DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het oostellik itrltgsMi. Vu liet westelijk eeilegsteiieln. Van bet zuidelijk oorlogsterretn, BROODVOORZIENING. No. 221 Honderd en zerentiende Jaargang. 1915 DINSDAG 21 SEPTEMBER fthonneramtspriis per 3 maanden 11—ft. p. past f 1.2S. Advertentieprijs 19 et p. regel greste letten naar plaatsruimte. Brieven Ir. II. V. Beek- en Handelsdrukkerij v.h. ttEMs. COSTER S ZOOR, Vnardam C B. Teleloonnr. 3. YARÏA. NEDERLAND. ALKMAAR, 21 September. Ving verleden jaar de Troonrede, waarmede H. M. de Koningin de zitting der Staten-Generaal heeft ge opend, aan met de mededeeling, dat cfc omstandigheden zeer buitengewoon waren en dat ons land in een toe stand was geraakt, welke nog steeds onafgebroken waakzaamheid eischte, hedennamiddag verklaarde H. M., dat het Haar een behoefte was, allereerst openlijk uit te spreken, hoezeer Zij vervuld is van dankbaar heid, dat ons vaderland vrij is gebleven van de ver schrikkingen van den oorlog, die nog steeds geen ein de nemen. De dienst van zee- en landmacht, die gereed blijven ter bescherming onzer nationale belangen, ver- eischt echter nog bij voortduring onafgebroken inspan ning. En in meer dan éénen passus wordt er op gezin speeld dat de „noodtoestand" een ongunstigen keer kan nemen, dat „de loop der gebeurtenissen het onver wijld treffen van maatregelen" noodzakelijk kan ma ken, waarmede te kennen wordt gegeven, dat wij om het aldus te zeggen er nog lang niet zijn. Maar toch ademt deze tweede troonrede in oorlogstijd een anderen geest dan haar voorgangster. Ook in de Re geering is men blijkbaar gewoon geraakt aan dien ab- normalar toestand en men stelt zich voor „zoolang de buitengewone omstandigheden zich niet ten onzen na- deele wijzigen", den gewonen wetgevenden arbeid weer ter hand te nemen. En wat wordt nu aan het be gin van het derde zittingsjaar van dit ministerie welk jaar uiteraard in de vierjarige periode het meest vruchtbare moet zijn in het uitzicht gesteld? Drie erlei: a. de voeger aangekondigde voorstellen tot grondwetsherziening zullen „weldra" worden inge diend, b. „binnenkort" worden wetsontwerpen aange boden tot herziening van bestaande en tot invoering van nieuwe belastingen, voorts zullen (zonder tijds aanduiding) ontwerpen worden voorgelegd tot herzie ning van de iinaacieele verhouding tusschen het rijk en de gemeente, en c. zullen in verband met het nade ren van den dag, waarop de Invaliditeitswet uiterlijk in werking zou moeten trede», de vroeger aangekon digde verzekeringswetten „eerlang" worden aangebo den. Weidra binnenkort eerlang. Deze toevoegingen wijzen er op, dat 'de ontwerpen elkaar ook zullen op volgen naar de rangorde, waarin ze vermeld worden. Voorts wordt voor de toekomst een Vlootwet aan gekondigd. Het gebruikelijke „overzicht", dat voor een nood toestand verre van onbevredigend luidt, zoo min voor het moederland als voor de koloniën, spreekt voor zich zelf. En het in tweeërlei zin opwekkende slot dei Troonrede opent een hoopvol perspectief: manmoedig de zware lasten dragend, zal Nederland, blijft het gespaard, opnieuw een eervolle plaats inne men in den vreedzamen wedstrijd der volkeren, maar het is een onafwijsbare plicht daartoe reeds thans alle krachten in te spannen. Het is een kloek, een verblijdend en versterkend woord, dat aan de slotbede voorafgaat. Moest verle den jaar vooral de nadruk worden gelegd op gema tigdheid in handel en wandel, ten einde onze neutrali teit niet in gevaar te brengen, ditmaal, terwijl de toon zoo» eel