Vlissingen wordt gemeld: Op last van de Engelsche admiraliteit is de vaart op ae Theems voor een of meer dagen gestaakt. De ALKMAARSCHE COURANT. dat de verwisseling van brood- an maelkaartea zal plaats hebben op DINSDAO 28 SEPTEMBER e.k. in het perceel HOUTTIL No. 16 (vroeger kan toor van den kaashandelaar A. HENNEMAN welk kantoor dien dag van 0—1 en van 2—5 uur geopend zal zijn; dat de verwisseling alleen moet plaats hebben door de hoadera dier kaarten of door een hunner huisgenooten en dat nieuwe aanvragen om broodkaarten moeten plaats hebben ter Secretarie dezer gemeente op iederen werkdag tussehen 9 en 2 aur.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1