vaster is, wordt vooral de aandacht gevestigd op die inspannende plichtsbetrachting, welke inder daad ons land, zoo het niet in den oorlog wordt be trokken, vooruit kan stuwen op den weg van ontwik keling en welvaart. Maar hoe schoon het verschiet ook zal kunnen zijn, de Landsvrouwe ziet het heden niet voorbij en in sympathieke bewoordingen gewaagt Zij van degenen, die in den dienst het leven moesten laten of van wie bij de vervulling van him plicht zoo veel is gevergd. Tenslotte zij de aandacht gevestigd op de mededee ling, dat de vaste wil van regeering en volksvertegen woordiging om onze zelfstandigheid te bewaren en de plichten der neutraliteit stipt na te komen alom waar deering vindt. Het komt ons voor, dat het niet zonder beteekenis is, dat uitdrukkelijk van den wil van regee ring en volksvertegenwoordiging wordt gewaagd, Im mers hiermede zal gezegd zijn, dat er zich wel feiten en verschijnselen onder het Nederlandsche volk hebben voorgedaan, die niet alom waardeering vonden, doch dat de houding van regeering en volksvertegenwoordi ging daarnaar zoo min wordt beoordeeld als zij daardoor wordt beïnvloed. Het Russische legerbericht deelt nog niets mede over het verlies van Wilna. Het vertelt alleen, dat het artillerievuur van de Duitschers krachtiger is gewor dn en geeft eenige minder belangrijke bijzonderheden over plaatselijke gevechten. Trouwens ook de Duit- sche en Oostenrijksche communiqué's brengen geen gewichtig nieuws. Eigenaardig is het dat een Times correspondent uit Dunaburg meldt, dat de Duitschers twee- of driemaal sterker zijn dan de Russen en zooals steeds een ontzaglijke overmacht in artillerie bezitten. Dunaburg zelf is ontruimd en de journalist geeft te verstaan', dat de Russen ook deze stad wel aan de Duit schers zullen laten. Over het geheel lijkt de toestand der Russen, die ten noorden van de Pripet-moerassen strijden, nog steeds critiek en de mogelijkheid op een beslissend treffen nog steeds niet uitgesloten. Ten zui den van deze moerassen schijnt het offensief der Rus sen titans weinig te beteekenen hebben. De geruchten over een October-offensief op het Westelijk oorlogstooneel nemen toe. Het heet, dat midden October de Fransche opperbevelhebber over voldoende troepen meent te beschikken, om een alge meen offensief te beginnen. Bij een Fransche actie ten N.-W. van Reims hebben de Duitschers aan het Aisne- Mame-kanaal een sluizenhuis moeten ontruimen. De Duitsche pers schrijft met ingenomenheid over het Duitsche offensief in Servië en zij geeft gunstige berichten uit Bulgarije, terwijl Engelsche bladen zich tevreden moeten stellen met te melden, dat de agitatie tegen de Duitsch gezinde politiek van het Bulgaarsche kabinet toeneemt. Uit Griekenland en Roemenië wordt geen nieuws bericht Vermoedt wordt, dat er nog deze week meer teekenmg zal komen in den thans nog niet zeer duide- lijken toestand op den Balkan. Tenslotte teekenen wij aan, dat de Engelsche regee ring opkomt tegen de Duitsche voorstelling, alsof de „Hesperian", de Engelsche mailboot, den 5den Septem ber niet door een onderzeer getorpilleerd doch op een mijn geloopen zou zijn. O. a. wordt verklaard, dat een groot stuk van de torpedo in het schip is gevonden vóór het zonk en dat dit stuk bij de Engelsche ad miraliteit berust. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep-v. Hindenburg: Bij het bruggenhoofd Dunaburg moest de vijand voor onze aanvallen bij No vo-Alexandre wsk in een achterwaarts gelegen stelling terugtrekken. Er werden 550 gevangenen gemaakt. Bij Smorgon werd een poging van den vijand om door te breken afgeslagen. Een aanval tegen de legermacht, die uit Wilna aftrok, is ingezet. Ook verder naar het zuiden vervolgen onze troepen den terugtrekken den vij and. De lijn MjednikiLidaSoljane aan den Nje- men werd bereikt. Legergroep-Leopold van Beieren: De vijand bood slechts tijdelijk op enkele plaatsen tegenstand. De groep bereikte de Molczodza bij Dworzetsj en zuidoostelijk daarvan en nadert met den rechtervleugel de Myschan- ka. Legergroep-v. Mackensen: De vijand werd overal verder teruggedreven. Op het Z.O. oorlogstooneel maakten de Duitsche troepen in kleine gevechten meer dan 100 gevangenen. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren Onze stellingen ten oosten van Luzk werden gisteren herhaaldelijk door talrijke Russische troepen aange vallen. Onze troepen sloegen den, vijand echter over al af, op vele punten in gevechten van man tegen man. Ook deden de Russen in den sector bij Kremenez met sterke colonnes aanvallen op ons Ikwa-front. Op eenige punten slaegde de vijand erin zich meester te maken van den westelijken over, onze toegesnelde reser ves sloegen hem echter overal terug. Den vijand wer den zware verliezen toegebracht, vooral door ons artil lerievuur. Tot gisteravond werden meer dan 1000 man krijgsgevangen gemaakt. In Oost-Galicië was het rustig, de toestand aldaar is onveranderd. De in Littauen strijdende Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen hebben zich meester gemaakt van den oos telijken oever van de Luchozwa. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistemnüdag ln Artois beschoot de Fransche artillerie gedurendie den nacht hevig de vijandelijke werken en belemmerde daardoor het aanvoeren van ooriogsbenoodtgdneden en levensmiddelen. De Duitsche batterijen toonden bij- zunüere activiteit in de streken van de voorsteden van Atreclit en aan het front van Crinchon, waar de artil leriebeschieting vergezeld ging van geweer- en mi trailleur-vuur. Flet schieten van den vijand was even eens zeer levendig in oe streek van Foucaucourt, Her- leville en Tracy-le-Val, wat door die Franschen leven dig werd beantwoord. Bij Fontenoy werd door de Duitschers herhaaldelijk infanterie-vuur afgegeven, doch zonder dat zij uit hun ne loopgraven kwamen. Een gevecht met handbom- men door geweer- en artillerie-vuur had plaats in den omtrek van Berry-au-Bac. Aan het kanaal Aisne- Marne maakten de Franschen zich meester van een Duitschen luisterpost, oostelijk van Sapigneul In Champagne beantwoordde de Fransche artillerie de beschieting van haar stellingen ten noorden van het kamp van Chalons en bracht zij de^vijandelijke zware artillerie tot zwijgen. Ten noorden van Perthes ont plofte in de vijandelijke linie een ammunitie-dépót, Tusschen Aisne en de Argonnen hield de vijandelij ke artillerie den geheelen nacht haar beschieting vol, doch zij werd krachtig beantwoord. In Lotharingen zetten de Fransche batterijen de verwoestende beschie ting van de vijandelijke werken voort en namen zij aanvoerwegen onder vuur. In de streek van Ban-dé- Sapt verdreef de Fransche artillerie vijandelijke arbei ders. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: De vijandelijke schepen, die Westende en Middel- kerke, ten zuidwesten van Ostende zonder succes be schoten, zijn voor ons vuur teruggegaan. Treffers werdén waargenomen. Aan het front is niets belangrijks voorgevallen Ten westen van St. Quentin werd een Engelsch vliegtuig door Duitsche projectielen ten val gebracht. De be stuurder was dood, die waarnemer werd gevangen ge nomen. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Italiaansche communiqué meldde gisteren: In dé gevechtsstreek bij Arsiero behaalden de Italia nen den 18 September een belangrijk succes. De vijand deed twee zeer hevige aanvallen, die echter afgeslagen werden. De vijand, die inzag, dat hij zich in het Plez- zobekken vergeefs inspande, bombardeerde Cezsoca, dat den toegang tot het Plezzobekken vormt, met brandbommen, waardoor het'bijna geheel in de asch werd gelegd. De Italianen beantwoordden deze daad door een enormen brand te veroorzaken in Koriituka, waar zich troepen ophielden De artillerie verjoeg de Oostenrijkers uit het bosch op den Monte Cosieh, op het Karst-plateau. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren be richtte In het Tiroolsche grensgebied deden de Italianen vergeefsche aanvallen in het hooggebergte, speciaal in liet Adamello- en Dolomietengebied. Aan het Karinthische front is de toestand onveran derd. In het bekken van Flitsch trok het overschot van de Italiaansche troepen uit het bereik van ons geschut te rug naar de oude stellingen. Een onzer vliegers wierp bommen op het station en het kamp van Arsiero. AAN HET SERVISCHE FRONT. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche batterijen beschoten gisteren de Servische stellingen aan den zuidelijken oever van de Save en den Donau. Ook de \esting Belgrado werd onder vuur genomen. In de buurt van de Drina-monding werden Servische voor- geschoven afdeelingen door onze troepen overvallen en vernietigd. OORLOG S-SÜRROO ATEN. Het Duitsche socialistische orgaan Vorwarts wijdt een artikel aan de talrijke surrogaten, op elk gebied, die door het „oorlogskapitalisme" in den handel worden gebracht. Met het brood is het begonnen. Doordat dé regeering niet luisterde naar de sociaal-democrati sche waarschuwingen en zich te laat van den ernst van den toestand bewust werd, ontstond er schaarschte aan graan en kreeg men het oorlogsbrood, dat door het aardappekn cel-mengsel half zooveel water bevat als goed brood en dus belangrijk minder voedingswaarde bezit. Gewiekste zakenmenschen zijn er spoedig ach ter gekomen hoe voordeelig het beginsel van „aanlen ging" kan zijn. Een worstfabrikant deed aardappelen in de worstpap en fabriceerde eerste soort leverworst. Een afschuwelijke zwendelarij ontstond er in „Liehes- gaben". Eenige scheikundigen hebben zich de ver dienste verworven te waarschuwen tegen koffieprepara- ten, waarvan het belangrijkste bestanddeel anili- kleurstof is, op gelijke wijze vervalschte thee, „verduur zaamde" boter, die uit rundertalk bestaat, gemalen ca- cao-doppen, die als cacao werd gesleten, groc, die zelfs de varkens versmaden Een boter-„aanlenger betrapt op zijn vervalsching, verklaarde brutaalweg dat zijn product bestond uit stijfselmeel, dat met natriumcarbo- naat was vermengd, waardoor het aroma van den na tuurboter werd verkregen. Dezelfde fabrikant vervaar digde „honing" uit Wijnsteenzuur, gekleurde suiker en honingzeepparfum. Een enkele maal komt zulke zwen delarij eens aan het licht. Het meeste blijft ongestraft. En men moet vreezen, dat in de gegeven omstandighe den het aantal surrogaten nog zal toenemen. Dit heet dan „Anpassungsfahigkeit der Kriegsindustrie." De Vorwarts weet er geen afdoend middel tegen. Scherper toezicht op de levensmiddelen ,en voorlichting van het publiek omtrent in den handel gebrachte surrogaten, kunnen iets baten. Maar vooral kijke het publiek scherp uit de oogen en late zich niet beetnemen. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip „Horden" is gisteren gezonken. De bemanning is gered. Baron Von Bissing, een genaturaliseerd Engelsch onderdaan en familielid van den gouverneur-generaal van België, is gisteren te Londen geïnterneerd. Bark, de Russische minister van financiën, is gis teren te Parijs aangekomen van Toulon. Heden zou hij naar Londen vertrekken. De Oostenrijksche gezant in Amerika, Dr. Dum- ba heeft gisteren te Nieuw-York passage genomen op de Rotterdam", die op 2S September vertrekt. Uit Weenen wordt gemeld, dat de laatste dagen inleidende besprekingen hebben plaats gehad voor de uitgifte van een derde Oostenrijksche oorlogsleening. De opbrengst uit de bespijkering" van den ijze ren Hindenburg te Berlijn heeft Zondag ongeveer 90.000 opgebracht. DOOR EEN MIJN GEDOOD. Men schrijft aan het Hbld. van Urk: Dat het visschershedrijf, hetwelk inzonderheid des nachts moet worden uitgeoefend, thans gevaarlijker dan vóór den oorlog was, is verleden week opnieuw gebleken. Op eenige uren afstands ten N. W. van IJmuiden, „den wal uit het zicht," was een groepje botters, tien uit Urk en drie uit Enkhuizen, aan het visschen ge gaan, wijl bij de kust weinig te vangen was. In den nacht van 16 op 17 Sept. om half vier werden al de opvarenden door een hevigen slag opgeschrikt, 't Was te donker om te weten te komen wat er eigenlijk was geschied of wien een ongeluk was overkomen, maar toen het begon te dagen, bleek de Enkhuizer bot ter No. 110 van schipper W. de Jong verdwenen te zijn. De U. K. 50 van schipper Dirk Korf tref wel dra de overblijfselen van de E. H. 110 aan, maar zag niets van de bemanning, die hoogstwaarschijnlijk in den donkeren nacht door aanvaring op een mijn het leVen heeft verloren. Twee Urker visschers, Rikle de Vries en Willem Weerstand, 23 en 18 jaar oud en on gehuwd, voeren als knecht bij W. de Jong. De BURGEMEB5TER van ALKMAAR brengt ti kennis van belanghebbenden Alkmaar, September 1915. De Burgemeester voornoemd, Q. R I P P I N O. BINNENLAND. DE K. M. A. De St. Crt. meldt, dat met ingang van 1 October art. voor eene plaatsing als cadet bij de Koninklijke Mili taire académie in aanmerking komen de navolgende ca detten der Cadettenschool a. infanterie hier te lande: J. K. van Prehn, F H. A. van Langen, J. Vermaes, G. F. Lmmink, jhr. F. L. G. Leyssius, A. C Eland; b. cavalerie hier te lande: E. R. J. O. Verspyck, jhr. G. H. A. van Kinschot; c. artillerie hier te lande: H. J. Hamerslag, J. R H. Lagas, A. J. Th. Boester; d. genie hier te lande: M. D. A. Glerum; e. infanterie in Nederlandsch-Indië: J K. Meijer, H. Lankamp, N. F. E. Jansen, JL van 't Riet, E. N. J. Hoorweg, H. W. van Ooijen, A. O. Hermens, W F. Palmer van den Broek f. cavalerie in Nederlandsch-Indië: C. G. van Mourik, E. Eingles, W. Hubenet, N. L W. van Stra ten; h. genie in Nederlandsch-Indië: J Ph. van Exter, O. J. L. Hubeler. Gemengd Nieuws. GEBREK AAN PIKEURS. Bij de harddraverijen in Friesland lijdt men onder het gebrek aan pikeurs, die goed1 paarden onder dm man kunnen rijden. Er zijn er slechts 3, n.l de 2 ge- broedrs Sideruius en G. v. d. Veen. Het gevolg is, dat op wedstrijden deze pikeurs soms drie a vier paarden moeten, rijden, wat aanleiding geelt tot allerlei moei lijkheden. DIEFSTAL VAN EEN PAARLEN HALSSNOER. Door den officier van justitie werd voor de recht bank te Utrecht gisteren 3 maanden gevangenisstraf ge- eischt tegen een dame uit Amersfoort, die van een bij haar vertoevendé logé een paarlen halssnoer ter waar de van 75.000 had gestolen). Door prof Winkler en de doktoren Lamberts, Wol- fensperger en Van Valkenburg werd in verschillende rapporten de beklaagde als min of meer ontoereken baar verklaard. De verdediger, mr. Van Raalte, uit Amsterdam, pleit te vrijspraak, op grond van ontoerekenbaarheid. De uitspraak is bepaald op 4 October. OPLEIDINGSCURSUS HOOFDACTE. Men schrijft ons: Weer is nu voor de 3e maal de nieuwe cursus voor de opleiding van onderwijzers(-essen) ter oplei ding voor hoofdacte begonnen. Mocht er het vorige jaar op een bevredigend resultaat worden gewezen, ook nu weer slaagden 80 pet. van de cursisten, die aan net examen deelnamen, w. o. een leerling, een gemobi liseerd onderwijzer, die tijdelijk de lessen volgde. Voorwaar een uitslag, die moed geeft voor de toe komst Én door de gunstige resultaten is de cursus be kend geworden. We hoopten het vorige jaar dat velt onderwijzers uit den omtrek tot den cursus zouden tot treden. Want voor de subsidie, die noodig is om deze in stand te houden, eischt het Rijk dat hij met 15 leei lingen minstens begint en met niet minder dan 10 eii digt, getallen, die wel eens met zorg werden be schouwd. In September 1914 begonnen we met 15 leerlingen en in den loop van het schooljaar groeide dit aantal aan tot 19. Nu echter, na het tweede examen waaraan de cursisten met zoo goeden uitslag deelna men, is ten minste wat het beg maan tal betreft ruim schoots aan de Rijksvoorwaarden voldaan. E>e cursus is met 25 leerlingen begonnen, waarvan enkele zelfs van ver komen, o. a. uit Enkhuizen, Hoorn, Winkel, Wervershoof enz. Misschien is zelfs door dit groote aantai uitbreiding van den lesrooster gewenscht. 't Is daarom te begrijpen, dat het nieuwe schooljaar met moed is begonnen en dat men voor het volgend examen weer op gunstige resultaten hoopt. De Schoolopziener in het arrondissement Alkmaar, Dr. A. R. van Ha-ttum, kan trotsch zijn op het resultaat van een cursus tot welks oprichting hij den stoot heeft gegeven en welks litgevallen hem voortdurend zeer ter harte blijven gaan! BRUTALE INBRAAK. Bij den juwelier J. Koning, Pontanusstraat te Am sterdam, heeft Zondag een brutale inbraak plaats ge had!, meldt de Tel Tusschen half drie en half acht was de familie Koning uit geweest en had men den winkel onbeheerd achtergelaten. Daarvan hebben bru tale inbrekers misbruik gemaakt, om op zeer eigenaar dige wijze in te sluipen. In het open portaal der aan grenzende woning lichtte men het luik op, dat daarin is aangebracht om werken aan gas- en waterleiding mogelijk te maken. Door het gat kroop men -naar de nabijgelegen woning, forceerde een luik, dat uitkwam in den kelder. En zoo bereikte men het magazijn van den heer Koning. De inbrekers lieten zich daar niet onbetuigd. De win kel, die ruim voorzien is van zilveren en gouden voor werpen, klokken en pendules, leverde en dankbaar MAARSCHE COURANT. f dat da verwisseling van brood- en meelkaartf zal plaats hebban op DINSDAG 28 SEPTEMBE e.k. In het perceel HOUTTIL No. 16 (vroeger kan toor van den kaashandelaar A. MENNEMAN) welk kantoor dien dag van 8—1 en van Z—ë uur geopend zal zijn; dat de verwisseling alleen moet plaats hebben door de hoaders dier kaarten of door een hunner hulsgenooten dat nieuwe aanvragen om broodkaarten moeten plaats hebben ter Seeratarle dezer gemeente op lederen werkdag tusschen 8 en 2 nnr. n- en „dat voortaan geen afgifte van meel zal pleats „hebben ep den dag der verwisseling van brood kaarten."

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1